[warten in Mississippi worden niet neer geslagen, daar houdt het mee op Indische Oceaan na oktoberoorlog niet vredig meer Amerika's Nieuwe Zuiden UW/KWARTET ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 BUITENLAND T9-K15 ississippi was altijd een slechte staat voor zwarten en dat is het nog steeds.' De zwarte theoloog dr. Emmett Burns uit Mississip- i hoofdstad Jackson windt er geen doekjes om: voor 'grote veranderingen' in het zuiden van Amerika kan hij geen enkel en- usiasme opbrengen. ja,' gaat hij schamper verder, 'er is hier veel veranderd. Vroeger zeiden de blanken, als we om iets vroegen: neger maak dat je ;komt. Nu glimlachen zij vriendelijk en zeggen: het spijt ons maar het gaat niet. Het effect is natuurlijk hetzelfde.' ïïf an- ïini bal i enzp sas )0. eeriil aap vlie 00.- V Burns is plaatselijk directeur iet NAACP (National Associa- for the Advancement for Co- People), de oudste Ameri- organisatie, die werkt voor ooruitgang van de zwarte be ing. Hij zit er in die functie op Joel van Medgar Evers, de be strijder voor de burgerrech te in de zomer van 1963 door lanke sluipschutter werd ver over die strijd van de jaren zegt Burns: 'Die hele bewe- 'was gericht op het verkrijgen ;elljkheid. Wat wij hier bereikt >n is dat wij getolereerd wor- ,rdoor de blanken. Maar zij heb- nog steeds de macht'. iin) pessimisme van Burns is be- lfjelijk. Mississippi heeft een grote bevolking: bijna vijftig pro van het totaal aantal inwo- Toch is juist hier de afgelo- Jaren nog maar heel weinig t. Er zijn nog maar zo'n 180 in zwarte functionarissen in >sippi en alleen op onderge- posten. Van de ruim 13.000 enaren in dienst van de staat Er maar een kleine 800 zwart, groot probleem is de lage op- van zwarten bij verkiezin- inJjij de laatste verkiezingen liet dan vijftig procent van de e kiezers het afweten. 'Vooral 6 ouderen is de vrees voor de en nog erg groot', klaagt een politiek actieve studente, denken nog dat hun baas hen zal verhalen als zij een kiezen. Zij zijn bang dat de 8 altijd wel weet op wie je ad hebt. Daarom blijven zij weg!' laap gesust gelooft dat veel mensen ei- k in slaap zijn gesust door de verbeteringen van de afgelo- aren. 'Er bestaat geen openlijk 1 meer tegen de zwarten, maar soms zou ik willen dat het er nog wèl was', verzucht hij. 'De situ atie van nu is misleidend voor veel zwarten. Het lijkt mooier dan het is. Velen zien de noodzaak om te protesteren niet meer. Maar wij worden nog steeds gediscrimineerd. Je voelt het tot in je botten, maar het is vaak moeilijk precies aan' te wijzen. Dat is ons probleem'. De zwarten van Mississippi moeten hard knokken om hun mensen in het lokale bestuur te krijgen. En als er dan weer eens een zwarte is gekozen voor een bepaald ambt is de strijd nog lang niet gestreden. Zwarte functionarissen moeten vaak opboksen tegen een onver bloemde tegenwerking van de blan ke heersende kaste. Hulp van buiten Typerend is het verhaal van burge meester Bennie Thompson van het kleine plaatsje Bolton. Het dorpje heeft ongeveer duizend inwoners, van wie zeventig procent zwart zijn. Toch duurde het tot 1973 voor dat Bolton zich een zwarte burge meester (Thompson) en een zwarte gemeenteraad koos. Bolton is erg arm en daarom zorgde het district, waar het in ligt, al jarenlang voor het ophalen van het vuilnis en voor een brandweer. Maar dat verander de toen Bolton zich veroorloofde een zwarte burgemeester te kiezen. Het districtsbestuur liet weten, dat Thompson zelf maar voor een vuil- nisdienst en een