Moderne variant op ouderwetse kosthuis dichtbij Commentaar Eindelijk lerverdeling Veerman blijft op de brugklas bij wetsontwerp Almelo wil niet méér buitenlandse arbeiders Pockets vol informatie over hotels voor vakantie Vooronderzoek naar lestralingsfouten het weer Geen winter ook voor vader komt de baby wens hergebruik levenswerk hitlertje ROUW, KWARTET VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 5V»t de heilig verontwaardigde Britten linds 1965 niet is gelukt, is nu door gewijzigde omstandigheden in [uidelijk Afrika afgedwongen: de ilanke rebel Ian Smith in opstand tornen tegen de Britse kroon en de nicht uitoefenend over 5,5 miljoen ivmten schaart zich eindelijk aan Iils ronde tafel. Daarmee is nog hele maal niet gezegd dat het conflict in thodesië nu is opgelost, ook al zijn |e wapens voorlopig neergelegd, fiar er zijn xvel een paar stokken ichter de deur die Smith nopen om nut te maken met de wettige aan- ipraken van de zwarte bevolking. Het iRELIMO in Mozambique kan zijn teun aan de bevrijdingsbewegingen in Ihodesië opvoeren. Zuid-Afrika kan jjn politiemacht van tweeduideznd nan uit Rhodesië terugtrekken. En iet Amerikaanse Congres zal waar- chijnlijk vrijdag besluiten om nu ook een chroom meer uit Rhodesië te Jjiportercn. Tot nu toe had het de yN-sancties tegen Rhodesië alleen op it punt niet geëerbiedigd omdat het ir hroom als een strategisch belangrijke [g rondstof beschouwde die Amerika [iet kon missen. Maar nu stelt de Imerikaanse regering het Congres oor om ook geen chroom meer te nporteren met de bedoeling extra ruk uit te oefenen op het bewind in ilisbury. o wordt alles op alles gezet om ook at Rhodesië aangaat eindelijk tot een ette dekolonisatie te komen, via een onde tafelconferentie, die waarschijn- jlc door Engeland, het oude mocdèr- nd, gepresideerd zal worden. Dat id in 1964 al kunnen gebeuren maar tt is opgehouden door blanke kolo- isten. wier zicht op de geschiedenis oor angst en verkeerd begrepen ei- tnbelang werd belemmerd, ij alle verdiensten, die John Baltha- tr Vorster voor het op gang brengen in deze ontwikkeling moge hebben chad moet men zich overigens afvra- cn of zijn beroep op Smith om de lacht te delen met zijn zwarte meer- erheid niet als een boemerang op ijn eigen hoofd zal terugkeren. Of loet de redelijkheid die hij vraagt van e Rhodesisiche blanken en de grotere labiliteit die hij daarvan verwacht et de Zuidafrikaanse blanken moge- jk maken onredelijk te blijven? Wanneer worden de gevangen zwarte eiders op het Robben-eiland naar retoria overgevlogen voor een ronde fel-conferentie? besluiten, die de olielanden enigd in de OPEC in Wenen an nemen, zullen hoe dan ook van ivloed zijn op het economische ge- euren in de hele wereld. Een besluit olieprijzen te verlagen, zit er niet Waarschijnlijk is, dat ze op het uidige niveau zullen worden gehand- aafd, hoewel in de ogen van sommi- OPEC-lidstaten een verhoging ge- rchtvaardigd zou zijn de niet geringe iflatie in de industrielanden, waar oor de invoer in de OPEC-landcn lok steeds duurder wordt. het betoog dat de Iraanse minister an olie, Amouzegar, aan de voor- vond van het prijsoverleg hield, zit en grote kern van waarheid. Volgens em hebben de westerse landen in de iren zestig en begin zeventig op te rote voet geleefd (wat kon door oedkope olie en andere grondstoffen it de derde wereld). Bovendien heeft imerika zich met miljarden in een rietnam-oorlog en andere internatio- ale avonturen gestort zonder vol- oende economische ruggesteun. Dit. niet de forse stijging van de olie- rijzen, heeft de inflatie aangewak- erd, zo