ngehouden optimisme m twijfel na EG-top Volgende keer vecht Iran mee tegen Israël duiden nu de beste plaats )m te leven voor zwarten Tot 9% rente op ABN Kasbiljetten, de ABN Peking licht jeugd voor over kernbom Praag hervat aanvallen op Alexander Doebtsek an der Stoel: toverformule voor energiebeleid niet gevonden akarios erziet hade Algemene Bank Nederland een goede grote bank Sjah in interview met tijdschrift: )hn Lewis, in 1965 neergeknuppeld in Selma: Amerika's Nieuwe Zuiden Kanellopoelos wordt Griekse president 'Nauwelijks bescherming mogelijk' UW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 (ADVERTENTIE) RUSSEL, PARIJS (AP, Reuter, UPI) Hoewel diverse deelnemers aan top van EG-leiders deze conferentie van 'succesvol' tot 'hoopgevend' heb- >n omschreven, hebben EG-functionarissen in Brussel somberder geluiden ten horen. het hoofdkwartier van de Euro- e Gemeenschap in Brussel is nomen dat nog moet blijken wat icreet aan resultaten is geboekt, belangrijke test zal de minis- raadsvergadering van de EG zijn, dinsdag wordt gehouden over energievraagstuk. Daar zal ge lat moeten worden over een er gedetailleerd Europees ener- beleid. In Brussel wordt niet wacht dat de EG-ministers tot ledige overeenstemming e uilen nen. Maar er zal dan blijken of EG vastbesloten is 'zo spoedig gelijk' een energiepolltlek op po- te zetten, zoals onder punt 33 r het EG-topcommunlqué is op- ïerkt. Daar staat dat 'de rege- gsleiders de EG-instellingen iben uitgenodigd zo spoedig mo lk een gemeenschappelijk ener- jeleid uit te werken en ten uit- r te brengen'. Over de op de top bereikte resulta ten lopen de meningen uiteen. Pre sident Giscard d'Estaing sprak dinsdagnacht van een overeenstem ming op alle punten, wat dan opge vat moest worden als een zeer suc cesvolle top. Giscard, die in eigen land regeert dank zij een sterk versplinterde parlementaire meer derheid, met tegenover zich een machtige linkse oppositie, die ook weer in tweeën gespleten is, had een politiek succes hard nodig. Re cente opinie-uitslagen wezen uit dat het Franse publiek nu op oppo sitieleider Mitterrand zou stemmen bij presidentsverkiezingen. Giscard dreigt steeds meer uit de gunst van het publiek te raken, vooral nu de Franse economie slecht draait en het percentage werkelozen onge kende hoogten heeft bereikt. Volgens de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt, leider van het ftsbisschop Maka- wandelt hier r wat eens het iidentiële paleis Cyprus was. Het g ouw werd ver- f- d bij de staats- ep in juli. De po- tke problemen, daarna ontston- over bei eiland, ren gisteien on- Tverp van gesprek Brussel, waar de icrikaanse minis- ran buitenlandse en Henry Kissin- 1 zijn Griekse en kse ambtgenoten ik. Gisteren werd rns de resolutie het Amerikaan- Congres van iht, waarin stop ing van Ameri- ise wapenleve- ties aan Turkije It bevolen iet land met de jfpll stie-Cyprus. machtigste EG-land, is de Europese top een succes geworden. Schnidt prees de manier waarop Giscard de top had geleid en gaf de Britse premier Harold Wilson een denk beeldige schouderklop door te spre ken van de 'coöperatieve houding van de Britse president Wilson'. Wilson heeft ondubbelzinnig ver klaard dat zijn regering naar betere toetredingsvoorwaarden streeft, maar binnen het raam van de be staande EG-verdragen en hij streeft niet naar wijfciging van die overeenkomsten, zo liet Schnidt weten. Somberder klonk het commentaar van de Belgische premier Leo Tin- demans, die vertelde dat wat de conferentie had opgeleverd de 'klei ne resultaten van een kleine top' waren. Premier Joop den Uyl en minister Max van der Stoel hebben laten weten dat op de EG-top posi tieve besluiten zijn genomen, maar dat ook belangrijke zaken nog zijn blijven liggen. Zo waren de deelne mers aan de EG-top er niet in geslaagd de grondslagen vast te stellen voor de gemeenschappelijke energiepolitlek. 'De toverformule daarvoor hebben wij nog niet ge vonden', aldus Van der Stoel. 