lelijke beloning voor trouwen kan 1 januari il voorgeschreven zijn Schriftelijke eindexamens meer spreiden' iubbers: Regering al Gero-fabriek liet laten vallen '""'Hfill Doorstromingsheffing voor woningen ontmoet veel bezwaar in Kamer loersma niet van plan ontheffing te verlenen Kamer in grote lijnen akkoord met wetsontwerp esprekingen over hulp zijn nog gaande >rood duurder ooral door e gestegen raanprijzen Miljoenen schade bij brand Vrees voor 'sociale straten en slaapsteden' METZLE Fi bril: ieders .oogmerk I Hollandia neemt Willink over Fioletfoto is niet beledigend Kunstenaars vallen besluit Unesco inzake Israël aan kommissie van onderwijskundigen stelt Veerman voor: Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen vallende hamers. 0 Entegen addertjes (onder't gras). De AGO Ongevallenverzekering bracht uitkomst. De AGO verzekert alles (en nog wat Entegen onverwacht drijfzand. Entegen traproetjes. En tegen bloempotten van drie hoog. Entegen lijn negen. Entegen dwarse graatjes. Entegen geldgebrek van zijn gezin. hüW KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 n onze sociaal-economische redactie N HAAG Minister Boersma verwacht dat de wet voor gelijke beloning voor vrouwen per 1 ja- ari 1975 al van kracht kan zijn. 'Vrouwen die menen ten onrechte minder te verdienen dan hun nnelijke collega's in een vergelijkbare functie kunnen vanaf die datum een aanklacht indienen een nog in te stellen 'commissie voor gelijk loon voor vrouwen en mannen'. commissie brengt advies uit aan rel de werkgever als de werkne- r. Slaat de werkgever een advies de wind dan kan de vrouw, naar igenomen mag worden, met suc- een procedure aanspannen bij kantonrechter. Minister Boersma herkende die "moeilijkheid dat er zal wat vrouwen derempelvrees len moeten overwinnen vóór ze aanklacht durven indienen. Er daarom veel aandacht aan voor- ïting worden besteed. Bovendien er een centraal postadres wor- ingesteld. Tweede Kamer ging in grote en met het wetsontwerp ak- ord. zij het dat de progressieve cties het maar een mager schep- uit Boersma's ketel vonden. Deze fracties willen een anti-discrimina- tiewetgeving, een veel ruimere wet vallen een béroep kan doen wan neer ze meent te worden gediscri mineerd. Minister Boersma voelde er weinig voor deze wens in te willigen. Hij wees erop dat op dit moment een interdepartementale werkgroep de mate van discrimina tie in het arbeidsproces onderzoekt. Op grond van de resultaten van dit onderzoek zullen er wellicht wette lijke regels komen voor onderdelen, aldus de bewindsman. Ambtenaren niet De minister voelde er eveneens weinig voor ambtenaren onder de nu ingediende wet te laten vallen. Het overheidspersoneel heeft vol gens de minister een geheel zelf standige regeling van arbeidsvoor waarden. Als op één punt een uit zondering wordt gemaakt heeft dat allerlei ongewenste gevolgen, meende de bewindsman Sommige kamerleden hadden zich tenslotte zorgen gemaakt over de mogelijke (financiële) consequen ties van de invoering van de wet Minister Boersma voor het bedrijfsleven. De midden stand zou er met name de dupe van kunnen worden. Er circuleren zelfs verhalen dat het de detailhandel vierhonderd miljoen gulden gaat kosten. Volgens Boersma kan het echter net zo goed viermiljoen gul den zijn. Hij was daarom niet van plan bepaalde bedrijven of onder nemingen ontheffing te verlenen van de nieuwe wettelijke regeling. 