B en W gaan misschien vooruit lopen op huur naar inkomen Bert Lassing (34) volgt zijn leermeester op Üeer dan 1000 woningen eeg in Leiden (1 okt.) f/efdmtifer Hoe u een dief om de tuin leidt. Alurette t betere hekwerk voor particulieren Visserijberichten (landestiene zenders opgespoord 't Grote belangstelling voor receptie Fleur 'Snel' een zebrapad Inlichtingen: tel. 02523 - 21 41 Noordwijkerhout. Geen hond komt er meer bij u in als u een hek om uw tuin laat zetten. Dat dat niet veel kost en bést mooi staat, kunt u zien aan het Alurette-hek. Van het ste nokje tot diep in de grdhd van aluminium. Dat niet roest, niet rot, niet brokkelt en niet barst. En het gaas is donkergroen geplastificeerd. Zo krijgt u mooi gras. En geen indringers. tOUW/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 LEIDEN De hoofdschotel van de korte agenda gisteravond in de raad vormde de interpellatie door Anne van de Zande (PPR. D'66, PSP) over de huren in de Merewijk. Zij diende een drie tal moties in. In de eerste motie vroeg zij mede werking aan het juridisch advies bureau voor de enquête naar de huurproblemen om met de resulta ten daarvan de Leidse eisen kracht bij te zetten. Wethouder Verboom toonde zich bereid met alle beschik bare middelen deze enquête te steu nen. En mensen die de enquête in vullen zullen geen gevolgen hiervan mogen ondervinden. En de enquête zale en objectief beeld moeten ge ven. In haar tweede motie vroeg me juffrouw Van de Zande de raad er in principe de voorkeur aan te ge ven de gelden van het doorstro mingsfonds en te verwachten 'ver liezen door leegstand' zo te gebrui ken dat tot 1 juli 1975 vooruit ge lopen wordt op de door de huurnota in het vooruitzicht gestelde inko- menshuren. De wethouder was bereid dit in preadvies te nemen. De heer Duive- steijn (PvdA) meende in dit verband dat je die steun uit het doorstro mingsfonds niet ondoordacht moet geven. Goed moet worden nagegaan voor wie die steun precies is bedoeld. De heer Langerak (VVD) wees op de weerstanden in de Tweede Kamer tegen de voorstellen in de huurnota. Hierop antwoordde de wethouder dat het systeem van koppeling van huur aan inkomen zelf weinig weer stand vindt. Langerak voelde weinig voor de motie. Hij kon alleen de mo tie over de enquete ondersteunen, die zonder tegenstand door de raad werd geaccepteerd. De motie om het vooruitlopen op in- komenshuur in preadvies te nemen is door de raad aangenomen. Als derde motie vroeg mejuffrouw Van der Zande de besturen van de Leidse woningstichting en de Protestants- Christelijke Woningbouwvereniging uit te nodigen om in afwachting van invoering van het systeem van inko- menshuur niet langer van in moei lijkheden geraakte huurders ontrui ming te eisen. Deze motie wilde het college niet overnemen. De motie werd met alleen de stemmen van de PPR. PSP en D'66 vóór verworpen. Wethouder Verboom beloofde bij uit zettingen selectief te werk te gaan. Hij zou rekening houden met ver zachtende omstandigheden, met na me waar het gaat om werkelozen. Hij vond dat je de woningbouwvereni gingen niet kunt verbieden bewoners te dagvaarden. Hij meende dat er nogal wat huurders zijn in de Me rewijk die niet. in de schuld hadden hoeven te komen. Hij wilde alleen mensen helpen met steun uit het doorstromingsfonds die buiten hun schqld In