7 Moskou valt uit tegen congres VS Boersma tikt vakbeweging op de vingers Ganzen als bewakers In deze krant Garage DIJKSMAN b.v. Elf procent minder doden in verkeer Autoverkoop B0EKEE logezegd Minder wind Geen afspraken over emigratie joden Strijd in Cambodja 'Matige looneisen kunnen bijdragen aan tegengaan werkloosheid' Nationaal inkomen in '74 gedaald met bijna twee procent IVat ffiaafy uw feesttnaal nou feestelijker^ dan. zo'n. sappig rSyaal, stevig, jeurig,tnooi, le\\ef stuk vléés? Texel brokkelt af door storm Werkbasis Geen fusie van Akzo-Pharma met Philips- Duphar VS doen niet mee aan VN-hulpfonds Youth for Christ krijgt veertigduizend gulden Nieuwe leidse Courant pSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING leenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblevsn mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 221 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving Rijnsburg Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal doden op de Nederlandse wegen zal dit jaar ongeveer elf procent minder zijn dan in 1973. Dit heeft het Cen traal Bureau voor de Statis tiek berekend in een speci aal statistisch bulletin, dat in verband met het nader end jaareinde verschenen is. Het CBS verwacht over dit jaar 2750 doden tengevolge van verkeersongelukken, te gen 3.092 in het vorig jaar. Ook wordt een raming van het aantal verkeersongeluk ken gegeven: 60.000, tegen 60.300 vorig jaar. Over de oorzaken van het geringere aantal verkeersdo den laat het CBS zich niet uit. Behalve aan de invoe ring van de maximum-snel heid zou men daarbij kun nen denken aan: het feit dat zich dit jaar (nog) wei nig gladheid en mist voor gedaan hebben, het feit dat er veel over aspecten als snelheid en veiligheid gedis cussieerd is (wat de menta liteit beïnvloed kan hebben) en de invoering van stren gere controles, op alcoholge bruik en technische toe stand van de auto. Gisteren is ook bekend ge worden dat tot en met no vember de autoverkopen dit jaar met 8,9 procent gedaald zijn ten opzichte van de eerste elf maanden van 1973. De RAI verwacht dat de uiteindelijke autoverkoop dit jaar zal uitkomen op een aantal dat ongeveer zeven procent lager ligt dan dat van vorig jaar. Tegen het eind van het jaar werden de verkopen namelijk iets be ter. (ADVERTENTIE) OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswijkseweg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. Verspreide opklaringen, later weer toenemende bewolking met kans op regen of motregen. Krachtige, aan de kust eerst nog stormachtige wind uit noordwest tot west, geleidelijk tot matig afnemend en krim pend naar zuidwest. Maximum temperatuur rond 7 graden. Morgen zon op: 08.45 onder: 16.30 maan op: 11.45 onder: 23.58 Stichting tot redding van de ivolindustrie MOSKOU (UPI, AP, Reuter) De Sowjet-Unie wil geen handelsovereen komst met de Verenigde Staten als daar voorwaarden over vrije emigratie aan worden verbonden. Het Kremlin verwijt minister Kissinger, dat hij de Amerikanen slecht heeft voorgelicht over deze zaak. In Cambodja wordt nog steeds hard gevochten tussen regeringstroepen en de verzetsbeweging Rode Khmer. Zo zijn felle gevechten gemeld bij de omsingelde garnizoensstad Doh Kanchor op 66 km ten zuidwesten van de hoofd stad Phnom Penh. Op ongeveer 15 km van Phnom Penh werd deze soldaat van de regeringstroepen in vechtlus tige toestand waargenomen tijdens een moeizaam ontgrendelen van een handgranaat. Van onze sociaal-economische redactie Minister Boersma DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) heeft gisteren in Vilf tlCIl ÏÏllllOCIl de Tweede Kamer de vakbeweging verweten de oplossing van het J werkloosheidsprobleem te eenzijdig van de overheid te verwachten. VOOT SuTJCi I6&6I1 jeugdwerkloosheid )e luisteraar zal er goed aan :oen te beseffen dat de dingen lie hetzelfde blijven en hun [eldigheid niet hebben verloren, liet zo gemakkelijk de nieuwsbe richten halen. Kardinaal Alfrink Er bestaat volgens de minister ook een belangrijk verband tussen de loonkosten en de werkgelegenheid. De vakbeweging zou hieruit de con clusie moeten trekken dat Aiatige looneisen wel degelijk een bijdrage tot de bestrijding van de werkloos heid betekenen. 