Centraal Bond heeft zich overbodig gemaakt Kernwoord evangelie is thans bevrijding fllBlIlaftll Uit de kerkbladen Vandaag ytatft N W Trouw Kwartet Onze wereld en Wiersinga Vrijgemaakte hogeschool heeft een nieuwe rector Visserij wil steun bij vangstbeperking Lichter zinkt bij erts laden Nieuwe boeken Werklozen-comité wil duurtetoeslag van 200 gulden Vastenoproep vraagt wijs pastoraat TROUW/KWARTET MAANDAG 9 DECEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2-^ door Jan Roelfs Formeel eindigt de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk op 1 januari na 73 jaar maar juridisch blijft hij nog bestaan. Praktisch zal het nazorgwerk door twee maatschappelijke werkers ten behoeve van inrichtingspupillen worden voortgezet tot 1977. Dit zegt de heer A. Otter, die sinds 1947 directeur Is geweest van de centraal bond. Hij vervolgt: 'Bij een dergelijk 'proces' zal natuurlijk wel het een en ander tussen wal en schip vallen. Je kunt zeggen, dat de Bond zich overbodig heeft gemaakt, omdat er ln tal van sectoren, waar in de Bond stimulerend en begelei dend is opgetreden, een grote ver zelfstandiging is ontstaan. Er is ge leidelijk aan een specialisatie tot stand gekomen. Ook groeide een grotere daadwerkelijke verantwoor delijkheid van de kerken. Uiteraard ls die ontstane verzelfstandiging nog niet voltooid. Maar het feit, dat vijf van de zeven landelijke levensbeschouwelijke toporganen een zekere zelfstandige samenwer king hebben bereikt, was mede voor het bestuur van de Centraal Bond een gunstig teken aan de wand.' De heer Otter heeft op het keer punt van de tijd de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Hij zwaait af mét de Bond. Beslissend "Een belangrijke, zo niet beslissen de factor', aldus Otter, die afkom stig is uit het christelijk onderwijs hij was hoofd van de voormalige Da Costaschool in de Jordaan 'is geweest, dat er een aflopende sub sidieregeling voor het werk ont stond. Ons bestuur heeft nu ge woon de moed gehad om te stop pen, onze taken zijn grotendeels geëindigd, wij hebben onze bijdrage geleverd. Dat is een ontwikkeling, waarover men niet hoeft te rouwen. Je kunt met Prediker zeggen, dat alles ln dit leven z'n bestemde tijd heeft.' Otter, nog altijd een levendige be toger, wiens dynamiek de Centraal Bond Jaren achtereen heeft ge stuwd, wil wel wijzen op het rijke verleden, dat bij herhaling het be staansrecht van de Bond heeft aan getoond. 'Zonder overdrijving mag Je vast stellen, dat er pionierswerk is ver richt. De Centraal Bond kwam tot stand in 1901, in verband met de invoering van de kinderwetten, toen de christelijke organisaties en Instellingen behoefte hadden aan een positieve opstelling tegenover de regering, waaruit de beste sa menwerking is ontstaan. 'Hoender - loo', de Heldringgestichten. 'Meer en Bosch' en de Martha-stichting waren de initiatiefnemers. De Bond ls toen in de Nieuwe Kerk in Am sterdam opgericht en voerde in zijn naam nog de aanduiding van 'phi- lantropische inrichtingen'. Mr. A. de Graaf werd de eerste 'Inspec teur', die zoals tot het eind het beeld bleef organiserend, coördi nerend, stimulerend en inventarise rend aan de slag ging. Oecumenisch In de loop van de tijd sloten zich 183 organisaties aan bij de Centraal Bond: van Leger des Heils tot Pro testantenbond. We hebben altijd noem het vooroplopen een sterke oecumenische Inslag gehad. Als nazaat van het Reveil bewoog de Bond zich op het terrein van de lichamelijk en geestelijk gehandi capten, de bejaardenzorg, de kin derbescherming, het protestants- christelijk jongerenwerk (NJV- CJMV), evangelisatorische arbeid, kortom het christelijk maatschap pelijk werk in z'n breedste schake ring. Sinds 1915 was er het comité voor inwendige zending, om de ker kelijke gemeenten begrip voor het werk bij te brengen. In 1925 fu seerde dit met de Centraal Bond. Activiteiten Hoe wilt u de activiteiten van de Bond aanduiden? Otter moet een greep doen. 