Proloog eist van trant excuses mnum MOlMIMN Nationale ouderweek over schoolgebeuren Plaats een KOERIERTJE Merendeel r.k.: abortus moet in bepaalde gevallen mogelijk zijn Ir. Bakker Schut: 'Grofste laster' 7 tbtN qn ftNÉê Gedetineerden sloten bewaker in een cel op Raad Kerken vraagt optreden Nederland tegen martelingen MILIEBERICHTEN Reformatorisch Vormingsinstituut „De Schakel Witboomstraat 45 Veen (N.B.) telef. 04164-2281 VORMINGSLEID(ST)ERS DIRECTEUR. DE HEER B. v. BEEK KANTOOR H.J.V00REN RECEPTIONISTE TELEFONISTE I lUW/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 K9 lt i een onzer verslaggevers STERDAM 'De Telegraaf heeft de meest absurde en schandelijke beschuldigingen aan het res van de toneelgroep Proloog geuit zonder toetsing van de nieuwsbron. Maar het feit dat een nt zich beroept op de betrouwbaarheid van een bron, kan nooit een vrijbrief zijn voor het klak- overnemen van de grofste laster'. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Tussen 3 en 7 februari 1975 wordt een nationale ouderweek gehouden. De werkgroep die dit organiseert, hoopt dat alle twintigduizend scholen voor kleuter-, basis- en voortgezet on derwijs in die week een ouderavond zullen houden over het on derwerp 'ouderparticipatie'. t deze conclusie bestreed mr. P. Bakker Schut gisteren in een t geding voor de president van Amsterdamse rechtbank de aan- op Proloog, die De Telegraaf op lecember jongstleden publiceer - In deze publicatie een inter- w met DS'70 Kamerlid en oud- atssecretaris mevrouw S. van Spnendaal-Van Meggelen werd en Eindhovense toneelwerkgroep eian beschuldigd met allerlei on- e tige middelen marxistische doel- oiden na te streven. In het arti- a dat werd gepubliceerd onder de 'Prolooggroep is een rode man- e irganisatie', werd de toneelgroep mÉ van diefstal en fraude beschul- d. rot walgelijke misbruik van de svrijheid' moest volgens mr. cker Schut worden verboden. Hij ,r eg de president, mr. W. J. Bor- mjhoff Mulder, De Telegraaf te ge- ,den zich in het vervolg te ont van dit soort uitlatingen, ofder zou deze krant op de,voor- de kop moeten opnemen: .esident van de rechtbank oor- Telegraaf beledigt Proloog !0 onrechte'. Vervolgens zou De j egraaf op een binnenpagina een ijdedeling moeten publiceren dat e president in zijn vonnis alle h chuldigingen van mevrouw Van jinendaal onrechtmatig acht, om- De Telegraaf op geen enkele 1 ze aannemelijk heeft kunnen dat Proloog zich zou heben t| uldig gemaakt aan de diefstal rui uiterst geheime Philipsdocu- Tnten, aan het gebruik van af- ie iterapparatuur in een aantal nbare gebouwen in Eindhoven, •lfindienen van valse declaraties Zj de gemeente, aan het achter hielen van pensioenpremies, aan vreemding van allerlei officiële c rheidsstukken of andere onwet- t handelingen. ;h der zou De Telegraaf dienen te iliceren dat dit blad evenmin lunemelijk heeft kunnen maken n Proloog een marxistische man- irganisatie is die enorme bedra- uit het buitenland krijgt om in Ierland met alle moggelijke, ook lettige. middelen de democratie te ondermijnen. Proloog heeft ter zitting het tegendeel van al deze beschuldigingen aannemelijk kun nen maken', aldus de door Proloog geëiste mededeling. Voorts wil de toneelgroep dat De Telegraaf bij deze rectificatie zijn verontschuldi gingen aanbied. In zijn pleitrede wees mr. Bakker Schut erop dat het tijdstip van publicatie waarschijnlijk niet op een toeval, berust. Nu de gemeente raad van Eindhoven en de provin ciale staten van Brabant zich heb ben teruggetrokken als subsidiege-. ver heeft minister Van Doorn toe gezegd een serieuze poging te zul len doen om Proloog op rijkskosten te laten doorwerken. Na inwinning van advies de Raad voor de Kunst heeft inmiddels gevraagd al het mogelijke te doen om Proloog te laten voortbestaan zal de minister half december een beslis sing nemen. 