'Een gevaarlijk station gepasseerd' en 'een stap in de goede richting' wa ren andere kwalifikaties die in het betoog van de twee bewindslieden voorkwamen. Energiepolitiek Over de energieèformule, waarover de EG-top het eens werd, heeft bondskanselier Helmut Schmidt op gemerkt dat besloten is dat tussen de olieproducerende en olieverbrui- kende landen een dialoog op gang gebracht moet worden. 'Het succes daarvan dient door passende voor bereidingen binnen de Gemeen schap en bij de rest van de oliever- bruikende landen te worden gega randeerd'. De Franse president Giscard had laten weten dat de EG-leiders hem hebben gemachtigd de Amerikaanse president Ford op de komiende ont moeting te zeggen dat de EG sa menwerking tussen ollemakers en oliegebruikers 'van groot belang' acht. Giscard ontmoet Ford dit weekeinde op Martinique, in het Caralblsche gebied op 'neutraal' gebied en overeenkomstig de recen te Franse diplomatieke traditie in zake top-ontmoetingen met Ameri kaanse leiders. Pompidou trof Nixon in 1973 op IJsland. Frankrijk en de VS staan vierkant tegenover elkaar wat betreft een internationale regeling voor de energiecrisis. De VS en acht van de negen EG-landen zijn samengegaan in het Internationale Energiebu reau (IEA), dat een blok van olie- consumerende landen is. De Fran sen zijn daartegen, naar zij zeggen om de olieproducenten niet voor het hoofd te stoten. Zij willen een energietop van olieverbruikers, olieproducenten en ontwikkelings landen. Op de EG-top heeft Gi scard daarvoor niet een duidelijke medewerking van zijn partners ge kregen. In het slotcommuniqué staat dat is 'gesproken over de mo gelijkheden van samenwerking tus sen aardolie-exporterende en aard- olie-importerende landen'. Over ontwikkelingslanden wordt niet ge rept. Frankrijk-VS Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wjj u helpen. De ABN geeft namelijk3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 3 maanden, 4 jaar en 3 maanden of 5 jaar en 9 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaaldaan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbiljct met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% KasbiUet met einddatum 1-9-1980:9% Op 16 december 1974 betaalt u voor: Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 861,21 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f 8.612,10 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 723,34 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f 7.233,40 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 611,45 Kasbiljetf10.000 met einddatum 1-9-1980: f 6.114,50 Na 16 december 1974 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. KasbUjetten hebben, door het opschuiven van de 'rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over deze manier van sparen kan ver!"" m. Franse regeringsfunctionarissen hebben gisteren echter meegedeeld dat Giscard hoopt dat zijn ontmoe ting met Ford een eind zal maken aan de ruzie over de westerse ener giepolitiek. Giscard hoopt dat de VS het Franse plan voor een drie blokken-energietop zal steunen in ruil voor een mechanisme waardoor Frankrijk toch nog aan het IEA (Internationale Energiebureau) wordt gekoppeld. De Ierse minister van buitenlandse zaken Garret Fitzgerald heeft giste ren meegedeeld dat Giscard voorts door de EG-leiders is verzocht pre sident Ford te zeggen 'dat hij zijn economie moet stimuleren om een algemene internationale recessie te voorkomen'. Contributie Eén van de voornaamste kwesties, waarvoor op de EG-top een rege ling is bereikt de Britse EG- contributie is door de Britten met gemengde gevoelens ontvan gen. Minister van buitenlandse za ken Callaghan zei dat 'zonder twij fel vooruitgang is geboekt'. Maar slechts op één van de zeven Britse eisen is men nu gevorderd. 'Er moet daarom nog heel wat werk worden verzet en de kwestie is nog verre van opgelost', aldus Callag han. Verwacht wordt dat de Labourrege- ring in eigen land nog zeer harde noten te kraken krijgt met de lin kervleugel van de Labourpartij. BEIROET, WASHINGTON (AP, Reuter) De sjah van Iran heeft verklaard dat zijn strijdkrachten bij een volgende oorlog tegen Israël in geweer zullen komen. De sjah zei dit in een interview met het Libanese tijdschrift Al Ha- wadess, dat vandaag zal verschij nen. De sjah zei dat bij nieuwe vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische landen alle moham medaanse landen betrokken zullen zijn. Iran zal dan meevechten aan Arabische zijde. 