'Je kunt een appel en een peer ook niet samenvoegen' ffcnafeftt m u Afrikaanse zendeling naar Ver. Staten Kerken vormen commissie met moslims in ons land Vandaag Nieuwe boeket Lukas Vischer over verhouding Genève-Rome Trouw Kwartet Wereldraadhulp voor be vrij dings bewegingen Gijsen wijst wijdinj in hogeschool af Feisal laat moskee in Rome bouwen TROUW/KWARTET MAANDAG 16 DECEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/.A door Aldert Schipper Het is stil tussen Rome en Genève. Na het tweede Vaticaans concilie werd in 1968 een gezamenlijke werkgroep tussen de rooms-katholieke kerk en de wereldraad van kerken ingesteld, die snel invulde hetgeen op dat moment aan samenwerking tussen de twee mogelijk was. Daarna liet Rome aan Genève weten dat er voor het moment geen sprake kon zijn van hereniging. Dr. Lukas Vischer, de directeur van het secretariaat van de wereldraad voor geloof en kerkorde, die meestal de theologi sche contacten met Rome voor de wereldraad behartigt, heeft zo te zien zijn hoop op verdere toe nadering nog niet verloren. Een belangrijk obstakel op de weg naar eenheid wordt volgens Vischer gevormd door het feilt dat de rooms-katholieke kerk een centra listisch geleide organisatie is. die internationaal opereert, terwijl de wereldraad slechts een broeder schap van zelfstandige kerken is, die nationaal georganiseerd zijn. Rome hecht heel erg aan dat centrale gezag, mede doordat dit gezag in feite gedragen wordt door een aan tal Romeins denkende Italianen, die een soort roeping bezitten, dat de christenheid van Rome uit be stuurd pas echt kerk is. Een van de exponenten van dit Romeinse roepingsbesef is de hui dige paus. Meent dr. Lukas Vischer dat de dood van de paus een nieu we lente tussen Geneve en Rome zou kunnen inluiden? Vischer: 'Ik zou het niet zo hard durven stellen. Dan verwar je de rol van de paus teveel met een bepaalde logica in de hele ontwik keling. Die ontwikkeling van de verhouding is begonnen met een kans. Die hebben we benut en nu krijg je de conservatieve terugslag. En niet alleen in Rome! Maar de toenadering is zover voortgeschre den dat er geen weg terug meer is, maar nog niet ver genoeg om de eenheid vanzelf voort te laten gaan. Dat is de moeilijkheid waar ze nu in zitten. We zouden nu best samen kunnen overgaan tot geza menlijk getuigenis van ons geloof, maar de oecumenisch ingestelde katholieken aarzelen op dit mo ment met de volgende stap. Intussen zijn er allerlei stukken samenwerking ontstaan in institu ten als de reeds genoemde geza menlijke werkgroep en in Sodepax, het orgaan dat zich toelegt op soci ale en politieke actie. Dreigt er door het bestaan van deze structu- Dr. Lukas Vischer ren niet een legalisatie te ontstaan van de scheiding? Dit soort samenwerkingsverbanden hebben twee kanten. Als ze ophou den dynamisch te zijn, dan hinde ren ze de voortgang van het een wordingsproces. Zij moeten niet meer worden dan uitdrukkingen van de eenheid waar we naar stre ven. Maar voorlopig ben ik blij dat we tenminste dit hebben, want er is, voor zover ik het kan voorzien de eerste tijd weinig opmerkelijke voortgang te verwachten. Een voor beeld van hoe ernstig het gebrek aan samenwerking is wordt ge vormd door het optreden van de kerken bij de pas gehouden voed- selconferentie in Rome, waar ie mand namens het Vaticaan sprak naast Philip Potter, die optrad voor de wereldraad. Het christelijk ge tuigenis tegenover het verschrikke lijke probleem van de honger in de wereld was beschamend. Het maak te geen enkele indruk omdat het christendom met twee monden sprak. Er was geen coördinatie op overleg op zijn plaats zou zijn