Hulp aan jeugd is meer negatief dan positief dichtbij Aantjes: PvdA klopt huurbeleid op imeritaar Grote ongerustheid over de kinderbescherming Werknemersleden ondernemingsraad Kwartet treden af j bezwaar tegen uw plan tot diefinanciering het weer - Buien weerrapporten zo haalde sien die vlek weg troost carriere apenslag regen V/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 oepverenigingen -1 tr Van Doorn van CRM heeft feten kring (o.a. bij de leden van sraad en de omroepraad) een p-nota laten rondgaan over het listig regeringsbeleid ten aanzien lanten dag- en weekbladen) en |roep. :1 is er niet veel bekend van de van die nota in zijn eerste en lerminst definitieve stadium, ik is juist in besloten kring mrd om wat meningen los te alvorens de definitieve tekst op wordt gezet. Toch zijn inmid- :1 enkele punten uitgelekt en jceerd, o.a. ook in deze krant. In die uitgelekte plannen van de ir is, dat hij een einde wil 7 aan de thans nog in de om- e :t vastgelegde binding tussen het s (schap van een omroepvereni- i het betalen van de omroepbij- ijiaan de belastingdienst. :nt de regeling: de zendtijden over de omroepverenigingen naar het aantal leden of lanten, dat de omroepvereni- hebben ingeschreven. Daarbij illeen die leden of contribuan- die ook de beschikking heb- :r een luistervergunning met woorden: hun luister- en kijk- 'jes betaald hebben. :ling heeft nogal wat bezwa- izwaren, die in het verleden |an eens ook in deze kolom doorgeklonken. Het vervelende systeem is namelijk dat op ianier in elk gezin maar één stemrecht heeft namelijk zij die het luister- en kijkgeld (want voor elk gezin hoeft keer betaald te worden het aantal toestellen dat :eft). In de praktijk betekent de meeste gevallen dat de man :inshoofd op effectieve wijze n voorkeur blijk kan geven en vrouw en de volwassen kinde- r moeten proberen via dat •fd hun invloed te laten gel- heeft minister Van Doorn dat r nu onderkend. Hij wil daar- lereen het recht geven invloed énen door lid te worden van iroepvereniging. Ieder die zijn contributie heeft betaald, telt woon mee ongeacht het feit al-dan-niet Luister- en kijkgeld 4oepverenigingen - 2 alleen de vraag of in het el van minister Van Doorn het niét erger is dan de kwaal, narpelijk niet ondenkbaar dat iemand volgens de plannen van oom in feite gewoon zendtijd ior is niet zoveel meer nodig adressenbestand van tiendui- dressen en honderdduizend gul- ien gulden voor elk adres) om maier als aspirant-zendge- gdt te worden toegelaten. En onderdduizend adressen en één n gulden heeft men al gauw de van C-omroep (de VPRO en de jn C-omroepen). meer dan een theoretische jkheid. Er zijn al zoveel com- lé aanvallen op ons omroepbe- :daan en er lopen zovelen in dit ond voor wie één miljoen gul- Sn schijntje is als het om (hun) id in de ether' of iets dergelijks dat wij alleen maar dankbaar zijn dat op dit ogenblik de re bestaat van die koppeling: ng betalen lid zijn van een ipvereniging. linister doet goed werk als hij :hans geldende systeem van tentellen bij de omroep een eih- lakt om ook getrouwde vrouwen lwassen, maar inwonende kinde- londig te maken bij de keuze van imroepvereniging), maar hij zal •lossing toch ergens anders moe leken dan hij nu blijkens de :kte plannen van zin is. 