tweede strafschop Velez Harde waarheid voor onfortuinlijk Ajax Hier gebeurde het: Derby County neer na Amsterdams karakter zegeviert UEFA CUP Overwinning van 2-1 op Juventus niet voldoende 'ilburg Trappers lit Cup 'ini van Bracht ïoeizaam naar erde overwinning U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat Forluna Dusseldorf stikt in de modder van het Rheinstadion BOUW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 SPORT T13/K13 DERDE RONDE AjaxJuventus (0—1) 2—1 FC TwenteDukla Praag (1—3) 5—0 Fortuna DüsseldorfFC Amsterdam (0—3) 1—2 Banik OstrawaSSC Napoli (2—0) 1—1 Dynamo DresdenHamburger SV (14) 2—2 FC KölnPartizan Belgrado (0—1) 5—1 Real ZaragozaBorussia Möncliengladbacil (0—5) 2—4 Velez MostarDerby County (1—3) 4—1 AMSTERDAM Engeland moet het in het Europese voet- balgebeuren nog slechts met Leeds United doen. De lands kampioen, die in het Europa Cup 1-gebeuren via een knappe zege op Ujpest Dosza de kwart finales behaalde, blijkt na de gisteravond gespeelde wedstrij den van het toernooi om de UEFA Cup de laatste Engelse vertegenwoordiger. Derby Coun ty, dat eveneens tot de kwart finales door kon dringen, faalde in het Joegoslavische Mostar. Met een bijna veilige 31-overwin- ning was Derby in Mostar aan de return tegen Velez begonnen. Maar van die 'veilige' marge was na de eerste helft al niets meer over. Velez Mostar was door een benutte strafschop van Primorac in de veertiende minuut en een treffer van de op het linker-middenveld spelende Pecelj in de negenentwin tigste minuut al op 2-0 gekomen en die score zou al voldoende voor plaatsing zijn geweest. Derby, dat in de eerste helft duidelijk de min dere van Mostar was geweest, kwam na de hervatting evenwel sterk terug. Het Joegoslavische doel werd onder schot genomen, maar de tegentreffer bleef uit. Het was tegen de verhouding in zelfs Velez Mostar dat scoorde. Zes mi nuten na de rust bracht Vladic de stand op 3-0. Derby gaf ook na deze tegenslag nog niet op en kreeg zeven minuten later weer hoop. toen Hector voor 3-1 zorgde. Vijf minuten voor het einde viel echter het doek toch over Derby. Voor de tweede keer werd de bal op de strafschopstip gelegd en dit keer was het Bajevic, de Joegoslavische spits, die vanaf elf meter geen föut maakte. De strafschop, die kort voor tijd de beslissing bracht, was toegekend door de Nederlandse arbiter Charles Corver. Corver. die in Mostar naast de beide elf-metertrappen het ook druk had met het noteren van spe lers. Vijf namen in totaal. Hadzaib en Colic van Velez en Newton. Hec tor en Todd van Derby. (ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Wat al zo lang werd gevreesd is dan toch waar- ieid geworden. Ajax, eens trots winnaar van drie Europa Cups op ij, is in de achtste finales van het UEFA-Cuptoernooi, eigenlijk il een troosttoernooi, uitgeschakeld, ondanks een 2-1 winst. Juven- us, niet te ontkennen dat die ploeg ook al op z'n retour is, plaat ste zich bij de laatste acht en zij was er blij mee. Begrijpelijk, die vreugde, maar werd behaald op een onfortuinlijk als onvol ledig Ajax. Maar laat één ding duidelijk zijn: Ondanks alle 'pech' is Ajax niet langer het Ajax dat Nederland zich zo graag her innert; de komende jaren zullen de fans zich moeten verzoenen met cupvoetbal op tweede rangs niveau een trieste wetenschap. liteindelijk bleek alle moeite van jax' medische team gedeeltelijk ergeefs. Ruud Krol, de aanvoerder, rerd tenslotte dan toch (voorlopig) it' verklaard, maar Barry Hulshoff, linstens even belangrijk, zag zijn sblesseerde enkel op het allerlaat- !e ogenblik 'afgekeurd' Er veran- erde weinig aan de uitgangsstellin- en van Hans Kraay. 