Den Uyl verbaasd over houding AR Don ja Saskia en haar Prins Twee matrozen omgekomen bij brand op Grieks schip fMDlRl Onderofficieren nemen beleid minister niet etZogezegd door P. J. Risseeuw Premier: Ene procent zeer belangrijk Geen vervolgen op NCRV's 'Dynastie' HOERA Overeenstemming over ontwerpwet afvalstoffen 1 miljoen meer werklozen in Euromarkt In deze krant Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven l ERDAG 21 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 223 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 mijn hert in teghenspoet!" Girorir. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 - f - 1 s«V f Het behulp van helikopters moesten brandweerlieden aan boord van de Griekse kustvaarder Pari- nar worden gebracht. Het schip liep gistermorgen bij Scheveningen aan de grond na een explosie n de machinekamers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De twee matrozen van het bij Scheveningen gestrande Griekse schip Parimar, die gistermorgen werden vermist, zijn niet meer gevonden. Volgens de brandweer zijn ze waarschijnlijk rrijwel direct na de explosie Toij de machinekamers in de vlammen omgekomen. De overige acht op- -arenden zijn ongedeerd. De kustvaarder was gisternacht op weg van de Noorse havenstad Moi Irana naar Alblasserdam. Toen het schip zich op 10 mijl uit de Scheve- ningse kust bevond, deed zich in de ruimte waar zich de stuurmachine bevond, door nog steeds onbekende oorzaak, een explosie voor. De wan den van de bemanningshutten rond de stuurmachinekamer sloegen weg. Slapende bemanningsleden werden meters ver weggeslingerd. De brand die ontstond, greep zeer snel om zich heen en woedde weldra ook in de grote machinekamer. Omstreeks half negen vanmorgen, toen politie en brandweer met groot materieel waren uitgerukt, arriveer- ■den er twee helikopters van de ma- rine, die de acht bemanningsleden van boord haalden. De opvarenden werden ter observatie naar verschil lende ziekenhuizen gebracht, doch konden allen na korte tijd worden ontslagen. Toen men om kwart over twaalf in samenwerking met de Noord-Zuid- hollandse Reddingmij al het groot ste deel van de brand had geblust, waarschuwde de eerste machinist van de Parimar, die met de kapitein poolshoogte was komen nemen, voor meer explosies, omdat zich nog veel gasolie in de tanks aan de achterzij - de van het schip zou bevinden Di rect is toen iedereen van het schip gehaald. De brand heeft zich ech ter niet verder uitgebreid. Vrijwel alle ruimten onder het achterdek zijn in de as gelegd. ADVERTENTIES (ADVERTENTIES) W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS STARINGPLEIN 7 TEL. 020-185151 AMSTERDAM. Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokku mTel05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. Onze tolerantie gaat nu zelfs zover, dat CRM bereid is een subsidie te geven aan die actie groep, die het departement wil komen opblazen, mits dit maar op kunstzinnige wijze gebeurt. Prof. dr. J. Pen Droog Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde, zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer negen graden Cel sius. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend hetzelfde weer met temperaturen tussen 7 en 12 gr. C. Morgen zon op/onder: 08.46 16.31 maan op/onder: 12.21 01.05 Overmorgen zon op/onder 08.47 16.31 maan op/onder: 12.41 02.13 Binnenkort verschijnt: Dit is de eerste historische roman over het Hollandse bewind in Brazilië ten tijde van het gouverneurschap van Johan Maurits van Nassau, de enige Oranjetelg die overzee trok, getrouw aan zijn devies QÖA PATET ORBIS (zover de wereld reikt). Een unieke figuur, die ook vandaag nog hoog staat aangeschreven in Brazilië vanwege zijn (zeker voor die tijd) vooruitstrevende beleid. Tijdens zijn bewind werd het eerste parlement van Amerika bijeengeroepen! Hoofdfiguur in deze roman is Saskia Vondelinge. Van eenvoudige komaf en opgegroeid in het Burgerweeshuls te