Boumedienne niet tegen energietop SPD ernstig geschaad door Wienand-affaire Smith terug uit Loesaka EG-leiders krijgen acht uur om Europa uit slop te halen Proces tegen ex-leiders in Ethiopië begonnen Vertrekhal stort in VANREEI1WUK Consumenten, producenten en ontwikkelingslanden Aankomst Makarios uitgesteld Zegslieden: dit weekeinde verklaring CDU-Bondsdaglid van omkoping beschuldigd Uw beste wonen begint bij De Tijdgeest Weinig kans op terugkeer van Griekse koning I TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7,rR ALGIERSTAP, Reuter) De Algerijnse president Houari Boumedienne is niet tegen het Franse plan voor een topconferentie van olieproducenten, olie consumenten en ontwikkelingslanden. Volgens de Franse minister van binnenlandse zaken Michel Ponia- towski. die een bezoek van presi-' dent Valéry Giscard d'Estaing aan Algiers voorbereidt, heeft Boume dienne het plan al goedgekeurd'. De Verenigde Staten zijn tegen een dergelijke conferentie in dit stadi um en voelen meer voor een 'con sumentenbond' van oliegebruikende landen, om zich gezamenlijk sterk te maken tegenover de olieprodu centen. Boumedienne beschuldigde in een gesprek met Franse verslaggevers er de Verenigde Staten van dat zij door de oprichting van het Inter nationale bureau voor de energie (waaraan twaalf geïndustrialiseerde landen deelnemen) 'de soevereini teit (heerschappij) over energie in handen proberen te krijgen.' 'Met welk recht moeten de Verenigde Staten de internationale energiesi tuatie overheersen', zo vroeg -de Al gerijnse president zich af. Eerder al had Frankrijk, dat in tegenstelling tot de andere landen van de Europese Gemeenschap, geen lid is van het Internationale bureau voor energie gewaarschuwd dat de oprichting ervan de oliepro ducerende landen tegen de haren in zou strijken. Frankrijk zelf zoekt steeds nauwer toenadering tot de olieproducerende landen. Gisteren werd bekend dat het met Algerije Boumedienne ADDIS ABEBA (AFP, DPA) In Ethiopië is een bijzondere mili taire rechtbank, die ex-autoriteiten van het oude regiem zal be rechten, met haar zittingen begonnen, zo heeft het Ethiopische persbureau gisteren bekend gemaakt. De rechtbank is samengesteld uit drie rechters, van wie de namen niet bekend zijn. Wel is bekend dat het officieren zijn die speciaal door het militaire comité dat het land regeert, zijn aangewezen. De zittin gen worden waarschijnlijk gehou den in het oude paleis van ex- keizer Haile Selassie, dicht bij de plaats waar deze en ongeveer 140 andere voormalige hoogwaardig heidsbekleders worden vastgehou den. Over de identiteit van de eerste beklaagden die zijn voorgeleid, is niets bekend gemaakt. De zittingen Belgische banken fuseren BRUSSEL De beheersraden van twee grote Belgische banken, de Bank van Brussel en de bank Lam bert, hebben besloten te fuseren. Ze willen een nieuwe constructie ma ken. bestaande uit een 'bancaire pool' en een 'financiële pool'.' De van een tweede militaire recht bank. bestaande uit vijf militaire rechters is nog niet begonnen. Dit gerechtshof zal de bevoegdheid hebben doodvonnissen uit te spre ken. Inmiddels heeft de 'internationale commissie van juristen' die in Ge- nève is gevestigd, verklaard er sterk aan te twijfelen of de 140 gevange nen' een eerlijk proces zullen krij gen, nadat al 60 voormalige leiders van het land zonder vorm van pro ces zijn geëxecuteerd. De commissie baseert haar twijfel vooral op het feit dat de bijzondere rechtbanken, waarvoor de verdachten moeten verschijnen, bestaat uit officieren zonder juridische scholing. Verder zou er geen vooronderzoek zijn ge weest en is er ook geen beroep tegen de uitspraken van rechtban ken mogelijk. Tenslotte vindt de commissie het bedenkelijk dat het rechtscollege in het geheim werkt, terwijl de leden ervan vinden dat de openbare orde