zei hij. let geïndustrialiseerde westen is ten ipzichte van de OPEC-landen in een nachteloze positie geraakt, die enige elijkenis vertoont met die van de mtwikkelingslanden tegenover de in- lustrielanden: een steeds duurder wor- ende import en een achterblijvende tport. De geïndustrialiseerde landen rijgen nu, zo zou je kunnen zeggen, cn koekje van eigen deeg. natuurlijk dragen de verhoogde olie- wijzen bij tot de inflatie over de hele fereld, maar de mate waarin wordt 'el eens overdreven. Niettemin blij- :en de olielanden meer oog te hebben 'oor de economische problemen in de ehele wereld dan de meeste industrie landen. In dit verband kan de getoon- k bereidwilligheid van de olielanden om samen te werken met haar ver- ruikers positief worden begroet. Als to'n samenwerking zou worden gevon den het laten terugvloeien van 'liegelden in de vorm van investerin gen en leningen naar de olieverbrui- 3 kers en als daarbij de arme landen eid worden bevoordeeld boven de rijke >nden. dan is er een flinke stap gezet daar iets dat lijkt op een rechtvaardi ge inkomensherverdeling op wereld- chaal. ing 'ij Woningproject voor alleenstaanden in Assen door Jan Sloothaak ASSEN In Assen wordt over enkele maanden begonnen met een voor Nederland nieuw wo ningproject voor alleenstaanden. 'Een moderne variant op het goede ouderwetse kosthuis', noemt drs. A. Hardeman, socioloog en medewerker van de Stichting Opbouw Drente het. Vroeger had je kosthuizen, pensi ons en logementen voor volwasse nen, die zich wel kunnen redden, maar af en toe een steuntje in de rug nodig hebben. De hospita was vaak de moederfiguur op de ach tergrond. Zij fungeerde als 'praat paal' en hielp de gasten over hun moeilijke ogenblikken heen. Dit soort tehuizen is in de moderne maatschappij echter steeds zeldza mer geworden. 'Er zijn er nog wel een paar in Assen, maar die heb ben gewoon een strak regiem. Misbruik is er ook. Er zijn er bij die hun gasten alleen door de week willen verzorgen. De week ends worden ze de straat op gestuurd en dan moeten ze zich maar redden. Er komt ook finan cieel misbruik voor. Men hoeft er tegenwoordig geen kosthuis meer op na te houden om het geld, maar de gastheer en -vrouw zit ten soms naar kleurentelevisie te kijmen die ze gekocht hebben van het geld van hun gasten. De goe den niet te na gesproken natuur lijk', zegt Hardeman. Het woonproject komt aan de Groen van Prinstererlaan. De Stichting Woningbeheer bouwt daar 171 woningen (in drie. flat gebouwen) voor alleenstaanden. Een viertal daarvan wordt aange past voor invaliden. Op de eerste verdieping van één der flats wor den acht woningen gereserveerd voor het 'kosthuis-project'. Er kunnen zeven kostgangers worden ondergebracht. Het achtste huis wordt een gemeenschappelijke woonkamer. Beneden deze woopkamer, dus op de begane grond, worden nog eens twee woningen gereserveerd. Hiervan wordt één huis gemaakt, waar de gastheer en -vrouw gaan wonen. Zij gaan de functie ver vullen van de hospes en hospita van weleer. Hun woning staat via een trap in verbinding met de gemeenschappelijke ruimte erbo ven. vorm, maar dan voor jongeren. Een twaalftal jongeren die om de één of andere reden niet thuis willen en kunnen zijn, is onder gebracht in een vroeger pand van de Sociale Dienst aan de Gronin ger straat. Bestuur Drs. A. Hardeman Stichting De zeven bewoners van dit tien huizen-project zullen zich zelf zo veel mogelijk redden. Ze worden echter begeleid door de gastheer en -vrouw. 