Veranderend klimaat bedreigt vergroting voedselproduktie Plaats een KOERIERTJE r FAMILIEBERICHTEN Kille schaduw over conferentie in Rome COMMERCIëLE ORGANISATIE REPRESENTATIEVE VERTEGENWOORDIGER ASSISTENTE VAN DOOL CONSTRUCTIES B.V. DUIZENDPOOT OPENBARE VERKOPING De krant is nooit weg. CEBECO-HANDELSRAAD TELEXISTE 31- 575 225 135 k0l,i8- 3.95 13: #32 173 ,inoqkqpzaterdag\ Hevea polyether matras TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 K12 Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020 - 220383. Ook op ZONDAGAVOND ls dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTIE! gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw. Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de Naam des Heren zij geloofd. Want uit Hem, door Hem en tot Hem zijn alle dingen. Hem zij de Heerlijkheid in alle eeuwigheid, Amen. Heden nam haar Heiland op in Zijn eeuwige Heerlijkheid mijn lieve Vrouw Maartie Zuidema op de leeftijd van 65 jaar. D. J. van Nuis 's-Hertogenbosch, 4 december 1974. Hekellaan 24. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden in de Wederkomstkerk, Rijnstraat 10 te 's-Hertogen bosch, op zaterdag 7 december a.s. om 13.00 u., waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Protestantse Begraafplaats te Orthen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Wederkomstkerk. Liever geen bloemen. Heden ls Ingegaan tot het feest, van haar Heer en Heiland onze lieve Zuster. Schoonzuster en Tante Maartje van Nuis-Zuidema 's-Hertogenbosch: A. van Nuis Grand Rapids (USA)H. van Nuis P. J van Nuis-Okkers 's-Hertogenbosch: A. Zuidema Dordrecht: H. Zuidema H. Treffers Ermelo: B. Zuidema J. M. Zuidema-van Kampen Alphen a. d. Rijn: J. H. Busselmann-Zuidema W. Busselmann Neven en nichten 's-Hertogenbosch, 4 december 1974. Correspondentie-adres: 's-Hertogenbosch. He kellaan 24. Gaat. stillen in den lande, Uw Koning tegemoet Na een tengevolge van een ongeval moeilijk jaar. is toch nog geheel onverwacht in volle vrede van ons heengegaan, onze geliefde Vader en onze lieve Opa Cornelis Smaling weduwnaar van Hilllgje Koetsveld Hij mocht 85 jaar worden. Gode zij dank. Die ons de overwinning geeft door onze Here Jezus Christus. Dit Smaling Lien en Bertus de Leeuw den Bouter Henk en Nel Smaling Bep en Bert Lagendijk Nelly en Leen de Groot Klein- en achterkleinkinderen 's-Gravenhage, 4 december 1974. Huize Kranenburg Morsestraat 9. Correspondentie-adres Leyweg 208. De overledene is opgebaard in een der rouw kamers. Barentszstraat 49 te 's-Gravenhage. Bezoek zaterdag van 11-12 en zondag van 1- 1.30 uur. De teraardebestelling op de algemene begraafplaats Westduin aan de Ockenburg- straat te Loosduinen is bepaald op maandag 9 december a.s. om 1.30 uur. Welzalig is het volk, diens God de Heere is. Psalm 33 12. Heden heeft het de Heere behaagd tot Zich te nemen mijn lieve Man Cornelis Verschuure in de ouderdom van 88 jaar. E. Verschuure-van Reenen 's-Gravenhage. 4 december 1974. Van der Veldestraat 47-IL Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer ..Atropos", Van Boetzelaerlaan 292. Bezoek vrij dag van 78 uur, zaterdag van 121 uur. De begrafenis zal plaatshebben maandag 9 de cember om 1 uur op de begraafplaats „Oud- Elk-en-Duinen", Laan van Elk-en-Duinen 38. Vertrek van de rouwkamer om 12.30 uur. DANKBETUIGING Wij zijn diep getroffen, door de vele blijken van be langstelling en medeleven, welke wij mochten ont vangen na het plotseling overlijden van mijn lieve Man, onze zorgzame Pappa Arie Overkleeft Voor deze belangstelling, die ons tot grote steun was zijn wij U oprecht dankbaar. C. M. Overkleeft-van Spronsen Cora Bert Joost 's-Gravenzande. december 1974. Gravin Machteldplantsoen 36. Met dankbare herinnering aan haar is van ons heengegaan in de rust van haar Heer en Heiland onze lieve Moeder, Groot- en Over grootmoeder Cathalina Moolenaar weduwe van Pieter Nicola op de leeftijd van 86 jaar. Gouda: E. van Leeuwen-Nicola A. G. van Leeuwen Langezwaag (Fr.)P. A. Ie Clercq A. F. Ie Clercq-Wlllems De Kaag: A. Biemond-Nicola N. Biemond Arcadia Calif (USA)B. Wansink-Nicola L. Wansink Noordwijk: C. de Raad-Nicola J. H. de Raad Sassenheim: J. A. Heemskerk A. Heemskerk-van Weeghel Lisse: G. van der Zaal-Nicola T. van der Zaal Sassenheim: J. J. Nicola J. W. Nicola-Pijl Sassenheim: F. Nicola A. Nicola-van der Voet Klein- en achterkleinkinderen Sassenheim. 