'Startnota' van commissie-Mik maatregelen nodig, die een betere huisvesting voor de jongeren ga randeren. DEN HAAG De hulp, die verleend wordt aan in moeilijkheden verkerende jeugd, heeft meer negatieve dan positieve kanten. Dit harde oordeel afkomstig van de dit voorjaar door staatssecre taris mr. J. F. Glastra van Loon geïnstalleerde gemengde inter departementale werkgroep voor het jeugdwelzijnsbeleid slaat niet alleen op de praktijk van de kinderbescherming met haar sterke nadruk op gerechtelijke maatregelen maar ook op hulpver lening in het algemeen bij' het opgroeien en opvoeden. De werkgroep heet 'gemengd', om dat én de overheid én het particu lier initiatief erin zijn vertegen woordigd. Het 'interdepartementale' slaat op de deelname van de minis teries van Justitie, van CRM en van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. Gisteren heeft deze werkgroep een, wat genoemd wordt, 'startnota' ge publiceerd, waarin- de ongeveer wel bekende moeilijkheden, waarmee men in de jeugdzorg te kampen heeft, op een rij worden gezet. Zo kan deze startnota worden gezien als een verlengstuk van de beken de knelpuntennota van CRM. Ook menen de leden van de werk groep, waarvan dr. G. Mik uit Gro ningen voorzitter is (de werkgroep heet de commissie-Mik), dat er een duidelijk verband moet bestaan met de onlangs verschenen struc tuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks. Lid van de commissie-Mik is ook dr. C. Blankestijn van het Nationaal Cen trum voor de Geestelijke Volksge zondheid, die onlangs pleitte voor het instellen van een ministerie voor al dit welzijnswerk. Graag reacties Ongerustheid Over de kinderbescherming zegt de commissie-Mik, dat alleen in het uiterste geval justitiële maatregelen moeten worden getroffen. Als dit niet te voorkomen is, moeten niet zonder meer alleen door het minis terie van justitie aanvaarde instel lingen worden aanvaard. Het mi nisterie van justitie moet vooral ruimte maken voor vrijwillige hulp. Het commissie-lid drs. C. Waaldijk, stafdocent aan de sociale academie 'De Horst', zei gisteren dat het pro za over dit probleem in het rapport 'betrekkelijk rustig is'. In werke lijkheid is de ongerustheid, gezien het groot aantal uitingen van onte vredenheid. erg groot. Het wordt tijd, dat de hulp wordt gegeven in andere vormen, dan de gebruikelij ke combinaties die al een halve eeuw geleden bestonden. Het toepassen van het strafrechte lijk systeem en dwang bevordert in het algemeen niet het welzijn van de jeugd, wordt in het rapport ge steld. Wanneer de politie dwang toegepast of daarna dreigt, bete kent dit in den regel een aantas ting van het welzijn. De overheid is er vooral op uit het politle-appa- raat te versterken. In de opleiding wordt echter veel minder aandacht besteed aan het niet-strafrechtelij- ke aspect en het verlenen van hulp. De commissie is dan ook bang, dat het gebruik van strafrechtelijke en dwangmiddelen zal toenemen. De medewerking van de politie aan de opsporing van weggelopen min derjarigen (van huis of uit een inrichting) is onjuist. Eerst moet een onafhankelijke derde beoordelen of aan het verzoek tot opsporing kan worden voldaan. Het zomaar in wer king stellen van het strafrecht lost de conflicten van de jeugd niet op. Het rapport neemt ook stelling te gen het zonder meer aanvaarden door de Tweede Kamer van de wet, die het kraken van panden straf baar stelt. Er zijn in leder geval Zo signaleert de commissie meer moeilijkheden, waardoor de jeugd terecht is gekomen in de hoek waar de slagen vallen. Er worden enkele, helaas nog weinig concrete, suggesties gedaan om de hulpverle ning bij het opgroeien en opvoeden te verbeteren. De commissie kan trouwens niet concreet zijn, omdat ze onvoldoen de op de hoogte is van de werkelij ke problemen. Ze heeft haar start nota geschreven In de eerste plaats om reacties, kritiek en aanvullin gen te vernemen van hen die gere geld met de jeugd te maken heb ben. Daarom worden er op 5 maart in hotel Cocagne, Vestdijk 47 in Eindhoven, op 6 maart in hotel Overcingel in Assen en op 7 maart in Hoog Brabant in Utrecht hoor zittingen gehouden. Het