Vijvertroebelen n fllslilalll "gastarbeid! ontwikkel inglftulp aan Nederland'.' bon y Uw probleem ook het onze magazine bloem en plant COURVOISIER 60y65+ers gratis reisdagen in januari en februari. In rust gerijpt. Tweeëntwintig ver schillende Deli-Havana- Brazil-tabakken, gemelangeerd tot het kenmerkende La Paz aroma, gehuld in een Java-blad voor een gelijkmatige smaak over de volle lengte, getooid met een zuiver Sumatra-dekblad, vormen het levende natuurprodukt dat in alle rust tot volle rijkdom rijpt: de 49 ets. CK126 La Paz corona. Echt heeft recht op rust. Punt uit. Nieuwe boeken 't Blad waar studie achter zit. ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 BINNENLAND T21-K19 Wellicht herinnert u zich dat ik in de zomer van vorig jaar schreef over het evenwicht in de vijver en hoe vanzelf het eerst troebele water in de pas aangelegde kunstpias glashelder werd. Je denkt een zeer redelijk evenwicht bereikt te hebben als het water de hele zomer en herfst door doorzichtig blijft. Het wordt winter, met soms een ijslaagje op het water waardoor heen je de goudvissen eronder kunt zien zwemmen en als groene vlekken het blad van de watervio lier ziet schemeren, op andere da gen striemt de wind de dode sten gels van oeverplanten en slaat het water tegen de oever of doen ein deloze regenbuien de vijver over stromen. Zo was het natuurlijk ook in de vorige winter, maar begin december was er nog iets anders: het water was zo troebel dat de vijverbodem niet meer te zien was. Het werd nog erger, want vlak na Kerstmis kon je het water duidelijk ruiken, en dat was nog nooit gebeurd. Aanvankelijk leek het een zwakke vislucht, la ter was het de kenmerkende rot- te-eierengeur van zwavelwater stof. Wel niet zo sterk dat je het al op een afstand merkte, maar toch goed te bespeuren als je een pannetje water schepte. De troe- beling was nog sterker geworden. Het tevoren zo optimistisch ver onderstelde evenwicht was volko men zoek en wat was daarvan nu de oorzaak? door henlc van halm Brood Het was me opgevallen dat er dagelijks fikse stukken brood in het water dreven. Vogels zijn vooral in de winter, als er toch al zo weinig leven in de tuin waar te nemen is, welkome gasten. Maar de mussen vliegen met soms een halve boterham in de snavel in de berk naast de vijver en laten die zware buit natuurlijk prompt val len. De goudvissen, die daar nor maal niet vies van zouden zijn, talen er niet naar, omdat hun activiteiten door de lage winter- temperatuur sterk zijn vermin derd. Het brood zakt naar de bo dem en gaat rotten. Daar komt nog bij dat de vele mussen en spreeuwen juist vanuit de berk heel wat uitwerpselen laten val len. waarvan een groot deel ook in de vijver terechtkomt. Die overmaat aan organische mest stoffen veroorzaakt een soort ver vuiling, die ln biologische termen eutrofiëring wordt genoemd. Bui ten het winterseizoen worden de vele voedingsstoffen snel door de waterplanten opgenomen, wat tot gevolg heeft dat die hard gaan groeien. Maar in de winter als de waterplanten zijn afgestorven of een rusttijd doormaken, is daar natuurlijk geen sprake van. Het is het plankton, kleine eencellige diertjes en plantjes, dat daarvan profiteert. Die wolken plankton maken het water ondoorzichtig, een verschijnsel dat men 'water- bloei' noemt. Hoe is het nu verder met de vijver gegaan? In de eerste plaats zei Ik mijn vrouw geen brood meer ln de tuin te gooien. De vogels hadden genoeg aan het zaad in het voerhuisje, de pinda's en de halve kokosnoot die ik had opgehangen. Ik haalde een paar emmers klei uit de poldersloten in de buurt en spreidde dat zo goed mogelijk uit over de vijverbodem. 