Meer inspraak jij investeringen EG komt tegemoet aan Britse eisen 'Gala Koffie Gelijk loon voor mannen en vrouwen Werk komt snel in uitvoering EG-leiders eens over regionale pot Zes doden bij twee ongelukken In deze krant WASAUTOMATEN fes van PvdA-fractie Echtpaar in cel door pijnstillers enaat akkoord let Rockefeller Europese top toch nog redelijk succes Wet per 1 januari van kracht Pas op, hoofdpijn! Artsen dringen aan op acties Van Amerikaanse nu drie dood zesling i Minister Boersma zet er spoed achter Nieuwe Leidse Comrairt VvUENSDAG 11 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 214 niSTELIJK DAGBLAD VOORLEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghentpoet HAARLEMMERSTRAAT 3 250 7 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- ens' itraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal f 36,05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur ,n onze sociaal-economische redactie SN HAAG De regering en het bedrijfsleven zullen op korte •mijn rond de tafel moeten gaan zitten, om samen overeenkom en af te sluiten over de te nemen investeringsbeslissingen. De pdA-fractie zal dit idee vandaag presenteren bij de behandeling n de begroting van Economische Zaken. daarom volgens drs. Wieringa plan ningsovereenkomsten noodzakelijk. In deze overeenkomsten zullen de regering en het bedrijfsleven het eens moeten worden over vragen als: waar en wanneer wordt er geïnves teerd, wat zijn de effecten op de werkgelegenheid, passen de investe ringen in een beleid gericht op energie- en grondstoffenbesparing en milieubehoud en dragen de inves teringen bij tot een betere interna tionale arbeidsverdeling. Deze over eenkomsten zullen, aldus Wieringa, In nauw overleg met de vakbeweging, moeten worden opgesteld, waardoor de investeringsplanning ln de onder nemingen kan worden gedemocrati seerd. PARIJS (AP, Reuter, UPI, ANP) Op de Europese top in Parijs is gisteren overeenstemming be reikt over het stichten van een Europees regionaal ontwikke lingsfonds. Dit fonds is een Europese pot, waaruit finan ciële bijdragen worden ver leend aan Europese gebieden die economisch achtergebleven zijn. Ook Nederland krijgt een bijdrage uit deze pot, die voor namelijk ten goede zal komen aan Groningen en Drente. Afgesproken is dat te beginnen in 1975 in drie jaar tijd een be drag van ruim 4.6 miljard gul den in het regionale fonds wordt gestopt. In 1975 wordt 'n bedrag van ruim 1 miljard toe gewezen: in 1976 en in 1977 jaarlijks een bedrag van 1,8 miljard gulden. Franse zegslieden hebben mee gedeeld dat een verdeelsleutel is afgesproken, waarbij Italië 40 procent van de bedragen in de regionale pot krijgt, Engeland 28 pet., Frankrijk 15 pet, West- Duitsland 7 pet, Ierland 6 pet, België 1.5 pet, Denemarken 0,7, Luxemburg 0,1 pet en Neder land 1,7 pet. Het totale bedrag voor het fonds, waarover nu een akkoord is bereikt, is aanzienlijk minder dan de 7.5 miljard gulden die men aanvankelijk in de regio nale pot had willen hebben. West-Duitsland, dat zich de uit gemolken koe van de EG is be ginnen te voelen, heeft hard nekkig geweigerd een dergelijk hoog bedrag te aanvaarden. Maar Italië en Ierland hadden stichting van het fonds als voorwaarde gesteld voor deel name aan de tweedaagse EG- top, die door de Franse presi dent Valéry Giscard d'Estaing op touw was gezet. Igens de woordvoerder van deze *:tie. drs. Wieringa, kan ons land >h luk-rake investeringen niet eer veroorloven. Meer dan in het leden het geval Is geweest, zal er let moeten worden op grondstof- i- en energiebesparing, een betere ernationale arbeidsverdeling (re ling houden met de ontwikk#- gslanden), en het