brandweerwagen moest zorgen. Het is hem gelukt met hulp van buiten. Een particu lier in Michigan leverde een vuil niswagen voor 700 dollar en de brandweerdienst van New York City verkocht Bolton een spuitwa- gen voor het symbolische bedrag van één dollar. Om verder te kun nen heeft Bennie Thompson geld nodig. Daarom wil hij een belasting gaan heffen op onroerend goed in door Rimmer Mulder zijn gemeente. Met behulp van het 'Delta Ministery' (de door Ne derlandse kerken gesteunde organi satie voor de verheffing van. de zwarte bevolking) heeft hij alle grond- en huizenbezit in Bolton in kaart gebracht en een belasting plan ontworpen. Het zijn voorna melijk blanken, die zullen moeten betalen. Van die kant is prompt geprobeerd het hele plan te torpe deren. Bennie Thompson werd voor de rechter gedaagd omdat hij zijn boekje te buiten was gegaan met zijn belastingplan. De opzet mis lukte, want Thompson werd in het gelijk gesteld. 'Onze hoop is gevestigd op de stem bus. Maar als wij er in slagen een zwarte gekozen te krijgen is onze strijd om hem te laten overleven nog harder', oordeelt Owen Brooks, directeur van Delta Ministry. Naar de gevangenis Zijn dienst kwam ook in het ge weer voor Evan Doss, de (gekozen) ontvanger der belastingen in Clai borne County. Deze zwarte functio naris had al direct na zijn verkie zing hulp nodig, want het districts bestuur beknotte zijn budget zo sterk, dat hij niet eens een klerk in dienst kon nemen. Toch begon Doss te werken aan een hervor mingsplan. Hij stelde vast dat de (meest blanke) eigenaars van on roerend goed in dit district erg weinig belasting betaalden. De waarde van veel bezittingen was veel te laag geboekt. Hij kwam met een voorstel tot herwaardering, waarover de bevolking van Claibor ne County zich in een referendum zou moeten uitspreken. Het begon er op te lijken, dat Evan Doss wel een meerderheid achter zich zou krijgen. Daarom liepen zijn tegen standers naar de rechter. Zij klaag den Doss aan voor zoiets als 'onbe hoorlijk bestuur' en kregen gelijk. 'Natuurlijk kregen zij gelijk', want het zijn hun rechters, hun wetten en hun getuigen', legt Owen Brooks uit. Doss werd veroordeeld tot ne gentig dagen gevangenisstraf, maar is in hoger beroep gegaan. Organi saties als Delta Ministry en de NAACP zorgen in zulke gevallen voor de mankracht en het geld, dat nodig is voor zo'n juridische proce dure. 'Alles wat de zwarte wil berei ken, moet hij zelf doen', verduide lijkt Brooks. Achteruitgang De in Mississippi actieve organisa ties zijn voor hun geld sterk afhan kelijk van instellingen buiten de staat. Owen Brooks was kort gele den nog in Nederland om opnieuw hulp te vragen voor zijn Delta Mi nistry. Van de blanke bestuurders in Mississippi hebben hij en zijn medestanders niet veel te verwach ten en zeker niet van de kerken in Mississippi. In de jaren zestig kreeg de zwarte bevolking in het zuiden wel rechtstreeks hulp van de fede rale regering in Washington. Allerlei projecten op het gebied van onder wijs, jeugdwerk, gezondheidszorg en huisvesting werden rechtstreeks vanuit Washington op lokale orga nisaties gericht met voorbijgaan van de regeringen van de staten die beweerden dat de hulp niet nodig was. Vooral de regering van president Johnson heeft op die ma nier veel gedaan voor de zwarte minderheid in het zuiden. Maar on der Richard Nixon is de klok weer teruggedraaid. 