KI Residentie Orkest gaf nieuwe muziek-concerten 8^ pff (NI fnl^ -p lü QD Geslaagde slotmiddag van 2 kanten bekeken Daverend succes voor Von Flotows 'Martha' V* Festivalorkest van Dubrovnik op goed niveau OCHTENDBLAD TROUW AKTIEYE AGENTEN CONCERT Rijnlands Christelijk Mannenkoor F'r.ats een Koerier TROUW /'KWARTET MAANDAG 16 DECEMBER 1974 door R. N. Degens DEN HAAG - AMSTERDAM Het Residentie Orkest speelde vrlijdagavond in zijn eigen standplaats Den Haag, en zondagmiddag als gast in het Amsterdamse Concertgebouw, een hedendaags pro gramma onder leiding van Jean Martinon. Met d'e Derde Symfonie van Matthijs Vermeulen, die vijf tig jaar geleden werd gecomponeerd, als opening. Het stuk. dat nog maar zelden werd uitgevoerd, is als alle zeven symfo nieën van Vermeulen een ononder broken (er zijn geen afzonderlijke delen) pleidooi voor de 'polymelo- diek', waarin hij voor zich en voor anderen de toekomst van de Euro pese kunstmuziek zag. Een van be gin tot het einde opstuwende va- valcade van zelfstandige melodieën, die zich vaak moeilijk afzonderlijk laten volgen, maar die wel tot een altijd herkenbare, typische Vermeu- len-totaalklank leiden. De derde symfonie ls nog de minst ondoor zichtige, en mede dank zij de exac te uitvoering, kon men de kwalitei ten ervan optimaal waarderen. Kerstboom Van Luigi Dallapiccolo ging het in 1956 gecomponeerde 'cocerto per la notte di natale' voor sopraan en kamerorkest, dat, vanwege de symboliek, notenstructuren in kerstboom-vorm zou bevatten. Waarvan je uiteraard niets hoort. Maar het is wel duidelijk dat Dalla piccolo, die in musicis altijd een vooruitstrevens man ls geweest, op middelbare leeftijd een wat lyrisch getinte kerstmuziek wilde schrijven. Dat dringt voor mij maar hier en daar in de muziek door; het duide lijkst nog waar de sopraan haar aandeel in de uitvoering heeft. Dat werd bijzonder knap gedaan door Carole Farley, die zich na de pauze in het muzikale karakter van de demonische Lulu moest inleven. Heel kort maar. want in de Lulu- symfonie die Alban Berg naar zijn gelijknamige opera maakte, komen op een speelduur van ruim een half uur maar een paar regels zangtekst voor: inclusief de gil van de ster vende Lulu en een n'abetrachting' van haar vriendin Grëiin Ge- schwitz. Maar Carole Farley deed het bekwaam, want ze heeft de complete operarol al vele malen met succes gespeeld. Martinon en het orkest konden in deze fragmen ten ook wel een indruk geven van de intens trieste s feer van deze opera, waarin de ondergang van Lulu en degenen die zij daarin QOOf R. N. DögönS meesleept, een beklemmende muzi kale uitbeelding krijgt. Rondom De term beklemmend zou je ook voor sommige van de liederen van Charles Ives kunnen gebruiken, maar in wat andere betekenis. Ze laten je niet los, je kunt er niet onderuit. Maar het angstelement ontbreekt eraan. Ze zijn (meestal op eigen teksten) grillig, vol ver rassende, wendingen, en onder gronds wat melancholiek. De jonge Ameoikaanse sopraan Candace Natvig gaf er tijdens het Rondom-concert, zaterdagavond in Amsterdam (Kleine Zaal), en eer der in de week in Utrecht K. en W.-zaal, met veel begrip en een plezierig 'open'* stern-timbre, énkele goede voorbeelden van. Knap bege leid op de piancr- door Reibert de Leeuw, die weer een boeiend pro gramma had samengesteld onder het motto 'New Music'. Naar de titel van een muziektijdschrift dat de Amerikaanse componist Henry Cowell (1897-1965) uitgaf. Van hem werden twee strijkkwartetten (door het Amsterdams Strijkkwartet) ge speeld. En van Ives waren er drie merkwaardige stukken, voor twee piano's, waarvan de een een kwart toon hoger gestemd moet zijn dan de andere; en waarmee hij (in 1923-24) opmerkelijk effecten be reikte. Reinbert de Leeuw en Stan ley Hoogland waren nu de vertol kers. Het interessante programma bevat te voorts een strijkkwartet en twee sonates voor viool (Vera Beths) en piano van de Amerikaan Georg An- theil (1900-1959) uit diens 'harde' periode met kwasi-mechanische muziek. Later is hij illustratieve zachte filmmuziek gaan schrijven. Een veelzijdig man en een boeiende figuur in de Amerikaanse muziek geschiedenis. waaruit voof deze avond-composities