'Mist' Begin januari was het water troe beler dan ooit. Toen ik op een avond met een lamp ln de vijver scheen, bewogen slierten witte 'mist' zich traag door het water, massa's eencelligen. Maar op de tiende januari bleek het water reukloos en was het zicht aan merkelijk verbeterd. Toen ontdek te ik dat dode plantestengels overtrokken waren met een witte 'schimmel', een groei-uitbarsting van klokdiertjes, vastzittende een celligen die zich met het zweven de plankton voeden. Ook waren allerlei slakken--, poel- en dlep- slakken en posthorens, uit de mod der omhoog gekomen en 'graas den' op hun beurt de klokdiertjes- massa's af. Een maand later was het water zo helder als het hoort te zijn, door zichtig als glas zodat ook op de bodem alles scherp te onderschei den was. Plankton en klokdiertjes hadden het veld geruimd en de hele zomer en herfst was de vijver prachtig. In de afgelopen twee maanden verwijderde ik zorgvul dig alle ingewaaide boomblad, maar liet de waterplanten gewoon ln de vijver vergaan, behalve de rottende bladeren van de waterle lie, omdat dat een lelijk gezicht was. En kijk, het water is helder gebleven en volkomen reukloos. Zo blijkt dat stilstaand water toch wel enige zorg vereist en je met name in de herfst regelend moet optreden omdat anders het even wicht tussen afvaltoevoer en - afbraak en opusme door hogere planten wordt verstoord. De plantgrond is vaak een onder werp van meningsverschil tussen de verschillende auteurs over vij vers. De meeste bevelen goedbe- meste tuinaarde en klei aan. H. J. Papenfuss en B. J. Galjaard om schrijven in hun boek 'Tuinvijvers en waterplanten' de meest ideale vijverbodem als met meststoffen verbeterde, zwakzuur reagerende leemachtige grond, omdat deze bodem heel geleidelijk de voe dingsstoffen vrijgeeft in tegen stelling tot slootbagger die vooral uit humus bestaat en daardoor gauw uitgeput raakt. Van uitput ting heb ik geen last gehad, maar de uit de sloten geviste bodem die ik gebruik bestaat vooral uit oude zeeklei. Overigens, dit boek is een juweeltje, vol uitstekende foto's en tekeningen van niet alledaagse vijverplanten en even goede be schrijvingen. Het geeft van vijf vijvervormen en -formaten be plantingsplannen. een algemene oriëntatie over materiaalkeuze en aanleg, handige sortimenttabellen en een apart hoofdstuk over wa terlelies. Aardig vond ik dat in dit boek het puntkroos wordt ge noemd als een middel om het biochemisch evenwicht te herstel len bij waterverontreiniging door zuurstofgebrek. In mijn vijver is dit zwevende plantje in de zomer een doeltreffend middel tegen 'flap', drijvende algenmassa's, ge bleken. H. J. Papenfuss en B. J. Galjaard: Tuinvijvers en waterplanten. Tweede druk. Uitg. Kosmos, Am sterdam/Antwerpen. 98 blz., 16.50. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) )pmcrking van een onzer lezers iver de geranium: Terwijl een leze- es onze vragenstelster heeft ge roost met de opmerking dat men n februari ook nog best kan stek- :en, met minder hartzeer om bloe nen en blad, schreef een lezer ons, lat men heel goed zijn geraniums can overhouden van jaar op jaar, ils men er wat tijd en moeite voor iver heeft. Wie die tijd en moeite ;r graag voor over heeft, kan een ifschrift van deze brief op de ge- iruikelijke manier (zie kop van de ubriek en beslist niet per brief- caart), bij ons aanvragen. i'raag: Wat is het adres van het iUMA? talwoord: Het bureau voor muzie- cauteursrecht èn het Stemra (Stich ting tot exploitatie van mechani- iche reproduktie rechten der au- eurs) zijn gevestigd op het zelfde idres: Marius Bauerstraat 30, Am sterdam, tel. 020-156822 i'raag: Hoe kan ik de bekleding [vast) van een lichtgekleurd ribflu welen bankstel afdoende reinigen? Antwoord: De mogelijkheid tot vuil ?orden blijft er altijd in zitten, rooral als men begint met het ichoonmaken van dingen die men liet kan uitspoelen. De achterge- bleven resten van zeep of andere wasmiddelen trekken het vuil heel gemakkelijk aan. Een klein vlekje kanmen proberen weg te krijgen met het bij elke drogist