Tweede Kamer gaat in tegen wens Van Agt caravan-rai amsterdam Man die een echtpaar gijzelde hoort straf van 10 jaar eisen Een goede winkelier verliest Koning Klant niet uit het oog. Maar ja... Sociale uitkeringen in januari 5,3 pet omhoog Voor BTW over jaar geen aparte rechtspraak meer Huis binnengedrongen om aan achtervolgers te ontkomen Zakendoen met de ABN geeft meer tijd voor eigen zaken. Vijf ton voedsel naar Bangladesj 'Zwaardere boete voor ontduiken wegenbelasting' Verkeerde kaarten gebruikt bij onderzoek naar lawaai ;j RÖUW/KWARTET DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 'an onze parlementsredactie IEN HAAG De Tweede Kamer zal vandaag met grote meerder- eid van stemmen besluiten de tariefcommissie voor de omzet- elasting onder te brengen bij de gerechtshoven. Hierdoor zal het ooral voor het midden- en kleinbedrijf, dat veel met de BTW heeft maken, gemakkelijker worden om tegen beslissingen van de be- istingdienst in beroep te gaan. Voor de BTW geldt dan dezelfde igeling, als men bezwaar heeft, als voor de inkomstenbelasting, vennootschapsbelasting en andere belastingen. (ADVERTENTIE) Meer dan 580 modellen vouw-, toer en stacaravans op 46.000 m Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17 uur. Toegang f 5,-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten qq is bereikbaar met bij NS-stations. tram 4 en 25, bus 8 of 15 Gratis kindercrèche voor de kleintjes. en de bussen 10,41 en 42 vanaf Plein 1960. Met een eigen caravan bent u zeker van jarenlang voordelig vakantie-plezier, met het hele gezin. Er is een caravan voor ieders wens en beurs - en u vindt 'm op de Caravan Rai! inister Van Agt ontwikkelde gis- ren echter grote bezwaren tegen it amendement-Scholten (CHU), aarin deze regeling wordt voorge- eld. De minister kondigde even- aan de beslissing van de kamer daten' over zich heen te laten jan. it bezwaar van de bewindsman dat de tijd van voorbereiding kort zou zijn om de tarlefcom- Issie aan de belastingrechtspra- bij de gerechtshoven toe te egen. Bovendien, aldus de be- ndsman, wordt een staatscom- Issie ingesteld, die de gehele or- nisatie van de Nederlandse chtspraak zal bestuderen. Op de idie van deze commissie moet irden gewacht. Vandaar dat hij eeds voor de tweede keer) uitstel n vijf jaar voorstelde om de ta fcommissie zelfstandig te laten. W. Scholten van de CHU was hier gloeiend mee eens. Hij had cht van spreken! Reeds in 1968 had de Kamer tijdens het debat over de invoering van de BTW met grote meerderheid een motie- Scholten aangenomen, waarin werd gevraagd de tarief commissie bij de gerechtshoven onder te brengen. In 1969 vroeg de minister een uitstel van vijf jaar. De Kamer ging hier mee toen aarzelend akkoord. Nu echter weer opnieuw een uitstel van vijf jaar wordt gevraagd, zal minister Van Agt vandaag moeten buigen voor de meerderheid van de Kamer. Verouderd DDIS ABEBA (AP) Generaal feri Benti, de nieuwe voorzitter de Ethiopische militaire be- lursraad. heeft gezegd dat ex- izer Haile Selassie het land niet ig verlaten. Tijdens de eerste rsconferentie in zijn functie als onzitter van het 120 leden tellen bestuurslichaam zei de generaal over 's keizers toekomst door Ethiopische volk zal worden slist. Benti vertelde niet hoe of nneer een dergelijk besluit tot nd zou komen. Mr. Scholten noemde het voorstel van de minister in wezen een ont krachten van een reeds eerder ge nomen beslissing van de Kamer. Na deze beslissing in het verleden is er alle tijd geweest om de overbren ging van de tariefcommissie voor te bereiden. De commissie, aldus mr. Scholten, is een verouderde instel ling uit het verre verleden van de belastingrechtspraak. Een belangrijk argument is vooral, dat de BTW een haast algemene belasting is en dat rliet alleen een bepaalde groep van het bedrijfsle ven er mee heeft te maken. Minister Van Agt deed zijn voorstel tot een uitstel van vijf jaar gelijk met het wetsvoorstel om het indie nen van bezwaar en beroep tegen opgelegde invoerrechten en accijn zen uit te breiden. Dit voorstel zal vandaag door de Kamer zonder be zwaar worden aanvaard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. A. F. C. Haber- mehl is gijzeling een zo 'afschuwelijk delict', dat daarop slechts met een zeer zware