'Op dit politiek gevoe lige en voor Proloog zo belangrijke moment komt De Telegraaf onder een schreeuwende kop met de ern stigste beschuldigingen', aldus mr. Bakker Schut. Deze zijn volgens hem een onderdeel van een politie ke campagne om Proloog om zeep te helpen. 'De jacht op revolutio nair groot wild is geopend', meende hij. Uitvoerig wees de pleiter op verkla ringen van de burgemeester van Eindhoven, oud-wethouder me vrouw C. de Vries-Van Haaften, de politie, Philips, accountantsdien sten, de Stichting pensioenfonds voor het Nederlands toneel en het Nederlands centrum van het Inter nationaal Theater Instituut, die al len uit hoofde van hun functie hebben verklaard geen enkele aan wijzing te hebben voor door Pro loog gepleegde onregelmatigheden. 'Temeer daar De Telegraaf de be schuldigingen van mevrouw Van Veenendaal in een hoofdartikel heeft overgenomen kan deze krant zich niet beroepen op de betrouw baarheid en de geloofwaardigheid van een oud-staatssecretaris', aldus de pleiter. Dat een krant een eigen verantwoordelijkheid heeft met be trekking tot het publiceren van on ware beschuldigingen, wordt vol gens hem ook door niemand ont kend. De pers heeft een onderzoeks plicht en ook wanneer de beschul digingen uit de mond van derden worden opgetekend, kan zij zich niet ontslagen achten van de ver plichting haar bronnen zo goed mogelijk op waarheidsgetrouwheid te onderzoeken. Mevrouw Van Veenendaal noemde hij in dit ver band 'een wellicht rancuneuze bui tenstaander van een onbetekenende politieke partij'. De advocaat van De Telegraaf mr. A. G. Maris wilde op de juistheid of onjuistheid van de beschuldigingen in het geheel niet ingaan. De Tele- graaf-journalist mocht volgens hem vertrouwen op de betrouwbaarheid en geloofwaardigheid van me vrouw Van Veenendaal als Ka merlid en als oud-staatssecretaris. Bovendien kent zij de Proloog-ge schiedenis. Mr. Maris wees erop dat de pers tot taak heeft in het alge meen belang voor te lichten over misstanden en dat daarbij soms uiterst snel moet worden gewerkt. 'In dit geval dreigde Proloog een subsidie te ontvangen en moest er dus snel worden gewerkt', aldus de advocaat. Na er nog eens op te hebben gewezen dat De Telegraaf wel akkoord kan gaan met de pu blicatie van ëen interview of van een weerwoord van Proloog, vroeg hij de president afwijzing van de vordering. De president doet volgende week dinsdag uitspraak. Dat is een dag nadat voor de president van de rechtbank in Den Bosch het kort geding heeft gediend dat Proloog tegen mevrouw Van Veenendaal zelf heeft aangespannen. Cadeau van paus ROERMOND Paus Paulus heeft bisschop Gijsen een geschenk mee gegeven voor het nieuwe seminarie van Rolduc. Het cadeau van de paus is een facsimile-uitgave van de codex Vaticanus, een beroemd handschrift van het nieuwe testa ment in het Grieks uit de vierde eeuw. Tijdens het kortgeding werd buiten het gerechtsgebouw gedemonstreerd door aanhangers van Proloog. Vrije beslissing van vrouw', zegt 33 procent HILVERSUM Het merendeel van de Nederlandse rooms-katho- lieken vindt dat bortus in bepaalde gevallen nodig moet zijn. Van de rooms-katholieken vindt 33 procent zelft dat het wel of niet la ten verrichten van een abortus een vrije beslissing moet zijn van de vrouw én haar huisarts. Deze conclusies zijn afkomstig van een onderzoek dat het bureau Veld kamp