Scheidsrechter Jan Beek: alleen maar zwart of wit Successen De Robben op basis amateurisme Aggressief gedrag in sport bestrijden ABN verlaagt hypotheekrente. 4 Half jaar voor SVV'er Rente op spaardeposito's wordt eveneens verlaagd. Algemene Bank Nederland Heup Krol niet zwaar geforceerd RZ haalt kwartfinale gemakkelijk iOUW/KWARTET VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 SPORT Tll/Kll 'Ik zie me al staan op de vliegtuigtrap na een wereldtoernooi9 Jan Beek. 'Ik ben wie ik ben'. Het afgelopen seizoen bijvoor beeld bij FC Den Haag tegen FC Twente. Jan Beek keurde de bal af en wachtte vervol gens rustig op de dingen die zouden gaan komen (een nieu we bal). Vrolijk bekijkt hij de reacties van de met zijn han den in de zakken wegstappen de (ex) Haagse trainer Evert Teunissen. 'De één denkt dat ik kapsones heb, de ander vindt mij aardig. Ik doe geen moeite de anti-Beck-mensen om te turnen.' Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Hij oogt helemaal niet als een topscheidsrechter, Jan Beek (41), de Amsterdamse recht-toe-recht-aan prater. De \sigaar in de mond, het borrelglaasje in de hand, de ogen ogen schijnlijk constant verontwaardigd de wereld in blikkend. Een controversieel figuur binnen de scheidsrechterscommune, met veel menden en misschien wel evenveel vijanden. Jan Beck was het die, nu enkele maanden geleden, de ruzie bij de BSBV (Belangen Vereniging Scheidsrechters Betaald Voetbal) een 'goedkoop variété' met 'goedkope artiesten' noemde. Het maakte hem bij zijn collega's niet bemind, net zo verging het zijn opmerking 'ik móet nu de top halen, nü kan het', die ook al van alle kanten werd getorpe deerd. Werkgroep noemt maatregelen UTRECHT Een essentiële bijdrage tot bestrijding van agressie in de sport is versterking van de identiteit van de speler. Hij moet zichzelf kunnen herkennen in zijn spelontwikkeling. Een star of ver doorgevoerd systeemspel leidt tot verlies van identiteit, tot afzwakking van normen en kan leiden tot collectieve agressie. Beek riep dat voor de aanvang van dit seizoen en hij roept dat nog: 'Ais ik voel dat ik mijn hoogtepunt beb bereikt dan stop ik. Herinner me er aan, als ik het soms vergeet. Ik wil niet weggeschopt worden als een Van Gastel, ik ga wel uit mezelf. Vorig seizoen floot ik NAC- NEC, een degradatiewedstrijd. Te rug in de auto, naar Amsterdam, dacht Ik: zal Jantje Beek nu eens voor een verrassing zorgen en Stoppen, want meer kan het Neder landse voetbal mij niet bieden. Dat décht ik, later besefte ik dat er voor mij nog meer in het vat zit'. ZWAR-WIT Lui onderuit gezakt verkondigt hij dat, in het kantoor van de Amster damse aannemersfirma Van der Valk, in het hartje van de Jordaan. 'Ik doe alles wat de directie niet kan doen', stelt hij en het klinkt precies zo als hij over het scheids- rechterswezen praat. Jan Beck is niet gemaakt, hij heeft geen hou ding of maniertjes: wellicht déürom wordt er alleen maar zwart-wit over hem gedacht je mag hem of je mag hem niet. Hijzelf maakt er geen punt van. 'Als een journalist bij me komt, ;dan geef ik mijn verhaal. De een jdenkt dat ik kapsones heb, de an- ;der Vihdt me pardig. Nou, ik doe jgeen moeite om de anti-Beck- mensen ,Örii te turnen. Ik ben wie ik ben'j Vandaar ook dat Beek des- tijdis (in een Interview met Voetbal International) verklaarde dat hij het wel ging maken. Hoe ver is hij daar nu mee, zo vraag je' je af. Duidelijk is, na een vijftiental wed strijden dit seizoen, dat Beek, sémen met Frans Derks, tot de beteren zo niet de besten van het arbiterkorps behoort. Hij vindt: 'Ik ben gaan inzien dat ik niet