Twente maakt Vergissing' van Praag meer dan goed Wim van Zijl: 'Overleg is er niet geweest' /7^\ DDR in opmars Dukla valt in Enschede door de mand: 5-0 iedereen die meer dan één fles in huis heeft. Sitters Europa technisch niet achter op VS Utrecht gaat sporttraining subsidiëren Vier jockeys gearresteerd wegens fraude TOMADO de handigste thuis. TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 SPORT T14/K14 ENSCHEDE FC Twente heeft ondubbelzinnig aangetoond dat de 3-1 nederlaag van twee weken geleden bij Dukla Praag, een in cidentele miskleun is geweest. Het moet dat ook zelf hebben beseft. Tevens heeft het ondanks diem erkwaardige nederlaag geweten, dat Dukla Praag allerminst een imponerende tegenstander was. Hooguit een technisch aardig clubelftal, zoals er zo veel zijn. Het was ook een optimistisch Twente, dat naar het tweede treffen in Enschede toeleefde. van Willem de Vries, dat slechts enige decimeters langs de paal naast zoefde en kort daarop ook een kans voor Jeuring, waarbij Vik tor echter andermaal redde. Maar dan, op slag van rust 2-0. René Notten rukte op, passeerde twee tegenstanders en schoot keihard raak: 2-0. Een stand, die toen al voldoende was voor kwalificatie van de kwartfinales. Een stand ook die alle van tevoren bestaande optimisme In het Twent se kamp op slag rechtvaardigde. Dukla bleek inderdaad de ploeg, die niet als een topper op Europees kon worden beschouwd: Dukla kwam net als in de tweede helft van de eerste wedstrijd nauwelijks aan bod. Afgezien dan van de eer ste tien minuten toen Twente zich achterin enkele slordige momenten kon permitteren. Het verrassende van die 2-0 rust stand was toch wel, dat Twente de nieuwe opdracht van een spelbepa- lend team, weinig onwennig waar maakte. Achteraf ls dat zelfvertrouwen van FC Twente terecht gebleken. Want in Enschede viel Dukla Praag inder daad door de mand. Op een voor de Tsjechoslowaken onthutsende wijze, die door vernederende cijfers werd uitgebeeld. Het constant aanvallende Twente rolde het zo kwetsbare Dukla met 50 op. Bepaald geen onlogi sche cijfers, voor wie Dukla twee maal heeft bezig gezien. Inderdaad verraste Dukla de Ne derlandse tegenstander in de blub ber van Praag de eerste drie kwar tier. Het nam toen ook een 30 voorsprong. Maar daarna in de tweede helft en tijdens de return in Nederland heeft de Tsjechoslo- waakse formatie geen moment kun nen imponeren. Daarom vooral gaat FC Twente volkomen verdiend naar de kwartfinales. PRESSIE FC Twente wist per slot van te voren waar het aan toe was. Het diende de tegenstander van begin af aan het mes op de keel te zetten, wilde het de forse achter stand van twee doelpunten weg werken. Pressie luidde het parool en Twente voetbalde er ook naar. Met de wetenschap evenwel, dat een dergelijk speltype niet tot de eigen specialiteiten kon worden ge rekend. Twente immers, is al jaren een team, dat het van een behou dende speelwijze moet hebben en vooral dan gevaarlijk is wanneer de tegenstander het initiatief heeft. Maar zo ver kon Twente het tegen Dukla Praag bij voorbaat niet laten komen. Het moet ook een vurige wens van trainer Spitz Kohn zijn geweest, gezien de gesteldheid van het ter rein, middels dat drukkende voetbal een snelle voorsprong te veroveren. Conditioneel immers, was het een zware opgave om een complete wedstrijd jagend te volbrengen. De toch al zo geteisterde grasmat was gisteren nog eens van een extra handicap voorzien. Een hele dag had het in Enschede geregend en ook gesneeuwd. Met het gevolg dat het terrein uiterst zacht was gewor den hetgeen het uithoudingsvermo gen danig op de proef stelde. Maar goed, Twente dus op de aanvallen de toer. Met