'Vorming van CDA karwei Uit de weekbladen Comité MO-studenten wachtte tevergeefs op onderwijscommissie 'Speel allen mee': al f10.000binnen Personalia Moet 'bijbel' wel of niet in de statuten? 'Storm' van amendementen Eerste hulp voor poes Armoede in Nederland Maximum-snelheid na februari misschien op 110 HP in Rusland Trouw/Kwartet Israël Anneke Goudsmit Nieuwe man Vrolijke vasters Parijse top In beeld 5» lOU W/KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 BINNENLAND T9/K9 HAAG De partijraden van de KVP en ARP en de Unieraad van de CHU zullen volgende zaterdag beslissen over de statuten van het CDA (het Christen-Democratisch Appel). De lei- eldfling van de vergaderingen staat voor de gigantische taak om alles in goede banen te leiden en vol- caa£ens de spelregels van de democratie te laten verlopen. Naar schatting hebben de leden, de plaat- jjelijke afdelingen en andere partij-organen ruim negenhonderd amendementen ingediend, die in 'aprincipe allemaal behandeld moeten worden. Kamerleden hadden geen tijd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het landelijk' actiecomité, dat het opneemt voor een zeventienduizend M.O.-studenten, die zich door de regering in de hoek gedrukt voelen, is razend op de Tweede Kamercommis sie voor onderwijs. ofgDm het eens te worden over dezelf- statuten behandelen de partijra- len de amendementen van elkaar, io komt bijvoorbeeld het amende- dajnent van de CHU-Apeldoorn om in tejle grondslag op te nemen, dat 'het lijbelse getuigenis van Gods belof- en Gods geboden maatgevend zowel voor de overheid als voor ne mens en maatschappij' ook aan Affle orde in de KVP-partijraad in de itadsschouwburg in Tilburg. Tege- ijk zal de partijraad van de ARP .oeten oordelen over het geheel mdere voorstel van de KVP-Geleen liet woord 'evangelie' uit de 'atuten te schrappen en te ver- "gei'angen door de veel vagere aandui- torfUng 'christelijke beginselen'. "anneer de amendementen-storm liejts uitgewoed, kunnen Üe drie par- ijbesturen bij elkaar gaan zitten im te bezien of het mogelijk is aan hand van de aangenomen .mendementèn de definitieve sta- iuten op te stellen. De partijbestu- :n zullen hiervoor mandaat vragen ran de vergaderingen. Een voor aarde is evenwel, dat de besluiten an de partijraden niet^tél veel erschillen. Anders kan men Jtèter toppen met het CDA. "Deze defini- ieve tekst moet, wat de ARP be reft, weer worden goedgekeurd oor de kiesverenigingen. Jnieraad 'en complicatie is vooral, dat de Irtteraad geen bevoegdheid heeft »r'té beslissen, maar alleen een Éfvles 'kan uitbrengen aan de alge- iöhe vergadering van de CHU. De- komt. vrijdag 7 en zaterdag 8 ebruari in Utrecht bijeen, literaard kan het toporgaan van e CHU weer wijzigingen aanbren- en in de inmiddels door de KVP n ARP vastgestelde statuten. De eschiedenis van het ontstaan van et CDA wordt dan wel ingewik- eld. want deze wijzigingen moeten olgens de geldende regels weer vorden goedgekeurd door de afzon- erlijke partij-organen (lees kies- erenigingen) van de ARP. Zo zou e aan de gang kunnen blijven. ie operatie van de leidingen van e drie christen-democratische par ijen om een federatie te vormen lgens de juiste spelregels is niet Heen gigantisch, maar lijkt dïaast t [onmogelijk. De partijbesturen dur ven het karwei aan, omdat ze over tuigd zijn van de noodzaak van één :sechristen-democratische partij. lawVooruitlopend op de beslissing van i de partijraden is in de afzonderlij- ozjke partijbladen al een rubriek ge- uktart 'CDA-Aktueel'. CDA-voorzitter P. A. J. M. Steenkamp spischrijft een opwekkend woord voor Whet vormen van de federatie en voteegt, dat wat ons 'ten diepste be- vjweegt' is, 'dat wij een appel tot brengen op het hart van ons rlijvolk'. Ie lije: ïoMi lct»!le De secretariaten van de drie partij en hebben veel voorwerk verricht. De honderden amendementen, waarvan verweg de meeste afkom stig zijn van de ARP en CHU, zijn samengevat in een 57 pagina's tel lend stuk. Dan is er een pre-advies van de drie partijbesturen, waarin een vijftig amendementen worden overgenomen. De rest wordt ontra den. Evangelie