straf gereageerd kan worden. De 41-jarige autohandelaar Louis van S., die op zaterdag 16 februari in Hilversum een echtpaar gijzelde, hoorde gisteren op grond van die overweging een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek tegen zich eisen. In Estonia in de Sowjet-Unie hebben medewerkers van de Tartu universiteit vier etsen van Rembrandt ontdekt. De belangrijkste vondst is een moederportret (foto boven), dat in 1628 gemaakt is. Verder werd een zelfportret van de schilder gevonden (foto on der). Behalve die gijzeling waren Van S. ook poging tot doodslag, diefstallen en inbraken en verboden vuurwa penbezit ten laste gelegd. Daarmee was nog slechts een keuze gedaan uit de in totaal 21 delicten die Van S. heeft bekend. Volgens Van S. is hij niet betrokken geweest bij een aantal roofovervallen op bank- en girokantoren, die de officier ook nog ter sprake bracht in zijn requi sitoir, al had hij die evenmin ten laste gelegd. De meeste aandacht vroeg de gijze ling. waarvan de in Hilversum wo nende marine-officier J. Labruyère en zijn vrouw het slachtoffer wa ren. Van S. drong de woning van het echtpaar Labruyère binnen om te ontkomen aan een achtervolging van de Hilversumse politie, die hem in verband met een inbraak in Buienveldert, waarbij 12.000 gram mofoonplaten waren buitgemaakt, wilde arresteren. De politie kreeg een tip, vermoede lijk van de gewezen compagnon van Van S.. dat de voortvluchtige autohandelaar te vinden was in Hilversum, waar hij de verjaardag van een van zijn beide dochtertjes vierde. Bij de omsingeling van het huis ging Van S. er al schietend vandoor. Hij zou daarbij gericht hebben geschoten op de hem ach- (ADVERTENTIE) Algemene Bank Nederland De zaak groeit; een filiaal erbij en voor u het weet zit u vooral in de paperassenwinkel. U ziet uw klanten niet meer. En wat nog erger is, uw klanten zien nooit meer. Als de ABN uw bank is, kunnen wij uw werk misschien wat verlichten. Dat wij voor geld kunnen zorgen als u wilt investeren, spreekt eigenlijk vanzelf. Daarvoor heeft de ABN een gespecialiseerde dochteronderneming, de Algemene Bedrijfskredietbank. Maar dat we veel andere dingen voor u kunnen regelen, is minder bekend. Om wat te noemen, u kunt uw loonbetalingen via ons laten lopen. En alle verzekeringen ook. Desgewenst nemen we al uw polissen kritisch - en kosteloos onder de loep. Zelfs als u denkt over automatisering, kunnen wij u van dienst zijn. U kunt gebruik maken van het Bedrijfseconomisch Informatie Systeem, een standaard computer-programma voor bedrijfsadministratie. Natuurlijk kan de ABN u helpen veel tijd te besparen. Tijd, die u bijvoorbeeld kunt besteden om voeling met uw klanten te houden. De Algemene Bedrijfskredietbank en het hele scala van ABN-diensten bereikt u via een telefoontje met de direkteur van het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook bellen met de afdeling Commerciële Ontwikkeling van ons Hoofdkantoor in Amsterdam-020-29 3972- die er dan voor zorgt dat u door de juiste man wordt teruggebeld. tervolgende hoofdagent-rechercheur A. Wijnsma, die zelf in elk geval een aantal gerichte schoten op Van S. afvuurde. Beiden werden niet geraakt. Nadat Van S. de woning van het echtpaar Labruyère was binnenge drongen en zich daar in de slaap kamer had verschanst, probeerde een politie-inspecteur hem er te vergeefs toe te bewegen zich over te geven. Van S. zei dat hij, 'hoe dan ook', aan een arrestatie wilde ontkomen, omdat hij, zoals hij ook op de zitting enkele malen liet weten, doodsbang is voor de gevan genis. In gezelschap van het echtpaar verliet hij het huis en reed hij naar Amsterdam, waar hij uit zijn auto stapte en verdween. Na zich enkele maanden verborgen te hebben ge houden, voortdurend op de hielen gezeten door de politie ('een avon turenverhaal op zichzelf', vond de president van de rechtbank, mr. M. Knap), werd hij in juni in Amers foort gearresteerd. 