Omzien naar Morgen: een boeiend filmwerk EEN W VOL GJ TNT. EVA] EJ EU EN Radio- en televisieprogramma's Essing wil kort geding tegen Vara Even puzzelen Vanavond eerste deel op het scherm Schaapjes op het droge? Vlaardingen reserveert rampengraven Nederlandse prijs voor Kissinger Boersma wil zelfstandig sociaal beleid in onderneming CATHERINE GASKIN ti Doodstraf niet terug in Engeland TROUW KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 BINNENLAND/RADIO T4/K6 door Ton Hydra HILVERSUM Vanavond brengt de NCRV het eerste deel op het scherm van de door Leo Moen geregiseerde serie cultuur-historische verkenningen. De filosofische titel 'Omzien naar Morgen' lijkt iets onmogelijks in te houden, maar alles wordt duidelijk wanneer men zich met Bilderdijk reali seert: In het heden ligt het verleden; in het nu wat worden zal. Anders gevraagd: Hoe is het geko men en waar gaat het heen? Dit heeft dan in de eerste film. betrek king op de verhouding en zeg maar conflict tussen kerk en wetenschap. Een uitermate moeilijk en zeer wijd vertakt onderwerp, waarover ontelbare bibliotheken zijn volgeschreven. Een confronta tie. als gevolg waarvan men elkaar heeft verketterd, beulswerk is ver richt en brandstapels heben ge rookt. De film kon daarom geen gemakke lijk consumptie-artikel worden. Maar het is ongelooflijk knap 'wat Leo Moen uit een zee van publika- ties, historisch feitenmateriaal en erflatingen van een beschaving' heeft gelicht om binnen één uur enkele grote lijnen te laten zien. Lijnen, waarlangs de allesoverkoe- pelende macht van de kerk en de (ADVERTENTIE) Veel Nederlanders voelen nattigheid als het om beleggen gaat Door de wol geverfde mensen J richten hun blikken buitenslands. Jammer, want dank zij de levens- verzekering-projekten van E&L zijn juist in Nederland lorse resultaten 2 haalbaar Ook in 1974. De fiskus 2 ten spijt. Want de rente op onze 5 Staats- en Gemeenteleningen zal dan hoog zijn. Uw verzekeringadviseur weet 2 precies hoe dal. op n veilige manier, kan. Raadpleeg hem vóör u 2 onder de wol gaat. ;'v> E&LEouilvSL"" r i Levensverzekeringen - -helder als glas Van een verslaggever ROTTERDAM Dat men in het Rijnmondgebied in het geval van een ramp op het ergste voorbereid is, blijkt uit het feit dat op de algemene begraafplaats Holy in Vlaardingen grote stroken grond gereserveerd zijn voor slzchtoffers van industriële rampen. Volgens het hoofd van deze begraafplaats, de heer J Langenkamp. kunnen ln deze stroken honderden mensen begraven worden. De begraafplaats is in 1972 ontwor pen. De gemeentelijke commissie, die toezicht hield op het ontwerp, herinnerde zich dat er ook op de oude begraafplaats Emaus verschei dene keren slachtoffers van ram pen (al waren die dan niet van industriële aard) begraven waren. De kans op een industriële ramp acht men nu reëel omdat de omge ving van Vlaardingen volgebouwd is met potentieel gevaarlijke bedrij ven. De heer Langenkamp meent dat de gereserveerde ruimte nu voldoende is. 