Masopust: 'Dukla terug naar de top' spaarpremie aanvragen. Nu. Anders is het te laat! corrector Amsterdam Fransz: van FC Kraay tekent voorlopig niet UW Premie Spaarplan let voetbal in Tsjechoslowakije mist vooral persoonlijkheden ÉVoBo gekant i;gen ifiirtreclame Loting RZ W/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 SPORT T8/K11 (ADVERTENTIE) Tsjechoslowaakse voetbal leek jaar geleden een al jaren inde impasse te doorbreken. eerste bereikte de nationale r de eindronde van het wereld - [pioenschap in Mexico. Een jssende kwalificatie, gezien de ,ode van'verval, die was gevolgd 'jde successen uit de 'early six- die plaatsing voor Mexico de plotselinge progressie op Europees clubniveau, tak Trnava maakte het Ajax orbeeld al heel moeilijk op naar de top. En een ander earn won zelfs de Europa Cup 9 bekerwinnaars: Slovan Bratis- pl De provincieclub deed dat in al ten koste van Barcelona. Die beker betekende een voor het oost-blok. Voor 'eerste keer veroverde een club —en dergelijk land een Europese ^r. Het Oostduitse Magdeburg e%e dit jaar pas als tweede, door Europa Cup 2 te winnen. opleving van het Tsjechoslo- ^kse voetbal leek na dat succes Bratislava voor de hand iffgen. Maar het succes van Slo- nerbleek toch incidenteel. De club e weer snel weg. En toen de pnalc ploeg in Mexico de schif- sronde met Brazilië, Engeland Roemenië overleefde, was het e tijd later weer gedaan met i Tsjechische voetbal. [inmiddels een wereldkampioen- verder, lijkt het voetbal in Choslowakije dieper gezonken ooit. De landenploeg heeft voor L Europees toernooi reeds met 3- in Engeland verloren. Ander- l heeft kampioen Slovan Bra- al in de eerste ronde voor Europa Cup 1 uitgeschakeld I zelfde overkwam bekerhouder [jjla Praag tegen Carl Zeiss Jena 5 Dost-Duitsland. de UEFA Cup echter toch 10 issingen. Het ziet er zélfs naar flat Banik Ostrava de kwartfi- I haalt, want de uitwedstrijd 5 de derde ronde tegen Napoli Iglmet 2-0 gewonnen. En dan in telfde toernooi natuurlijk Dukla K. Dukla, eens de voetbaltrots 5 pTsechoslowakije met een Euro voetballer van het jaar als Masopust in de gelederen, ook een kans de derde ronde iverleven. Morgenavond verde- de legerploeg in Enschede k FC Twente een 3-1 voor- .1- fff- Volgens het voormalige .9 ialidool en Dukla's huidige 5 ler Josef Masopust, moet juist Praag het voetbal in Tsje- owakijë weer de weg wijzen, ipust zelf is overtuigd van een fkeer op internationaal niveau. ^3 zowel Dukla als de nationale ionze volleybalmedewerker -JRDAM De door NeVoBo ^kondigde verscherpte controle shirtreclame heeft bij enkele isorde eredivisieploegen vol- grote weerstand opgewekt, zei men erkent, dat de bepa- dat de naamgeving op de al 2 jaar aan beperkte bepa- is gebonden, vindt men het rechtvaardig, dat nu het sei- 2-75, ai een eind op gang is, het e }Bo-bestuur de teugels strak of I houden. Met uitzondering van piet gesponsorde US willen de ïploegen, dat het hoofdbestuur uidige situatie door laat gaan. feVoBo wil onder meer, dat de ijde van het shirt naast het ;m alleen het borstnummer De naam, met die van .de >r mag alleen op de achterzij - Van onze speciale verslaggever PRAAG Josef Masopust (43) oogt niet als een pocher wanneer hij nadrukkelijk stelt dat Dukla Praag binnen twee jaar weer te rug zal zijn aan de Europese voetbaltop. Hij vertelt zoiets eerder in een vriendelijke, voorkomende sfeer. Enkele uren voor het eer ste treffen in de derde UEFA Cup-ronde tussen zijn Dukla Praag Natuurlijk, Masopust zal er zijn re