'Het spreekt van zelf dat wij de volgende maal .geen keus meer zouden hebben. Zo'n oorlog zou ook de onze worden', zo verduidelijkte de sjah. 'Israël zal de resoluties van de Ver enigde Naties moeten uitvoeren. Als dat niet gebeurt wordt oorlog het enige alternatief', waarschuwdede leider van Iran. Hij doelde op de resoluties over de door Israël bezet te Arabische gebieden en Jeri lem. j hebben geweldige vooruitgang gemaakt in het zuiden. Er heerst een heel ander klimaat. De po- :i, die ons tien jaar geleden lieten arresteren, doen nu hun best om onze stemmen te krijgen', deze woorden maakt John Lewis duidelijk, dat hij gelooft in 'het nieuwe zuiden' van de Ver- jde Staten. vooruitgang waar hij het over It is goed te illustreren met zijn n loopbaan. John Lewis, nu 35 was een zwarte activist van eerste uur. Als jonge student aniseerde hij 'sit-ins' op de uni- ilteit van Nashville. In het be- van de jaren zestig behoorde tot de jongeren, die in bussen het zuiden trokken om acties gelijkberechtiging van de rte bevolking op touw te zetten, die tochten is hij menigmaal eranseld en gearresteerd. er was John Lewis één van de Icaalste jongeren uit de bewe- van dominee Martin Luther Hij was voorzitter van de ëldloze studenten-organisatie, SNCC (student Non Violent rdlnating, Committee). Bij de amde Mars naar Washington in trok Lewis de aandacht als de te spreker. 'Wij zullen het zui- in duizend stukken breken en ze samenvoegen tot een demo- ie', riep hij bij die gelegenheid, i oorspronkelijke rede was nog iger, maar werd afgekeurd door g vanwege al te opruiende taal. ele jaren later overkwam John 'is het omgekeerde. De steeds caler wordende SNCC zette hem de kant, omdat hij weigerde principe van geweldloosheid af weren. Zijn opvolger daar was ;ely Carmichael, die als predi- van de totale zwarte revolutie tldnaam kreeg. ledige zondag wat de zwarte activisten zo vurig wensten. Johnson maakte de weg naar de stembus vrij. Hij plaatste de registratie van kiezers in het zuiden onder toezicht van federale ambtenaren, zodat de plaatslijke autoriteiten de zwarten niet langer konden uitsluiten. De bepaling, dat zwarten een lees- en schrijfproef moesten afleggen als zij zich wil den laten inschrijven kwam te ver vallen. Na deze maatregelen groeide het zwarte kiezerskorps in het zui den in korte tijd met meer dan een miljoen. De sjah liet zich in het vraagge sprek ook kritisch uit over de Pa lestijnse verzetsorganisatie. 'Wij handhaven onze steun aan de Pa lestijnse zaak, ondanks het feit dat diverse guerrilla-groeperingen Iraanse terroristen hebben opgeleid voor het doden van mensen en het opblazen van installaties in ons land', zei hij. 'Wij zien het verschil tussen' de rechtvaardige Palestijnse zaak en de ergernis, die een handvol Pale- stijnen ons heeft berokkend,' aldus de sjah, die over uitstekend bewa pende strijdkrachten beschikt. In een brief aan president Ford hebben 71 Amerikaanse senatoren aangedrongen op de vorming van een front tegen 'de afpersingspoli- tiek' van de PLO, de overkoepelen de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie. Volgens de senatoren vormt de PLO een rechtstreekse bedreiging voor de buitenlandse politiek van de VS. De 71 Republikeinen en Democraten verklaren dat- zij 'ui- MANILLA (AFP, AP) President Marcos van de Filippijnen heeft gisteren bekend gemaakt opdracht te hebben gegeven tot de vrijlating van 622 van de 1.165 politieke ge vangenen die door de overheid worden vastgehouden. Van de amnestie zijn uitgesloten personen, die betrokken zijn ge weest bij samenzweringen tegen het leven van de president. termate bezorgd' zijn over 'het cynisme, de apathie en de ver- - deeldheid van het westen', die aan de dag zijn getreden bij de recente stemming over de PLO in de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties. Volgens de senatoren