'Vreselijk bang' Mevrouw C. W. Labruyère (52), die gisteren evenals haar man, als ge tuige optrad, was tijdens de gijze ling 'vreselijk bang' geweest. Na het avontuur moest zij een week lang een slaapkuur ondergaan. De offi cier van justitie maakte melding van een brief die haar man hem had geschreven om hem te verzoeken zijn vrouw niet als getuige te dag vaarden, omdat zij net een zenuw- Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis zal nog vóór het eind van dit jaar 500.000 kilogram nood- biscuits naar Bangladesj zenden. Deze bijna 32 miljoen hoogwaardi ge graanbiscuits zijn goed voor vier miljoen dagvoedingen. De zending met een waarde van een kwartmiljoen gulden wordt de komende weken door drie sche pen in Rotterdam aan boord geno men. De noodbisèuits zullen worden gedistribueerd in een groot aantal van de 84 centra, waar het Rode Kruis van Bangladesj voor de voe ding zorgt van honderdduizenden slachtoffers van de catastrofale overstromingen van dit jaar. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van secretatis-generaal A. M. M. Tabarak Hussain van het Rode Kruis in Bangladesj een schrijven ontvangen waarin uitvoerig dank wordt betuigd aan de Nederlandse bevolking voor de vele tot nu toe ontvangen hulp. Ook van Leger des Heils-zuster Eva den Hartog kwam uit Dacca een brief waarin dank wordt gebracht voor de honderden rampenzakjes, die het Jeugd Rode Kruis voor haar hulpverlenend werk ter beschikking heeft gesteld. inzinking te boven was gekomen. Mevrouw Labruyère vertelde dat Van S. zich wel voor de gijzeling had gexcuseerd: naderhand had zij nog een boek van hem toegestuurd ge kregen. Van S., zei ze, had wel voortdurend met zijn pistool ge zwaaid, maar ook gezegd: Zolang de politie niks doet. doe ik ook niks'. Volgens haar, haar man en de politie-inspecteur maakte Van S. tijdens de gijzeling een uiterst ge spannen en nerveuze indruk. De raadsman van Van S., mr. R. L. Heukels, merkte in zijn pleidooi op dat het echtpaar Labruyère welis waar erg geschrokken moet zijn, maar de gijzeling 'niet helemaal serieus' heeft genomen. Hij baseer de die mening onder meer hierop dat mevrouw Labruyère niet haar schort wilde geven, toen Van S. vroeg om een kledingstuk waarmee hij bij zijn vertrek uit het huis zijn gezicht zou kunnen bedekken. Me vrouw gaf hem een oude regenjas van haar man, omdat hij het 'zon de' vond van het schort. De heer Labruyère weigerde zijn auto voor de aftocht ter beschik king te stellen. 'Dat zou ik nooit gedaan hebben', verklaarde hij ook gisteren, wat mr. Knap de ironische vraag ontlokte: 'U wilde uzelf wel disponibel stellen, maar uw auto niet?' Doelend op dat schort en die auto, zei mr. Heukels dat mensen in doodsnood geen bezwaren zou den hebben gemaakt. Kant noch wal In zijn pleidooi trok de verdediger fel van leer tegen de zijns inziens kant noch wal rakende eis van tien jaar, die hij 'afschuwelijk' en 'on menselijk' noemde. 'Ik beweer na drukkelijk'. aldus mr. Heukels. 'dat lange straffen niet helpen, per se niet'. Voor Van S.. voerde hij aan, zou zo'n lange straf helemaal fataal zijn, omdat al eerder is gebleken dat opsluiting hem agressief maakt. Volgens de raadsman kon niet wor den gesproken van een gijzeling, vergelijkbaar met die van terroris ten: 'Dit was een noodsprong van mijn cliënt'. Mr. Heukels meende ook dat Van S. moet worden vrijge sproken van poging tot doodslag, omdat hij niet op hoofdagent Wijnsma gericht gevuurd zou heb ben. Oud-marinier Van S. zou naar zijn mening de politieman gemak kelijk hebben kunnen treffen als hij dat had gewild. De verdediger bepleitte een veel lagere straf voor Van S., die binnen kort wil hertrouwen en van plan is psychologie te gaan studeren. Vol gens dè over hem uitgebrachte rap porten beschikt Van S., die al elf keer veroordeeld is, over een goede intelligentie, maar leidt zijn ver borgen agressie tot crimineel ge drag. Hij wil meewerken aan een psychotherapeutische behandeling, waarvan de psychiater goede resul taten verwacht. De rechtbank zal op 18 december uitspraak doen. Meerderheid Kamer: DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er zwaar dere boetes kunnen worden gehe ven voor het ontduiken van de wegenbelasting. Een wijziging van de wet op motorrijtuigenbelasting, waarbij ook stil staande auto's on der de heffing vallen, stuitte giste ren in de Tweede Kamer alleen op bezwaren van de CPN en d eBoe- renpartij. In het voorstel Is ook sprake van een verhoging van de boete met een ongewijzigd minimum van 25 gulden en een maximum van dui zend gulden (nu 1500 gulden). De PvdA en de PPR