milieubehoud, jelijkertijd staat het echter vast, de investeringen omhoog moe- om onze werkgelegenheid op peil onze betalingsbalans in evenwicht houden en om bij te blijven met technologische ontwikkeling. Om zaak niet te laten ontsporen, zijn Van een verslaggever GRONINGEN Het echt paar F. H. Lammers uit Gro ningen heeft naar gisteren bekend is geworden enkele weken geleden twee dagen in de gevangenis van Lissabon gezeten. De heer en mevrouw Lammers werden gevangen ge zet omdat bij Witte Kruispoe- ders in hun bagage hadden. De Portugese douane meende met, cocaïne te doen te hebben. Het echtpaar dat de eerste dag geen contact met de bui tenwereld kon krijgen, mocht de tweede dag naar het I Nederlands consulaat bellen. 3le avond werden zij door toedoen van de ambassadeur op een borgsom van 4000 gul den vrijgelaten, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. De heer Lammers moest naar Portugal om werkzaamheden op een schip te verrichten voor zijn bedrijf. Hij is regel- technicus. Een collega van hem heeft een tweede doosje Kruispoeders per vliegtuig naar Lissabon gebracht, om de Portugese douane te over tuigen van de onschuld van het poeder. Pas toen kreeg het echtpaar ook de paspoor ten terug. Zie verder pagina 6 iHINGTON (Reuter) De Ame- ;e Senaat heeft zich gisteren een overweldigende meerderheid ird verklaard met de benoe- van Nelson Rockefeller tot e-president van de Verenigde Sta- Rockefellers benoeming moet nu g worden goedgekeurd door het is van Afgevaardigden. Verwacht irdt dat het Huis hiertoe volgende ek zal besluiten. Storm en regen Enkele regen-, hagel- en nat te sneeuwbuien. Matige tot krachtige aan de kust harde wind tot storm ruimend naar west tot noordwest. Maximum temperaturen omstreeks 5 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend buiig en vrij koud. Morgen zon op: 08.39 onder: 16.28 maan op: 07.24 onder: 15.36 BORGER Bij een botsing met een vrachtwagen op een voorrangs kruising in het Drentse Nieuw Bui- nen zijn gisteravond drie inzitten den van een personenwagen gedood en een zwaar gewond. De slacht offers zijn het bejaarde echtpaar Van der Laan-Stevens uit Nieuw- Buinen en de heer Veldhuis uit Gas- selternijveen. De bestuurster van de auto, de 22-jarige mevrouw J. van der Veen-Drenth uit Gieterveen werd levensgevaarlijk gewond naar het academisch ziekenhuis in Gro ningen overgebracht. De personen wagen was zonder snelheid te min deren de voorrangskruising opgere den. Op de Maasroute (Den Bosch Waspik) ter hoogte van de gemeente Waalwijk is gistermiddag een onge luk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De slacht offers zijn de 53-jarige P. P. van den Hoven uit Vught, zijn 26-jarige schoondochter A. J. M. Vrensen uit Heusden en haar eenjarig dochtertje Mario. Het ongeluk gebeurde doordat van de aanhanger van een vrachtwagen een wiel losraakte dat op de weg bleef liggen. Een achter deze combi natie rijdende personenauto reed te gen dit wiel op, raakte onbestuur baar en kwam op de linkerkant van de weg frontaal in botsing met een andere vrachtwagen. De drie inzit tenden van de personenauto waren op slag dood. AMSTERDAM De RPS verlaagt voor de derde keer in korte tijd de hypotheekrente. Met ingang van 11 december wordt het rentepercentage van 11 op 10,5 gebracht. Voor top- hypotheken gaat de rente van 11,25 naar 10,75 procent. PARIJS, (AP, Reuter, UPI) De leiders van de negen EG-landen hebben na zeer moeizame onderhandelingen een principe-akkoord bereikt over een gewijzigde regeling voor de Britse contributie aan de Europese Gemeen schap. ■-zm De Britse premier Harold Wilson onderhoudt zich hier met zijn Nederlandse collega Joop den Uyl