'Stel eens dat er bij een grote brand vijfhonderd mensen omko men. dan krijgen wij er toch maar tweehonderd, dat zijn de Vlaardin- gers. En dan is tweehonderd graven nog aan de hoge kant. want bij een ramp heb je al gauw een massagraf nodig'. daarop gebaseerde .eenheidscultuur afbrokkelde. En vervolgens de lij nen. waarlangs het nieuwe denken zich ontwikkelde. Sedert de ruimtevaart is iedereen er wel van overtuigd dat niet de aarde, maar de zon het middelpunt van ons stelsel is. Maar toen Galilei (1564-1642) door een kijker van Christaen Huygens de hemel af- tuurde en constateerde dat Coper nicus inderdaad gelijk had. stond de hele geestelijke wereld op zijn kop. De kerk dwong de geleerde een waarheid af te zweren als ver foeilijke ketterij. Nadien zijn nog meer vanuit het Griekse en Oosterse denken opge bouwde en voor onaantastbaar ver klaarde ideeën ter discussie gesteld. Het oude wereldbeeld ging steeds meer wankelen. Dat proces zet zich tot in onze dagen voort. Daar kan iedereen de een meer de andere minder het moeilijk mee krijgen. Want we dragen allemaal een stuk van een ingevormd en - geworteld beeld in ons mee. Het ontstaan van nieuwe ideeën heeft altijd een toenemende onze kerheid tot gevolg gehad. Ook tij dens Renaissance en Reformatie, die het bouwsel van de kerk deden scheuren, hebben ontelbaren het gevoel gehad dat zij in de ruimte werden gesteld. Zonder het ver trouwde houvast. Omdat het over zulke moeilijke en gevoelige problemen gaat. kan bij sommige kijkers de mening post vatten. dat de NCRV met deze film heilige waarheden aantast. Op grond van een zeer gewetensvolle discussie, die woensdag na de voor vertoning met prominente omroep mensen is gevoerd, kan ik de verze kering geven dat dit beslist niet het geval is. De film laat trouwens een heel ander geluid horen. Men lette bijvoorbeeld op uitspraak van Copernicus: Hoe kan onze waarheid in strijd zijn met Gods Waarheid? En op Newton, die na de ontdek king van de wetmatigheid in de natuur concludeerde: God is nog groter dan wij dachten'. De film accentueert ook dat het veelal diepgelovige geleerden, in tense Godzoekers zijn geweest, die het let wel door de mens 'gevormde wereldbeeld heben ver anderd. Dat is iets anders dan een aantasting van het Goddelijke zelf. Daarom vind ik het een boeiende symboliek dat de camera heeft stil gestaan bij een standbeeld in Rome van de tot de brandstapel veroor deelde monnik Giordano Bruono. In zijn nieuwe ideeën was hij nogal zweverig, maar scherp doorzag hij Gods verbondenheid met het heelal en de mens. Hier ligt een kernpunt voor film maker Leo Moen. Zonder het na drukkelijk te verwoorden, laat hij een zekere ongerustheid blijken over het voortschrijden van de we tenschap. Hij stelt de vraag hoe we moeten komen tot een zinvolle ethische begeleiding. Omdat ook hij overtuigd is van die grote gebon denheid. eindigt hij zijn eerste 'Omzien naar Morgen' bij de op dracht dat we de aarde heben te bouwen c-n te bewaren. Leo Moen stelt deze opdracht in het afsluitende licht van het boek der Openbaringen, dat heenwijst naar een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid woont. Hoewel misschien niet dui delijk voor iedereen, ligt aan het slot van deze waardevolle film de hoop ten grondslag, dat we reeds op dit ondermaanse naar het nieu we perspectief onderweg gaan en er zelfs iels van mogen beleven. BRUSSEL Dr. J. H. van Royen heeft gisteren in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur van de Carnegie-stichting. in de ambtswo ning van de Nederlandse ambassa deur in Brussel de Wateier vredes prijs uitgereikt aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger. Kissinger kreeg deze. door de Carne gie-stichting verleende prijs waar aan een bedrag van 30.000 gulden is verbonden, uit erkenning voor zijn 'niet aflatende pogingen om een re<?htvaardige en vreedzame rege ling van het conflict in het midden oosten tot