De man die in het boek gemist wordt Kaunda: Afrika kan niet zonder geloof in God 1 u Ds. Velema zegt nee tegen oecumenische ontwikkeling NIEUW Remia dieet halvarine met60-65%HLO.v. Vandaag Conferenties* Trouw K wartet Lactose vrij Voor zijnhartenhaar lijn. Op 1 mei treedt Dietzfelbinger af Memisa bestaat vijftig jaar Meer eenheid in Duitse kerk Maria-Horebeke niet langer zelfstandig Nieuw gesprek over Spaans concordaat DE GROTE SCHEIDING TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2, door A. J. Klei Gisteren heb ik mijn vader 'De domi nee gaat voorbij' cadeau gegeven en dit rbengt me in herinnering dat Scheps-van-Kerknieuws nogal knorrig over dit fotoboek van Ben van Kaam en Anne van der Meiden heeft ge schreven. Scheps was er vooral niet over te spreken dat in een werk, dat driekwart eeuw protestants leven in ons land bestrijkt, met geen woord en geen beeld gerept wordt van de ge reformeerde professor dr. K. Dijk. Nu wordt zo n boek niet in elkaar gezet met de bedoeling compleet te zijn, maar ik ben het eens met collega Scheps: een man als professor Dijk wordt in 'De dominee saat voorbij' gemist. Hij had er in moeten staan, want hij was iemand waar de gere formeerden van vóór de oorlog en voor een deel ook van na de oorlog niet om heen konden. Bovendien had professor Dijk ook in het confessionele 'kamp' goede relaties, die hij prees als 'kloeke mannen'. Om 'De dominee gaat voorbij' een beetje aan te vullen, wil ik vandaag graag kwijt dat professor Dijk, die overigens heus geen vernieuwer was, z'n tijd vooruit was in zijn omgang met journalisten. Zo'n kwart eeuw geleden waren hooggeleerde theolo gen meestal nog echte kerkvorsten die op synodale vergaderingen voor eenvoudige ouderlingen een genadig handje en voor de nog eenvoudiger mensen achter de perstafel een neerbuigend knikje over hadden. Maar professor Dijk hoorde tot de weinigen, die met je werk meeleefden en die je na een verward debat belangstellend kwam vragen: wat doe je daar nu mee? Ik denk vaaak terug aan de plezierige manier waarop hij me tijdens een synode zitting in 1955 van de verdiensten van de Vervangingsformule op de hoogte bracht. Over die fvrmule, die we in onze synode verslagen als Vf aanduidden, werd veel Prof. dr. K. Dyk gepraat en ik meende te begrijpen dat het ding uitgedacht was om wat klaarheid te brengen in de verhoudingen tussen wel en niet-vrijgemaakte gereformeerden. Serieus als ik ben. meende ik dat je in de krant niet in 't wilde weg over de Vf kon gaan schrijven zonder uitgelegd te hebben wat die Vf zo ongeveer voorstelde. Hoe zou je dat beknopt kunnen doen zonder kerkelij ke bokken te schieten en toch de lezers de zaak duidelijk te maken?, vroeg ik aan .professor Dijk. en die leverde me toen een fraaie volzin die zo'n twintig jaar terug meermalen in de kolommen van deze krant met vrucht geparadeerd heeft. Jaren achtereen heb ik professor Dijk meegemaakt als voorzitter van de unie 'Een school met den bijbel' (nu: 'School en evangelie'). Hij besteedde aan alles, dus ook aan zijn openingsspeech, veel zorg. Steevast bracht hij voor de perstafel een paar doorslagen mee, we hoefden dus geen aantekeningen te maken. Je luisterde ge boeid, je had met een echte 'spreker' te maken, maar als je later probeerde voor de krant de toespraak samen te vatten, viel dat niet mee: er stond eigenlijk wei nig inHiermee is niet gezegd dat pro fessor Dijk een kletskous was, integendeel, maar on vele rustige jaren was er vaak niets om je over op te winden en dan moest een voorzitter gewoon de welge- baande wegen gaan. Welnu, die ging pro fessor Dijk voortreffelijk in zijn gepolijste retoriek. Het is een beetje verdrietig geweest dat professor Dijk die in zijn glorietijd grote scharen oudere en jongere gereformeerden om zich heen