moeilijkheden zijn ge- geraakt. Over het weigeren van de zogenaam de Kalkarheffing merkte het raads lid Bei Je op dat de stedelijke licht fabrieken dreigbrieven hebben ge stuurd naar weigeraars. Dit terwijl het college heeft besloten dat voor alsnog geen maatregelen zullen wor den genomen tegen weigeraars. Hij vroeg het college de bevolking nog eens duidelijk hierop opmerkzaam te maken. Wethouder van Aak rea geerde op deze opmerking met te zeggen dat die dreigbrieven op een misverstand berustten. Hiervoor vroeg hij excuus. Hij wees erop dat weigeraars wel duidelijk kenbaar moeten maken dat zij niet wensen te betalen. Dan zullen zij geen.aan maningen krijgen. De heer Stroink had scherpe kritiek op de dreigbrie ven die hoe dan ook zijn verstuurd, hij vond dit ongewenste machtsmid- delen. z AANVOER IJMUI tong. flWi 574 kisten schelvis, 1.279 kisten wijtinR, kisten kabeljauw. 2.042 kisten koolvls. 1.240 kisten schol. 264 kisten schar. 6 kiste n haring, 17 kisten makreel, 392 kisten diverse. Prijzen per kilogram: tarbot 11.04-10.20. gr. tong 10.33-8.81, gr. m. tong 11.94-11.27. kl.m. tong 12.69-11.47. tong I 11.63-1028 II 1.29-9.3. Per 40 kilogram: schelvis I 16-110, II 120-84. III 92-64. IV 59-45. wijting III 56- 31. IV 38-25. heek I 280-264. I 244-164. III 132-110. tongschar 165-144. lever 31-25 w. koolvls 1108, II 106-92. schol 188-71. II 120-84, III 90-64. IV 77-67. leng 78-68. makreel I 75-46, haring 48.80, kabel- JOUW I 138-78, II 132-82, III 114-86. IV 108-86. V88-56, steenbalk 39-28, bot 29- 25. krab 43-26. haal 58-31. kl. kreeft 71- 62. tarbot 312-184. griet 228-116. zw. kool vls I en II 61-44. III 62-55. IV 53-40. kult 92-55. schar 68-39. BESOMMINGEN VAN MAANDAG 36 enkelingen. 26 Katwljkers: KW 4 4.700. 11 15.600. 22 23.400. 25 26.000. 29 1.200. 44 46.900. 45 26.500. 55 21.300. 87 7.500. 88 17.600. 113 9.700. 117 19.000. 123 81.000. 145 19.300. 149 8.800. 152 7.400. 167 1.900. 174 8.900, 174 21.500. 185 14,000. 187 12.400. 198 13.700, 214 7.900. 217 15.800. 221 12.600, 226 7.600, SCH 117 18.900, SCH 173 1.700. IJM 9 62.600, 30 25.600, 115 28.000, 154 13.000. HD 43 4.700. WR 32 25.000, WR 45 6.000, VL 105 580. (ADVERTENTIE) Jon Amore' hijgt andere dirigent pertoire-lijst heb ik ingezien: nou. die loog er niet om Om een werk als 'Le roi David' van Honneger uit te kunnen voeren, moet je toch wel van goeden huize komen. Ik schrijf dat hoge peil toe aan de ongelofe lijke pedagogische kwaliteiten van m'n kundige en geduldige voorgan ger Pasveer. Verder wil ik, voor een nader oordeel, eerst de Messiah- uitvoering afwachten'. Bent u in Leiden vrij in uw pro gramma-keus? 'Dat gaat daar zó: het bestuur doet een voorstel, waar de dirigent voor of tegen kan zijn. Hij kan ook zelf initiatieven nemen. Ik heb nu Handel en Gounod voorgesteld'. Hebt u nog voorkeuren? 'Ik vind Honneger geweldig en zou heel graag Poulencs Gloria eens uitvoeren. Bij de Nederlandse kom- ponisten zie ik niet zo veel. Brit- tens War-Requiem vind ik prachtig, eigenlijk alle requiems. Dat zijn toch muzikale hoogtepunten. Neem's Fauré, Mozart en Verdi. Ja, dat van Verdi te kunnen uitvoeren, is m'n grote wens'. Maar Bert Lessing is óók organist en, als zodanig, oud-leerling van Piet Kee. Om de organist nader tot het pu bliek te brengen, vindt hij het no dig. dat de speler zichtbaar is. dat de mensen zien hoe hij met handen en óók met voeten werkt. Er zijn er nog altijd, die pas na jaren tot die verrassende ontdekking komen. Lassing is momenteel druk bezet met de barok-periode. Hij .zoekt naar de zo juist mogelijke interpre taties. 