zonder publiciteit kan. Ik heb om me heen gekeken en zag dat anderen, die niet beter waren dan ik, wel de top en de pers haalden. Toen dacht ik: Jantje, Je zit fout. Ik kom er eerlijk voor uit, ik ben een streberstype. Ik wil de top per sé halen. Oké, dan zal ik de publiciteitsmedia moeten geven wat zij willen. Ik kan me voorstellen dat de mensen alles over Frans Derks willen weten. DEN HAAG (ANP) De SW-spe- 'lejc S. Dutina is door de strafcom- missie van de KNVB voor zes maanden geschorst, waarvan twee maanden voorwaardelijk (proeftijd 1 jaar). De Joegoslaviër 'dankt' de ze straf aan het feit, dat hij op 22 f september onder een valse naam speelde bij Thessaloniki, dat toen voor een competitieduel in de derde 1 klasse RVB uitkwam tegen Varken- 1 oord. De FC Dordrecht-spelers De Keizer I en Struis zijn voor respectievelijk I vier en twee duels geschorst. Zij werden tijdens het gestaakte tref- fen tegen NEC uit het veld ge stuurd. De verdere straffen: SVV: F. Meerhof. één wedstrijd en een voorwaardelijk plus 100; FC Dordrecht: Th. Hoogendljk, twee wedstrijden en een voorwaardelijk; Veendam: J. Korte, een voorwaardelijk plus ƒ100; Eindhoven: J. Soers. een voorwaardelijk plus 100; NAC: A. Bak ker, twee wedstrijden plus 175, J. Cruyssen. een wedstrijd en een voorwaar delijk plus 100. i FC Amsterdam kreeg een boete van i 1000 naar aanleiding van een voorval na afloop van de wedstrijd FC Amster- i dam—FC Den Haag (Jeugdteams) op 2 j november. PAARDENSPORT Harvey Smith één van de sterkste Britse springrui ters, is door de Britse bond van springruiters voor drie maanden ge schorst. De straf gaat ln op 17 decem ber. Smith had anderhalve maand geleden op Wembley kritiek op de organisatoren Hij overtrad daarmee het reglement van zijn bond dat zegt: 'Geen enkel lid mag tijdens een concours argumenteren met de Jury of een official'. TENNIS De Amerikaanse tennis kampioene Billle Jean King heeft be kend gemaakt dat zij zich na het Indoor dames-prof toernooi van Sara sota. dat van 14 tot 19 Januari ge houden zal worden, uit het toernooi- tennis zal terugtrekken. De belang rijkste reden voor haar beslissing ls dat zij het 'veel te druk heeft met de Blllie Jean King-show, een reeks tele visieprogramma's over vrouwen ln de sport.' 'Ik geloof dat Je zou kunnen zeggen dat ik op het ogenblik drie of vier volledige dagtaken probeer te combineren Ik heb de tijd van mijn leven, maar tegenover de sponsors en het publiek ls het niet eerlijk als lk niet aldoor mijn uiterste kan geven', aldus de 31-jarlge Blllie Jean King. VOETBAL Voor de eerste divisie van het Engelse voetbal versloeg Leeds United op eigen terrein Totten- ham Hotspur met 21. voExr* *- heeft interlandwedstrijd, gespeeld tegen Zwitserland, met 10 gewonnen door een doelpunt uit een strafschop, die Fazekas ln de 42ste minuut te nemen kreeg. Er waren 20.000 toeschouwers. VOETBAL Frans Derks heeft zijn eerste officiële A-lnterland gefloten. Hij deed dat in Tel Avlv tussen Israël en Roemenië. Roemenië won met 01. VOETBAL De amateurselectie van de Westduitse voetbalbond heeft ln Dortmund voor 5.000 toeschouwers de eerste 'Olympische' oefenwedstrijd te gen Italië met 20 gewonnen. Belde doelpunten werden ln de tweede helft gemaakt. Vervoort was scheidsrechter. ZAALHANDBAL Voor de hoofd klasse heren van de zaalhandbalcom- petitle ts de ontmoeting Vlug en Lenlg-Sittardia gespeeld. Landskampi oen Slttardla won met 1110 na een voorsprong van 64 bij rust. Nou, ze moeten ook zo ver komen dat ze alles over Jan Beek willen weten'. En om te bewijzen dat hij 'die mensen' zo breed mogelijk wil