uit de periode 1902 tot 1935 waren gekozen. Ontmoetingsproject muziekscholen APELDOORN Als afsluiting van het 'Ontmoetingsprojekt Mu ziekscholen 1974' werd zaterdagmiddag in Orpheus te Apeldoorn een landelijke manifestatie gehouden. Er waren veertien regiona le ontmoetingen aan voorafgegaan, en bij deze slotmanifestatie waren een zestiental muziekscholen uit het gehele land betrokken. Kamerorkest met Daniël Wayenberg ROTTERDAM Onder leiding van Szymon Goldberg concerteerde het Nederlands Kamerorkest vijdaga- vond in de goed bezette Kleine Doelenzaal (herhaling van dit pro gramma vanavond in het Haagse Congresgebouw). Na een muzikanteske opening met Bacbs eerste Brandenburgse Con cert. waarin Goldberg tevens als solo-violist meewerkte, volgde het succesvolle optreden van onze landgenoot Daniël Wayenberg als solist in Mozarts stralende piano» concert in C, k.v. 467. Zijn levendi ge aanpak van de snelle delen werd fraai gecontrasteerd door een echte 'cantabile'-benadering van het be roemde andante. De samenwerking tussen solist en ensemble onder een attente Goldberg was voorbeel dig. Na de pauze was er eerst de aange name verrassing in de vorm van het in 1968 als versie voor hobo en klein orkest omgewerkte compo sitie voor hobokwartet uit '67 voltooide cencertino op. 70B van Marius Flothuis. Deze doorzichtig neergeschreven partltuut is goed voor het solo-instrument uitge werkt en is onderhoudend door zijn muzikale invallen en zijn heldere structuur. De sinds september van dit jaaraan het ensemble verbon den Zwitserse hoboïst Thomas In- dermuehle, die ook nog met Heinz Holloinger heeft gewerkt, en die al eerder de avond de aandacht op zich had gericht door zijn voortref felijk gespeelde solopassages, heeft zijn partij technisch soepel en bui tengewoon mooi van klank weerge geven. Het concert werd besloten met een blijkens het gehoorde resultaat goed voorbereide versie van Mo zarts geliefde 40e symfonie. P. V. Prijzen uitgereikt van Klinkenberg-fonds Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De prijzen voor grafiek en tekenkunst, uitgeloofd door het Karei Klinkenberg-fonds zijn door de jury unaniem toege kend aan Simon Koene (eerste prijs van 2.500 gulden), Marlon Crezée (tweede prijs van 1.500 gul den) en aan Nanny Mulder (derde prijs van 500 gulden). Twee aanmoedigingsprijzen gingen naar Hans Blanken en Burgert Ko- nijnendijk. Onder het wakend oog van initia tiefnemer dr. J. Daniskas en met als adviseurs Wouter Paap en Rut- ger Schoute, is er heel wat werk verzet om dat allemaal voor elkaar te krijgen. De Stichting Gemeente lijk Cultuurfonds van de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten maakte het materieel mogelijk en er was een actieve commissie van voorbereiding (dirècteuren van mu ziekscholen) die er ook het nodige aan deed. Zodat er hel wat mensen zijn die met voldoening, op dit alles kunnen terugzien, zoals dat heet. In die trant verdergaand kun je zeggen, dat het gebodene van deze middag de veelzijdigheid van de opleiding op onze muziekscholen nogeens duidelijk in het licht stel de. Dat uit de prestaties van de ensembles van kinderen van naar schatting tien tot twintig jaar wel bleek dat het muziekonderwijs in goede handen is. Dat de jongens en meisjes met enthousiasme lieten horen wat ze geleerd hebben, en dat namen noemen geen zin heeft, maar dat we wel een uitzondering willen maken voor bijvoorbeeld die blazersgroep die aan het begin van de middag zo mooi de Trumpet Voluntary van Purcell blies, en voor het spel van de twaalf meisjes op de Keltische harpen, dat hier en daar nog wel niet helemaal vlekke loos was maar dat. evenals de vele andere prestaties, in hoge mate bij droeg tot het welslagen van deze middag. Kortom, de gemeenplaatsenrolden niet alleen via de muziek van het podium af. je voelde ze ook al luisterend in je opkomen. Want je kunt over zo'n middag als deze, die zich in niets onderscheidde van een gewone leerlingenuitvoering van een flinke muziekschool bijna niet anders dan in welwillende blah- blah-termen schrijven. Omdat ie dereen zo zichtbaar zijn best deed. staat, en te doen wat ze gezegd wordt. Ook al .heet zoiets dan pro