stand te brengen'. SER advies gevraagd Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Volgens minister Boersma van sociale zaken moet het sociaal beleid in de onderne ming «aast het economische en technische beleid een zelfstandige plaats gaan innemen. De verant woordelijkheid voor het bereiken van die doelstelling ligt naar me ning van de minister 'vanzelfspre kend in de eerste plaats bij de ondernemingsleiding zelf". Daar naast dragen de sociale partners en hun samenwerkingsorganen op centraal, regionaal en bedrijfstak niveau. alsmede de overheid, hier voor verantwoordelijkheid. De minister maakt deze opmerkin gen in het advies dat het kabinet gisteren aan de Sociaal-Economi sche Raad heeft gevraagd over 'een aantal belangrijke vraagstukken met betrekking tot het in de on derneming te voeren sociaal beleid, zulks zowel met het oog op de verhoudingen binnen de onderne ming zelf. als in verband met de invloed welke ondernemingen op het leefklimaat van de gemeente, de regio, waar zij zijn gevestigd, uitoefenen.' Het kabinet had reeds in de toelichting op de rijksbegro ting voor 1975 het voornemen tot deze adviesaanvraag kenbaar ge maakt. Minister Boersma vindt dat hij nu een nieuwe impuls moet geven aan een verbetering van het sociaal be leid. Hij heeft de volgende moge lijkheden tot vormgeving van een sociaal statuut aan de SER voorge legd: - - Opdracht aan de ondernemer tot regeling taakverdeling, functieom schrijving en werkoverleg: - Periodiek uitbrengen van een sociaal rapport aan de onderne mingsraad. Een wettelijke basis voor een sociale dienst, bijvoorbeeld conform de dwingend voorgeschreven be drijfsgeneeskundige dienst. In de adviesaanvraag aan de SER komt ook de functie van de ge meenten aan de orde. Minister Boersma stelt voor om gemeentelij ke besluiten over het sociale beleid in de onderneming, als onderdeel van de nieuwe wetgeving, te onder werpen aan de goedkeuring van de minister van sociale zaken, die ver plicht zal zijn de SER te horen. SMIDJE VERHOLEN Actuele discussie Achter het Nieuws' dat toch al van plan was een discussie over Rhodesië uit te zenden, kon woensdagavond meteen inhaken op het grote nieuws, namelijk dat Ian Smith een bestand heeft gesloten met de bevrijdingsbewegingen. Een zondag in Londen gevoerd televisiegesprek tussen vertegenwoordigers van ZANU en APU en het conservatieve La^erliuislid Patrick Wall. dat door VARA's actualiteitenrijbriek werd overgenomen, maakt vlijmscherp duidelijk, hoe de zaken er voorstaan. Door de ineenstorting van het Portugese koloniale rijk zijn Rhodesië en Zuid-Afrika in een stroomversnelling terecht gekomen. Patrick Wall gelooft niet. dat Smith en zijn planters zich zomaar zullen overgeven. De zwarte leiders daarentegen zeiden, dat de blanken eenvoudig geen andere keuze hebben. Zal het alsnog uitlopen op harde controntatie? En zal daarna een vreedzaam naast elkaar bestaan nog moeilijk zijn? Zijn de kansen niet bij voorbakt verknoeid? In de Britse uitzending werden de visie en de belofte van de Afrikaanse leiders herhaald, dat de autochtone bevolking van Zimbabwe (Rhodesië) een samenleving wil vormen, waar allen ongeacht ras en huidskleur, in harmonie met elkaar kunnen leven. Sbms lukt dat pas na bloedige strijd. Maar het kan. Ik herinner mij dat kort na de soevereiniteitsoverdracht in Indonesië Pandit Nehroe van India aan president Soekarno een bezoek bracht. Westerse journalisten vroegen hem toen, hoe