te krijgen middel K2R. Verder zou u het eens kunnen proberen m?t stijf geklopt schuim van Omo. Biotex of iets dergelijks. Gelijkmatig het schuim opbrengen en laten intrekken. Als u ziet dat alles goed droog is, stevig uitborstelen. Probeer eerst eens een klein stukje op een onopvallende plaats. Vraag: Wanneer een weduwe, die een uitkering van het ABP ont vangt, weer hertrouwt, verliest zij dit pensioen dan? Antwoord: Het pensioen vervalt niet, volgens de gegevens van het Pensioenfonds, maar er is wel kans dat het pensioen kleiner wordt. Het wordt nl. opnieuw vastgesteld, met als maatstaf de werkelijk geldige diensttijd van de overleden echtge noot. Dit blijft zo, ook als het latere huwelijk ontbonden zou wor den. Het kan geen kwaad, de zaak een grondig door te nemen tijdens het spreekuur van het ABP, dat ln verschillende grote plaatsen 's maandags op het gemeentehuis (of elders, vraag het de bode, die dit wel weet) gehouden wordt. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507^ Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Lc Cogivic de Napoléon Vraag: Wij verzorgen ons kindje geheel zelf. Het kost ons veel licha melijke en geestelijke kracht, maar we willen het graag blijven doen. Is er echter een plaats of instantie die onze zorg een paar weken over zou kunnen nemen, opdat wij in die tijd weer nieuwe kracht kunnen verzamelen? Antwoord: Hoewel u niet in bijzon derheden treedt over de aard van de verzorging van uw kindje, me nen we, dat we het beste doen u het adres te geven van enige lan delijke ouderverenigingen: Protes tants Christelijke Philadelphia ver eniging van ouders en vrienden van het afwijkende (Lichamelijk en geestelijk misdeelde) kind. Dillen burgstraat 33, Utrecht, 030-512341, Algemeene oudervereniging Helpt elkander. Maliesingel 57, Utrecht, 030-17455, Katholieke Oudervereni ging Voor het Zorgenkind, Postbus 3045, Utrecht, tel. 030-936823. Met de reduktiekaart 60+/65+ één dag in januari en één dag in februari of twee dagen in januari. U kunt kiezen uit alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen. Ingaande 4 januari. Liever eerste klas reizen? Dan betaalt u ongeacht de afstand f 4,- bij. Prijzen. Driemaandskaart 60+ of 65+ f 20,- Driemaandskaart 65+ voor echtparen f 30,- Jaarkaart 60+ of 65+ f 50,- Jaarkaart 65+ voor echtparen f 75,- Volledige informatie vindt u in de speciale folder'gratis reisdagen januari/februari'. Wij wensen u plezierige dagen. UIT (ADVERTENTIE) Cigarros Autenticos Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikalic wordt dc naam van de schrijver vermeld. Jij en ik, liefde en seks voor jonge mensen, geschreven door dr. Th. Bovet. Uitg. Zomer en Keuning, Wageningen. 107 blz. 12.50. Seks, onbesproken niemandsland tussen tieners en ouders, met bij dragen van dr. L. A. G. J. Timmer mans, dr. A. M. C. M. Schellen. F. M. Gerards en J. van Dieten, Uitg. Malmberg, Den Bosch. 85 blz. 9.75. Nachtelijke invallen, aforismen van Fernand Lambrecht. 79 blz. 9.90. Uitg. Nijgh/Van Ditmar, Den Haag. Solzjenitsyn een leven in beeld. Een fotografisch en documentair verslag van Solzjenitsyns leven in Rusland. Uitg. De Boekerij, Baarn. 95 blz. 15.50 (paperback) en 19 90 (gebonden). Bij uitgeverij Meulenhoff te Baarn zijn weer twee boeken uitgekomen van prof. H. van Praag. Paranor male manifestaties (rapporten, du plicaten, magische afstandswerking, cultusobjecten, vliegende schotels; 150 blz. 14.90) en Paranormale identiteit leven na de dood. reïn carnatie, spiritisme, bezetenheid, individuatie; 152 blz. 14.-90. De duivel is oud door C. Egas. Niet meer jong zijn een maatschappelijk probleem. Een boek voor ouder wordende mensen en voor allen die betrokken zijn bij het bejaarden- werk en de problematiek van het ouder worden en oud zijn. Uitg. Contact. Amsterdam. 