'Dit wordt een edstrijd waarin wij risico's, grote isico's moeten nemen', zo wist hij - en Ajax handelde daarnaar. In de liereerste fase al moest Dino Zoff, uventus' gelouterde doelman, red en bij een knal van de door Arnold ühren knap vrijgespeeld door rol; later volgden razend snel pee corners. 'Ik ben het meest lang voor de beginperiode', besefte ok Juventus-trainer Parola vooraf - en hij leek gelijk te krijgen, laar hoe nadrukkelijk Ajax ook of- nsief acteerde, de Italianen ken en hun 'systeem' zo goed dat ze tijd gevaarlijk blijven. Met hun rie spitsen Daminani-Altafini- ettega zochten zij de counter: en et was slechts aan Piet Schrijvers danken dat een doorbraak van uve zonder resultaat bleef. 'We zijn elijkwaardig', karakteriseerde Huls- off Ajax en Juventus al na de edstrijd in Turijn en zo was et. Ajax viel aan, fanatiek, logi- herwijs zonder de klasse van wel- Juventus liet het allemaal op ch af komen. 'Defensief zijn we og altijd de sterkste van Europa', >nd voorzitter Boniperti en het jax zonder Brokamp en Rep ken- er vrees voor. et was het geluk dat Juventus in urijn kende (scoren toen Blan- inburg ter brancard werd afge- lerd) wat Ajax nu ook had. Na een fertreding van Longobucco tegen effenhagen stapte Mulder over de il heen, nadat scheidsrechter Vig- ini een vrije trap had toegekend, hoot Gerrie Mühren in maar akte een verdediger: waarna de 1 bij Horst Blankenburg kwam, e eerst kinderlijk miste maar in herkansing beheerst scoorde: -0. Ajax had zijn 'gelukkie'. aat het duidelijk zijn: Ajax speel- Juventus geen moment van het ld. daarvoor was de tegenstander sterk en Ajax te weinig creatief, aar toch, toch had Ajax weer een zicht. Er werd door allen hard ge- erkt, er waren soms aantrekkelijke mbinaties, die dan even de schoon- lidsfoutjes in de achterhoede de- n vergeten. Maar Ajax had vooral ser een aanval. Al eerder dit sei- len bekritiseerde Hans Kraay Ruud eels met een desondanks mild uit sproken 'ik ken zijn tekortkomin- in, maar ik waardeer hem wel', iezelfde Geels moest zich ook nu ir uit de punt laten zakken om zich in bewaker Morini te ontdoen, hitterde in feite niet eenmaal, laar was er wèl. Geels stoorde, latste en kopte, een goed voorbeeld :or het karakter van Ajax. Karak- r dat ook Ruud Krol typeerde: eeds vaker hinkte hij, steeds vaker ing zijn hand naar de pijnlijke lies. jax wenste de roemloze ultschake- ag te voorkomen. 'We hebben echt el karakter', aldus Kraay. 'Anders aren we door al die pech allang ILBURG (ANP) Tilburg Trap- iers heeft in Tilburg ook de tweede lalve finale wedstrijd van het toer- ooi om de Europa Cup (seizoen 973/1974) verloren. Voor 3000 toe- chouwers was de Tsjechoslowaakse ampioen Tesla Pardubice met 8-3 1 sterk. De tussenstanden waren: ■2, 3-0 en 2-1). Tesla had zondag e eerste wedstrijd met 7-1 gewon en. De Tsjechen komen in de Inale uit tegen CSKA Moskou. OTTERDAM (ANP) Sten He- ert heeft op de tweede dag van het lernooi om het Europees kampioen- chap