Dominee Buskes zonder stukken en brokken Wie klapte voor wie en waarom? VJ De Amro Bank verlaagt de rente op spaarbiljetten en op spaarrekeningen met vaste looptijd. ®l amro bank w Vandaag Theologie en hulpwerk van wereldraad Trouw Kwartet Solzjenitsin ontmoet Graham De bisschop woont te groot Zendingsraad houdt werkdag met moslims Proces Vins komt naderbij Pinkstergeld voor Allende Vrijgemaakt Kampen heeft 138 studenten TROUW/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/K2 door A. J. Klei Zondagochtend had dominee Buskes een mooi verhaal voor de radio. Blijkens een kerkbodeverslag had een gemeente in het oosten des lands na een bezielende toe spraak van haar voorganger spontaan 'God roept ons, broeders, tot de daad' aangehe ven. De aanwezigen voegden onmiddellijk de daad bij bijn gezongen woord en repten zich na het gezang naar de koffiekamer van het hotel, waar zij hun bijeenkomst hielden. Dominee Buskes gaf te kennen dat hij niks tegen koffie en nog minder tegen bezielende toespraken heeft. Maar hij heeft alles tegen het lied, waarin het begeesterde gehoor in het oosten des lands losbarstte. Hij vind het een vrome pendant van 'Ferme jongens, stoere knapen' en de mededeling in het eerste couplet dat 'hij slechts wint die waagt' houdt een burger mans wijsheid, maar stellig geen bijbelse wijsheid in. Aldus dominee Buskes, die vervolgens de samenstellers van het nieuwe liedboek lof toezwaaide omdat zij dit gezang niet in de bundel hadden opgenomen. Nu misgun ik niemand de eer van door dominee Buskes geprezen te worden, maar in dit geval was toch sprake van onverdiende zaligheên. Want 'God roept ons, broeders' staat wel degelijk in het liedboek, compleet met de regel over het wagen en winnen. Het is nummer 474. Op de 31ste oktober heeft dominee Spijkerboer nog zijn misnoegen daarover neergeschreven op deze pagina. Wie nu meent dat dit stukje in de wieg is gelegd om dominee Buskes in 't publiek op een vergissing te betrappen, heeft het mis. Ik wil hem juist een compliment maken. Ik werd er zondagmorgen namelijk op nieuw bij bepaald hoe boeiend hij spreekt en hoe gewoon en menselijk hij dat doet. Je zou allerlei andere dominees wel naar de microfoon willen slepen en ze adviseren luister daar nou es naar, je hoeft niet zo dierbaar te doen of zo'n gewichtig toontje op te zetten! Verleden week nog was er een dominee voor de radio aan de gang op een manier die me eerst deed denken dat ik met een persiflage te maken had, met een oude opname van het Utrechts studentencaba ret van Johan Noordmans. 'Vele kinderen', zo galmde het, 'zingen dezer dagen dat hun hart vol verwachting klopt. Oh, luiste raars, ik zou u willen vragen: klopt uw hart vol verwachting?' Een blik in de omroepgids maakte me duideluk dat ik te vroeg in de lach was geschoten, het was een echte dominee die daar sprak. Een verticalistische rakker natuurlijk met dat gepraat over ons hart, stelt een kenner vast. Best, dan nemen we nu een horizon talistische vogel bij de kop, want in die hoek houden ze er net zo goed een mal taaltje op na. Dan verneem je, al dan niet door de microfoon, dat we hier een .stuk' verantwoordelijkheid hebben liggen en daar een 'brok' schuld. Maar dominee Bus kes, wiens niet weg te vlakken horizonta lisme uit zijn duidelijk verticalisme van daan komt en op wie dan ook geen van beide etiketten past, heeft geen sinter klaasversjes nodig om zijn boodschap aan de man te brengen. Hij zei zondag ook niet dat in 'God roept ons' een 'stuk' of een 'brok' activisme zit, hij vindt lied 474 gewoon een