willen het maxi mum van de boete laten vallen, terwijl de KVP, ARP en CHU het minimum willen verhogen tot vijf tig gulden en het maximum voor de zwaardere categorie auto's ver hogen tot 1500 gulden. De uitbrei ding van de heffing, zoals die is voorgesteld, levert de schatkist jaarlijks ongeveer negentig miljoen gulden extra op. UTRECHT De ziekenfondsen in Zuid-Holland, Noord-Brabant, Zee land. Limburg, Utrecht en het Gooi hebben besloten de premie voor de vrijwillige verzekering voor volgend jaar gelijk te trekken en vast te stellen op 88.20 per maand per betalende verzekerde. De zieken fondsraad heeft deze premie al goedgekeurd. Van onze correspondent GILZE-RIJEN Het ministerie van defensie heeft toegegeven dat de kaarten die gebruikt zijn in een rapport over de lawaaibelasting rond het vliegveld Gilze-Rijen foutief zijn. Over de kaarten was in Tilburg en omgeving veel beroering ontstaan, doordat erin gesteld werd dat de lawaai overlast bij de komst van de straaljagers van de basis Eindhoven veel geringer zou zijn dan altijd was aangenomen. Doordat kaarten door personeel van de vliegbasis verkeerd waren overge- tekend, waren bestaande en geplande woonwijken eruit weggelaten. Juist die wijken blijken midden in de lawaaizone te liggen. B. en W. van Tilburg, die eerder het rapport scherp aanvielen, zeiden nu blij te zijn met de snelle reactie van het departement. Ziekenfonds voor veel bejaarden goedkoper Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Behalve de reeds gemelde verhogingen van de AOW en AWW-uitkeringen gaan per 1 januari 1975 ook de kinderbijslag en de uitkeringen krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid omhoog. Het gaat om een stijging van 5,3 procent. De kinderbijslag voor het eerste kind blijft gehandhaafd op 164,58, voor het tweede en derde kind komt de bijslag van ƒ246,06 op 255,06, voor het vierde en vijfde kind van 323.70 op 340,86, voor het zesde en zevende kind 358,02 op 376,74, voor het achtste en elk daarop volgend kind van 396,24 op 417,30. Ook de uitkeringen krachtens de WAO gaan met ruim 5,3 procent omhoog. Het maxiumdagloon, waarnaar de premies ingevolge de WAO. de ziektewet, de werkloos heidswet en de wet werkloosheid- voorziening worden berekend, zal stijgen tot 164 gulden. De nieuwe uitkeringen ingevolge AOW. AWW en WAO zullen in het algemeen met ingang van de uitbe taling over de maand januari plaatsvinden. (Zoals gemeld stijgt de AOW voor alleenstaanden van 609,50 tot 641.50 en voor ge huwden van 863,- tot ƒ909). De verhoogde kinderbijslagen zullen eerst na afloop van het eerste kwartaal 1975 worden uitbetaald. De uitkeringen van de AWW wor den eveneens aangepast: voor we duwen met kinderen van 863 tot 905 gulden per maand, weduwen zonder kinderen van 609,50 tot 641,50, wezen tot tien jaar van 197 tot 207,50, wezen van tien tot zestien jaar van 289,50 tot 305, wezen van zestien tot 27 Jaar van 377,50 tot 397,50. De regering heeft ook nu uit de algemene middelen en door de Zie kenfondsraad uit de middelen van de verplichte ziekenfondsverzeke ring een extra bedrag ter beschik king gesteld, om de premiestijging voor de bejaardenverzekering met ingang van 1 januari 1975 te beper ken. Bovendien zal de regering nog een extra-bijdrage beschikbaar stellen om de inkomenspositie van de minst-draagkrachtige bejaarden per 1 januari 1975 te verbeteren. Per 1 januari zal voor gehuwde bejaarden met een inkomen tot 11.558,- per jaar en voor onge huwde bejaarden met een inkomen tot 8.023.- per jaar de premie met achttien gulden per maand worden verlaagd. Rekening houdende met de vero- ging van de AOW-pensioenen zal de toelatingsgrens voor de bejaar denverzekering met Ingang van 1 januari worden vastgesteld op 15.945,- en stijgen de premie-in- komensgrezen tot 11.220,-, 12.230,- en 14.088,-. Premies Voor de bejaarden verzekering zul len voor 1975 de volgende premies verschuldigd zijn: ONGEHUWDEN Inkomensklasse tot 8.023,- 11.220,12.230,- 12.230,14.088,- 14.088,15.945,- 8.023,11.220,- GEHUWDEN Inkomensklasse tot 11.220,- 11.220,11.558,- 11.558,12.230,- 12.230,14.088.- 14.088,15.945,- Maandpreraie 18,20 72,40 90,50 90,50 36,20 Maandpremie 18,20 54,40 72.40 90,50 126,75

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11