inontwi, 'Sociale zekerheid bevoordeelt de hogere inkomens' Geld lenen NMB nou turn mum ik,.V dues Zangavond door hlelgisch hoogleraar II. Deleeck in Rotterdam Boedapester Symfonie Orkest met drie werken van Bartok Textielbedrijf sluit: voor 74 mensen ontslag 'Helm geen hoofdzaak maar een kopzorg' FAMILIEBERICHTEN De krant is nooit weg. L«V PLAATS EEN PIJLTJE VYyiM\akv\AM\dxr (Icmdz kei(t TROUW/KWARTET MAANDAG 9 DECEMBER 1974 UTRECHT 'Het stelsel van de sociale voorzieningen, zoals het nu functioneert, bevoordeelt de hogere inkomenstrekkers en ver hindert dat het geld aan andere, meer dringende noden kan wor den besteed. In ieder geval is de herverdelende werking van de sociale verzekeringen hoogst onzeker'. door W.H. Wolvekamp ROTTERDAM Ket tweede con cert in de vocalistenserie, vrijdag avond in een goed bezette Kleine Doelen gegeven door de sopraan Rita Streich. heeft niet geheel aan de verwachtingen voldaan. Deze in Rusland geboren vocaliste beschikt over een gemakkelijk aansprekende sopraanstem. waarvoor weinig of geen technische moeilijkheden schijnen te bestaan. Het duidelijk gebrek aan muzikale beleving van hetgeen zij ten gehore brengt, zoals in werken van Purcell, Bach, Ra- meau en Telemann, wijst op een te geringe introverte instelling. Ge baartjes en maniertjes konden dit tekort aan wezenlijke expressie in de voordracht niet verdoezelen. Wie. zoals wij. het voorrecht heb ben g°hod Bachs ontroerend scho ne 'Bist du bei mir' door mevrouw Noordewier (en later ook dOor Jo Vincent) te horen vertolken, kun nen bezwaarlijk vrede hebben met de volstrekt emotieloze wijze waar op Rita Streich dit lied zong. Ook drie liederen van Telemann moesten het goeddeels van uiterlij ke effecten hebben In aria's van Alessandro Scarlatti en Handel daarentegen bleek de zangeres de juiste instelling te vinden ten op zichte van het karakter van deze muziek. De inderdaad niet geringe vocale kwaliteiten van Rita Streich lijken ons voor alles te liggen in het vlak van de napolitaanse ope ra-aria. De opvallende stelling werd zater dag tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor de staatshuis houdkunde in Utrecht verdedigd door prof. H. Deleeck. Volgens deze Belgische hoogleraar dreigen de so ciale verzekeringen anderzijds wél een belangrijke factor in de inflatie te worden. 'Wanneer via de sociale voorzienin gen alle bevolkingsgroepen een vermeerdering van de koopkracht krijgen, ook daar waar dat sociaal niet verantwoord is. ontstaat er een aanwakkering van de inflatie', al dus prof. Deleeck. Een herverdeling van de inkomens via de sociale verzekeringen is volgens hem al leen te bereiken wanneer van de hogere inkomenstrekkers een grote re bijdrage word* gevraagd en wan neer de lagere inkomenstrekkers relatief meer krijgen uitgekeerd. Een forse optrekking van de loon grens voor de sociale verzekerings premies zou daartoe een middel kunnen zijn. Zijn constatering dat de sociale ze- C~2 door Jac. Kort AMSTERDAM Het Boedapester Symfonie Orkest had voor zijn optreden tijdens de VAR A-matinee van zaterdag drie werken van zijn grote landgenoot Bela Bartok gekozen. Die keuze was zodanig gedaan, dat daardoor tevens een overzicht ontstond van de com positorische ontwikkeling van Bartok. Het openingsstuk Twee portretten (van de violiste Steffy Geyer) da teert uit 1907. Het eerste 'portret' heeft een verstilde en lyrische Bar tok tot resultaat, in het tweede komt de componist in zijn andere gedaante naar voren: korte thema's, sterke ritmen, opmerkelijke slag