vervelend, activistisch versje. Hij heeft geen stukken en brokken nodig om dat aan ons door te geven. door Aldert Schipper MONTREUX In Montreux is het beraad over het hulpwerk van de wereld raad dit weekeinde er niet helemaal uitgekomen. De bedoeling van het beraad was de eenheid twee, getiteld 'Gerechtigheid en Dienst' opnieuw te doorden ken en aanbevelingen te doen voor een nieuwe opzet er van. Dat doordenken was verhelderend en waarschijnlijk ook wel vrucht baar. Dat moet nader blijken in de arbeid die een commissie nog gaat verrichten op basis van wat vorige week in Montreux aan grondwerk is verricht. Maar er bleek nogal wat onzekerheid hoe de eenheid twee georganiseerd moet worden. De we reldraad van kerken weerspiegelt in deze besluiteloosheid de onzeker heid binnen de leden-kerken inza ke de richting die de oecumenische hulp en ontwikkelingssamenwer king op moeten. Deze onzekerheid is ook al terug te vinden in de theologie, die achter de vragen van dienst, gerechtigheid, bevrijding en ontwikkelingssamenwerking zit. De Argentijnse theoloog dr. José Miguez-Bonino formuleerde in het begin van het beraad reeds de doelstelling van elke hulp, namelijk bevrijding. Reeds toen zaten enkele afgevaardigden van westerse geld- geef-organisaties donor-agenzles van zuurzoet te kijken. Ze leefde pas op, nadat de Indiase orthodox Paul Verghese had verzekerd dat alle bevrijding tenslotte geen werk van mensenhanden is, maar alleen door een transcendente God tot stand gebracht kan worden. Na de theologische beschouwing van dr. Miguez-Bonino zat de derde wereld te klappen en na dr. Verghese gin gen de handen op elkaar van onder meer de Nederlandse afgevaardig den mevrouw Annie Went en de heer Teun van Weelie, die in Mon treux waren, respectievelijk namens de Stichting Oecumenische Hulp en UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Wiersinga (10) Bij Wiersinga valt het licht van Gods genade langs Christus heen. Er treedt een verandering op. Men sen kunnen dat licht weerkaatsen en het wordt wat lichter in deze donkere wereld. Misstanden worden aangetoond, een leed gelenigd. 'Volle maan'! Dank je wel. Herman Wiersinga, dat je de mogelijkheid van verandering in deze wereld ter discussie hebt laten stellen. Diemen Hessel Bakker Wiersinga (11) Het gaat niet goed met de kerk zoals die zich openbaart in het maatschappelijk leven. D. Wiersin ga ziet dat. Ik sta volkomen achter hem en trouwens iedereen die wor stelt met de vragen die hiermee verband houden. Na Constantijn is het mis gegaan met de kerk, de Europese mens heeft zich meester gemaakt van het christendom. In die situatie zijn ook de belijdenis geschriften ontstaan. Wat heeft het Europese christendom in de loop der eeuwen een bloed laten vloeien op het altaar van de oorlogsgod! Verandering van de maatschappij liet dit christendom over aan het bastaardkind: het marxisme. Denk er aan, heren synodeleden, er is alleen verzoening na belijden van schuld tegenover de naaste. Luister niet naar de bokken in de gemeen ten. Lansmeer J. Keep Onenigheid enkele jaren een raad van kerken die ons nu weer meent te moe ten oproepen tot vasten en een werkgroep heeft een brochure uit geeft met dubieuze foto's. Wie de naam 'raad van kerken' heeft uit gevonden weet ik niet, wèl dat deze clericale onder-onsjes helemaal niets met een kerk of kerken te maken hebben en ook niets en niemand vertegenwoordigen. Als die dingen, landelijk of plaatselijk, morgen ophielden te bestaan, zou niet één gemeentelid met zijn ogen knipperen. Er zullen wel sommigen sip zitten te kijken als een