den voor hebben, om onwrikbaar in een spoedig herstel van Dukla te geloven. Trouwens, 's avonds blijkt in de eerste helft tegen FC Twente wel enige klasse. Maar juist in die wedstrijd, komt toch vooral na rust aan het licht, dat Dukla momenteel maar een erg middelmatige voet balclub is. Een club, die een merk waardige 30 voorsprong, in de eerste helft tegen een apathisch voetballend Twente verovert, na rust slecht verdedigt; met de nodi ge veine de schade tot 31 be perkt. Maar een beste indruk maakt Dukla zeker niet. Vooral conditio neel ontbreekt er veel' aan. Maso pust schildert zijn team van tevo ren ook niet als een topformatle af, maar zegt wél, dat zoiets binnen korte tijd het geval zal zijn. En een basis voor een derlijke uit spraak, lijkt nou net te ontbreken na één aflevering-Dukla. Misschien put Josef Masopust moed uit de zijns inziens aanwezige klas se bij de UEFA-junioren. Hij kan het weten, want ook die formatie heeft hij onder zijn hoede. Maso pust zegt: 'Het voetbal mist hier vooral persoonlijkheden. En een ploeg heeft gewoon een leider en een persoonlijkheid nodig. En die zie ik inderdaad bij de UEFA's wel. Daar zal Dukla ook spelers van krijgen. Zoals we ook voetballers uit lagere teams voor vast overne men.' Waarmee hij een misverstand uit de wereld wil helpen, dat Dukla bij de massa impopulair zou zijn van wege bij andere topclubs gekaapte spelers. Dukla kan gewoon niet met clubs als Spartak en Slavia Praag concurreren om de gunst van het publiek, aangezien het een militaire club is. En zeker sinds 1968 heeft het Praagse publiek zich van mili taire sport afgewend. Masopust repliceert: 'Het is hier gebruikelijk dat voetballers, die in militaire dienst gaan. bij Dukla ko men voetballen. Maar na hun diensttijd gaan ze terug naar hun oude club. We hebben nu bijvoor beeld Fandel van Spartak Trnava, maar binnenkort keert hij weer te rug naar Trnava. Dat is voor een trainer natuurlijk moeilijk werken. Daarom willen we meer continuï teit. Spelers uit lagere clubs kun nen hier blijven. Zo hebben we op dit moment Gergel, Rott en Stam- bacher, die van lage clubs zijn ge komen en blijven.' 'De selectie waar ik nu over be schik is jong en onervaren. Maar het materiaal is goed. Voor mij is de UEFA Cup vooral een toernooi om internationale ervaring op te doen. Dergelijke contacten zijn van groot belang. Ook in perioden, dat er hier niet wordt gevoetbald (tij dens de winterpauze, die Masopust als bijfeonder nadelig ervaart - red.), trekken we naar het buiten land. Ja, we willen ook graag in Nederland spelen. Zelf speelde ik indertijd met Dukla tegen clubs als Feyenoord, ADO en GVAV en tegen Ajax in de Europa Cup. Dat was in een tijd, dat de kern van Dukla ook in de nationale ploeg speelde. Sinds Dukla is weggevallen, is het zelfde gebeurd met de nationale ploeg. Bondscoach Jezek wil de top ook verzameld in een of twee clubs.' Masopust heeft de nationale forma tie naar voren gebracht. Over de recente 3—0 nederlaag tegen Enge land zegt hij: 'Vroeger was een dergelijke nederlaag hard aangeko men. Maar momenteel staat men met beide benen op de grond. We hadden nu eenmaal weinig kans tegen Engeland. Er is nog veel werk te verzetten. Maar alles is nog en F Twente, praat hij honderd uit over Dukla en voetbal. Veertig kilometer buiten Praag in een trainingskamp te Vonoklasy, een heerlijk oord in de bergen, waar de lucht nog zuiver is en de stilte clichématig sereen maakt hij enkele uren tijd; ontvouwt zijn plannen met Dukla en