Amsterdam, heeft Sas kia het bestaan verliefd te worden op een rijke koopmanszoon, die haar eeuwig trouw zweert. Een eeuwigheid die van korte duur blijkt, omdat deze verbintenis geen genade kan vinden in de ogen van de rijke koopmansfamilie. Saskia wordt uit de omgeving van haar minnaar weggewerkt en over zee gezonden, naar Hollands-Brazilië. waar zij zich verdienstelijk kan maken op de suikerplantage van haar hulpbehoevende Oom Wouter De overtocht wordt gemaakt op hetzelfde schip waarmee de jonge en charmante graaf Johan Maurits. de pasbenoemde gouverneur-gene raal. zijn nieuwe bestemming tegemoet gaat. De 32-jarige, kunstlie vende Oranjevorst heeft zich omringd met een uitgelezen gezelschap jonge natuuronderzoekers en schilders. Aan deze laatsten heeft Saskia het te danken dat zij in Brazilië het contact met het Hof niet verliest Het boek geeft een kleurrijk beeld van deze merkwaardige episode in onze koloniale geschiedenis. Via Johan Maurits' geheimschrijver Karei Tolner komt de lezer menige pikante bijzonderheid te weten over het vaak ruwe, ongebonden leven in dat warme land, waarvan men in Holland zei: „Aan de andere kant van de linie evenaar) kent men geen zonde". kortom, een verhaal vol spanning en menselijkheid, gezien en beleefd door de ogen van één dier jonge vrouwen die wii kennen van de vele portretten die de Hollandse schilders uit de Gouden Eeuw ons hebben nagelaten. Wij achten het een voorreeht dit nagelaten werk van wijlen P. J. Ris seeuw, auteur van bekende historische romans als "Landverhuizers' (trilogie) en „Anneke Jans", alsook van de Haagse roman „De familie Leenhouts" en het Westlandse verhaal „De glazen stad", te mogen pu bliceren. TROUW-lezers en -lezeressen zullen de kennismaking met. dit verhaal, dat eerder als feuilleton in TROUW verscheen, ongetwij feld graag willen vernieuwen. Omvang ca. 240 pagina's, geïllustreerd met een aantal fraaie pen tekeningen van de graficus Arnold Berbers. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier kleurendruk. Prijs 17.50. Het boek verschijnt in februari a.s., maar u kunt het nu reeds be stellen door gebruik te maken van nevenstaan de BON. Zend deze van daag nog aan uw boek handel of (in open en velop. zonder postze gel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER BV ANTWOORD NUMMER 5 FRANEKER Zend mij bij verschijning rechtstreeks BON via boekhandel: ex. P. J. Risseeuw DONJA SASKIA EN HAAR PRINS Prijs geb. 17.50. Doorhalen wat u niet wenst. 21 2 3 12 28 40 26 32 13 24 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl is gisternacht 'onaangenaam verrast' door de harde opstelling van de AR-fractie leider Aantjes in een debat over de hu ren. Premier Den Uyl zei gisteren op de wekelijkse persconferentie van tevo ren tweemaal een prettig gesprek met mr. Antjes te hebben gevoerd en daarom zeer verbaasd te zijn geweest over diens optreden. Drs. Den Uyl doelde vooral op de uitspraak van mr. Aantjes dat het onverantwoor delijk was van het kabinet met af treden te dreigen, indien de Tweede Kamer de maximale huurverhoging volgend jaar van de door de rege ring voorgestelde acht op negen pro cent zal brengen. 'Dat ene procent lijkt niet zoveel, maar het ging toch om een zeer be langrijk onderdeel van het kabinets beleid. Het kabinet is er veel aan ge legen de beheerste ontwikkeling van lonen en prijzen in ons land in de hand te houden. 'Drs. Den Uyl wees op dat bijvoorbeeld in België de in flatie dit jaar achttien procent be- Surinamers willen harde actie tenen spreiding AMSTERDAM De gezamenlijke Surinaamse welzijnsorganisaties in ons land hebben gisteren meegedeeld 'keiharde' acties te willen onderne men, om de maatregelen die de re gering ter spreiding van Surinamers over Nederland heeft genomen: on gedaan te maken. Eerder had minis ter Van Doorn (CRM) verklaard de maatregelen niet in te willen trek ken. HILVERSUM Het is nu zeker dat de jubileumproduktie van de NCRV. Willy van Hemerts 'Dynastie der kleine Juyden' niet vervolgd zal wor den. De afleveringen die tot nu voor de tv vertoond zijn. zijn nogal kri tisch ontvangen. Aanvankelijk was de bedoeling dat Van Hemert nog zes afleveringen zou maken. 