of de openbare zeden in het geding zijn. olie en gas ter waarde van bijna 14 miljard gulden zal ruilen tegen Franse steun bij de opbouw van de industrie in Algerije en Franse in vesteringen. Vorige week werd een dergelijk contract met Irak geslo ten. Boumedienne zei dat de ontwikkelin gen in Chili hadden aangetoond dat de Amerikanen over de midde len beschikken om intriges te steu nen of samenzweringen te veroor zaken. Het zou echter weer een stap verder zijn, zo voegde hij er aan toe. om troepen of de zesde vloot naar het Midden-Oosten te sturen. De Algerijnse leider zei verder dat hij er de voorkeur aan zou geven als de zogenaamde petrodollars (de enorme bedragen in Amerikaanse valuta die de olieproducenten door de verhoging van de olieprijs heb ben verdiend) naar Europa terug vloeien 'om de Europeanen te hel pen zich van de Amerikaanse kolos te bevrijden', in plaats van dat geld uiteindelijk weer in de Verenigde Staten terecht zou komen. Over de geplande dialoog over eco nomische en energiezaken tussen de Arabische staten en de EG zei Boumedienne dat een manier moest worden gevonden om de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als waarne mer aan het overleg te laten deel nemen. De Europeanen wilden de 'Europees-Arabische dialoog' strikt onpolitiek houden, maar de Arabie ren hebben laten weten dat zij verlangen dat de PLO aan het overleg deelneemt. Boumedienne zei dat het overleg toch een politiek karakter zou heb ben. omdat 'tegenwoordig alles po litiek is', en' voegde eraan toe dat er geen enkele reden voor Europa was om de PLO niet te erkennen nu de internationale gemeenschap dat reeds heeft gedaan. Teder kamp heeft zijn realiteiten', zei hij. Een beeld van de ravage. TEHERAN' (Reuter) Minstens 25 mensen hebben donderdag het leven verloren door het in storten van de vertrekhal op het vliegveld Mehrabad bij Teheran. Er bevonden zich minder men sen in de hal dan gewoonlijk, wegens een zware sneeuwstorm. Het was een bouwsel van beton en glas, twintig jaar oud, zonder centrale steunpilaren. Het kon wel 24 uur duren voor dat al het puin zou zijn ge ruimd. De. dakconstructie was mogelijk verzwakt door in de zomer verrichte werkzaamheden. Een dikke laag sneeuw heeft de rest gedaan. Men schat dat zich 50 a 60 mensen in de hal bevonden toen hij instortte. Er zijn inmiddels 25 lijken gevonden en enkele gewonden onder het puin van daan gehaald. Fractievoorzitter Wehner in het nauw NICOSIA, ATHENE (Reuter. AP) De komst van aartsbisschop Maka rios naar Cyprus is 24 uur uitge steld. In plaats van vandaag zal hij morgen op het eiland arriveren. Het uitstel houdt verband met een staking bij de Griekse luchtvaart maatschappij Olympic Airways, zo heeft een zegsman van de Cypri sche ambassade in Athene meege deeld. Makarios keert terug na een afwezigheid van vier maanden: Ma karios zal zaterdag, die een officile feestdag wordt op Cyprus, van het balkon van zijn paleis te Nicosia een toespraak 'tot het volk houden. LOESAKA/SALISBURY (AP, Reuter, UPI) De Rhodesische eerste minister Ian Smith is gisteren in Salisbury teruggekeerd. Volgens zegslieden in de Rhodesische hoofdstad is Smith in Loe saka geweest voor besprekingen met de leiders van Botswana, Tanzania en Zambia. Van een onzer redacteuren Het gaat de Westduitse sociaal democratische partij (SPD) nog altijd niet voor de wind. Zware verliezen bij verkiezingen, wor den telkens gevolgd door poli tieke schandalen die het aanzien van de partij geen goed doen. Nu steekt weer een oude affaire de kop op, die vervelende gevolgen kan hebben voor één van de kop stukken van de SPD, fractie voorzitter in de Bondsdag Her- bert Wehner. Er is geen reden, Wehner een poli tieke intrigant te noemen, al heb ben zijn activiteiten van de afgelo pen jaren wel aanleiding gegeven tot veronderstellingen