ge- een punt waar toch tenminste enig weest. Zou het niet meer voor de hand liggen het contact met de rooms- katholieke kerk te laten verlopen via de landelijke kerken, in plaats van via Rome? Wij raken ons in Geneve er steeds meer van bewust dat het gesprek plaats vindt tussen de wereldraad van kerken (met nadruk op ker ken) en de nationale katholieke kerken. Er is de laatste jaren spra ke van een zekere groei van de katholieke monoliet, waarop som mige oecumenische theologen hun hoop vestigen. De organisatie-structuur van de ka tholieke kerk is een ten dele niet- theologisch obstakel op de weg naar eenheid. Op welke niet-theo- loglsche factoren bent u nog meer gestoten in al die jaren dat u het gesprek met Rome voert? Ik noem twee factoren. Rome en de wereldraad zijn verschillend ge structureerde instellingen. Je kunt een appel en een peer ook niet samenvoegen. Eigenlijk zou het ge sprek gevoerd moeten worden tus sen de verschillende belijdenisfami lies onderling, zoals de lutheranen en de hervormden, die nu een leer- overstemming in de Leuenberger concordie hebben bereikt. En dan is er wat ik al genoemd heb het 'roomse' van de katholieke kerk. het gevoel in het Vaticaan dat er een speciale roeping voor romeinen is, een soort mystiek over de eeuwige stad Rome. En dit leidt weer tot een zelfgenoegzaamheid van het centrale gezag, waardoor alle initiatieven steeds komen van de kant van de wereldraad van kerken. Als Rome eeri initiatief neemt doet het dat 'vanwege ons' en niet 'samen met' ons. Dit is ook een niet-theologische factor, omdat dit voortkomt uit de historische ont wikkeling. Het concept van de wereldraad, als een broederschap van kerken op weg naar eenheid is geheel duide lijk. Maar in feite is de wereldraad sterk gevormd door een protestants ethos, ook al kent de wereldraad talrijke niet-protestante leden. Maar de orthodoxen zijn ook be ducht voor de politieke betrokken heid van de wereldraad. In Rome is men bijvoorbeeld bang voor het programma tot strijd tegen het ra cisme onder het voorwendsel, dat men via een nieuwe maatschappe lijke betrokkenheid een nieuw con- stantinisme in huis haalt. Bisschop Robinson heeft van de kerkhereniging gezegd dat een hu welijk tussen twee oudjes gedoemd is tot onvruchtbaarheid. Ik geloof dat de kerken op de lange duur onder invloed van de werke lijkheid van de huidige wereld een enorme kans hebben een nieuwe betrokkenheid te krijgen met het doel van de eenheid van de christe nen. Er ligt een delicate opdracht voor ons. Enerzijds het gesprek tus sen de belijdenistradities om die tot verzoening te brengen en an derzijds een gezamenlijk verstaan van de tekenen van de tijden. Neem nog eens het gescheiden op treden bij de FAO-conferentie in Rome. Wat daar aan feiten op tafel kwam, dwingt eenvoudig tot een nieuwe levensstijl, een andere hou ding tegenover de technologie en tegenover de te gemakkelijk aan vaarde consumptie- en productiege woontes. Dat is een geestelijke zaak, die ons mijns inziens dwingt tot een uittocht. De vraag is nu of we deze exodus kunnen gebruiken ten behoeve van de eenheid óf dat we 'ons door de nieuwe feiten terug laten werpen op onze eigen identi teit. Aan de andere kant moet ik zeggen dat ik geloof in de belofte dat Christus tot het einde met de kerk zal zijn. Dat betekent dat er een gezamenlijke vernieuwing mogelijk blijft. Dat is iets dat ik niet kan baseren op feiten, maar het is een geloofszaak, een kwestie van ver trouwen. Eenwording is een zaak, die samen hangt met het wezen van de kerk, haar identiteit. Wat zijn de grenzen van de identiteit van de kerk? Daarop geven de verschillende