'We waren de eersten die een cur sus startten voor christelijk maat schappelijk werk, in 1907: de diaco- nessenschool, later OCMA in Am sterdam, die nu nog zij het on der een andere naam bestaat. We stimuleerden de diakonieën, onderhielden contact met diverse ministeries en riepen in 1928 het christelijk olympisch comité in het leven: hulp bij huisvesting en be geleiding. De Bond heeft geijverd voor betere salariëring van perso neel in de sectoren, waarvoor de belangen werden behartigd, voor betere personeelsopleiding, voor verhoging van de kwaliteit van het sociaal-maatschappelijk werk in het algemeen. Ouderen herinneren zich het tijdschrift 'Woord en Daad', het Handboek voor christe lijk maatschappelijk werk, het be heer van het genootschap 'De Lichtdrager', nu ondergebracht bij de Bijbel Kiosk Vereniging. Met nadruk wil ik wijzen op het aan deel, dat de Bond heeft gehad in de na-oorlogse opbouw van het kin- Ook groeide een grotere daadwerkelijke verantwoordelijkheid van de kerk derbeschermingswerk, op onze in ternationale contacten en op onze zorg voor het Bijbels Museum, sinds 1925. Zoals bekend is dit nu over gegaan naar het Nederlands bijbel genootschap.' Namen Albert Otter dit jaar vanwege z'n verdiensten voor het christelijk maatschappelijk werk geridderd is huiverig namen te noemen. Er zijn er zo velen geweest dit dit lang niet altijd spectaculaire werk heb ben gediend. Hij noemt o.a. jhr. Van Lennep en ds. B. ter Linden, de secretarissen A. J. da Costa en mr. J. C. Tupker. Als oud-voorzitters in die lange reeks van jaren de ministers dr. J. Th. de Visser en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, prof. dr. Ph. J. Idenburg, mr. dr. A. A. van Rhijn, mr. H. Winkel, prof. dr. I. A. Diepenhorst en als laatste voorzit ter ds. C. F. Brüsewitz. Otter is in z'n nu kale, ontluisterde kantoorvertrekken in het pand aan de Amsterdamse Stadhouderskade allerminst een ontgoocheld mens. Hij heeft vrede met de zaken, zoals die nu zijn afgelopen. Hij blijft na 1 januari als bestuurslid zijn aan dacht nog wijden aan de afwerking. 'We hebben het archief en dat is niet gering van omvang deels ondergebracht bij het Rijksarchief: verder bij het Reveilarchief, ge meente-archief Amsterdam en bij de Vrije Universiteit. Voor ons per soneel is voortreffelijk gezorgd. We sluiten met een dankbaar hart onze deur, omdat we zonder enige vorm van hovaardij menen onze taak te hebben verricht. Misschien is dit orgaan geweest als een vlaswiek in het licht van de eeuwigheid. UIT De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Wiersinga (9) De zaak-Wiersinga blijkt gerefor meerd Nederland zozeer te beroeren dat in de polemiek de zuiverheid niet altijd betracht wordt. Zo ge bruikt drs. J. J. Bade termen als nietszeggend, verdachtmaking en het monddood maken door de synode, dit alles zonder enige argu mentatie of bewijsvoering. Verder breekt hij een lans voor een ver nieuwd geestelijk leven en kerk- zijn. Een begerenswaardig ideaal dat echter niet bereikt zal worden met dergelijke pennevruchten. Voorts meen ik dat de verontrusten er niet bp uit zijn dr. Wiersinga er uit te werken, doch om hem te overtuigen, zoals de tucht primair niet dient om te verderven, doch om te behouden. Anna-Paulowna