informeren, komt Beek ineens met een stapel papieren, waarop keurig uitgetikt staat hoeveel hij met de scheidsrechterij verdient en hoeveel onkosten hij heeft die niet voor de KNVB worden vergoed. Beek maakt per seizoen zo'n dikke 4000 gulden kosten, die hij niet kan verhalen; dat bedrag gaat af van wat hij aan honorering krijgt (ongeveer 6000 gulden), zodat er klaarblijkelijk niet veel overschiet. Beek: 'Kijk, ik werk hier (hij blikt om zich heen, red.) ook niet voor een stuk droog brood. De belasting slaat onverbid delijk .toe. Het komt erop neer dat ik per seizoen zo'n 100 piek over houd. Schóón. Niet erg hoor, be- grijp me goed. Ik zei al, ik wil het allerhoogste, wat het ook kost. Als de bond morgen zegt: zo Beek wil jij topwedstrijden, geef dan Je ver diende centen maar weer terug, dan gebeurt dat'. En Beek lacht zijn aanstekelijke lach, benieuwd naar de reactie van de interviewer. 'Weet je', zegt hij, 'ik kan niet anders dan de waarheid zeggen. Daarom had -het bestuur van de BSBV het wel erg moeilijk met me. Daarom heb ik het wel eens moei lijk met spelers in het veld, daarom lig ik wel eens in de clinch met mijn zoon van 16 jaar. Maar ik ben wél eerlijk. Ik wil best naar die top, maar niet via kruiperijen of zo. SLOTERPLAS Om te illustreren hoezeer Malcolm Allisson, de manager van Crystal Palace, gelijk heeft in zijn uit spraak dat de Nederlandse scheids rechter de beste van Europa is, vooral op het conditionele vlak, loopt Beek eenmaal per week een acht kilometer; verder doet hij ronde om de Sloterplas, toch zo'n vaak gymnastiekoefeningen achter de flat en 'dan woon ik negen hoog, dus loop ik me een beroerte aan al die trappen'. Hij vindt dan ook dat hij meer dan honderd pro cent fit is. 'Als ik moet fluit ik drie wedstrijden achter elkaar' een heel verschil met vroeger, da's dui delijk. Toen leek Beek nauwelijks geïnteresseerd, zo leidde hij soms wedstrijden. Maar nu: 'Ik lééf er meer voor. Zaterdagavond ga ik vroeg naar bed, ik heb daarvoor periodes gekend dat ik het niet zo nauw nam. Niet dat ik nu mijn sigaar laat liggen en mij"n borrel laat staan, dat niet, maar ik con centreer me meer. Natuurlijk, ik heb ook mijn sores. En eigenlijk verwacht ik dat de journalisten dat ook wel eens willen incalculeren. Je kan niet altijd goed fluiten. Ik zit zaterdagavond wel eens tot één uur te wachten, omdat die jongen van me er nog steeds niet is. Dan sta ik doodsangsten uit. En als hij dan binnenvalt en zegt: hé pap, we hadden zulke nieuwe, goeie platen, ik móest blijven luisteren, dan is het voor mij al te laat. Dan heeft mijn conditie alweer een klap ge had'. AFGEKEURD Al stelt Beek allang niet meer 'op een rapportbespreking' te zijn ge weest, toch ls het duidelijk dat de leiders van het scheidsrechterskorps hem waarderen. 'Mijn aanstellingen zijn goed' zo heet dat dan in scheidsrechterstaal. Afgelopen zon- André Hermsen neemt af scheid in Europa Cup-finale Van onze speciale verslaggever HILVERSUM Direct nadat HZC/De Robben zich die zeventien de november via een sensationele zege op de houder van de Euro pese waterpolobeker voor landskampioenen, MGU Moskou plaats te voor de eindronde van het toernooi 1974, ging de Hilversumse vereniging in het Amersfoortse Sportfondsenbad met de pet rond. Naast de vreugde over het voor de tweede keer bereiken van die finalegroep, was er immers de realiteit. Was er het voortdurend ook meespelende financiële probleem, waarvoor de HZC/De Robben zich ziet geplaatst. De spontane collecte in Amersfoort, de bijdrage van bedrijven, NSF en CRM alsmede een garantie van een sponsor om het tekort