'Sommige vak bondsmensen schijnen dat wel eens te vergeten', aldus de minister. De minister hekelde in dit verband, hoewel niet direct, de wens van de vakbeweging het minimum-loon per 1 januari met twee procent extra op te trekken. Hoewel de minister op zich tegen deze wens geen enkel bezwaar had, zei hij er wel van: 'De vraag is of de werkge legenheidssituatie zo'n verhoging toelaat. Ik moet daar eerst nog eens rustig over nadenken. Ik hoop dat de vakbeweging dat ook gedaan heeft'. De minister riep de vakbonden ook op voorzichtig te zijn bij de CAO- onderhandelingen. Over de eisen van de vakbeweging liet hij zich redelijk instemmend uit. Hij vond de verschillen met wat de werkge vers willen (twee procent tegenover anderhalf procent) 'niet indru- kwekkkend'. Wel waarschuwde hij de vakbonden hun wensen met betrekking tot een vloer in de rpijscompensatie. Juist de prijscompensatie is volgens de minister verreweg de grootste loon kostenfactor. Een verhoging van de minimumprijs-compensatie (vloer) kan daarom zeker voor de bedrijf stakken verregaande consequenties hebben. Hij dacht in dit verband aan het midden- en kleinbedrijf en de textiel. Overigens meende de minister dat niet de materiële zaken maar de immateriële (zoals openbaarheid van inkomens) de grootste moei lijkheden zullen opleveren bij de onderhandelingen. Hij weigerde in dit stadium te zeggen hoe hij zelf denkt over de openbaarheid van inkomens. De problematiek wordt volgens de minister aangesneden in de nog in te dienen nota inko mensbeleid. 'Voor die tijd 'wilde hij zich niet laten opjagen'. Staatssecretaris Mertens zei de ver ontrusting te delen van de kamer over de snel stijgende uitgaven van sociale verzekeringen, die volgend jaar exclusief nog de pensioenuit keringen. ongeveer veertig miljard gulden zullen bedragen. De grenzen lijken in zicht en kostenbeheersing en een herwaardering van de socia le voorzieningen is dus nodig, meende de staatssecretaris. Hij wees er echter op dat de groei van de sociale voorzieningen hoofdzake lijk het gevolg is van weloverwogen beslissingen. Van onze soc.-econoinische redactie DEN HAAG Minister Boersma heeft vijftienmiljoen gulden uitge trokken om speciaal de jeugdwerk loosheid te bestrijden, deelde hij gisteren in de Tweede Kamer mee. Het geld zal vooral worden gebruikt voor administratieve- en dienstverle ningsprojecten. Eind november waren er 10.225 jongens beneden de negentien jaar en 19.800 tussen de negentien en 23 jaar werkloos. Voor meisjes zijn deze getallen achtereenvolgens 7.025 en 8.900. Er zijn nogal wat schoolverlaters onder de jeugdige werklozen. Het officiële Sowj et-persbureau Tass kwam gisteren met een opval lend harde verklaring over de sle pende kwestie van het Amerikaans- Russisch handelsakkoord. Het Kremlin en de Amerikaanse rege ring zijn het al lang eens over een nieuw akkoord, dat de Sowjet-Unie betere handelsvoorwaarden zal ge ven. Het Amerikaanse Congres wil hier dat wel goedkeuren, maar al leen op de voorwaarde, dat de Sow jet-Unie de emigratie van met na me joden zal vergemakkelijken. Vo rige week vrijdag aanvaardde de Senaat, na twee jaar uitstel, het Amerikaans-Russische handelsver drag op deze voorwaarde. Tass kwam gisteravond met de ver klaring, dat een dergelijke voor waarde absoluut onaanvaardbaar is voor het Kremlin. Het persbureau onthulde, dat minister van buiten landse zaken