nauwsamenhangend het nationale elf tal. Josef Masopust zegt voorts te ho pen, dat in het kader van de op bouw, Tsjechische trainers in het buitenland kunnen gaan trainen. Zoals Jezek dat deed bij FC Den Haag en zoals ex-Dukla-speler No- vak dat doet bij het Belgische Lo keren. Zelf speelde Masopust na Eijn Dukla-periode nog enige tijd bij het Belgische Crossing Molen beek. Masopust daarover: 'Toen ik 38 jaar was kreeg ik aanbiedingen uit Mexico en België. We hebben toen gekeken in welke vorm ik naar België zou kunnen gaan. Ik ben toen uiteindelijk als sportjour nalist gegaan, maar heb er gewoon gevoetbald.' Josef Masopust kwam na twee jaar terug. Legerofficier Masopust moet bij Dukla Praag voor nieuwe Euro pese successen zorgen. Zo luidt zijn opdracht. MATTY VERKAMMAN U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaar premie aanvragen over het bedrag dat u in 1969 hebt gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaarplan, Dat sparen kon gebeuren door middel van spaar- bewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaarpremie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen hij de instelling waar u in 1969 hebt gespaard. Niet vergeten. Want 't is geld waar u recht op hebt! En na 31 december is het te laat! Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. 'In Nederland taktisch veel verder dan in andere landen' Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Na de competitiewedstrijd tegen Wageningen (veertien dagen geleden) stelde FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop libero Jan Fransz en voorstopper Tjeerd Koopman verant woordelijk voor het Wageningse doelpunt. 'Ze moeten die twee een wekker geven', liet Stoop breeduit weten. Vooral Jan Fransz heeft zich dat erg aangetrokken. Fransz: 'Ik wil niets ten nadele van Jan Jongbloed zeggen, maar het was zijn fout. Als Stoop dan zo iets zegt, vraag ik me af waar hij zich mee bemoeit'. Josef Masopust niet verloren, nu Portugal met 00 tegen Engeland heeft gelijk ge speeld. Bovendien wordt dit Euro pees kampioenschap gezien als voorbereiding op het wereldkampi oenschap van 1978.' Een visie, die bij navraag door Je zek toch niet helemaal wordt ge deeld. Jezek zegt dat er in Tsjecho slowakije wel degelijk grote teleur stelling bestond over dat resultaat. Waama diezelfde Jezek terloops nog opmerkt, het onbegrijpelijk te vinden dat Masopust voor het duel tegen FC Twente geen Informatie bij hem heeft ingewonnen omtrent de kracht van Twente. Als ex-coach van FC Den Haag, die bovendien regelmatig wordt voorzien van het huidige voetbalnieuws in Neder land, had hij Masopust aardige in formatie kunnen verstrekken. Te meer, daar er na zijn vertrek bij FC Den Haag niet zo erg veel is veranderd bij Twente. Dat het de leiders in Tsjecho-SIo- wakije evenwel ernst is met de wederopbouw van het voetbal, mo ge blijken uit het feit, dat een aantal Tsjechische trainers het we reldkampioenschap in West-Duits- land op de voet volgde. Masopust vertelt over die aanpek: 'Wenglos va,n Slovan Bratislava, Havranek vaip Spartak Brno, MorawetE, de coach van het Olympisch elftal, Mirca van het jeugdteam (tot 23 jaar), Navarra. de chef methodiek en ik zijn naar de wedstrijden ge gaan. Van elk land zijn rapporten gemaakt. Zelf zat ik tijdens de eer ste ronde in de groep met Neder land, Zweden, Bulgarije en Urugu ay. In die groep heb ik onder meer Nederland—Bulgarije gezien. Verder ben ik bij Nederland—Argentinië, NederlandBrazilië en de finale geweest. De twee beste