H. Veenstra PPR-fractie In uw blad van 2 december stond op pagina 2 ln een verlsag, geti teld: 'Bezorgdheid centraal op Is- raël-bijeenkomst', een mededeling omtrent de houding van de PPR- fractie ten aanzien van het Midde- n-Oosten-probleem van de kant van de heer Aantjes. Volgens het artikel herinnerde de heer Aantjes zijn gehoor er aan dat de PPR mét de PSP de enige partij is die geen kritiek leverde op het stemgedrag in de VN. Ook in andere bladen is dit 'scheren over én kam' terug te vinden. Nadrukkelijk wil ik verklaren dat de enige reden om uiteindelijk ak koord te gaan met de verdediging van minister Van der Stoel terzake, zijn betoog was. waarin hij mede deelde pogingen in het werk te hebben gesteld om andere EG-part- ners te weerhouden van 'ergere' dingen, zoals het négeren van ga ranties voor de staat Israël. Letter lijk zei onze woordvoerder, de heer Waltmans: 'Als er al die Jaren de grote fout is gemaakt de Palestij- nen tot een non-entiteit te degra deren. Is dat geen reden nu te doen alsof Israël niet bestaat.' DEN Haag H. H. Hoek. medewerker PPR-fractie Prof. Steenkamp In 'Zogezegd' zei de CDA-voorzitter prof. Steenkamp 'Wat ons ten diep ste beweegt ls dat wij een appèl tot stand brengen op het hart van ons volk.' Dat wil zeggen het CDA doet een appèl op het beste deel, de Prof. Honig in diesrede kern van ons volk. Conclusie, de rest de CPN'ers, de GPV'ers, de PvdA'ers en de WD'ers enz. die behoren er niet bij, die zitten maar aan de rand. Ten diepste, om met de CDA-voorzitter te spreken, is dit de oude vorm van polarisatie, de antithese van Kuyper en de kreet 'God, Nederland en Oranje'. Wij bedanken de heer Steenkamp voor zijn zienswijze. Hij maakt duidelijk dat er in wezen niets is veranderd sinds 1900. Het is wel zo dat de heer Steenkamp anderen op het hart trapt. Borne B. H. Kraaijenbrink interview Dialoog tussen de heer Klei en dr. G. Puchinger, a.s. ex-voorzitter van de reünisten van SSR, de Societas Studiosorum Reformatorum (Bond van Gereformeerde Studenten) (Tr/Kw van 3 november). 'KL: Wie was je voorbeeld bij het Interviewen?... dr. P.: Plato..., Er asmus. Newman.De heer Kiel tevreden. Hij vraagt naar één. En krijgt er drie En niet zulke kleint jes ook! Tevreden kijkt ook dr. P. ons aan. Wat we er wel van zeggen. Nu, mij ontsnapt, met een glim lach, hoor, een Sancta Simplicitas Reportoria (heilige Interviewers- naïviteit) Bergschenhoek N. van der Blom Van ds. S. de Lange, gereformeerde studentenpridikant in Amsterdam, krijgen we de volgende brief: Onze tijd is er een van snelle en ingrijpende veranderingen. Mensen worden afgesneden van hun verle den en daardoor zien ze de toe komst niet meer zitten. Ze voelen zich bedreigd door de ander in wie ze de veranderingen belichaamd zien. We staan voor de geweldige opgave dat we met eerbied voor het verleden, dat we niet kunnen voortzetten, ons moeten richten op de toekomst. Heel dit grote gebeuren waarin wij allen betrokken zijn vindt een af spiegeling in de kwestie rondom collega Wiersinga. Het lijkt of hier de verschillen op een ander vlak liggen, dat van de leer der kerk en van de geloofsbeleving, maar zowel het verschil in omgang met het evangelie als de gang van zaken in de gereformeerde kerken met name in deze aangelegenheid hebben al les te maken met de tijd waarin wij leven. De kerk is geen eiland midden in een oceaan van ver schuivingen, ze is opgenomen in de grote worsteling om de toekomst. En haar strijd in deze wereld is er een die niet mag doodlopen maar moet uitmonden in de toekomst. En zonder dat het mijn bedoeling is hogere eisen te