Gromyko dit bijna twee maanden geleden al aan zijn ambtgenoot Kissinger heeft mede gedeeld in een brief. Daarin zette Gromyko onomwonden uiteen, dat er geen stijging van het aantal vergunningen voor emigratie te verwachten is. Verkeerde uitleg De brief is gedateerd 26 oktober. In die tijd deden in de Verenigde Sta ten berichten de ronde, dat het Kremlin Washington had beloofd dat de emigratie van joden zou worden uitgebreid. Er werd zelfs gezegd dat de Sowjet-Unie had toe gezegd elk jaar 60.000 joden te zullen laten gaan. Minister Gromy ko zegt in zijn brief aan Kissinger dat deze berichten totaal onge grond zijn. Bepaalde toelichtingen, die wij hebben gegeven, worden in de VS uitgelegd 'als verzekeringen i en bijna als verplichtingen van on- vze kant'. 'Wij wijzen een dergelijke uitleg absoluut van de hand', aldus Gromyko in de brief, die gisteren werd geciteerd. Henri Jackson Gromyko reageerde met die brief vooral op de uitlatingen van de Amerikaanse senator Henry Jack son, die de actie tegen het handels akkoord met de Sowjet-Unie heeft geleid. Jackson onthulde 18 oktober zijn correspondentie met Kissinger over deze zaak. Volgens Jackson bleek uit de brieven van Kissinger dat er een akkoord met de Sowjet- Unie was bereikt over vrijere emi gratie voor joden. Jackson noemde ook het getal 60.000. Minister Kis singer heeft later wel gewaar schuwd dat er geen formeel ak koord bestond. Hij suggereerde echter dat er een informele toezeg ging was gedaan. Dat heeft het Kremlin hem zeer kwalijk geno men, zo blijkt zonneklaar uit het bericht dat Tass gisteren de wereld in zond. Het persbureau zei, dat het ge machtigd was mee te delen dat Minister Gromyko 'alle pogingen van wie dan ook, om in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden die alleen de Sowjet-Unie aan gaan, als ronduit onaanvaardbaar worden beschouwd in leidende kringen in de Sowjet- Unie.' Volgens le verklaring kun nen de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de VS alleen maar verbeteren als beide landen zich niet met eikaars binnenlandse za ken bemoeien. 'Op deze basis, en op deze basis alleen, kunnen wij in vertrouwen werken aan de verdere ontwikkelingen van de economi sche en de handelsbetrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie'. aldus Tass. Het Huis van Afgevaardigden van Van een verslaggever DEN HAAG Het nationaal inko men in constante prijzen is dit jaar volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbu reau met bijna twee procent ge daald. Het voor dit jaar door het CNS in overleg met het Centraal Planbu reau berekende indexcijfer (met als basis 1970 is 100), is voor 1974: 108, tegen 110 voor '73. Het totaal nati onaal inkomen daalde met bijna één procent: het indexcijfer daalde van 113 naar 112. De gezinsbesparingen zijn dit jaar met ongeveer elf procent vermin derd: in 1973 bedroegen zij dertien procent van het nationaal inko men, dit jaar naar schatting 11,5 procent. De consumptie per hoofd van de bevolking is het afgelopen jaar met een kleine twee procent gestegen. De produktie van de in dustrie steeg het afgelopen jaar met drie procent. ADVERTENTIE Een vleesplank voor uw feestrecept. Stuur één van uw eigen feestelijke vleesre cepten voor 1 januari 1975 naar postbus 1000, den Haag. 50 beste inzendingen worden beloond met een luxe houten vleesplank, vergelijkbare winkelwaarde f34,-. Vlees, Vleeswaren er Ik kom van de grote stille heide. Van een verslaggever EINDHOVEN Op een kinder boerderij in Eindhoven zijn door het gemeentebestuur ganzen on dergebracht met het doel zo een eind te maken aan de daar veel voorkomende dierenmishande lingen en vernielingen. 