Eindelijk weer een goede komedie P |^l Europa Meubel «rienin romantische sfeer van après-ski, Glühwein en gemütliche Abende,moet u rap even bij Europa Meubel komen kijken. <s> haagse schouw Ut FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Film met belegen sfeertje Oefening in kitsch Plezierig boekje over historische jazz Sof 'Een blok aan je been' La Paloma: 'griezelfilm' Over wandmeubelen gesproken... tJmn TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 L13 De filmkomedies zijn, helaas, niet dik gezaaid. Wie van het genre houdt (en wie doet dat niet op zijn tijd?) komt evenwel uitvoerig aan zijn trekken bij l'Emmerdeur' oftewel 'Een blok aan je I been' van de Franse regisseur Edouard Molinaro. Het eerste kwartier denk je. dat je met een huis-tuin- en keuken gangsterfilm te maken hebt. Er ex plodeert een auto. er wordt een man vermoord, een getuige dreigt door te slaan en moet geliquideerd worden. Dat appeltje zal Lino Ven tura wel weer schillen, hij is al op de vliegtuigtrap aan zijn silhouet te herkennen. Hij installeert zich in een hotelkamer vlak tegenover het gerechtsgebouw en het geschiet kan beginnen denk je. Maar nee. Wat wil het geval? In de kamer «aast de zijne komt een aimabele handelsreiziger in over hemden (Jacques Brei) terecht, die zich na een teleurstellend gesprek met zijn vrouw wenst te verhangen. Hij doet het zo onhandig, dat wel de pijp van de waterleiding breekt, doch niet zijn nek. Overstroming, opschudding, gezanik e« gezeur na tuurlijk. Ventura kan bij zijn kar weitje de politie allerminst gebrui ken. daarom koopt hij een ijverige hotelbediende om, die de mislukte zelfmoord wil melden en tracht Neem nu' 'La Paloma' van de in oorsprong Zwitserse Daniel Schmid. Die film zit niet alleen vol nacht- club-romantiek, hij speelt ook nog in de jaren dertig (geliefkoosd land van de nostalgie, wie had dat kun nen denken) en eindigt als een griezelfilm 'pur sang.' 't Verhaal is wel waard om even te vertellen. Een danseres wordt door haar dokter de dood aangezegd en nu acht zij het uur gekomen om de smeekbeden van Isidor, haar puis sant rijke, adellijke aanbidder ein delijk eens te verhorèn. Hij neemt haar mee en weet haar weer op te kweken: ze sterft'niet. Ze leeft van zijn liefde, die ze overigens-niet wenst" te beantwoor den en ze eist dat die liefde gren- zenloos en onuitputtelijk is. Wan neer dat niet zo blijkt te zijn, wanneer Isidor weigert haar min naar geld te geven om met haar weg te trekken, begint ze te kwij-„ nen en te haten. Ze sterft, maar haar haat leeft voort. Want wat ziet Isidor als hij drie jaar na haar dood haar stoffelijke resten moet bijzetten in het familiegraf? Daar ligt ze, mooi als een plaatje, geens- The Baby Maker De film 'The Baby Maker' van Ja mes Bridges is al weer enige jaren oud en de tijd-is er niet ongemerkt aan voorbij gegaan. Het probleem dat erin wordt gesteld is er nu niet bepaald een van alle tijden en alle mensen, de film steunt voorname lijk op het hippie-sfeertje van toen eh dat is inmiddels zo belegen ge- \vordea-.als oude kaas, net zo antiek als de mini-rokken die hoofdrol speelster Barbara Hersey draagt. Het oog van nu ziet wat scherper door de psychedelische toestanden heen, vandaar dat de voosheid niet lang verborgen blijft. Een man en een vrouw uit de rijke midden stand, die elkaar in hun,, luxueuze buitenwijk-huis danig zijn toege daan, willen een kind, maar de vrouw kan geen kinderen krijgen. Adopteren dan maar. zou je zo zeg gen, maar zij vinden een origineler oplossing. Ze huren Tish, een hip