OPEC vandaag bijeen voor overleg over prijzen erslaggeving illeen baseren niet »p meer gegevens iezig bedrijf 'Fabrikanten volgen kronkel-redenering' Fel verzet tegen overname van Amsterdam Rubber 'Gemeenten gaan weinig doelgericht te werk bij hun investeringen' Pond sterling onder druk Rol olieconcerns uitgespeeld bij voorstel Sjah Sijthoff-prijs: KLM, Pakhoed en Audet i'inst Stevin Bouwers kunnen hogere prijzen doorberekenen Schlumberger naai de effectenbeurs Geen akkoord vakbonden en Philip Morris Rotterdamse haven verloor ƒ46 min. door oliecrisis New York zet stijging voort [ROUW KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 FINANCIëN/ECONOMIE TUS19 L19 $M+ fan een onzer redacteuren VENEN De ministers van olie van de dertien OPEC-landen komen vandaag en vermoedelijk ook log morgen in Wenen bijeen om over de olieprijzen voor het eerste kwartaal in 1975 te praten, lovendien zal waarschijnlijk een beslissing worden genomen over een nieuw, eenvoudiger prijsher- tel voor ruwe aardolie. fort voor de OPEC-vergadering is luidelijk. dat de lidstaten het on- erling niet eens zijn over wat er net de prijzen moet gebeuren. Wel taat vast. dat een prijsverlaging er liet in zit. Wanneer de voorstan- ers van prijsverhoging de over land krijgen, is een verhoging van .5 pet mogelijk. Deze prijsstijging ou dan overeenkomen met het ge- ïiddelde inflatiepercentage in de esterse consumptielanden van eertien procent. In de laatste ver- adering van de OPEC van 14 sep- ember jl. was gezegd, dat met in- ang van 1 januari 1975 de mate an inflatie in de industrielanden utomatisch in de olieprijzen zou [orden doorberekend, nkele invloedrijke lidstaten van e OPEC. waaronder Saoedi-Arabië, ebben laten weten verdere verho gingen niet op prijs te stellen. Hun voorstellen om tot een prijsverla ging te komen hebben echter weer kritiek uitgelokt van de overige, kleinere. OPEC-leden. Wellicht zul len de OPEC-staten tot een com promis komen door via andere we gen grotere winsten te krijgen. Bij voorbeeld door de rol (en de win sten) van de internationale olie concerns terug te dringen. Voorbeeld Daaraan wordt intussen zo hard gewerkt, dat, aldus minister Jamani van Saoedi-Arabië, de Arabische landen tegen het einde van dit jaar de hele oliewinning zullen hebben overgenomen. Saoedi-Arabië zelf heeft het voorbeeld gegeven door het grootste in het Midden-Oosten C. Breek Ivan Philips): AMSTERDAM De ontwikkeling van de verslaggeving in de jekomst, die zich uitsluitend baseert op 'meer gegevens' is niet list. Het verstrekken van separate informatie voor separate doel- nden (bijv. een sociaal verslag voor de ondernemingsraad) is :hter toe te juichen. it zei de heer P. C. Breek, tot 1 Dvember lid van de raad van be- uur van Philips, tijdens een bij- nkomst ter gelegenheid van de treiking van de 21e Henri Seijt- off-prijs. De heer Breek sprak per 'Nieuwe ontwikkelingen, in de arverslaggeving.". ging in zijn toespraak in op de ig, welke informatie in verschil- le EEG-landen door onderne gen moet worden verstrekt, •al als zij internationaal werk- n zijn. Hij kwam tot de conclu- dat er veel meer bekend is ntrent ondernemingen bij officië- en semi-officiële instanties, dan en zo oppervlakkig zou verwach- n en dat veel van de thans ge- aagde informatie 'nieuwsgierig- idsinformatie' is en daarom irre- tant. heer Breek merkte op, dat een rverslaglegging z.i. ter zake end is indien daaruit een verant- lord oordeel kan worden ge- irmd, op basis van in het maat- happelijk verkeer aanvaardbare ondslagen: ten aanzien van zowel de grootte de samenstelling