adres van het secretariaat van de werkgroep is Plein 2b, Den Haag. jeugd in de hoek waar de slagen vallen nu heersende orde snel in de prak tijk kan worden vertaald. Een be langrijke vraag is ook, of de oproep van de commissie-Mik om reacties en om de aanmelding van goede en nieuwe experimenten en projecten voor de jeugd weerklank zal vin den. Dan zullen voldoende finan ciële middelen beschikbaar moeten worden gesteld. «'e hulpverlening aan de jeugd, erdeeld als ze is over de verschil lende departementen, draagt nu een chaotisch karakter. Een samen hang van het beleid op hoog ni veau ontbreekt. Als de commissie-Mik straks ver dwijnt, omdat zij zich gekweten heeft van haar taak. zal er toch een centrale instantie (om maar niet van een deel van een ministerie te spreken) moeten komen om de nu nog vaak voorgestelde betere hulp bij het opgroeien en opvoeden in de hand te houden. Experimenten Een ander concreet programma punt van de werkgroep is. dat ze bepaalde experimenten in het jeugdzorgwerk wil stimuleren en ervoor wil zorgen, dat er meer ex perimenten komen. Aan de betref fende ministeries, waaronder de ex perimenten vallen, zal de commis sie dan om subsidie vragen. De werkgroep, waarvan ook mr. H. W. Hijlkema, hoofd van de directie kinderbescherming van het minis terie van Justitie lid is, formuleert voorzichtig een nieuwe beleidsvisie vooral voor de kinderbescherming. Het is nu afwachten of ook het kabinet bereid is de nieuwe richting te volgen en of dat beleid tegen de Dr. C. Blankestyn Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De problemen rond het huur- en subsidiebeleid worden door de Partij van de Ar beid 'opgeklopt'. Zelfs onderdelen, waarover nauwelijks of geen ver schil van mening bestaat, zoals de individuele huursubsidie, worden luidruchtig tot breekpunten ver klaard. Dit zei gisteravond mr. W. Aantjes, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, tijdens een bijeen komst in Leeuwarden. Volgens mr. Aantjes valt dit 'opkloppen' te ver klaren uit de behoefte te verbergen, dat de nota van minister Gruijters en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer op belangrijke punten afwijkt van 'Keerpunt'. Hij zei voorts dit voortdurend omzien naar de achterban een groter risico voor het kabinet te vinden, dan de zake lijke kritiek die de ARP levert. Een studiefinanciering die het in gewikkelde stelsel van meervoudige kinderbijslag en extra kinderaftrek PERSONALIA Schadeverzekeraars Mr. G. Smit te Amstelveen is benoemd tot alge meen directeur van de in Den Haag gevestigde Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars. De 51-jarige mr. Smit is thans onderdirecteur van Centraal Beheer te Apeldoorn. Hij is ook lid van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Al gemene Aansprakelijkheidsverzeke raars (AAV), lid van de Nederland se commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het levens- en schadeverzekeringsbedrijf en' lid van de voorlichtingscommissie7 uit het Schadeverzekeringsbedrijf. zou vervangen, heeft, zó zei de heer Aantjes, veel aantrekkelijks. Hij achtte het echter te vroeg nu reeds een definitief oordeel uit te spre ken. De zaak is al een jaar lang in discussie en de ARP-fractie ziet eerst graag een aantal kritische vragen beantwoord. Van een onzer verslaggevers, ROTTERDAM —De werknemersle den van de ondernemingsraad van de Kwartetbladen zijn afgetreden. Zij voelden zich niet in staat, een advies uit te brengen over de voor genomen toetreding van Trouw- Kwartet tot de Perscombinatie. Enerzijds kunnen de onderne mingsraadsleden zich niet vereni gen met de op stapel staande ver eenvoudiging van het editiestelsel, waardoor de Kwartetbladen die