4 december 1974. Huize „de Schutse", Parklaan 58a. Correspondentie-adres: Julianalaan 10, Sas senheim. De rouwdienst is bepaald op zaterdag 7 decem ber a.s. 2 uur n.m. in de Hervormde Kerk te Sassenheim, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar plm. 2.45 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond a.s. van 8 tot 9 uur in „de Schutse" en na de ter aardebestelling in het Rouwcentrum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim. In volle zekerheid des geloofs is in Christus ontslapen onze lieve Man, Vader, Groot- en Overgrootvader Cornelis de Gelder op de leeftijd van 79 jaar. Zijn levenslied was: De Heer is mij tot hulp en sterkte, Hij is mijn lied, mijn psalmgezang. Hij was het die mijn hart bewerkte, Dies loof ik hem mijn leven lang. N. de Gelder-Havenaar T. de Gelder A. de Gelder-Traas I. de Gelder W. de Gelder van Houwelingen C. Neelis-de Gelder P. Neelis P. Poot-de Gelder G. J. Poot J. de Gelder N. de Gelder-v. d Spek J. den Hoed-de Gelder J. den Hoed Klein- en achterkleinkinderen Berkel en Rodenrijs, 5 december 1974. Vogelaarstraat 5. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 78 uur in de rouwkamer van de huize „Her- gerborch". Raadhuislaan 7 en na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. De rouwdienst wordt gehouden D.V. maandag 9 december om 2 uur in „De Ark" aan de Oran jestraat. waarna de begrafenis zal plaatsvin den ca. 3 uur op de algemene begraafplaats. Berkel en Rodenrijs: Calgary (Can.): Berkel en Rodenrijs: Berkel en Rodenrijs: Uithoorn: Berkel en Rodenrijs: Berkel en Rodenrijs: Op woensdag 4 december jl. verongelukte een DC-8 van Martinair bij Colombo. Naar alle waarschijnlijkheid zijn hierbij alle inzittenden om het leven gekomen. De direktie van de Martinair Holland Groep betuigt met groot leedwezen haar deelneming met het overlijden van 182 Indonesische passagiers, 2 medewerkers van Garuda Indonesian Airways en haar medewerkers Hendrik Lamme Gezagvoerder Rob Blomsma Eerste Officier Johannes G. Wynands Boordwerktuigkundige Ingrid F. P. M. van der Vliet Eerste Stewardess Henriëtte M. P. Borghols Eerste Stewardess Hendrika var Hamburg Stewardess Titia A. van Dijkum Stewardess Ons medeleven gaat uit naar alle door deze ramp getroffen nabestaanden. Wij zullen onze medewerkers en collega's met grote waardering blijven gedenken. Direktie en medewerkers MARTINAIR HOLLAND GROEP. DANKBETUIGING Voor het vele hartelijke medeleven ondervonden tijdens sterven en begrafenis van mijn geliefde Man, onze Vader en Grootvader Johan Anton van Marion zeggen wij u dank. Namens allen: W. J. van Marion-Smaling door Nico Kussendrager AMSTERDAM Veronderstel de veranderingen in het klimaat op onze aardbol hebben als een kille schaduw gehangen over de wereldvoedselconferentie in Ro me, begin vorige maand. Het huidige gebrek aan voedsel is voor 'n groot deel te wijten aan weersinvloeden in 1972, gecom bineerd met de explosieve be volkingsgroei en het consump tiepatroon in het rijke deel van de wereld. Heet. droog weer in juli en augus tus 1972 verwoestte delen van de oogst in de Sowjet-Unie rond Mos kou. Dit werd voorafgegaan door felle vorst in de Oekraine zonder dat een beschermend sneeuwdek op de bodem lag. Als gevolg moest de Sowj et-Unie 25 miljoen ton tarwe aankopen. De moessonregens in In dia kwamen in hetzelfde jaar twee weken te laat en verdwenen eerder, waardoor de oogsten lager uitvie len. Onvoldoende regen ging ten koste van de graanproduktie in Ar gentinië en Australië, terwijl tens lotte door abnormaal nat weer de oogst van sojabonen en graan veel kleiner was dan normaal. KOUDE Er zijn tekenen die er op wijzen dat het hier niet gaat om 'toeval ligheden' maar dat het klimaat op onze aardbol en de verdeling van de verschillende klimaten aan het veranderen is. Volgens het confe rentierapport 'de wereldvoedselsitu atie, heden en toekomst', wordt het kouder