landen speelden in de finale. Met Neder land als een team, dat een laat ik het zo zeggen soort wissel voetbal speelde. Ajax was in dat spel herkenbaar. Bij die ploeg heb ik Blankenburg zien aanvallen en Cruijff verdedigen. Zo was het ook in het Nederlands elftal. Rep speel de links en rechts. Suurbier ging naar voren en een ander nam zijn plaats over. Nederland heeft als eerste aangetoond, dat een voetbal ler overal moet kunnen spelen. Het heeft me in de finale wel verbaasd, dat Nederland na die snelle voor sprong, niet meteen verder heeft aangevallen. Toch is het voor Tsje- cho-Slowakije ook belangrijk ge weest, dat een land als Polen zo goed kon spelen. Een vergelijkbaar land, met evenwel enkele, indivi dueel, zeer grote spelers. Het ont breekt hier aan voetballers als Dey- na en Lato.' Gisteravond, tijdens een bijeen komst met bestuur, trainer en spe lers van FC Amsterdam, reikte Dé Stoop Fransz en Koopman een elektrische wekker met radio uit. Een typische Stoop-manoeuvre, die tot doel had de sluimerende onrust onder de spelersgroep alvast wat te temperen. Want ook Dé Stoop voel de wel aan dat er de laatste weken enige wrevel was ontstaan over izijn optreden in een aantal kleine af faires. Een wrevel, die Jan Fransz zelfs had verleid tot de uitspraak dat hij er mee op zou houden als de stotingen in het bestuurlijke vlak niet zouden worden opgelost. AFSCHEID? Een toch nogal schokkend bericht, want hoewel Fransz met zijn 37 jaar de oudste speler in de eredivi sie is, lijkt hij nog onmisbaar voor de Lieverdjes. Jan Fransz, die maatschappelijk gesetteld is, die het voetballen erbij doet, omdat hij het niet kan laten en 'omdat mijn opvolgers nog niet staan te dringen en ik de ploeg niet in de steek wil laten'. Deze Jan Fransz heeft de laatste weken weer eens grondig nagedacht over waar hij allemaal mee bezig was. Het conflict met het bestuur en een lichte blessure de den hem beseffen dat hij misschien toch wel aan een afscheid toe was. Fransz: 'Die blessure was niet schadelijk voor enkele vitale delen van het lichaam, daarom ben ik doorgegaan. Maar als ik drie of vier weken had moeten rusten, dan was toch het moment gekomen dat ik gezegd had: dit heb ik er allemaal niet meer voor over'. Er was de laatste tijd nogal wat kritiek op Jan Fransz. Zijn speel wijze was verouderd, hij blijft te ver achter eijn defensie hangen, hij komt te weinig op, de moderne libero staat op het mddenveld. Dat waren de argumenten. Fransz: 'Die kritiek accepteer ik niet zo maar. Die mensen die dat zeggen, die moeten rekening houden met mij zelf en ons elftal. Ik realiseer me wat mijn snelheid is, ik bepaal zelf het moment van opkomen. Dat doe ik alleen als de situatie daar rijp voor is. Als ik opkom moet dat rendement opleveren, anders doe ik het niet. Wij hebben geen elftal dat jaagt, dat met veel mensen naar voren trekt, wij spelen niet op bui tenspel, want dan ben Je te veel afhankelijk van de arbitrage. Als de mensen met al die zaken rekening houden, dan begrijpen ze misschien waarom ik speel zoals ik dat nu doe'. INZICHT Jan Fransz speelt bekeken voetbal. Zijn jarenlange ervaring in het be taalde voetbal hebben hem een enorm inzicht gegeven. Hij weet zich omringd door pure mandekkers als Tjeerd Koopman en Theo Cron- wall. Fransz: 'Die mensen spelen zo dicht op de man dat ze gewoon niet de tijd hebben om om zich heen te kijken. Dan kan ik toch niet dat stapje maken, dat zien ze gewoon te laat. Ik ben alleen maar een corrector, de naam 'vrije man' >5.5 