'Er is in de Amerikaanse geschiede nis geen president geweest, die méér voor ons heeft gedaan dan Johnson en er is geen president geweest die ons verder heeft terug gezet dan Richard Nixon', zo no teerden wij in Alabama uit de mond van politicus Alvin Holmes. In Mississippi zegt NAACP-directeur Emmet Burns over dat onderwerp: 'Eigenlijk heeft Nixon ons ook ge holpen. Wij hebben onder zijn re gering weer geleerd dat wij als duivels moeten vechten om te be houden wat wij onder Johnson hebben bereikt'. Slopende strijd De regering-Nixon heeft om te be ginnen bepaalde sociale program ma's beknot. Er is voor miljarden dollars bespaard, juist op projecten, die voor de zwarte bevolking zo belangrijk waren. In de tweede plaats heeft hij de controle over verschillende federale fondsen ver legd naar de regeringen van de staten. De federale regering heeft nu minder bemoeienis met de hulp aan de zwarten, de staten hebben veel van hun invloed teruggekre gen. In staten als Alabama en Mis sissippi, waar de zwarte bevolking nog ver achter aan komt en waar haar invloed op het bestuur nog maar zo klein is, komt deze ontwik keling hard aan. 'Het bestuursappa raat van de blanken hier is erg sterk. Daarmee kunnen zij onze vooruitgang gemakkelijk tegen houden, zonder geweld, zonder openlijke onderdrukking', legt Burns uit. De zwarten hoeven ook in Missis sippi niet meer de straat op voor hun rechten, zij moeten nu naar verga derzalen en rechtbanken. 'En ik ver zeker u dat de strijd op dat niveau kostbaar, slopend en frustrerend be gint te worden', verzucht Emmett Burns. door Johan ten Hove iische Oceaan, begrensd door zo'n veertig landen die het grootste deel van 's werelds tot nu ^kende voorraden aan olie en mineralen in de bodem hebben zitten, wordt steeds meer het to- van intensieve diplomatieke en militaire activiteiten. In dit gebied, waar ook de scheepvaart- s zijn waarlangs de olie, levenssap van de geïndustrialiseerde landen, vervoerd wordt, beschul- de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elkaar ervan het machtsevenwicht te verstoren. Zij jdus allebei door met het vergroten van hun zeemachten en het versterken van hun posities, niet alleen deze twee erkende grote mogendheden zijn hier bezig. Ook de rijk geworden olielan en dan vooral Iran (Perzië) is zich op ongekende schaal aan het bewapenen. Stockholm gevestigde Inter- ,1e Instituut voor Vredeson- (SPRI) heeft vorige maand 'aarschuwd voor het gevaar conflict tussen de grote ïdheden in deze gebieden. In leciaal rapport 'olie en veilig- 'wijst het SIPRI er op dat de rond de Perzische Golf hun rsenalen sterk uitbreiden, in staat gesteld door de dollars die de steeds ir wordende olie opbrengt. In .pport staat dat Iran er naar de stabiliserende macht te in het gebied en beizig is strijdkrachten dienovereen- te versterken. Maar andere zoals Saoedi-Arabië, dat 'loot van vier patrouilleboten oorlogsschepen van Ameri- makelij gaat uitbreiden en .n dat op het moment pro lwapens in West-Duitsland los Igen, zullen de plannen van .iet zonder meer toejuichen. }ver India, dat ten slotte in is een kernwapen te fabrice- )g maar te zwijgen. Verder zit Dwj et-Unie bepaald niet le om een sterk bewapend ind aan zijn zuidflank. Het waarschuwt voor de moge- d van een botsing in dit ge ile gemakkelijk tot een groot t zou kunnen uitgroeien, it zeer gezaghebbende insti- jeen loze kreten slaakt kan a uit de nieuwe opleving van anning tussen het door de t-Unie met wapens volge- le Irak en Iran dat zijn wa- 'ooral uit de Verenigde Staten Irak beschuldigt Iran ervan 42 et vorige week twee Iraakse ligen met raketten van het kaanse type Hawk heeft larneihaald. Beide landen leven al tijd in onmin. ilangrijkste oorzaak van de igen tussen Irak en Iran ter het streven naar de macht Perzische Golf. ■.ieke,, bewapent treven waar zijne keizerlijke it Mohammed Reza Pahlavi, ihr (licht van de Ariërs). Shahanshah (koning der koningen) van Iran in ieder geval geen doek jes om wint. Enige maanden gele den verklaarde hij in een interview dat Iran binnen 25 jaar de vijfde plaats in de rij van grote mogend heden zal innemen. 