verzamelde, in het laatst van zijn leven zijn greep op de mensen verloor toen niet aan alle vooroorlogse draden verder geknoopt kon worden. Zo weet ik dat hij geestdriftige ijveraars van Jeugd en evangelie bezeerd heeft door ze streng naar de kerkelijke jeugdvereniging te wij zen. Het gebeurde overigens met de beste bedoelingen en op goede toon. Zelf heb ik ook wel met professor Dijk gepraat en geschreven, over de wereldraad met name, waar hij fel tegen was. Maar ik ben er trots op dat hij boven zijn brieven altijd zette: 'Waarde en gewaardeerde heer Klei', Dat heeft na hem niemand ooit gedaan LOESAKA (Kathpress) 'Ontneem aan de Afrikaanse traditie op het gebied van kunst, gebrui ken, taal en recht haar godsdienstige dimensie, en er blijft bitter weinig over van ons verleden. De brokstukken, die nog overblijven, vormen een weinig belovende basis voor de toekomst'. Aldus pre sident Kenneth Kaunda van Zambia in zijn boek, getiteld: Brief aan mijn kinderen'. President Kaunda is protestant. (ADVERTENTIE) 'Ik weet' zo schrijft hij 'dat het bij de jongeren van Afrika mode is godsdienst af te doen als primitief bijgeloof. Van het ogen blik af. dat zij geen gebruik meer maken van de medicijnman, maar naar een ziekenhuis gaan om van ziekte en pijn af te komen, willen zij niets meer met de godsdienst van doen hebben. Of zij het chris tendom als een Instrument van ko lonialistische onderdrukking be schouwen en zij zijn de mening toegedaan, dat na de onafhanke lijkheidsfeesten God het land heeft verlaten met hetzelfde vliegtuig als de gouverneur.' Kaunda schrijft dat het werkelijk Afrikaanse in wezen een religieus verschijnsel is. 'Wat wij zijn. zijn wij vanwege onze houding, die ge kenmerkt wordt door geboorte en dood. oogst en hongersnood, voor ouders en ongeborenen.Voor mij zo vervolgt Kaunda is God meer een aanwezigheid dan een filosofisch begrip. Ik ben mij ervan bewust dat ik ook in de eenzaam heid niet alleen ben. dat mijn roep om hulp of troost of kracht ver hoord wordt.Thans begrijpt u. waarom ik zoveel waarde hecht aan het gezinsgebed, aan het midden voor en na tafel, aan een zo moge lijk dagelijkse, gemeenschappelijke bijbellezing. Wanneer God de be langrijkste realiteit in het leven der ouders Is, zijn zij verplicht hun UIT VAN LEZERS De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Humor Onder het kopje 'Beuzelarij' geeft u commentaar op het voornemen van het PPR-bestuur om bij de VARA protest aan te tekenen tegen de wijze van verslaggeving. U koppelt daarbij humorloosheid aan een linkse politieke keuze. Als lid van het vorig PPR-partijbestuur heb ik in de afgelopen anderhalf jaar het genoegen mogen smaken om con gressen/partijen (voor zover al openbaar) van haast alle politieke partijen mee te maken. Als links al moeite zou hebben met humor: de loodzware bijeenkomsten van rechts liggen nog immer als een steen op mijn maag. U roept op tot ordelijke congressen. Dit nemen wij ons al sinds Dronten voor. Als het werkelijk ooit eens gaat lukken, verliezen wij veel leden, vrees ik. Schiedam Hans van de Wilk Veevoer De heer Lokhorst van de Gelderse maatschappij van landbouw zegt dat tweederde van de veevoer- grondatof bestaat uit restanten van .ie voedselverwerkende industrie. De bestanddelen die hij dan noemt, maken zelfs de leek duidelijk dat hij ongeluk heeft. Zo is het immers niet Juist dat alleen de bloem en niet de hele tarwekorrel voor men selijke consumptie bruikbaar is. En waarom worden de in krachtvoer veel verwerkte sojabonen niet ge noemd: Een uitstekende eiwitbron voor de mens. Het is te hopen dat deskundigen de wensdroom van de heer Lokhorst niet onweersproken zullen laten. St. Johannesga yv. Thoomes Unesco (4) De verwijdering van Israël uit de Unesco betekent een veroordeling van de