Halve eeuw De Zanger Jan Pasveer leidde voor het laatst 'Con Amore' Breestraat een jaar afgesloten Kanarieskwekende natuur vlak bij huis Dr. Rozemond »/-/1(84) overleden Festival van troubadours in De Waag Geven voor Leven Verbeteringsplan Zuidbuurtseweg Nieuwe Leidse Courant Middenstand vreest klappen [TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 l hu vera •eike i ee dokt natio e ni< i ver rrle :n. dio ;rbre of da ristt gela .ense en W: sang! loods vei .llerli 'bbei t. E ld gi tenii ense Men heb i da Zal men LEIDEN De eerste Leidsche Vereeniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming 'De Zanger' En dus is 1974 het gouden jaar geworden van de vereniging die naar haar opzet en doelb epaald niet Zanger viel eigenlijk al in februari, maar eerst de komende week w ordt aan het voor de 'vereeniging' ficieel aandacht besteed. Dat gebeurt in de vorm van een grote districtstentoonstelling in de dj Stadsgehoorzaal aan de Breestraat en een receptie in de koffiekamer van de stadsgehoorzaal. De ten toonstelling vindt plaats van vrij dag 20 december tot en met zondag 22 december. De receptie is op za terdag tijdens de tentoonstelling en wel van drie tot vier uur. Vijfenzestig leden telt De Zanger in Leiden en omliggende gemeen- 'Dat is niet zo gek', vindt secretaris D. Schouten. 'In Rotter dam zijn er zo'n stuk of tien, vijf tien mensen lid van een vereniging als de onze'. Jongen Bet genoegen van het houden van vogels, tja, iedere kweker heeft als het ware de natuur vlak bij huis. Dat is eigenlijk wel het grootste genoegen van deze sport. Het is geweldig om het volgend jaar de jongen uit het nest te zien komen. En als goede sportkweker probeer je er iets goeds van te maken.' De heer Schouten heeft zelf zo'n stuk of honderd vijfentwintig, hon derdvijftig vogels. Het precieze l aantal weet hij niet uit het hoofd, niscl 'Maar iets dergelijks is het wel'. De n mi vogels van de heer Schouten zitten tot dj op zolder. De helft van zijn zolder nit heeft de heer Schouten voor zijn singe gevederde vrienden afgetimmerd, id et De andere helft benut hij als hob- menj by ruimte. 'Vrijwel iedere vogellief hebber is een zelfdoener', zegt de b zij heer Schouten.' 'Je probeert je ei gen kooien te maken, zelf broed- hokjes en de tentoonstellingskooi- en Het grootste aantal vogels van de heer Schouten zijn tropische kana ries. Diedieren kunnen het in de wintermaanden niet zonder verwar ming, dus van september tot mei staat er in het verblijf van de vogels een gaskachel te branden. Ze zitten bij automatisch geregeld licht. 'Neem vandaag', zegt de heer Schouten, 'het is nu bewolkt, geen zonnetje. Dan staan bij mij twee lampen aan die toch voldoende licht geven. Dat gaat allemaal au tomatisch, met een lichtgevoelige cel buiten, 's Morgens om zes uur gaat één van de twee lampen bran den. Dat licht wordt automatisch steeds sterker, totdat het maximale vermogen van de lamp is bereikt. Dan begint de tweede te branden. Binnen een uur zijn de twee lam pen op sterkte en is het dag voor de vogels. Om een uur of acht 's avonds gaan de lampen langzaam weer uit'. Rop Als je het zo hoort lijkt het nog een hele investering, het houden van kanaries. 'Ik heb wel eens een begroting voor mijzelf gemaakt, ik kom op ongeveer duizend gulden per jaar. Je beurt wel eens wat voor de jonge vogels dus als je dat eraf trekt Niet iedereen die vogels wil hou den, meer dan alleen om de gezel ligheid in de huiskamer te verho gen, behoeft jaarlijks een dergelijke investering te doen. En ook is het niet noodzakelijk een dergelijke ruimte voor vogels vrij te maken. 