Drs. Schouten: Plan van PvdA voor investeringen onpraktisch en onjuist Mc Neal is volledig afgeknapt op Mouth KVP en AR: bijna klaar met ontwerp voor abortus-wet de beste wensen zijn verrukkelijk nieuws! DSM. Dienst Stedelijke Monumenten? Verdeeldheid binnen regeringscoalitie DRQSTE kersenbonbons 'Dicteren van de overheid' stuit op AR bezwaar Damesblad nu ook in braille Burgemeester van Roermond zal zijn ambt neerleggen Sjoukje en Willem gaan het nu met andere partners proberen Vierde dode na verkeersongeluk Staatsloterij moet miljoenen achterstallige premie betalen TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het plan van de PvdA-fractie om de regering en het bedrijfsleven samen plannen op te laten stellen over toekomstige investeringen is onpraktisch en principieel onjuist. Aldus het har de oordeel van de anti-revolutionair drs. Ad Schouten op het gisteren gelanceerde PvdA-plan. (ADVERTENTIE) Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos 165 gram (15 stuks) voor slechts Met dit afwijzend oordeel is binnen de regeringscoalitie een duidelijke verdeeldheid zichtbaar geworden over de vraag in welke banen onze economische groei geleid moet wor den. De woordvoerder van de PvdA-fractie, drs. Wieringa, vindt het gezien de milieuproblematiek, het schaarstevraagstuk en de nood van de ontwikkelingslanden, onver antwoord investeringsbeslissingen aan de ondernemers over te laten. De overheid zal daarom bij het nemen van deze beslissingen een belangrijker rol moeten spelen. Eerst zal dit gestalte moeten krij gen in het sluiten van planningso vereenkomsten tussen overheid en bedrijfsleven op vrijwillige basis en in een nog later stadium zal deze procedure wettelijk moeten worden vastgelegd. Volgens Ad Schouten ziet de PvdA-fractie echter een be langrijk ding over het hoofd, na melijk dat er bij het maken van deze overeenkomsten onherroepe- er wat gebeuren moet aan de pro blemen in onze samenleving. Het beleid moet gericht zijn op een beter milieu, beperking van het grondstoffengebruik enz. Ik heb er zelfs geen bezwaar tegen dat de bevoegdheden van de ondernemer voor deze zaak verregaand worden beperkt. Onze wegen scheiden zich echter op de manier waarop dit moet gebeuren'. lijk onoverbrugbare meningsver- Slecht schillen voor de dag zullen komen. Het gaat dan om die vraag: wie hakt de knoop door. In de PvdA- visie zal dat onvermijdelijk de overheid moeten zijn, aldus de heer Schouten. Manier waarop Het is tegen dit 'dicteren van de overheid', waartegen de heer Schouten ernstig bezwaar maakt. 'Ik ben het met de PvdA eens dat De AR-fractie gaat uit van een veelvormige samenleving waarin ie dereen zijn eigen verantwoordelijk heid moet kunnen beleven. De overheid mag aan die verantwoor delijkheid geen afbreuk doen. Wel mag zij rechtsregels stellen, waar aan iedereen zich heeft te houden. Met andere woorden: de overheid mag wel regels stellen met betrek king tot het milieu, de gronstoffen- schaarste etc. Maar de ondernemer moet vrij blijven om te beslissen of hij zal investeren of niet', aldus het ARP-kamerlid. Het komt er volgens de heer Schouten eigenlijk op neer dat zo wel de ARP als de PvdA de kapita listische samenleving slecht vinden. De PvdA neigt er echter toe dit systeem in te ruilen voor een socia listische maatschappij waarin de overheid het centrale commando voert. Dat gaat de ARP echter te ver. 