Kritiek op de statuten komt vooral uit. de pro'testantse hoek. Knelpun ten zijn de grondslag (te vaag en algemeen omschreven), de vorming van één CDA-lijst voor de Tweede en Eerste kamer (de politieke ver schillen zijn te groot) en de sa menstelling van het CDA-congres (volgens het aantal partijleden of het aantal kiezers?). De partijbesturen wensen niet in de statuten het woord 'evangelie' te vervangen door 'de bijbel', 'GoÖs Woord', 'het evangelie van Jezus Christus' en 'de Heilige Schrift'. In een toelichting verklaren de bestu ren met nadruk, dat onder het woord 'evangelie' de hele bijbel wordt bedoeld. Hiermee wordt de kritiek weerlegd van, om een voor beeld te noemen, dr. G. H. Jonkers üit Schiedam, die klaagt, dat de aanduiding 'evangélie' wat vafag en zwevend is. Veel CH-kiesverenigingen dringen aan op vervanging van het woord 'evangelie'. Uit de hoek van de ARP. onder meer door de ARJOS wordt meer gepleit voor het 'evan gelie als enige richtsnoer voor het politieke handelen'. In een volgend artikel van de sta tuten wordt wel over de bijbel ge sproken en leest men over 'een maatschappij, waarin de bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt'. Maar dan is daar weer de kiesvere niging van de KVP uit Geleen. die voorstelt Tiet bijbelse weglaten' en alleen maar van 'gerechtigheid' spreken. Politieke strijd Naast deze principiële strijd zullen de partijraden ook een politiek rob bertje moeten knokken. De federa tie houdt in, dat wordt 'gestreefd naar één fractie in de Tweede en Eerste Kamer' en in andere verte genwoordigende lichamen. De KVP en ARP in Arnhem willen dat 'stre ven' echter vervangen door het verplicht 'vormen' van een fractie. Maar de partijbesturen constateren nuchter, dat CDA-fracties niet overal en in alle plaatsen mogelijk zijn. Een groot aantal kiesverenigingen van de CHU ontraadt een CDA- fractie in de Tweede Kamer. Zij stellen voor de christen-democrati sche samenwerking tussen de KVP. ARP en CHU tot uiting te laten komen in een verbinding van de kandidatenlijsten. De fracties blij ven dan zelfstandig. Alleen profi teert men van eikaars reststemmen bij het toewijzen van de zetels. Wanneer het CDA wordt doorgezet, zo luidt de waarschuwing van en kele kiesverenigingen, ontstaan er opsplitsingen, zoals door de 'CHU- gespreksgroep' en de 'AR-gezinden' in het vooruitzicht zijn gesteld. Het tijdstip om de zeer wankele politie ke samenwerking om te zetten in een federatie is zeer ongunstig. Ge wezen wordt op de politieke ver schillen tussen ARP en KVP aan de ene kant en de CHU aan de andere kant en op de 'scherpe kanten aan de verhoudingen'. De financiën De amendementen beloven verder heel wat geharrewar op te leveren over het probleem van de eerlijke vertegenwoordiging in de besturen, dVer de manier, waarop die éne CDA-kandidatenlijst moet worden samengesteld en over de financiën. Het CDA-secretariaat moet straks worden betaald. Maar moet de par tij met naar verhouding het grootste aantal leden er ook het meest voor opdraaien? Zeker is, dat de KVP-ers en ook de leden van de ARP en CHU, wan neer de statuten zijn aanvaard op hun contributie een extra heffing krijgen van 1.50. speciaal be stemd voor de bekostiging voor het CDA. Wanneer de krachttoer volgende week zaterdag en voor de CHU zeven en acht februari voor het CDA met succes is volbracht, is het ook zeker, dat er verder hard aan gewerkt wordt om van die federatie een politieke partij te maken. De gehele besluitvorming zal daar op zijn gericht. In 'de federatie blijft het accent liggen op de af zonderlijke partijen. Dat wil zeg gen, dat steeds wordt geprobeerd eensgezind, als ware men al één partij, naar buiten op te treden. Alleen moet steeds de moeilijke procedure worden gevormd van aparte vergaderingen van de bestu ren en partijraden en van het moeizaam in elkaar passen van verschillend gevallen beslissingen. Zo gezien zullen de vergaderingen van zaterdag over een week een waardevolle generale repetitie zijn voor de dirigentep van de nieuwe federatie. Brandweerlieden dienen zuurstof toe aan een poes, die bedwelmd is geraakt bij een