'Voor één man en één pop', zegt de heer Schouten, aannemend dat de beide termen voor zichzelf spreken, 'heeft men genoeg aan een kooi van tachtig bij vijftig centimeter. Iemand met weinig ruimte in een klein kamertje op een flat kan daar al mee vooruit. Je kunt ook vogels op het balkon buiten houden. Er zijn voldoende kanariesoorten die winterhard zijn. Alleen voor tropi sche vogels is een temperatuur van minstens twintig graden nodig'. Natuur Kennelijk trekt de verslaggever een gezicht van: toch zielig die stomme beestjes heel hun leven in een kooitje, want opeens stelt de heer Schouten de vraag: 'Hoeveel vogels gaan er niet dood, door het milieu, door het verkeer. Hoe vaak gebeurt het niet dat een vogel een ^ulk neemt in de radiateur van éen au to? In de natuur lopen vogels meer gevaar dan wanneer ze worden ge houden bij een echte liefhebber. D5 natuur is keihard. Alleen de hele sterken otfjrlevcfi. Bij ons leven vogels vijf, zes, zeven jaar. In de natuur komt dat niet voor. Bij ons worden ze zo verzorgd dat ook de zwakke vogels erdoor komen De heer Schouten heeft oneindig veel meer dan een gemiddelde ken nis van vogels. Hij lijkt alles te weten van erfelijke eigenschappen, van het trainen van zangkanaries, en van soorten zangers'. De kunst van het kweken van vogels is juist het veredelen'. Daarbij worden de vorderingen die de wetenschap op dit gebied maakt nauwlettend in de is opgericht op 12 februari 19224. laat raden. Het jubileum van De toch wel belangrijke moment of- gaten gehouden. 'Neem de kleurka-- narie', zegt de heer Schouten. Die heeft momenteel honderd kleuren, allemaal ontstaan uit de groene kanaries. Neem de zangkanarie, die heeft een ordinair lied. Maar na het veredelen van een aantal gene raties het lied dat je dan hoortde koude rillingen lopen langs je rug. Maar, er zit natuurlijk veel tijd in. Tentoonstelling Volgende weekeinde kan iedereen die belangstelling heeft voor vogels een kijkje gaan nemen in de Stadsgehoorzaal. Daar zullen zo'n duizend vogels zijn te zien, van iedere sportkweker uit het district Leiden de beste: de zangkanaries, die worden gekweekt voor hun lied waarvoor ze een half uur de gele genheid krijgen het de keurmeester voor te zingen, de kleurkanarie, die zijn mooie pakje elegant moet to nen aan de keurmeester en de tro pische kanaries, die ook hun pakje elegant moeten laten zien. Dat al les in een fraaie stadsgehoorzaal, die met medewerking van de Leidse plantsoenendienst en de Hortus wordt omgetoverd tot een fraai ge heel van vogels, bloemen en plan ten. De Zanger hoopt op een grote be langstelling, want het organiseren van een districtstentoonstelling is voor een vereniging met vijfenzes tig leden een zware hijs. Er moeten dan ook heel wat belangstellenden komen. Maar het is voor iedere dierenliefhebber de moeite waard. Ook voor kinderen. k ori-ni euuc -u I t-c! c-rcnio V. ort-ïi iou vs-u it-3 e-Tc&Io kor t-nïour-?:i-iiit-3 Q-logio korfc-nïouuT»-uil-aG-"TO£iö korh-nimnrc-mt-flc-TcfTiq Het ringen van de vogels, naast de mogelijkheid om kweekproblemen maandelijks door te praten, één van de voordelen van het lidmaatschap van bijvoorbeeld De Zanger. Ieder verenigingslid kan zijn vogels ringen met een persoonlijk nummer, zodat van de vogels overal ter wereld kan worden nagegaan wie de eigenaar is. ABBENES Gezien de geluidshin der in Abbenes en het hierover door provincie en rijk ingenomen standpunt, zijn B. en W. van Haar lemmermeer van mening dat het weinig waarschijnlijk is dat in Ab benes op korte termijn woningbouw van enige betekenis zal kunnen plaats hebben. De woningbouw vraagt om een nieuw bestemmings plan, omdat het geldende plan geen mogelijkheden meer biedt. LISSERBROEK In het bestem mingsplan Lisserbroek is een nieuw woonwijkje geprojekteerd, waarin ruim driehonderd huizen gebouwd kunnen worden. Dit plan wacht op de goedkeuring van G.S. KATWIJK Raadslid M. A. de Vries, lijstaanvoerder van de Vrije Lijst, is al enige tijd door ziekte verhinderd zijn raadslidmaatschap waar te nemen. Om tegemoet te komen aan de wensen van inwo ners die hun problemen met één van de overige bestuursleden willen bespreken, Is H. C. Boterman bereid deze taak op zich te