Onderzoek gedaan heeft in opdracht van de KRO onder een groep representatieve rooms-katho- lieke Nederlanders. Ook blijkt uit dit onderzoek, dat vijftien procent der ondervraagden voorstander is van een wettelijk verbod van abor tus, tenzij in geval van levensge vaar, 21 procent is voor toestaan van abortus in bepaalde gevallen, dertig procent is voor een toestaan na overleg met deskundigen en twee procent van de rooms-katho lieken had geen mening. Van de ondervraagden vindt zeven tig procent dat een katholiek ka merlid, dat persoonlijk tegen abor tus is, toch voor een wet kan stem men, die een zekere vrijheid toe laat; 26 procent antwoordt 'nee' op deze vraag. Van de KVP-stemmers onder de ondervraagden zegt 52 procent ab ortus aanvaardbaar te vinden onder bepaalde omstandigheden, van de VVD-stemmers is dat percentage 79 procent, van de PvdA-stemmers 82 procent en van de PPR-stemmers onder de katholieken zelfs 93 pro cent. Naarmate de band met de kerk losser is, is de bereidheid abortus toe te staan, groter. 47 procent van de sterk bij de kerk betrokken on dervraagden vindt abortus aan vaardbaar bij elke onbedoelde zwangerschap of onder bepaalde omstandigheden, bij de niet zo bij de kerk betrokken mensen is dit percentage 87 procent. Bijna een kwart van de onder vraagde katholieken weet niet wat het standpunt van de bisschoppen inzake abortus is, 21 procent denkt dat de bisschoppen abortus aan vaardbaar vinden, 19 procent weet dat de bisschoppen abortus onaan vaardbaar vinden. Katholieken, die zeggen abortus aanvaardbaar te vinden bij elke onbedoelde zwangerschap wonen vooral in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag (41 procent), voor de zuidelijke provincies is dat percen tage vijftien procent en voor de rest van Nederland elf procent. Van de katholieke plattelandsbevol king zegt dertig procent in het noorden en het oosten van het land abortus onaanvaardbaar te vinden. In het westen is dat percen tage 55 procent en het zuiden 76 procent. De nationale ouderweek is een ver volg op de ouderavond van 5 no vember 1970. Op die avond kwamen op ongeveer tweeduizend scholen de ouders bijeen. De resultaten van hun gesprekken zijn later gepubli ceerd door de stichting Nederlandse Gezinsraad in het boekje 'Wat de ouders op het hart lag'. Op die eerste nationale ouderavond is over veel onderwerpen gediscus sieerd. Het is de bedoeling om nu slechts één thema aan de orde te stellen: ouderparticipatie, waarmee bedoeld is de deelneming van ou ders in het schoolgebeuren. Volgens de organisatoren zijn er nog steeds scholen, waar ouderpar ticipatie nauwelijks bestaat of in ieder geval niet veel meer inhoudt dan dat ouders wat hand- en span diensten verrichten. Zij hopen, dat de nationale ouderweek op die scholen wat los maakt. Door rap portage achteraf, kunnen de erva ringen van scholen die al verder zijn. benut worden door scholen die nog aan het begin staan. In het bijzonder onderwijs kan de nationale ouderweek onder meer worden aangegrepen als een gele genheid om te praten over de in stelling of werking van ouder- of schoolcommissies. Dergelijke com missies worden op 1 januari 1976 voor alle bijzondere scholen wette lijk verplicht. Veel vraag Eén van de organisatoren, mevrouw A. L. J. M. Jager-van Vonderen, zegt: 'We hebben aanvankelijk ge dacht dat de nationale ouderavond van 1970 een eenmalige gebeurtenis zou zijn. Maar van veel kanten is ons te verstaan gegeven dat er een vervolg moet komen. We hebben nu alleen voor een hele week gekozen, om zo de scholen in staat te stellen zelf een avond uit te kiezen die het