in Leiden en Dordrecht verschijnen, zouden opgaan in edities Den Haag en Rotterdam. Anderzijds willen zij niet door het uitbrengen van een negatief advies de uitvoering van het integratieplan in de weg staan en daarmee de werkgelegenheid van een aanzienlijk aantal werkne mers in gevaar brengen. De werk nemersleden van de ondernemings raad van het Kwartet hebben daar om directie en bestuur van de Christelijke Pers meegedeeld dat zij aftreden. De ondernemingsraad van Trouw heeft zich wel achter het integratieplan opgesteld. onze onderwijsredactie FERDAM Twee studenten- Usaties hebben ernstige kri- op het regeringsplan voor een v stelsel van studiefinancie- p; Het landelijk overleg van uni- vat taire studenten en het overleg studenten bij het hoger be- vinden het plan in opzichten een verslechtering opzichte van de huidige situa- cer as ezwaren van beide organisaties en zich op de volgende pun- De beursbedragen devast. •I). W sy teem van rentedragende kafgen voor het bedrag boven het ixlmum is verfoeilijk. ö°®e. to ale beursbedrag is onvol- Bet collegegeld wordt (inge- e°l rcl in de basisbeurs) gehand- jed apHet. schoolgeld voor het hoger 1 epsonderwijs wordt verhoogd, •inderen van welgestelde ouders 'en eerder meer afhankelijk 'bun ouders dan minder. Van onze weerkundigemedewerker De zachte en vochtige subtropische lucht is gisteren vervangen door drogere polaire lucht. Hierin kwa men maandag op de Britse eilan den veel buien tot stand, die in Noord-Ierland en Schotland sneeuw brachten. Ook in ons land zullen er van vandaag af buien vallen. De wissel valligheid blijft verder oor gaan. waarbij in hoofdzaak na vandaag een nieuwe regenzone uit IJsland tot onze streken doordringt. Wij zien hieruit, dat een depressie, tijdelijk 962 mb., tussen IJsland en Noorwegen nog altijd de circulatie tot in de lage landen en midden- Europa beheerst. In Finland en Rusland valt dag in dag uit sneeuw. Het geringe aantal vorstdagen van Ten Post te weten 22 (gisteren genoemd) had betrekking op het kalenderjaar 1974 tot nu toe. In het klimaatjaar 1974, dus van 1 decem ber 1973 tot en met 30 november 1974, bedroeg het aantal 34, in de stad Groningen 16, maar op het vliegveld Eelde meer, namelijk 58. In de Levant is van november tot maart het regenseizoen. De eerste regens van oktober en november leveren 25 tot 125 mm. op; de hoofdregens van december tot fe bruari 250 tot 500 mm. en de laat ste regens in maart en april 25 tot 125 mm. Het 'Israël exploration Journal', voor ons gelezen door on ze man in Oud-Beijerland, vertelt interessante afwijkingen. Terwijl 1950-51 een van de droogste jaren uit de geschiedenis van Israël was. waren de hoeveelheden neerslag in het regenseizoen 1951-52 in bijna het hele land boven normaal. Het zag er in dat seizoen aanvankelijk weinig belovend uit. Men vreesde voor een herhaling van een droogte van 1950-51 en 1931-'32. Die angst verdwèen door de uitzonderlijk Weerrapporten van gisteravond 7 u.. weer, maximum temperatuur en neerslag 7 tot 19 uur. zware regenval van 13 tot 23 de cember 1951. In die elf dagen viel op veel plaatsen meer dan 300 mm. Het maximum was 569 mm ten zuiden van Tel Aviv. Oorzaak: in vallende polaire luchtmassa's in het oostelijke Middellandse Zeegebied uit Rusland. Op 29 november viel in Tel Aviv 28 mm regen in een kwartier, waarvan 16 mm in vijf minuten. Op 28 en 29 december vielen nogmaals zware regens, op sommige plaatsen meer dan 200 mm. Deze stortregens brachten veel schade toe aan de oogst, wegen en zelfs gebouwen. Bovendien trad er veel bodemerosie op. Amsterdam geheel bew 10 0 De Bilt regen 10 1 Deelen regen 9 1 Eelde geheel bew 9 0.2 Eindhoven motregen 10 2 Den Helder geheel bew 9 0.5 L.h. R'dam regenbui 10 0.2 Twente regen 9 1 Vlissingen geheel bew 10 0 Z.