middelbrand in een perceel aan de Van der Hoop- straat. Op een van de uitgebrande etages werd een hond dood aan getroffen. AMSTERDAM Uit alle delen van het land begint de giften- stroom voor twee' speelplaatsen op gang te komen. Dezer dagen bereikten we het 'basisbedrag' van 10.000. De 22ste Trouw-Kwartet-Sinter- klaasactie is er op gericht een re sultaat te bereiken, dat aanbieding van twee kinderspeelplaatsen in ei gen land mogelijk maakt. Het gaat om een aangepaste buitenspeel plaats voor het Medisch-internaat- en schoolcentrum van de Protes tantse Kinderuitzending in Egmond aan Zee en om de ingrijpende ver nieuwing van de meer dan verou derde speelplaats van het Kinder huis van de Hervormde Gemeente, in de Van Speykstraat, ln Rotter dam. In totaal is ongeveer 100.000,- nodig! Vele tientallen uit onze lezerskring hebben reeds op hartverwarmende wijze gereageerd. De reeks van gif ten beweegt zich van 2,50 tot ƒ200.-. Het laatste bedrag is af komstig van een aannemingsbedrijf in Nij kerk, een leraar in Hoogeveen zond 50,- er zijn voorts vele giro giften van 25,- en 50,- maar de tientjes overheersen. Hier en daar een gift van 100,- zoals uit Heem stede. Het is bemoedigend te mo gen ervaren, dat bij de vele appèls, die er reeds worden gedaan, de kinderbescherming gewaardeerde aandacht verkrijgt. Straks vieren we Sinterklaas: een gebeurtenis, die stimulerend moge werken voor deze actie, die we voeren onder de uitnodigende leuze: 'Speel allen mee!' Iets extra's De vraag blijft: Doe iets extra's rondom de Sinterklaasviering. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om de omvang 'van het bedrag. Tesémen kan véél worden bereikt! En niet alleen in gezinsverband, maar ook in wijder kring. We wij zen scholen en verenigingen, vrou wen- en jeugdclubs om de moge lijkheid om in groepsverband aan de actie 'Speel alleen mee' deel te nemen. Ook op de mogelijkheid voor hen, in de omgeving van Eg- mond en Rotterdam, tot een adop tie van een van beide kindercentra over te gaan. Wie dezer dagen gaat pakken en dichten een bevoor rechte aangelegenheid neme z'n giroboek onder handbereik of over- wege eèn inzameling in éigen kring, waar dan vreugde en dank baarheid stellig aanwezig zullen zijn. Het gaat om twee projecten, die hopelijk straks beschikbaar komen voor dienstverlenende instellingen van ons volk, voor dat onderdeel van het protestants-christelijk par ticulier initiatief, dat reeds jaren achtereen functioneert, maar dat in de veelheid van gebeurtenissen nauwelijks de aandacht vermag te trekken. 'Speel allen méé' Het is een uitdaging tot hulpverlening dicht bij huis. voor kinderen van ons volk, die veelal niet in staat zijn om de gezinsbescherming, de huise lijke gezelligheid te kunnen erva ren. Het gaat mede om twee pro jecten, die buiten de subsidierege ling vallen. Daarom, speel alleen, naar vermo gen. mee, opdat zij, in Egmond en Rotterdam, straks onbezorgd zullen kunnen spelenGiften blijven onverminderd welkom, via: Postgiro B.V. De Christelijke Pers 26.92.74. Gemeentegiro Amsterdam X 500. Nederlandse Middenstands- bank N.V. Amsterdam - bankreke ningnummer: 69.73.60.768. Vermel den s.v.p.speelplaatsen. Het motto is: SPEEL ALLEEN MEE Al bijna een jaar is dit comité bezig om door de commissie ge hoord te worden. Gisteren zou dat eindelijk gebeuren in een besloten hoorzitting. De leden van het comi té, die een baan hebben, namen een extra vrije dag op. Maar de Kamercommissie liet plotseling af weten inverband met het feit dat er gestemd moest worden over de belasting-voorstellen. Achteraf was het helemaal niet no dig geweest om het actiecomité af, te zeggen, want de stemmingen be gonnen pas 's avonds. Maar afge zien van het uitstel van de stem mingen was het altijd nog mogelijk geweest de leden van het comité te vragen eerder naar Den Haag te komen, bijvoorbeeld in de morgen uren. Intussen wordt in de onderwijs commissie deze gang van zaken bijzonder betreurd en ls het besluit reeds genomen voortaan dergelijke narigheden te voorkomen. Zo zal niemand meer worden uitgenodigd om te worden ^gehoord op dagen dat stemmingenT waaraan alle ka mérleden moeten deelnemen, roet in het eten kunnen gooien. Vermoedelijk zal het actiecomité nu volgende week woensdag door de kamercommissie worden gehoord. Dan zal een stuk worden overhan digd, waarin de grieven uiteen wor den gezet. Afbraakpolitiek Het comité zegt, dat de bestaande M.O.