'Binnen een generatie zal Iran een beschaving opbouwen die gelijk staat aan die van de geïndustrialiseerde landen en zal Iran weer evenveel macht hebben als in de tijd van de konin gen Darius en Cyrus, toen het Per zische rijk zich uitstrekte tot aan Europa, Afrika en het Indische sub continent.' Grootspraak van een despoot in een land met nog zeker 60 procent analfabeten en schrij nende armoede onder de grote massa van zijn inwoners? Hoe dan ook, Iran is ontegenEeggelijk bezig één van 's werelds sterkste militaire machten te worden. Ter uitrusting van zijn ruim 200.000 man tellende leger heeft Iran onlangs contracten gesloten ter levering van zeer mo dern wapentuig, zoals 70 Ameri kaanse F-4 Phantom jagers, 800 Britse Chieftaintanks en verder torpedobootjagers, hoovercrafts en transportvliegtuigen. Eerder dit jaar bestelde de sjah, voor ongeveer anderhalf miljard dollar, 80 F-14 Grumman Trackers (zeer geavan ceerde vliegtuigen ter opsporing en bestrijding van onderzeeërs. In Amerika gaat het verhaal dat de sjah hiermee de Grumman Aircraft Corp. van een bankroet heeft gered. Tegen 1980 zal Iran waarschijnlijk meer gevechtsbommenwerpers heb ben dan welk NAVO-land ook, uit gezonderd de Verenigde Staten. Het bouwt ook aan een serie militaire bases langs de kust van de Perzi sche Golf en de Indische Oceaan, waarvan de grootste, een marine- luchtmachtbasis van ongeveer 600 miljoen dollar bij Cham Bahar, aan de Pakistaanse grens komt te lig gen. De sjah zegt zijn enorme leger op te bouwen om zowel Iraanse als Arabische belangen in de Golf te kunnen beschermen, maar volgens Amerikaanse diplomaten is Iran momenteel zo ver dat het de Perzi sche Golf domineert. Een Ameri kaanse diplomaat: 'De Arabieren hebben het altijd over de Arabische Golf, maar het is echt de Perzische Golf, het is een meertje van de sjah.' Dat de sjah niet bonder meer aan de leiband van de Verenigde Staten loopt blijkt uit zijn reactie op de laatste rede die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, voor de Verenigde Naties hield en waarin hij de olie producerende landen waarschuwde de olieprijzen niet te hoog op te jagen. De sjah tegen journalisten tijdens zijn reis door Zuid-Oost- Azië: 'Niemand kan ons de wet voorschrijven, niemand zal een vinger naar ons uitsteken, omdat we terug zullen slaan.' Aangezien de Verenigde Staten enigszins op de hoogte zijn van de degelijkheid van het wapentuig dat de sjah in huis heeft zullen ze zich wel twee maal bedenken. Ook de uitlatingen van de sjah in het Libanese tijd schrift Al Hawadess, waarin hij aankondigt dat bij een volgende oorlog in het Midden-Oosten tegen Israël Iran zal meevechten aan de Arabische zijde, als Israël de VN- revoluties niet uitvoert, zal in Wash ington wel niet met vreugde be groet zijn. Iran's Interesse reikt verder dan de Perzische Golf. In de tweede helft van september maakte de sjah met zijn vrouw een reis naar Singapore, India, Indonesië, Australië en Nieuw-Zeeland waar hij steun zocht voor zijn pogingen tot regionale