joodse cultuur. Deze veroor deling vond ook in de jaren dertig plaats toen de nazi's de joodse lite ratuur verbrandden. We weten, dat spoedig daarop de joodse mens zelf aan de beurt was. Slechts een deel van ons volk verklaarde zich toen solidair mét het joodse volk in zijn rampspoed. Bovendien namen toen onze vooroorlogse regeringen een weinig dappere houding aan. Nu lijkt zich dat te herhalen. Daarom sluit ik me dan ook gaarne aan bij hen. die van onze huidige regering een krachtiger houding verwachten. Zwolle W. J. v. d. Zwan Onbevangen Uw commentaar over de oprichting van een stichting ter bevordering van een onbevangen beoefening van wetenschap en onderwijs, geeft weer eens blijk van een soort bo- jectiviteit, die de christelijke pers zich per definitie niet kan permit teren. Als onze rijksuniversiteiten, in de geest van marxisme en anar chisme. met name in de menswe tenschappen onderzoek verrichten, waarvan de uitkomsten politiek ai lang van te voren vaststaan, dient de christelijke pers verheugd te zijn over georganiseerd verzet tegen de ze rode vloed. In een regionaal nieuwsblad verscheen een commen taar op dezelfde zaak. Het wijst onbevangen de verwording aan in dusgenaamd wetenschappelijk soci ologisch onderzoek. Trouw/Kwartet hekelt liever de houding van een hoogleraar die tot de Stichting toe trad en zelf de wetenschap wil be drijven op de grondslag van het christelijk geloof. Groningen dr. T. J. Poppema plaats de mens als hoogste werke lijkheid geplaatst. Dat heeft weinig te maken met hetgeen i k onder humanisme versta. Een humanist is voor mij een mens. die opkomt voor de mens en zijn menselijke waarden zonder hem echter met goddelijke attributen te bekleden.' Aldus president Kaunda van Zam bia in zijn boek 'Brief aan mijn kinderen.' gelden beschikbaar stollen voor het kankeronderzoek, en niet het Ne derlandse volk. esnoods meer belas ting. maar naar mijn mening kan defensie, dat nergens toe dient, be ter het geld weggeven voor de ver dediging van het menselijk leven. Amsterdam Jos Jeansou Israël-comité (3) Met grote instemming staan wij achter de oproep van het Israël- co'mity om geregeld voor Israël te bidden. Zowel In de gemeente als persoonlijk zouden we dat graag animeren, en dan óók voor de Ara bieren! O, mocht God zich nog maals laten verbidden, en mochten beide volken hun wegen overden ken èn de gevolgen daarvan, en zich tot God wenden om verlossing. Veenendaal mevr. L. Kleefsman-Nijhuis kinderen uit te leggen, waarom dat zo is en welke betekenis dat alles voor hen heeft gehad.' 'Voortbouwend op de macht en de resultaten van de wetenschap heb ben de humanisten van het westen God opzij geschoven en op zijn BAYREUTH (EPD) Hermann Dietztelbinger. bisschop van de evangelisch-lutherse kerk van Beie ren. heeft aangekondigd op 1 mei 1975 te zullen aftreden. Hij is dan precies twintig jaar bisschop ge weest. Dietztelbinger, die dan 67 jaar is. was van 1967 tot 1973 te vens praeses van het moderamen van.de evangelische kerk in Duits land. Dietztelbinger staat bekend om zijn piëtistische vroomheid, zijn sterk pastorale inslag en zijn vermogen om tegenstellingen te overbruggen. In 1954. toen hij nog rector was van de diaconesseninrichtingen te Neuendettelsau, was hij de man. die op de gedachte van het 'diakonaal jaar' kwam, een appèl op jongeren om één jaar van hun leven aan diakonaal werk te geven. ROTTERDAM Volgend jaar be staat Memisa, de medische missie actie vijftig jaar. Memisa is actief op het gebied van uitzending van artsen en ander medisch personeel. Cursussen worden bekostigd. Missi onarissen en andere vrijwilligers worden tijdens hun verlof medisch verzorgd. Verder is er een brillen- actie. maar de belangrijkste taak blijft de verzending van 'medisch materiaal, variërend van