kind, dat een stuk verboden speelgoed afgenomen werd. Bennekom J- Vos Vasten (4) Prof. Dijk Bij vluchtig doorbladeren van 'De dominee gaat voorbij' las ik wèl de naam van dr. K. Dijk en zelfs in touw: hij leest 't vonnis voor op blz. 40 in'de zaak-Geelkerken. Toch wel om niet zomaar over te slaan! Maar naast het woord óók het beeld: blz 74 laat ons op de buur- pagina zoeken achter Colijn naar prof. Dijk! En daar staat hij weliswaar iets jonger dan op de foto in Tr/Kw 6/12 - genoeglijk en behaaglijk tus sen de bondsdaggangers in. Middel burg (p 75 laat hem zien, waar hij staat tussen het zittende echtpaar Colijn). Kampen W. J. W. Scheltens Naast de synode hebben wij sinds Wateroverlast De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 28 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X50Q. In uw berichtgeving schrijft u niet over de wateroverlast in Noord-Holland. Maar op Texel is het meeste water gevallen, hier in en om Middenmeer zijn er nog boeren die tien tot twintig hectare aardappels in de grond hebben, waar geen uitkomst voor is. Is dat soms niet erg? En niet te vergeten de bolgewassen enz. Verschrikke lijk! Sleepbootje Middenmeer D. Stroo Onbevangen (2) Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik las over de oprichting van een stichting voor onbevangen be oefening van wetenschap en onder wijs. Elk onderzoek wordt toch, of men het wil of niet. beïnvloed door de vooronderstellingen van de on derzoeker. Deze vooronderstellingen hangen samen met de levens- en wereldbeschouwing, of men het wil of niet. Ik heb een vermoeden, dat de Initiatiefnemer van de nieuwe stichting een slechte raadgever heeft gehad: angst voor het linkse gevaar met betrekking tot het Ne derlandse wetenschappelijke be drijf. Is het marxisme een reëel gevaar? Een econoom moet toch weten dat de waarheid van Marx een leugen is? Amsterdam G. Dozeman de hervormde Sectie Internationale hulp. Deze tegenstelling is door de twee dagen discussie in maar liefst ne gen gespreksgroepen niet weggeno men. Zij kwam ook terug in de voorstellen van werkgroep acht, die zich bezighield met de nieuwe structuur van eenheid twee. Over deze voorstellen werd zaterdag niet gestemd, wel langdurig en indrin gend gesproken. Gesproken werder ook over de rapporten van de an dere groepen, waarvan de theologi sche groep opviel door een opmer kelijke samenhang. Indien theolo gisch nadenken vooraf gaat aan de praktijk van het oecumenisch be drijf (dat komt herhaaldelijk voor), dan is er nog wat hoop voor de hulpsectie van de wereldraad van kerken. In de theologische commissie speel de de vraag een belangrijke rol op een kerk, die zelf verbonden is met de onderdrukkers van de armen, wel gerechtigd is tot hulpverlening, die tenslotte de bevrijding op het oog moet hebben. De in ballingschap levende Russische schrijver Alexander Solzjenitsin (links) en de Amerikaanse evangelist Billy Graham hebben in Stockholm een uur met elkaar gepraat. Volgens Graham ging het gesprek over de be hoefte aan een godsdienstig reveil op de wereld. 