herinnert dit aan de 'politiek van berusting', die vooraf ging aan de Tweede Wereldoorlog. ATHENE (AP, Reuter. UPI) De 72-jarige Griekse oud-premier Pa- najotis Kanellopoelos heeft ermee ingestemd te worden benoemd als de nieuwe president van Grieken land. Dit heben zegslieden uit de omgeving van de oud-premier mee gedeeld. Kannelopoelos was premier toen de junta van Papadopoelos in april 1937 de macht overnam. Premier, Constantin Karamanlis heeft verklaard dat zijn regering begonnen is de status te herzien van de Amerikaanse bases. Voorts worden de technische aspecten be studeerd van de terugtrekking van Griekenland uit de NAVO. Kara manlis liet echter weten dat zijn land niet van pla«i is de politieke, culturele en andere betrekkingen met de westerse wereld te verbre ken. Zo zal Griekenland blijven streven naar integratie in de Euro pese Gemeenschap. Andere strijd Stepunt in Lewis loopbaan als der voor burgerrechten was de 'naamde 'bloedige zondag van na'. Dat was maart 1965. Selma In de staat Alabama. Het had ongeveer 30.000 inwoners. i de helft van de bevolking zwart, maar het bestuur was fel blank. Met discriminerende elijke bepalingen en en lntimi- e waren de negers buiten de registers gehouden. Om de 'te bevolking van Selma aan örecht te helpen wilden King zijn volgelingen In 1965 een z organiseren van Selma naar John Lewis (links) tijdens een van de campagnes om kiezers te registreren. Montgomery, de hoofdstad van Ala bama. Gouverneur George Wallce verbood de mars, maar de organisa toren zetten door. Zondag 7 maart was het,zover. King zelf was er die dag niet bij. Aan het hoofd van de stoet liep daarom John Lewis. Hij en zijn dapperen (een kleine 700 man) kwamen niet ver. Even bui ten Selma werden zij opgewacht door een enorme politiemacht. De groep van Lewis kreeg het bevel zich te verspreiden, maar nog voor dat iemand zich had kunnen omke ren begon de politie er op los te slaan. Zij hield niet op voordat alle negers van de straten van Selma waren verdwenen. Dit bruto politie-optreden, waarvan een legertje journalisten en foto grafen getuige was, kreeg een ave rechts effect. Amerika toonde zich hevig verontwaardigd en riep om maatregelen. Dat gaf president Johnson de gelegenheid om te doen 'Selma was het slagveld waar wij ons stemrecht hebben veroverd', zegt John Lewis nu, niet zonder enige trots. Zijn werk van nu heeft alles te maken met wat er na die bloedige zondag is bereikt. Lewis is sinds 1970 directeur van het VEP (Voter Education Project) in At lanta. een organisatie die werkt aan de politieke bewustmaking van de zwarte bevolking. Hij reist nog regelmatig door de zuidelijke staten om de mensen aan te sporen te gaan stemmen. 'Er zijn nog twee miljoen zwarte kiesgerechtigden, die zich niet hebben laten inschrij ven. Er is dus nog wel werk voor ons', licht hij toe. De voortdurend bedreigde activist van vroeger is nu een beambte met een goed ingericht kantoor en een secretaresse. 'Wij zijn met onze strijd in een ander stadium aange komen. Wij hebben bepaalde rech ten bereikt. Nu moeten wij onze politieke macht uitbreiden en de economische positie van de zwarte bevolking verbeteren. Wij proberen onze mensen in het politieke systeem te krijgen. Dat doen wij met gerichte campagnes en goed voorbereide acties. In feite is de beweging van de Jaren zestig nog springlevend. Alleen werken wij nu op een ander vlak, minder spectaculair', legt Lewis uit. Wat is nu het grootste probleem? 'De armoede. Er zijn hier in Atlan ta duizenden zwarten, die het erg goed doen, maar de grote massa in het zuiden komt nog steeds achter aan. Er gaapt een enorme kloof tussen arm en rijk hier en die wordt nog groter. Voor een grote groep zijn de dagelijkse levensom standigheden eigenlijk nog niets veranderd, ondanks alle vooruit gang'. door Rimmer Mulder Is dat niet een erg gevaarlijke situ atie? Met zovéél arme, teleurgestel de mensen kun je toch zo weer nieuwe uitbarstingen van geweld krijgen? 