'Wij willen het kapitalistische systeem corrigeren. Ik kies liever voor de radicale bijbelse aanpak dat iedereen zijn vrijheid en ver antwoordelijkheid moet kunnen be leven zonder al te veel afhankelijk te zijn van de beslissingen van de overheid. Wel is het de taak van de overheid in die maatschappij het recht te dienen'. Het ziet er overigens niet naar uit dat dit verschil van mening tussen de PvdA en de confessionele partij en op korte termijn tot een hard conflict zal leiden. Minister Lub bers zal vandaag ongetwijfeld vriendelijk reageren op het PvdA- plan en toezeggen er bij de samen stelling van de nota over de econo mische planning rekening mee te zullen houden. Het ziet er echter Drs. Ad Schouten niet naar uit dat het plan op korte tormijn concreet gestalte zal krij gen. Van een verslaggever AMSTERDAM De christe lijke blindenbibliotheek in Ermelo heeft het initiatief genomen om het damesweek blad 'Margriet' met ingang van 1 januari in brailleschrift te gaan verspreiden. Het is de bedoeling de gehele redactionele tekst in braille schrift over te zetten voor zover dat mogelijk is. Adver tenties zullen niet worden op genomen omdat het blad. dat in braille al uit twee dikke banden zal bestaan, dan te dik zou worden. De redactie van 'Margriet' heeft aan dit initiatief medewerking ver leend. Ook zal de blindenbibliotheek de teksten van de platenserie 'De klassieken' (44 platen) in braille overzetten. De braille- teksten zullen gratis worden bijgeleverd in een speciale cassette. Eventueel (als er voldoende belangstelling be staat) wil men ook banden vervaardigen met ingesproken teksten. Inlichtingen bij Christelijke Blindenbiblio theek. postbus 31. Ermelo, tel. 03417-1014. (ADVERTENTIE) I I ROERMOND Burgemeester mr. M. M. L. G. M. Custers van Roer mond heeft aangekondigd zijn ambt te zullen neerleggen. In een brief aan de gemeenteraad van Roermond schrijft de heer Custers dat de reden voor zijn plotselinge vertrek van bijzonder particuliere aard is. Begin februari zal mr. Cus ters een administratief-rechtelijke functie bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht aanvaarden. De heer Custers is sinds 1968 bur gemeester van Roermond en werd in september jongstleden nog voor een termijn van zes jaar herbe noemd. Geenszins. Hoewel men met die drie letters natuurlijk vele kanten op kan. DSM staat voor een bezige onderneming, die vroeger staatsmijnen heette, nu evenwel geen kolen meer produceert maar al vele jaren in de chemie bezig is. Zodat we nu "'■'stics, grondstoffen voor garens en vezels en meststoffen produceren. Onder andere. Want ook bij de energie voorziening blijven we (met aardgas) ten nauwste betrokken. Dat alles maakt dat we dit jaar een omzet van zo'n zeven miljard gulden denken te behalen. Zonder ons zelf op een voetstuk te plaatsen. HILVERSUM Het duo Mouth McNeal volgens de burgerlijke stand respec tievelijk Willem Duijn en Sjoukje Smit-Van 't Spijker lijkt na een periode van spanningen en onenigheden niet meer verenigbaar. 'Ik ben volledig op Willem afgeknapt', zegt Sjoukje, die voornemens is met haar echtgenoot, drummer Frans Smit, een eigen groep op te richten. En W illem gaat het met een nieuwe partner proberen. Vier nog onbekende zangeressen staan hoog op de voordracht. In tegenstelling tot zijn vroegere partner wenst Wil lem in alle talen te zwijgen. Via zijn manager komen we te weten, dat hij met pijn afscheid heeft genomen van een deel van zijn leven, en dat hij daar nog behoorlijk van onder de indruk is. Ma- Willem had het ook al tien met haar zouden stoppen, nager Han Meijer: 'We heb ben Sjoukje al zes weken geleden meegedeeld, dat we tallen keren gezegd. Vorige week heb ik gezegd dat het tijd voor haar werd om eens met Phonogram over een solocarrière te gaan praten, want per 1 januari wilden we ermee stoppen. Volgens mij dacht ze telkens dat het wel over zou gaan, maar we zetten er nu echt een punt achter. Geen pretje, want Je zet een goede collega niet zomaar aan de kant'. TE LAAT' Volgens manager Meijer ls