'Solzjenitsin heeft het soort intellect en morele moed, dat de wereld thans zo hard nodig heeft. Zijn kennis van de geschiedenis en de theologie is verbazingwekkend', aldus Graham. De Amerikaan maakt een rondreis door Europa voor gesprekken met vooraanstaande theologen. Morgen spreekt hij in Londen de nieuwe aartsbisschop van Canterburry, dr. Donald Coggan. Na het theologisch gesprek kwamen tenslotte de praktische kwesties aan de orde. Het was toen inmid dels zaterdagmiddag geworden. Ver scheidene deelnemers aan het be raad waren al naar hun huizen en pastorieën vertrokken, waar hun gezin of de voorbereiding van de zondagse preek op hen wachtte. De leiding van het beraad koos deze weg omdat binnen de staf van de wereldraad aanzienlijke onenig heid bestaat over de vraag hoe de verhouding moet zijn, met name tussen de Cicarws (de afdeling voor hulp bij rampen en aan vluchtelin gen en waar de hulpprojecten wor den begeleid) en de CCPD, de com missie voor het deelnemen van de kerken in ontwikkelingssamenwer king. Cicarws is een grote, finan cieel sterke afdeling. De CCPD is kleiner en heeft een kortere ge schiedenis: de commissie werd ge vormd in 1970 teneinde de ontwik kelingssamenwerking te maken tot een centrale zorg van de wereld raad. Inmiddels begon de CCPD ook aan geldwerving voor ontwik kelingssamenwerking en begaf zich daarmee op het terrein van Ci carws. Er ontstond een onduidelijk beeld van de twee afdelingen, waarbij Cicarws ten onrechte de nam kreeg uitsluitend te doen aan barmhartigheid. waartegenover CCPD er was voor de gerechtigheid. De commissie uit het beraad die in dit dilemma een weg moest wijzen kwam er niet uit. Zij beperkte zich tot het naast elkaar plaatsen van vier mogelijkheden: handhaving van de huidige, onbevredigende structuur, (2) meer samenwerking tussen de twee afdelingen, (3) Ver eniging van de twee in een nieuw geheel en (4) herziening van de structuur in het kader van een totale nieuwe opzet van de organen van de wereldraad. De eerste en de laatste opties vervielen. CHELMSFORD (UPI) De (anglicaanse) bisschop van Chelmsford in Engeland zal zijn villa van dertig kamers moeten inruilen voor een huis met drie slaapkamers, als zijn vrouw haar zin krijgt. 'Het is niet bij te benen', zegt me vrouw Patricia Trillo. 'Ik ben bezig van het ogenblik dat ik opsta, tot ik naar bed ga'. Bisschop Trillo's voorganger, die zestig jaar geleden als eerste de villa betrok, be schikte over zeven bedienden. Maar de tijden zijn veran derd. Mevrouw Trillo heeft maar vier ochtenden per week een werkster. Haar man is het met haar eens. AMSTERDAM -r- Zaterdag 14 de cember zal in het Evert Kupersoord te Amersfoort een werkdag worden gehouden over het onderwerp 'mos lims en christenen in Nederland'. Daarbij gaat de aandacht vooral uit naar het religueuze aspect van de aanwezigheid van moslimse buiten landse werknemers in de Neder landse samenldving. Het woord 'werkdag' geeft aan, dat het niet alleen gaat om een beter inzicht in deze problematiek, maar tevens om de vraag welke initiatie- MOSKOU Deze week wordt in Moskou het driejaarlijkse congres gehouden van de bond van evange lie-christenen baptisten, de offici eel door de staat erkende unie, die lid is van de wereldraad van ker ken. In ingelichte kringen bestaat enige vrees dat met dit congres de aandacht zal worden afgeleid van het proces, dat in Kiew gehouden zal worden tegen de leider van de initiatief-baptisten, Georgi Vins. Hij zit thans zowat negen maanden in gevangenschap, de maximum- tijd voor een voorarrest volgens de Sowjet-wetgeving. Vins werd in maart van dit jaar in de Oeral gepakt en is sindsdien geïnterneerd geweest in de KGB- gevangenis in Kiew. Vins heeft een slechte gezondheid, mede als gevolg van eerdere gevangenschappen. Vins staat een bijzonder zware straf te wachten, indien hij schuldig wordt bevonden aan de beschuldi gingen op basis van drie wetten. De belangrijkste aanklacht tegen Vins is 'schending van de persoon en van de mensenrechten onder het voorwendsel een religieuze plech tigheid te leiden.' De wereldraad