stellen aan syno deleden aan hun medemensen, moet hun op leiding van de kérk gerichte verantwoordelijkheid met zich meebrengen dat ze inzien hoe zeer hun zoeken naar een beleid verweven is met onze hele culturele situatie. Er is weinig zozeer op de toekomst gericht als het geven van leiding, en daarom kan van een synode verwacht worden dat zij er op uit is beslissingen te nemen die een toekomst hebben en in elk geval zich van beslissingen te ont houden die de weg naar morgen blokkeren. Zeer zeker zullen sommigen bewe ren dat hiermee de christelijke leer wordt opgeofferd aan de geest des tijds. maar dit is strijdig met de strekking van mijn opmerkingen, 't Gaat er om dat de Geest de ruimte heeft, dat wij zelf geen mu ren oprichten, maar dat de Heer onze muur is. een vurige muur ron dom een open stad (Zacharia 2. 1- 5). en dat niet van ons gezegd kan worden dat we 'Christus hebben gevangen gezet.' Van een onzer verslaggevers KAMPEN Moslimse demökr'atische idealen, boeddhistische strijd voor sociale gerechtigheid, mao- istische inspanning voor de schepping van de nieuwe mens, en welke andere stromingen en ideolo gieën ook, zijn niet meer te verstaan los van het evangelie. Dit zei prof. dr. A. Honig in zijn rede ter gelegenheid van de 120e dies van de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken. In deze rede, die tot titel had 'JeZus Christus de Bevrijder, de inhoud van de missionaire verkondiging', legde prof. Honing 'n nauw verband tussen Gods heilshandelen in Christus en de ontwikkeling van de geschiedenis. In elke periode van de geschiedenis valt het accent in de evangeliever kondiging op een bepaald aspect van het evangelie. In deze tijd is dat het bevrijdingsaspect. Dat hangt samen met de roep om be vrijding die overal opklinkt. Zelfbesef De theologie van de bevrijding is geboren uit een nieuw verstaan van zichzelf. Prof. Honing karakteri seerde dit nieuwe zelfbesef als de ervaring van de historisering van het menselijk bestaan. De moderne mens is uitgebroken uit de kosmi sche fataliteit en weet zich geroe pen zijn lot in eigen hand te ne men. De vrijwording van grote de len van de wereld uit de koloniale overheersing en misschien nog meer de verspreiding van de tech nologische beschaving hebben tot dit besef bijgedragen. Prof. Honig liet zien. dat er een grote mate van overeenstemming is in de theologie van de bevrijding in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Overal spreekt er het stellige geloof uit, dat alle worsteling om bevrij ding mag worden gezien binnen de horizon van Gods totale en finale geschiedenis van bevrijding. Het gaat om de kosmische betekenis van Christus. Dat betekent een overwinning over de augustiniaanse dualistische visie op de geschiede nis (het westerse llcht-duisternis schema). Prof. dr. A. G. Honig wordt de naaste ontmoet. Er be staat een grote weerzin tegen een wijze van theologiseren, die niets veranderd heeft aan de onrecht vaardige verhoudingen in de we reld. Theologie moet zelf bevrijdend handelen zijn en zo betrokken zijn in Gods grote daden van verlossing. Waar de verkondiging van het evangelie zolang verbonden is ge weest met verdrukking, is het des te groter wonder, dat thans in elk land in de eigen taal het evangelie verkondigd wordt. Het is verrukke lijk te mogen leven in deze eeuw. Voor het eerst is de kerk wereld kerk geworden. Wil in de situatie van vandaag het evangelie verstaan worden, dan is het kernwoord 'be vrijding'. Niet om de ergernis van het evangelie weg te nemen, maar om met 't evangelie op de diepste vraag van de mens van deze tijd