bij de lunch in het Elysee te Parijs, waar de regeringsleiders van de EG-landen gisteren hun topconferentie voortzetten. Van onze parelmentsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de wet aanvaard, die een gelijk loon voor vrouwen en mannen bij gelijkwaardige arbeid voorschrijft. De wet zal vermoedelijk 1 januari van kracht worden. Zij die menen een te laag loon te verdienen vergeleken bij de man nelijke collega's, kunnen deze zaak aanhangig maken bij een speciale commissie. Wil de werkgever het advies van deze commissie niet op volgen, dan kan het geschil worden voorgelegd aan de rechter. Die zal dan een vonnis uitspreken, en de werkgever eventueel tot betaling dwingen. De Kamer verwierp een voorstel van de heer Nypels (D'66) om ook ambtenaren onder deze wettelijke regeling te brengen. Hiertegen zou zich echter, volgens een aantal staatsrechtsgeleerden, de grondwet verzetten. De regeling van ambte naren-zaken en de bezoldiging zou alleen voorbehouden zijn aan de kroon. Een Franse woordvoerder maakte gisteravond bekend dat eindelijk een doorbraak was bereikt, die de EG-top toch nog tot een succes zou kunnen maken. De Franse president Giscard d'Es taing deelde na afloop van de top mee dat overeenstemming is bereikt Engeland tegemoet te komen door de Europese Commissie en de EG-raad van ministers op te dragen een me chanisme te ontwerpen, waardoor de hoogte van de Britse EG-contributie wordt bijgesteld wanneer dit land, of andere EG-lidstaten in 'onaan vaardbare omstandigheden' geraken. De Labourregering had voortdurend het argument gebruikt dat Enge land onder de huidige regeling 24 procent van de EG-kosten moet betalen tegen 1980, terwijl rond dat jaar het Britse bruto nationale pro- dukt slechts 14 procent van dat van de gezamenlijke EG zal uitmaken. Maar de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en premier Aldo Moro van Italië lieten even keihard weten dat zij vast van plan waren om rond negen uur gisteravond naar huis te vertrekken. Dit werd aan de pers meegedeeld door de Belgische premier Leo Tindemans. Hij vertelde dat tot omstreeks vijf uur 's middags de EG-top nog vrij wel geen resultaat had opgeleverd. Er was wat afgesproken over de Europese Instellingen en er was be sloten een Europees regionaal fonds te stichten. Maar deze beide zaken waren weer gekoppeld aan het be reiken van resultaten op andere terreinen. Energie Volgens Tindemans was toen ook nog geen enkel akkoord bereikt over het zeer belangrijke energie- Minister Boersma (Sociale Zaken) was het hier niet mee eens. Maar gezien de strijd om deze kwestie en ook die omstandigheid, dat het be ginsel voor gelijk loon al lang in het heersende ambtenarenrecht is opgenomen, ontraadde hij het aan nemen van het amendement. In de rechtspositieregeling wordt alleen gesproken over de ambtenaar en wordt geen verschil gemaakt tussen man en vrouw, aldus de minister. Een ander argument van de minis ter was, dat een regeling van deze zaak in de wet, de betekenis van het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zou misken nen. Het amendement, waarover nog lang is gesproken werd verwor pen met de stemmen van de PvdA, PPR, D'66, DS'70, CPN en PSP voor. Franse weigering De Britse eisen tot een nieuwe contributieregeling had het overleg op de EG-top gisteren in ernstige moeilijkheden gebracht. De oorzaak was de vierkante weigering van Frankrijk aan de Britse eisen tege moet te komen. Op een bepaald ogenblik had premier Harold Wil son de Franse president Giscard rechtstreeks gezegd: 'Als wat u zegt, meneer de president, de defi nitieve opvatting is van de Ge meenschap dan zie ik geen enkele hoop op succesvolle onderhandelin gen'. Later zei Wilson dat hij nieu we onderhandelingen 'zinloos' vond 'als er vandaag geen besluit valt over deze bijdrage'. Tenslotte liefc Wilson keihard weten dat hij niet naar huis ging zonder een conces sie te hebben losgekregen van de EG-partners. 