van kerken heeft nog geen antwoord van de Sowj et- autoriteiten ontvangen op zijn aan bod een waarnemer namens de oe cumenische beweging naar het pro ces tegen Vins te zenden. In zijn brief aan de Sowj et-leiders vroeg Philip Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, in formatie ovër de zaak-Vins .en om een faire kans voor de kerkelijke leider om zich te verdedigen tegen de aanklacht. ven genomen dienen te worden en welke personen of groepen daar voor het meest in aanmerking ko men Ter voorbereiding van deze werk dag van moslims en christenen sa men heeft de Nederlandse zen dingsraad een werkboek samenge steld met bijdragen van prof. dr. D. C. Mulder, die ook de leiding van de dag heeft, de stichting De Mos kee, de werkgroep moslims Neder land, P. Stolwijk en S. van Boeyen, E. R. Kramer, dr. A. Dronkers, drs. J. J. Sorber én J. H. van der Veen. RECHTEN VAN DE MENS In de oren van oudere christen mensen klinkt deze uitdrukking on danks alles toch nog vaak als eer soort opstandige kreet. De mem heeft geen rechten, als hij wal krijgt is het genade. En een an der: altijd maar praten over d< rechten van de mens, ze kunnen '1 beter eens over zijn plichten heb ben'. 't Merkwaardige is, dat deze reactii helemaal niet vreemd behoeven tt zijn aan het spreken en denker over de rechten van de mens. J< zou het best bv. zo kunnen zien dat je zegt: het is genade dat we ir deze tijd eens wat meer oog krijger voor eikaars rechten. De rechter waarover het hier gaat staan name lijk helemaal niet tegenover de ge nade van God. Het gaat om die rechten die wij ten opzichte var elkaar hebben te eerbiedigen en t* erkennen. Is dat in strijd met Gods genade om te erkennen dat iemanc die van iets verkeerds verdachl wordt, recht heeft op een verdedi ger, op een bijzonder behoorlijks behandeling en al die dingen meer' Laten we zeggen dat we ten opzich te van God geen van allen rechter hebben. Maar ten overstaan var elkaar kan toch moeilijk ontkent worden dat we recht op leven heb ben en dat daarom zij die honge: hebben, recht op brood hebben. D rechten van de mens strijden nie met de belijdenis van de genade Strijden ze dan met onze plichten' Moeten we daaraan meer aandach besteden? Het antwoord is niet zt moeilijk. Wie de rechten van zijl naasten ontdekt, wordt meteen ge confronteerd met zijn plichten, nl ook die naasten aan hun rechten ti laten komen, hun leven niet lange aan de ellende prijsgegeven te la ten zijn. Nu, om die dingen gaai het precies op deze dag van di rechten van de mens. NED HERV KERK Beroepen te Maarssen (toez.)K. A Abels-ma te Wateringen. GEREF KERKEN (VRIJG) Beroepen te Terneuzen: D. Noort Buitenpost. GEREF KERKEN (VRIJG.; BV) Aangezocht voor een benoeming to' vlootpredikant: S. A. van der Vee te Hardinxveld-Giessendam. GEREF GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg: Chr. vai de Poel te Uerseke. CHR GEREF KERKEN Bedankt voor St. Janskloostër: J. I Geels te Haarlem. (ADVERTENTIE) De meerderheid van de deelnemers aan het beraad, die in de plenaire vergadering spraken, bleken voor mogelijkheid twee of drie. De Ne derlanders Jone Bos (van het IC- CO) en mevrouw Went waren voor nummer twee. En ook de gerefor meerde afgevaardigde Henk Koet sier sprak zich voor die structuur uit. Drs. Koetsier, die als laatste de gelegenheid kreeg zijn ideeën uit een te zetten kreeg bijval van men sen uit de derde wereld met een vergelijking van CCPD en Cicarws met een sleepboot en een zeeschip. De ontwikkelingscommissie moet een actiegroep zijn, die wendbaar is, net als het programma tot