van de fina le in het Joegoslavische Belgrado aan te vullen, hebben de directe financiële problemen voor de ploeg van voorzitter Hennie Keetelaar voorlopig weer naar de achtergrond gebannen. Niet echter de puur- amateuristische wijze, waarop de Hilversumse ploeg tegen het geweld van de Oosteuropese ploegen OSC Boedapest, Dynamo Boekarest en Partizan Belgrado moet opboksen. De collecte is één van de 'amateu ristische' uitingen. Het feit, dat de 20-jarige Gerard Ketelaar in Ne derland is achtergebleven toen gis teren de ploeg naar Joegoslavië af reisde. een andere. Gerard Keete laar kon zelfs op het toch geheel op de sport gerichte CIOS (Centraal Instituut Opleiding Sportleiders) geen vrij krijgen en heeft zich vol goede moed in de tentames gewor pen. 'Het typeert', zegt de in Laren wonende André Hermsen bij voorbeeld ook', de sfeer waarin De Robben aan zijn successen werkt'. AFSCHEID André Hermsen. 32 jaar, neemt in Belgrado afscheid van het grote internationale waterpolo. Na zes tien jaar aan de nationale top te hebben gestaan en nu. op het mo ment van zijn terugtreden, nog steeds een van de peilers, waarop coach Jan Bultman zijn formatie bouwt. André Hermsen (de vijf jaar jongere broer Wim gaat voorlopig nog wél door) kan het bedrijven van topsport niet meer combineren met zijn maatschappelijke bezighe den. 'Het gaat gewoon wat proble men geven', zegt hij simpel. 'Als student kon je je tijd voor de helft aan de studie en voor de andere helft aan de sport besteden. Nu, met mijn werk, mijn gezin en straks ook weer een stuk studie erbij, lukt het niet meer. Daarvoor ben je gewoon teveel tijd aan de trainingen kwijt'. De afgelopen maanden liep die trainingstijd voor André Hermsen weer tot gemiddeld 10, 12 uur per week op. 'In het begin van mijn carrière als polospeler was dat nog meer. Ik weet wel, dat ik 12, 13 jaar geleden 18 tot 20 uur per week Evert Kroon beste waterpolodoelman ter wereld in het water lag. In de voorberei ding op de Olympische Spelen in 1968 hebben we dat aantal uren ook zeker gemaakt. Je moet die uren ook maken, wil je je met de Oosteuropese top kunnen meten. Wil je niet bij voorbaat kansloos zijn'. Vult Hennie Keetelaar. zelf speler in de gouden tijd van het Nederlandse waterpolo rond de ja ren 50 (in 1948 brons, in begin 50 Europese kampioen)'Als polospe ler heb ik meer trainingsuren moe ten maken dan voetballers. Wan neer de voetballers ook in die tijd zoveel uren aan hun sport hadden besteed, was Nederland ongetwij feld wereldkampioen geworden'. Los van de investering in tijd heeft het waterpolo André Hermsen ook handen vol geld gekost. 'Op het ogenblik', rekent hij voor, 'ben ik zo'n twintig gulden in de week kwijt. Wateroio is. doordat je steeds weer op een zwembad bent aange wezen en je steeds opnieuw entree moet betalen, één van de duurste sporten. Zou je uit een gezin ko men waar twee of drie dit willen doen, dan is het waarschijnlijk niet te betalen. In welke sport komt het trouwens voor, dat je als speler zelf je entreegeld moet betalen? Toch nergens'. GEEN FAVORIET HZC/De Robben, in 1967, 1969 en 1972 niet verder gekomen dan de halve finales van het Europa Cup- gebeuren en in 1971 in Hvar verlie zend finalist (vierde), is niet als de grote favoriet naar Belgrado ver trokken, ook al werd drie weken geleden in Amersfoort dan de win naar van vorig jaar, MGU Moskou, gewipt. Hennie Keetelaar: 'Bijvoor- baat kansloos zijn we niet. Maar zeker ook geen favoriet. Tegen Par tizan hebben we in de eerste ronde met één doelpunt verschil verloren, tegen Dynamo Boekarest speelden we in de halve finales