'Ik laat met niet af schepen met een studieopdracht aan de Europese Commissie. Ik wil dat er vandaag een besluit valt', aldus de Britse premier. egen verstoort kfoonverkeer Het is weliswaar geen vakantietijd, maar mocht u dezer dagen naar Portugal gaan, neem dan geen hoofdpijn-poeders mee, want de douane is er op drug-jacht. Dit is dan weer een van die kleine handreikingen die een krant zo onmisbaar kunnen maken. Abonneer eens iemand. En goede reis. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel is plet nodig. Die betalen wij. Van een verslaggever UTRECHT Veel huisartsen dron gen gisteravond aan op eventu eel 'harde' acties tegen het wets voorstel dat de fiscale aftrekbaar heid van hun pensioenpremie aan tast. Een bijzondere vergadering va*i de Landelijke huisartsenvereni- ging (LHV) had een kleine negen honderd deelnemers getrokken. Als het betreffende wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooijen (financiën) wordt aangenomen, zouden de huisartsen gemiddeld ongeveer 12.000 per jaar meer belasting moeten gaan betalen (Het door de LHV opgegeven be drag is daarmee flink gestegen: eerder werd 9.000 genoemd (red.). De nieuwe regeling komt er op neer dat alleen de pensioenpremie in engere zin aftrekbaar blijkt. Een belangrijk deel van de 21.000 die de huisarts jaarlijks voor zijn pen sioen betaalt valt daar buiten: het dient als reserve om toekomstige inflatie op te vangen en het pensi oen daardoor min of meer waarde vast te maken. Op de vergadering werden vanuit de LHV-afdelingen talrijke moge lijkheden voor actie aangedragen: staking van administratieve werk zaamheden, laten aflopen van de ziekenfondscontracten, stoppen van premiebetalingen, prikacties tegen het verzekeringswezen, niet afgeven van geboorte- en overlijdensbewij- zen, en het niet uitvoeren van bloedproeven op verzoek van de politie bij weggebruikers. (ADVERTENTIE) van Niemeyer, pak 250gram Bonen of snelfiltermaling nu Op de Europese top, die gisteravond op tien voor elf is afgesloten, zijn de volgende akkoorden bereikt over de Europese instellingen: drie maal per jaar zullen de rege ringsleiders van de EG als 'Europese Raad' bijeenkomen. Dat gebeurt één maal in het EG-hoofdkwartier in Brussel en tweemaal in een Europese hoofdstad. Aan de bijeenkomsten zullen ook de ministers van buiten landse zaken deelnemen. er wordt een bescheiden secreta riaat gesticht, dat deze Europese Raden zal voorbereiden. Er moeten zo snel mogelijk algemene en rechtstreekse verkiezingen komen voor het Europees Parlement. Het parlement zelf moet daar voorstellen voor doen, waarover de lidstaten zich uiterlijk in 1976 zullen uit spreken. Het parlement moet nauwer bij de Europese politieke samenwer king worden betrokken. In het slotcommuniqué, dat is uit gegeven staat dat de Europese poli tieke samenwerking wordt ge ïntensiveerd. 