ker ken verschillende antwoorden. Maar ik vind dat we het vraagstuk van de identiteit opnieuw moeten zien te benaderen. Wat is de iden titeit van de kerk? Moet ik gelijk zijn aan mijn eigen verleden? Moet ik mij conformeren aan Jezus Christus? Paulus zegt: Niet ik leef, maar Christus leeft in mij. Als de kerk een identiteit heeft, dan is dat Christus. Maar je kunt natuurlijk niet zeggen dat de historische wer kelijkheid niet telt. Die wordt ech ter door Christus betrekkelijk ge maakt. Daarom vraag ik mij af of de identiteit van de kerk niet een verzoende verscheidenheid' is, een identiteit waarvdn de verscheiden heid een essentieël deel is. Kijk eens naar de katholieke kerk. De- kerk had voor het Vaticaans conci lie een andere identiteit dan er na. En de katholieke kerk in Latijns Amerika heeft ook een andere identiteit dan de katholieke kerk in Duitsland. De kerken moeten niet hun identiteit verliezen, maar uit breiden. Het aspect van het zuster kerk zijn met andere kerken moet in het totaal van de identiteit van de kerken een plaats krijgen. Wat verwacht u van de komende assemblee in Nairobi op het punt van de eenheid van de kerken? Ik hoop drie dingen. In de eerste plaats hoop ik dat we het eens kunnen worden over de vraag wat de eenheid van de kerk betekent. In de tweede plaats geloof ik dat UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Heilige koe (2) Arjos-voorzitter Fred Borgman ver wijt de PPR consumptiebeperking voor te staan. En vooral veroordeelt hij de PPR in haar streven naar mentaliteitsverandering. Het is Jammer voor Fred, maar velen met mij zullen wat hij veroordeelt, eer der als pluspunten van de PPR zien. N Amsterdam-Osdorp Wim van der Weg Alieda Verhoeven Het verhaal over dominee Alieda Verhoeven in Tr.-Kw. van 12 december is een m.i. zeer goede reportage over progressief ker- keweek in Zuid-Amerika. Mijn dank gaat uit naar dominee Alieda Verhoeven. Een tegenhanger wordt gevormd door de 'Oostpriesterhulp', de CJA, de 'Volle Evangelie Zaken lieden Broederschap', de Chileense christendemocraten en de Pinkster beweging, die miljoenen dollars hebben uitgegeven om de Allende- regering in Chili te ondermijnen. Nu zitten er in de Methodistenkerk van ds. Verhoeven minder rijken, maar de overgebleven armen ma ken nu wel weer iets goed van de door de Pinkster Zakenlieden enz. aangerichte schade. Mag ik daarom het door u genoemde gironummer (ADVERTENTIE) 1804444 van Solldaridad nog eens vermelden? Amsterdam D. Veenstra Dzn. Bevrijding De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: 'J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Prof. Honig te Kampen (Tr.-Kw. 9 december) betoogd dat het kern woord van het evangelie heden ten dage 'bevrijding' is. Ook prof. Mul der te Amsterdam leerde in een radio-toespraak onlangs hetzelfde. Hij wees daarbij op de bevrijding van het volk Israël uit Egypte. De bijbel leert ons dat dit moest ge beuren omdat God voor zich het raadsbesluit nam een volk te scheppen als orgaan zijner openba ring, omdat uit dat volk de Messias moest voortkomen. Zo is de uittocht uit Egypte te allen tijde gezien als zinnebeeld der verlossing uit het slavenjuk der zonden. Jezus wijst dan ook principieel de verlan gens der jongeren af tot het stich ten van een eigen koninkrijk. Pila- tus behoeft niet bang te zijn voor een poging tot bevrijding uit het Romeinse juk. Heel het Nieuwe Testatement is vol van de gedachte, dat het om een beter vaderland te doen is (Hebreeën 11 vers 16). De christenen doen niet mee aan de opstand tegen de Romeinen in 64. De bevrijdingsoorlog der Macca- beeën wordt doelbewust buiten de