gelijk en tegen OSC Boedapest hebben we de HILVERSUM —HZC/De Robben zal mo gelijk volgend seizoen de competitiewed strijden ln eigen gemeente kunnen spe len. De ploeg, die op bet ogenblik voort durend naar het bad ln Bussum moet uitwijken omdat Hilversum zelf geen aan de minimum-eisen voldoende accommo datie heeft, zal dan gebruik kunnen gaan maken, van het zwembad dat ruim een week geleden ln Hilversum ln aan bouw ls genomen. Voor Internationaal gebruik ls het bad ln Hilversum echter ongeschikt. De afmetingen (25 x 18 me ter) voldoen niet aan de Internationale voorschriften. laatste zes jaar niet meer gespeeld. Die laatste wedstrijd werd toen wel met 12-2 verloren, maar is niet maatgevend. Evert Kroon verdedig de toen nog niet het doel van De Robben'. Evert Kroon, al jaren aangemerkt als de beste wate'rpolo-doelman ter wereld en ook keer op keer als beste doelman van de grote inter nationale (landen) toernooien uit geroepen, vormt met Wim en André Hermsen de spil van de ploeg. Is ook het gedeelte, dat internationaal zoveel routine heeft opgedaan dat intimidatie nauwelijks mag worden verwacht. Zegt bijvoorbeeld André Hermsen: 'ZIAN/Vitesse, de Neder landse vertegenwoordiger in het Europa Cup-toernooi voor beker winnaars, is er het afgelopen week einde wél door onderdoor gegaan. Met 2000 krijsende en gillende mensen op de tribunes raakte de Haagse ploeg wat van streek. Mede door aanvechtbare beslissingen van .de scheidsrechter (Jan Evert Veer werd voor de gehele duur van een wedstrijd weggestuurd, red). Ik dacht niet dat zoiets De Robben zou overkomen. Eerder zullen zo veel gillende mensen een oppepper voor ons zijn'. PETER ONVLEE dag floot hij FC Twente-Telstar, zondag de 'klapper' Wageningen- Roda JC. 'Ik weet precies wat er die wedstrijd gebeurt, ik heb die partij al driemaal in gedachten ge floten', roept hij uit. En over FC Twente-Telstar: 'Ik heb toen een goal van Johan Zuidema afgekeurd. Eigenlijk net zo'n geval als Arie van Gemert tijdens Ajax-FC Twen te aan de hand had. Maar nu ging het góed. Arie had toen de pech dat hij nerveus was van al die ellende die hij tijdens het WK had meege maakt en Zuidema was een speler die de spanningen van een grote wedstrijd nog niet aan kon. Dat greep 'in elkaar. Nü zei Zuidema niks, hij draaide zich om en de wedstrijd ging verder. Ben ik toch even naar hem toegelopen en heb hem gezegd: 'Klasse Johan, je hebt geleerd'. VLIEGTUIGTRAP Die originaliteit, die ook Frans Derks heeft, typeert Jan Beek. 'Ik ben net een voetbal', kenschetst hij zichzelf, 'ik ben geboren in de be stuurskamer van Amsterdamse Boys, een cluppie dat nu ter ziele is. Mijn vader was secretaris, mijn moeder stond in de kantine en waste de shirts. Vind je het dan gek dat ik zo van die sport hou?' Het heeft niet tot een blind fana tisme geleid. Want Beek blijft vol houden: 'Als ik voel dat ik het niet maak, dan kap ik. Ik geloof dat je 44, 45 moet zijn om de absolute top te halen. Ik heb nog even de tijd. Maar als ik merk dat ik het niet haal, stap ik eerder uit. Maar wat zou het mooi zijn, hé: Jan Beek staande aan de vliegtuigtrap, na net een fantastische wedstrijd in het wereldtoernooi te hebben geflo ten en dan tegen de journalisten zeggen: sorry, dit was mijn laatste wedstrijd, méér heeft de sport me niet te bieden'. KEES JANSMA Tot deze opmerkingen komt een werkgroep van studenten van het gymnologisch instituut van de rijks universiteit in Utrecht. Gymnolo- gie ls de wetenschappelijke studie van lichamelijke opvoeding en sport. Het kan als bijvak worden gekozen door studenten die zich voorbereiden op een