-Limburg geheel bew 9 0 Aberdeen onbew 6 0 Athene licht bew 16 0 Barcelona onbew 16 0 Berlijn zwaar bew 11 0.1 Bordeaux geheel bew 9 0.2 Brussel motregen 10 0.1 Frankfort regen 10 0.1 Genéve geheel bew 7 0 Helsinki regen 3 0 Innsbruck geheel bew 7 0 Kopenhagen regen 8 1 Lissabon licht bew 12 0 Locarno onbew 10 0 Londen licht bew 10 0 Luxemburg motregen 7 0.5 Madrid onbew 11 0 Malaga licht bew 17 0 Mallorca zwaar bew 16 0 München geheel bew 8 0 Nice zwaar bew 12 0 Oslo half bew 2 0 Parijs geheel bew 9 0 Split half bew 16 0 Stockholm half bew 7 0 Wenen motregen 10 2 Zürich geheel bew 7 0 Casa Blanca onbew 18 0 Las Palmas licht bew 20 0 Tel Aviv regen 17 5 Tunis zwaar bew 15 0.1 HOOG WATER 11 december. Vlis- singen 12.10-0.00. Haringvllelslulzen 1.23- 13.49. Rotterdam 2.39-14.49. Scheveningen 0.57-13.21. IJmulden 1.36-13.58. Den Hel der 5.31-18.08. Harllngen 7.42-20.25. Delf zijl 9.41-22.24. onder redactie van loes smit Of en Sien hadden, net als die dames van de t.v.-reclame die het taaiste vuil zonder voorwas wegjerijgen, ook wél eens een bloedvlek in de textiel. Maakte Ot vlekken, dan moest Sien ze er natuurlijk uithalen en dan had ze niet net als die Ster vrouwen de al dan niet milieuver vuilende wasmiddelen Y of Z ter beschikking. Ze had wel groene zeep, maar die zorgde er alleen voor dat Ot's bloedvlek er nooit meer uitging, dus daar had ze ook al niets aan. En dus greep Sien dan naar zout, soda en ammonia, plus een flinke emmer koud water uit de pomp. Zelfs als de vlek ingedroogd was. wist ze er nog wel wat op, hele maal zonder Ster-middeltjes. Oma Sien vertelt dat zelf in haar 'huishoudboek van Ot en Sien' (naverteld door Greet Buchner. die een boekje vol huishoudelijke informatie ver zamelde. uitgegeven door de Erven Thomas Rap in Amster dam en nu in de boekhandel te koop voor 9,50). Sien's ABC' want de tips zijn alfabetisch ge rangschikt is heel geschikt voor huisvrouwen en mannen, die hun buik vol hébben van fosfaten en andere synthetische middeltjes. Die tips zijn niet ex pres bedacht vanwege al die mi lieubewustheid vandaag de dag. maar opgespoord met hulp van echte groot en overgrootmoe ders, die ze zelf in hun jonge jaren nog hebben toegepast. In de A-serie vind je bijvoorbeeld de onthulling dat aardappel schillen de schoorsteen schoon houden, bij de K dat je uitge droogde kaas met zure melk weer lekker smeuig kunt maken en bij de S hoe je leren schoe nen voor het leven (van de schoen) waterdicht maakt. Er staan ook huismiddeltjes tegen allerlei kwalen in, want 'een bezoek aan meneer de dok ter was in vroeger tijden voor het gros van de mensen niet alleen te kostbaar, die goede man woonde ook meer dan eens op een afstand van enige uren gaans en werd daarom alleen in noodgevallen te hulp geroepen'. Dingen waaraan je niet direct dood ging, behandelden Sien en haar tijdgenoten dus zelf. En zo staat er in het huishoudboek een eenvoudig huismiddel tegen jicht, tegen stenen in de blaas, tegen blaren, brandwonden, bij ensteken, diarree, doorliggen (decubitus). haaruitval, hik, hoest, hoofdpijn en noem maar op. De tips uit Sien's huishoud boek in praktijk brengen, kost hier en daar misschien een beet je meer moeite, maar je bent tenslotte milieubewust of niet. Natuurlijk is het niet iets om vreselijk vrolijk van te worden, al die regen en dat sombere weer, dag in, dag uit, maar er is een schrale troost: wij zijn niet de enigen die vrijwel dagelijks een nat pak halen. Als het er niet sneeuwt in de buurt van Salzburg zitten minstens duizend toeristen tussen de sneeuwhopen opgesloten soppen ze in de ons omringende landen ook door liet