kanonieke boeken gehouden. Wij moeten oppassen voor Umwertung aller Werte en niet uit zucht tot aanpassing of om welke reden dan ook de bijbel het tegenovergestelde laten zeggen van wat hij zegt. EINDE OF NIEUW BEGIN herhaling van de con ferentie met dr, Feitse Bóerwinkel naar aanleiding van zijn gelijknamige werkboek. Kerk en Wereld vrijdagavond 24 januari en zaterdag 25 januari 1975. Deelnemersprijs f 22,- per persoon. Opgave Kerk en Wereld De Horst 1 - Driebergen. Telefoon 03438-2241. NAKUTU De presbyteriaanse kerk van Oost-Afrika heeft besloten do minee Mugo met zijn gezin met een zendingsopdracht naar de Verenigde Staten te sturen. Daarmee reageerde de Oostafrikaanse kerk op een drin gend beroep van de Amerikaanse presbyteriaanse kerk. De uitzending, op initiatief van de kerkeraad van de Hudsonriver-kerk in New York, vond plaats in een plechtige bijeenkomst in Nakutu in Kenya. Daar de financiering van deze uitzending ten laste zal vallen van de Afri kaanse kerk, is besloten de tweede zondag van elke maand daarvoor te col lecteren. Elke gemeente zal volgens een bepaalde verdeelsleutel een eigen aandeel in de kosten voor de zendingsarbeid in Amerika moeten bijdragen. AMERSFOORT Tijdens de werkdag 'Moslims en Christenen in Nederland', die op initiatief van de' Nederlandse Zendingsraad afgelopen weekeinde in het Evert Kupersoord in Amersfoort is gehou den, is besloten een voortzettingscommissie te vormen, die zich in het bijzonder gaat bezighouden met de religieuze kant van het verblijf van mohammedaanse buitenlandse werknemers in ons land, Baarn W. J. Manger Wiersinga (18) In de rubriek Vandaag schrijft u over het synodebesluit in de zaak Wiersinga: 'En dit alles onder de motivatie dat een groot aantal mis siven van kerkelijke vergaderingen en leden der kerken hierover bin nenkwam. Deze missiven waren, om alle mystificaties te voorkome nvan 191 van de ongeveer 880.000 leden, van 124 van de 830 kerkeraden, van 5 van de 69 classes en van 1 provinciale (particuliere) synode. Men kan gevoeglijk beweren dat de overgrote meerderheid van de gere formeerden geen behoefte had aan een nieuw besluit: tóch werd het genomen'. Tegen deze laatste zin héb ik grote bezwaren. Afgezien van het feit dat 124 kerkeraden, 5 classes en 1 particuliere synode ge middeld vele duizenden kerkleden vertegenwoordigen, wil ik uw aan dacht vestigen op de enorme massa van de 'zwijgende meerderheid' die ook in de gereformeede kerken wordt gevonden en die schijnbaar meer vertrouwen heeft in de op democratische wijze samengestelde generale synode dan u blijkt te hebben. De commissie waarin naast kerke lijke vertegenwoordigers ook men sen uit de moslim-wereld zitten, gaat zich bezighouden met zaken als godsdienstvrijheid, het religieus slachten, informatie over islam en christendom en het vrijaf op gods dienstige feestdagen. De deelne mers aan de werkdag vroegen da delijk reeds aandacht voor de feest stad led Al-Adha, di e de meeste moslims dit jaar op 24 december vieren. Vooral op deze dag, het feest van het offer is de kwestie van het ritueel slachten van be lang. De deelnemers aan de werkdag spraken de hoop uit dat de werkge vers aan hun islamietische arbei ders op 24 december vrijaf zullen geven. Tijdens de werkdag bleek dat onder de moslims in ons land grote be hoefte bestaat aan moskees. Deze zijn niet alleen nodig voor het hou den van religieuze plechtigheden en om te bidden, maar vooral ook ten behoeve van het onderlinge con tact. Een moskee, zo verzekerden verschillende mosLim-deelnemers aan de dag, betekent in de islam veel meer dan een kerk. Je kunt er niet alleen bidden, maar ook