doctoraal exa men in de sociale wetenschappen. De werkgroep bestond uit 10 tot 15 studenten, voor een belangrijk deel leraren lichamelijke opvoeding, die een voortgezette studie volgen. De werkgroep onderscheidt in de sport vijf soorten agressief gedrag, terwijl zij agressief gedrag om schrijven als 'gedrag waarbij de da der de bedoeling heeft een ander of een vervangend object min of meer onmiddellijk schade toe te bren gen.' Dat gedrag kan voortkomen uit frustratie, als gevolg van de groepswerking in het team, als ge volg van een bevel, omdat er geen straf volgt of omdat men anders een doel niet bereikt. Om agressie in de sport te bestrijden zijn er verschillende mogelijkheden, aldus de werkgroep. Heel belangrijk vin den zij training. Technische be heersing zal een speler minder aan leiding tot agressie geven. Hij heeft immers de mogelijkheid ook zonder die agressie zijn doel te bereiken, bijvoorbeeld in balsporten de bal in zijn bezit krijgen. Daarnaast is het van belang de sportmensen van jongs af aan te trainen op emotio nele beheersing', zo wordt gezegd. Het agressief gedrag kan verder worden bestreden door het invoe ren van symboolhandelingen. In dit verband wordt gewezen op groet en dankhandelingen in sporten als judo en karate. Heel gewoon 'gezel lig samenzijn' van de sportteams kan ook de agressiviteit in het veld doen verminderen. Andere bestrijdingsmiddelen tegen agressie zijn volgens de werkgroep straf, hiërarchie-besef (de scheids rechter is de baas) en besef van de doelstelling van de sportwedstrijd. Bij deze punten wordt opgemerkt dat onmiddellijk straffen tijdens de wedstrijd de voorkeur verdient. Een geldboete achteraf heeft volgens de werkgroep geen betekenis, uitslui ting daarentegen weer wel. De straffen dienen gericht te zijn te gen het hele team. De gewone sancties als vrije schop in het voet bal zijn niet toereikend om agressie te bestrijden. Effectief is volgens de werkgroep agressie die gericht is op bereiken van een bepaald doel en persoonlijke fouten zwaarder te straffen dan gewone spelregelover tredingen. Verder verdient het aanbeveling het systeem van de persoonlijke fóüt uit het basketbalspel in te voeren bij alle sporten. Ook het wegsturen van spelers voor enige tijd, zoals bij ijshockey en waterpo lo is een maatregel die uitbreiding naar andere sporten verdient, vindt de werkgroep. Beloning van goed spel lijkt niet aan te bevelen, omdat daarvoor geen duidelijke criteria zijn te ont wikkelen. Er moet meer gezag uitgaan van de scheidsrechter, zo wordt verder ge zegd. Dat gezag kan worden bevor derd door de opleiding van scheids rechters te verbeteren en het in zicht in groepsleiding en groeps dynamiek bij te brengen. Daarnaast is het nuttig de structuur van de sancties zo duidelijk mogelijk te maken. Aanstelling van een tweede scheidsrechter, introductie van een hulpscheidsrechter of uitbreiding van de bevoegdheden van grens- ADVERTENTIE) Met ingMg van 6 december 1974 verlagen wij de rente op hypotheken met gemeentegarantie van 1156% tot 10% en op de hypotheken zonder gemeentegarantie van 1156% tot 11%. Van een aantal langlopende spaardeposito's moeten wjj - gezien de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt - het rentetarief met ingang van 15 december 1974 als volgt herzien: spaardeposito5jaarvast 914% (was 10%) spaardeposito4jaarvast 814% (was 9%) spaardeposito3jaarvast 754% (was 8%) spaardeposito2jaarvast 7% (was7'/2%) spaardeposito met oplopende rente-looptijd2,3 of4jaar 7-8'/j% (was 714-9%) Uiteraard is dit alleen van toepassing op nieuwe spaardeposito's ingaande per 15 