werk-effecten. Een uitstekende Inleiding tot het tweede stuk van deze middag: Con cert no 1 voor piano en orkest, dat uit 1927 dateert. Bartok paste in dit Concert de piano als een soort slag instrument toe. Zeer logisch was het daarom, dat het slagwerk dit maal vooraan, rondom de vleugel was opgesteld. De jonge pianist Zo'.tan Kocsis, had in zekere zin in dit werk een niet zo dankbare taak. maar dat houdt verband met het feit. dat zijn partij in feite deel uitmaakt van de slag werkgroep. Hij kweet zich niette min met grote toewijding van zijn taak. Na de pauze het werk uit Bartok's laatste periode: het Concert voor orkest (1943), dat de componist ge schreven heeft aan het eind van zijn leven en tevens op het toppunt van zijn meesterschap. Het Boeda pester Symfonie Orkest, na de oor log opgericht als omroeporkest, bleek een groot en uitstekend spe lend ensemble te zijn, dat in alle klankgroepen zeer goed is bezet. Dat de vertolking der verschillende werken een wat vlakke indruk maakte, (vooral na de pauze) schrijf ik dan ook voornamelijk toe aan de weinig suggestieve leiding van dirigent György Lehel. Hij was het, die er onvoldoende in slaagde de spelers tot expressief en sugges tief musiceren te bewegen. kerheid niet vanzelfsprekend leidt tot een grotere inkomensgelijkheid lichtte hij toe aan de hand van een aantal voorbeelden. Zo doen cle groepen met de hoogste inkomens, blijkens onderzoekingen, het groot ste beroep op de gezondheidszorg, de succesvolste carrièremakers heb ben de hoogste pensioenen, terwijl deze groepen tegenwoordig ook de meeste (schoolgaande) kinderen hebben en derhalve het hoogste 'scoren' bij de kinderbij slag. 'Men moet er rekening mee houden', aldus prof. Deleeck, 'dat de spontane krachten in ons maat schappelijk bestel er steeds naar neigen de verdelingsbeweging terug te brengen naar de oude bedding en dat daardoor de resultaten van de herverdeling worden vermin derd'. Ook drs. A. F. Bakhoven en drs. Y. M. Ypma, beiden van het Centraal Planbureau, wezen er in dit ver band op dat het maximum in de loongrens tot vreemde consequen ties kan leiden. Van de progressieve structuur van de belastingen, die is gekozen op grond van het draag kracht-beginsel, blijft bijvoorbeeld weinig of niets over voor de inko mens tussen de elf- en veertigdui zend gulden. De premiestructuur boven een bepaald maximum blijft het premiebedrag gelijk heft de progressieve structuur van de be lastingen geheel of nagenoeg ge heel op. Volgens de heren Bakho ven en Ypma zijn de doelstellingen van de sociale verzekeringen onvol doende verwerkt in het overheids beleid. 'De kosten van de sociale verzeke ringen dreigen uit de hand te lo pen', concludeerde mr. J. G. Riet kerk, Tweede kamerlid voor de VVD en directeur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Ver dere uitbreidingen moeten volgens hem 'ons voorzieningenpeil be hoort al tot het beste ter wereld' tot het uitfrste worden beperkt. Voorrang wil mr. Rietkerk eventu eel geven aan: een bodemverzeke ring tegen invaliditeit voor de zelf standigen, verbetering van de werk loosheidsvoorzieningen voor werk nemers, die ouder zijn dan zestig jaar, en aan een aanvullende pen sioenverzekering (met voorkoming van verlies bij functiewisselingen). 'De tijd lijkt gekomen, aldus mr. Rietkerk, om nuchter vast te stel len dat we al veel meer hooi op de vork hebben genomen dan we aan kunnen'. Van de plannen die nu in de 'pipe line' zitten, vindt hij de volksverze kering tegen ziektekosten en de volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid niet urgent. Volksver zekeringen hebben volgens hem toch al een sterk aanzuigende wer king op de voorzieningen en de kosten. Bovendien heeft hij bezwa ren tegen socialisering van de ge zondheidszorg. 