nemen. Hij is bereikbaar onder nummer 01718- 72255. KATWIJK Het sociaal adviesbu reau van de Algemene Bond van Bejaarden houdt op de eerste don derdag van de maand van 10 tot 11 uur 's morgens zitting in het ge bouw Noordstraat 19. De 78-jarige heer G. A. uit de Coevordenstraat moest dinsdag met rugletsel in ziekenhuis Westeinde worden opgenomen nadat hij in de Zoutmanstraat was aangereden door een auto, die bestuurd werd door een 20-Jarlge Rotterdammer. In de periode van 9 tot 11 december zijn uit een woning in de Mauvestraat een antieke pendule, een Perzisch tapijt en een schilde rij ontvreemd ter waarde van 15.000. Men kwam binnen na ver wijdering van het keukenraam. 1 LEIDEN Op 84-jarige leeftijd is dr. S. Rozemond, oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor socia le zaken, overleden. Hij nam in 1955 wegens pensionering afscheid. Dr. Rozemond werd in 1890 in Nieuw- en Sint Joosland (Zeeland) ïst geboren. Zijn vader was houtzager, ers t De jonge Rozemond werd eerst boekbindersleerling, maar hij wierp zich ook op de zelfstudie, vooral in vreemde talen. In 1912 werd hij jrma correspondent voor vreemde talen bij Stokvis in Rotterdam. In 1921 ratte feed Rozemond staatsexamen en in 1926 doctoraal examen rechten aan de universiteit van Utrecht. ^Door zijn werk voor jeugdige werk lozen (in de crisisjaren) kwam dr. Rozemond in aanraking met aller lei facetten van maatschappelijke arbeid. Het verder studeren werd in 1930 bekroond met een promotie 0/1 over 'Kant en de Volkenbond'. fii Op 1 september 1934 werd dr. Roze mond benoemd tot directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon in Lei den. Later werd deze instantie sa mengevoegd met de Gemeentelijke dienst voor Sociale zaken. Buiten zijn dagelijkse werk vervulde dr. Rozemond vele funkties ook kerke lijke, in plaatselijk en wijder ver band. icern d( Iders >ook) -Bru z. pa ondei ;r eei e kee n on me en fi Ayei r, Si r. Mi cowsk »Jeder jniek omda klei bei rugge espre onde e per als d oeilij alleei e voo in ee n. 0 ferde in he ialf li ms ei ns. E STeder >elich oogle re val mder il me ngels jam word apar etiket mt g? myths uvenl irteen i Am rbackl lando en ud ii £ingu if da lensei en te escha ovei n be an di ankzi is Bo- toege' iaansi groot- ver di ianen var. mar an d» uur. LEIDEN Zaterdag wordt in de Waag een troubadour festi val gehouden. Op het podium zal ieder uur een andere trou badour optreden. Ook is er elk uur gelegenheid voor losse optredens tussendoor van mensen, die daar zin in heb ben. Daarnaast nog elk uur vijf tot tien minuten poppen kast en vijf minuten de mo gelijkheid tot ravotten op een groot luchtmatras. Overdag zullen optreden: Willem Patrick, Hans van Wou, Jan van Rhenen en vele anderen. De muzikanten gaan met de pet rond. Er zijn ook een kerstmarkt van met de hand gemaakte spullen, demonstraties van oude ambachten, een ruil beurs en kermisattracties. Verder worden er filmpjes ge draaid en is er voor de kinde ren een speelhoek, waar ze onder meer kunnen kleien. Ook is er warme bisschops wijn verkrijgbaar. 's Avonds een optreden van de troubadours Elly en Rik- kert Zuyderveld met Willem Patrick. In het voorpro gramma: Chris en Koos en de Ramshackle Stringband. Wie om 11 uur nog niet is uitgefeest kan dan naar het KWJ-gebouw aan het Noord- einde waar de nieuwe forma tie van White Rabbit speelt. Het evenement in de Waag is 's ochtends van 10 tot 5 uur en 's avonds van 18.00 tot 23.00 uur. Manager Rotteveel en een aantal troubadours willen na dit festival een 'rondtrekkend muziekcircus' van de grond laten komen in het kader van een stukje 'alternatieve maat schappij'. De dirigent Jan Pasveer (met baard) temidden van de solisten. Messiah van Handel werd koortechnisch knap werk LEIDEN Voor het laatst heeft Jan Pasveer zijn koor 'Con Amore' geleid in de 'Messiah' van Han del, het werk waarmee hij zo'n twaalf jaar geleden zijn