pleisters tot ziekenhuisapparatuur. Memisa hoopt, dat haar gouden jubileum vooral zal blijken uit een recordop brengst bij de jaarlijkse collecte op 1 en 2 februari. BERLIJN (EPD) Na meer dan vier jaar discussie heeft de evange lische kerk in Duitsland zich een nieuwe kerkorde gegeven. Het vijf de ontwerp werd door de synode aanvaard met 103 stemmen voor, bij vier onthoudingen. In de nieuwe kerkorde blijft de federatieve structuur van de EKD. die samengesteld is uit twintig re gionale kerken, bewaard. Maar de eenheid krijgt zwaarder accent. De kerkorde treedt in werking, zodra alle lidkerken haar goedgekeurd hebben. Volgens de nieuwe kerkorde zal de EKD niet langer alleen maar een 'kerkenbond' zijn, maar ook nog geen 'bondskerk'. De EKD wordt beschreven als een 'kerkengemeen- schap' in de zin van de Leuenber- ger concordia. de leerovereenkomst van lutherse en calvinistische ker ken in Europa, die voorziet in kan sel- en avondmaalsgemeenschap. Onder de Westduitse landskerken zijn zowel lutherse, aid" calvinisti sche en ook geuniëerde kerken. De EKD krijgt beduidend meer ge meenschappelijke taken toegewe zen. Ook krijgt ze ruimer financiële armslag door een regeling, waar door de EKD een bepaald percenta ge krijgt van de inkomsten van de lidkerken. Bezwaren kwamen in laatste in stantie alleen nog van de lutherse kerken van Beieren en Württem- berg. Zij werden echter door com promissen overwonnen, zodat men aanneemt, dat ook deze kerken de kerkorde zullen ratificeren. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De oude geuzen- enclave in Vlaarderen Sint- Maria-Horebeke gaat verdwij nen als zelfstandige gemeen te. In het kader van een ge meentelijke herindeling van België heeft minister Michel deze week de plannen bekend gemaakt voor de provincies Luik en Oost-Vlaanderen. Het is de bedoeling, dat in totaal drie kwart van de meer dan 2500 gemeenten in België worden opgeheven. Sint-Ma- ria-Horebeke zal met nog drie mini-gemeenten gevoegd worden bij het naburige Munkzwalm. Sint-Maria-Horebeke. dat ten zuiden van Gent ligt, is de enige plattelandsplaats in België, waar het protestantis me zich sinds de zestiende eeuw onafgebroken heeft we ten te handhaven, al vormt het ook daar een minderheid. De plaats telt vijftienhonderd inwoners. (ADVERTENTIE) 7 Bolls nieuwste De verloren eer van Katharina Blum, of: Hoe geweld kan ontstaan en waartoe het kan leiden, sluit in schrijftrant en thema geheel aan bij zijn laatste, veel gelezen roman Groepsfoto met dame. Weer is een vrouw de centrale figuur in de gebeurtenissen: Katharina Blum, jong en mooi, wordt op een carnavalsfeestje verliefd op een door de politie gezochte radicale wetsover treder. Gevolg: zij wordt het middel punt van sensatie en politieke hetze, veroorzaakt door een groot boulevardblad. Eigenlijk is niet Katharina Blum de hoofdpersoon, - maar - zoals Böll duidelijk laat blijken - Axel Springers Bildzeitung en zijn hetze tegen de Baader- Meinhof-groep. 192 bladzijden, voor 16,90 bij elke boek- hudd. ELS EISEVIERS LITERAIRE SERIE Geven voor Leven (4) Monteur Heerlijk, die 60 a 70 miljoen gulden opgebracht voor dit doel. Jammer, dat de man die ons volk en ook alle mensen in het buitenland na mens de NCRV bedankte voor hun tijd en gaven, vergat om ook zijn dank uit te spreken tegenover Hem. die gever is van alle leven en eigenaar van alle miljoenen. De Lier J. van Dijk Tz. Geven voor Leven (5) Natuurlijk vind ook in het gruwe lijk dat jonge kinderen aan kanker moeten sterven. Iedere poging om dit te voorkomen heeft mijn steun. Maar nu we zo eensgezind zijn over de afschuwelijks gevolgen, de kan ker. wordt het niet eens tijd om met z'n allen de artsen, consu mentenbond e.a. actie te voeren tegen een van de oorzaken, de ver giftiging van voeding, lucht