Handicaps: voorkomen beter dan niet genezen EEN WINTER VOL GEVAREN Westduitse politie tegen Hare Krishna blaas de winter een warm welkom Even puzzelen Dagrecey Geen twaalf--wekengrens bij abortus' Trimmen VANAVOND NED.2 02150- 52641 Goedkope kunst voor VARA-lid PPR-burgemeester in Abcoude benoemd CATHERINE GASKIN TROUW/KWARTET DINSDAG 17 DECEMBER 1974 door Bert de Jong DEN HAAG Wanneer in een nieuwe abortuswet de grens van twaalf weken zwangerschap wordt opgenomen, betekent dit het einde van het onderzoek voor de geboorte, of een kind een aangeboren nodig, want van elke honderd levend geboren kin- afwijking zal hebben. Dit onderzoek is echter hard deren hebben vier tot zes een aangeboren afwijking van min of meer ernstige aard. Voor Nederland komt dit neer op een geboorte van 8000 tot 12000 gehandicapte kinderen per jaar. Prof. dr. H. Galjaard, hoogleraar in de celbiologie en genetica in Rot terdam. deelde deze verontrustende cijfers mee bij het ten doop houden van zijn boek 'Voorkomen is beter dan niet genezen' (uitgave Callen- bach. Nijkerk prijs ƒ24.90). Hij schreef dit werk samen met de kinderpsychiater drs. W. Stube te (ADVERTENTIE) Amsterdam en de maatschappelijk werker B. Zijderveld, die intensief is betrokken bij de begeleiding van de geestelijk gehandicapten. Een aantal afwijkingen bij ae ge boorte. zoals Mongolisme. stofwisse lingsziekten en een open rug kun nen reeds vroeg in de zwanger schap vastgesteld worden door mid del van vruchtwateronderzoek. Dit onderzoek is pas mogelijk na twaalf weken zwangerschap. De auteurs zijn daarom tegen het opnemen van deze grens in de abortuswet. De zin van het onderzoek is im mers. dat de handicaps eventueel door abortus worden voorkomen. Andere afwijkingen kunnen bij tij dige ontdekking zodanig worden behandeld, dat er geen blijvende handicap ontstaat. TV-uitzending De stem van het Evangelie inde ether. Help méé die stem krachtiger te laten klinken. Ons nummer: Antwoordnummer 80, Httversum. Géén postzegel plakken. Het boek is geschreven naar aan leiding van een uitzending; die Henk Mochel over dit onderwerp voor de NCRV-televisie verzorgde. Het wordt ingeleid door een reactie op deze uitzending van de ouders van een gehandicapt kind. dat op 28-jarige leeftijd overleed. Zij spre ken zich uit tegen abortus uit ge loofsovertuiging. Maar er zijn drin gende uitzonderingen. Wanneer in het vruchtwater zich 47 chromoso men bevinden, zodat een mongool tje wordt geboren, zou ik zeggen, verhinder de geboorte, aldus deze reactie. In het boek wordt uitvoering inge gaan op het grote probleem van de begeleiding van de gehandicapten. Vaak wordt de hulp geblokkeerd door onvoldoende of helemaal geen adviezen. Bij de gehandicapten zorg zijn vier ministeries betrokken. Prof. Galjaard vindt het verbijste rend dat op een ministerie met gebrek aan kennis en mankracht belangrijke beslissingen worden voorbereid. Het boek eindgt met een reeks van klachten over de onvoldoende orga nisaties van de gehandicaptenzorg. De opleiding voor deze zorg deugt niet. De verschillende deskundigen, die zich ermee bezig houden, kun nen niet naar elkaar luisteren, om dat ze eikaars taal niet meer spre ken. Veel tijd en energie wordt besteed aan de verdediging van de eigen zienswijze. Maar duidelijke en gemeenschappelijke initiatieven ko men er niet. Maatschappijkritiek, levensbeschouwelijke visies, statusi- deeën en competentiekwesties, zo luidt een andere klacht, overscha duwen helaas vaak de werkelijke problemen, vooral die van de ou ders en gehandicapten. Van een verslaggever HILVERSUM De VARA gaat in verband met haar vijftigjarig be staan volgens jaar de leden in de geleden stellen goedkoop kunst aan