ndanks gewenst meerjarig contract door Ajax-bestuur 26 J onze specaile verslaggevers ITERDAM Hij zei het heel Jhalant. Jaap van Praag, Ajax in het verleden al sr een dergelijk standpunt ingenomen: 'Het bestuur Ajax zou het zeer op prijs en, als Hans Kraay, de ma- sr, die zelf niet meer dan een arig contract wilde hebben, contract aan het eind van seizoen verlengt'. azing alom, óók bij Hans y. die, in het bijzijn van zo'n tigtal journalisten, wel moest eren met een obligaat 'ik ben merkelijk heel blij mee.' Maar wijf- tQen Van Praags statement "'as bezonken, herinnerde zich iedere uitspraak van self, waarmee hij te kennen gegeven, slechts dan bij Ajax e tekenen, als 'het allerhoogste' bereikt. 'Leuk allemaal, maar it moment peins ik er niet over bij te tekenen. Ik teken nooit ;een betaalde voetbalorganisatie er dan één seizoen. Voor ik bij begon, heb ik gezegd, dat ik e presteren. Ajax moet óf het i« Pioenschap, óf de UEFA Cup, óf lationale beker pakken. Gebeurt oiet. dan zal ik heel eerlijk '"""jer mezelf moeten zijn en pas dan beslissen of ik bijteken of niet.' Maar wat wel na Van Praags uit spraak. pikant detail: gedaan pal voor de uiterst belangrijke wed strijden tegen Juventus en PSV (Van Praag: 'Ook als wedie verlie zen, willen we dat Kraay bijte kent'), overeind blijft, is dat Ajax klaarblijkelijk niet meer in de 'Knobel-fout' wil springen. 'Het be stuur van Ajax is hoogst tevreden over de werkwijze van Kraay, ook de spelers hebben hem erg snel en goed geaccepteerd', vulde Van Praag nog aan. Maar wat Van Praag ook beoogde, het nam de vraagtekens niet weg. Tenslotte is het een feit, dat diverse spelers de aanpak van Kra^y juist niet waar deren en bovendien zal Van Praag zich, bij het doen van die uit spraak, ook wel gerealiseerd heb ben, dat Kraay bij gebrekaan suc ces uit zichzelf opstapt. Toch filo sofeerde Kraay: 'Het is me nogal wat, die uitspraak van Van Praag. Daar kan hij met goed fatsoen nooit op terugkomen. Maar ik weet niet of ik ern u erg blij mee moet zijn. Van Praag heeft die uitspraak onder een bepaalde druk gedaan. Er is in de kranten gesuggereerd, dat ik, na die nederlaag bij AZ, eruit zou vliegen, daarom voelt Van Praag zich genoodzaakt voor mij in de bres te springen. Dus ergens wordt die uitspraak toch vanuit het negatieve gelanceerd.' Vandaar dat Kraay niet op die 'be lofte' wenst in te gaan. Voorlopig althans niet, al maakte hij gister middag zeker een opgeluchte in druk. Duidelijk is, dat Kraay, zo pal voor twee gigantische krachtmetin gen. enige mentale steun niet kan ontberen, zijn eigen, gespeelde, nonchalance ten spijt. Ook Kraay wenst bevestigd te worden. Toch oordeelt hij over de affaire-Wul- lems, die de hele Nederlandse voet ballerij bezighoudt: 'Ik kan me daar niet zo druk over maken. Ik had zaterdag ook naar die vergade ring van de oefenmeesters gewild, maar ik kon niet. Ik heb dan ook afgebeld. En als ik er wel was geweest, dan had ik een ander standpunt ingenomen. En dan ge redeneerd vanuit mijn eigen opinie. Wullems is een fijne collega, een goede trainer, lijkt me. Maar hij heeft, voor de aanvang van het seizoen, het bestuur boven zich ge accepteerd, ook het nieuwe bestuur dat halverwege het seizoen kwam. En vertel mij niet, dat hij een contract zou weigeren omdat hij twijfels had over dat bestuur. Dat doet geen trainer. Iedereen pakt- wat-ie-pakken-kan. Je weet daar naast ook nog de consequenties, als er ineens tegengas komt. Dan moet je niet mekkeren en gewoon op stappen. Daarom