met elkaar verkeren, iets waar buiten landers grote behoefte aan hebben. leiding. In deze groep viel kritiek te vernemen op de Stichting buiten landse werknemers, die twintig miljoen miljoen gulden tot haar beschikking heeft, waarvan slechts vier miljoen bij de buitenlandse werknemers terecht zou komen. De rest is nodig voor het bureau-appa raat. In deze gespreksgroep bleek dat de overheidssubsidie, die aan de ker ken wordt aangeboden voor ker kenbouw, ook in beginsel beschik baar is voor moslims, die moskeën willen bouwen. De subsidie voor de kerkbouw loopt echter af. Daarom zou het aan te bevelen zijn, dat de subsidie-regeling voor moskeën nog wat langer zou doorlopen, want, 'we zijn platzak', zoals de heer T. Ata- bek uit Almelo meldde. Jullie zijn de Chinezen van het westen. Onze mensen verdienen allemaal niet meer dan het minimumloon.' Kernvraag Twee delen Dokkum De werkdag bestond uit twee delen. In de ochtend werd in twee ge spreksgroepen gesproken en 's mid dags werden de resultaten van de gespreksgroepen plenair behandeld. In gespreksgroep één werd grote nadruk gelegd op het gebrek aan Th. Zeijl moskee- ruimte en aan geestelijke De kernvraag, die ten grondslag lag aan de werkdag, was, of christenen en moslims op grond van hun ge loof iets met elkaar te maken heb ben, en of dat iets meer is dan mensen die elkaar in het dagelijks leven toevallig tegen het lijf lopen. De Utrechtse heer M. Haddad zei daarop dat christenen en moslims een gezanelijk front tegen het ma terialisme moeten vormen. De heer Haddad vond echter dat het con tact tussen christenen en mosims bemoeilijkt wordt doordat de chris tenen, ook al zijn zij gastheer, toch uitgaan van hun religie. De heer Tamir uit Amsterdam vroeg daarop of de christenen de islam eigenlijk als gelijkwaardig beschouwen. De voorzitter van de werkdag, prof. D. C. Mulder van de vrije Universiteit in Amsterdam zei daarop dat de christenen de mos lims als gelijkwaardig naar hun ei gen bedoelingen moeten aanvaar den. Maar zo zei drs. A. Avakian uit Utrecht, de moslims moeten niet van ons verlangen dat wij Mohammed als profeet aannemen. Elkaar accepteren ls wat anders dan eikaars geloof overnemen, al dus drs. Avakian. Drs. Sjef Theunis van de Novib denkt dat de christenen de moslims niet als gelijkwaardig aannemen. De kerken moesten zich volgens hem wat duidelijker uitspreken over de positie van de moslims als een minderheid. Hij meent dat de kerken daarin de politieke partijen en de vakbeweging moeten voor gaan. Hij stelde voor een zondag per jaar speciaal voor de buiten landse werknemers aan te wijzen waarop de kerkleden wat meer in formatie over de buitenlandse werknemers kan worden gegeven. we erkennen moeten hoeveel we al hebben bereikt en op een aantal belangrijke punten, zoals de eucha ristie, en de doop. Dingen waar we twintig jaar geleden niet over durf den piekeren. Tenslotte hoop ik dat we in Nairobi leren inzien wat de waarde is van meningsverschillen. Conflicten hoeven niet noodzakelij kerwijs negatief te zijn. Elke wer kelijke vooruitgang moet worden voorafgegaan door conflict. De nadruk moet in Nairobi niet val len op het denken over eenheid als een ideaal, maar over hoe we de eenheid praktisch gestalte geven. Daartoe moeten we zorgvuldig kij ken naar de situatie in de wereld. We moeten niet de eenheid belij den zoals in de geloofsbelijdenis. Maar we moeten kijken naar Zui delijk Afrika ,naar Korea, Duitsland, Nederland. Er moet per land een strategie van de eenheid komen en dat streven naar eenheid moeten we aan elkaar tonen, zodat we van elkaar kunnen leren. In het spreken over eenheid komt