de breuk voor het grootste deel te wijten aan voortdu rend niet nagekomen ver plichtingen van Sjoukje. "of we nou in Nederland, Duits land of België moesten op treden. telkens was ze te laat of kregen we een dok tersverklaring. dat ze ziek was. We zaten altijd in de zenuwen. Zij zegt wel dat die dingen alleen in het be gin voorkwamen, maar het is nog steeds zo. En dat kan niet. Een artiest kan trou wens ook niet de dienst uit maken, bijvoorbeeld bepaal de tv-programma's weigeren. Ik ben verantwoordelijk voor de zakelijke leiding en kan zoiets niet pikken. Ze hadden het beste contract van alle Phonogram-arties- ten, dus moet er niet ge zeurd worden.' Sjoukjes klacht, dat Willem grote successen in Amerika heeft laten liggen door zijn angst voor het vliegtuig, spreekt Meijer niet tegen. 'Dat ls waar. Dat heb ik Willem in het begin ook kwalijk genomen. Maar hij heeft claustrofonbie, (angst voor verblijf in kleine ruim ten), daar kun je niks aan doen.' Resumerend: 'Ik vind het eigenlijk vreselijk zielig voor dat meisje, want het is ver draaid moeilijk om zomaar weer met een andere groep te beginnen. Ik wil haar ook geen trap nageven, integen deel. ik wens haar veel suc ces. Maar wij koude nop de ze manier niet werken. Als er in Duitsland een zaal zit te wachten en Sjouk is er niet. dan zijn wij op van de zenuwen. Daar kun je niet mee doorgaan". Sjoukje ontkent, dat ze zes weken geleden al Ingelicht zou zijn over de breuk met Willem. 'Dat is helemaal niet waar. Toen hadden Willem en ik afgesproken dat we Meijer niet meer als manager wilden hebben. Willem wilde hem ook niet meer, en toen heb ik gepro beerd een paar besprekingen van de grond te krijgen. Dat is telkens afgehouden. Ach teraf begrijp .k dat wel. Maar intussen waren ze al aan het repeteren met een andere zangeres. Dat lk wel eens te laat kwam, is wel een beetje waar, maar dat gebeurde drie jaar geleden. Dat het nog steeds zou ge beuren is zwaar overtrok ken.' 'Weet je wat er wèl gebeur de? Dat ze allebei te beroerd waren om je mee te nemen als je met een kapotte auto Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie uit de fracties van de KVP en ARP, die een wetsontwerp voorbereidt voor regeling van de abortus, is in zoverre met haar werk gevorderd, dat volgende week de belang rijkste artikelen aan de fracties worden voorgelegd. Het is de be doeling dat de fracties, ondanks de drukke kameragenda van vol gende week, toch nog tijd uittrekken om de obrtuswetgeving te be spreken. Mede aan de hand van de discussie in de fracties hopen de kamerleden tijdens het kerstreces de toelichting te schrijven op het wetsontwerp. Niet zo lang n& het kerstreces kan dan het initiatiefwetsontwerp bij de Tweede Kamer worden inge diend. In de gemengde commissie van KVP en ARP hebben zich. terwijl de belangrijkste hobbels zijn geno men, totnutoe geen ernstige me ningsverschillen voorgedaan. Intus sen wordt ook in de fractie van de VVD ernstig gestudeerd op de abor tuswetgeving. Zoals bekend zou de WD ook een initiatiefontwerp in dienen. Maar dat zal pas gebeuren, nadat KVP en ARP met hun ont werp zijn gekomen. Wanneer de confessionele voorstellen van dien aard zijn, dat ze gemakkelijk te amenderen zijn om de VVD-denk- beelden te verwezenlijken, blijft het liberale initiatief-ontwerp ach terwege. Grens In de WD-feactie is vooral bespro ken, naar aanleiding van de prak tijk in de Bloemenhove-kliniek, of in de wet de grens van twaalf werken, waarboven abortus zeker strafbaar is, moet worden genoemd. De conclusie was, dat een dergelij ke bepaling niet wenselijk is. ook omdat lang niet altijd de duur van de zwangerschap tevoren vast is te §tellen. Wel zou bij een langer du rende zwangerschap