120 blz. 13.50. Punt contra punt. door Aldous Huxley. Uitgave van Contact. Am sterdam in de serie contact-pri meurs. Het uit 1928 daterende boek is vertaald door John Vandenberch. 510 blz. 27.50. Ho» ontduik ik mijn schulden, (handleiding voor oplichters?) door P llyne. Uitg. In den Toren. Ba -n. 118 blz. 5.75. VAN LEZERS - Jesaja 58 Wanneer ik dan inga op het ver zoek, gedaan naar aanleiding van uw publikatie van het stuk van dr. H. M. de Lange, hoofdstuk 58 van de profeet Jesaja verder na te kijken, dan lees ik in vers 12: En de Uwen zullen de overoude puin hopen herbouwen, de grondvesten van vorige geslachten zult Gij her stellen, men zal U noemen her stellers van bressen (door de duivel geslagen) herstellers van straten. Het is mijn ervaring dat deze profetie voor onze tijd van toepas sing is, doch enkel verder in mijn leven vervuld kan worden overeen komstig de leer van Jezus Christus. Baarn S. J. VRiend Dezelfde dingen? S. Alblas schreef in deze rubriek inzake Zuid-Afrika: gedachtig zijn aan het Woord: Wat oordeelt gij uw broeger, gij die dezelfde dingen doet?' (N.b. foutief geci teerd is Romeinen 14 vers 10 of Jacobus 4 vers 12 en dat betreft dan nog huichelarij). Inderdaad. Zuid-Afrikaners zeggen ons: 'Jullie discrimineren Sruinamers'. Bij de wet? Bij belonings- en arbeidsvoor waarden? In de kerken? Wat zijn dat. 'dezelfde dingen'? Hoogezand W. F. v. d. Berg Werkloosheid (2) In uw krant van 11 december stond een korte reactie van de heer Van Dijk op mijn vaststelling dat de werkloosheid groter is dan officieel wordt toegegeven. Er is een misver stand in het spel. De heer Van Dijk meent dat ik mijn afkeuring heb uitgesproken over de sociale wet ten. Daar is geen sprake van. Ik begrijp heel goed hoe beroerd men zich voelt als men door gehele of gedeeltelijke invaliditeit niet langer kan werken. Ik heb niet anders dan willen constateren dat de wao In derdaad vaak wordt gehanteerd om mensen die men in het produktie- proces niet langer kan gebruiken aan de kant te zetten. Dat is een vrij subtiel en vaak langdurig pro ces. waarbij ook de artsen en psychiaters een rol spelen. Dan vraagt de heer Van Dijk of het zo is dat werklozen feitelijk vaak wer ken. Antwoord, ja dat komt echt voor, b.v. in de bouw. Het geven van cijfers is lastig daar het juist om verborgen werkloosheid gaat, deels in België en Duitsland. Niette min is het verantwoord deze feiten te onderkennen. Ik beoog er slechts mee de ernst van het vraagstuk nog meer onder de aandacht te brengen. Naarden A. Heertje Beroep op kerkleden (2) Bijzonder blij ben ik met het 'beroep op kerkleden'. Hopelijk wordt door velen hierop gerea geerd! Tevens wil ik pleiten voor begrip en tolerantie voor eikaars standpunten, ook al zullen deze verschillen. Een dringend beroep op de synode om op haar laatste be sluit terug te komen, is wat diege nen die dr. Wiersinga de ruimte willen geven nu kunnen doen! Rotterdam H. J. Donken Beroep op kerkleden (3) Ongeveer zestig mensen uiten hun ernstige bezorgdheid over het syno debesluit in de zaak-Wiersinga. Uit hun stuk wordt duidelijk: 1. Wie er nu bezig zijn ons als gemeente van het kernpunt van het evangelie te laten beroven. Ieder weet immers, dat het hier niet gaat om één of ander meningsverschil, waarvoor altijd ruimte in de kerk moet blij ven. maar om een brutale ontken ning van het gaan van Christus ln het gericht Gods voor onze zonden en in onze plaats. 