gressief eenontmoetingsproj ekt. Ja, zo gezien kunnen we toch spre ken van een geslaagde middag, die, naar wij hopen, het begin moge zijn van een langdurige traditie ROTERDAM Vrijdagavond pre senteerde zich in de Grote Doelen onder leiding van Nikola Debelic het Festival Orkest Dubrovnik. Ge bracht werd een geheel klassiek programma, bestaande uit Haydns symfonie no 104 in D (Londense), Mozarts klavierconcert in A, k.v. 414 met als solist Marinus Flipse. het Konzertant^quartet no. 1 in F van de in Dubrovnik geboren Ivan Mane Jarnovic (1745-1804) en Schuberts derde symfonie in D (Deutsch 200). Het concerterend ensemble (circa 45 leden) kan vergeleken worden met een groot kamerorkest. Voor de deze avond uitgevoerde muziek een welhaast ideale bezetting. Ook onze grote symfonie-orkesten worden bij het ten gehore brengen van zulk een programma meestal aanzienlijk uitgedund. Er is tijdens dit concert 'op goed niveau gemusiceerd. Een fraaie, buigzame en genuanceerde orkest klank. een levendige musiceertrant en correct samenspel resulteerden in alleszins tewaarderen reproduc ties. Mozarts klavierconcert in A (het i minst bekende van de. twee die Mozart in deze toonsoort schreef) hoorde geheel thuis in de ze prettige vorm van musiceren. Men zou zich het spel van Marinus Flipse nog meer gepolijst kunnen denken, maar het muzikale element domineerde in dit werk zowel bij solist als orkesten dat is toch altijd het belangrijkste. De hier te lande, zover wij weten, geheel onbekende Joegoslavische komponist Ivan Mane Jarnovik heeft zun konzertante quartet ge heel geschreven in de stijl van Haydn en de vroege Mozart, zonder direct tot epigonisme te vervallen. Goede secundaire figuren onder de componisten blijven dikwijls te veel in de schadue van de toon dichters van het eersse plan. Het onderhavige werk getuigt van voortreffelijk vakmanschap en een muzikale inventie die werkelijk nog wel wat ruimte laat voor een per soonlijkheid. De koraal-melodie met variaties is in dit genre een vondst. Met Schuberts kostelijke derde symfonie (wat een juweel van een menuette met Laendler) besloot het spontaan musicerend orkest deze succesvolle avond. W. H. WOLVEKAMP Schrijvers willen kortere tv-stukken MAASTRICHT Het negende col loquium van Nederlandstalige to neel-. radio- en televisieschrijvers uit België en Nederland, dat dit weekeinde in Maastricht werd ge houden in het kader van het Bel gisch-Nederlands cultureel verdrag, heeft een motie van Dimitri Fren- kel Frank aangenomen, waarin wordt gepleit voor een doorlopende .réeks kortere produkties op de tele visie. In een andere motie wordt, aan dacht gevraagd voor ii::. hóuden van zogenaamde practicums in L-i- de landen, waarbij de schrijvers fel de gelegenheid worden gesteld de specifieke techniek van het schrij ven voor film.en televisie te leren. Het tiende colloquium in 1975 krijgt als gespreksthema 'dramatur gie en onderwijs, inclusief kinder toneel en vormingstheater'. Als vroeger Maar je kunt je ook afvragen, of de onderwijsvernieuwing voor de deur van de Nederlandse muziekscholen is blijven staan. Want behalve een lichtelijk opgefrist repertoire (met overwegend 16e to t 18e eeuwse werken deze middag) is het nog allemaal zoals vroeger en nóg vroe ger: de braaf en volkomen onper soonlijk gespeelde stukjes, de leer krachten die er de maat bij slaan, de juffrouw die op de piano bege leidt, een handvol trotse ouders in de zaal met zenuwachtig rumoerige leerlingen die straks aan de beurt zijn, en de welmenende oudere he ren die het allemaal georganiseerd en begeleid hebben. En onder hen, als speciaal verwel komde gast de heer Wagemans, na mens het ministerie van CRM dat zoveel belangstelling in zijn beleid doet. Misschien is het allemaal wel goed zo, en moeten we blij zijn dat uit zulke bijeenkomsten ten minste blijkt dat er nog jonge mensen zijn die bereid zijn te spelen w at e r Reica. die in zijn Weense'tijd beroemde vrienden had gehad zoals de oude Haydn en de jonge Beet hoven, kreeg in Parijs een aantal leerlingen waaronder César Franck, Franz Liszt en Charles Gounod, die op hun beurt grote naam maakten. Ook Von Flo tow had zich niet over gebrek