van het ver ogen als de grootte en de samen- elling van het resultaat en ten aanzien van de richting larin deze twee elementen zich in komende periode(n) zullen ont- ikkelen. ogan betrekking tot de hoofdzaken de verslaglegging ging spr. arbij uit van de slogan: de infor- atie die goed is voor de leiding AMSTERDAM De Henri-Sijt- hoff-prijs voor het beste jaarver slag (over 1973) van ondernemin gen. die op de Amsterdamse effec tenbeurs genoteerd zijn, is dit jaar toegekend aan: KLM en Pakhoed (categorie ondernemingen met een zichtbaar eigen vermogen boven 100 min) en aan Audet (onderne mingen met een zichtbaar eigen vermogen van 20 min tot 100 min). In de toekomst zullen ook niet ter beurze genoteerde onderne mingen voor de Henri Sijthoff-prijs in aanmerking komen. van de onderneming is ook goed voor anderen. Eén van de uitgangs punten daarbij noemde hij de continuïteit van de onderneming met als belangrijk aspect de finan ciering. De toekomstparagraaf achtte de heer Breek voor alle bij de onder neming geïnteresseerden zeer be langrijk. Gezien de zich steeds sneller wijzigende externe factoren meende hij echter erop te moeten wijzen, dat tot het publiceren van 'harde' toekomstcijfers eerst na ui terst zorgvuldige afweging kan wor den overgegaan. Kwantificeringen suggereren nl. altijd meer exact heid dan men in werkelijkheid kan waarmaken. 0 pet. lager Stevengroep (aannemers) ver acht dat de nettowinst over 1974 10 pet achter zal blijven bij die er. 1973. In september werd er eds op gewezen dat de in 1974 realiseerde sterke uitbreiding van buitenlandse activiteiten van de oep een zekere druk op het resul- at van dit jaar legt. 1 het binnenland werkte het zeer Echte weer gedurende vrijwel het hele tweede halfjaar kostenver- igend. De omzet zal in 1974 ca. 1.1 miljard bedragen, de order- irtefeuille bedraagt thans ca. 1,3 iljard. irote order in Turkije oor Ballast en (ederhorst MSTELVEEN Overseas Con- ruction Company, een gezamen- ike onderneming van Ballast-Ne- im en Nederhorst heeft in Turkije n order gekregen van 115 mil- *n. In de baai van Iskenderun. in zuidoosthoek van Turkije gaat ferseas Construction een steiger 'uwen. phinx wil uitbreiden AASTRICHT De Koninklijke ihinx Céramique in Maastricht 11 de fabriek in de Limburgse •ofdstad uitbreiden met een lurvast-fabriek. waarmee een be ug van 10 tot 20 miljoen gulden moeid is. en die werk biedt voor I tot 100 mensen. ihinx, een onderdeel van het Ntse Reed concern, zegt in zijn annen gehinderd te worden door besluiteloosheid van de gemeen- Maastricht om een bouwvergun- ®g af te geven. Volgens de voor- Her van de Maastrichtse Kamer van Koophandel, mr. P. Meyer-Viol, zou het Reedconcern in dien de gemeente Maastricht niet op korte termijn met e&n uitspraak komt, zich wel eens elders kunnen gaan vestigen. Bij de Sphinx in Maas tricht werken 750 mensen. Scheepshypotheekbank wijst samenwerking af ROTTERDAM De directie van de Scheepshypotheekbank Neder land is onlangs benaderd van de zijde van ee« buitenlandse instel ling met het voorstel voor een zeer nauwe vorm van samenwerking, die zou heben kunnen leiden tot het uitbrengen van een bod op de aan delen. Besloten is op dit voorstel niet in te gaan, zo heeft de directie medegedeeld in verband met in de pers circulerende berichten. Biihrmann bundelt papiergroothandels AMSTERDAM Twee onderdelen van Buhrmann-Tetterode. nl. Bührmann's Papiergroothandel in Amsterdam en Ubbens Papiergroot handel en een Enveloppenfabriek in Zutphen gaan volledig samen, De nieuwe onderneming heelt ver koopkantoren, magazijnen en een