samenwerking in het gebied van de Indische Oceaan. Naast economische samenwerking wil de sjah militaire overeenkom sten om vooral de uitbreiding van de invloed van de grote mogendhe den, de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten tegen te gaan. Begin dit jaar al ondersteunde Iran een voorstel van Sri Lanka (Ceylon) in de VN om geen buitenlandse mari nebases en vloten permanent toe te laten in de Indische Oceaan. Ook: heeft Iran toen samen met enige andere staten getracht de Indische Oceaan tot atoomvrlje zone te ver klaren. Nu echter India, dat zeer goede relaties met de Sowjet-Unie onderhoudt, is toegetreden tot de 'atoomclub' en de heropening van het Suez-kanaal op handen is (waardoor de grote mogendheden, en met name de Sowjet-Unie veel gemakkelijker de Indische Oceaan kunnen bereiken) moet de sjah haast maken met zijn plannen. Iran als rijk olieland verstrekt het arme land India dan ook enorme kredieten, onder meer voor een olieraffinaderij in Madras. Ondanks de pogingen van Iran (en tal van andere landen in het ge bied) de twee grote mogendheden militair uit de Indische Oceaan te houden is de bewapeningswedloop tussen de Sowjet-Unie en de Vere nigde Staten in dit gebied ln volle gang. Spoedig na de zesdaagse oor log in het Midden-Oosten van 1967 kwam de marine van de Sowjet- Unie in de Indische Oceaan pa trouilleren, en naar schatting varen er nu 30 schepen. Voor het eerst dit jaar zou daar ook de Leningrad, één van de Russische hellcopter-vliegdekschepen bij ge komen zijn en volgens Amerikaanse waarnemers zal het eerste vllegdek- schip, de Kiew, binnenkort aanko men. De belangrijkste havens die ze kunnen aandoen zijn Berbera in Somalië, waar 2500 Russische tech nische adviseurs zitten en waar ze een communicatiestation -hebben gebouwd. Dan is er Aden. in de Democratische Volksrepubliek Je- £croa* 53 ^-'yg'ÉDiego Qarcla v Cocos U.K. a 'X /A/ï/f C H OC £AA tV VS Engeland USSR Marineba6is jw Haven- 845 faciliteiten ^-Luchtmacht Een beeld van de krachtsverhoud inge n in de Indische Oceaan ■&5S.!', Ook de Fransen maken zich breed in de Indische Oceaan, hier het vliegdekschip Clemenceau. men, waar ze een basis hebben en het eiland Socorra in de Golf van Aden, waar ze van plan zouden zijn een basis in te richten. Verder de Iraakse marinebasis Umm Quasr in de Perzische Golf en tenslotte Port Louis waar dé laatste maanden een aantal Russische oorlogsbodems ge signaleerd werden. Deee week be zocht de opperbevelhebber van de Sowj et-marine, admiraal Kortsj- kow, de Democratische Volksrepu bliek Jemen en Somalië, waarmee de Russen opnieuw hun belangstel ling toonden voor deze twee staten die de toegang van de Rode Zee beheersen en dus de zuidelijke toe gang van het Suez-Kanaal. Ondanks de goede vriendschap met de Sowjet-Unie heeft India géén militaire havenfaciliteiten verstrekt aan Russische oorlogsbodems, het geen echter van Amerikaanse zijde wordt tegengesproken. Volgens de Russen is het noodzake lijk hun militaire aanwezigheid uit te breiden vanwege de toenemende dreiging van de Amerikaanse mari ne (vooral onderzeeërs, uitgerust met kernwapens, aldus de Sowjet- Unie) en de pogingen die het Ame rikaanse ministerie van defensie aanwendt om het Britse eiland Di- go Garcia tot een belangrijke mili taire basis te verheffen. Defensie heeft 29 miljoen dollar gevraagd om het vliegveld op het eiland ge schikt te maken voor de zware B-52 bommenwerpers, en verder de ha ven zodanig uit te breiden dat vliegdekschepen er gebruik van kunnen