driebanden in Rotterdam voor in geweldige verrassing gezorgd, a Zweed, die na de eerste dag op a laatste plaats stond met het be- ankelijke moyenne van 0.455, ver- jsterde iedereen door Richard Bi- lis in de derde ronde te verslaan: 9-49 in 55 beurten. Alle andere fa- arieten kwamen wel tot winst, al 'oest Rini van Bracht tot het uiter- e gaan om de Deen John Korte chter zich te houden: 60-51 in 70 aurten. Tiest Brosens behaalde zijn arste triomf door de Westduitser •ieter Muller terug te wijzen: 60-46 171 beurten. a drie ronden is de stand: 1. Bou- nger 6 punten, hoogste serie 9. 'oyenne 1.395, 2. Ceulemans 6 6 258, 3. Van Bracht 6 11 1.046, 4. cherz 4 15 1.369, 5. Bitalis 4 11 1.049. Müller 2 8 0.889. 7. Brosens 2 6 839. 8. Vinagre 2 5 0.803, 9. Korte 2 0.759, 10. Hebert 2 6 0.716, 11. Nadal 6 0.914, 12. Oddo 0 5 0.641. Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld of uw eigen Eurocheques. Raakt u ze op een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met AmroTeleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank !n uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munt eenheden enz. ieen u Het eerste doelpunt van Ajax. Horst Blankenburg (rechts) heeft de bal langs de verslagen toekijken de Juventus-doelman Zoff geplaatst. weg geweest. Maar je komt op het punt dat je zegt, hoe lang is ook karakter toereikend'. Voor rust al leek Ajax ten prooi aan een eerste inzinking. De aanvals golven namen'iets in hevigheid af. de opzet van de aanvallen werd te gecompliceerd. Eerst miste nota bene libero Scirea een unieke kans, na een blunder van Dusbaba, later hinder den Blankenburg en Suurbier el kaar zo dat de bal bijna achter Schrijvers caramboleerde. Schrij vers, over wie Kraay onlangs nog zei dat hij 'als een duivel' keepte. Maar wat was het méér dan pech, toen de bal na een scrimmage in de Ajax-doelmond tegen de hand van Willem Suurbier sloeg en scheidsrechter Vigliani de bal op de 11-meter-stip legde? Damiani toon de zijn klasse, door heel beheerst raak te schieten. De 'vechters' mis ten andermaal de scène. Het haalde ook het zelfvertrouwen uit het elftal van Ajax dat daarna nog slechts vocht omdat het moest, niet meer omdat het wilde. Ajax, zo vaak de FC Geluk genoemd, had nu ineens alles tegen. Het stormde krampachtig, zonder ideeën, zonder rust, de wanhoop nabij. Dat bleek ook uit de wissel van Arnold Mühren, die vervangen werd door Robbie Kok, een nog 17-jarig ta lentje uit het C-team de enige aanvaller die Ajax nog restte. Ajax bombardeerde de Italiaanse veste, verkreeg kansjes en kansen, maar geloofde het zelf niet meer. Zo ook werd het eindelijk het enige afstandsschot begroet, dat van Ger rie Mühren, en dat trof meteen doel (2-1). Maar toen waren er nog exact tien seconden te spelen; Ajax incasseerde die 2-1 gelaten om dat het besefte dat een tijdperk voorbij was. Ondanks alle inspan ningen. Het was ook die Piet Schrijvers, die Ajax pal na rust bijna in veilige haven bracht. Gesteund door de krachtige wind verdween de bal uit zijn uittrap tot ver op Italiaanse helft. Mulder, ver naar voren opge schoven, spurtte door en wist de bal door te tikken naar Geels. Maar die schoot te zacht zodat Zoff kon redden. En even later was het weer Mulder die voor gevaar zorgde: Hij deed net alsof hij een 1-2 combina tie wilde