beste schikt.' In de werkgroep die de week orga niseert zijn vertegenwoordigd: de Nationale Katholieke Schoolraad, de stichting Contactcentrum Bevor dering Openbaar Onderwijs, de Vereniging Nederlandse Gemeen ten, de Protestants Christelijke Schoolraad, de Unie 'School en Evangelie', en de stichting Algeme ne Bonden van Scholen. De minis ter van onderwijs staat garant voor eventuele kosten die niet gedekt zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Twee gedetineerden hebben in het jeugdhuis van bewa ring 'De Sprang' in Scheveningen een bewaarder overmeesterd en in een cel opgesloten. De gedetineer den maakten vervolgens een gat in het dak en kropen naar buiten om te ontvluchten. Bewakingspersoneel zag het tweetal op het dak zitten. Nadat alarm was geslagen was, konden beiden ge pakt worden. Het waren de Hage naars D. N. (18) en N. H. (20), die in voorlopige hechtenis zaten we gens resp. vuurwapenbezit en dief stal. Zij overmeesterden de bewaar der toen zij met hem naar de tv zaten te kijken. Van een verslaggever v DEN HAAG De Nederlandse Raad van Kerken heeft gisteren in een aan staatssecretaris Kooymans van buitenlandse zaken overhandigde verklaring aangedrongen invloed aan te wenden in 'betrekkingen met lan den, waar blijkens betrouwbare in formaties stelselmatig martelpraktij - ken worden toegepast,' om hieraan een eind te maken. In de verklaring wordt een dringend beroep gedaan op regering en parlement haast te maken met de ratificatie van de in ternationale verdragen van 1966 in zake burgerrechten en politieke rechten inzake economische, sociale en culturele rechten thans. WERKDAG behalve zaterdags bestaat er uds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch in van familieberichten, die nog de volgende Sd moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND ls dit ilijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit ,ip is geen opgave van advertenties meer mogelijk. ENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven ln e bladen u de advertentie wenst te plaatsen uw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste GETROUWD: Pieter Jan Adolf Boot Agatha Ida van Til Roodborststraat 49. Leiderdorp, 10 december 1974. let heeft God behaagd in Zijn ondoorgronde- ijk bestel, plotseling tot Zich te nemen mijn Innig geliefde Man, onze lieve Vader, Broer, Bwager en Oom J Jacobus Antonie Troost J)p de leeftijd van 63 jaar. L. Troost-Honders M. G. van Schie-Troost W. van Schie H. R. Troost C. A. Troost-de Wilde J. A. Troost M. D. Slootweg en verdere familie Leiden, 9 december 1974. Rf Wasstraat 65. )e overledene is opgebaard in de rouwkamer .Eenvoud" van Ingen Schenau, Hogewoerd 84. lezoek aan de rouwkamer: woensdagavond a.s. van 7.00 tot 8.00 uur. i )e rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 13 le lecember a.s. in de aula van de algemene be- irt [raafplaats „Rhijnhof" aanvang 13.30 uur, eei vaarna de begrafenis aldaar zal plaatsvinden, gi Ja de begrafenis gelegenheid tot condoleren in dane ontvangkamer van de begraafplaats. oir en S Here nam in zijn goedheid nog onverwacht Zich onze lieve Moeder, Schoonmoeder, p'&rootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Everdina Willemijntje van Seventer-Aalten *on{op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam: R. van Seventer p 's-Gravenhage, 7 december 1974. Trtient 595. Geen bezoek aan huis Geen bloemen 'e overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Westeindeziekenhuis. Bezoekuren van 24 uur (ingang Warmoezier- straat 42b). De rouwdienst zal gehouden worden woens- iag li december om 2.30 uur in de aula van de begraafplaats „Nieuw Eykenduynen", Kamper foeliestraat 2a, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. Wie in de schuilplaats der Allerhoogsten is gezeten, Vernacht in de schaduw des Almachtigen. Ik zeg tot den Here: Mijn toevlucht en mijn vesting. mijn God, op wien ik vertrouw. Psalm 91 1 en 2. Geheel onverwacht nam de Here uit ons mid den weg, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Opa Lukas van Ginhoven op de leeftijd van 58 jaar. 