enveloppenfabriek in Zutphen en ook magazijnen en verkoopkanto ren in Amsterdam. Het hoofdkan toor komt in Zutphen. Hunter Douglas Seda de Barcelona ROTTERDAM De omzet van Hunter Douglas (Luxaflex) is in het derde kwartaal met 16 pet- gestegen en over de eerste negen maanden met 18 pet. Door druk op de prijzen verwacht men in het tweede halfjaar een lagere winst dan in de eerste zes maanden. opererende olieconsortium. de Aramco, te nationaliseren. De economische commissie van de OPEC. die gisteren nog bijeen is geweest, zal geen prijsverhoging voorstellen, zo heeft een woord voerder verklaard. Wél heeft de commissie een voorstel van de Sjah van Perzië om tot een eenvoudiger prijzenstructuur voor ruwe olie te komen, overgenomen. Het voorstel, dat vandaag aan de ministerraad zal worden voorgelegd, voorziet in de afschaffing van het tweevoudige prijzenstelsel in ruil voor slechts één vaste prijs, die voor alle ruwe olie zal moeten worden betaald. Het huidige prijsstelsel is gebaseerd op de prijzen, die de olielanden berekenen voor de olie die de olie concerns voor eigen rekening pro duceren (de 'lijstprijs') en de prijs, die berekend wordt voor de olie die de oliemaatschappijen voor reke ning van de olielanden winnen en die zij daarop van de olielanden terugkopen. Voorwaarde voor de af schaffing van dit prijzenstelsel is de nationalisatie van de oliewin ning door de OPEC-landen. waar door de olielanden alle olie voor eigen rekening kunnen produceren en tegen een vaste prijs kunnen verkopen aan de olieconcerns of op de vrije wereldmarkt kunnen bren gen. Goedkoper Een vaste prijs maakt het de olie landen gemakkelijker om met de maatschappijen te concurreren in de directe verkoop van aardolie. De vaste prijs moet. aldus het voorstel van de Sjah. zo hoog zijn dat de inkomsten van de olielanden op het huidige niveau blijven, maar de winsten van de oliemaatschappijen worden gereduceerd tot een halve dollar per barrel (159 liter). Dit prijssysteem zal volgens de Iraanse regering de olie voor de eindver bruikers goedkoper maken, want de multinationale olieconcerns zouden zich uit de markt prijzen als ze een hogere prijs vragen dan de natio nale maatschappijen van de olie landen. Het nieuwe prijssysteem, dat zo wordt gehoopt goedkopere olie naar het westen zal laten vloeien, zal niet alleen de troebele atmos feer tussen producerende en consu merende landen enigszins zuiveren, maar het ook gemakkelijk maken om prijsstijgingen in de industrie landen te compenseren. Het voor stel van de Sjah voorzag ook daarin door de vaste olieprijs te koppelen aan een aantal produkten en dien sten, die de olielanden uit de con sumptielanden invoeren. De westerse landen hebben bij de beslissingen van de OPEC, die fun damenteel hun wei-varen bepalen, het toekijken. Zij verkeren t.o.v. de OPEC min of meer in een soortge lijke positie waarin de ontwikke lingslanden al sinds jaar en dag zitten: stijgende invoerkosten door een viermaal zo hoge olierekening zonder dat daar een evenredig toe genomen export tegenover staat. De pogingen om uit deze frustre rende situatie te geraken lopen nogal sterk uiteen. Zwaar Frankrijk en Engeland proberen ie der voor zich leningen in de rijk geworden olielanden af te sluiten om hun tekorten op de betalings balans te financieren. Deze pogin gen zijn tot op heden succesvol gebleken, maar zullen later, in de vorm van rentelasten, zwaar op de natie gaan drukken. Engeland ver keert daarbij in een gunstige posi tie omdat het kan rekenenop olie uit de Noordzee. Ook voor Neder land is de toekomst minder somber dankzij het