te schaffen. Onder het motto 'Hedendaagse kunst voor VARA-vrlenden' zullen elk kwartaal drie kunstwerken ver schijnen. waaronder litho's, etsen en houtsneden van mensen als Jan Cremer, Metten. Koornstra, Luce- bert en Co Westerik. In totaal zul len er 12 grafische wrken komen. In een kort tv-programma zullen Henk de By en Gabri de Wagt elk kwartaal ingaan op het werk va drie kunstenaars. Elke prent wordt in een oplage van tweehonderd ge maakt en voor de prijs van 65 aangeboden. Van een onzer verslaggevers BONN De Westduitse politie is begonnen met een actie tegen leden van de Hare Krishna-beweging. Afgelopen weekeinde deed zij op twee plaatsen (West-Berlijn en Fischbach) invallen in ver blijfplaatsen van de secte. Daarbij werden enkele tientallen gearresteerd. De meesten zijn in de loop van maandag weer heengezon den. Er zouden gisteren nog drie in hechtenis zijn. De politie beschuldigt de Hare Krishna-beweging van oplichting, vervalsing, ontvoering en illegaal wapenbezit. De leden van de secte zouden onder valse voorwendsels geld hebben ingezameld, documen ten hebben vervalst en kinderen aan de ouderlijke macht hebben onttrokken. Bij de inval in Fisch bach zijn bovendien wapens gevon den. De leden van de beweging zijn erg geschrokken van de actie van de Westduitse politie. Zij hebben het idee, dat er een hetze op gang gebracht is tegen hen Vier maan den geleden stmnd er In een West- berlijnse politieblad een artikel over de Hare Krishna-beweging. Daarin werd de zeer non-confor mistische beweging van verschil lende misdadige activiteiten be schuldigd. Deze beschuldigingen zijn door verscheidene kranten en tijdschriften in West-Duitsland overgenomen. De kleine Hare Kirshna-beweging, waarvan de le den aan strenge leefregels zijn on derworpen, is in verscheidene lan den ook in Nederland actief en is daarbij zelden in conflict met de politie gekomen. (ADVERTENTIE) Bekijk eens de Inventum ventilator kachel bij uw winkelier dan hoeven we u niets meer te zeggen. Ideaal als bijverwarming. Er zijn diverse types en welk type u ook kiest: wees er zeker van dat u dèn de winter een warm welkom kunt bieden I van Inventum..^.. «Se doorgewinterde warmtespecialtsten. SMIDJE VERHOLEN In het AVRO-programma 'Goed gekeurd van start' hadden de zaken wat scherper gescheiden moeten worden. Als jonge mensen een be paalde tak van sport gaan beoefenen en daarin willen uitblinken, is dat wat anders dan wanneer gezette figuren de angst krijgen, iets te gaan mankeren en daarom nood gedwongen extra beweging zoeken. De motivering is totaal verschillend en ook dat heeft invloed op het functioneren van de organen. Een beetje zotte vertoning is het wel. wanneer een man op gevorderde leeftijd zich per auto naar een bosrijke omgeving begeeft om dan over allerlei trim-toestanden be wegingen te maken die voor hem onnatuurlijk zijn geworden. Kan hij beter toch zijn auto laten staan en meteen van huis een stevig eindje gaan tippelen. Eén van de naar mijn ervaring beste trimoefeningen is in de film niet ter sprake gekomen. Dat is vriendschap sluiten met een potige, karaktervolle hond. Moet je dat dier niet suf heen en weer laten hollen met een houtje en zelf blijven staan, maar meedraven! Soms aan aan de lijn en dat is een prach tige training voor uw arm- en borstspieren en soms los. En dan ademhalingsoefeningen toepassen. Ook dat is in de film niet geleerd, hoewel de kunst van ademhalen één van de belangrijkste sleutels voor onze gezondheid is. Het herwinnen van levenskracht is trouwens langs andere wegen mogelijk dan via trimmen alleen. Eén van de interessantste bewijzen kwam na het keuringsprogramma bij de AVRO zelf in beeldCaro van Eijck die de