het in zijn land gesteld was met de houding jegens de Engelsen. Zijn antwoord luidde: er zijn er op het ogenblik meer dan tijdens het koloniale bewind. Terwijl de VARA de herhaling bood van de poëtische en tegelijk sociaal-kritische film over de gemangelde Billy (een zeldzaam gave creatie van de jeugdige David Bradley) en zijn torenvalk, zond de NOS de film 'de Man in het woud' uit. Hier boeide de intrige meer dan de spelprestaties, hoewel die op goed peil stonden. Het derde IKOR-verhaal over dingen die in het leven kunnen gebeuren, gaf lieve en vertederende tafe reeltjes te zien van de geestelijk gehandicapte Veronique met haar ouders en broertjes. Maar ook nu weer stoorde mij het optreden van Jennifer Willems, die twee tegenstrijdige meningen moest verkondigen, waardoor zeker bij kinderen begripsverwarring kan ontstaan. En dat betreft juist de domme roddelpraat, waarvoor ouders van mongooltjes zo beducht zijn. Waarmee een aantal van hen misschien nog altijd het eigen geweten onnodig kwelt. TON HYDRA 39 'We hebben niets in haar nadeel gevonden', zei Canfield kortaf. 'We zijn nog maar pas begonnen haar na te gaan', zei Willsden. 'We kun nen intussen wel eens zien wat Jackson Hayward voor ons kan doen. Als hij succes heeft, hebben wij zijn dochter helemaal niet nodig'. Hij wees met de steel van zijn pijp naar Canfield. 'Ik stuur jou naar hem toe. Josh, om hem uit te leggen wat hij moet doen. Wij zullen de weg natuurlijk effe nen. Hij zal weten dat hij je kan vertrouwen'. 'En kunnen wij hém vertrouwen?' vroeg Canfield. hopend dat Wills den zijn sarcasme zou voelen. 'Wij hebben hem. zover de tijd het toeliet, nagegaan. Maar dat zit wel goed. Hij was in de oorlog bij de geheime dienst van de marine'. 'En is hij daarom betrouwbaar'? 'Doe niet zo hinderlijk, Josh. Je zult. als wij gedwongen worden het tweede plan te gebruiken, tenslotte voor een auteur van Hayward moe ten doorgaan. En we moeten, tus sen tweë haakjes, wel zorgen dat andere uitgevers daar geen gedoe over maken.' 'Dat zou weer eens wat anders zijn. Ik heb wel van uitgevers gehoord die hun leven gaven voor hun land. maar nooit voor hun schrijvers'. Daar Jackson Hayward getraind was in de geheime dienst, deed hij zonder protest wat hem werd ge vraagd. Het verbaasde hem niet dat zijn vragen bijna geen van alle werden beantwoord, ook dat .be greep hij. Maar hij zei eerlijk dat hij het niet prettig vond bij een on derzoek naar Devlin te helpen. 'Wij hopen ik hoop. enige arg waan ten opzichte van Devlin te weerleggen'. En toen hij dat hoorde, stemde Jackson Hayward toe te doen wat zij hem vroegen. En Jackson Hayward reisde met Henry Townsend van Tyne en Townsend naar Zürich. zogenaamd om te onderhandelen over de prijs van een grote kunstencyclopedie. Toen hij daar was. belde hij op naar St. Martin en vroeg of hij kon komen om een zakelijke aangele genheid met mrs. Devlin te bespre ken. Hij kreeg hetzelfde antwoord ais alle anderen die het kasteel sinds oktober hadden opgebeld: madame Devlin kon niet aan de telefoon komen en zaken moesten met haar raadsleden worden afgehandeld. Jackson vloog tevreden terug naar Londen en rapporteerde dat zijn reis geen succes had gehad: hij meende nu zijn plicht te hebben gedaan en verder vrij te zijn. Toen vertelden zij hem van hun tweede plan: dat wil zeggen zoveel als hij ervan diende te weten. Zij hadden alles nu goed voor el kaar en Crofts maandblad 'Opinion' publiceerde bijna meteen