's-Gravenhage: A. van Ginhoven-Kramp Bertine, Nico, Bart en Martij n Nel en Joop Trix Laura Nico en Clasien 's-Gravenhage, 8 december 1974. Nicolaistraat 43. De overledene is opgebaard in het rouwcen- trum Supremi Honores, Barentszstraat 50 te 's-Gravenhage. Bezoek woensdag van 24 uur. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 12 december om 3 uur op de alg. begraafplaats Westduin aan de Ockenburghstraat te 's-Gra- venhage/Loosduinèn. Vertrek vanaf Nicolaistraat 43 om 2.30 uur. Voorburg: 's-Gravenhage: ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Diep bedroefd geven wij kennis van het heen gaan op 5 december 1974 van onze lieve Doch ter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Johanna van Bergen weduwe van J. A. Vertregt Uit aller naam: R. I. de Voogd-van Bergen Den Haag, 9 december 1974. Correspondentie-adres: Bentinckstraat 146. Liever geen bezoek. De crematie heeft hedèn in alle stilte plaats gevonden. Psalm 123 vers 1 Heden nam de Here tot Zich onze lieve zorg zame Moeder en Oma Jacoba de Graaf-Klein weduwe van Jacob de Graaf, in de ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: W. de Graaf Rotterdam. 8 december 1974. La Fontainestraat 373. Corr.-adres: Kalverhagen 21. Geen bloemen. Geen bezoek aan het woonhuis. Moeder is~ opgebaard in de rouwkamer van „De Elf Ranken", Aesopusplaats 2. Gelegenheid tot bezoek aldaar: dinsdag- en woensdagavond van 6.307 uur. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden don derdag 12 december om 12.30 uur in de rouw kamer van „De Elf Ranken", waarna de be grafenis op de Zuider Begraafplaats ca. 1.20 uur zal plaatsvinden. Enige en Algemene Kennisgeving Heden nam God tot Zich, Zijn kind, mevrouw Elizabeth du Parant-Uitterlinden in de ouderdom van 80 jaren. Uit aller naam: W. Kes H. M. Kes-Vis. Dordrecht, 7 december 1974 Bejaardencentrum „Vreedonk'' Vreedonklaan 2. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag avond van 7-7.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben donder dag 12 december a.s. op de Algemene Begraaf plaats te 13 uur. Vooraf wordt er een rouw dienst gehouden in „Vreedonk", aanvang 12 uur. Wat God doet, dat is welgedaan, Zijn wil is wijs en heilig. 'k Zal aan Zijn hand vertrouwend gaan, Die hand geleidt mij veilig. Na een lang en gezegend leven van vijf en ne gentig jaren werd tot onze droefheid van ons weggenomen onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Cornelia Anna Brunt-Batelaan weduwe van Cornelis Brunt. Rotterdam: Af ine C. Brunt Schiedam: C. Brunt T. E. Brunt-Spelberg Den Haag: E. M. A. Vinkenborg-Brunt J. Vinkenborg Klein- en Achterkleinkinderen Rotterdam, 6 december 1974. Samuel Mullerplein 5. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. De gedachtenisdienst zal gehouden worden in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk 20 te Rotterdam-Delfshaven, woensdag 11 december a.s. om 13.00 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de begraaf plaats 'Vredehof' aan de Noordzijde te Bode graven om 15.00 uur. Heden nam God weer tot Zich ons lief Zoontje Dirk Gerard op de leeftijd van 1 Vz jaar. Greet en Jan Vaartjes Apeldoorn. 