in te gaan, aldus prof. Honig. Tevens droeg prof. dr. J. Plomp het rectoraat van de theologische hoge school over aan prof. dr. J. T. Bakker. Prof. Plomp deelde mee, dat er nu 412 studenten staan inge schreven. onder wie 61 eerstejaars. Prof. dr. H. N. Ridderbos, zal, om dat hij 65 jaar is geworden, met ingang van 1 januari als buitenge woon hoogleraar aan de hogeschool verbonden zijn. Van een verslaggever KAMPEN De theologische hoge school der gereformeerde kerken vrijgemaakt te Kampen heeft een nieuwe rector, prof. dr. J. van Bruggen. Tijdens zijn afscheidsrede zei de aftredende rector, prof. J. Kamp huis, dat aan de hogeschool 38 studenten studeren voor het kandi daatsexamen en 25 voor liet docto raalexamen. Prof. Kamphuis besprak verder het onderwerp 'Da Costa' en de afscheiding van 1854'. waarin hij onderzocht de verhouding van Da Costa tot de afscheiding in de peri ode 1834-1838. Van een verslaggever ALKMAAR De Nederlandse Vis sersbond wil dat de Stichting van de Nederlandse Visserij met minis ter Van der Stee gaat praten over de maatregelen ter verzachting en begeleiding van een eventuele be perking van de visvangst. Dit is zaterdag uitgesproken op de hoofd bestuursvergadering Mn Alkmaar. Ook is gesproken over de zorgerlij- ke situatie van de Scheveningse kotbervloot, ontstaan door kosten stijgingen en verminderde opbreng sten. Bij de overheid wordt erop aangedrongen om steunmaatregelen zoals die gelden voor de Zeeuwse boeren, ook van toepassing te doen zijn voor de vissers. Vier opvarenden, veilig Van een verslaggever AMSTERDAM De Duitse lichter 'Offen 7' (1150 ton) is zaterdaga vond tijdens het laden van ijzererts bij het overslagbedrijf Amsterdam in de hoofdstedelijke Westhaven doormidden gebroken en gezonken. De vier opvarenden konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Het waren de 44-jarige schipper Her- bert Martin uit Duisburg, zijn vrouw, een Tsjechische machinist en de Duitse matroos Peter Birk. Alleen de matroos liep een nat pak op doordat hij het zinkende schip niet direct verliet, maar eerst zijn hond ging redden. Toen Birk uit het water werd getrokken schoten zijn beide armen uit de kom. Na behandeling In een ziekenhuis werd hij, evenals de overige opvarenden, in een hotel ondergebracht. Naar de oorzaak van de schipbreuk wordt een onderzoek Ingesteld. Het schip werd geladen met behulp van een portaalkraan, waarmee per keer vijftien ton erts in de ruimen werd gestort. Toen de lichter brak was ongeveer zeshonderd ton erts gela den. HET DERDE WOORD: DE NAAM Het derde gebod gaat over de naai van God, die mag niet ijdel ge bruikt worden. Wat is de naam va God? Die staat boven de tien wooi den: de HERE, uw God, die u u Egypte, uit het slavenhuis, gelei heb. Dus, de God die bevrijdt. Zij naam is bevrijder. Die naam ma niet ijdel gebruikt worden. Mij catechiseerdominee zei altijd, dat j die naam niet tot het ijdele moei opheffen. Di& naam, zei Hij, hea God in de wereld gelegd. Daarme heeft Hij zich bekend gemaakt. N moet je die naam opnemen, dat de bedoeling. Je moet hem wi opheffen, je moet hem wel gebru ken, om zo te zeggen. Je mag he ook niet als iets dat er niet U doet laten liggen. Je moet er Ie mee doen. Maar in ieder geval ni< 'tot het ijdele', dat wil zeggen: voc niets. Voor iets dat niets beteken dat geen waarde heeft, dat niet i de reeks van zijn beloften vooi komt. Om te begonnen kan je dus nooit je naaste kwaad mt doen. Of, het kan wel, maar da ben je wel precies omgekeerd bezii Die naam op een koppelriem in d oorlog is een vloek. Intussen zoi den we er ook eens over kunne denken