het arti kel dat Canfield over Devlin had geschreven. Het begon met de her innering aan de ochtend van hun kennismaking en beschreef verder op sympathieke wijze zijn ontwik keling tot de man die hij was geworden. Hayward stuurde er een copie van aan Sally en naar Eliza beth in St. Martin. Van Sally ont ving hij bericht dat zij het had ontvangen en dat zij erg blij met het artikel was. Het bericht van ontvangst uit St. Martin was gete kend door Hans Raedler, secretaris van Elizabeth O'Mara Spence. Er was geen commentaar bij. Zijhadden Sally Devlin in het oog gehoudep, maar het had niets op geleverd. Zij leefde precies zoals duizenden andere jonge vrouwen in Londen, er was niets verborgens in haar leven, hoogstens dat het vaak erg laat was voor Robert Halstead haar huis verliet en in zijn auto wegreed. Zij ontmoette niemand die zij niet behoorde te ontmoeten en zocht geen contact met mensen die, normaal gesproken, geen rol in 61. 'Oei, oei. ik nerinner me de kwestie alweer zei minister Jel- lema na een poosje. 'Ja ja... door een onachtzaamheid van ons mi nisterie, door een gerechtelijke dwaling misschien of misschien ook wel door verregaande slordig heid van een onzer functionarissen, zijn de stukken van mr. De Rhauwe Bullepees nooit door de daartoe aangewezen afdelingen en diensten behandeld. Het is droevig maar waar. De burgemeester van Rijk- huyzen was vroeger nooit burge meester, weet u. Hij is het tijdens de oorlog pas geworden na met goed gevolg de schriftelijke, zes- weekse burgemeesterscursus van ene Anton te hebben doorworsteld. Tjaen nu zijn de stukken gese poneerd Het was duidelijk dat de minister zich diep schaamde. 'Zozei smidje Verholen scham per. 'Jullie hebben die namaak-bur- gemeester dus gewoon vergeten, terwijl hij eigenlijk fout was en ontslagen had moeten worden.' 'Inderdaad, inderdaad', gaf de mi nister toe. 'Zo zou u het in het kort kunnen uitdrukken. En aangezien de stukken geseponeerd zijn en de zuivering al lang niet meer bestaat, kunnen wij die man formeel niets meer doen'. 'Wij in Rijkhuyzen blijven dus maar met hem opge scheept!' riep de smid uit. 'Nou... een mooie boel! Dat moet ik zeg gen 'Ach gij zoudt daar in dat vriendelijke dorpje wel van hem af kunnen geraken', vervolgde de minister. 'Er is één methode en ik begrijp niet, dat men daar nooit aan heeft gedacht.' 'Hoe dan?' vroeg de smid gretig. De minister PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN schraapte zijn keel en antwoordde: 'Als alle inwoners van Rijkhuyzen een met goede redenen omkleed verzoekschrift indienen, waarin ge vraagd wordt de betreffende burge meester van zijn ambt te ontheffen dan zou ons ministerie kunnen overwegen een commissie van on derzoek in te stellen. Deze commis sie zou advies kunnen uitbrengen aan de minister, aan mij dus, en ik zou de burgemeester taktisch dui delijk kunnen maken, dat hij er verstandig aan zou doen eervol ontslag te vragen'. 'Schei me uit over commissies', gromde de smid en hij zag in zijn verbeelding het hoofd van de nare burgemeester al voor zich. 