'Er wordt wel een mogelijkheid gezocht om elders warm te eten. De 'kostgangers' betalen de gewo ne huur voor deze huizen van ongeveer 210 gulden per maand. Behalve de Stichting Opbouw Drente is onder meer ook de Drentse Stichting Dienstverlening Geestelijk Gehandicapten erbij betrokken. Het project wordt ondergebracht bij een inmiddels opgerichte 'Stichting "Vorziening Beschermde Ook elders in Drente plannen Woonvormen'. Deze stichting is provinciaal van opzet, want het ziet er naar uit dat het Asser initiatief elders in de provincie navolging zal vinden. In Beilen wordt er al een poosje aan ge werkt: het vlot daar overigens nog niet zo. Een jongste initiatief is van Cen traal Woningbeheer in Meppel. 'Dit project is onafhankelijk van ons ontstaan, maar het wordt wel bij ons ondergeschoven. Uit het feit dat er op meer plaatsen spon tane initiatieven van de grond komen, zou je kunnen opmaken, dat het om een algemene behoef te gaat', zégt'drs. Hardeman. Overigens is er ook in Assen zelf nog een ander project, dat even eens bij de nieuwe stichting wordt ondergebracht. In eerste instantie betreft dit laatste een initiatief van he Jongeren Advies Centrum (JAC) in Assen. Het gaat om een soortgelijke woon- Het bestuur van de nieuwe stich ting wordt gevormd door vijf tot zeven deskundigen van allerlei richtingen, zoals volkshuisvesting, volksgezondheid enz. Tevens wor den de deelnemende gemeenten bij het bestuur betrokken. Locale projecten krijgen echter een zo groot mogelijke zelfstandigheid binnen het kader van de stich ting. Met het project in Assen zal als eerste in februari begin maart begonnen worden. De nieu we stichting huurt de huizen col lectief. (Woningbeheer Assen moet daarvoor speciaal toestem ming vragen aan de minister, om dat collectief verhuren, en vervol gens weer onderverhuren, afwijkt van de woningwet). Rijkssubsidie krijgt men ook niet. Aan de pro vincie was tien mille gevraagd maar Drente liet het bij een er- kennings-subsidie van 2500 gul den. Het Koningin Wilhelmina- fonds gaf wel tien mille en de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (hoofdvestiging in Assen) tweeduizend gulden. De huur van de tien woningen en de kosten voor het gastechtpaar, brengen de kosten per bewoner op ongeveer 485 gulden per maand. Aangezien het veelal om mensen met minimum-inkomens gaat kunnen zij (individueel) een beroep doen op de bijstandswet. De extra kosten worden daardoor gedekt. Dat is mede mogelijk doordat de Stichting Woningbe heer speciale verbouwingskosten niet in rekening brengt en ook niet door zal berekenen. Iedere alleenstaande die met soci ale of psychische moeilijkheden kampt, kan in principe in het kosthuis-nieuwe-stijl gaan wonen. In de praktijk zal een selectie commissie echter uitmaken wie er werkelijk in komen. Er wordt in eerste instantie vooral gedacht aan mensen die In sociale werk plaatsen werken. Een onderzoek naar hun woonomstandigheden heeft geleerd dat er in Assen een aantal 'krepeergevallen' zijn en dat er waarschijnlijk binnenkort nog een aantal bij zal komen, bijvoorbeeld door het overlijden van ouders. Ook kunnen bewoners worden voorgedragen door bij' voorbeeld de Stichting Maat' schappelijke Dienstverlening Re classering en bureaus voor alco holisme en drug-gebruik. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Staatssecretaris. Veerman is op dit moment niet bereid het wetsontwerp op de brug klas in te trekken. Dit heeft hij gisteren meegedeeld aan de verte genwoordigers van de sectie Frans van de Vereniging van leraren in levende talen. De leraren spraken met de staats secretaris over de ongerustheid en onzekerheid die inzonderheid bij docenten in het Frans ontstaan is naar een aanleiding van de zoge naamde 'harmonisatiewet brugklas'. De heer Veerman deelde mee de reactie van de Tweede Kamer op de memorie van antwoord te willen afwachten en verklaarde zich be reid daarna opnieuw overleg te ple gen. Zoals gemeld, is een meerder heid in de Tweede Kamer tégen aanvaarding van het wetsontwerp in de huidige vorm. ALMELO Het gemeentebestuur van Almelo meent dat deze plaats geen buitenlandse werknemers meer kan opnemen. 