een' zwaardere Indicatie nodig zijn. Zaterdag zal in Amsterdam een de monstratie gehouden worden door vrouwen, die het niet meer straf baar stellen van abortus eisen. De optocht begint op het Museumplein en eindigt bij het Beursgebouw. BORGER Het ongeluk van dins dagavond in het Drentse Nieuw- Buinen heeft een vierde slachtoffer geëist. In het academisch zieken huis In Groningen overleed gisteren de 22-jarige bestuurster mevrouw J. van der Veen-Drenth uit Gieter veen aan zware verwondingen. Bij de botsing met een vrachtwagen kwamen dinsdagavond 3 bejaarde mensen om die bij haar in de auto zaten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Staatsloterij moet alsnog ruim 25 miljoen gulden aan achterstallige premies voor sociale verzekeringen betalen, omdat de ongeveer vierhonderd collecteurs en colleelrices als ambtenaren moeten worden beschouwd. Met deze uitspraak heeft de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht gisteren de uitspraak van de Raad van Beroep in Den Haag bevestigd. De Staat der Nederlanden had aan gevoerd dat de collecteurs en col- lectrices een zelfstandige Aalus hebben, maar op een vergunning werken en dat er geen sprake is van een dienstbetrekking op grond waarvan de Staatsloterij premie plichtig zou zijn. De Raad van Beroep in Den Haag had gesteld, dat de collecteurs en collectrices als ambtenaren moeten worden beschouwd in overheids dienst en nut, als zelfstandige han delaren in loten. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht tekende hierbij aan, dat er wel degelijk sprake is van een publiekrechtelijke dienstbetrekking. Over de gevolgen van deze uit braak kou het ministerie van Fi nanciën gistermiddag nog weinig concrete mededelingen doen. De woordvoerder wist alleen inee te delen, dat de achterstallige premie een stuk lager ligt, namelijk tegen de 17 miljoen gulden wegens een verrekeningskwestie'. Ook kon hij zeggen, dat de collecteurs en col lectrices voor de ziektekosten-ver zekering wel als ambtenaar be schouwd zullen worden. 'Dat staat vast', zo voegde hij hieraan toe. Mogelijk verdere gevolgen, bijvoor beeld voor salaris, vakantietoeslag en pensioenen, moeten nog bestu deerd worden. Dat gebeurt op grond van de overwegingen van de uitspraak en op basis van de amb tenarenwet. Formeel bestaat nog de mogelijkheid tot cassatie bij de Ho ge Raad. Maar het is nog niet zeker of daarvan gebruik wordt (kan worden) gemaakt. RITA 'Ik heb ze gezegd, dat ze on ze nieuwe vaatwasmachine mochten proberen'. (ADVERTENTIE) zat. En natuurlijk neem ik het Willem nog steeds kwa lijk dat hij niet naar Ameri ka wilde. Er lag daar een markt open van heb-ik-jou- daar. Als je claustrofobisch bent. moet je ook niet in een lift stappen of drie da gen in een klein treincou- peetje zitten. Maar dat kon wèl.' Over de klacht van Meijer, dat ze teveel de dienst zou uitmaken en programma's zou weigeren: Ook niet waar. Wel is het zo. dat de manager in dienst van ons werkt en wij niet in dienst bij hem. Een manager be hartigt jouw zaken en heeft dus rekening te houden met je wensen. Als hij dingen onderneemt waarvan hij niet weet of wij het ermee eens zijn, dan moet hij overleggen. Dat gebeurde niet. Er werd maar links en rechts geboekt. De ene dag in Kiel, de andere dag in München, en daarna Gro ningen en dan weer Zwit serland. Dat gaat nog meer geld kosten dan je verdient. Als je tweedagen moet vlie gen komt er zowat nog geld bij. Maar ik geloof het nu wel. Ik geloof dat lk er nog het minst mee zit. Ik weet ln elk geval dat het tussen Willem en mij nooit echt broeierig is geweest, maar na dit geval houd lk staande dat ik hem niet meer wens te zien.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5