'Ik houd veel van Bach; nou ja. hij is de grootmeester, hè. Oók van de kleinere stukken van Reger, dat zijn juwelen. In de te lange grote werken kun je duidelijk de overbo dige delen aanwijzen. Verder prefe reer ik de moderne Fransen, vooral Alain en Messiaen'. Bert Lassing zou nog wel graag wat aan andere liefhebberijen, knutse len onder andere, willen doen. Maar hij heeft er met zijn dubbele leraarspraktijk, zijn koren. o.a. ook een a capella-koor in Amsterdam, zijn concerten, eenvoudig geen tijd voor. Hij is gelukkig in zijn werk en ook blij. dat zijn twee kinderen, een meisje van drie en een jonge tje van twee, nu al tekenen van muzikaliteit tonen. JOHAN VAN WOLSWINKEL koor en een groot orgel, (uit 1719 van Matthijs Verhofstad), met 29 stemmen. 'Eigenlijk is een diploma maar de sleutel tot het vergelijkend examen. De kerkvoogdij bood mij, naar aan leiding daarvan, de betrekking aan'. 'Ik begon als organist. Maar een jaar later gingen we proberen, een canto rij op te richten. De voorge schiedenis was niet zo moedgevend. In de kerk hier bestaan een midden- orthodoxe en vrijzinnige modali teit. Ze hebben elk een predikant, hadden ook eigen koren. Die leden aan bloedarmoe. Ze gingen een fu sie aan. maar dat boterde niet. En de vorige organist voelde niet voor koorleiding. 'We zijn dus met een aktie begon nen. Nou. dat ging leuk. er was enorme animo. We hebben nu 28 leden: die kunnen we net op de orgelgalerij bergen. 'Eén keer per maand en op alle hoogtijdagen werken we aan de diensten mee, zingen eerst het lied van de week en. volgens de liturgische praktijk, de vaste gezangen, het Kyrie, het Gloria, en zo'. Van het één kwam het ander. In 1971 kregen de midden-orthodoxen een nieuwe dominee. Lassing en zijn koor gaven een uitvoering van Buxtehude's kantate 'Jesu. meine Freude'. We lieten die door ama teur-instrumentalisten begeleiden. Hieruit is een kamerorkest ge groeid, waarvan ik dirigent ben ge worden. Jaarlijks geven we een uit voering en begeleiden ook, waar nodig, liturgische stukken'. Culemborg (met 17000 inwoners) heeft cultureel nooit veel betekend. De zang, orkest- en orgelpraktijk moest van de grond af worden op gebouwd. 'In 1972 zijn we gestart met korte concertjes tijdens de vrijdagse koopavond. Die worden gekombi- neerd met kariljonmuziek en beel dende kunst-exposities. In de zo mermaanden doen we dat iedere week. Het is niet de bedoeling, dat de mensen dan stijf op hun plaats blijven zitten, wel dat ze al kijkend en luisterend rondlopen'. Komen er veel belangstellenden? 'Nee, niet zoveel: het bezoek vari eert- tussen de dertig en honderd vijfentwintig. Om de kosten zo laag mogelijk te houden, bel ik naar de hoofdleraren van de conservatoria om leerlingen, die dicht voor het eindexamen zitten. Er zijn ook Bel gen bij'. Zijn kontakt met Arnhem ontstond in 1972. 