geëxporteerde aardgas van Slochteren. De Verenigde Staten hebben het heel moeilijk in de rol van toe schouwer op het wereld-aardolie toneel. Amerika is nog steeds in de weer om de olieprijzen met twee tot drie dollar per barrel omlaag te krijgen. Dit doel valt niet zo is men gaan inzien te bereiken door wat krijgshaftige taal (presi dent Ford en de ministers Kissin ger en Simon), maar door er bij de consumerende landen op aan te dringen het olieverbruik met 10 procent terug te dringen. Verder wil het land met andere industrie landen een oliefonds van 25 mil jard dollar vormen om landen met betalingsbalansmoeilijkheden met kredieten te steunen. Veel soelaas zal dit fonds, dat moet worden gevoed met leningen van olielan den. niet bieden. In de eerste plaats niet, omdat het fonds veel te klein is om het totale tekort op de betalingsbalansen te dekken en het dus na een jaar meer dan op is. In de tweede plaats niet, omdat het nog de vraag is of de olielanden bereid zullen zijn om hun geld op langere termijn in zo'n fonds te beleggen. DEN HAAG De door de oliecrisis gestegen prijzen van bouwmateria len mogen voor zover het gaat om gesubsidieerde woningbouw aan opdrachtgevers worden doorbe rekend. zo heeft de minister van volkshuisvesting besloten. In deze sector mag voor alle wer ken. waarvan het aannemingscon tract vóór 10 november 1973 is gesloten, op de termijnbetalingen een verhoging worden toegepast en wel te beginnen met januari van dit jaar. De verhoging bedraagt: 0.42 pet voor het verrichte werk in januari 1974 en vervolgens oplo pend tot 1.24 pet voor het verrichte werk in juni 1974. Voor de daarna volgende maanden zullen nog per centages worden vastgesteld. Ook onderaannemers hebben recht op verrekening van de prijsstijgin gen. Daarom mag een opdrachtge ver pas tot betaling aan de hoofd aannemer overgaan, nadat hij van deze een getekende verklaring heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat de hoofdaannemer de verplichting tot verrekening op zich neemt met de onderaannemers van het desbetref fende werk AMSTERDAM De gewone aande len van Schlumberger Ltd. zullen van 18 december af op de Amster damse effectenbeurs worden ver handeld in de vorm van certifica ten aan toonder, die elk vijf gewo ne aandelen van nominaal één dol lar vertegenwoordigen. Schlumber ger is een op de Nederlandse Antil len gevestigde onderneming met hoofdkantoren in New York en Pa rijs. Het concern is hoofdzakelijk werk zaam op het gebied van de dienst verlening aan ondernemingen die naar olie en gas boren over de gehele wereld. Ook vervaardigt en verkoopt de groep elektronische ap paratuur en meet- en controle-ap- paratuur voor openbare nutsbedrij ven, laboratoria en fabrieken. EINDHOVEN De vakbonden en de directie van Philip Morris (siga- rettenconcern), zijn het na langdu rige onderhandelingen in Eindho ven niet eens kunnen worden over garanties voor de werkgelegenheid bij de Philip Morrisvestigingen in Eindhoven en Bergen op Zoom (to taal 950 werknemers). De vakbonden hebben geen genoe gen genomen met de toezegging van de directie dat de werkgelegen heid van de Nederlandse vestigin gen tot eind januari 1975 zou wor den gegarandeerd, aldus districts bestuurder H. Cleven van het NKV. De vakbonden willen onder meer dat de directie de werkgelegenheid voor een langere periode garan deert voordat men met het bedrijf verder wil praten, een standpunt, dat volgens vakbondsbestuurder Cleven ook door de ondernemings raden van het bedrijf wordt ge deeld. De moeilijkheden bij Philip Morris zijn volgens de directie voorname lijk