oude gravin speelde in 'Het testament van Edgar Allan Poe'. Er was een tijd dat zij dacht, nooit meer te kunnen ac teren. omdat het tengere lichaam dienst weigerde. Maar mede dankzij een bijzondere training is zij er bovenop gekomen. Men spreekt zelfs van een wonder. Noem het yoga. Daaraan heeft de-televisie nog maar weinig aandacht besteed. De laatste aflevering uit Poe's ver halen was wel romantisch aan gekleed en er werd ook flink ge stoeid met de bizarre lichtwerking, maar echt theater werd het niet.' De regisseur greep tenslotte naar het felst denkbare realisme: het door snijden van de polsslagaders. Close-ups van het krassende scheermes en het opborrelen van tomaten-ketchup zullen het als maar uitblijvende griezel-effest tenslotte wel hebben opgeroepen. Is er echter ook aan gedacht, wat dit nadrukkelijke realisme teweeg zou kunnen brengen bij overgevoe lige mensen, die zich tijdens de uitzendin gin een kritieke toestand bevonden? In 'Aktua TV' heb ik een opper vlakkige kennismaking gezien met een tehuis, waarin tijdelijk gezin nen worden opgenomen die door spanningen uit het evenwicht zijn geraakt. Het schijnt een pedagogi sch centrum te zijn, hoewel het gaat om problemen, die. zeker voor een deel, in het psychische vlak moeten llgen. De samenhang werd niet verklaard en evenmin werd verteld, dat een dergelijke opvang en therapeutische behandeling van het hele gezin tegenwoordig ook in psychiatrische ziekenhuizen met succes wordt toegepast. TON HYDRA DE NHAAG Met ingang van 1 januari is benoemd tot burgemester van Abcoude de heer L. J. van Welsenis (44) te Utrecht, hoofd al gemene zaken van de stichting 'Ne derlands Centrum Buitenlanders' en lid van provinciale staten van Utrecht voor de PPR. Hij is her vormd. 65 Diezelfde avond had een oplet tend toeschouwer allerlei vreemde zaken kunnen waarnemen in het anders zo rustige dorp Rijkhuyzen. Daar had je om te beginnen het feit, dat een zekere heer van Mui zenis angstig en bibberend door het dorp sloop. Nu eens verdween hij voor enkele tellen in een duister portaaltje om even later omzichtig weer te voorschijn tekomen en dekking te zoeken op een nieuwe plaats. Dan weer verschool hij zich achter een of andere dikke boom, zodat hij natuurlijk niet erg vlug opschoot met zijn weg. Hij was er echter zeker van, dat niemand hem op zijn weg gezien had. Doch als er al iemand geweest mocht zijn die hem had gezien, dan had die ie mand hem beslist niet herkend. De heer van Muizenis had namelijk neèl slim zorg gedragen voor een uitmuntende vermomming. Deze bestond uit een feestneus en een schertsmuts, welke voorwerpen de ijverige klerk eens in een luimige bui had aangeschaft ter gelegen heid van koninginnefeest. En zo geschiede het, dat de heer van Mui zenis de eerste was, die het portiek je van smidje Verholens woning indook en bescheiden aanbelde. Natuurlijk werd de adspirant body builder snel binnengelaten. 'Maar hoe het ook zij, ik ben aanwezig en niemand zou me op mijn tocht hier- waarts herkend hebben, dank zij mijn geslaagde vermomming.' E- docli de heer van Muizenis was een tikje voorbarig geweest met deze loftuiging aan zijn eigen want Appie van der Linde, dei Dorstige bakker, hield er een andere mening op na. Appie immers beloofd een brood te brengen? Welnu, dat had hij daan ook en om geen ongewi" aandacht te trekken, had hij weg gekozen door het land cj boer Knolle. Het keukenraam Smidje Verholen keek nar 1 precies op dat land uit. Zo va! B te verklaren, dat we Appie oj moment voor het geopende keu i raam zien staan, terwijl hij vi 0 groetend de hand opheft en roept 'hee maar, daar heb je1,1 Muizenis ook met een feestnei een scherts muts!" Oho, de gi ker heeft