in die rich ting. Waarschijnlijk heeft Wehner z.ich enkele malen langs de rand Wan het toelaatbare begeven om partijgenoten de hand boven het hoofd te houden die in het belang van de partij of dat van- zichzelf hun boekje te buiten waren gegaan. Eén van deze partijgenoten is Karl Wienand, tot voor kort 'Ge- schaf tsführer' (zakelijk leider van de SPD-fractie in de Bondsdag). Wienand was jaren geleden betrok ken in een affaire, waarin hij werd beschuldigd van het aannemen van steekpenningen in ruil voor politie ke hand- en spandiensten. Destijds ging hij echter vrij uit door gebrek aan bewijs. Wienand zou 162.500 mark hebben ontvangen van de vroegere charter maatschappij Paninternational we gens het uitbrengen van adviezen. In de loop van 1974 werd de zaak opnieuw aan het rollen gebracht door publikatie van het contract van de maatschappij met Wienand. De originele cheques op naam van Wienand kwamen boven water en deze kwem nu pas goed in moeilijk heden. Dit weekeinde wordt een belangrij ke verklaring van Smith verwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat premier John Vorster van Zuid- Afrika zaterdag of zondag eveneens een bezoek aan Loesaka brengt. In de Zambiaanse hoofdstad over leggen Afrikaanse leiders momen teel over de toekomst' van zuidelijk Afrika. De Keniase minister van buitenlandse zaken. Frederick Moe- nyoea Waiyaki, heeft bevestigd dat aan het overleg van president Ken neth Kaoenda van Zambia, Julius Nyerere van Tanzania en Seretse Khama van Botswana in Loesaka wordt deelgenomen door de leiders van de Afrikaanse verzetsbewegin gen. Aanwezig waren Joshua Nko- mo van de Zimbabwe Afrikaanse volksunie (ZAPU), Ndabaningi Si- thole van de Afrikaanse nationale unie (ZANU) en bisschop Abel Moezorewa van de Afrikaanse nati onale raad (ANC). Geschillen BRUSSEL (UPI) De leiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap gaan maandag in Parijs topoverleg voeren. Dat gebeurt.op een tijdstip waarop de problemen zich hebben opgestapeld en maar weinig oplossingen binnen handbereik schijnen te liggen. Toch zal in Parijs een poging worden ondernomen om tot afspraken te komen over wat er nu moet gaan gebeuren. Na weken van voorbereidingen vre zen de meeste diplomaten in Brus sel dat de EG-top weinig meer zal betekenen dan een nieuw vertoon van onenigheid, van verdeeldheid zoals Europa in de afgelopen twee •jaar telkens weer heeft laten zien. De stemming is nu al zo dat er vreugde zou heersen als de topcon ferentie de zaakjes laat zoals ze zijn en ze geen verdere versplinte ring in het Eurokamp teweegbrengt. Alle grote problemen staan op de agenda de energie, de inflatie en de werkloosheid. Maar een vruchte loze, poging om ontwerp-akkoorden op te stellen, die de EG-leiders dan na veel delibereren zouden kunnen goedkeuren, toonde al aan dat de EG-landen na 16 jaar Ijveren voor eenheid nog steeds uiteenlopende en sterk nationalistische oplossin gen voor de huidige crises voor staan. De EG-topconferentie is zelf al een verdeeldheid zaaiende kwestie ge worden. De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft de premiers van de acht andere EG-landen (West-Duitsland, Engeland, Italië, Ierland. Nederland. Belgiët Luxem burg en Denemarken) uitgenodigd 'om de huidige situatie te bestude ren en de besluiten te nemen die daarvoor nodig zijn'. Giscard Franse functionarissen hebben er in privé-gesprekken aan toegevoegd dat Giscard ook hoopt dat de EG- top zijn prestige zal vergroten nu hij van 14 tot 16 december op Martinique gaat overleggen met de Amerikaanse president Gerald Ford. Daarom waren de Fransen openlijk verontwaardigd over de koelheid en zelfs de vijandigheid waarmee Gis- cards uitnodiging door de overige acht EG-landen werd. begroet. Italië en Ierland lieten weten dat zij de top zouden blokkeren met een veto