te wijaten aan Italië dat 70 a 80 pet van de Nederlandse produk- tie afneemt en voor rond 150 miljoen bij het bedrijf in het krijt staat. De directie heeft verzekerd dal het beleid erop gericht is de produktie in Nederland te consolideren op het peil van oktober en november 'We wachten nu als vakbonden af wat de directie gaat doen. ROTTERDAM Het financieel nadeel dat de gemeente Rotterdam het afgelopen jaar heeft ondervon den van de oliecrisis is opgelopen tot een bedrag van 46,5 min. Dit bedrag bestaat voor 41,5 min uit gederfde havengelden en voor de rest uit teruggelopen inkomsten van het gemeente energiebedrijf en het gemeentelijk drinkwaterbedrijf. De Rotterdamse wethouder van fi nanciën J. Riezenkamp, deelde dit mee tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad Eerder becij ferde Rotterdam de financiële strop als gevolg van de oliecrisis op 36 min. Directeur van Stichting voor Informatieve Etikettering: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De fabrikanten volgen een kronkelredenering. Enerzijds onderschrijven zij het belang van een objectieve etiket tering (aanwijzingen voor de consument over een produkt) maar anderzijds zouden zij dat zelf wilen doen.' Dit zegt de heer A G. Berends, directeur van de stichting Informatieve Etikettering in Den Haag. Deze stichting zil momenteel in een impasse, omdat binnen het be stuurscollege (bestaande uit verte genwoordigers van bedrijfsleven en consumentenorganisaties) gisteren geen overeenstemming kon worden bereikt over de organisatievorm. Het grootste bezwaar van de heer Berends tegen het zelf (door onder nemers) aanleggen van eigen nor men voor etikettering betreft de objectiviteit. 'Wij vinden', zegt hij. 'dat dan een brok objectiviteit ont breekt, terwijl wij dan ook een vraagteken plaatsen bij het pro bleem welke sancties zijn op te leggen als bijvoorbeeld een van de leden zich niet aan de voorgeschre ven normen houdt'. Het blijft intussen afwachten wat minister Lubbers (Economische Za ken) nu gaat doen. Hij heeft het afgelopen jaar op vragen dienaan gaande al eens laten doorscheme ren, dat hij wettelijke maatregelen voor informatieve etikettering niet uitsluit, indien de partijen op vrij willige basis niet tot overeenstem ming zouden kunnen komen (het geen nu het geval blijkt te zijn). Drie jaar Maar eventuele wettelijke maatre gelen zouden wel eens een jaar of drie op zich kunnen laten wachten. De heer Berends wil in die tussen tijd echter niet 'stilzitten', maar ziet voor het IE mogelijkheden om. zoals hij dat noemt, belangrijk voorbereidend werk te doen. Naast de inbreng van het bedrijfs leven en de consumentenorganisa ties op bestuursniveau, zou hij de stichting dan graag uitgebreid zien met een groep onafhankelijke des kundigen (die er tot dusverre niet Inzitten) en die onafhankelijxe mensen beslissingsbevoegdheid ge- Bod hoort thuis op Wat erlooplein AMSTERDAM Ruim vijftig aandeelhouders van de Rubber Cul tuur Maatschappij Amsterdam hebben zich op een informatieve aandeelhoudersvergadering fel verzet tegen het bod van 250 per aandeel van nominaal 750 door Catz International. Grootaan deelhouder J. K. Leutscher (eigenaar van 10 pet. van het kapi taal) adviseerde niet op het bod in te gaan. 