op het noordelijk halfrond. Dat kan een nieuwe ijstijd zijn (zie onze krant van donderdag) maar in ieder geval schuiven de klimaatgor dels op het noordelijk halfrond naar het zuiden. De oorzaak daar van is ook voor de meteorologen gissen. Er zijn een aantal verklaringen. Zo is het mogelijk dat door de steeds grotere hoeveelheid stof in onze dampkring minder zonnewarmte kan binnendringen. Dat stof zou dan in de dampkring komen door de steeds verder om zich heen; grij pende industrialisatie op het noordelijk halfrond, waarmee de verschuiving van de klimaatsgor dels naar het zuiden verklaard zou zijn. Aan de andere kant nemet ook de hoeveelheid kooldioxide in de atmosfeer toe en dat houdt juist eenmaal ingestraalde warmte vas.t. Die laatste constatering zou de the orie over het kouder worden op losse schroeven zetten. Riskanter Nog veel riskanter is het de weers- situatie in West-Europa gedurende het laatste jaar te plaatsen in de veranderingstheorie. Weliswaar wij zen de zeer zachte laatste winter, de koele zomer en de kletsnatte herfst op grote invloed van oceaan- lucht, maar de periode is te kort voor meteorologische conclusies. Zou de veronderstelde verschuiving inderdaad optreden, dan zouden wij in de Benelux minder bescherming genieten van het Azorenhogedruk- gebied. Depressies zouden gemakke lijker toegang hebben tot onze streken, ware het niet, dat een hegedrukgordel, die zich normaal rond de poolcirkel bevindt de oce- aanlucht dan juist meer zou blok keren. Per saldo hoeft de verschui ving van de klimaatsgordels voor ons dus geen directe gevolgen te hebben. Zekerheid bestaat er in ieder geval niet. Toch is die op dit moment harder nodig dan ooit om een ver groting van de wereldvoedselpro- duktie mogelijk te maken. Want wat zijn de gevolgen van het ver schuiven van de klimaatsgordels naar het zuiden? In de Verenigde Staten, 's Werelds grootste voedsel- leverancier. zal het veel droger worden dan tot nu toe. De produk- tie daalt of er is irrigatie nodig die de kosten zal doen stijgen. Het Midden-Westen- heeft de afgelopen vijftien jaar erg goede meterologi- sche omstandigheden gehad. Uit- Is een grotere hoeveelheid stof in de dampkring mede oorzaak van de droogte in de Sahel-landen? zonderlijk goed, want in het verle den zijn de condities voor de Ame rikaanse graanschuur vaak erg wis selend geweest. Rampzaliger nog dreigt de toestand te worden in Zuid-Azië waar de weg van de moesson door het naar het zuiden schuiven van de kli maatgordels geblokkeerd dreigt te worden. In Noordwest India is dit jaar voor het eerst weer regen ge vallen na drie jaren droogte. In noord-Afrika daarentegen maar ook in het Midden-Oosten viel veel meer regen dan normaal waardoor vergroting van de landbouwproduk- bezig de grens tussen het bebouwde tie mogelijk is. Algerije is druk gebied en de woestijn naar het zuiden te verschuiven. Maar alweer het zijn ontwikkelingen gedurende de laatste paar jaar, voor conclusies is een langere periode nodig. Studie van de veranderingen van het klimaat, aanwijzingen van de op korte termijn meestbelovende landbouwgebieden is een van de zaken die op de wereldvoedselcon ferentie op poten moest worden gezet. Maar. er is weinig reden voor optimisme als de stelling juist is dat de gemiddelde temperaturen in eeuwen niet zo hoog zijn geweest als de afgelopen tien jaar en nu weer zouden gaan zakken. Juist nu de wereld het voedsel het hardste nodig heeft, is vermindering van de productie rampzalig. vraagt voor de verkoop van haar wereldmerk artikelen in het rayon 's-GRAVENHAGE een Om deze functie optimaal te vervullen geven wij de voorkeur aan een persoon met een degelijke commerciële ervaring als vertegenwoordiger. Leeftijd tot 42 jaar. Het bezit van een eigen auto is vereist. Geboden wordt een goede functie met vast salaris, provisie-regeling plus onkosten vergoeding. Wij zijn een dynamische organisatie met een vooruitstrevend programma, terwijl onze artikelen reeds goed zijn ingevoerd bij de detaillisten In bovengenoemd, bestaand, rayon. Gegadigden dienen hun eigenhandig geschreven sollicitaties discretie verzekerd te richten onder nummer 2587 aan het bureau van dit blad. Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwgnt. Da wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen fij preparation H* Met SpertrPreparation E Bchrompelen ook hardnekkig» aambeien. Sperti Preparation H is mild en ontsmettend. Voor direkte, snelle, afdoende behandeling van aambeien is er maar één middel: Sperti Preparation H zalf en zetpillen, «Handelsmerk December 1974. 't Huys de Morgenster Zoetermeer Gevraagd een VOOR DE DIEETKEUKEN Inas-opleiding gewenst doch niet noodzakelijk. Kan eventueel intern. Sollicitaties te richten aan de directrice, Nassaulaan 43, Zoetermeer, tel. 079-164888. Nog geheel onverwacht overleed na een langdurige ztekte onze beste Zwager en Oom Jacobus Bekooy LIERWEG 65. DE LIER Voor onze snel groeiende onderneming zoeken wij een j onze gedachten gaan uit naar een persoon 1 met een behoorlijke metaal-technische ervaring, die animo heeft zich vertrouwd te maken met de produktie en installatie van zonweringen, aluminium puien, rolluiken, beglazingen etc. Bent u een duizendpoot? Bel 01745-4145 u kunt vragen naar Dhr. A. G. Oosterman. Notarissen W. DE VISSER te Lopik en Mr. D. C. GOES te Molenaarsgraaf zijn voornemens op zaterdag 14 december 1974 bij inzet en op zaterdag 21 december bij afslag, telkens des v.m. om 10 u. in Café Boerenklaas, Gijbeland- sedijk 42, Brandwijk, in het openbaar te verkopen: De woning Brederodestraat 8 te Mole naarsgraaf, met schuur en erf, groot 1 a. 55 ca., met uitzicht op de voorwetering. De vloerbedekking op kleine slaapkamer, over loop en trap is onder de verkoop begrepen. Aanvaarding bij betaling koopsom uiterlijk 31 januari 1975. Lasten vanaf 1 januari 1975 ten laste koper. Bezichtiging zaterdag 7 december a.s. v.m. 9-12 u. en op de veilingdagen v.m. 9-10 u. Nadere 'inlichtingen ten kantore van Mr. D. C. Goes, Graafdijk-oost 11a, Molenaarsgraaf (tel. 01844—600). De krant brengt u uitgebreid op de hoogte van het wereldgebeuren. En helpt u voor 't zelfde geld aan een nieuwe auto, een prima restaurant of een tweedehands fiets. Ziet u nou wel dat u 'm niet missen kunt? Nabomle ooöperaöeve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw g.a. Voor ons hoofdkantoor aan de Blaak te Rotterdam vragen wij een ervaren Schriftelijke sollicitaties te richten aan Cebeco-Handels- raad, Afdeling Personeelszaken, Blaak 31, Rotterdam Uitsluitend schriftelijk© sollicitaties met uitvoerige Inlichtingen te richten aan CEBECO, afdeling Personeelszaken, Blaak 31 te Rotterdam. vrijdagvoordeel Helanca damespantalon Verkrijgbaar in de klassieke kleuren: zwart, bruin, marine n grijs. Maten 40-50 Molton dekens 1 e kwaliteit en voor een prijs, die niet zo snel meer terug zal komen. De bescher ming van uw matras. 150T200 6.90 1 -pers. 120x180 Herenanklets Gebreid van acryl garen versterkt met mousse-nylon in kabel dessin. Verkrijgbaar inIGuni kleuren, schoenmaat 40-45 per paar Acryl breigaren Breien is in. Dit garen breit heerlijk uit. U kunt kiezen uit een enorm assorti ment kleuren. Teveel om op te noemen. 50 grams bol slechts B.H. Voorgevormde beha. Modisch sparkling charmeuse op de cups. Stretch rug en •elastische, verstelba re schouderbanden. Kleuren: wit, lila. poudre en mais A: 70 t/m 80 JL Ql B: 70 t/m 85 HmDV Engelse kop en schotel Fijne kwaliteit porse lein van een bekend merk. Keus uit 3 decors. Een geschenk voor de liefhebber van een goede kop thee of Colpullover 100% acryl. Rib gebreid. Keus uit 10 kleuren o.a. ecru, zwart, bruin, groen en brique. Maten 48-5G vrijdagvoordcel Luchtverfrisser spray Een extra grote bus. Inh. 375 gr. Met deze bloemen geur verdrijft u alle geurtjes waar umaar wilt. Een begrip voor kwaliteit en comfort. Een soepel en toch stevig matras, met een kern- dikte van 12 cm. Aan 2 zijden doorgestikt. 1 zijde Dacron afdekking. Het gehele matras is overtrokken met een luxe, goudkleurige damast. Als u streeft naar een goede nacht rust, kunt u nu profiteren van een zeer voordelige aan bieding. 140 x 200 cm 195.-; 130x190 cm 165.-; 90x190 cm 110.-; 80x190 cm VROOMS DREESMANN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12