daarbij een voor dat soort gelegenheden toch wel een nuttige Jan Jeuring en op het mid denveld een uiterst gemotiveerde Invaller Eddie Achterberg. GRIEP Het ging tegen Dukla. dat inder daad drie vaste krachten wegens een griepepidemie in Tsjechoslowa- kije miste: de middenveldspelers Gajdusek en Krimmlch waren ver- vapgen door Fandel en Rott. En in het centrum van de verdediging had Samek plaats gemaakt voor Mikus. De speelwijze van Twente hield evenwel ook gevaren in. want het technisch toch knappe Dukla zou bij maar één slagende counter via Gergel of Bllsky Twente in een zeer kansloze positie kunnen manoeu vreren. En die dreiging bestond aanvankelijk, toen Epie Drost bij voorbeeld een keer solerend op hoogst eigen wijze balverlies leed. Bilsky kon er echter geen doeltref fend profijt van trekken. Na een enigszins moeilijke eerste periode, werd na twintig minuten de pressie van Twente voor het eerst zicht baar; via chaotische beelden voor het doel van de voortreffelijke doelman Ivo Viktor. Zoals dat ook in de veelbesproken tweede helft in Praag het geval was geweest, ont stond er toen voor het eerst duide lijk paniek in de gele afweer der Tsjechen. Een kopkans van Jeuring en een schietkans voor Johan Zui- dema waren er het gevolg van, die evenwel nog zonder resultaat ble ven. DOELPUNT Maar juist, toen na een half uur een periode rijp leek voor eerste twijfel, kwam FC Twente dan toch aan het zo gewenste doelpunt. Jo han Zuidema stapte slim over de bal heen, die daarop bij de vrij staande Frans Thijssen terecht kwam. Diens schot kon Viktor niet onder controle krijgen en Zuidema profiteerde vervolgens van zijn Tor- instinct. Simpel tikte de tengere Fries raak: 1-0. Een goal, die hart stochtelijk door de toch nog 12.000 toeschouwers werd bejubeld. En door meerderen gevolgd werd. Eerst nog wel een ongekend hard schot AANVALLENDER Maar de realiteit was natuurlijk na rust toch ook weer, dat de voor sprong uitermate broos was. Een derde doelpunt zou aanmerkelijk meer opluchting brengen. Temeer omdat Dukla's Josef Masopust voor een iets aanvallender concept koos. Hij moest ook wel, gezien de stand. En direct na rust kon Dukla ook juichen over een tegenpunt. Maar de Honaarse scheidsrechter Gyula Emsbergen maakte terecht een ein de aan de vreugde. Want Nehoda had op een voorzet van Rott de bal met de vuisten achter Henny Ar- desch geslagen. Direct na dat moment maakte de routinier Geleta plaats voor Datko. Geleta had juist daarvóór een gele kaart opgelopen die evenwel het gevolg was van een voorafgaande nekslag van Eddy Achterberg tegen de international. Een provocerende Achterberg, die zijn onvrede een kwartier voor het einde zelf met een blessure moest bekopen. Het zat er al enige tijd in dat de Tsjechen het gedrag van Achter berg bepaald niet lekker zat. Dvo rak maakte dat duidelijk door mid del van een ongegeneerd harde overtreding. Achterberg moest tus sen reserve Harry Bruggink en trai ner Spitz Kohn geblesseerd het veld verlaten. Zijn plaatsvervanger werd Roel Brinks. Tevoren was Niels Overweg spits Jan Jeuring al ko men vervangen. Toch bleef Twente hetzelfde spel spelen als in de eerste helft. Het had daar ook gelijk in, want Dukla was gewoon een kwetsbaar team achterin. En halverwege de tweede helft bewees Twente dat binnen enkele minuten tot twee maal toe zeer doeltreffend. Na 25 minuten was het Johan Zuidema die de ver dediging van Dukla op een schitte rend splijtende pass van Frans Thijssen omspeelde en beheerst 3-0 aantekende. Een goal ook, waarbij scheidsrechter Emsberger zich on derscheidde. Vlak voor Thijssen barstte, werd namelijk René Notten opzichtig van de bal gezet. Emsber ger