'die toch al heel be hoorlijk is'. DEURNE De produktie van het confectiebedrijf Decona in het Brabantse Peeldorp Ospel is stopgezet. Deze week gaat ook het atelier in Deurne dicht. De curator van het bedrijf heeft voor 74 personeelsleden ontslag aangevraagd. Onder die 74 per sonen zijn slechts vier mannen. Volgens de heer G. H. Prlssen, dis trictsbestuurder van de industrie bond NKV is de oorzaak van de sluiting een sterk verouderd mana gement. 'In de directie zitten goede vaklieden, maar moeilijkheden van dit kaliber hebben ze het hoofd niet kunnen bieden', aldus de heer Frissen. 'In overleg met de directie is de laatste tijd dagelijks geprobeerd het bedrijf te behouden. Het ziekteper centage ondereet personeel was de laatste tijd tot nul teruggebracht. Iedereen wilde het bedrijf trachten te redden', zei de heer Frissen. Doordat een bedrijf in Utrecht een order introk viel de laatste kans op redding weg. Voor een afvloeiings regeling was geen geld meer. Wel zijn alle lonen over november nog uitbetaald. Het bedrijf heeft een schuld van een half miljoen. VAALS De Vaalser textielfah- b.v. in Vaals heeft voor 28 var 110 personeelsleden ontsla? aai. vraagd. De directie van het bed. heeft dit besluit genomen om toe te kunnen treden tot een textiel-hol- ding. Door structurele moeilijkhe den was het volgens de directie niet.mogelijk op eigen kracht verder te gaan. Er zou nog kans bestaan dat de ontslagvergunning slechts zal gelden voor twintig man en dat acht arbeidsplaatsen nog behouden kunnen worden. Met vakbonden is daarover overleg gaande. De fabriek zou toetreden tot de Sigma-holding, die zich ten doel stelt de wolindus trie met overheidssteun de nodige deskundigheid te geven om over eind te blijven in de huidige con juncturele moeilijkheden in de be drijfstak. DEN HAAG De Nederlandse re gering wil de intensieve culturele contacten tussen ons land en Israël nog verder stimuleren. Minister van der Stoel (buitenlandse zaken) zegt dit in antwoord op kamervra gen over de ook naar zijn mening 'afkeurenswaardige' beknotting van Israël als lid van de Unesco. (ADVERTENTIE) Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij aile NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot Een groot aantal dames in Zeeuwse klederdracht heeft in Middelburg gedemonstreerd tegen de verplich ting om vanaf 1 februari een brom fietshelm te dragen. Onder het motto 'Voor ons is de helm geen hoofdzaak maar een kopzorg' lieten de dames blijken dat ze niet van plan zijn hun klederdracht af te zweren voor de bromfietshelm. Zij stelden zich achter een brief aan minister Westerterp waarin de be zwaren uiteen gezet worden. 'Zon der bromfiets kunnen we niet naar de kerk of op familiebezoek. De meesten van ons behoren tot de minder-draagkrachtigen, hebben geen auto en wonen ver van het openbaar vervoer', aldus de waarin gepleit wordt voor 01 fing van alle dames-in-k dracht. Op de foto laat mevrouw De i meester temidden van een kennissen het effect van zo'i helm zien. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nóg de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw. Het Kwartet) of tn de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. Na een moedig en stil gedragen lijden heeft God thuis gehaald, mijn lieve Vrouw en onze zorgzame Moeder en Oma Harmina Helena de Boer-Huitzing op de leeftijd van 58 jaaV. Wij zijn erg bedroefd, maar zij is verlost. Veilig In Jezus' armen. Sneek: U. de Boer Sneek: Tjeerd en All Vreeland: Ar ie en Betty Sneek: Heieen IJ 1st: Gerke en Ida Nunspeet: Doety Sneek: Jan Hiddo Sneek: S.vtze en Titla Arnhem: Ria en Gerard Sneek: Annie en Jan Sneek: Ticky Sneek: Corry Sneek Jannie en kleinkinderen Sneek, 7 december 1974, Stationsstraat 18. De dankdienst zal worden gehouden op woensdag 11 december a.s. 's middags om 1 uur in de Oosterkerk. Leeuwarderkade te Sneek. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Gelegenheid te condoleren een half uur voor de aanvang van de dienst in de Oosterkerk. Liever geen bloemen en geen bezoek thuis. Utrecht: Hilversum: Eindhoven: Gouda: In Jezus ontslapen Gerry C. Borstlap-Lagendijk op de leeftijd van 61 jaar. Nu wacht zij op de nieuwe aarde, waarop ge rechtigheid wonen zal en waar alle discrimi natie. onderdrukking en onrecht een einde zal hebben A. Borstlap J. Roeters-Borstlap R. C. Roeters Nieuwegein: R. Borstlap H. H. Borstlap-den Uyl L. A. Borstlap H. Borstlap A. G. Borstlap-Floor Amsterdam: A. J. Borstlap H. v. d. Bosch Utrecht, 7 december 1974. Julianaweg 101. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de aula van de C.V. Uitvaartverzorging. Maliesingel 75 te Utrecht. Er is gelegenheid tot condoleren dins dag en woensdag van 17.00-18.30 uur in de rouwkamer. Een uitvaartdienst zal worden gehouden don derdag 12 december om 11 uur in de Im- manuël-kerk. 't Goylaan te Utrecht, waarin zal voorgaan ds. R. Siertsema. Daarna zal de cre matie in stilte plaatsvinden. Na een geduldig gedragen lijden Is Ingegaan tot het feest van haar Heer onze lieve Schoon zuster en Tante Harmina Helena Huitzing echtgenote van Ulbe de Boer op de leeftijd van ruim 58 jaar. S. U. de Boer G. de Boer-Dijkstra A. Nijhuls T. E. Nijhuis-de Boer J. Plomp C. M. Plomp-de Boer Sneek: R. de Boer-Strikwerda Assen: F. S. de Boer Sneek. 7 december 1974. Deventer: Launceston (Austr.): Kampen: Rijswijk (Z.-H.): 's-Gravenhage: „Ik ben gekocht en betaald" Geheel onverwacht nam God tot Zich mijn lieve Man, onze lieve, zorgzame Vader en Opa Leen Stolk op de leeftijd van 73 jaar. C. Stolk-van der Pol C. M. Huisman-Stolk G. Huisman A. W. Stolk K. Stolk-de Graaf N. L. Stolk H. H. C. Stolk-Haazer W. J. Stolk W. M. Stolk-Streefland en kleinkinderen 's-Gravenhage, 6 december 1974. Loevesteinlaan 54a. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Bezoek aan de rouwkamer Fred. Hendrik- laan 7 maandag en dinsdag van 19.00-20.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden woensdag 11 december om 15.00 uur in de aula van „Oud Eik en Duinen", Laan van Eik en Duinen 38 te "s-Gravenhage, waarna de begrafenis zal plaatshebben. Vertrek van Sportlaan 29 om 14.40 uur. De krant brengt u uitgebreid op de boogte van bet wereldgebeuren. En belpt u voor 't zelfde geld aan een nieuwe auto, een prima restaurant of een tweedebands fiets. Ziet u nou wel dat u 'm niet missen kunt? COMPLETE HANDLEIDING VOOR DE ONDERWATERSPORT Sportduiken, een sport voor atleten? - Is sportduiken duur? - De allernoodzakelijkste theo rie - Het snorkeldulken - Dui ken met pereluchtapparatuur - Het vinden van goede duik- plaatsen - Het fotograferen en filmen onder water - Aanhang sel en register. Met foto's en vele Instructieve tekeningen. Gebonden f 28,50 Verkrijgbaar In de boekhandel L J. VEEN WAGENINGEN natuurlijk bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8