'Het bod hoort thuis op het Waterlooplein', zo meende Leutscher. ROTTERDAM Financiële problemen, met name een gebrek aan geld, vormen de belangrijkste oorzaak van de langdurige voorbe reiding, soms tientallen jaren, die met gemeentelijke plannen ge paard gaan. Gemeenten besluiten dikwijls in een tè vroeg stadium opdracht te verlenen voor het opstellen van een plan. Inmiddels heeft hij aangekondigd via advertenties zijn mede-aandeel- houders op te roepen voor een ver gadering op 17 december. Volgens Leutscher is tijdens de informatieve vergadering gebleken, dat de meer derheid van de aandeelhouders zich niet met het bod kan verenigen en dat men in grote lijnen de voorkeur geeft aan een zelfstandig verder gaan van Amsterdam Rubber mét de reorganisatie, zoals die staat aangegeven in het bericht aan aan deelhouders over het bod van Catz. Verschillende aandeelhouders, die op de vergadering niet aanwezig waren, hebben volgens Leutscher hun instemming met zijn plannen betuigd. Een vertegenwoordiger van Catz (een dochter van de Britse handels onderneming Berisford) heeft verklaard, dat het bod wordt inge trokken als slechts 70 pet. van de aandelen wordt aangemeld. 'Bij 80 pet. weten we het. nog niet', zo voegde hij er aan toe'. De presi dent-commissaris van Amsterdam Rubber deelde mee dat hij zijn mandaat ter beschikking zou stel len, als het bod door Catz niet zou worden aanvaard.- De directie ver telde. dat indien op eigen kracht zou zijn doorgevaren voor 1978 geen dividendbetaling mogelijk zou zijn- NEW YORK In de discussies was de claim op acf industries Indonesië van 'Amsterdam Rubber Airea (waarvan de aflossing duurt tot 2003) een heet de komende dagen inlichtingen te geven aan een NIVRA-accountant alsmede een managing-consultant, welke inlichtingen ter beschikking van de aandeelhouders zullen staan. Ook wil men een toelichting over de maatregelen ten aanzien van de geleidelijke opheffing van de afdeling handel van Amsterdam Rubber. Aan de Bankiersvereniging en een aantal banken is verzocht, om er aan mee te werken dat alleen aan delen. winstbewijzen en certificaten bij de bankiers van Catz worden aangemeld, als de houders hiertoe uitdrukkelijk instructies hebben ge geven. In het verledén is gebleken, aldus de heer Leutscher dat bij enig bod de bank haar klant mee deelt. dat. indien geen tegenbericht wordt ontvangen, de bank automa tisch tot inlevering overgaat. Aan gezien de meerderheid van de aan deelhouders op de informatieve vergadering van 10 december ern stige twijfels over het bod had, is een zelfstandige beslissing van de aandeelhouder gewenst, zo wordt opgemerkt. ven. Die commissie zou dan met name onderzoek kunnen doen over welke produkten de consumenten informatie willen hebben en wel ke inlichtingen zij zouden willen hebben. Aan zo'n onderzoek bestaat behoef te. want tot dusverre is het alleen het. bedrijfsleven dat gericht markt onderzoek pleegt. Zo'n 'consumen tenonderzoek' van het IE 'nieuwe stijl' zou dan naar twee kanten effect kunnen hebben, namelijk 1) een argument tegenover de fabri kanten en 2) een aanwijzing voor het ministerie van Economische Zaken in welke richting de wette lijke bepalingen zouden moeten gaan. Intussen heeft de Voedsel- en Agrarische Industrie (VAI) het ini tiatief genomen om binnen het gebied van de levensmiddelenwet geving te komen tot een voe dingswaarde-etikettering. In eerste instantie zal dat etiket worden be perkt tot de vermelding van de hoofdbestanddelen van het. voedsel, namelijk eiwit, vet en koolhydraat. De deelneming van de bedrijven geschiedt op basis van vrijwillig heid. AMSTERDAM Het pond sterling stond woensdag op de Europese va lutamarkten opnieuw onder druk. nadat de notering dinsdag al een ongekend laagtepunt had bereikt. Oorzaak van deze flauwe stemming voor het pond: berichten, dat de Arabische olieproducerende landen de betalingen voor geleverde olie voortaan alleen nog maar in dollars