zag echter het voordeel, dat Thijssen daarnaar toesnelde en hij liet doorspelen. Twee minuten later werd Dukla definitief uit de UEFA Cup gesto ten. René Notten stond op een afstand van 35 meter wat te jong leren. Plotseling haalde Notten ver rassend hard uit. Viktor, de steeds onzekerder optredende Viktor, wei felde een moment en het projectiel van Notten sloeg pal onder de lat in. Ondanks de onvoldoende reage rende Viktor een schoonheid van een doelpunt. En het kon niet op. Twente leek vooral de Praagse vergissing te wil len uitwissen. Met nog tien minu ten te spelen leidde dat tot een derde goal van Johan Zuidema. Notten trok voor, waarna Zuidema zich van achter de niet-reagerende Stambacher werkte, en vallend in kopte: 5-0. FC Twente-Dufcla Praag 5-0 (2-0) 32. Zuidema 1-0. 43. Notten 2-0. 70. Zuidema 3-0. 78. Notten 4-0, 80. Zuidema 5-0. Scheidsrechter Emsberger (Hongarije). Toeschouwers: 12.000. FC Twente: Ardesch: Van Ierssel. Drost. De Vries, Oranen; Thijssen. Achterberg (Brinks), Notten: Zuidema, Jeuring (Overweg), Pahlplatz. Dukla Praag: Viktor: Macela. Mlkus. Dvo rak, Stambacher: Rott Geleta (Datko), Vandel; Gergel, Bllsky, Nehoda. MATTY VERKAMMAN Een van de vele Twentse aanvallen op het doel van Dukla Praag. Dit keer komt Johan Zuidema niet aan scoren toe. Stambacher (5) en doelman Viktor zegevieren in het duel met de Twentse nummer elf. DEN HAAG Het voor-Olympische schaatsseizoen is nog slechts een maand oud, maar één ding is al duidelijk aangetoond: Oost-Duitsland is bezig aan een grootse come back. Een twintigtal jaren geleden kende Oost-Dultsland in Helmut Kuhnert, Ginter Tilch en Helga Haase een aantal schaatstoppers van formaat. In 1969 kondigde de terugkeer van Oost-Duitsland als schaatsnatie zich reeds aan met als uitblinkers Horst Freese (inmiddels Westduitser) en oud-wereldkampioen sprint Ruth Bud- zisch-Schleiermacher. Nu kent Oost-Duitsland een explosie van schaats talenten: Manfred Winter. Klaus Wunderlich, Klaus Knauer, Harald Oemhe bij de heren en Ute Dix, Monika Zernicek, Heike Lange en Karin Kessow bij de dames. De recente wedstrijden in Inzeil, West- en Oost-Berlijn hebben aangetoond dat de Oostduitsers niet voor buitenlandse sterren uit de weg hoeven te gaan. Klaus Knauer heeft met een tijd van 39.1 seconden (Karl Marxstadt) bewezen tot de internationale sprintelite te behoren, Manfred Winter (jeugdwereldkampioen) en Klaus Wunderlich kunnen zich met de beste allrounders meten en bij de dames lijken vooral Ute Dix en Monika Zernicek op weg een gooi te doen naar de "erfenis' van Atje Keulen- Deelstra. Het geringe verschil van 1,4 seconden dat zondag in Oost-Berlijn tussen de 3000-meterspecialiste Sippie Tigchelaar en Monika Zernicek be stond, is veelzeggend. Reactie op antwoord van minister Van Doorn DEN HAAG (ANP) 'De minis ter van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. H. W. van Doorn, meent de kritiek van de georganiseerde sport op de door CRM geproduceerde nota sportbeleid en de vragen van de kamerleden mevrouw Langedijk- De Jong en Voogd (beiden PvdA) terzijde te kunnen schuiven door het voor te stellen alsof aan alle voorwaarden van goed overleg is voldaan. Echter in de beleidssfeer heeft tussen de sport en CRM nooit overleg plaats gevonden over een gecoördineerd, c.q. nati onaal sportbeleid, noch over een nota sportbeleid', aldus dr. Wim van Zij 11, de algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfedera tie, als woordvoerder van de geor ganiseerde sport in een reactie op het antwoord van minister Van Doorn aan beide genoemde Twee de Kamerleden. 