entree maakte in onze stad. De sfeer van be trokkenheid die hij niet alleen bij de uitvoerenden oproept, maar waarmee hij ook zijn toehoorders aan zich bindt, bracht ook nu weer die merkwaardige spanning in de zaal. LEIDEN Bij de officiële telling van de collecte 'Geven voor leven' bleek Leiden 449.147 te hebben geofferd. Men beschikte over 1200 collectanten. Jan Pasveer heeft de authentieke bezetting gekozen, waartoe Handel zich, toen hij zijn werk in Dublin ten doop hield, heeft moeten be perken: strijkorkest, twee trompet ten en pauken. Alleen in de Sinfo- nia pastorale voegde Pasveer nog twee hobo's toe, iets dat de kleur ten goede kwam, en overigens een ZOETERWOUDE Begin volgend jaar zal de raad een verbetering splan voor de Zuidbuurtseweg wor den aangeboden. De eigenaar van het compostbedrijf nabij de Geer brug is door G.S. uitweg verleend op de Dr. Kortmannstraat. Het ma ken van de verbinding moet echter nog zijn beslag krijgen. Het college wil de raad peilen over zijn mening om de Zuidbuurtseweg tot B-weg te laten verklaren. Over het tracé van rijksweg 11 hebben B. en W. een gesprek gehad met gedeputeerde Borgman. Hieruit is naar voren gekomen dat voor een alternatief tracé langs de spoorlijn Alphen-Leiden, waarvoor alle fracties zich hebben uitgespro ken. een werkgroep op rijks- en provincieal niveau is gevormd. Wel is verzekerd, dat het tracé van deze weg, voorzover dat loopt tussen de kust en Voorschoten, vaststaat. Als de plannen tot een alternatieve tracering van rijksweg 11 een vast omlijnd karakter krijgen, zal dit ongetwijfeld van invloed kunnen zijn op de verdere aanleg van de Burg. Smeetsweg, zo schrijven B. en W. vrijheid was die hij zich kon ver oorloven, want er is in de loop der eeuwen heel wat aan de bezetting gesleuteld. Opvallend ook waren de geïmproviseerde versieringen die de solisten in hun partij aanbrachten. Het koor heeft subliem werk gele verd, vooral in de beweeglijke wis selwerking met het orkest. Koor technisch bijzonder knap. Dat ik desondanks toch een kanttekening wil plaatsen, betreft een verschil van opvatting. Vaak waren de tem pi te getrokken, hetgeen zich met name in het slotkoor deed gelden. Naar mijn smaak had het geheel wat lichter kunnen zijn, gezien de duidelijk aanwezige Italiaanse in vloeden. De alt Aafje Heynis deed er nog Jubileum en afscheid W. J. van Berkel ALPHEN AAN DEN RIJN Een halve eeuw werkzaam bij één en dezelfde baas. Dit bijzondere jubi leum vierde dinsdag de heer W. J. van Berkel bij de motoren fabriek 'De Industrie'. Op 15V DEC9MBER trad hij in dienst als bankwerker en via monteur kwam hij tot zijn huidige funktie van magazijnmees ter. Directeur P. J. Boot sprak de jubilaris toe en kon namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel de gouden draagpenning uitreiken. De traditionele enveloppe met inhoud werd tweemaal over handigd want de heer Van Berkel nam tevens afscheid van zijn werk. Verder kreeg hij wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd het 'herinneringsvaantje' op standaard. een schepje bovenop in de aria 'He was desposed', die zij teveel dra matiseerde en waarvan zij het tem po zozeer vertraagde, dat zij buiten de sfeer en opvatting van het ge heel trad. En toch was zij ontroe rend en indrukwekkend. Haar stem mag dan in vergelijking met vroe ger wat aan glans hebben ingeboet, muzikaal is zij een persoonlijkheid. Van de vier sloisten was het vooral de sopraan Christine Harvey die met haar fraaie, beweeglijke stem het meest voldeed. David Johnston was in zijn interpretatie levendig, maar, vooral in het begin, niet Tweede cantatedienst in de Zuiderkerk LEIDEN Op zondag 15 december 's middags 5 uur, wordt in de Zui derkerk aan de Lammenschansweg de tweede cantatedienst gehouden. Centraal zal staan de 'Pastoral- Messe' van Antonio Diabelli, uit te voeren door Marry Stegenga (so praan), de Chr. Oratoriumvereni ging 