'We zijn al twintig jaar lang bezig met de voorbereiding van de invoe ring van de gelijke beloning, zodat iedereen er rekening mee kon hou den'. in onze parlemehtsreclactie EN,HAAG De regering wil de Gero-fabrieken in Zeist niet ten, vallen, heeft minister Lubbers gisteren in de Tweede Kamer loofti. Nagegaan wordt, hoe het bedrijf weer rendabel kan wor- >n:gemaakt. ;r van Gorkum van de PPR stel- gisteren de dreigende toestand de Gerofabrieken aan de orde flens het vragenuurtje in de reede Kamer. De min., zo bleek zijn antwoorden, ontkende niet. aan de leiding van het bedrijf 1 wat had ontbroken en dat een in een onzer verslaggevers EN HAAG Het is vooral de erk gestegen graanprijs geweest, e dit jaar heeft tegengezeten, en aardoor het brood \ruim een partje duurder is geworden. Voor t jaar zal het wel de laatste oodprijsverhoging zijn. maar het ar duurt ook niet zo lang meer. legt een woordvoerder van het inisterie van economische zaken lar veelbetekenend aan toe. stijging van de minimum oodprijs, dinsdag aanstaande met er cent, en het duurder worden in de maximum broodprijs met 'ee cent. betekenen de negende, spectievelijk de zesde broodprijs- rhoging in' 1974. maximum broodprijs steeg ach- reenvolgens op 31 december 3 int). 18 februari (3 cent). 1 april cent), 1 mei (1 cent), 8 juli (5 int). 29 juli (2 cent), 21 oktober cent). 4 november (2 cent, 10 ber (2 cent), minimumprijs ging omhoog op 1 iuari (4 cent). 2 april (3 cent), 1 li (3 cent). 30 juli (5 cent). 5 ivember (7 cent) en 10 december cent). Bij deze laatste prijsver- iglng speelt mee, dat met de helft lervan een stukje 'achterstand' is tgetrokken. 7 het (meest gangbare) water - itbrood is de minimumprijs thans 1.01. terwijl de maximum-prijs P ongeveer 1.24 is gekomen. goed management er veel aan zou kunnen doen. Overigens kon de heer Lubbers nog geen concrete mededelingen doen over de hulp. De besprekingen zijn nog gaande. De heer Van Gorkum drong in zijn vragen aan op een snelle beslissing. Gero heeft veertig procent van de Nederlandse markt in handen. Minister Boersma deelde mee, dat vijftig procent van het personeel van het bedrijf in moeilijkheden ouder is dan vijftig jaar. De kans voor deze oudere werknemers is niet gunstig, wanneer ze worden ontslagen. In Utrecht is de werkge legenheidssituatie het meest on gunstig. De KVP-ers P. A. M. Cornelissen en F. G. van der Gun brachten de moeilijkheden ter sprake van de sigarettenfabriek Philip Morris Hol land in Eindhoven. Een belangrijke oorzaak zou zijn, dat het Italiaanse staatssigarettenbedrijf nog voor honderd miljoen gulden in het krijt zou staan bij Philip Morris., Minister Lubbers deelde mee, dat de regering op hoog niveau met Italië contact heeft opgenomen over deze schuld. Bovendien heeft de Europese commissie, die is inge licht, ook actie ondernomen bij Philip Morris. Bij Philip Morris met bedrijven in Eindhoven en Bergen op Zoom werken ongeveer duizend man. Andere sigarettenindustrieën die aan Italië leveren, hebben dezelfde moeilijkheden, aldus minister Lub bers. Philip Morris heeft beloofd op tijd overleg te plegen met de over heid, waardoor het mogelijk zal zijn tijdig maatregelen te nemen om ontslagen te voorkomen. Een brand in de magazijnen van een handelsmaatschappij in tapijten heeft gistermiddag voor miljoenen guldens schade aangericht. De brand, die door de storm tot angstwekkende omvang werd aangewakkerd, legde het hele gebouw en de daarin aanwezige voorraden in de as. Het vuur is waar schijnlijk ontstaan door wegspringende vonken van een lasapparaat die in de brandbare voorraden'terechtgekomen zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tweede Kamerleden hebben, na al scherpe kritiek op andere onderdelen van de nota huur- en subsidiebeleid te heb ben geuit, ook een groot aantal bezwaren tegen de doorstromings heffing. ADVERTENTIE RITA 'Dit zal ik nooit aantrekken. U kunt beter het geld bewa ren voor de pony-spaarpot'. Deze heffing wil minister Gruijters (volkshuisvesting) opleggen aan mensen die meer dan 27.600 gulden per jaar verdienen en minder dan 250 gulden per maand aan huur en andere voorzieningen betalen. Ver wacht wordt dat deze heffing (tot