tenzij de andere lidstaten van tevoren zouden instemmen 'met de instelling van een Europees re gionaal fonds, waaruit de twee lan den hulpgeld zouden kunnen krij gen voor hun onderontwikkelde streken. West-Duitsland, "het rijkste land van de EG, dat lange tijd als eco nomische reus politieke dwerg moest blijven, laat de last van het nazi-verleden steeds verder achter zich liggen. Het trok de politieke reuzenlaarzen aan en liet weten dat de EG de Duitsers telkens voor de hogere EG-kosten laat opdraai en. Bonn was dan ook weinig hap pig op een akkoord over een regio naal fonds vórdat de top van start zou gaan. Engeland steunde de EG-top omdat dit een prima forum zou zijn om op het hoogste niveau te onderhande len over verlaging van de Britse contributie aan de Europese Ge meenschap. Voor de Fransen, die daarvan totaal niets moeten weten, betekende dit in feite de steun van een jakhals. De andere, kleinere landen, bleven sceptisch. Zij zagen de Franse uit nodiging grotendeels als een uit vloeisel vari de topconferentie koorts, die de EG nu jaarlijks rond de koude herfstmaand schijnt te bevangen. Bovendien vrezen zij slachtoffer te worden van onderons jes tussen de grote twee: Fransen en Duitsers. De eerste Europese top. die in 1969 werd gehouden, leverde de Franse Instemming op met de toelating van Engeland tot de EG. Maar de Parijse top in het najaar van 1972 produceerde een onrealistisch tijds- schema voor een 'Europese Unie' tegen 1980. die met veel 'grandeur' de publiciteit werd ingemikt. Europese Unie Deze Europese Unie is sindsdien een soort onzichtbare zweep gewor den. die Europa moet voortjagen. Men wil een Europese Unie. maar niemand weet wat die Unie bete kent. Over de Unie moet nog uit voerig ln de lidstaten worden ge discussieerd en daarna moeten de lidstaten het onderling nog eens zien te worden wat voor soort Eu ropese Unie wordt gewenst. De EG- top van 1973 in Kopenhagen werd achteraf gezien en overeenkomstig de prognoses, een superflop. Eerst wérd 'het praatje bij de haard', met een doodzieke Franse president Pompidou als hoofdrolspeler, ver stoord door de onaangediende komst van vier Arabische ministers, die beleefd behandeld moesten worden omdat Europa hun olie niet kon missen. Daarna werd op de top een schijnakkoord bereikt over slecht voorbereide programma's, dat binnen een week nadat het de krantenkolommen had gehaald, als een kaartenhuis ineenzakte. Want al was formeel eenstemmigheid be reikt over de energiepolitiek, kort daarop werd duidelijk dat Fransen, maar ook Engelsen niet van plan waren hun olievoorraden te delen met de Hollanders die door Arabie ren werden aangepakt wegens hun pro-Israëlische houding. Door deze 'straflijst' zijn de ver wachtingen over de aanstaande EG-top niet hoog gespannen, voor al daar de bijeenkomst wordt ge houden op een tijdstip waarop elk EG-land afzonderlijk hard vecht om het eigen hoofd boven het wa ter te houden en minder in nieuwe Europese eenwordings-projecten geïnteresseerd is. Maar Frankrijk krijgt gewoonlijk wat het hebben wil en Giscards' droom gastheer van een EG-top te mogen wezen gaat toch in vervul ling. Giscards ambtelijke topmede- werkers hebben zich het vuur uit de sloffen gelopen om maximale druk uit te oefenen op weerspan nige collega's uit de EG-lidstaten. Frankrijk suste Ierland en de Itali anen, die tot op het laatst dwars bleven liggen. En verwacht wordt dat de topconferentie wellicht een overeenkomst zal opleveren over de oprichting van het Europese regio nale ontwikkelingsfonds, hetwelk er een jaar geleden al had moeten zijn. maar steeds is uitgesteld en waarvan ook de omvang nog moet worden bepaald. Meningsverschillen Wat betreft de inflatie en werk loosheid variëren de omstandighe den in de diverse landen zo sterk dat niet veel meer wordt verwacht dan een