aangaan, doch haalde in eens uit op de paal. Ditmaal liet het geluk Ajax in de steek. In die periode leefde er weer iets van het 'oude-Ajax'. De stijl was anders, minder gaaf om te zien, maar Ajax verkocht zich wel. Met een ander team. Naast Krol, toch te zeer gehinderd door zijn pijnlijke lies (Van Santen verving hem), had Ajax de échte sterren (naast Krol, Hulshoff, Rep en Brokamp) op de tribune zitten. En wie nu ook nog bedenkt dat Ajax eens mensen als Cruijff, Keizer en Neeskens tel- de, móet wel welwillend tegenover de onnoemelijke inspanningen van de alternatieve elf staan. Maar is inspanning alleen genoeg, vraagt Ajax zich al weken af. Ajax-Juventus 2-1 )l-0) 20. Blanken burg 1-0, 65. Damiani (strafschop) 1-1, 89. Gerrie Mühren 2-1. Scheidsrechter Vi gliani (Pra). Toeschouwers: 15.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Blankenburg, Dusbaba, Krol (Van Santen)Haan. Ar nold Mühren (Kok). Gerrie Mühren; Mulder, Geels. Steffenhagen. Juventus: Zoff; Gentile. Scirea. Morini. Longobucco; Purlno, Causio. Capello; Da miani (Cuccuredu), Altaflni. Bettega. KEES JANSMA Dat Amsterdam het de tweede helft nog moeilijker zou krijgen was dui delijk. Fortuna moest nu immers nog vier doelpunten maken om de kwartfinale te bereiken. Fortuna drong enorm aan, maar daardoor ontstond, meer dan in de eerste helft, ruimte voor FC Amsterdam. Al in de eerste minuut voor Flinkevleu- gel en even later voor Van der Lem. Beide mogelijkheden leverden echter niets op, al ging het schot van Van der Lem maar net naast. Al na vijf minuten in de tweede helft wisselde trainer Luckas Czernotsky voor Gerd Zewe die ln eerste instantie wegens vormverlies uit de ploeg was gelaten. MOEITELOOS Al halverwege de eerste helft had Visser de dekking van Seel van Cornwall overgenomen. Van de Meent continueerde die positie na rust en het bleek dat nu zowel Seel als Corpwalls nieuwe man Brücken iets minder gevaarlijk waren. Op nieuw probeerde Fortuna het met hoge ballen in de richting van Jong bloed, maar de nationale doelman bewees dat hij nog steeds in grote vorm is. Jongbloed plukte en stompte vrijwel alles moeiteloos. De beste mo gelijkheid kreeg Brei, die in de eer ste helft ook een gele kaart had ge kregen, toen hij alleen op Jongbloed af mocht gaan, maar Brei struikelde over zijn eigen benen. Fortuna bleef wel aanvallen, maar het leek alsof de overtuiging steeds meer wegzakte. De bal werd meer breed gespeeld en steeds meer won nen de Amsterdammers persoonlijke duels, die voor rust nog al eens ver loren gingen. Leen van der Merkt en Gerard van der Lem kregen'meer vrijheid en vooral de laatste kon zich soms uitleven in lange solo's. In de achterhoede groeide vooral libero Jan Fransz die overal op tijd tussen zat en er soms goed uit kwam. En Jaap Visser kreeg Zewe steeds beter onder controle. Nico Janssen haalde de woede van het publiek op zijn hals door een keer vanaf de helft van de tegenstander terug te spelen op Jongbloed. Dat was in een periode dat Amsterdam de wedstrijd moeiteloos onder con trole had. Terwijl de regen in stromen naar be neden gutste, begon Fortuna halver wege de tweede helft toch meer te drukken. Er kwamen weer kleine kansjes, maar Brei en Herzog ver prutsten ze op knullige wijze. Lu- ckaz wisselde Degen in plaats van Brücken en Heini Otto kwam voor Amsterdam in het veld in plaats van Van der Lem. Intussen begon het pu bliek duidelijk om het hoofd van trainer Heinz Luckas te roepen. 