'Toen werd mijn lievelings- wens, concerteren op Jan Zwarts or gel in de St. Eusebiuskerk. vervuld. Organist Van Dommele belde me la ter op. Of ik er voor voelde aan het conservatorium in Arnhem lessen te gaan geven in alle theoretische vak ken. Ik heb er lang over nagedacht. Theorie was m'n vak niet. en ik had ook geen zin om schepen achter me te verbranden. Ik was namelijk al leraar aan de Culemborgse scholen gemeenschap. Ik heb de overstap toch maar gewaagd. Het is me best bevallen. Je geeft daar immers les aan gemotiveerde mensen. 1 april 1974 was m'n benoemings- en ook m'n eerste lesdag'. In Berts kamer staaf een groot pijp orgel met pedaal. Maar dat is alleen voor eigen gebruik Hij heeft geen particuliere leerlingen meer. Die zijn nu ondergebracht bij de muziekschool 'Kesteren en Omstre ken', waaraan hij ook als leraar is verbonden. Is dat een bloeiende onderneming? 'We hebben al driehonderd leerlin gen: werkelijk een groot aantal, tegenstrijdig met de altijd nog te geringe belangstelling voor concer ten'. Ik hoorde het al: In dit land valt er kultureel nog wel wat op te wekken en te bevorderen. Die groeiende muziekschool is alvast een heel goed ding. Hoe hij in Leiden kwam? 'Ik heb gesolliciteerd en op één STAD EN REGIO Hebt u van Con Amore al een indruk gekregen? 'Wat de stemverhoudingen betreft: de heren zijn, zoals vaak voorkomt, onderbezet. Voor de dames is daar om een ledenstop ingesteld. Ze mo gen wel lid worden, als ze haar man dan maar meebrengen. Dit lijkt mij een heel gezonde manier van doen'. Hoe denkt u over de kwaliteit? 'Goed: ik kreeg de inaruk van vak kundig geschoolde stemmen. De re- pULEMBORG Toen ik bij Bert Lassing binnen- tapte, speelde het carillon van de St. Barbara-toren 13ag Sinterklaasje, da-ag, da-ag' en wat daar verder bigt. Maar ik had in het grote huis naast de oude «restaureerde kerk toch niets te brengen, alleen uaar wat (informatie) te halen. Bert (Albrecht ohan Antoon) Lassing (Amsterdam-Zuid, 6-9- 904) is namelijk, per 1 januari 1975, benoemd tot irigent van de Leidse chr. oratoriumvereniging 1 )on Amore'. Pluimvee en konijnen in de Stadsgehoorzaal LEIDEN De 'Leidse Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging', zal vrijdag, zaterdag en zondag een Kringtentoonstelling houden in de Stadsgehoorzaal. Een groot aantal dieren, konijnen, kippen, duiven, cavia's e*i eenden zal worden bij eengebracht. Een bezoek aan deze tentoonstelling, die geopend is vrij dag van 20.30 tot 22 uur. zaterdag van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 18 uur is zeker aan te bevelen. EIDEN Op 1 oktober 1974 ston- m in Leiden 1083 woningen leeg, at neerkomt op een percentage an 3,28 van de totale woningvoor- aad. Van deze 1083 leegstaande oningen waren er 48 (4,4 pet.) edrijfs- er dienstwoningen, waar- an twee ongeschikt voor bewo- Ing. i overige 1035 woningen betroffen 17 woningen (10,8 pet.) die onge likt waren voor bewoning, 564 oningen (51,2 pet.) die reeds be- oond waren geweest, en 354 wo- iempre' concerteert n Hooglandse kerk EIDEN Woensdag 11 december '1 het studenten Muziekgezelschap Iempre Crescendo' een concert ter elegenheid van zijn dies natalis even. Het concert is open voor le leden van de Leidse bevolking, et zal worden gegeven in de ooglandse Kerk, 20.15 uur. Op het togramma staan: de Ouverture >enoveva' van Robert Schumann, iet 17e pianoconcert in C-groot KV 453) van W. A. Mozart, de ud-Nederlandsche Dansen van Ju- 'us Röntgen en een aantal werken au Johann Strauss, te weten 'Der Aiserwalzer', de