en niet meer in ponden willen ont vangen. Zo verlangt Saoedi-Arabië van de Aramco. dat alle betalingen over december volledig in dollars en niet zoals tot nog toe voor 25 pet in ponden worden afgewikkeld. Verder waren er gisteren ook ge ruchten, dat er sprake zou zijn van een afvloeien van Arabische olie- gelden vanuit Londen naar Parijs. Als gevolg hier*van won de notering van de Franse frank aan kracht. In Londen ramen financiële des kundigen. dat ongeveer 10 pet. of 2.4 miljard dollar, van de olie-afre keningen met Saoedi-Arabië plaats vindt in ponden. Doorgaans komt dit geld in Londen terecht. De Londense effectenbeurs bereikte woensdag het laagste punt van de afgelopen 20 jaar. Behalve de ont wikkelingen rond het pond speelde ook de verwachting van een groot tekort in de Engelse buitenlandse handel een rol. In Londen zakte het pond gisteren aanvankelijk opnieuw in. doch later was enigermate van een herstel sprake. Geopend werd op 2.3230 dollar voor een pond. waarna een notering van 2.3237 uit de bus kwam. tegen een slot van dinsdag van 2,3243 dollar. Later trad weer een daling in tot 2.32 dollar. In Frankfort noteerde het pond DM 5.726. tegen bij het begin van de handel DM 5.7395 en een slotnote- ring van dinsdag van DM 5,752. NI'.I). EONDSEN IN Ni:\V YORK NEW YORK. Kon. Olie noteerde giste ren (in dollars: 25%-% (26%-%) Phi lips 8%-% (8%-%). Unilever 30%-31 (304-314 1 en KLM 154-% (154-4 Opsave Hornblower en Weeks. EFFECTEN KOERSEN AVON OVER KEEK AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tusen haakjes de c»r- cile slotkoers van gisteren) AKZO 38.30 08.70). Hoogovens niet genoteerd (56.50) Kon. Olie 65.49 ee 65.40/66.00 (66.50). Philips 21.70/80 (21.90). Unilever 78.10 50 (79.301. KLM niet genoteerd (40.50) 35 35 10 4 10'!h Vaak staat dan nog niet duidelijk vast of men het project binnen redelijke termijn kan voltooien. Al dus dr. J. D. Hilferink in zijn proefschrift 'gemeentelijke investe ringsbeslissingen'. waarop hij woensdag aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam is gepromo veerd. De heer Hilferink is als eco noom verbonden aan het instituut voor onderzoek van overheidsuitga ven in Den Haag. Volgens hem is er nog maar weinig bekend over dé wijze, waarop in de Nederlandse gemeenten beslissin gen over investeringen worden ge nomen. Om enigszins in deze leem te te voorzien, heeft de heer Hilfe rink een vergelijkend onderzoek in gesteld naar de voorbereidingspro cedures van 37 investeringsprojec ten van gemeenten. Het ging hier om sporthallen, gemeentehulzen en Industrieterreinen, die in de perio de van 1969 tot en met 1972 gereed zijn gekomen. Tientallen jaren Duidelijk werd hierbij onder meer. Allied Chemical 29% Alum. Co of Am 274 274 hangijzer. In het American Brands 304 31 bod van Catz is overneming van de Amertcan Can 254 264 claim, die volgens het bestuur een EwfpowerïS'l is huidige waarde heeft van ƒ3,5 mil- Am Metaj Cumax 324 32 4 joen, inbegrepen. Maar volgens de Am Motore 34 34 oppositie zou het bod van ƒ250 pas Jm Te?e& Tel 43 4 43 4 reëel zijn als de oude aandeelhou- Ampex 24 24 ders bij overdracht van hun stuk- Anaconda 134 i3t ken wel hun claim mochten behou den. Zou de claim in handen ko- Bendlx 9()ai 903i men van Catz, dan was naar de Betbi steel 244 244 mening van de heer Leutscher een Boeing 164 io bod van 350 a 375 redelijk. Burlington Ind 144 144 Can Pacific Ry 134 134 Celanese 244 244 Inlichtingen Ch«3e Manhattan26' Cdessle System 14 52 4 L~- 74 8 44% 454 van volgende week staat bespreking Colgate Paimoiiv234 23% van de zelfstandige continuïteit