bestrijding van het racisme, terwijl de Cicarws een logge paketboot mag blijven. Wordt echter de CCPD in Cicarws opgenomen, dan wordt het een reddingsboot, aldus drs. Koetsier. Omdat de gelegenheid op zaterdag kwam te ontbreken om over de structuur verder te praten, spraken de deelnemers aan het beraad af een commissie voor de assemblee van volgend jaar in Nairobi een voorstel te laten opstellen, dat zal bestaan uit de elementen van optie twee en drie: meer samenwerking en opgaan van Cicarws en CCPD in een afdeling. Van een onzer redacteuren FLORENCE Een van de grote kenners van de Pinksterbeweging, Walter Hollenweger, heeft in de theologische faculteit van de Wal denzen in Rome gezegd dat de Chi leense pinkstermensen (tien pro cent van de bevolking) geld hebben aangenomen voor steun aan de boycot die aanleiding was voor de val van de regering-Allende. Dit meldt het Italiaanse persbureau Nuovi Tempi. Een onderzoekteam van Nuovi Tempi ontdekte naar aanleiding van deze mededeling van Hollen weger dat er een wereldwijd finan cieel net is. waarin de Nederlander Fred Ladenius in Rome de centrale rol speelt. Ladenius komt uit de beweging van Werenfried van Straten 'Oostpriesterhulp', waarvan vermoed wordt dat deze samen werkt met de Amerikaanse centrale inlichtingendienst CIA. Ladenius vestigde in 1971 een pinkstergroep in Rome, na te zijn herdoopt in een protestantse pinkstergroep van John McTernan, de leider van de •Internationale Protestantse Kerk. Ladenius en McTernan ontvangen steun van de Volle Evangelie Za kenlieden broederschap, .die in 1953 in de Verenigde Staten werd ge sticht. Oostpriesterhulp stelde in 1973 vier en half miljoen dollar ter beschik king van 'bedreigde kerken', waar van twee en half miljoen naar La- tijns-Amerika ging. Op de lijst van de ontvangers van het geld prijkt de naam van pater Vekenans, een theoreticus van de Christen Demo cratische Partij en tevens een sleu telfiguur in de campagne tegen Al- lende. Kortgeleden heeft Ladenius volgens Nuovi Tempi gezegd dat het totale budget waarover hij kan beschik ken 60 miljoen dollar bedraagt. KAMPEN In ons bericht betref fende de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) gisteren sloop een zet fout. Aan deze hogeschool studeren thans elf studenten in de voorop leiding, veertien voor het propae- deutisch examen, 88 voor het kan didaats en 25 voor het doctoraal examen, totaal 138 studenten. I Door ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt zien wij ons wederom genoodzaakt de rente op spaarvomen met een beleggingskarakter te verlagen. Deze rente verlaging heeft uitsluitend betrekking op bedragen die worden gestort na 15 december 1974. De rentevergoeding wordt als volgt: Spaarrekening met vaste looptijd van 5 jaar 9V2%* (was 10%). Spaarrekening met vaste looptijd van 4 Jaar 8V2%* (was 9%). Spaarrekening met vaste looptijd van 3 jaar 7Va%* (was 8%). Spaarrekening met vaste looptijd van 2 jaar 7%" (was 7'/2%). Spaarbiljetten met vaste looptijd van 5 jaar (was 10%). Spaarbiljetten met vaste looptijd van 2 jaar 7% (was 7'/2%). De rente voor Amro woninghypotheken was reeds verlaagd tot 11 en daarom wordt de rente van het Amro Eigen Huis Spaarplan met ingang van 16 december 1974: 91/2%(was10%). - De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd;' van 51A op 't bekende Amro Spaarboekje tot 71A op het unieke Amro Spaar-Plus-Boekje. Op reeds gestorte bedragen op lopende vaste looptijd rekeningen wordt gedurende de looptijd géén rente wijziging doorgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2