kan ik niet mee doen aan zo een solidariteitwactie, dat komt wat hypocriet bij me over. Als ik bij Ajax ook maar even voel, dat men mij niet langer wil hebben, dan stap ik toch zelf op. Dan geef ik een keurige persconfe rentie en dat was het dan. Al dat melodramatische gedoe, zie Ik niet zitten. Het enige dat ik echt dramatisch vind, is het gezin Wul lems. Dat krijgt een klap, ja, dat geef ik toe.' Waarbij Kraay voorbijgaat aan het gegeven, dat een eenmaal ontsla gen trainer niet of nauwelijks el ders aan de slag komt. Hij blijft getekend, net als iemand die eens in de gevangenis heeft gezeten. Juist daarom had je mogen ver wachten, dat Kraay de toezegging van Van Praag als verlenging van zijn contract, gretig zou hebben geaccepteerd. Dat hij dat niet deed, verklaart veel omtrent zijn karak ter. 'Ik he nu eenmaal gezegd, dat ik met Ajax het hoogste wil',stelde hij nog eens, 'en dan moet ik zo een kreet ook waarmaken. Ik weet ook wel, dat wij qua blessures pech heben, maar toch zeg ik, dat ik het grootste vertrouwen in deze spelersgroep heb. Ik móet het daar mee kunnen maken.' Kraay. zo blijkt nu. is halstarrlg. om niet te zeggen: eigenwijs. Hij doet ook harde, cynische uitspraken, 'omdat mijn gevoel voor humor nu een maal zo is.' Toch heeft Kraay zich beijverd Heinz Stuy, inmiddels de tweede doelman, te laten bijteke nen, wat .gelukt is ook. Kraay: 'Zo taktisch ben ik zelfs nog wel, dat ik inzie, dat de spelers graag Stuy erbij houden. Ik ben bij hetnleuwe contract uitgegaan van het huidige plus de nodige indexering. Je ziet het, het is hier net een echte club.En als Stuy het de komende maanden goed doet, zal ik de eerste zijn die tegen hem zegt: Kom op, we plakken er nog een jaar aan vast.' En Jaap van Praag, de ko- mischt act voor 'twee heren' inzet tend: 'Van die contractverlenging van Stuy wist ik nog niets af. Kun je nagaan, hoe zelfstandig Kraay bij Ajax kan werken...' Na enkele maanden bij Ajax te hebben gewerkt, heeft Kraay zich al overduidelijk gepresenteerd. Als een man die het compromis zegt te schuwen, maar misschien wel an ders wil: als een 'harde', die, wees daar zeker van, best 'zacht' wil zijn. Maar één ding is zeker, taktisch is Kraay niet. Als de afgelasting van AjaxDe Graafschap ter sprake komt, en de beschuldiging van de KNVB-opperterreinknecht Breme kamp dat het veld niet goed is behandelt, wordt herhaald, reageert Kraay: 'Als ik moet gaan opsom men, wat de KNVB allemaal fout doet, dan ben ik nog wel even bezig.' En dat vond Jaap van Praag nou niet zo leuk. Overigens, on danks het hierboven gestelde, pro- béért Kraay zich heus wel te veran deren: dat blijkt uit de problemen rond Arie Haan, die verzocht om een gesprek met Kraay, begrip vroeg voor z'n problemen en beide kreeg. Kraay: 'Daar wordt wereld nieuws van gemaakt, maar ook dat vind ik overtrokken. Ik wil best met de spelers praten, maar ergens moet het punt van beslissen zijn. En dan beslis ik.' Hoe dan ook, pal voor AjaxJu ventus heeft Jaap van Praag ge tracht Kraay naar buiten toe sterk te maken. Vooralsnog heeft Kraay daarop allesbehalve juichend gerea geerd. Hij wil eerst presteren: 'Met drie aanvallers tegen Juventus. Vermoedelijk met Arnold Mühren op de linker flank. Geels ln het midden en Steffenhagen op rechts. Dan kan Jan Mulder vanaf het middenveld kómen, als extra aanvaller.' Zorgen voor morgen, als Ajax zonder Brokamp en Rep, maar wellicht ook zonder Ruud Krol (liesblessure) moet spelen. Niets menselijks is Hans Kraay vreemd, als hij, vooruitblikkend op Juventus en PSV. verzucht: 'Wat wordt dit een moeilijke week voor Ajax.' KEES JANSMA zegt toch genoeg'. Met deze Jan Fransz (37) in de Europa Cup. Het leek bijna te belachelijk om het jp in te denken, maar de resultaten lieten anders zien. 