'In een door de vijf koepelorgani saties aangevraagd gesprek met de minister op 13 november 1974 wees de bewindsman de vertegen woordigers van de Nederlandse Culturele Sportbond, de Neder landse Christelijke Sport Unie, de Nederlandse Katholieke Sportfe deratie, het Nederlandsch Olym pisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie erop dat het ver standig zou zijn positief tegenover de nota sportbeleid van CRM te staan. In dat geval zou de sport in het beleid kunnen meespreken. Zou de sport in negatieve zin reageren, dan zou CRM het sport beleid zelf ter hand nemen.' 'Hieruit blijkt zonneklaar, dat van werkelijk overleg over een gecoör dineerd sportbeleid nimmer is ge sproken en dat vertegenwoordi gend een getal van bijna drie miljoen mensen, nimmer in de gelegenheid is geweest om wensen en plannen zoals die in de boe zem van de sport leven en in de nota Sport '70 werden neergelegd, in een doelmatig overleg met de regering ter discussie te stellen.' 'Waarom de nota 'Sport '70', wel ke door de gehele georganiseerde sport tot stand is gekomen en waarbij door de sportwereld een aantal voorzetten is gegeven, die op ministerieel niveau tot fraaie treffers hadden kunnen worden omgebogen is genegeerd, blijft een intrigerende vraag.' 'Inderdaad heeft de minister ge lijk wanneer hij zegt dat er door vertegenwoordigers van de geor ganiseerde sport en CRM regel matig overleg is over velerlei on derwerpen de sport betreffende. Het gaat dan in de regel over de uitvoering van subsidieregelingen ten behoeve van opleidingen en accommodaties e.d.' 'De door CRM georganiseerde dis cussiedag over sportieve recreatie op 23 oktober 1973 had niets te maken met beleidsvoorbereiding of met de latere nota sportbeleid. De discussie betrof uitsluitend de invoering en de inhoud van het begrip sportieve recreatie. De uit niet-overheidsvertegenwoordi- gers bestaande adviesgroep spor tieve recreatie, waarvan de leden a tritre personnel zijn aangezocht, heeft een aantal gesprekken ge had, waarbij conform de opdracht de sportieve recreatie centraal stond en niet vraagstukken van algemeen sportbeleid'. 'In de nota sportbeleid van de minister van CRM wordt enige malen getuigd van de bereidheid tot nader overleg, maar de tekst van de nota, welke door alle koe pelorganisaties en sportbonden nauwkeurig is gelezen, maakt deze uitspraak uitermate ongeloofwaar dig, aangezien de sport hierin voortdurend als beleidspartner buitenspel wordt gezet'. 'Tenslotte verwijst de minister naar de nieuwe overlegsituatie in het bestuur van de stichting de nationale sporttotalisator, dat vol gens hem in belangrijke mate ge stalte zal geven aan het te voeren sportbeleid. Om dat echter te kunnen doen zullen de beleids partners, dus ook de organen van het particulier initiatief, de bouw stenen voor zo'n beleid moeten aandragen. Dit kan alleen wan neer aan twee voorwaarden wordt voldaan: 1. de bestuursleden moeten hun eigen verantwoordelijkheid blij ven dragen in het overleg met hun achterban, opdat het bestuur Voor zijn grote verdienste voor de sport in het algemeen en de recreatiesport in het bijzonder is dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, door de Belgi sche minister van Nederlandse cultuur en Vlaamse aangele genheden onderscheiden met de erepenning Piet Theys. De in augustus overleden be kende radio-reporter Piet Theys was voorzitter van de hoge raad voor de lichamelijke opvoeding en de sport en het sport-comite in België. Hij was een fervent voorstan der van de sport voor allen- idee. De minister zal op 17 december 1974 in Brussel de erepenning overhandigen aan dr. W. van Zijll. van de stichting sporttotalisator zich voldoende inzicht kan ver werven van hetgeen in de maat schappelijke organisaties, die van toto- en lottogelden profiteren, aan visie leeft. 