water of nog erger, zoals hier in het Westduitse Düssel- dorf. Daar kunnen de kinderen alleen nog met de grootste moeite op de flets him school bereiken, want een sloot is niets vergeleken bij de watermassa waar zij doorheen moeten. De sloot zag er kort geleden nog als een gewoon fietspad uit. Jean Frêne begon als een schaapherder met alleen lagere school en hoe hij zal eindigen is niet te voorzien, want van de schapennatuur ls hij overgestapt naar de natuurwetenschappen, waarin hij het eerst tot inge nieur bracht, vervolgens tot doctor in zijn vakgebied en dit jaar promoveerde hij nog eens in theoretische natuurweten schappen. Toen Jean negentien jaar was, dwaalde hij nog met zijn kudde en zonder enige opleiding over de grote stille Franse heide, maar ook voor hem brak de tijd aan dat hij in militaire dienst -moest. Bij de keuring werd hij wat je noemt 'ontdekt'. Zijn in tellectuele capaciteiten sprongen zo in het oog, dat hij prompt uitstel van dienst kreeg plus een fictief baantje als laboratorium- hulp, zodat hij onderdehand als nog de middelbare school kon volgen. Zo begon het dertien jaar geleden en zolang dr. Jean Frêne niet eens aan een nieuwe studie begint, blijft hij zich be zighouden met wetenschappelijk speurwerk. En met het schrijven van artikelen, waarvan er al heel wat in Franse en buiten landse kranten en tijdschriften gestaan hebben. De 'Londense apenslag' voltrok zich in 1927 in de dierentuin van de Britse hoofdstad. Bijna honderd bavianen vermoordden elkaar daar. toen de directeur van de Zoo de in celibaat leven de herenbavianen veertig dames apen cadeau deed. Een mis kleun, kun je rustig zeggen. De vredige apenrots veranderde in een slagveld, want alle man netjes wilden alle vrouwtjes hebben. Een 'seksuele catastrofe' noemt G. Brands die slag. Hij nam de wrede historie op in 'De paarden van Krall'. de bij Queri- do verschenen tweede bundeling 7,90) van wat Brands aan dieren-allerhande in de Haagse Post geschreven heeft onder de titel 'Natura Artis Magistra'. Die dieren, waarover hij intéressante en niet minder komische wetenswaardigheden vertelt, zijn niet alleen de grote bekenden als koefen, paarden, walvissen en andere zeemonsters, apen en honden, maar ook de kleinen komen (in dit boekje zelfs het meest) aan de beurt. Het gaat over de krekel, zingend huisdier van hooggeplaatste Chinezen in zeer oude tijden, de zeepaardjes- vader die hoogst persoonlijk be valt van soms wel vierhonderd kinderen, de dappere dwergkoll- bri, de voortijlende slak, gas producerende koeien en sprekende en rekenende paarden (die van Krall uit de titel) en honden. Er valt minstens even veel uit te leren en om te lachen als om 'Een bever als knecht', het eerste Natura Artis Magi- stra-bundeltje. In Zweden is het opgehouden met regenen, tenminste voor zo ver het de lintjesregen betreft. De laatste bui viel deze week op zevenhonderd Zweden, en wie nu nog voor zo'n koninklijke onderscheiding in aanmerking wil komen moet beslist buiten lander zijn. Voor een Zweed die per sé Onderscheiden moet wor den, is er alleen nog een gouden horloge beschikbaar Zeskamp Voor velen ls Zes kamp te vroeg opgehouden en daarom komt er in Dronten 'nog eenmaal Zeskamp'. De voormali ge Zeskamp-commissie daar heeft alle Nederlandse gemeenten die aan de 'één tegen allen-lnter- land' meededen, uitgenodigd om zaterdag in Dronten (natuurlijk in De Meerpaal) tegen een NCRV-ploeg In het veld te treden, waarvoor tien deelne mers uit de aanwezige ploegen gekozen worden. Al veertig ge meenten hebben beloofd bij deze reünie-Zeskamp te zullen zijn. 'En. meneer Simpkins, hoe lang bent u al automonteur?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7