en wa ter? Wordt het geen tijd dat de overheid verplicht stelt dat op het etiket staat welke stoffen zijn ver werkt? Beter zou zijn alle kanker verwekkende stoffen te verbieden. Een tweede verschrikkelijke zaak is de verwaarlozing door de overheid van de volksgezondheid! Zij moeten Naar aanleiding van uw bericht over het overlijden van een nog vrij jonge vrouw door een techni sche fout in de narcose-apparatuur, vraag ik me af hoe zo'n vergissing mogelijk is aan toch niet al te ingewikkelde apparatuur. De onder houdsmonteur. zo staat in de krant, heeft Immers toegegeven de dag tevoren bij vergissing de aanslui tingen van de gashouders te heb ben verwisseld. Hoe is het mogelijk dat om een dergelijke fatale vergissing te voor komen geen voorzieningen zijn ge troffen? Het is namelijk zeer een voudig op te lossen. Ik vraag me verder af of hier geen sprake is van grove nalatigheid, gepleegd door de narcotiseur. Het lijkt mij dat hij een zo grote dosis verantwoorde lijkheidsgevoel moet bezitten, niet eerder aan de narcose te beginnen dan na zich ervan te hebben verze kerd dat zijn te gebruiken appara tuur goed is aangesloten en functi oneert. De angst zou je om het hart slaan naar het ziekenhuis te moe ten voor het ondergaan van een operatie. Noordwijk W. P. Versteeg Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Apeldoomse christelijk-gereformeerde predikant J. H. Velema zegt 'krachtig ja tegen Gods toekomst en neen tegen de huidige oecumenische ontwikkeling die gericht is op het hiemumaals'. Hij verklaart dit aan het slot van zijn 70 pagina's tellend geschrift 'Profeet, sta öp!\ dat zojuist bij de ICCC (tegenhanger en tegenstander van de wereldraad van kerken) uitgekomen is. baar voor de oprichting van de EO. de verschijning van Koers en het Reformatorisch Dagblad. Tot zover een enkele uitspraak uit dit boekje, wellicht voldoende als 'signaal' voor de belangstellende le zer. 'Profeet, sta op!"(dat geïllus treerd is) kost tot 1 januari vier gulden en daarna vijf. Bestellen door te storten op girorekening 52.49.90 t.n.v. alg. secre. ICCC, Fe- deriksplein 24, Amsterdam. Ds Velema. voorzitter van de stich ting Nederland-ICCC, wijst een paar signalen van de oecumenische ontwikkeling aan. Om te beginnen het boek van prof. dx. H. Berkhof, 'Christelijk geloof'. Ds. Velema: 'Berkhofs dogmatiek is een oecu menische gebeurtenis. De betekenis daarvan zal in de komende jaren blijken. Het zal duidelijk worden dat de Jezus-voorstelling die Berk hof geeft, velen zal aanspreken en inspireren. Het humanisme viert hier zijn triomfen, juist omdat het zo aantrekkelijk wordt voorgesteld'. Over een tweede signaal zegt ds Velema: 'De charismatische bewe ging is een signaal van de groeien de oecumene, die niet vraagt naar de waarheid en daar ok allerminst op gebaseerd is. maar die gevormd wordt op basis van menselijk ge voel, scheidslijnen verdoezelend en zelf eenheid forcerend'. Derde sig naal is voor ds. Velema het jonge- renconcilie in Taizé, waar hij dit waarneemt: 'leg de basis nie+ in de waarheid, maar in het gemeen schappelijk doen'. Schrijvend over 'tegenstuur' dat ge geven wordt (o.m. verklaring van Frankfurt en 'Lausanne') wijst hij ook op de rol van de IVVV hierin. Voor ons land is ds. Velema dank- MADRID (KNA) Mgr. A. Casa- roli. de minister van buitenlandse zaken van het Vatikaan, is gisteren in Madrid een nieuwe gespreksron de begonnen over het concordaat. Reeds zes jaar wordt ovér de her ziening van het concordaat uit 1953 onderhandeld. Vooral het laatste jaar zijn de kontakten zeer inten sief geweest. De kerk is bereid een aantal voornamelijk financiële voorrechten op te geven, als de staat afziet van het laatste woord bij bisschopsbenoemingen. WAT SIXT DE VROUWEN GAF Twee dagen voor Sinterklaas werd het