2. regelmatig overleg tussen de beleidspartners o.m. buiten het bestuur van de nationale sportto talisator zal onontbeerlijk blij ken.' Na de afwijzing van de CRM-nota sportbeleid door de georganiseerde sport, heeft ook de andere grote partner in het Nederlandse sport leven kritiek geuit. De landelijke contactraad voor gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke opvoeding, sport en recreatie, waarbij 458 gemeenten (waaronder alle grote en middel grote) zijn aangesloten, vindt dat de nota van minister Van Doorn in ontstellend onvoldoende mate de samenhang tussen recreatie sport. algemene wedstrijdsport en topsport erkent. 'De minister zoekt naar een "eigen' sportsector, waarin de centrale overheid als stimulerende, organiserende en dominerende factor wil optreden', aldus de contactraad, die een der gelijke principiële beleidsbepaling, waarin voor de georganiseerde sport nauwelijks plaats is, afwijst. De contactraad wijst erop dat een gecoördineerd sportbeleid een ge decentraliseerd beleid behoort te zijn, inhakend op het vooral door de gemeenten tot dusverre ge voerde beleid. 'Hoewel het stimu lerend effect van bepaalde rege lingen niet kan worden ontkend, rijst toch de vraag of dit nu bij uitstek het beleidsinstrument is. waarop is gewacht. De praktijk leert het tegendeel. Bedoelde re gelingen dreigen vaak te ontaar den in een pseudo-wetgeving c.q. in een vorm van ambtelijke be tutteling', aldus de contactraad. De contactraad ziet als belang rijkste drijfveer van de minister niet het verschaffen van meer mogelijkheden aan de georgani seerde sport, maar de overweging dat het 'sport voor allen' moet groeien naar 'sport door allen'. Deze beleidsfilosofie vraagt een beleid dat de burger in staat moet stellen zelf inhoud te geven aan hun eigen sportbeleving. Daarvoor zal onder meer binnen het onder wijs van de kleuterschool af be wust moeten worden gewerkt aan een grotere zelfontplooiing door middel van sport en spel. Dit vraagt om bestudering van de zo genaamde uren-tabellen en heeft consequenties ten aanzien van de planning van accommodaties. De raad heeft deze benaderingswijze in de nota node gemist. De con tactraad mist in de nota ook node een financieringssysteem, dat be rust op een wettelijk uitgewerkte ordening van toedeling van ver antwoordelijkheden. Tenslotte spreekt de raad er zijn spijt over uit, dat de klemmende vraag aan de rijksoverheid de leiding te ne men in het topsportbeleid, waar voor de verantwoordelijkheid op het ogenblik ten onrechte op ge meentelijke schouders rust. in de nota zelfs niet wordt gesignaleerd. Het commentaar van de raad is aan de vaste kamercommissie voor CRM aangeboden. AMSTERDAM Zwem- bondscoach Bert Sitters is de ze week teruggekeerd uit de Verenigde Staten, waar hij in Las Vegas een internationaal trainers-symposium heeft bij gewoond. Sitters had de KNZB verzocht de bijeen komst te mogen bijwonen om zich te kunnen oriënteren op de wereldkampioenschappen, die volgend jaar worden ge houden in Cali (Columbia), en de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. Van de ruim 1000 aanwezige trainers kwamen er, volgens een schatting van Sitters, onge veer 100 van buiten de Vere nigde Staten. Uit Europa wa ren er deskundigen uit Italië, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Finland en de Sowjet-Unie. Oost-Duits land was niet vertegenwoor digd. Verrassende nieuwe gezichts punten heeft het symposium volgens Bert Sitters niet op geleverd. De bondscoach: 'Sa menvattend kan men zeggen, en die indruk bestond al ge ruime tijd, dat wij in Europa verder zijn op het punt van de 'wetenschap', dus de oplei ding en trainingsopbouw. Wat betreft de technische kennis is de stand ongeveer gelijk en in Amerika is men ons voor met de begeleiding, de ver houding trainer-pupil, de mentale training, enz. Men past de modernste psycholo gische en pedagogische me thoden toe'. 