'Het is tijd om stop te zeggen', aldus wethouder Wieldraaijer. Nu zijn er 2400 bui tenlandse arbeiders in Almelo, over vijf jaar zullen er volgens de wet houder 3900 wonen. Almelo heeft naar verhouding meer buitenlandse arbeiders dan Amsterdam en het Rijnmondgebied. Initiatief Toeristiek b.v. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vakantiegan gers, die de beschrijving van hun hotel in de reisbrochure te onvolledig vinden, kunnen over enkele weken bij hun reisbu reau een handige pocket kopen, waarin vrijwel alle informatie wordt gegeven over de kwaliteit van de door de toer-operator aangeboden accommodatie. Het initiatief hiertoe is genomen door Toeristiek B.V., een organisa tie, die zich op commerciële grondslag bezighoudt met het geven van consumenten-voorlichting op het gebied van georganiseerde vliegvakantie. Voor deze informatie heeft zij nu vier pockets uitgegeven, waarin vrijwel alle door de toer-operators in hun programma opgenomen ho tels in zes landen aan de Middel landse Zee zijn opgenomen: Joe goslavië (kust), Griekenland, Tune sië. Marokko, Portugal en Spanje (alleen de Middellandse Zeekust en de eilanden van de Balearen). Ita lië en de Franse zuidkust ontbreken omdat naar deze gebieden, volgens Toeristiek-directeur W. Bloem, te weinig georganiseerd wordt gereisd. In totaal worden 1400 hotels en 207 plaatsen (met plattegronden) be schreven. Geïnformeerd wordt on der meer over de ligging van het hotel, de kwaliteit van de kamers, de prijs van de drankjes in de bar en de aanwezigheid van speciale voorzieningen zoals zwembaden. Voor de samenstelling van de boek jes (waarvoor de adviesprijs een rijksdaalder is) zijn de afgelopen zomer en herfst elf verkenners bij deze hotels op bezoek geweest. Volgens directeur Bloem kan de vliegtoerist er een hoop informatie uit halen, die in de reisbrochures van de toer-operator ontbreekt. 'Met opzet hebben we er alleen de vliegvakanties uitgelicht, omdat op dit gebied de nood het hoogst is. Een auto-toerist kan, als het hotel hem niet bevalt, meestal nog wel een ander onderkomen zoeken. Een toerist die voor een vliegvakantie boekt, zit aan zijn hotel vast. Voor hem is het dus van groot belang dat hij vantevoren precies weet waar hij terecht komt', aldus de heer Bloem. Ook wintersport Wanneer het experiment slaagt, zal het in de naaste toekomst worden uitgebreid met andere landen en beschrijvingen van hotels in grote steden. Op het ogenblik worden al gidsen voorbereid voor de winter sportgebieden. Naast de vier pockets heeft de or ganisatie eveneens een groot ABC- boek uitgegeven, dat bestemd is voor het balie-personeel van de reis bureaus. Dit boek dat nog wat uitvoeriger informatie geeft dan de pockets voor de consument, kan door de reisbureaus voor 950 gulden worden gekocht. Doet het dat, dan krijgt het er gratis vierhonderd pockets (oplage 200.000) bij, die aan de klant kunnen worden door verkocht. Dit laatste boek is een herziene uitgave van het eerste vorig jaar, toen Toeristiek begon. Toeristiek, dat vorig jaar driehonderd boeken verkocht en een verlies leed van enkele tonnen, hoopt dit seizoen vijf- a zeshonderd exemplaren af