0 Zie verder pagina 4. draagt tegenover 10,5 procent in Ne derland. In Engeland wordt zelfs een inflatie percentage van 20 procent verwacht volgend jaar. 'Het is eigenlijk onbe grijpelijk dat deze storm nog niet naar Nederland is overgeslagen. Ne derland zit nog in de luwte en we willen er alles aan doen om dat zo te houden. Ik heb dit allemaal niet zo in de Kamer gezegd, omdat ik niet de indruk had dat het de sfeer zou verzoenen, volgens drs. Den Uyl. Pas tweede keer Volgens hem is erg een aanleiding te veronderstellen dat door het on aanvaardbaar van het kabinet de verhouding met KVP en AR zou zijn verslechterd. De KVP-leider Andries- sen had wel van verslechtering ge sproken. Drs. Den Uyl wees erop dat het slechts de tweede keer is dat het kabinet dreigde met aftreden en dat is volgens hem een laagterecord ver geleken met voorgaande kabinetten. Als belangrijkste oorzaak van de economische teruggang ziet drs. Den Uyl de snelle stijging van grondstof- fenprijzen en met name van die van olie. Het komende overleg tussen de olielanden en de consumentenlanden noemde hij daarom een voorwaarde voor de oplossing van de huidige economische problemen. WEGWEZEN 1975 IS UIT Dat is de kampgids van het LCGJ waarin meer dan 170 kampen voor jeugd en jonge ren worden aangekondigd Een greep uit de mogelijk heden: -k BUITENLANDKAMPEN o.a.: in Noorwegen, Dene marken, Italië, Oostenrijk en Zwitserland. WINTERSPORTKAMPEN HUTTENTOCHTEN ZEILKAMPEN o.a.: Zwalkkampen en Zeiltrekkampen. JEUGDKAMPEN op meer dan 15 plaatsen in ons land. Vraag snel een gratis exem plaar van de kampgids aan bij: Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk afd. Kampwerk, Postbus 99, Driebergen. Tel. 03438-6341 (maandag van af 9 uur bereikbaar). 'De Verenigingen van militair per soneel pikken de overlegtaktieken van de minister niet meer. Zaken die ons al jaren geleden beloofd zijn schuift hij op de lange baan. Of wat hij met de ene hand aan biedt wil hij met de andere hand ons ontnemen door bepaalde voor stellen direct aan elkaar te koppe len. Wij nemen dit niet langer meer', aldus de heer Smallenbroek Tijdens het overleg met de minister hebben de tien organisaties van militair personeel zich 'als één man opgesteld'. Bij het overleg ging het met name over de gratis maaltij den. De minister wilde de gratis maaltijden voor militairen afschaf fen. Aan dit voorstel koppelde hij een positieve zaak: een betere ver goeding van bepaalde prestaties voor vrijgezellen, die ten opzichte van hun gehuwde collega's op som mige terreinen zijn achtergesteld. De organisaties noemen deze voor stellen 'koppelverkoop'. De minister zegt, volgens de orga nisaties, dat hij best wil praten over inwilliging van bepaalde ver langens van de militairen maar dat zij op een aantal punten terrein moeten prijsgeven. 'Deze taktiek', gekoppeld aan het feit dat het gaat om zaken die ons al jaren geleden zijn beloofd zon der dat er ooit iets van terecht is gekomen, is voor de militaire be langenorganisaties de druppel die de emmer doet overlopen', aldus de heer Smallenbroek. Daar komt nog bij dat de organisaties zich gepas seerd voelen omdat de defensienota niet eerst in het georganiseerd overleg ter sprake is gebracht voor dat de nota naar de Tweede Kamer ging. Werelddiakonaat, 20.000 gevangenen en Kerstfeest Over enkele dagen vieren we het geboortefeest van onze Heer. Als dat maar even mogelijk is: met elkaar. Helaas blijven echter talloze mensen daarvan verstoken. Gevan genen. Niet alleen zij, maar ook hun familieleden gaan zware dagen tegemoet. In verschillende landen in Europa en Azië heeft het we relddiakonaat van onze gereformeerde kerken de moge lijkheden om huip te geven aan bij elkaar ruim 20.000 gevangenen. Mensen, die