maken. Het Amerikaanse ministerie van defensie acht dit weer noodzakelijk gezien de drei ging van de Sowjet-Unie. Ze voert aan dat met de heropening van het Suez-kanaal de Russische bevoorra dingsroutes van de Zwarte Zee naar de Indische Oceaan bekort wordt van 11.000 mijl (via Kaap de Goede Hoop) tot 2000 mijl (vla het Suez- kanaal). Verder vinden de Ameri kanen dat het vacuüm dat Enge land achterliet toen het Rich terug trok van zijn steunpunten in de Indische Oceaan, vooral door de Sowjet-Unie is opgevuld. En nu ook het Brits-Zuidafrikaanse verdrag over de Zuidafrikaanse haven en bunkerplaats Simonstown om poli tieke redenen opgezegd schijnt te worden, acht het Amerikaanse mi nisterie versterking van haar posi tie in de Indische Oceaan noodza kelijker dan ooit. Vlootoefeningen Momenteel zijn de Westerse bond genoten zeker niet afwezig in de Indische Oceaan. Er zijn 11 Britse oorlogsschepen op weg naar het Verre Oosten. De Verenigde Staten hebben een oorlogsbodem in Bah rein (Saoedi-Arabië) in de Perzi sche Golf, waar ze ook over een marinebasis beschikken, plus een aantal torpedobootjagers die per manent ln de Perzische Golf pa trouilleren. Sinds kort is ook het vliegdekschip 'Constallation' met escorte in het gebied aanwezig. De Verenigde Staten genieten verder havenfaciliteiten in de Pakistaanse haven Karatsji en beschikken over een belangrijke basis 'in het Thaise Sattahi, in de Golf van Thailand. Ook de Fransen dragen het hunne bij in deze verwarrende maritieme wapenwedloop: het vliegdekschip Clemenceau met vier torpedoboot jagers is in de Indische Oceaan aangekomen. De Verenigde Staten hebben zojuist met Engeland, Turkije, Iran en Pa kistan de oude Cento (Centrale verdragsorganisatie) weer nieuw le ven ingeblazen door grootscheepse oefeningen te houden in de Indi sche Oceaan. Deze oefeningen waaraan ongeveer 50 oorlogsschepen deelnamen, heb ben tot felle reacties geleid van Irak die de Cento beschuldigde van 'het houden van oefeningen voor een gezamenlijke bezetting van Arabische olielanden langs de Per zische Golf.' Volgens het dagblad Beiroet, de spreekbuis van de Iraakse regering vormden deze oe feningen in feite een generale re petitie voor reeds klaar liggende plannen om olievelden van Arabi sche landen langs de Perzische Golf te bezetten als er een nieuwe oor log in het Midden-Oosten mocht uitbreken. De sjah van Iran heeft desgevraagd meegedeeld dat hij een interventie van troepen van de Verenigde Staten in de Perzische Golf uitgesloten acht. De houding van de sjah is op zijn minst dub belzinnig omdat hij blijft deelne men aan de Cento waarvan hij onlangs nog tegen de Indiase pre mier zei 'dat deze organisatie niets meer inhield dan een gespreks- groepje.' Oceaan van de vrede Nadat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden vorige week in be ginsel akkoord ging met de uitbrei ding van de militaire faciliteiten op Diego Carcia, wel het Malta van de Indische Oceaan genoemd, heeft de Senaat deze week dit plan verwor pen. Maar de Senaat is bereid tot een compromis met het Huis als president Ford in maart van het volgend jaar het Congres overtuigt dat de basis noodzakelijk is voor de veiligheid van de Verenigde Staten. In kringen van defensie acht men de president hiertoe zeker in staat, zodat het wapengekletter ln de In dische Oceaan, de oceaan van de vrede, zoals de Indiase premier me vrouw Indira Ghandl deze pleegt te noemen, voorlopig nog wel door zal gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15