7 december 1974. Parelvisserstraat 319. Thuis liever geen bezoek De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 11 december om 14.00 uur op de algemene begraafplaats „Heidehof" te Ugchelen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula op de begraafplaats. De Heer is mij tot hulp en sterkte: Hij is mijn lied, mijn psalmgezang. Hij was het, die mijn heil bewerkte, dies loof ik Hem. mijn leven lang. Na een leven vol plichtsbetrachting overleed heden, na een langdurige ziekte, tot onze diepe droefheid mijn beste Man, onze zeer zorg zame Vader. Schoonvader. Groot- en Over grootvader, Zwager en Oom Evert Wolsheimer echtgenoot van Jannie de Graaff. weduwnaar van Jeanne Schnepper, op de gezegende leeftijd van 82 jaar. Den Haag: J. Wolsheimer-de Graaff Maassluis: H. D. Wolsheimer M. Wolsheimer Maasland: J. Crans-Wolsheimer s J. Crans Voorschoten: J. Molijn-Wolsheimer F. A. Molijn E. J. Wolsheimer Klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Den Haag. 9 december 1974, Riouwstraat 159. Geen bloemen. De overledene is thuis opgebaard, bezoek dins dag en woensdag van 19.00-21.30 uur. De begrafenis en rouwdienst zijn bepaald D.V. op donderdag 12 december om 11 uur op Oud Eik en Duinen. Laan van Eik en Duinen 38. Vertrek van het woonhuis om 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de ontvangkamer van de be graafplaats. r uw deelneming ons betoond na het heengaan roijn geliefde Man, onze lieve Vader en Groot- :r Benjamin de Graaf hgen wij u onze hartelijke dank. trne hadden wij u persoonlijk willen bedanken, ar door de vele reacties is ons dit niet mogelijk. Mede namens verdere familie: J. de Graaf-Tuinebreijer 'eveningen. december 1974. •lpperstraat 73. Heden nam de Heere, tot onze diepe droefheid, on verwachts uit ons midden weg, mijn innig geliefde Man. onze zorgzame Va der, Behuwd- en Groot vader. Broeder. Behuwd- broeder en Oom. de heer Jacobus van Leliveld in de ouderdom van 75 Jaren. Dordrecht: G. J. van Leliveld- Tanis Amerika: H. J. van Leliveld M. van Lellveld-Sterk en kleinkinderen Dordrecht. 8 december 1974. Verhulststraat 51. De begrafenis zal D.V. plaatshebben donderdag 12 december a.s. op de Al gemene Begraafplaats van uit de aula. Vertrek vanaf het sterfhuis te 14.15 uur. Voor Uw blijk van medeleven en belangstelling na het over lijden van onze lieve Zoon Hannie H. A. van Heeren M. van Heeren-Sturrus Kinderen- en kleinkinderen WIJ VRAGEN voor ons VORMINGSINSTITUUT: voor een volledige weektaak of parttime. Vereist: de Bijbel te aanvaarden als Gods Woord en de daarop gegronde formulieren van enigheid. in staat de werkende jongeren te begeleiden. samenwerken in teamverband. Gewenst: brede alg. ontwikkeling, bij voorkeur ped.- of soc. academie of een andere onderwijsbevoegdheid. ervaring met groepswerk. cap. op het gebied van sport en spel. (creatieve) handvaardigheid, muziek e.d. SOLLICITATIEBRIEVEN RICHTEN AAN DE voor 14 dec. 1974. Inlichtingen: tel. 04187773. EENGEZINSWONING BESCHIKBAAR. Belastingadvieurs B. V. Parkstraat 107 's-GRAVENHAGE zoekt een beschaafde en representatieve Taakomschrijving ontvangen van cliënten bedienen van de telefoon (4 lijnen) verrichten van type werkzaamheden. Vereisten: tenminste MAVO-opleiding een zekere spreekvaardigheid in de moderne talen prettige telefoonstem typediploma. Geboden wordt: een goed salaris een gratificatie 7*4% vakantietoeslag prettige werkkring. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk te richten aan bovenvermeld adres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9