opsomming van de stand van zaken en een overzicht van opvattingen. Er zal wel weer een plechtige belofte komen waarin staat dat de problemen moten wor den opgelost. Over de energiepolitiek moet een heid worden geschapen tussen de acht EG-landen, die behoren tot het door de VS geleide Internatio nale Energie Bureau (IEA) en Frankrijk dat hardnekkig weigert daar iets mee te maken te hebben. Het IEA dient als de basis voor een internationaal energiebeleid en telt de voornaamste afnemers van aard olie als leden. Frankrijk ziet geen heil in een olieconsumptieblok te genover 'n olieproduktieblok'(OPEC) en wil een oplossing volgens de eigen methode: gebruikers, ver bruikers en arme landen samen in een organisatie. Wat betreft de Europse politieke samenwerking wil Frankrijk meer topconferenties. Parijs is nu zelfs voor rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement en is geneigd een beperking toe te staan van het veto-recht van de lidstaten in EG-ministerraadsvergaderingen. Maar daar zijn Britten en Denen nu weer tégen, zodat de Fransen er rustig vóór kunnen zijn. Dit bete kent dat ook deze vraagstukken wel weer zullen blijven liggen. Daar komt bij dat de EG-top in Parijs twee dagen duurt. Dat is korte tijd om zulke omvangrijke vraagstukken door te praten en dan nog wel met een gezelschap van negen regeringsleiders van ver schillende nationaliteit en onder scheiden pluimage. Tenminste -ier uur gaat al heen met het afleggen van redevoeringen. In totaal kan dan in die twee dagen zeven of acht uur over wezenlijke zaken worden gepraat. Bronnen in Loesaka en Salisbury hebben meegedeeld dat de Afri kaanse leiders proberen de geschil len van de rivaliserende Rhodesi sche nationalistische bewegingen uit de weg te ruimen om een ge meenschappelijk zwart front te vormen tegenover het blanke min derheidsregiem in Rhodesië. Een Rhodesische dagblad, dat nauwe banden onderhoudt met de zwarte nationalistische organisaties in het land, meldde dat de ANC-delegatie, onder leiding van Moezorewa, werkt aan voorstellen tot een op lossing van het constitutionele ge schil in Rhodesië, dat negen jaar geleden ontstond toen de blanken in Rhodesië zich eenzijdig onafhan kelijk verklaarden. De bisschop is voorstander van zwart-Rhodesisch meerderheidsbewind en heeft ge pleit voor een binnenlandse rege ling in zijn land waar de zwarte bevolking ondanks haar numerieke meerderheid vrijwel geen enkele in vloed heeft. BONN (DPA) Het CDU-Bonds daglid Heinrich Gewandt, tegen wie een verdenking van omkopings praktijken is gerezen, is gisteren op eigen verzoek door de CDU-fractie op non-actief gesteld. De openbaar aanklager in Koblenz heeft hem beschuldigd van het geven van steekpenningen aan het inkoopbu reau van het Westduitse leger. Ge wandt heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Meineed Hij werd voor de rechter gedaagd op beschuldiging van belastingont duiking en het onder ede afleggen van een valse verklaring. Wehner, die zich ln deze affaire steeds als beschermer van Wienand heeft ge dragen, bleef alle beschuldigingen van de hand wijzen. Totdusver is niet duidelijk geworden, of hij door zijn beschermeling werd misleid, of dat hij tot elke prijs wilde voorko men dat de belangen van de SPD zouden worden geschaad. Hoe dan ook. eind augustus zag Wienand zich genoodzaakt ontslag te nemen als 'Geschaftsführer' van de SPD-fractie in de Bondsdag. Fractievoorzitter Wehner deed toen alsof Wienand slechts tijdelijk was teruggetreden om zich op zijn ver dediging te kunnen voorbereiden. Hij bleef lid van de Bondsdag. In de SPD werd er de laatste tijd op aangedrongen, dat Wienand ook deze functie zou opgeven. Maar er gebeurde niets. Niemand minder dan plaatsvervangend partijvoorzit ter Heinz Kühn zag zich tenslotte genoodzaakt, openlijk (in een in terview met het Westduitse week blad 'Stern') op het aftreden van Wienand aan te dringen. Wehner die met Kühn o,p niet al te goede voet leeft, reageerde bijzonder ge prikkeld op de verklaring van zijn plaatsvervanger, die ook minister- Herbert Wehner (ADVERTENTIE) Amsterdam, Bllderdijkstraat 73/87, 020-181414 Osdorpplein 3-17 020-191707 itelveen, winkelcentrum, 020-454951 Rotterdam. Binnenwegplein. 