tegenwoordig herhaaldelijk het woord 'conciliariteit' te voorschijn. Wat bedoelt de wereldraad nu ei genlijk praktisch met dat woord? Er is een voorbeeld voor conciliari teit in het nieuwe testament, in Handelingen 15. Daar wordt uiteen gezet dat de christenen uit de jo den en uit de heidenen een conflict hadden, dat van heel wat groter omvang was dan wat veel van onze huidige kerken scheidt. Er had toen in Jeruzalem een kerkscheuring kunnen komen. Maar om Christus bleven zij bijeen. Een ander voor beeld is Luthers roep om een vrij concilie. Daar kwam steeds een weigering op. Totdat het concilie van Trente kwam, toen het al te laat was. Was dat vrije concilie er gekomen dan had de kerksplitsing mogelijk vermeden kunnen worden in de zestiende eeuw. HET VIJDE WOORD: EERBIED A Vroeger maakten we onderschei! tussen de eerste en de tweede tafe van de tien geboden. Hier me» dit gebod: eren uw vader en ui j! moeder begon de tweede tafel de geboden van deze tafel bevatte J aanwijzingen voor het verkeer tus sen de mensen onderling. Geei J wonder dat het met dit vijfde dar, begint. Want een rqens begint me kind te zijn. Zelfs de Messias bego daarmee. Z'n eerste naasten zij z'n vader en moeder. Het woord is eren, eerbied. Woorden die in om J' tijd een beetje in diskrediet ziji Het lijkt erop dat emancipatie eei11 begrip is dat op gespannen voi 1 staat met eerbied. Toch hoeft dan niet zo te zijn. We moeten hq woord weghalen uit de caricatui n van slaafse onderwerping die w ervan gemaakt hebben. Eren bet< kent eigenlijk: iemand het' gewicl toekennen dat hij heeft. En ds moet een mens ten eerste leren te opzichte van zijn ouders. Die zij er niet zomaar, ook al is het nog i waar dat hij ze zelf niet gekoze heeft. Juist daarom. Ze hebben ee gewicht van Gods kant. Ze sta? voor het kind in de richting va God. Maar de Heidelbergse Cat« chismus al breidde dit woord ui Paulus schreef immers dat vadei hun kinderen niet tot 'toorn moete verwekken. Het geldt van ons allen. Eer bied voor de vrouw; om even b vandaag te blijven, is dus: haar da géwicht toekennen dat ze krachtei Gods bedoeling heeft. Dat de ma eerst werd geschapen heeft hi« weinig mee te maken. Je kunt o die toer ook beweren dat de vrou het eerste schepsel was die metee iemand had om haar in deze bet? kenis te eren. Eerbiedig leven beta Ie kent dus: elkaar de ruimte geve die bedoeld is. Elkaar tot z'n ree) te laten komen. Daar staat dei God van de bevrijding achter (Exo dus 20,12). GENEVE De wereldraad van lorken heeft bekendgemaakt dat de commissie voor interkerkelijke hulp de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen sinds 1972 meer dan 1,2 mil joen dollar (ongeveer 3,2 miljoen gulden) aan landbouw- onderwijs- en medische hulp heeft gegeven. De wereldraad heeft de hulp ver strekt aan bevrijdingsorganisaties in Angola, Guinee Bissau en Mo zambique. Meer dan 93 procent van het bedrag komt uit kerkelijke fondsen en van regeringen in Afri ka, het Caraïbische gebied, Noord- Amerika, Europa en Nieuw Zeeland. Het programma van de commissie voor interkerkelijke hulp staat los van de donaties die worden gedaan door het speciaal fonds van het programma tot bestrijding van het racisme. HEERLEN Bisschop J. M. Gijse van Roermond heeft afgewezen d Hans van de Velde van de congri gatie van Afrikaanse Missiën op januari gewijd wordt in de Hogi school voor Teologie en Pastora in Heerlen. Bisschop Gijsen vin dat een wijding in de kapel van HTP ervaren zou kunnen wordi als in tegenspraak met de Romeii se kritiek op het onderwijs aan HTP. De bisschop hëeft er gee bezwaar tegen als de wijding, d verricht zou worden door de