'Voor het sei zoen begon heb ik in een interview gezegd dat ook Amsterdam een Cup kan winnen', zegt hij nu. 'niet dat dat nu direct zal gebeuren, maar we zitten toch bijna bij de laatste acht'. Niet zonder trots memoreert Fransz dat grote namen in het internationale voetbal, Inter en veertien daten geleden Fortuna Dilsseldorf eich toch maar hebben verkeken op het 'kleine' FC Am sterdam: 'Het kan nooit toeval zijn dat we tegen die ploegen zo goed spelen. Het is eens te meer een bewijs dat we in Nederland vooral taktisch veel verder zijn dan ande re landen. Die Duitsers hebben zich toch mooi verkeken op ons. Wij lieten hen het spel maken en dat gaan we morgen in de uitwedstrijd weer doen'. COUNTER FC Amsterdam is een ploeg die leeft van de counter. Bouwend op de meest karaktervolle defensie en het hardstwerkende middenveld van Nederland heeft FC Amsterdam in die tegenaanval de mogelijkhe den, die het morgen hard nodig heeft. Fransz: 'Wij hebben voorin spelers staan die in één tegen één situaties een man kunnen uitspe len'. Daar komt bij dat het huidige Amsterdam mentaal weer even sterk is als vorig seizoen. 'Psychisch zijn we niet meer kapot te krijgen', beaamt Fransz. 'Zondag na de wed strijd tegen Telstar waren we alle maal doodmoe, niet fysiek, maar psychisch. We waren zo goed ge- concentreert dat we na afloop pas voelden hoe zwaar het was'. Wat dat betreft was het duel met Tel star een uitstekende warming-up. Ook morgen in het Rheinstadion van Düsseldorf zullen de aanvallen met stromen over Amsterdam heen komen. 'Dan kunnen we zien of we daar nu tegen kunnen. De goede resultaten in de UEFA-beker heb ben ons toch gestimuleerd om ook in de competitie weer het oude niveau te bereiken', aldus Jan Fransz, 'we zijn gewoon typisch een ploeg voor dit soor* toernooien'. JAN DEE MUNCHEN (AFP) De Neder landse kampioen basketbal bij de heren, RZ uit Rotterdam, is in kwartfinalegroep groep B van het toernooi om de Europese beker in gedeeld bij titelhouder Real Madrid (Spa), Maccabi Tel Aviv (Isr.), TSKA Moskou (Sow.), Berck (Fra) en Alviks Stockholm (Zwe). In groep A spelen Ignis Varese (Ita), Zadar (Joe). Slavia Praag Tsj.), Balkan Botevgrad (Bul). Ra cing Mechelen (Bel) en UBSC We nen (Oos.). De serie wedstrijden in de kwartfi nale-groepen begint in januari. kampioenschap van 1975 heeft ln Blo de Janeiro het volgende resultaat ge had: ln groep 1: Brazilië, Argentinië en Venezuela. Groep 2: Paraquay. Co lumbia en Ecuador. Groep 3: Chili, Bolivia en Peru. De drie groepswin naars en titelverdediger Uruguay plaatsen zich voor de halve finales. ZAALHANDBAL Swlft zal ln de kwartfinales van het toernooi om de Europese handbalbeker voor lands kampioenen dames uitkomen tegen IEFS Boekarest. De eerste wedstrijd wordt in de Roemeense hoofdstad gespeeld. De ontmoetingen voor de kwartfinales moeten voor 6 februari worden afgewerkt. SCHAKEN Het Russische persbu reau Tass heeft ernstige kritiek geuit op het voornemen van wereldkampi oen schaken Bobby Fischer, zijn titel te verdedigen tegen de Braziliaan En rique Mecking. 'Waarom kiest Fischer een zoveel zwakkere tegenstander uit dan de officiële uitdager Anatoli Kar- pov?', zo vraagt Tass zich af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11