te zetten. Vijftig mille brandschade ST. ANN AL AND Een brand in een leegstaand winkelpand en een woonhuis in de Ooststraat te St. Annaland op Tholen heeft gister morgen voor vijftigduizend gulden schade aangericht. ÏTRECHT Op verzoek van de dé aal aen ifficier van justitie in Utrecht is *n gerechtelijk vooronderzoek be- onnen naar de onlangs ontdekte de outen. die in het academisch zie- zlejjenhuis in Utrecht gemaakt werden bestralingen. Het onderzoek ri>rdt voorlopig in het algemeen igesteld. Het is niet gericht tegen speciale personen. Al'e betrokkenen er" rijn door de recherche gehoord. Een lezer in Rotterdam heeft kran tenartikelen gelezen over een kli- maatverandering en nu vraagt hij ons wat hij van al die verhalen over een koeler klimaat moet den ken. 'Er wordt hier en daar zelfs gesproken van een kleine ijstijd. Nu vond ik de zomers van 1956 en 1962 minder gunstig dan de afgelo pen zomer en denk verder eens aan die zachte winters van de afgelopen jaren. Bijdragen over klimaatver andering kan men maar het beste als bespiegelingen beschouwen ook wanneer ze van deskundigen ko men. Pas over een veel en veel langere periode en dus achteraf kan pas goed overzien worden of er werkelijk iets aan de hand geweest is. Wie al wat langer meeloopt, kan weten dat er ook ten tijde van de drie strenge winters in de beginja ren veertig over klimaatverande ring werd gesproken. 'De golf stroom gaat een straatje om', heet te het toen. Bij de zeer recente spectaculaire Saheldroogte doemt de term klimaatverandering op nieuw op en zie.Dit jaar ligt de convergentiegordel met tropische regens alweer in de normale posi tie. De Amerikaan Joachim KHtner denkt, wat de oorzaak betreft, eer der aan een verandering in de tem peratuur van het Oceaanwater dan aan processen in de atmosfeer. Gisteren was het de hele dag in het noordoosten van Groningen een witte rcereld. De temperatuur daal de er 's middags tot 0.2 graden Celsius en vlak boven de grond juist tot 0 gr. C. In de meeste andere provincies van ons land viel meestal een mixture van regen en sneeuw. Een depressie, die van Schotland in zuid-oostelijke rich ting de Noordzee oversteekt, doet in de loop van vandaag de winterse buien met hagel en natte sneeuw terugkeren en wekt vooral aan onze noordkust een noordwesten wind weerrapporten Weerrapporten van gisteravond 7 uur (weer, maximum-temperatuur en neerslag): van 7 tot 8 en wellicht 9 Beaufort. Een andere omvangrijker depressie van 978 millibaar trekt langzamer langs de zuidpunt van Groenland naar het oosten. Dit minimum zal later in de week de wisselvalligheid prolongeren maar tevens ervoor zorg dragen dat er bij zuidwestelij ke winden geleidelijk aan minder koude lucht naar West-Europa wordt gevoerd. Er is dus nog vol strekt geen kans op een serieuze inval van de winter. Het hogedruk- gebied van 1043 mb ten noorden van de Azoren betekent als voor heen een sta in de weg. Het blijft onwrikbaar op z'n post maar de uitloper ervan in de richting van Zwitserland verzwakt nu wel duide lijk. Amsterdam regen 4 3 De Bilt regen 3 7 Deelen sneeuw 2 6 Eelde sneeuw 0 6 Eindhoven motregen 5 2 Den Helder regen 4 7 Luchth. Rtd. regen 6 4 Twente sneeuw 2 5 Vllssingen regen 7 5 Zd.