gSmm5nwSl:d??ot n3 ijn van de vennootschap. Het bestuur cons Edison c% 64 van Amsterdam Rubber is verzocht Cont can 24 244 Cont OU 40 4 41 4 Curtlss Wright 54 5% Curtiss Wright A 18 174 Dart Ind 134 134 Deere and Co 39 38% Dow Chemical 54% 534 Du Pont (El) 884 88 Indnxt. Sporen (Jtlll, Obl. Modi dat er soms tientallen jaren verlo pen tussen het moment dat de ge dachte over een plan wordt gelan ceerd en het moment waarop het plan in uitvoering werd genomen. De voorbereiding van de bouw van sporthallen bleek nog de minste moeilijkheden te geven. - De besluitvorming betreffende de »*r-w bouw van een nieuw gemeentehuis fjflW IOI\lF^ INDFY is ver verwijderd van wat wordt y¥ IML/L./N genoemd objectieve doelmatigheid. Een gebrek aan fundamentele ge gevens voor de voorbereiding van. een dergelijk project maakt, dat men niet doelbewust en doelgericht op het gestelde doel. een nieuw gemeentehuis, kan afgaan. Ook constateerde de heer Hilferink dat de kosten van vele projecten stel selmatig worden onderschat. In de bij zijn proefschrift behoren- de stellingen, beweert hij tenslotte dat ook gemeenten niets menselijks Koersen in Montreal vreemd is. Hij vindt dat het con sumptie- en investeringsgedrag van RnB„ %l2- vele Nederlandse gemeenten doet Husky 114 in denken aan die mensen, die steeds Nat Gas maar weer nieuwe dingen Eastman Kodak 61 9 dec. 579.94 138.39 65.86 66.87 837.7 Exxon 60' 10 dec. 593.87 140.67 67.55 834.0 11 dec. 595.35 141.64 66.63 68.16 826.2 First Nat City 61% 61% 29 4 15 4 34 4 15 4 Gen Electric Gen Fonds 17% 1/4 Gen Motors 304 314 Gen Publ Uttl 10 4 10% Gen Tei Tel 16% 16' Getty OU 126 12( Güette 21% 224 Gimbel Brothers 12% 13'.. Goodyear I an P 23 2: Gulf OU 16% 16% Illinois Central Ind 114 11% Instlco 5% 54 Int Busln Mach 172 171% Intern Harvester Oexd 2C Int Nick of Can 204 204 Int Paper 334 34 Int Te) Tel 17 Llng Lemco Voug 9 4 Litton Ind 3% Lockheed Aircraft 3% 13% Aand. Obl Tol H L. allegbeny pow 9 dec. 14.660 21.100 1809 505 853 Akzona 10 dec. 15.690 1821 941 439 Am Standard 11 dec. 15 700 15.700 1812 800 572 Amïtec, InÖ 124 Cerro 11 11*» Chadbourn Corn Chase Select Fd 1 77 21.80 Columbia Gas 20% 22 Comlnco 23 4 23 Cont Telephone 104 104 'omdat de buren het ook hebben', sbeii Canada 3.64L 3.691 3.67 L 104 11 11b Fiuor Corp Gen Clgar 18% 18% 3% Marcor 14 4 14% Martin Marietta 13% 13% May Dep Stores 21% 214 McDonnell Dougl 84 8% Mobil OU Corp 33% 344 Nabisco 22 4 234 Nat Cisb Reglst 15% 15 Nat Distillers 13% 134 Nat Gypsum 8% 8% Nat SteeJ 31% 31% Nat Lead Ind 114 11% Int Bank for Res 9 4b>9 41 Int F'av Frag 26% 26'. Int Paper ($4) Kansas City Ind 8 4 Kansas Power 18 4 18% KLM 13 4 154 Kroger 15% 15% Olln 15 4 15% 38 4 38% Pac Gas and El P"nn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris 45 4 46% Phillips Petr 37 4 364 Procter Gambl 81 81a. RCA exc Republic Steel 22 4 Reynolds Ind 50% Royal Dutch Petr 26 4 Santa Fé Ind 26-% 27 4 Sears Roebuck 41 4 44% Shell Oil 44% 454 Southern Co 9% 9 4 Southern Pacific 26 4 2' Southern Rallw 394 4C Sperry Rand 27% 27 4 Stand Oil Calif 21% 22% Stand OH Indiana 83 84' Studebak Worth 21% 21 Sun OU 37 36% Texas Gulf Texas lost Transamerlca Unilever 314 31 Union Carbide 38% 38% Unl Royal 5% 5% United Aircraft 29% 29% United Brands 2% 2% US Steel 36 4 36% 9% Madison Fund Nat Can NY Centr A North West R West Union Tel Westlnghouse El Wool worth N Am Philips Co 12 4 Occidental petr 12 4 Reliance Group 5% 5% Standard Brands 48 4 504 Union Electr 9». 9% Unl ten Elect! 3 2% Ug Corp 10'. 10 Western Bancorp 15% 16%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19