'Verwachtend dat de Europese Unie tot stand zal komen, hebben de lidstaten van de Gemeen schap de intentie om bij alle vraag stukken een gemeenschappelijk standpunt in te nemen'. De Euro pese politieke samenwerking moet ertoe leiden dat de EG-lidstaten meer en meer 'met één stem' gaan spreken. Over de Europese Unie wordt ge zegd dat de ontwikkeling naar deze Unie doorgaat. De Belgische pre mier Leo Tindemans moet voor eind 1975 een samenvattend verslag uit brengen over de opvattingen over de Unie aan de 'Europese Raad'. Tindemans zal daartoe een groot aan tal belangengroepen raadplegen en kennis nemen van verslagen van de Europese instellingen over de Euro pese Unie, die er tegen 1980 moet komen. niet voor ieder besluit over ge ringe zaken in de Europese raad van ministers zal eenparigheid van stem men nodig zijn. vraagstuk. Maar uit goed ingelichte bronnen bij de conferentie werd bekend dat op dat terrein wel voor uitgang was geboekt. Zo had de Franse president Giscard de steun verworven van zijn partners voor zijn plan een energieconferentie te beleggen met als deelnemers de olie- verbruikende. de olieproducerende en de ontwikkelingslanden. In ruil voor deze steun ging Giscard ak koord met voorbereidend overleg van de geïndustrialiseerde oliever- bruikende landen voordat zijn drie blokken energietop zou beginnen. Giscard d'Estaing Daarmee zou een compromis zijn bereikt tussen de acht EG-landen, die met de VS samenwerken in het Internationale Energiebureau (IAE) en Frankrijk dat daar niets van moet weten. Parijs stelt zich op het standpunt dat samenwerking bin nen het kader van de IAE tot een confrontatie zal leiden met de olie producerende landen (OPEC en OAPEC). Ook ls Frankrijk fel ge kant tegen de leidende rol die de VS in de IAE spelen. Het compro mis zou betekenen dat Parijs zon der gezichtsverlies op een of andere manier bij het IAE-overleg be trokken zou kunnen worden, waar door de EG toch als eenheid op energiegebied zou kunnen opereren. Giscard zei gisteravond dat hij van zijn EG-collega's instructies had ge kregen om bij zijn komende ontmoe ting met president Ford van de VS 'aan te geven' dat de EG er belang aan hecht de economieën van de industriële landen te coördineren om zo een algemene recessie te voorko men en samen stabiliteit na te stre ven. Voorts zou Giscard Ford na mens de EG vertellen dat de EG-lei- ders samenwerking tussen olie-ex porterende en olie-importerende lan den 'van groot belang' achten. Giscard vertelde dat de volgende topontmoeting van de EG in Dublin wordt gehouden en de daaropvolgen de in Brussel. zeg... ik moet afbreken. DEN HAAG Minister Boersma (Sociale zaken) wil de meest moge lijke spoed betrachten met de uit voering van de stimulerende maat regelen. die zijn aangekondigd in de interim-nota over de bestrijding van de werkloosheid. Nog deze week zullen materiaal- intensieve werken voor uitvoering worden vrijgegeven tot een bedrag van 200 miljoen gulden. In de loop van deze maand zullen enkele peri odieke toewijzingen plaatsvinden met betrekking tot de matige ar beidsintensieve werken. Met deze toewijzing is 107 miljoen gulden gemoeid. Uit mededelingen aan de Tweede Kamer blijkt, dat het werkenbe- stand (de plannen voor) rioolwa terzuiveringsinstallaties en rioolge malen (in totaal 148 werken) thans voldoende is voorbereid om op kor te termijn in uitvoering te worden genomen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 170 miljoen gulden. CALIFORNIE CAP) Van de zes ling die zondag werd geboren in Californië zijn dinsdag twee kinde ren, een jongetje en een meisje, overleden. De twee baby's zijn aan ademhalingsmoeilijkheden bezwe ken. Binnenland Eigenaar Mebo 2 overtrad wet11 Commissie emancipatie 7 Anders eten, maar wel verstandig 6 Buitenland Israël wil eerst akkoord met Egypte 9 Kerk Minder priesters 2 Predikant liet zich herdopen 2 Sport Boniperti regeert over Juventus 10 Economie Wegenbouwers vrezen meer werkloosheid 13 Lozers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv g Strips, feuilleton g Recept en puzzel g Commentaar 7 Dichtbij en vérder 7 Caravan-Ral 8 Wetenschap en techniek 9 Beurs 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1