2. wie het zijn, die dit verkorte evangelie aan ons en onze kinderen willen laten op dringen. Inplaats van zo sportief te zijn zelf uit te wijken naar de plaats waar ze thuishoren, nl. naar een kerk met leervrljheid, willen ze de gereiormeerde kerken omturnen tot zo'n kerk. De grondslag voor zulk een kerk mist echter elke bij belse steun. De zg. ideale 'oecume nische' kerk die zij voorstaan, heeft bij hen haar wezen als 'pijler van de waarheid' verloren. Het erge is, dat een aantal leiders daarbij voor op gaat. Ze beseffen blijkbaar niet dat zij het zélf zijn. die scheuring in de gemeente veroorzaken. Wiersinga (23) Niet alleen dr. Wiersinga zet vraag tekens bij de klassieke verzoenings leer. Want eigenlijk wordt God daarin onrecht aangedaan. In Jo hannes 3 staat niet voor niets: Alzo lief had God de wereld. Er staat niet: Alzo boos was God op de mensheid, dat hij Zijn eniggeboren zoon zond. In de evangeliën stelt Jezus ons steeds het Godsbeeld voor ogen overeenkomend met de liefhebbende Vader, de God van genade boven recht. Dr. Wiersinga acht het beeld van God die beta ling eist hiermee in strijd. Niet God. maar wij hebben Jezus' dood gewild. God is bereid die misdaad te vergeven en zijn zoon als zoen offer voor onze zonden te aan vaarden. Is het nu af? Nee. nu komt nog iets belangrijks. Er zal vanuit ons dagelijks leven moeten blijken wat de verzoening tussen God en mens voor ons betekent. We zullen er uit en er mee moeten werken. We zullen mee moeten werken aan de gerechtigheid in de ze wereld. Utrecht B. Groenendijk Boersma Wiersinga (24) Zeer velen kunnen niet blij zijn met het synodebesluit. Dat zijn de mensen die nog niet vergeten zijn wat er zich rondom 1944 heeft af gespeeld. om maar te zwijgen over 1926. Dat zijn de mensen die zich de vergiftigde polemieken in onze kerkbladen herinneren, de sfeer van hete hoofden en koude harten, en er daarom zich verre van hou den. Maar zij zullen een nieuwe scheuring niet accepteren en drei gen kerkelijk dakloos te worden. Groningen Wiersinga (25) Onder 'Brieven van lezers' schrijft de heer Wiersinga dat de tijd en energie die aan de zaak van dr. Wiersinga besteed wordt, beter ge bruikt kan worden door in de geest van dr. Wiersinga het evangelie handen en voeten te geven. Het is te hopen dat dit niet gebeurt, want wie in de geest van dr. Wiersinga dóórgaat, verliest zijn Heiland. Maasland L. T. Schalkwijk Woningbouw De voorzitter van het algemeen verbond bouwbedrijf. Van Ei j kelen- berg. heeft voorgesteld om in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. de vlak na de oorlog tot monotone woonblokken gebouwde woningen met kleine raampjes af te breken en te vervangen. Het wil mij voorkomen dat het nog lang niet noodzakelijk is ter bestrijding van de werkloosheid zulke wonin gen af te breken en daarvoor meer eigentijdse, lees luxe, voor een ar beider aan huur onbetaalbare wo ningen te bouwen. Er staan in ons land meer dan bedroevend veel ge lijksoortige woningen leeg. Aan be taalbare arbeiderswoningen bestaat de grootste behoefte. Putten G. Moolenaar CDA De KVP heeft groot gelijk. Steen kamp heeft nog visie. Als het nu - zeker ook organisatorisch niet in orde komt met het CDA, dan hoeft het niet meer. Mij bekruipt trou wens de vTees dat het al te laat is: het had tien jaar geleden moeten zijn. Maar de één heeft (had) dit bezwaar, de ander dat en de derde weer wat anders. Het blijft maar drammen en zeuren over moeilijk heden en tegenstellingen van de dag. Er is, kortom, gebrek aan visie voor morgen. Niekerk-Old^kerk P. M. Terpstra (ADVERTENTIE) Sombere rapporten komen de laatste jaren los over de gevolgen van gastarbeid in Europa voor landen als Turkije,Marokko enTunesiê.Een stukje ontwikkelings hulp? Jawel, van arme aan rijke landen is de indruk van menig onderzoeker. Verder o.a. in het december no.: werkstructurering maakt baantjes minder „dom" taalproblemen aan Indonesische Universiteiten wetswinkels willen overbodig worden psychiatrisch patiënt meer als mens benaderd. Ik geef mij op als abonnee op het VU-magazine, De abonnementsprijs is slechts f 15,- per jaar. Naam Straat Plaats Hooghalen Mevr. A. G. Lindeboom m ln open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: Vrije Universiteit, Antwoordnr. 1771, Amsterdam. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19