'Die burgemeester van Rijkhuyzen is zelf jurist. Die is slim. en glad genoeg om zo'n commissie) jaren bezig te houden zonder dat er wat gebeurt of wat verandert WEE,Niei DWARS DOORHEEN! DE OMTREK MEET MEN METy EEN CENTIMETER, BROERTJE! LONDEN (Reuter) Het Britse par lement heeft zich tegen herinvoe ring van de doodstraf uitgesproken. Met 369 tegen 217 stemmen is een voorstel verworpen om de doodstraf in te voeren voor terroristen, die zich aan moord hebben schuldig ge maakt. Dit voorstel was gedaan naar aan leiding van de bomaanslagen op twee café's in Birmingham, waarbij negentien doden vielen. De aansla gen worden toegeschreven aan het verboden Ierse Republikeinse leger, de IRA. In de verontwaardiging over deze terreur ontstond een sterke druk op het parlement om voor dit soort misdrijven de doodstraf weer in te voeren. De Britse regering had zich daar tegen uitgesproken en heeft nu de meerderheid van het Lagerhuis meegekregen. DEN HAAG Elektriciteit opwek ken met windkracht is technisch mogelijk, maar wel twee tot drie keer zo duur als de nu gangbare methodes. Een werkgroep van de Industriële raad voor de oceanolo- gie heeft uitgerekend, dat bijvoor beeld voor het verzorgingsgebied van de Provinciale elektriciteits maatschappij Noord-Holland tegen 1985 een kleine zeshonderd wind molens nodig zouden zijn, in zee opgesteld en elk honderd meter hoog. haar leven speelden. De agenten die hiervoor waren aangewezen vonden het beslist niet onplezierig, want soms moesten zij. om na te gaan met wie Halstead en Sally dineerden, in hetzelfde restaurant eten en dat was allesbehalve on aangenaam. Canfield ontdekte dat Halstead van lekker eten en van goede wijn hield. Er waren behalve Halstead geen martnen in het leven van Sally Devlin en als zij hem niet ontmoette, bleef ze thuis. Ze was ook altijd nog erg laat op. Dat had Canfield ze ook wel kunnen vertellen. Ze gingen haar gehele leven na, maar ze bleek een heel gewoon meisje te zijn. En toen hadden zij. ze waren al bijna klaar, gewoontegetrouw een agent bij het atelier geplaatst om het in het oog te houden terwijl Sally naar kantoor was. Zij hadden er niet veel van verwacht en kre gen een schok toen een man, hij had een bestelwagen voor het ate lier geparkeerd, het huis binnen ging en daar bijna twee uur bleef. De naam op de bestelwagen en het nummerbord bleken vals te zijn. Twee dagen later kwam de bestel auto terug en ging dezelfde man het atelier weer binnen. Deze keer nam de fotograaf, in hun eigen bestelwagen, een foto van hem. Canfield dacht, hoewel het wat moeilijk was te zien om helemaal zeker te zijn. dat het de man was die in oktober met Alexi Kogan in Devlins flat was geweest. En toen waren zij zelf ook het atelier binnengegaan en zagen die planken en kasten volgestouwd met boeken en papieren en zij begrepen wel dat er niet genoeg tijd was om alles te controleren. Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7 00 Nws. 7.02 Het levende Woord. 7 08 (SiPreludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7 41 (S) hier en nu. 7.55 Aangestipt: progr.overz. 8.00 Te Deum iaudamus: ge wijde muz. 8.24 Op de man af: eveng. comment, bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gyrnn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Podium: inf. over gezin en samenleving. 9.45 S) On der de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpalet: klass. muz. 12.00 Bel Canto (gr.)2.26 Meded. t.b-v "land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Protest, mlddagpauzedlensl. 13.15 (S) Lichte koorzang. 23.30 (S) Globaal: luchtig middagprogr. met muz., report., en meningen. 15.30 Nws. 16.30 (Si Hier en nu. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Koorzang. 18.4 1 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen: nwe boeken. 19.00 Leger des Heilskwartier. 