'Lu ckas aus', klonk het massaal van de tribune, toen bleek dat Fortuna steeds verder weg zakte in de mod- derbrei van het Rheinstadion. Am sterdam kon zelfs het middenveld gemakkelijk beheersen en Fortuna begon te grossieren in verkeerde pas ses. Elke tackle van Amsterdam wa3 goed voor balbezit en zelfs Geye en Zewe kwamen nauwelijks meer in het spel voor. Een schitterend genomen vrije trap van Jaap Visser, door Woyke met moeite corner getikt, kreeg applaus van het Duitse publiek. Amsterdam beperkte zich de laatste tien minu ten tot het wegtrappen van de bal in de richting van de lege tribunes, toch loerend op uitvallen die de af gang van Fortuna ln eigen stadion nog nadrukkelijker zouden bestem pelen. En dat lukte, zes minuten voor tijd kreeg Nico Jansen loon naar het keiharde werken. Drie spelers from melde Jansen voorbij in het straf schopgebied en terwijl hij nauwe lijks meer kon lopen, schoot hij de bal onder Woyke door: 12. Kort una Dusseldorf-IT Amsterdam 1-2 (1-1) 12. Seel 1-0, 36. Husers 1-1. 84. Jansen 1-2. Scheidsrechter Gordon (Sch). Toeschouwers 5000. rorluna Dusseldorf: Woyke; Baltes, Krlefler. Zimmermann. Zermatsky (Zewe): Seel. Brei. Köhnen; Geye. Brücken (De gen) Herzog. FC Amsterdam; Jongbloed: FUnkevleu- gel. Cornwall. Fransz- Koopman: Visser. Van der Merkt, Van de Ban; Husers, Jan sen, Van der Lem (Otto). JAN DEE Van onze speciale verslaggever DÜSSELDORP Terwijl de spelers van FC Amsterdam een ere- ronde maakten over dé modder van het Rhein-stadion, deden de officials van Düsseldorf het grote licht alvast uit. Het was alsof zij niet langer konden aanzien, dat dit Amsterdam zo karaktervol, met zoveel inzet Fortuna Düsseldorf naar een complete afgang speelde. De nederlaag van 1-2 zal bij Fortuna ongetwijfeld kei hard aankomen, zoals Amsterdam zich al weer kan optrekken aan een triomf, die op typisch Lieverdjes-wijze tot stand kwam. Zelden zal FC Amsterdam meer ka rakter en inzet hebben getoond als hier in Dusseldorp. Amsterdam wist dat het een Duitse storm over zich heenkreeg. Al na tien minuten stond het met 10 achter, maar het bleef met meer dan honderd procent in zet knokken voor een plaats bij de laatste acht in het toernooi om de UEFA-beker.*Eigenlijk al, toen Theo Husers voor rust gelijkmaakte, was de strijd beslist. Maar de wijze, waarop Nico Jansen diep in de twee de helft Fortuna helemaal te schan de zette, kan alleen maar enorme bewondering afdwingen. Juist deze Nico Jansen had het op het lood zware veld ontzettend moeilijk, om dat hij weinig wendbaar en erg zwaar is. Jansen vocht zich bijna stuk, maar slaagde er toch in drie tegenstanders, plus de doelman te misleiden en te scoren. 'Karakter', noemt trainer Van de Meent dat. Precies het woord dat Amsterdam een ronde verder bracht. CONCERT Het moet voor FC Amsterdam een vrij normaal gezicht zijn geweest, toen de ploeg het modderveld van het Rhein-stadion betrad. Nog geen vijfduizend toeschouwers vulden de tribunes van het schitterende stadi on. Scheidsrechter John Gordon, die al een paar uur voor de aan vang van zich deed spreken, kwam vlak voor de aftrap opnieuw in de schijnwerpers toen hij de mensen in de dug-out controleerde