-Limburg sneeuw 2 4 Aberdeen sneeuwbui 6 Athene licht bew. 15 0 Barcelona zwaar bew. 11 0 Berlijn sneeuw 3 02 Bordeaux motregen 12 5 Brussel regen 3 4 Frankfort sneeuw 3 1 Genève sneeuw 3 0.1 Helsinki sneeuw 2 11 Innsbrtlck zwaar bew. 1 0 Kopenhagen zwaar bew. 1 0 Lissabon licht bew. 14 0 Locarno geheel bew. 10 0 Londen regen 10 5 Luxemburg sneeuw 0 2 Madrid licht bew. 10 0 Malaga licht bew. 20 0 Mallorca zwaar bew. 13 0 München licht bew. 1 0.1 Nice zwaar bew. 12 0 Oslo onbew. —2 0 Parijs motregen 6 6 Rome licht bew. 11 4 Split regen 14 9 Stockholm sneeuw 3 7 Wenen licht bew. 5 0 Zürlch zwaar bew. 2 0 SNEBUtt dg»*™-. ONVIEG HAGEL tt MAX.TEMR IKH, TE MR WINDRICHTING onder redactie van loessmii HOOG WATER 14 dec. Vllssingen 1.59-14.20. Haringvlletsluizen 3.48-16.03. Rotterdam 4.55-17.09. Scheveningen 3.25- 15.37. IJmulden 3.57-16.10. Den Helder 7 55-20.13. Harlingen 10.08-22.22. Delfzijl 12.16.0.00. zowel de man als de vrouw, want weer uit het tijdschrift 'ook deze man zal vader wor den. Vader van een kind dat ze samen wensten, maar ook een kind dat verandering gaat bren gen in hun leefpatroon en in hun partnership, wat tot dan slechts betrekking had op die ene ander'. Ontbreekt de bege leiding, dan kan dat kwalijke gevolgen hebben. Er kunnen 'spanningen optreden in het jonge gezin, omdat de man zich achtergesteld voelt, het kind voor hem een indringertje wordt dat zijn plaats voor een deel opeist'. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, in Houston in de VS rijdt een man rond, die zich 'Meneer Vroedvrouw' noemt. Hij is 47 jaar geleden in Ierland geboren als Norman Ca&serley, maar mag van de rechtbank sinds kort als voornaam 'Meneer' en als offi ciële achternaam 'Vroedvrouw' voeren. De rechter vond Nor mans wens wel wat eigenaardig en adviseerde hem vooral een afschrift van het vonnis bij zich te dragen, omdat anders ieder een zal denken voor de gek ge houden te worden. De man heeft om de wonderlijke naamsverandering gevraagd, omdat hij meent de enige man nelijke beroeps-vroedvrouw ter wereld te zijn. Hij is daar bui tengewoon trots op, hoewel het helemaal niet klopt. Alleen al in ons land zijn er verscheidene mannen die óf in opleiding zijn op een vroedvrouwenschool, öf al afgestudeerd zijn en als ver loskundige in een kliniek wer ken. Voorzover bekend is er in ons land maar één mannelijke verloskundige die er een zelf standige praktijk op nahoudt. Dat is de heer Ezinga uit Mij drecht, die zich in geen geval een collega van Meneer Vroed vrouw wil noemen. Evenmin wil hij zich trouwens onder de vroed vrouwen laten rangschikken. Tussen verloskundige en vroed vrouw ziet hij grote verschillen: 'Een vroedvrouw is meer de as sistente van de gynaecoloog; een verloskundige werkt wel samen, maar is aan niemand onderge schikt. Ik heb mijn eigen prak tijk plus mijn eigen verantwoor delijkheid tegenover de medi sche tuchtraad'. Verloskundige Ezinga die, voor dat hij een goed jaar geleden zelfstandig begon, al twintig jaar ziekenhuiservaring had en in dit vak een bepaald overwicht door leeftijd en ervaring erg be langrijk vindt, zou heel wat in de verloskunde veranderd willen zien. In het 'tijdschrift voor praktische verloskunde' schrijft hij: 'Wij hebben in de verlos kunde niet alleen te maken met de zwangere vrouw, niet alleen zij verwacht een kind. Er is ie mand van wie verwacht wordt dat hij de vaderrol op zich gaat nemen. Hij is niet te negeren'. En: 'Niet om een of andere vage reden hoort de man bij de bege leiding, maar heel duidelijk, als direct betrokkene bij de zwan gerschap en de voorbereiding op het aanstaande vaderschap'. Vandaar dat zijn wachtkamer niet vol zit met vrouwen-alleen, maar met echtparen. 