Pizzicato Polka 1 koren uit de operette 'Der Zi- sunerbaron'. Dirigent is Bastiaan lomhert, koorleider L. Y. van 'ijngaarden. kreeg er al gauw genoeg van'. Inmiddels was hij getrouwd met een eveneens muzikaal meisje uit Amstelveen. Het Jonge echtpaar be trok een 18de eeuws huisje op de 'kleine eilanden', dichtbij de 'Gou den Reaal' van Griet Manshande. Bert ging nu ernst maken met de muziekstudie. In snelle vaart door liep hij het Muzieklyceum-Conser- vatorium, veroverde in vijf jaar het diploma 'Protestanse Kerk muziek', de onderwijs-akte B en het einddiploma solospel-orgel. Zijn bijvakken waren piano, zang en koordirectie. Dit alles gebeurde nu ruim vier jaar geleden. Maar Bert Lassing is nog niet te vreden. Hij blijft aan de studie Koor- en orkestdirektie zijn z'n einddoelen. En nu is het zo gelo pen, dat hij les neemt bij Jan Pasveer, zijn voorganger in Leiden, die hoofdleraar aan het muziek- lyceum-conservatorium is geworden. Daarom is het antwoord op m'n vraag hoe hij het bij 'Con Amore' gaat aanleggen, nogal begrijpelijk. 'Ik ga in de lijn van Pasveer door; die scholing heb ik immers gehad. Hij heeft me in een zekere richting gestuwd. Ik vertrouw, dat die goed is'. Na zijn examens solliciteerde Las sing naar de funktie van organist van de Culemborgse Barbarakerk. Hierin staan twee orgels, één in het oktober een repetitie moeten lei den. Sr waren veel meer kandida ten, maar men Het er vier proefdi- rigeren. Twee bleven er voor een nader onderzoek over. Enfin, ik werd benoemd, op donderdag 28 november, na een (neel demokrati- sche) stemming door het koor. De benoeming gaat 1 januari a.s. in en op 16 januari hoop ik dan de eerste repetitie te leiden'. Dan volgt hij dus zijn leermeester Jan Pasveer, die nu de Zaandamse oratoriumver eniging dirigeert en hoofdleraar is in Amsterdam, op. Om echter zo slagvaardig mogelijk te zijn, werkt Bert bij Anton Kersjes ook voor het diploma-orkestdirektie. ÏIDEN Zondagmorgen zijn door politie in samenwerking met de isporingsdierret van de PTT zes andestiene zenders in beslag ge- )men. Op de foto ziet u de zend- iparatuur die nu op het politie- ireau ligt opgeslagen. Twee aina- urzenders zonden uit vknuit de e Genestetstraat. Hun zenders ragen de romantische namen lorning Star' en 'Calimero'. De alimero' behoorde toe aan een nateur in de Schimmelstraat. Een iwoner van de Cruquiuslaan zond t vanuit zijn auto. Zijn zender ADVERTENTIE HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55/LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's ningen (32,7 pet.) die sedert de oplevering niet bewoond waren ge weest. Voor 192 van de 1035 gewone woningen was een woonvergunning aangevraagd. Het betrof hier vijf woningen in de sektor ongeschikt voor bewoning, 153 in de sektor reeds bewoond geweest en 34 in de sektor nimmer bewoonde woningen. Van de 117 woningen die leeg ston den en ongeschikt waren voor be woning was voor 39 woningen (33,3 pet.) renovatie als oorzaak van de leegstand aan te wijzen. Ruim de helft hiervan, n.l. 21, in het Noor derkwartier (wijk 31), 9 in Tuinstad- wijk (wijk 45). 