pie-meisje. Zij moet zwanger wor den van de man en daarna het kind onverbiddelijk afstaan. Zo gezegd zo gedaan, maar een dergelijke situatie' werpt problemen op. zoals men wel kan denken. De CT3 Hij heeft een paperback geschreven 'Jazz uit het historisch archief' over de jazz uit de periode 1917-1930, die in zijn etherrubriek aan bod pleegt te komen. Er zijn niet zoveel va derlandse scribenten die zich in deze vroegste der vijf decennia jazz-materie hebben verdiept. Gras wel. maar. hij pretendeerde uiter aard geen standaardwerk te schrijven, noemt zijn boek zelfs overbodig, omdat 'jazz is om naar te luisteren of zelf te spelen, niet om over te schrijven of te lezen'. Maar hei kan opwekken tot eerst genoemde interessen, vandaar. Zon simpele beweegreden is al meer genoemd, je weet eigenlijk nauwelijks wat je er mee aan moet. Maar goed. de lezer proeft gaande weg 0<-as 'persoonlijke affiniteit tot bedoelde, vaak niet zo geromanti seerde iazzperiode. En al is dat romanticisme hem niet vreemd, hij relativeert het sterrendom van Satch mo. Fats. Sidney en de zeven andere meesters, die hij een bio grafisch getint hoofdstukje waardig Brei tot rede te brengen. Makkelijker gezegd dan gedaan de man ontpopt zich als een ver schrikkelijke lastpost, vele malen moet Ventura zijn moordkoffertje weer netjes opbergen in de kast omdat hij een briefje onder de deur door schuift, een stoel omsmijt, uit het raam wil springen en ga zo maar door. En de tijd schrijdt maar voort, het ogenblik waarop de ge tuige uit het gerechtgebouw moet komen is nabij. Ventura's beruchte slangenblik m-g ook al niet baten, de razernij stijgt hem naar de krop. Maar wat kan hij doen? Aan alle nukken en gril len van Brei tegemoet komen, an ders niets. Hij brengt een zwangere vrouw naar het ziekenhuis, wordt volgepompt met kalmerende midde len. valt zelf bijna van het dak Enfin, de moord gaat niet door. Wel komt er een climax met ach tervolgingen op het dak, waarbij Brei tot het bittere einde aan zijn hielen blijft kleven. Dat eind is niet het beste van de film, maar hij heeft dan al zoveel goeds geboden, dat men niet in de stemming is om te mopperen. Het is al met al een fijne komedie met uitstekende rollen van Ventura en Brei. De eerste parodieert op onna volgbare wijze zichzelf, de laatste speelt met grote natuurlijkheid de overgangen van goedhartig-tragisch naar irritant-komisch. W. Wielek-Berg Amsterdam - Tuschinski, 14 jr. Jacques Brei en Li no Ventura in Een blok aan je been. Het melodrama groeit en bloeit weer, al dan niet versluierd door vervreemding, vooral bij onze Oosterburen. Zo'n Rainer Werner Fassbinder komt daar een heel eind mee. maar hij heeft vele na volgers die het wel eens te bont willen maken. zins een verteerd lijk zoals toch te verwachten was geweest. Hij moet haar in mootjes hakken om aan haar laatste wens gevolg te geven en dat doet hij dan ook, kwijlend en bekken trekkend. Men moet -Schmid nageven, dat hij er in geslaagd is binnen het kader van zijn super-kitschintrige nog zo iets als een eigen werkelijkheid op te bouwen. Stikvol mooie plaatjes zit die film bovendien, het meester stuk is wel een soort ouderwetse ansichtkaart met het tragische paar, opera-aria's kwelend, in de rechter benedenhoek en daarboven een zwemmende vrouwenfiguur in blubberende gewaden. Melancholie en pathos zijn er te over, maar er is geen kern om te raken. Het blijft een decadente stijloefening. W. W. -B. Amsterdam-The Movies, 18 jr. vriend van Tish vindt het eerst best doch begint later tegen te stribbelen, de binding met