aan 1 succes te beklagen. Tussen 1839 en 1861 schreef hij achttien opera's, meest in de Fran se en Italiaanse taal, die overal in Europa een gunstig onthaal von-- den. Al die opera's zijn nu vol maakt vergeten op één na: Martha, die zaterdag tijdens de VARA-mati- nee in concertvorm werd uitge voerd in de Grote Zaal van het Concertgebouw. Of dat vergeten terecht geweest is, valt niet te beoordelen. Niemand van de thans levende generaties heeft ze ooit gehoord, of gezien. Maar als men afgaat optde rijkdom aan melodieëen, de harmonische vondsten en de kleurige instrumen tatie die men zaterdagmiddag in Martha kon bewonderen, dan moe ten er in die andere opera's toch nog heel wat verborgen schatten zijn. Hoe het zij, het enthousiasme van het publiek was weer uitbundig en (ADVERTENTIE) vraagt voor Amsterdam, omgeving Vondelpark-Stadionbuurt goede bijverdiensten Inlichtingen: Nieuwe Zijds Voorburgwal 278. Telefoon 020- 220383, toestel 28. Na 18.00 uur 02995-3780. Grote demonstratie voor legalisering van de abortus Vijfduizend mannen en vrouwen, maar voornamelijk vrouwen, heb ben zaterfagmiddag in Amsterdam een grote demonstratieve tocht ge houden om te protesteren tegen het abortusbeleid van de regering. Geë ist werd legalisatie van de abortus, opheffing van de nog steeds be staande strafbaarheid en opnemen van de abortus in het ziekenfond spakket. De demonstratie was georganiseerd door het actiecomité 'Wij vrouwen eisen', dat sympathisanten aan voerde uit het hele land, uit Utrecht zelfs met een extra trein. Als tegenwicht tegen deze demon stratie waren voor het begin van de tocht enkele tientallen tegenstan ders van de legalisatie van de abor tus eveneens naar Amsterdam ge trokken. Op verzoek van dq politie, die botsingen tussen voor- en te genstanders vreesde, bleef deze kleine groep op het Museumplein achter, toen de andere groep de tocht naar het Beursplein begon. Twee PPR-kamerleden, Bas de Gaay Fortman en Dolf Coppes, hebben verklaard 'zeer ongelukkig' te zijn met de manier, waarop de abortusdemonstratie dit vraagstuk heeft benaderd. Zij hopen, dat de discussie over dit fundamentele vraagstuk toch op diepgaande wijze kan worden gevoerd. Hustinx-prijs voo Annie M. G. Schrr MAASTRICHT Mevrouw R 0 Backer, de Belgisch ministe Nederlandse cultuur heeft zat^ avond in de Maastrichtse burg tijdens het negende co um van de Nederlandstalige schrijvers uit België en Ned de jaarlijkse Edmond Hustin groot 2000 gulden, uitgereik Annie M. G. Schmidt. 1 In het jury-rapport staat prijs is toegekend aan Annie Schmidt omdat zij in haar w mensen een spiegel voorhoudt in zij hun eigen vertekening en zich daarin herkennen. Dinsdag 17 december STADSGEHOORZAAL Nog enkele kaarten blijven verkrijgbaar aan de zaal NIEUWE AUTO HUREN autoverhuur TIDTAD st. aagtenstraat 14 I li «wi telefoon: O 71 *25709-53627 leiden iPllllili door Jac Kort AMSTERDAM Een adelijke Duitse jongeman, Freiherr Friedrich von Flotow, wordt op 15-jarige leeftijd naar Parijs gezonden om bij de aldaar wonende Tsjechische componist Anton Reicha in de leer te gaan. lag behalve dan de talloze geliefde melodieën die klonken, wel degelijk voor een belangrijk deel aan de manier waarop zij ten gehore wer den gebracht. De titelrol door de stralende Roe meense sopraan, Horiana Braniste- anu, Nancy, .vertrouwelinge van ,de eerste, door de prachtig expressieve alt Sylvia Schlütér, De beide man nelijke rollen Lyonel en Plumkett, door de tenor Hans-Dieter Bader en de bas Manfred Schenk, beiden uit Duitsland. Ook zij wisten hoge ogen te gooien met hun vocale prestaties, waarbij de Nederlandse bas Lieuwe Visser als Tristan zich voortreffelijk wist te handhaven. Daarbij een enthousiast en fraai zingend Omroep Koor, waarin en kele vrouwelijke en mannelijke so listen >goqd voldeden in kleine rol len (het geheel ingestudeerd door Carel Laóut) en een uitstekend spelend Omroeporkest. Het geheel onder leiding van Anton Kersjes, die zich klaarblijkelijk in deze bloedwarme Frans-getinte mu ziek als een vis in het water voelt. Voor het daverend succes voor alles en allen was inderdaad reden te over. .O

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8