19.15 (S) De wereld zingt. Gods lof: verzoekprogr. gewijde muz. 19.55 Overdenking. 20.00 (S Muziek, muziek, muziek: licht pla- tenprogr. 21.50 Ziek zijn - Beter worden (5). 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22 40 (S) Hier en nu. 23.00 Kerk en verandering, lezing. 23.15 (S) Album: minder bekende werken uit de muzlk. Romantiek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nws. 8.11-8.21 Radiojourn. 8.50 Morgen wijding. NOS: 9.00 Spiegel van Belgle. 9.35 Wa-terst. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- vitam. 11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojourn. 11.30 (S) Rondom Twaalf. 11.55 Beursber. 12.30 (Si Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Omzien naar mu ziek. 14.10 (S> 't Is Historisch. 14.30 (Sl De Ondergang, hoorsp. (1). 15.00 (S) Aspecten; Kustrubr. 16.00 Nws. 16.03 Ra diojourn. 16.05 (S) Gebakken vensterban ken: klndermagaz. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. P.P.: 18.20 Uitz. A.R.P. IKOR: 18.30 Kleur: inf. en comment, over zaken van kerk en samen leving. AVRO: 19.00 (S) Promenade Ork. met zangsoliste en het Klein Radiokoor: operettemuz. 19.30 (S) Orkesten uit de regio. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojourn. 20.10 Inleiding tot het avondprogr. 20.15 (S) Hoogtepunten uit Manon Lescaut opera van Puccini (gr.). 21 15 (S) De Collabo rateur. hoorsp. 22.20 (S) Essay: een progrm. waarin over-kunst wordt doorge praat. 22.50 Vanavond laat nws. NOS: 23.00 (S) Indonesia Festival. 23 55-24.00 Nws. v HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pep op drie. 31.03 Drie draait op verz. 12.03 Drie draalt tussen de middag: Bo ter. Klaas en Prijzen. 14.03 Pop-Kontakt: de Hugo van Gelderen-show met de Ne- derl. tlpparade. 16.03 De Hitmeesters: de Nederl. top-40. NOS: 18 02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster: de gesch. v.d. popmuz. 20.02 Ferry Maat's Soul-Top 10. 21.02 (S) Sesjun: Jazz en Blues. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen-show met de Nederlandsta lige top-tien en Kwlswijs. 23.02 (S) Jazz- slr. 0.02 De Hugo van Gelderen-show met lp's. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time religion: blue grass gospelmuz. 5.30-7.00 (S) Matlnata: muz. voor de vroege ochtend. Speciaal TV vandaag 0 Na Colditz (20.20) behandelt om budsman Hans Omverkelk een aan tal problemen. Ned. 1/21.15 De NCRV start de zesdelige serie Omzien naar morgen. In de eerste aflevering: kerk en wetenschap in twintig eeuwen Europese cultuurge schiedenis. Ned. 2/21.50 0 Achter het Nieuws geeft een stu- diogesprek over allerlei facetten van de abortus. Ned. 1/22.05 0 Wiin Thoelké's spelprogramma 'de grote prijs' is tevens een actie voor het gehandicapte kind. Duitsl. 2/19.30 9 'Kerkhofballade' is een zaak voor de speciale politiebrigade K 1. Duitsl. 1/21.00 9 Onderwerp van de NCRV-ru- briek Ziek zijn is het begeleiden van stervenden. Hilv. 1/21.50 0 Voor de AVRO bewerkte Regina Bischot van de Vranke Emil Zola's roman De ondergang tot een acht- delig luisterspel. Hilv. 2/14.30 In het Tropeninstituut wordt een Indonesia Festival gehouden. Hilv. 2/23.00 Kijkdichtheid het grootst op maandag HILVERSUM De belangstelling voor de televisie (Nederland I en 2) is het grootst op maandagavond, wanneer de AVRO en NCRV uit zenden. Op deze avond heeft de, NOS in het derde kwartaal 1974 een gemiddelde kijkdichtheid van 45 procent vastgesteld. De dinsdag- (VARA-KRO) en vrij dagavond (TROS-wisselende om roep) trokken een gemiddeld pu bliek van veertig procent. De minst bekeken avond is de donderdaga vond (VPRO-EO) met een kijk dichtheid van dertig procent. De woensdag- en zondagavond, waarop de NOS en een steeds wis selende partner uitzenden, hadden een kijkdichtheid van resp. 37 en 35 procent. De zaterdagavond ten- lotte, waarop de omroepen elkaar afwisselen, trok een kijkdichtheid van 38 procent. NEDERLAND 1 NOS NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 8.