december 1974 of later. De overige rentetarieven zijn niet veranderd. rechters zijn andere mogelijkheden. Tenslotte is het volgens de werk groep zinvol als de spelers zich realiseren dat zij niet alleen op winst moeten spelen, maar dat aantrekkelijk spel voor het publiek minstens even belangrijk is. AMSTERDAM De foto's die maandagavond zijn gemaakt van de heup van Ajax-aan- voerder Ruud Krol hebben uitgewezen dat er niets zwaar geforceerd is. De angst voor een scheuring of voor een (lichte) breuk bleek onge grond. Krol, die in de beker wedstrijd tegen Haarlem zijn heup verdraaide, zal rust moeten houden. Hij zal daar om zeer waarschijnlijk zondag tegen De Graafschap niet meespelen. Tegen Juventus, de tweede wedstrijd in de derde ronde van het UEFA- toernooi, hoopt Krol weer fit te zijn. Blijenberg LEEUWARDEN De 23-Jari- ge aanvaller van SC Cam- buur Hans Bleijenberg, die de laatste maanden meer tijd op de reservebank heeft doorge bracht dan in het veld, mag van club veranderen. In een gesprek met een delegatie van het bestuur, de manager en de trainer heeft Bleijen berg te horen gekregen, dat hij naar een andere club mag. Tot aan de tijd dat hij voor een andere vereniging mag uitkomen, heeft Bfeijenberg van Cambuur vrijaf gekregen. Pensioen FLORENCE In het Itali aanse voetbal is een pensi oenfonds in het leven geroe pen. Vertegenwoordigers van spelers en clubs zijn het eens geworden. Spelers en coaches, die zich uit het voetbal terug trekken, zullen er een beroep op kunnen doen. Ze krijgen dan een uitkering van een maand salaris voor elk jaar dat zij hebben gevoetbald, ge baseerd op hun gemiddelde inkomen van de laatste vijf jaar van hun sportcarrière. De benodigde gelden zullen voor vijf/zesde door de clubs wor den bijeengebracht en voor een/zesde door de spelers. Zweden STOCKHOLM Zeven Zweedse spelers, die uitkomen voor Nederlandse, Westduitse en Zwitserse clubs zijn door de Zweedse sportjournalisten gekozen in het 'all star team'. Ralf Edström van PSV kreeg de onderscheiding 'speler van het jaar'. In het team werden verder onder meer gekozen Ronnie Hellström en Roland Sandberg (FC Kaiserlautern), Conny Torstensson en Björn Andersson (Bayern München), Björn Nordqvist (PSV) en Ove Grahn (Grass hoppers). Netzer schittert MADRID Günter Netzer schitterde in het Bernabeu- stadion van Madrid tijdens een benefietwedstrijd voor de vroegere Real Madrid-verde- diger Isidro. Het duel. tussen het Spaanse jeugdteam en een ploeg van in Spanje spe lende buitenlanders, werd ge houden. omdat Isidro op het punt staat blind te wor den. Johan Cruyff ontbrak. De Barcelona-vedette moest wegens een blessure aan de kant blijven, maar de Cata laanse formatie was met Jo han Neeskens en Hugo Sotil toch vertegenwoordigd. De ster van het veld was Günter Netzer. De Westduitse spiel- macher van Real Madrid bracht de 80.000 toeschouwers meermalen in vervoering door zijn briljante spel. Hij scoorde het eerste doelpunt in de wedstrijd, die in een gelijk spel van 22 eindigde. Netzer speelde overigens slechts 45 minuten, evenals zijn ploeg genoot Paul Breitner. ANKARA (Reuter) Landskampi oen RZ heeft zich gisteren in Ani kara gemakkelijk geplaatst voor de kwartfinale van het Europese be kertoernooi dank zij een overwin ning met 89-76 op Muhafizgucu. Bij de rust leidden de Nederlanders, al met 4537. RZ won de eerste wed strijd in Rotterdam met 9665. Topscorers was de Amerikaan Din- kins met 36. Zijn 22-jarige landge noot Battle kwam tot 26. Overige scorers: Weemhoff 12, Dekker 9, Welsh 4, Loorbach 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11