010-141800 Amsterdam. Stadhouderskade 3. 020-160491 Hnversum. Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg. Speorlaan 340. 013-422326 Venlo, Koninginneplein 46. 077- 16618 VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 lol 17 uur 30 Op koopavonden tot 21 uur. Maandags gesloten. Lodewijk XV bankstel in noten uitvoering. Losse zitkussens en gecapitonneerde rugkussens. Luxueuze bekleding. Karl'Wienand president van de belangrijke de staat Noordrijn-Westfalen is» wa volgend voorjaar verkiezingen mi ten worden gehouden.Wienand inmiddels uit de Bórldsdag geti den. maar volgens Wehner was a4 geruime tijd van plap-.iz Bondsdagmandaat terug t^'ge^en Wienand ondergaat al geruirtie 't een medische behandeling. Niet voor het eerst De zaak-Wienand, waarin Weht zich aanvankelijk wat al te licl vaardig liet betrekken omdat met zijn scherpe tong politieke genstanders kon afschrikken, gint langzamerhand op een min tuur-Watergate te lijken. Tem omdat de namen van Wienand Wehner ook zijn genoemd bij i omkoopaffaire, die er toe zoü h ben geleid, dat Willy Brandt 1972 net aan een nedèrlaag c snapte. Dat was toen over door de christen-democraten in diende motie van wantrouwen mo worden gestemd. De CDU-afgevaardigde Julius ner, die na de vervroegde Bom dagverkiezingen van 19 novem! 1972 niet meer in aanmerki kwam voor een zetel, biechtte 1973 Ln een loslippige bui op, hij .in 1972 door Wienand was o gekocht om zijn stem in de Boni dag niet uit 'te brengen op Rail Candidus Barzel. de kanselierJka didaat van de CDU. Wienand- hem daarvoor 50.000 Mark hebb betaald. Wehner doelwit Een Bondsdajgcommissie heeft onderzoek ingesteld maar Wiena ontkwam ook toen aan vervolgi door gebrek aan bewijs. Het 1 voor de hand dat deze zaak uit doofpot zal worden gehaald, i Wienand wegens het plegen meineed in de zaak-Paninternati nal zal worden vervolgd en veroi deeld. Zijn verklaringen in de po tiek veel geladener Steiner-affa zullen dan- ook met andere og worden bekeken. Wienands carrière is geruïneerd een ontknoping van de Steini j affaire zal geen verandering ku nen brengen in de verhoudingen de Bondsdag. Het gaat echter n meer om Wienand maar om We ner. die zich midden-1972 gedut heeft geweerd om de val van coalitie van sociaal-democraten liberalen te voorkomen. Deze hei er dan ook belang bij dat de rechtelijke afwikkeling van de Pa international-affaire zo lang m gelijk slepend wordt gehouden, j leen zo kan ook de Steiner-zaak de lange baan worden geschovi In de loop der jaren heeft WehE zich veel vijanden gemaakt, binnen zijn eigen SPD. Deze tege standers zullen niet licht vergett hoe hij van de Gullaume-affa: gebruik heeft gemaakt om Wi Brandt te doen verdwijnen bondskanselier. ATHENE (Reuter) Een opini organisatie voor sociaal onderzo/ heeft uitgewezen dat er wein kans bestaat op herstel van de m narchie in Griekenland. Volgens peiling is 54,5 procent van de c dervraagden tegen terugkeer van in ballingschap levende konta Constantijn. Slechts 13.5 is vo herstel van de 'monarchie, terw 22 procent nog geen mening hee De volksraadpleging over de staat vorm wordt zondag aanstaande g houden. De Griekse raad van state hee een beroep verworpen van ex-pn sident George Papdopoulos tegt het besluit van de huidige regerifl hem naar het eiland Kea in Egeïsche Zee, te verbannen, voormalige dictator zal op het land moeten blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6