een maximum van 1600 gulden per jaar) ertoe zal leiden dat mensen die in te goedkop'é huizen wonen, zullen verhuizen naar een duurder onderkomen. Het kamerlid Scholten (ARP) meende gisteren in de commissie vergadering dat de heffing zou kunnen v/orden beperkt tot die ge vallen waarin mensen met een hoog inkomen wonen in goedkope, gesubsidieerde woningen. De heer Cornelissen '(KVP) dacht in dezelf de trant en noemde als voornaam ste bezwaar dat het aanbod van woningen niet gevarieerd en groot genoeg is om de heffing te kunnen invoeren. De VVD'er De Beer en Nypels (D'66) vroegen zich af aan .wie de slechte woningen zullen moeten worden toegewezen. Mevrouw Salomons (PvdA) zei dat veel slechte woningen zullen ko men leeg te staan. Mevrouw Van der Heem (PPR) beaamde dit en sprak de vrees uit dat 'sociale stra ten en sociale slaapsteden zullen ontstaan'. Zij had ook bezwaar te gen het feit dat de heffing alleen voor huur- en niet voor koopwo ningen is bedoeld. Ook het maxi mum van 1600 gulden vond zij te laag. De nota huur- en subsidiebeleid zal 17 en 18 december door de Tweede Kamer worden behandeld. Van onze correspondent ARNHEM De tricotagefabriek Hollandia in Veenendaal neemt met regeringssteun de Koninklijke Tricotagefabriek Willink BV in Winterswijk over. Willink dreigde al zijn 240 perso neelsleden te ontslaan omdat het bedrijf niet rendabel meer was. Men hoopt na de overname het bedrijf weer gezond te maken. Als eerste stap wordt de volledige ad ministratie naar Veenendaal over geplaatst. Dat zal tot ongeveer der tig ontslagen leiden. Antwoord schokt marechaussees Van een onzer verslaggevers DEN IfAAG De secretaris van de raad van kerken, dr. H. A. M. Fiolet, meent, dat de brochure 'Martelen.niet te geloven' op geen enkele wijze aanleiding geeft tot een bele diging van het marechaus seepersoneel. De brochure is al drie maanden verspreid en heeft tot op deze week geen enkele reactie van deze aard opgeroepen. Dit heeft dr. Fiolet geschre ven aan de marechausseever eniging. die eerder deze week bij de raad van kerken ern stig protesteerde tegen de plaatsing in deze brochure van een foto van een in uni form geklede marechaussee, die een trappende beweging maakt. De raad van kerken is niet bereid, de foto uit de brochu re te verwijderen. Wel schrijft dr. Fiolet, dat de raad op 11 december intern beraad zal hebben met Amnesty Inter national (die de brochure sa men met de raad van kerken heeft uitgegeven). Daarna is de raad tot overleg met de marechausseevereniging be reid. Geschokt De voorzitter van de mare chausseevereniging. de heer A. Ros te Apeldoorn, zei ons, geschokt te zijn door dit ant woord. Hij noemde het onbe grijpelijk, dat de raad van kerken zo kon reageren. Men kan wel zeggen, dat de bro chure al drie maanden in omloop was, maar de ver spreiding was dan niet zo. dat die de marechaussees heeft bereikt. Die kwamen eerst door de publikatie in Trouw/Kwartet van maandag op de hoogte van de plaatsing van de foto. De raad van kerken heeft het vertrouwen bij de marechaussees ver speeld, aldus de heer Ros. Onderzocht zal worden, welke rechtsmaatregelen kunnen worden i ondernomen. Gelijk bekend beeft ook mi nister Vredeling laten weten, 'pijnlijk getroffen' te zijn door de plaatsing van de foto in deze brochure. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft een verklaring gestuurd aan de minis ters van buitenlandse zaken en CRM en aan de Nederlandse Unes- co-commissie inzake Israël en de Unesco. Het gaat om het besluit van de laatste algemene vergade ring van de Unesco dat Israël van de Unesco geen hulp meer ont vangt en als enige lidstaat uitgeslo ten is van deelname aan zoge naamde regionale activiteiten. De; federatie vindt deze besluiten verwerpelijk en onaanvaardbaar en bijdragend aan de spanningen in en rond het Midden-Oosten-drama, 'Onze regering en de Nederlandse Unesco-commissie dienen alle mo gelijke initiatieven te ontwikkelen die ertoe kunnen leiden dat doel stelling en gedrag van de Unesco die door dit besluit gescheiden zijn, weer met elkaar in overeenstem ming worden gebracht', aldus de verklaring van de Kunstenaarsfe deratie. Discriminatie De Raad voor de Kunst heeft in een advies aan minister Van Doorn culturele discriminatie van Israël door de Unesco afgewezen. Met na me keurt de raad het streven af om de culturele omweg te gebruiken voor een aanval op het bestaans recht van Israël zoals is gebeurd in de Unesco. Volgens de Raad voor de Kunst moet het hoofddoel van het beleid voor internationale cul turele betrekkingen te zijn: bevor dering van de verbondenheid van de volkeren op basis van gelijk waardigheid en daadwerkelijke so lidariteit. LEEUWARDEN Aan de heer Ta- be Beintema te Leeuwarden is de Pieter Jelles-prijs 1974, de culturele prijs van de stad Leeuwarden, toe gekend. De heer Beintema is Fries boekhandelaar, schrijver, regisseur en administrateur van de stichting 'Het Friese Boek'. De prijs is nu voor de eerste maal toegekend. De uitreiking is op 11 december. ^an onze onderwijsredactie ■£)CHEM De eindexamens moeten m eer afgestemd worden op de situatie van de individuele leerling. Dat betekent dat de schriftelijke examens meer in de tijd gespreid worden en per vak kunnen wor- den afgelegd. bit voorstel is gedaan door een subcommissie van het onderwijskundig overleg wi ■-ochem, waaraan behalve 'ertegenwoordigers van le uren en schoolleiders ook de inspectie en het ministe rie deelnemen. Het advies van de commissie is een van de stukken die een rol spe len bij de voorbereiding van de examennota die staatsse cretaris Veerman begin vol gend jaar wil uitbrengen. De commissie heeft niet het hele examensysteem onder de loep genomen, maar zich_ beperkt tot voorstellen tot~ directe verbetering van het bestaande systeem. Die voorstellen zijn: 1. Schoolonderzoek en lan delijk schriftelijk examen worden ontkoppeld (beide tellen mee voor het diploma, maar de eindcijfers worden niet méér rekenkundig ge middeld: het moet ook mo gelijk zijn voor een bepaald vak eerst centraal schrifte lijk examen te doen. en pas daarna schoolonderzoek). 2. Het schoolonderzoek be strijkt een langere periode, de eerste toets valt uiterlijk op 1 oktober, de laatste niet voor 1 juni (de leerling krijgt hiervoor meer tijd). 3. De school hoeft voor het scnoolonderzoek geen cijfers meer te geveq, maar kan volstaan met een eindoor deel: voldoende of onvol doende. 4. In februari beginnen alle leerlingen met het centraal schriftelijk examen. Ze doen allemaal alvast Nederlands (opstel). Wie er aan toe is kan zoveel andere vakken erbij doen als hij of zij wil. 5. Wie zijn cijfer in februari voor een bepaald vak te laag vond kan dit vak in mei overdoen. Het cijfer van mei geldt dan. 6. Een derde examenronde volgt In augustus: voor vak ken die nog niet eerder ge daan zijn of voor vakken die eerder slecht gemaakt zijn (slechts één herkansing is toegestaan). 7. Geslaagd is ieder die niet meer dan één vijf voor het centraal schriftelijk examen heeft en niet meer dan één onvoldoende voor het schoolonderzoek. Het diplo ma wordt op z'n vroegst op 15 juni uitgereikt. Want de AGO Ongevallen verzekering geeft maar liefst twee jaar uitkering bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid als gevolg van een ongeval en geeft een dubbele A- en B-uitkering bij een ongeval in een brandend gebouw, in een neerstortende personenlift en in trein, tram of lijnautobus. En dat met een onopzegbare wereld- dekking en een speciale premie voor kinderen. En elke assurantie-adviseur ago weet dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5