me herkend.dac! ia arme heer van Muizenis. (ADVERTENTIE) 43 'Dank u'. Zij herinnerde zich dat Hayward nog altijd even door zijn kantoren liep als iedereen bezig was weg te gaan, en zo zijn chefs wat langer aan hun bureaus hield om nog even iets te bespreken waar anders geen gelegenheid voor was. En hij zei dat er dan het meeste werd gedaan. Het was erg stil in de kantoren toen Sally de trap opging, alsof dat meisje bene den de laatste was geweest die wegging. Het was een mooi oud gebouw en de trap voerde omhoog naar een koepel, waaruit nu een geheimzinnig schemerachtig licht over de lagere verdiepingen viel. Er lag een zware loper op maar het gekraak van het oude hout van het trappenhuis volgde haar in de diepe stilte. De man in Haywards kantoor had zeker ook het protesterende ge kraak gehoord. Hij keek vol verwachting naar de deur en was al bezig op te staan toen zij binnen kwam. Ze bleef met de knop ln haar hand staan. 'Mr. Hayward verwacht. Hij ging naar haar toe. 'Ja, dat weet ik. Hij komt zo. U bent miss Devlin. Mijn naam is Josh Can- field'. 'Hoe maakt u het, mr.Josh. Joshua Canfield? De Joshua Can- field die dat artikel over mijn va der schreef?' 'Ja', zei hij met een knikje. 'Dat was een prettig artikel. Ik vond het bijzonder goed. mr. Can field'. Maar ze dacht niet echt aan het artikel terwijl ze het zei. ze moest wel Iets bedenken.wat ze werkelijk wilde zeggen was dat ze blij was dat ze hem eindelijk had gevonden, maar daar was het nog de tijd niet voor. 'Daar ben ik blij om', zei hij glim lachend. 'Een journalist is zich er altijd van bewust dat hij leeft van de ervaringen van een ander. Een soort van misbruik maken van mensen zoals Lawrence Devlin. Zij doen het zware werk en wij berich ten en bekritiseren wat zij bereikt hebben, terwijl wij ons diep bewust zijn dat wij het zelf zo niet zouden kunnen.Hij zweeg even. 'Maar Jackson Hayward zei dat ik er voor al voor moest zorgen dat u iets te drinken kreeg, want dat u zo hard moest werken bij Tyne en Town- send.en ik heb daar nog niets aan gedaan'. Het kantoor van Hay ward had meer van een zitkamer door al het antiek waarvan hij zoveel hield: de flessen, glazen en ijsemmer stonden klaar op een Ita liaanse kloostertafel. Canfield wees ernaar. 'Wat wilt u hebben?' 'Whisky met water', zei ze afwezig en toen hij naar de tafel ging om het in te schenken, zei ze: 'Maar u bent niet gewoon maar journalist, mr. Cansfield'. Ze dacht dat hij even verstijfde, en zijn hand aarzelde. 'O, nee?' zei hij, zonder zich om te keren. 'Na dat artikel heb ik alles over u opgezocht. U heeft twee blografieën geschreven.van Pitt en van Selwyn Griffith. Die over Selwyn Griffith heb ik. Mijn vader was een groot bewonderaar van Griffith, ziet u .Hij vond hem, vanuit poli tiek oogpunt gezien, een van de dapperste mannen van zijn eeuw'. Hij gaf haar het glas. 'Is het goed zo? Het is net zoals ik zei, miss Devlin, het schrijven van een bio grafie is een arrogant soort Journa listiek. Misbruik maken van d glo rie van anderen'. 'U doet uzelf onrecht, mr. Canfield. Dat boek over Griffith is uit stekend. Ik heb erdoor leren begrij pen waarom mijn vader hem zo bewonderde: het heeft me inzicht gegeven in zijn moed in de poli tiek. Ze laten nu in de erker van het kantoor tegenover elkaar in PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN HÊ.NttT UITTREKKEN! DAN FERDINAND Radio vandaag Speciaal TV vandaag gemakkelijke stoelen. Het zonlicht van de laatste voorjaarsdag bleef nog dralen. Zij hield haar handen om het glas en boog zich naar hem. 'Ik ben blij dat ik u heb gevonden, mr. Canfield. Ik heb heel veel over u gepiekerd. De gebogen zwarte wenkbrauwen gingen omhoog. 