8 in de Kooi (wijk 32) en één in Havenwijk-noord (wijk 16). werd in het gezin Lassing nét drie jongens en een meisje liet veel aan muziek gedaan. In i familie was een broer van groot- "oeder muzikaal en vader speelde i n beetje harmonium. ^;ij sleepte mij al vroeg mee naar gelconcerten van Asma en Kee. ;o de hersteld evangelisch lutherse 1 ;rk aan de Kloveniersburgwal Vam ik sterk onder de indruk van "m Zwarts orgel en composities, een schitterend instrument is tt. De rillingen lopen je erbij over rug. Het werd m'n ideaal, het i£k eens te kunnen bespelen. Dat verleden jaar, met een concert (j de St. Eusebiuskerk, gebeurd, ifaar de akoestiek werkte er door »ie- te lange nagalm, niet mee.. Ik laeelde onder meer, de 'Eine feste ïiirg'-fantasie van Reger. Dat is epar eigenlijk niet te doen. Jammer is de kerk zeker weer voor jaren gesloten. Tragisch Johan van Dommele muziek had intussen in Berts elnge gemoed wortel geschoten. Hij er heel graag wat in worden. t4aar zijn ouders zagen er geen eijterham in. 't Is best hoor', zei i-fcder, 'maar dan moet je eerst eens ifear de kweekschool om later on- Ihrwijzer te worden. 'Ik heb de implete opleiding gevolgd, eka- en gedaan en een jaar lang ge- obeerd of het me beviel. Maar ik Overigens hebben de opsporingsac ties kennelijk maar matig succes want er werd in het weekeinde weer druk uitgezonden waarbij de zendamateurs elkaar waarschuwden voor 'het gele gevaar'. De politie was in actie gekomen na een aan- LEIDEN Het afgelopen weekein de vierde de roeivereniging Die Leythe het twintigjarig jubileum van haar bootsman de heer Fleur. De enige burgerroeivereniging die Leiden kent deed dat met een re ceptie in de sociëteit van Die Ley the een receptie waarvoor grote be langstelling bestond. De heer Fleur kreeg diverse cadeaus, waaronder een uitnodiging voor een bezoek aan een vooraanstaande werf voor wedstrijdtoeiboten in Duitsland, en een enveloppe met inhoud van het bestuur. LEIDEN Zaterdag werd door de bewoners van het Noorderkwartier op de Willem de Zwijgerlaan gepro testeerd tegen het feit dat er na drie jaar onderkenning van de ver keersproblemen ter plaatse nog geen zebra met stoplichten was aangelegd, maandagmorgen begon de afdeling Gemeentewerken van de gemeente met het aanbrengen- van een zebra op het bedoelde weg dek. Een fraai resultaat, zegt de buitenstaander. Navraag op het Leidse stadhuis leert echter dat het besluit om een zebra aan te leggen al een week eerder is genomen tijdens de vergadering van de ver- keerscommissie. De afgelopen week zijn op de Willen de Zwijgerlaan al blauwe transparante borden aange bracht die aanduiden dat het rij dend verkeer een voetgangersover steekplaats nadert. De borden moe ten overigens nog worden aange sloten aan de straatverlichting, om ook in de avonduren duidelijk zichtbaar te zijn. En als logisch gevolg daarvan wordt er op de door de blauwe borden aangeduide plaats inderdaad een zebra op het wegdek geschilderd. De Willem de Zwijgerlaan was overigens niet de enige straat die gisteren van een zebra werd voorzien. Ook de Nieuwe Rijn, de Hooigracht en de Water- steeg kwamen onder handen. heet '068'. In de Bilitonstraat zond zender 'Verona' uit en vanuit de Meisjespoort bij de Van der Werff- straat twee zenders, waarvan een de naam 'Amerika' droeg. De totale waarde van de zendapparatuur be draagt 6000. tal klachten van Leidenaars over storing van de televisie-ontvangst. Tegen de eigenaars van de zenders is proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3