vast zitten op grond van hun godsdienstige overtuiging of politieke stellingname. Wij kunnen hen helpen met voedsel, medicijnen, kleding en lektuur. Waar mogelijk helpen we ook de achtergeble ven gezinnen. We stellen tegenwoordig vaak vragen over onze levens stijl. Vragen om versobering. Vragen om eenvoud. Met de kerstdagen herdenken we de geboorte van onze Heer Je zus Christus. Een nederige geboorte in een stal. Laat de gedachte daaraan ons stimuleren om de komende feest dagen ook op sobere wijze door te brengen. En bestem een deel van wat u kunt uitgeven voor het werk onder de vele gevangenen die we met ons werelddiakonaat kunnen bereiken. Ook tijdens de komende feestdagen. Giro 2211 t.n.v. het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken. Koningslaan 7. Utrecht. fecht inbraak b apipn ivallen bijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ICING ziektekosten om zeker te zijn J aatschfippy M r'éêm-2 t*. P10-3»M<4/ "nt. natuurzuiver Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering gaat mensen en fabrieken die afvalstof fen zomaar ergens deponeren fors aanpakken. De ministerraad heeft gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe ontwerpwet afval stoffen waarin onder meer boetes worden ingevoerd voor het achter laten van afvalstoffen zonder ver gunning. In de wet worden regels gegeven hoe men zich van autowrakken, huisvuil en andere stoffen zoals be drijfsafval kan ontdoen. Voorts wordt een vergunningenstelsel inge voerd voor de verwerking van deze afvalstoffen. De regering zal ook maatregelen nemen om het ontstaan van afval te beperken en om te be vorderen dat afval weer opnieuw verwerkt gaat worden in nieuwe produkten. Het wetsontwerp moet nog door de Raad van State worden goedgekeurd en zal dan naar de Ka mer worden gezonden. 'Hurtle tidiesaangekondigd Van een onzer verslaggevers UTRECHT De onderofficieren gaan binnenkort harde acties voeren tegen het beleid van minister Vredeling. Dit zei de heer R. Smallenbroek van de Nationale Christen Onderofficieren Ver eniging nadat het overleg met de minister van defensie was vast gelopen. Binnenkort, gaan de organisaties op een nog nader te bepalen manier protesteren tegen het beleid van de minister. De heer Smallenbroek spreekt van harde acties, maar daaruit mag niet geconcludeerd worden dat de beroepsmilitairen gaan staken. 'Onze organisatie wijst het stakingsrecht principieel af', zegt de heer Smallenbroek. BRUSSEL De werkloosheid in de EG is in het afgelopen jaar met bij na een miljoen tot 3,6 miljoen per sonen gestegen, zo staat in een rap port van de Gemeenschap. De situa tie verschilt sterk van land tot land. Relatief de grootste werkloosheid heerst in Denemarken waar het werkloosheidscijfer steeg met 640 procent, van 12.100 man vorig jaar tot 80.000 personen dit jaar, of 9,7 procent van de beroepsbevolking. In West-Duitsland steeg het aantal werklozen met 140,9 procent. Italië is het enige land in de EG dat meer dan 1 miljoen werklozen telt. Engeland, dat met formidabele eco nomische problemen kampt, scoort met een werkloosheidscijfer van 2.7 procent het laagst in de Euromarkt op Luxemburg na, waar slechts 75 personen geen werk hebben. In Ne derland heeft op dit moment 3.9 pro cent van de beroepsbevolking geen werk. f auto-inzittenden brand Binnenland Crisis bezworen5 Bakker en artiest tonen werk7 Meer emigratie13 'Leren-door-doen'- project 13 Buitenland Rockefeller vice-president 6 Zwarten in Mississippi 15 Indische Oceaan niet rustig meer 15 Kerk Verhalen over Kerst2 Kinderen vieren Kerst zo enig2 Kunst Kunst kijken met Kerst 9 Schatten uit China 9 Dubbelpoëzie van Tom van Deel 9 Sport Cees Rijvers over spel verruwing 21 Kadlo en tv 6 Si rips, feuilleton 6 Recepten 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Pop-op-de-plaat 13 Denksport 17 llloetn en plant 19 Lezers schrijven 19 l'robleem 19 Boek 19 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1