'Cantate Deo' (uit Zoeter- meer), Chris Hanegraaff (orgel) en het 'Barokensemble' (orkestbegelei ding), het geheel onder leiding van Sander van Marion. De liturgie is zo opgebouwd, dat de gemeentezang, de schriftlezingen en de preek zijn opgenomen in het kader van het muziekwerk van Di abelli. Voorganger in deze Hervormd-Ge- reformeerde dienst is ds. A. J. Lam ping. De 'Pastoral-Messe' is door de com ponist bedoeld voor de kersttijd en wordt nog steeds in Wenen ieder Jaar in de kerstnacht uitgevoerd. steeds zuiver. Henk Smit had het bijzonder moei lijk. Zijn zware diepe bas. die ik overigens zeer bewonder, miste de beweeglijkheid voor zijn gefigureer de partij, waardoor hij dikwijls ver viel in geforceerde accentuaties. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland paste zich uitstekend aan, hetgeen vooral ook gezegd moet worden van clavecinist Jaap Spigt. De vele aanwezigen waren na af loop duidelijk onder de indruk. Ik sluit mij bij dit laatste concert van Jan Pasveer als dirigent van 'Con Amore' graag aan bij de woor den van voorzitter J. Hartingsveld: 'Dank, Jan Pasveer, voor hetgeen je al die jaren voor ons hebt gedaan!' B. RIJNDERS Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 13 december: hoog water 2.46-15.03; laag water 10.55-23.17 uur. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving 0P DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Breestraat gaat voor minstens een jaar dicht. In september van het komende jaar wordt de straat opgebroken om een nieuwe riolering te leggen en nieuwe kabels voor de elektrici teit. In dat jaar zal de Breestraat afgesloten zijn voor alle verkeer. sen. En de Leidse middenstanders, die toch al bang zijn van 'wederop bouw-! aar' een enorme klap omlaag te zullen krijgen, vrezen dat het we ren van particuliere auto's enorm veel klanten zal verjagen. 'In het partijprogram van de Partij van de Arbeid,' citeerde de heer Brummer, bestuur van LCC, 'staat dat men geen verkeersbevorderende maatre gelen wil nemen; dit houdt ln: geen uitbreiding van parkeerplaatsen, niet het bouwen van een parkeerga rage op kosten van de gemeente Lel den. Het verkeer moet zich aanpas sen aan de stad.' 'Als de Breestraat een heel mooie straat wordt, maar tegelijk onbereik baar ls geworden, dan is dat fraai, maar om te kopen komt er niemand. Zuid-West, Alphen aan den Rijn, Leidschenhage en Oegstgeest staan klaar en zijn bereid de functie van de Leidse binnenstad tot dusverre, over te nemen. Het is een feit dat het publiek het eigen vervoer blijft verkiezen boven het openbare. Lei den heeft belang bij het instellen van kort parkeren. De gemiddelde klant loopt niet verder dan tweehon derd meter naar een winkelcentrum. Dat is een vastgesteld feit,' aldus de heer Brummer. De heer Brummer maakt als voor zitter deel uit van de verkeerswerk- groep van het L.C.C. en in die waar digheid presenteerde hij aan de raad drie mogelijkheden voor de Leidse koopcentra: a) het trottoir verbreden, insteek- havens construeren; b) het trottoir verbreden en alleen een busbaan met halteplaatsen plus een autorijbaan voor het particulier verkeer dat een stopverbod ln acht moet nemen; c) de Breestraat afsluiten en slechts toegang verlenen voor openbaar vervoer en fietsers. Er is gisteravond een werkgroep sa mengesteld, waarin naast een aantal middenstanders uit de Breestraat ook zitting hebben genomen: een vertegenwoordiger van de A.N.W.B. (kantoor Breestraat!), één van de bankfilialen en één van de ambu lante handel. De werkgroep doet een appèl uitgaan om geld ter beschik king te steleln voor onderzoek naar de overige manleren van belangen behartiging. Eén van de aanwezigen die bekend maakte zojuist grote bedragen te hebben geïnvesteerd in zijn zaak, legde uit dat hij niet zal kunnen meedoen aan de financiële steun, 'want dat wordt de doodklap voor mijn bedrijf'. LEIDEN Geboren: Helen J dv A