om die van onze guldens j te halen, want hij hoort niet op d gulden, maar hij hoort in het ha: van die man met die gulden. Da laadt je schuld op je, zegt dit den woord. Als je die naam voor ie gebruikt waarvoor hij niet gegeve is. En hij is gegeven om er Go mee aan te spreken, om er Go mee ter sprake te brengen in h< leven. Dan wel, déze God, die be vrijdt. En Hij is ervoor gegeven oi er zo dit leven mee te zegenen e er zelf door gezegend te wordei Eric van der Steen. Alfabêtises, od wel genaamd margarinalia, uitga breid met imbecelliteiten. De Boei vink. Querido, Amsterdam 1974. i blz. 5,90. .1 Wie in de titel van dit boekje ij woordspelingen niet herkent, n aan de kernachtige notities hierl verzameld weinig lol beleven.Va der Steen is een kleine meester J het vinden van functionele woord spelingen, combinaties, omzettia gen, aangezien ze vrijwel altijd ed aardige gedachte opleveren, wad van de ernst door het speels gemd ietwat wordt versluierd. Intussi bevat dit boekje (een vijfde drut 'uitgebreid met imbecelliteiten') 1 kort bestek de levensvisie van es relativist, wiens verstand geen b{ lemmering vormt van het leven f genieten. Zijn onderwerpen raka vrijwel alle aspecten van leven a kunst, en gaan metafysische bi spiegelingen niet uit de weg. i citeer er enkele als voorproefjj 'Calvinisten zijn mensen, die va de deugd een nood weten te mi ken'; 'Democratie dwingt het vol vrij te zijn'; 'doodgaan: er kloi iets niet'; 'euthanasie: leve 4 dood'; 'in de liefde triomfeert eros, in het huwelijk de erosie'. D tegendraadsheid van dit alfabf kan discussie oproepen, ze roept j ieder geval tot reactie op, want 'D waarheid is datgene wat wij staat zijn te geloven'. PERSONALIA Onderscheiding Tot officier de orde van Oranje-Nassau is bf noemd de heer H. van Arkel Beesd, regionaal directeur bij h gevangeniswezen en de psychop tenzorg. Toewijding De werkwijze van deze theologie wortelt in haar toewijding aan de Heer in de naaste. Het kennen van het geloof en van de theologie ko men in de nauwste relatie tot el kaar te staan: in de ontmoeting met God in de geschiedenis. Daar Van een verslaggever AMERSFOORT Vertegenwoordi gers van dertig plaatselijke actieco mités van werklozen hebben in Amersfoort een landelijk comité opgericht. De eerste daad van het, comité was het zenden van een telegram aan minister Boersma waarin snelle stappen worden ge- eist om via de plaatselijke sociale diensten tweehonderd gulden duur tetoeslag uit te betalen aan alle werklozen en sociaal gesteunden. Het landelijk actiecomité heeft als belangrijkste actiepunten op lange re termijn het verlengen van de WW-uitkering van 26 naar 52 we ken en een verhoging van deze uitkering van tachtig naar negentig procent. Het landelijk actiecomité wil zich verder inzetten voor het toenemend aantal werkloze academici en jon geren. Verder streeft het onder meer naar actie- en trefcentra in Deventer is er al een waar werklozen advies kunnen krijgen. Veel aandacht in de kerkelijke pers voor het verzoek van de raad van kerken aan haar lidkerken, het Idee van een wekelijkse vastendag te overwegen. In het gereformeerde Centraal Weekblad dringt drs. K. A. Schippers aan op pastorale zorgvul digheid: Bij een aantal mensen is de tijd rijp. Zij zullen een officiële kerkelij ke aansporing met instemming be groeten, want zij waren terecht allang uitgekeken op de STER-re- clame als het visitekaartje van een consumerende samenleving. Maar er zijn vele anderen, die er weinig van zullen begrijpen. Ik denk dat het vooral degenen zijn,, die merkwaardigerwijs reeds al te lang vasten: de mensen met een minimum-inkomen, de mensen die 70 80 uur per week moeten wer ken om hun zaak draaiende te hou den enz. Pastorale zorgvuldigheid betekent dan. dat een uitspraak of een oproep niet alleen rekening houdt met het gevoel van bedreigd- heid van de betrokkenene, maar er ook serieus op in gaat. Dat laatste is nOg niet zo eenvoudig. Want dan ontmoet de kerk een heel complex van economische vraagstukken. Daarom zal zij zelf geen antwoord kunnen geven. Maar zij zal wel 'Een geluk dat ik me pas zo Iaat van de vleespotten heb afgewend' (uit 'Monninkenwerk' van Hugh Burnett). vragen kunnen stellen en in ieder geval ernst kunnen maken met so lidariteit ten opzichte van bedreig de groepen, ook ln eigen land. Vrouwen Frans Oudejans schrijft in het Bre dase bisdomsblad Overweg: De aktie voor een autoloze zondag is tot mijn spijt mislukt, waarschijnlijk omdat ze uitging van de verkeerde instanties. Ik denk, dat niemand beter dan de kerken een wekelijkse vastendag wel kun nen doen slagen en dat ook heel wat niet-christenen er zich bij zul len aansluiten. De resultaten zullen nooit gemeten kunnen worden, maar de kans is er. Daarbij hebben vooral de katholieke en protestant se vrouwenorganisaties de moge lijkheid te bewijzen, dat zij zich niet voor niets nog konfessioneel noemen. De vrouw begint wat voet aan de grond te krijgen in de kerk, maar thuis kan zij doorslaggevend zijn, als het gaat om betrachten van een zekere soberheid. Bidden Ir. J. van der Graaf in het gerefor meerde-bondsblad De Waarheids vriend mist een element in de op roep: Waar ik intussen mee zit is, dat de oproep van de raad van kerken geen werkelijke oproep tot vasten ls. Daarvoor is de oproep te vlak, te geesteloos, te (alleen maar) aards. In de Bijbel komt vasten en bidden nogal eens simen voor N(Handelin gen 13: 3, Mattheus 17: 21, Lucas 2:37, Handelingen 14:23). Het is ook altijd een vasten vóór Gods Aangezicht, het is een vasten met verootmoediging, vasten met schuldbelijdenis, het ls vasten om concrete zonden in het volk. Zou de kerk niet geroepen zijn altijd weer om met twee woorden te spreken? Sociale nood lenigen: ja wel, onverkort! Maar tegelijk op roepen tot schuldbelijdenis en ver ootmoediging voor Gods Aange zicht! Wanneer de volkszonden, n tionaal en internationaal tot ai de hemel reiken, is er dan nl alle aanleiding om op te roep tot een dag van verootmoedigin Hebben we in alle nood, die zich de wereld voltrekt, nationaal internationaal ook niet te mak met de gerichten van God, die ov de aarde gaan? En vraagt dat n om verootmoediging? Stroom De kerkenconferentle geeft ds. G. van Gilse ln Gemeenschap i kerken, het orgaan van de raad kerken, aanleiding tot een andf bespiegeling: Er is iets als oen 'exodus-gemeen aan de gang. Mondig geworden meenteleden hebben in toeneme de mate te horen gekregen onze bestaande structuren moet worden doorbroken om ruimte maken voor de bevrijdende krac van het evangelie ln alle delen op alle terreinen van het leven samenleven in de wereld. Nog het tijd voor de beleldsbepal binnen onze kerken en andere c ganen, om deze tekenen der tijd te verstaan die op tal van manj ren (en openbaar duidelijk Noordwijkerhout en Utrecht) a het licht zijn gekomen. De bestaai de kerkelijke structuren zijn nl ineens ondeugdelijk geworden ma wij zullen er poorten in moeti hakken voor een vrije uit- en li tocht opdat zij de exodus-gemeen van Jezus Christus, die niet te stu ten stroom, ruimte kunnen blijvi bieden waarin deze zich vrij ki bewegen op de adem van de Heill Geest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2