'Ganzen maken bij onraad veel lawaai, en daardoor worden vandalen afgeschrikt en omwonenden ge waarschuwd', zo motiveren bur gemeester en wethouders het in dienst stellen van de ganzen- bewakers. Zij herinneren er ook aan dat het Romeinse Capitool in de eerste eeuwen na Christus eens door ganzen gewaarschuwd werden tegen een aanval van vandalen. Overigens Iaat het gemeentebe stuur het niet bij de ganzen: er is ook een betere buitenveldver- lichting aangebracht en de poli tie patrouilleert 's avonds en 's nachts inten iever. De kinder boerderij waarom het hier gaat ligt in het Philips-Van Lennep- park. DEN BURG Tijdens de storm van gisternacht is langs de kust van Texel ongeveer 75.000 vierkante meter duin verloren gegaan. Bij de vuurto ren, die zelf geen gevaar liep door de betonnen dijk ervoor, werd tien meter weggeslagen. Na drie stormen, inbegrepen die op 27 november en 4 de cember, is Texel nu zo'n 20 tot 25 meter smaller. Ons werkterrein verkleint zich. Texel bijvoorbeeld is door de stormen van de laatste weken een meter of twintig smaller geworden. Maar we komen er wel overheen. Wij zien dat breder. Tenslotte is ons werkterrein eigenlijk de hele wereld. Abonneer eens iemand. Storm of geen storm. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Arttkelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. de VS moet zich nog uitspreken over het handelsverdrag met de daaraan gekoppelde voorwaarde over de emigratie van joden. Deze voorwaarde is in het betreffende wetsontwerp opgenomen, dat de Senaat heeft aangenomen. Van een onzer verslaggevers voorgenomen fusie tussen Akzo- Pharma en Philips-Duphar, de far maceutische en chemische secties evan respectievelijk Akzo en Phi lips. gaat niet door. De gesprekken tussen Akzo en Philips hebben niet tot het beoogde resultaat geleid, aldus een gezamenlijk communiqué. De bedoeling was dat de beide sec ties uit de moederconcerns zouden worden gelicht, en samen een nieu we onderneming zouden vormen met 12.000 werknemers en een om zet van een miljard gulden. Tot de Akzo-inbreng zou Organon te Oss behoren. Akzo en Philips zullen nader onder zoeken of zij op een beperkt aantal gebieden tot een andere vorm van samenwerking kunnen komen in het chemisch/farmaceutische vlak. De heer B. Nieuwland van de In dustriebond CNV zei desgevraagd, dat het afketsen van de fusie voor de bonden niet helemaal als een verrassing kwam. 'We hebben in de loop van de afgelopen maanden herhaaldelijk om informatie ge vraagd. vooral met betrekking tot de gevolgen voor de werkgelegen heid. Daarbij hebben we de indruk gekregen, dat de raden van bestuur als gevolg van onze vragen ge dwongen werden steeds dieper op de zaak in te gaan. Het feit dat ze hebben besloten de fusie op dit moment niet te laten doorgaan, nemen we voor kennisgeving aan'. Zie verder pagina 17. NEW YORK (UPI) De VS heb ben onomwonden alle deelname af gewezen aan een VN-noodhulp- fonds voor steun aan arme landen die ernstig worden bedreigd door de internationale economische re cessie. In een rede voor de Algeme ne Vergadering van de VN heeft Clarence Clyde Ferguson jr., die de Amerikaanse economische en soci aal raad vertegenwoordigt, gezegd dat Washington geen bijdrage le vert aan het VN-fonds en evenmin zal deelnemen aan het bestuur van het hulpfonds. Van een verslaggever UTRECHT Het Nederlands Co mité voor kinderpostzegels heeft veertigduizend gulden geschonken aan de stichting Youth for Christ. Het. geld is bestemd voor een op- vangventrum voor jongeren. Binnenland Teveel dure ambulances5 De K van KRO4 Democratisering bedrijven: meer woord dan inhoud7 Buitenland Israël waarschuwt9 Wilson voor het blok9 Kerk Niet zonder 'Ere zij God'2 Sport Zaalhockey voor top belang rijk 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Strips, feuilleton 6 Kecept en puzzel fl Radio en tv 6 Weer 7 nichtbij en verder7 Wetenschap en techniek 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1