Hoog- enboom en M Opdam, Christina A dv J Visser en A Pak, Chantal dv W Fallaux en E de Wit, Blanca dv A Koet en M van der Linden. Rogier A P zv A van der Heijden en M Rem IJ n, Robin C A zv R van Pampus en T Rlentjes. JacoblJne J dv J Wlersma en G de Vries, Elisabeth dv M van Oers en A Woperels. Overleden: J A Troost 1911 man. J A de Kier 1901 man. D Dijkhuizen 1887 man. P Haasnoot 1900 man. Gehuwd: J Wesselman en A Rothuizen, R Baay en M Ten Broek. Dat heeft uiteraard grote conse quenties voor de midenstanders niet alleen in de Breestraat, maar voor die in de gehele Leidse binnenstad, omdat de Breestraat voor Lelden be halve een belangrijke winkelstraat ook een zeer belangrijke verkeers ader is. Het Leids City Centrum had alle middenstanders en zakenmensen uit de Leidse binnenstad uitgenodigd voor een overleg dat gebeurde gis teravond in de Stadsgehoorzaal. 'In de directe omgeving zijn vol doende parkeerplaatsen.' betoogde voorzitter Egmond in zijn openings woord. 'We zien het daarom erg somber in, we moeten nu spijkers met koppen slaan, voor het defini tief te laat is.' 'We hebben een gesprek gehad met de wethouders Waal en Van Aken. Die staan wel positief tegenover ons, maar we moeten zelf een plan op stellen voor de reconstructie. Straks zal het college er wellicht in gaan schrappen. We moeten er in ieder geval keihard tegenaan. We hebben een maand de tijd om een goed en hecht doortimmerd plan voor te leg gen aan het gemeentebestuur. Daar voor is geld nodig. Dat is ook een ongewenst gevolg van de reconstruc tie. Er zal wellicht een herstructu rering komen van de distributie functie in Leiden. Wellicht zullen bedrijven zich elders in Leiden gaan vestigen. Het gaat om de vraag: moet de binnenstad van Leiden dood of niet? Het plan is twee jaar gele den al opgevat, maar het kan nu plotseling verwerkelijkt worden om dat er een miljoen beschikbaar is voor reioleringswerken. En daarmee kan de reconstructie van de Bree straat gelijk worden meegenomen.' 'Er is iets hardstikke fout in Leiden. Van het verkeer wordt bewust een wanboel gemaakt. De chef voorlich ting van het stadhuis laat zich fo tograferen ln het meest verrotte deel van de stad. En dat ls iets an ders dan waarvoor hij wordt betaald. We hebben nu een goed bedrijf en een stuk werkgelegenheid. En ook een stuk recreatie waar je u tegen zegt. We zijn als middenstand niet gewend pressie uit te oefenen, maar we moeten voorkomen dat Lelden naar de knoppen gaat.' Namens de Kamer van Koophandel was de heer Branderhorst naar de vergadering gekomen. Hij bepleitte dat voor deze ingrijpende 'operatie Breestraat' door de middenstand een gemeenschappelijk uitgangspunt wordt geformuleerd, op basis waar van men met het gemeentebestuur kan gaan praten. Hij zei nadrukke lijk dat de aanwezigen, voor wie de operatie-Breestraat een stuk inkom stenverlies zal betekenen, de zaak nuchter en niet-emotloneel onder ogen moeten zien. Hij zei zelfs zich te zullen terugtrekken, als dat wel zou gebeuren. 'Er is een onderzoek nodig/ zei de heer Branderhorst, 'om duidelijk te maken, waar we over praten; een onderzoek dat het kwa litatieve en het kwantitatieve belang van de Breestraat en zijn zijstraten aan het licht brengt. Op basis daar van kan men met de gemeente gaan praten over wat er moet gebeuren na de reconstructie.' Na de reconstructie wil men de Bree straat nog slechts openstellen voor bussen, taxi's, fietsen en bromfiet- Door een rukwind verloor de 15- jarige fietster Catharina M. van den H. uit de Obrechtstraat gister morgen om kwart over acht de macht over het stuur in de Kam- perfoellestraat. Op dat moment na derde een personenauto, bestuurd door de 24-jarige mevrouw F. M. S. uit de Berberisstraat. Het meisje werd door de zijkant van de auto geraakt en liep daarbij hoofdletsel op. Zij ls ln het Rode Kruiszieken- huls opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3