de vrouw wordt hebberig en bazig en zoal meer. Het afstaan van het kind heeft ook meer voeten in de aarde dan eerst werd gedacht, maar alles loopt uiteindelijk toch keurig netjes af. Een ieder krijgt zijn zin: Tish verdwijnt weer na een glorieuze bevalling, zoals niet blij dan toch vrij, haar yriend heeft alweer een ander en het echtpaar hun stam houder. Tussen de vele onwezenlijke perike len van 't vreemde viertal door wor den we vergast op statistische ge gevens over de vorderingen van de ongeboren vrucht, ons met holle stem medegedeeld en dat is dan net iets te veel van het valse. Barbara Hershey (die later de hoofdrol speelde in Van der Hey- de's 'Angela') doet waarachtig net of ze heilig gelooft in alle bloe- ménkinderen-blabla die ze verkon digt en misschien is dat ook wel zo. Jammer voor haar dan. W. W.-B. Amsterdam-Tuschinski 2, 18 jr. Pim Gras redigeert, om en om met Simon Kortewegs 'Bopthema's en swingsessions', een twee-wekelijks radiojazzhalfuurtje, 'Jazz uit het historisch archief' geheten, waarvan de uitzending midden in het koffiespitsuur van niets vermoedende huisvrouwen valt, tegen woordig. keurde, tot aanvaardbare propor ties, hier en daar zelfs wat lacunes in de bestaande informatie opvul lend. Er staan een handvol luchtige be schouwingen in over de 'scènes' van New Orleans. Chicago en New York, alsmede wat muziktechnlsche notities, welke - zorgvuldig gedoseerd als zij zijn - voor de non-professi onele liefhebber geen onneembaar obstakel vormen. Hoogstens ont beren zij de plaatsvoorbeelden, om hun mening die van de schrijver te toetsen. Alhoewel jazz voor zichzelf klinkt, komen de honderd pagina's proza van Gras warm en menselijk over. ze contrasteren merkbaar het met meer k iel-academische betoog van Korteweg. die o.m. zes pagina's bijdroeg ovei Ellington. De sober, maar keurig verzorgde uitgave be vat een reeks nuttige bibliografi sche en discografische gegevens alsmede een namen-index. (Uitg. Tango. Leiden, 14.50). R.Ns. Daar staat deze sfeervolle slaapkamer voor u klaar. Een staaltje van Oostenrijks vakmanschap, gekruid met het onnavolgbare gevoel voor gezélligheid en romantiek dat bergbewoners eigen is. Het materiaal is natuurlijk eiken. Het ledikant kan worden geleverd op een breedte van resp. 150-180 en 200 cm. Heel origineel zijn de tuigleren handgrepen aan de laden van de nachtkastjes. Ledikant, nachtkastjes en toiletkommode zijn voorzien van een lichtlijst. De bijpassende kast is eveneens van eiken en bestaat uit afzonderlijke, komplete aanbouwelementen. Een droom van een slaap-leef-kamer, die in een Oosten rijkse Gasthof niet zou misstaan. U koopt hem gewoon bij Europa Meubel in Nederland, voor slechts 1395.- (ledikant, nachtkastje, toilet kommode met spiegel en de bijbehorende lichtlijsten). De bijpassende kast is leverbaar van 1- tot 8-deurs. Wat dacht u van deze royale opbergwand? Wit laqué met wengé of in de keuze-kleuren licht of donker eiken, palisander, notenhout of grenen. Alle comfort dat u zich maar kunt wensen. Handig is de uitklaptafel. In het rechtse element zit een heuse huisbar verborgen. Voor uw t.v. is een royale ruimte gereserveerd- De deurtjes zijn 180° draaibaar. Een wandmeubel dat zich ook thuis voelt in de wat kleinere kamers. De afmetingen zijn235 cm. hoog, 360 cm. breed en 40 cm. diep. De prijs per element is van links naar rechts: 515.-, 522.-, 522.-, 795.- Afsluitzijden 125.- per stel VRIJ SERVICE ir KRESJ Home Centre, Voorschotcrweg 45 01718-73541, Valkenburg Z.H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13