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemakeropzeeshow 19.30 Horen, zien, zwijgen: serie slapstick- en stomme-filmfragm. NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Colditz. tv-serie 21.15 De Ombudsman 21.40 Dokters ter zee. tv-serie 22.05 Achter het Nieuws DE VRIJE GEDACHTE 22.55 Het heilige jaar 1975 NOS 23.10 Den Haag vandaag 23.25 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Flexibele school - les 12 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Van nature: de mens in relatie tot de natuur NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 The Eddij-go-round-show 21.10 Mini-Voetbal-Show 21.50 Omzien naar morgen: serie over 20 eeuwen geschiedenis NOS 22.50 Journaal Horizontaal: 1. heimelijk-opening, 2. peulvrucht-huid-vlaktemaat, 3. oude munt-rivier in Duitsland, 4. pers. voornaamw.-gift-water in Utrecht, 5. nobel-plaats in Gelder- land-Chinese lengtemaat. 6. be stuurder-meisjesnaam, 7. ik (Lat.)- deel van het jaar-schaakterm, 8. hinderen-einde, 9. loot-maanstand- akelig. Vertikaal: 1. reeks-toespraak, 2. eetlust-wapen, 3. verdieping-gepel de gerst, 4. schortje-Engels bier honingdrank, 5. deel van het oor- 6 7 na heidemeertje-bouwland, 6. gevolg telwoord, 7. echtgenote-plaats in N.Br.-voorzetsel, 8. vlaktemaat-ho- gepriester te Silo-Holl. gravin, 9 witte mier-voorvoegsel. Oplossing van dinsdag. Hor.: 1. meel. 4. Dommel. 9. avé, 10 sol, 11. ene, 12. kanaal, 14. Inge, 15 dal, 16. ent, 17. el, 19. malloot, 22 rem, 24. ral, 25. rok, 27. kaliber, 30 pa, 32. nis, 33. nes, 35. mais, 37 editie, 39. Ede, 40. ere, 41. ode, 42 nering, 43. akal. Vert.: 1. makker, 2. Eva, 3. eend, 4 dol, 5. o.l. 6. mentor, 7. eng, 8 leem, 10. salaris, 13. aam. 14. Ino, 6 ellende, 18. lek, 20. lab. 23. manier 26. kaneel, 28. lis. 29. rei, 31. omen 34. stok, 36. adé, 38. Ida, 40. en. HILVERSUM De organisator van de actie 'Geven voor Leven'. Ben Essing. is van plan een kort geding aan te spannen tegen de VARA. In het programma 'In de Roode Cir kel' is op woensdag 4 december voor de radio gezegd, dat Essing aan de actie meer dan een miljoen heeft verdiend. Essing noemt dit bedrag misleidend en onjuist. Wordt vervolgdNaast een werkvergoedlng op uur basis had de Ben Essing B.V. bij het Koningin Wilhelmina Fonds bedongen, dat hij van de opbrengst boven het streefbedrag van veertig miljoen gulden, drie procent uige- keerd zou krijgen. De actie heeft inmiddels al ruim zeventig miljoen opgebracht en na afloop van de actie liet Essing weten af te zien van de drie-procents-regeling. Hij wil nu dat dit bedrag beschikbaar komt voor voorlichting over kan kerbestrijding. Hoewel de VARA inmiddels Essini de kans heeft gegeven op een weer woord, heeft deze dit afgewezen omdat het niet in een directe uit zending was en hij bang is. da erin zal worden geknipt. Hij eist directe zendtijd in het program® 'In de Roode Cirkel' en wil dit vi I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6