bekend, vanaf één januari aan staande heeft iedere vrouw bij ge lijke arbeid recht op gelijk loon. Ze kan ervoor naar de kantonrechter lopen. Een mooi begin voor het jaar van de vrouw, als je mij vraagt. Wij mannen hebben toch nog vaak een beetje de neiging om, zij het traag, wat in de richting van de vrouw af te schuiven, zo in de geest van: toe dan maar, maar dan niet langer zeuren. Dit wordt een recht en dat is goed. Bepaalde partijen schijnen bij de diskussie erop gewezen te hebben dat de plaats van de vrouw in de eerste plaats in het gezin is. Misschien geef ik het niet precies weer, maar zoiets is het wel. Ik geloof niet dat daarover getwist moet worden. Nie-I mand zal kunnen ontkennen dat vrouwen verschrikkelijk lang alsj een soort tweede soort mensen be schouwd zijn. Daar komt een einde aan en dat is bijzonder goed. Maar misschien willen die partijen erop wijzen dat de vrouw in het gezin nu vooral niet de indruk moet krij gen dat zij minder gaat meetellen dan de werkende vrouw. Het omge keerde Is vaak het geval geweest. Hoe konden sommige gehuwde vrouwen niet vanuit de hoogte op ongehuwde, en dan vaak werkende vrouwen neerzien. Ondragelijke, domme toestanden. Maar het zal goed zijn om nu ook niet in het andere uiterste te vallen. Het moet mogelijk zijn, en dat is het ook, dat de gehuwde vrouw zich in geen enkel opzicht achteruitgesteld voelt en. ook niet vanwege allerlei zaken die met haar mens-zijn weinig te maken hebben op een ongewenst voetstuk wordt gezet. We moeten er samen maar goed over nadenken en discussiëren hoe dat allemaal moet. Want we moeten natuurlijk ook weer niet in 2075 een jaar van de man krijgen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Gouderak: M. B. v. d. Akker te Stellendam. Intrede op 8 december te Arnhem: H. B. Meyboom uit Voorburg te Delft: C. J. v. d. Plas uit Linscho- ten. GEREF. KERKEN Intrede te Waalwijk-Heusden: H. W. B. Ottevanger uit Gorredijk; te Fijnaart: kand. A. G. E. Klap uit Kampen voorheen Hilversum. GEREF. KERKEN VRIJG. Afscheid van Helpman: dr. W. G. de Vries ber. te Haren. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk: B. van Smeden te Amersfoort: te Eindho ven: H. Last te Mussel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wolf aartsdijk: A. F. Honkoop te Moerkapelle: te Oude- mirdum: R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor Zwijndrecht: J. Ka rens te Opheusden. GEREF. GEMEENTEN IN NED Beroepen te Dordrecht: F'Mallan te Vlaardlngen. VRIJE EV. GEMEENTE Intrede te Oldebroek: H. Postma uit Hilversum. NED. HERVORMDE KERK •-- Beroepen te Kootwijkerbroek: J. den Besten te Huizen ,(NH) Bedankt: voor Nieuwléusen: A. Lam te Huizum: voor Hardinxveld: L van Nieuwpoort te Nunspeet: voor Tange-Alteveer: W. G. Gerritsen te Nes. GEREF. KERKEN' Beroepen te Herwijnen: J. A. Kwast te Haulerwijk: te Nieuw- Lekkerland J. L. 't Hart te Hasselt. te Oost-Vlieland: H. Buitink te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zeist: P. Beekhuis te' Noordeloos. De Drieburg te Driebergen (tel. 03439-3193): 13-15 december: Leiding geven in groep en vergadering, een trai ningsweekend voor mensen, die in hun vrije tijd betrokken zijn bij het leiden van groepen: 27-31 december: Kreatieve vijf daagse voor ieder, die aan het eind van het jaar nog een dosis wensen, kreativiteit of humor heeft. De Olde Vechte te Ommen (tel. 05291-1963): zaterdagmiddag 14 de cember drie uur tot zondagavond 15 december half acht een weekend voor kader binnen het christelijk jeugd- en jongerenwerk. Centrale vraag: hoe kan de evangelische boodschap functioneren in het jeugdwerk? (ADVERTENTIE) Lange tijd uitverkocht nu weer verkrijgbaar C. S. LEWIS 5de druk paperback 10,- een uitgave van Ten Have in de boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2