'Gepiekerd? Maar toch geen veertien jaar lang? Dat zou wel een heel lange tijd zijn voor een klein meisje. Zij schoof die opmerking opzij en gebaarde met haar glas naar hem. 'O, dat... ja, dat, herinner ik me: ik geloof dat het op een ochtend was toen ik met mijn vader een berg beklom en wij iemand ont moetten. Maar hij praatte met ie dereen. of iedereen praatte met hem. Maar het is niet van zo lang geleden dat ik mij u herinner, het is immers van meer recente datum, mr. Canfield?' Hij antwoordde haast zonder na denken: 'Heus?' 'Weet u het niet meer? Dat geloof ik niet. In Covent Garden een paar weken geleden. We stonden immers wel tien minuten lang naar elkaar te kijken en vroegen ons af waar wij elkaar eerder hadden gezien'. 'Dat is waar'. Ze lachte wat triomfantelijk. 'Ik wist dat ik u zou terugvinden. Maar waar nog meer.daarvoor? Wij kennen elkaar immers?' 'Ja. we kennen elkaar'. En plotseling zei ze uitdagend: 'Ik weet het.het was in de flat. Het was niet veertien jaar geleden. In de flat was het. U was er met inspecteur Lester, op die dag toen ze bemerkten dat er ingebroken was. Wat deed u daar? U bent toch niet van de politie?' 'Nee, ik ben niet van de politie'. (wordt vervolgd) HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7 07 (S) Badlnerle: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 Echo. 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8 45 De wonderlijke letter M - een progr. v.h. Holl. Huish. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. 10.30 Nws. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Scheepspraat: lnf. v. schippers. 12.00 (S) Van twaalf tot twee met om 12.30 Nws. 12.26 Meded en 12.41 Echo. 13.00 Raden maar. 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolrad. 14.45 (S) Interlokaal op dins dag. met om 15.30 Nws. Overheidsvoor lichting: 17.00 Voorspel tot de ontwikke- lings- samenwerking. KRO: (S> De huts- geklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine PP. 18 19 Uitz. P S.P. KRO: 18.30 Nws. 18 41 Echo. 18.50 Progr. voorbeschouwing. 19.00 'SI Zin in muziek amateurs geven de toon aan. 19.45 Instemmen met velen: het gezongen woord in de liturgie. AVRO' 20.00 Vanavond; muziek, vrolijk heid en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radlojourn. 22.50 Vanavond laat nieuws. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wei. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 S) Dag met een gaatje. 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.50 Morgenwijd. NOS: e.aa reportage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) klass. muz. voor kame- rork. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en mono) Arbeidsvitaminen; populair verpoekplatenprogr. 11.00 Nws. 11.03 Ra dlojourn. 11.30 (S) Rondom Twaalf - een uur allerlei voor iedereen, met om 11.55 Beursbertchten. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitz. v.d. landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderkoor met combo. 13 00 Nws. 13.11 Radlojourn. 13.21 (S> Nederl. solis ten spelen muziek van Ned. componisten. 14.00 De tijdige dood, hoorspel. 14.35 (S) Met het oog op luisteren: muziekprogr. 15.25 (S) Met muziek op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojourn. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken (en andere smoezen)kln- dermagaz. 17.00 (S) Mobiel -een beweeg lijk progr. voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.21 (S) Licht ork. met solist. 18.45 Toppers van toen (gr.). 19.25 (S) Planomuz. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Kompo- nist en Radio V.3: Nieuwe muz. uit het Ghetto: hedendaagse muz. 22.05 Babei- dokumenten. 22 45 (S) klass. muz. voor blazers. 