'Ja, het is soms werkelijk angstaan jagend. Er is teveel werkloosheid, vooral onder de jongeren. In Atlan ta bijvoorbeeld is twintig procent van de jonge zwarte mannen zon der werk. Wij hebben hier nooit zulke uitbarstingen gehad als in de ghetto's van de noordelijke steden. Wij hadden altijd goede leiders, die de beweging geweldloosheid hiel den. Maar ik weet echt niet of wij het ook in de toekomst altijd in de hand kunnen houden. Ik ben er bang voor'. PRAAG (DPA, AP) De Tsjechosïowaakse pers heeft gisteren, voor de eerste maal sinds drie jaar, de liberale ex-partijleider Alexander Doebtsek aangevallen. Zoals blijkt uit gelijkluidende artikelen in het partij-orgaan Roede Pravo en de in Bratislava verschijnende Pravda, heeft,het plenum van de partij in Praag zich opnieuw beziggehouden met de vraag naar de schuld van de gebeurtenissen uit-de jaren 1968/1969. 'Naarmate de tijd verstrijkt wordt de persoonlijke verantwoordelijkheid van Doebtsek cn andere liquidateurs duidelijk,' zo schrijft Roede Pravo. 'Van tijd tot tijd komen stemmen op dat de partij haar onderzoek moet herwaarderen. Dat is ijdele hoop. Er is geen reden de besluiten te wijzigen, want de versla genen vinden nog steeds gehoor bij hun buitenlandse opdrachtgevers.' De voormalige liberale partijleider Doebtsek leidt al geruime tijd een teruggetrokken bestaan in Bratislava. Hij werkt bij een bosbouwbedrijf. Optimistisch Toch lijk je tamelijk optimistisch. 'Ja, en ik niet alleen. Toegegeven, wij zitten met enorme problémen. Maar toch heerst er een sfeer van hoop en optimisme, vooral in At lanta, maar eigenlijk in het hele zuiden. Er is minder frustratie bij de zwarten. Er is iets bereikt. Tien jaar geleden waren de racisten hier nog heer en meester. Geen zinnig denkend mens wil nu nog worden beschouwd als een racist. Het zui den is nu de beste plaats om te leven voor de zwarten. Als Je arm en zwart bent kun je nog altijd beter in Atlanta wonen dan in New York. Het zuiden ontwikkelt zich economisch goed. Er komen duizenden mensen deze kant op. Hier verwachten zij de beste kansen. De mensen, die nu komen bezorgen ons misschien het kader en de leiders, die wij hier nodig hebben. Vroeger zagen wij onze beste mensen naar het noor den gaan, nu komen zij terug. Ik heb veel kritiek op het economisch systeem, zoals dat bestaat in de VS. Maar als dat systeem ons ooit een kans geeft, dan is het nu in het zuiden'. Het eerste artikel in deze reeks verscheen op zaterdag 7 december. jonge Chinezen, die in de noorde lijke provincies van hun land gaan werken, wordt op last van de autoriteiten in Peking een boekje uitgereikt, waarin onder meer inlichtingen worden gege ven over de concrete gevolgen van een kernbom-explosie. Het boek dat 383 pagina's telt, rijkelijk geïllustreerd is en in een oplage van één miljoen exemplaren bij een uitgever in Sjanghai gedrukt, biedt tal van burgerlijke verdedigingstechnie ken. Voor een prijs van rond twee kwartjes wordt de lezer in gewijd in de geheimen van zich teweer stellen tegen een bajonet- aanval, hoe anti-tank raketten moeten worden afgevuurd cn hoe zware artillerie moet worden bediend. Maar daarnaast wordt tamelijk onomwonden verteld wat er ge beurt als er een atoombom in de buurt valt. Zonder veel opsmuk krijgt de lezer te horen dat te gen de directe gevolgen van een atoombom weinig bescherming mogelijk is. Gezegd wordt dat als er een atoombom valt met een explosieve kracht van 20.000 ton TNT (een kleintje dus) er een drukgolf ontstaat die ie mand binnen twee seconden be reikt als hij op een afstand van een km. staat van de plaats waar de bom werd afgeworpen. Het is de eerste keer dat delen van de Chinese burgerbevolking tegen kernwapens worden ge waarschuwd. In de Chinese pro paganda was de kernbom tot voort kort afgedaan als 'het wa pen van de Papieren Tijger'. Voorzitter Mao heeft de VS eens een 'Papieren Tijger' genoemd. Het voorlichtingsboek is voorna melijk bestemd voor Chinese jongeren tussen de 15 en 18 jaar oud. die de middelbare school hebben verlaten en in noordelij ke delen van China in het ar beidsproces worden ingezet. In diplomatieke kringen in Peking heeft het bock veel opzien ge baard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9