vrof gere aartsbisschop van Makassar Schneiders, elders zou plaa hebben. De leiding van de congregatie v( Hans van de Velde heeft vergee getracht Gijsen van gedachte doen veranderen. De congregat heeft bekendgemaakt dat zij HTP met instemming van de a gemene besturen in Rome 1) schouwt als haar priesteropleidii en dat zij vindt dat een afrondii van een priesterstudie aan de Hl met een wijding in de kapel no maal is. De congregatie zal nu wijding ergens anders lat< plaatshebben. ROME (UPI) Koning Feisal vafj: Saoedi-Arabië heeft achttien miljoe gulden beschikbaar gesteld voor c bouw van een moskee in Rome. H gemeentebestuur van Rome heel in beginsel toestemming gegeve voor de bouw op de Monte Antei ne, een beboste heuvel in ln noorden van de stad. Tegelijk hee Saoedi-Arabië een verzoek van h Vaticaan om een rooms-katholieU kerk te mogen bouwen in Mekl afgewezen met het argument, d deze heilige stad verboden is vo niet-moslims. In sjablonen Gespreksgroep twee stelde vast dat christenen en moslims erg weinig van elkaar weten. Veel wordt in sjablonen gedacht. Er is wel een zekere bereidheid onder de Neder landers zich voor de buitenlanders in te zetten, maar zij hebben meer behoefte aan medemensen, dan aan medewerkers. In deze groep werd gezegd dat de maatschappelijke vragen waar veel moslims in ons land mee zitten een diepe religieuze wortel hebben. Die vragen kunnen dus niet op een technische manier worden opgelost. Er is oprechte ne derigheid nodig. Dan kun je je Prof. dr. D. C. Mulder verdiepen in wat de moslim be weegt en dan ontdek je ook pas de werkelijke geschilpunten en wat je van de moslim kunt leren, namelijk respect voor God, de moed om te gen de stroom op te roeien in het vervullen van je godsdienstige plicht en saamhorigheidsgevoel. De medewerker van de universiteit van Amsterdam, drs. M. Suudi merkte op dat de meeste moslims die hier komen werken nog noodt contact gehad hebben met christe nen. Voor zover de Noordafrikanen christenen kennen dan is dat hoofdzakelijk als vertegenwoordiger van de vroegere koloniale mogend heid. Er is daarom nog heel wat voorlichting nodig, aldus drs. Suudi. De christenen zullen volgens hem nog wat tolerantie moeten leren van de moslims. Omgekeerd dacht drs. Suudi dat de moslims wat kun nen opsteken van onze pcaktijk van de sociale gerechtigheid en van de scheiding tussen kerken staat. In de voortzettingscommissie, die aan het einde van de werkdag werd gevormd, zitten drs. Suudi en de heer Tamir als moslims. De andere deelnemers worden nog aangewe- 'Het Regatta-mysterie' door Agatlpi Christie. Uitg. Sijtkoff, Leiden; 1 a pag., prijs 7,50. e; i h Je mag van Agatha Christie nl (meer) vergen dat ze elk jaar m een nieuw boek voor de dag korP' en we mogen dus niet van uitgev rij Sijthoff verlangen dat zij elk ja met een vertaling van een nieui C Christie op de Nederlandse mar e: komt. Maar Agatha Christie he< e in haar lange leven genoeg t schreven om ook nu met een p ij perback voor de dag te kunni o komen, die verhalen bevat waarvi w de meeste nog niet eerder in N pi derlandse vertaling verschenen twu ren. Bij de uitgever denken ze d n in 'Het Regatta-mysterie' maar éi Si al bekend verhaal zit (Poirot die ito moord aan boord oplost), maar k meen zeker te weten dat het laatt éi verhaal met miss Marple in '1 hoofdrol ook al eerder via Sijthfl tot ons kwam. Maar dit doet nie af aan de aantrekkelijkheid vi deze bundel, waarin we Agatl n Christie ook tegenkomen a r'. schrijfster van 'gewone' korte v«1£ halen, waarin soms het para-do 'e male een fikse rol speelt. 61 ei AJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2