en er een aantal wegstuurde, onder wie Amsterdam - clubarts dokter Far- ber. Toen hij vervolgens ook nog een ballenjongen in rood trainings- spak (zelfde kleur als het shirt van Fortuna Dusseldorf achter het doel liet verwijderen, groeide er op de tribunes een concert. Fortuna begon uiteraard stormach tig. maar het zware veld maakte elke subtiele actie onmogelijk. Ge vaarlijke situaties ontstonden al leen door het doorglijden van spe lers en de bal. Amsterdam kwam zelfs na vijf minuten uit de om klemming en forceerde door de weer keihard zwoegende Nico Jan sen een hoekschop, die verder niets opleverde. Fortuna's eerst echt ge vaarlijke aanval kwam via Rainer Geye die zijn inzet gestopt zag door Jan Jongbloed. Dat FC Amsterdam veel overtredingen nodig zou heb ben om Fortuna Dusseldorf te stop pen, was aanvankelijk wel duide lijk. Uit een scrimmage die ont stond na een vrije trap tegen Corn wall, nam Fortuna ook de leiding. Seel tikte de door Fransz slecht weggewerkte bal op en scoorde in de 11e minuut beheerst: 1-0. De voorsprong, zo vurig gewen?' door trainer Luckas, was er en vanaf dat moment kon Amsterdam rekenen op een zo mogelijk nog fanatiekere stormloop. Voorstopper Gerd Zim mermann ging zich steeds meer met de aanval bemoeien en Rainer Geye bleek weer iets van zijn oudere vorm gevonden te hebben. Met name in valler spits Brücken. die zich steeds liet afzakken naar het middenveld, kreeg een zee van ruimte. Zijn be waker Jaap Visser bleef veel te ver uit de buurt en kon trouwens door het zware veld niet op tijd ingrijpen. Tien minuten na zijn doelpunt kreeg Herzog, Van der Lem en Jansen vechten in de modder om de bal. Seel opnieuw een kans, maar zijn keiharde kopbal werd door Jongbloed gestopt. Vlak daarop kreeg Cornwall de gele kaart na zijn vierde overtre ding tegen Seel. die zeer agressief in de spits opereerde. UITVALLEN De ingrepen van FC Amsterdam wer den steeds moeilijker. Er ontstonden onoverzichtelijke situaties vlak voor Jongbloed, maar steeds was er een reddend been of lichaam. Amster dams spaarzame uitvallen waren lang niet zo gevaarlijk, vooral ook omdat- Zimmermann Nico Jansen veel beter in bedwang hield dan in Amsterdam. Fortuna kreeg veel hoekschoppen achter elkaar te ne men, maar Amsterdam hield moei zaam stand. Jaap Visser kreeg de volgende gele kaart van Gordon na 'n overtreding tegen weer Seel. Het aantal overtredingen van Am sterdam liep in een half uur op tot veertien, hoewel Gordon ook Fortuna Dusseldorf met hetzelfde aantal fluitsignalen tot de orde had geroe pen. De laatste tien minuten voor rust kwam Amsterdam evenwel onder de druk vandaan. En toen gebeurde het wonder, waarop eigenlijk niemand meer gehoopt had. Een hoge voorzet van Jaap Visser, voor de eerste keer echt opgekomen, werd door doelman Woyke precies voor de voeten van Theo Husers gestompt. Evenals 14 dagen geleden in Amsterdam haalde Husers verwoestend uit: 11. Bij deze actie raakte Nico Jansen ge blesseerd. maar de bikkelharde Jan sen speelde gewoon verder. Fortuna ging opnieuw met man en macht in de aanval, maar maakte de fout vrij wel alles naar het te zwaar bespeel bare centrum te spelen. Intussen kreeg ook Nico Jansen een gele kaart (zijn tweede in dit toernooi) na zijn zesde overtreding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13