23 00 Babel-satire: Duits kabaret na de oorlog. 23.55-24.00 Nws. De Dynastie der Kleine Luyden draait om Jan III ofwel Dirk Jans- zoon van Delft, gespeeld door Bob Bouber. Tot de bezetting behoren: Ko van Dijk, Bas ten Batenburg, Lex van Delden, Peter Holland. YVilly Ruys en Siem Vroom. Ned. 1/20.21 Na de eerste aflevering van de van de TROS overgenomen familie serie De Waltons (20.21) brengt de EO een documentaire over de kerk in Korea. Ned. 2/21.50 0 Hier en Nu vraagt aandacht voor de Koerden en voor de actie voor het 'Lotjeshuis' in Paramaribo. Tevens een overzicht van dit jaar gemaakte persfoto's. Ned. 1/21.50 0 Gedeeltelijk vallen samen een NCRV-programma van geestelijke liederen, door acht koren uitge voerd in de Grote Kerk van Leer dam (22.30) en Kerstfeest in Beth lehem met Pat Boone, dat door de EO wordt uitgezonden. Ned. 2/22.10 9 Duizend Miljard is een televi siespel over een dreigende inzin king van de economie kort voor het aftreden van Willy Brand als bondskanselier. Duitsl. 1/21.00 0 Nederlandse solisten spelen mu ziek van landgenoten. Hilv. 2/13.21 0 Het KRO-programma Babel geeft een portret van de wonderlij ke schilder Dali, die voor zijn be wierookte Gale het boek La femme visible schreef. Hilv. 2/22.05 Vanavond laat Nieuws vervolgt de serie over de achtergronden van de werkeloosheid. Hilv. 1/22.50 NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie TELEAC 12.15-12.45 Flexibele school herhalingsles NOS-NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie 15.00 Van Hart tot Hart NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty, jeugdserie 19.30 Tweekamp, kwis voor scholieren NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Dynastie der kleine luijden, tv-serie 21.50 Hier en Nu. 22.30 Geestelijke liederen NOS 22.45 Den Haag vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal EO 19.05 Debbie,tv-film 19.35 En daarom zing ik: amateurmusici NOS 20.00 Journaal EO 20.21 De Waltons. tv-serie 21.50 De kerk van Korea, dokumentaire 22.10 Kerstfeest in 'Bethlehem' NOS 23.00 Journaal Horizontaal: 1. lichte bedwelming, 4. voorlichting. 7. voorzetsel, 8. mist. 10. pers. voornaamw., 12. vor dering, 14. mak, 15. huisdieren, 16. trustee (afk.), 18. per expresse (afk.), 19. zangvogel. 22. lange nek haren van dieren, 24. handelaar, 25. bouwland, 26. plaats in Zwitserland, 28. oude lengtemaa t, 30. mu z iek- noot, 31. ingewand van haring, 33. vernis, 35. doortochtgeld, 37. water in Friesland, 38. dwaze gewoonte. 40. deel van de bijbel, 41. knol, 42 vervoermiddel. Verticaal: 1. koor, 2. voegwoord, 3. tennisterm, 4. vertragingstoestel, 5. reeds, 6. aanw. voornaamw. 7. arti kel van een wet, 9. vangwerktuig, 11. kloof, 13. voorwerp om een zeis aan te zetten, 15. firmant, 17. voor schrift, 18. ros, 20. bouwland, 21. vod, 22. meisjesnaam, 23. wandver siering, 25 wier, 27. koemestvocht, 29. herdersgod, 32. lof, 33. stuk stof, 34. kolenemmer 36. fami lielid, 38. milliampère (afk.), 39. voorvoegsel. Oplossing van gisteren: 1-2 lasso 2-3 opstand 1-4 lustrum 3-4 dreun 3-6 doornig 4-5 meerkol 5-6 lenig. STERN Javaanse andijvie 1J4 kg andijvie 400 gram magere speklappen 2 uien 2 eetlepels ketjap manis, 2 eetlepels slaolie 1 theelepel vetsin aardappelmeel Was de andijvie goed schofei laat de groente uitlekken. Mi t uien schoon en snijd ze klei ze in de olie bruin. Snijd klappen in reepjes en bak ze met de uien bruin. Voeg de toe. Snijd de andijvie in repen en doe ze bij het vlees de groente slinken en gaar in 20 minuten. Maak het ge«l smaak af met de ketjap. Bii aQ vocht met aangemengd aan i meel. Menutip: kop bouillon. Jan andijvie, gele rijst, saté, fruil

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6