'Meteen al bij het eerste bezoek van de aanstaande moeder komt de man mee naar mijn spreekka mer, want ook hij moet zijn vragen en problemen kwijt kun nen'. De heer Ezinga legt de nadruk op de begeleiding van Een leeggegeten conservenblik]e, een leeggedronken fles en een opgereden autoband zijn welis waar gebruikt, maar daarom hoef je ze nog niet weg te gooi en. In 'het tweede gebruik' de titel van het vroegere kerstnum mer van de grafische bedrijven, dat nu gewoon 'uitgave grafisch Nederland 1974' heet, worden voorbeelden aan de hand gedaan van wat je met gebruikte dingen eri gebouwen nog zou kunnen doen. Niet allemaal splinternieu we ideeën (van de overbodig ge worden kerk, adviseren ze een soort Paradiso te maken, van de fles een lamp, van de oude bad kuip een plantenbak op het bal kon en van de versleten auto band een schommel), maar wel een aardig overzicht van wat het menselijk brein voor die oude dingen alzo uitgedacht heeft. Bovendien staat er een en ander in over het hergebruik dat de industrie van tweedehands glas. papier enzovoort maakt, een proces dat 'recycling' genoemd wordt. Het boek schijnt zelfs aantrek kelijk genoeg voor een hele ten toonstelling, die ook 'het tweede gebruik' heet en vandaag in het Amsterdamse Stedelijke Museum geopend wordt. In datzelfde mu seum wordt ook vandaag het boek gepresenteerd door Water - looplein-standwerker Manie Moffie. Het eerste exemplaar is voor minister Vorrink, die er een voorwoord In heeft geschreven. 9 l wEsroffis ffiimrat) De leden van het kabinet en de tweede kamer zullen dezer dagen overstroomd worden met kerst kaarten, hun toegezonden door ambtenaren van de centrale di rectie der PTT in Den Haag, die met onvrijwillige spreiding wor den bedreigd. Op initiatief van de centrale afdeling telefonie in Leidschendam hebben de geza menlijke dienstcommissies drie duizend exemplaren van boven staande kerstkaart laten druk ken met deze tekst: 'Wij wensen u en uw familie prettige feestda gen In de vertrouwde omgeving. Wenst u ons hetzelfde?' Op de andere kant van de kaart staat als afzender vermeld: 'een door de onvrijwillige spreiding be dreigde familie'. De kaartenaktie is gistermiddag van start ge gaan. Binnen een paar uur wa ren er al honderden exemplaren voor een dubbeltje per stuk ver kocht. Vijf jaar geleden kwam Daryl Drew uit school thuis in Water loo (een plaats i n de Ameri kaanse staat Iowa) met het ver haal dat niemand tot één mil joen kon tellen. Zijn leraar had het hem verteld en dus was het waar. Voor hem dan, want zijn moeder Marva, toen 46 jaar oud, voelde zich geroepen deze vol gens haar belachelijke stelling persoonlijk omver te werpen. Ze zetten zich gelijk achter de schrijfmachine en begon al tik kend tot een miljoen te tellen. Ze is er nu net mee klaar, ver deeld over 2473 vellen papier, beweert ze. Dat kan ze makke lijk zeggen, want ze weet best dat niemand zo gek zal zijn haar 'levenswerk' te controleren. Zelf zal ze er zo langzamerhand ook wel haar buik van vol hebben en misschien is ze er intussen zelfs achter gekomen dat ze die vijf jaar heel wat nuttiger had kun nen besteden. De etalage van een speelgoed winkel in de Beierse hoofdstad Mtinchen vertoont een gapende leegte op de plek waar een serie loden Hitlertjes was uitgestald. Op last van de justitie heeft de Münchener politie alle speel goed-figuurtjes in beslag geno men, die daar uitdagend in Hit- Iers geliefde pose de aandacht stonden te trekken: de rechter arm uitgestrekt, de linkerhand aan de gordel en het ijzeren kruis op het nazi-uniform. De führertjes, die in Spanje gegoten zouden zijn, zijn in beslag geno men op grond van een wet die het uitbeelden en het gebruiken van symbolen van ongrondwet telijke organisaties verbiedt. 'Jij zult best goed kunuen skieën. Simpkins. Altijd maar naar be neden...*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7