'Een Nederlandse trainer had in Las Vegas ook een lezing kunnen houden', aldus Sit ters. 'In Amerika bestaat er bijvoorbeeld in dit 'vak' hele maal geen opleiding. Veel collega's hebben daar bun er varing uit de partijk en voe ren hun kennis op door het bijwonen van congressen als dit. Men neemt ook veel van elkaar over. Als een Mark Schubert succes heèft met Shirley Babashoff door haar elf keer per week te laten trainen, waarbij ze wel van 15 tot 20 km per keer komt, dan geldt dat als een goed voor beeld'. Bert Sitters heeft vanzelfspre kend veel vragen moeten be antwoorden over Enith.Brigi- tha, die met Kornelia Ender in de VS wordt gezien als het in Cali te kloppen duo. 'Maar ook de naam van José Damen kennen ze en er bestond veel belangstelling voor school slagzwemster Wijda Maze- reeuw', aldus Sitters, 'maar van Brigitha zijn ze wel bij zonder onder de indruk'. De Nederlandse bondscoach, die in Las Vegas onder meer Counsilman, Daland, Schubert en Swartz aan het woord hoorde, heeft de indruk dat de Amerikaanse zwemmers en zwemsters qua mentaliteit een absoluut overwicht hebben op hun Europese collega's: 'Als het er op aankomt zijn ze vaak niet te kloppen. Dat zit er daar ingebakken en dat is bij ons veel moeilijker te bereiken. Misschien omdat ze in Amerika al een lange weg achter de rug hebben voor ze aan de top zijn. De concurrentie is natuurlijk veel groter dan in Europa'. UTRECHT Als eerste gemeente in Nederland heeft de gemeente Utrecht een regeling voorbereid om sportverenigingen in staat te stel len geschoolde trainers aan te trek ken. Volgens de voorbereidingscom missie van de regeling blijkt in de praktijk dat sportverenigingen niet of nauwelijks in staat zijn deskun dige 'technisch kader' in dienst te nemen. Het streven van de ge meente is nu uiteindelijk 25 pet van de totale verenigingskosten voor dit d oei te subsidiëren. De gemeente wil op deze wijze een kwalitatief en kwantitief betere sportbeoefening bevorderen. De voorbereidingscommissie verwacht dat in de nabije toekomst ook het ministerie van CRM een aandeelin de subsidiering zal hebben. PARIJS Vier Franse top-jockeys zijn de afgelopen dagen gearres teerd op verdenking een ren vol gens gemaakte afspraken te hebben laten verlopen. Maandag werd de 24-jarige oud-kampioen van Frank rijk Pierre Costes in verzekerde bewaring gesteld. Dinsdag werden ook Jeanpierre Renard. Jean Paul Cirabegna en Jean-Pierre Pailiper- ron in staat van beschuldiging ge steld en gearresteerd. Het betreft een wedstrijd die op 9 december 1973 is gereden. Van de toen 24 gestarte paarden vielen er vijftien, waaronder alle favorieten, direct al ver terug. Flessen vragen om een ordentelijke plaats. Dat weet de wijnver zamelaar die met zorg z'n T omado-rek kiest om jaren en chateau's te rangschikken. Maar Tornado- rekken zijn er voor alle flessen, van cola tot cognac. In kelders, keukens en kamers. Hier zijn enkele voorbeelden. Vraag uw Tornado- winkelier eens naar 't hele programma. Zo'n rek is trouwens ook een leuk kado-idee! Er zijn rekken van 12 -90 flessen, van fl0,75-fll5,- Voorbeeld voor 24 flessen. Stapelbaar, verzinkt of geplastificeerd. Voorbeeld voor 36 flessen. Glanzend verzinkt of geplastificeerd. Voorbeeld voor 60 flessen. Speciaal voor de echte wijnverzamelaar, dus met slot BEKAEBT COOUT

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14