-opleidingen door een duidelij ke afbraakpolitiek van de regering door bevriezing van de subsidies om zeep worden geholpen. Dat ge beurt in afwachting van de nieuwe lerarenopleiding die echter nog1 in een experimenteel stadium ver keert. Het ministerie doet, alsof al die experimenten al ztjn geslaagd. Een andere grief is, dat de M.O.- studenten buiten elk overleg wor den gehouden, dat over het pro bleem van de opleidingen wordt gevoerd. Vast staat reeds, dat de opleidingen die het ministerie wil invoeren niet voldoen aan de wensen van de M.O.-studenten, vooral wanneer men let op. het feit. dat de studen ten dikwijls een baan hebben. Er wordt dan wel wat gefilosofeerd over de part-time mogelijkheden van de nieuwe opleidingen, maar er wordt niet gedacht aan de lange duur van het studeren ln de avond). Zeven jaar lang een aantal avon den per week naar school, plus de studie thuis, is niet op te brengen, aldus het actiecomité. Vooral niet voor het gezin en het werk. Als het nou ook nog gaat om een eerste graads-bevoegdheid duurt de studie wel tien jaar. ADVERTENTIE OVERLEDEN In Blaricum is op 79-jarige leeftijd overleden de gynae coloog prof. dr. B. S. ten Berge, die grote bekendheid verworven heeft door zijn publikaties in onder meer buitenlandse tijdschriften. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Gezocht: honderdduizend lachende vasters. Reacties op vastendag: prik wordt water en wh,isky wijn. 0 Interview met C. v. K.- directeur prof. Lammens. Tsjechoslowakije anno 1974. Kalkarweigeraar Smit: we scheppen er een wereldpro bleem bij. 0 Vredesweek mislukt - waarom? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR Abonnementsprijs 23.— per half jaar: 46,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Hervormd Nederland, Een moment uit de christen-democratische samenwerking uit het jongste verleden. Op een verkie zingsbijeenkomst van november 1972 ging het enthousiasme zóver dat de kopstukken van plaats verwisselden, zodat Tilanus (CHU) achter het KVP-bord stond, Andriessen (KVP) achter het bord van de ARP en Biesheuvel (ARP) achter het bord van de CHU. Van onze Haagse redactie DEN HAAG/PARIJS Nederland wil de maximumsnelheid op auto snelwegen in ieder geval aanhouden tot februari volgend jaar. wanneer de proefperiode van een jaar is voltooid. Het is echter niet uitge sloten dat de maximumsnelheid, die momenteel honderd kilometer per uur bedraagt, dan wordt opge trokken. Op de in Parijs gehouden conferen tie van Europese ministers van ver keer is een resolutie aangenomen om te komen tol harmonisatie van de maximumsnelheden. Ieder land kan een keuze maken uit 110. 120 of 130 kilometer per uur. Minister Westerterp zei in Parijs dat Neder land zich voorlopig aan de honderd kilometer zal houden, maa? dat het verlangen naar harmonisatie zwaar weegt. Indien Nederland om die reden tot optrekking van de maximumsnel heid mocht besluiten, zal het toege stane maximum waarschijnlijk niet hoger dan 110 kilometer. Haagse Post: 'Jij bent de eerste buitenlander met wie ik ooit heb gesproken. Ik word er helemaal triest van als ik eraan denk dat ik er nooit achter zal komen hoe de mensen bij jullie leven. Misschien zal ik niet eens echt ooit iets van mijn eigen land begrijpen'. Michel Korzec trok voor de Haagse Post naar Rusland om daar gesprekken te voeren met 'op- posititionelen'. Dit omdat het aar diger mensen zijn dan 'gewone' Russen. Het bovenstaande tekende -hij op uit de mond van een arbei der. Ter gelegenheid van dit om slagverhaal een Haagse Post met een kop in het Russisch. Duidelijk wordt wel. dat de Sowjet-Unie met gemak 1984 haalt. A. J. Heerma van Voss sprak met drs. P. Allewijn. die per 1 januari vertrekt als hoofd van de directie gevangeniswezen op het departe ment van justitie. Allewijn: 'Ik ben waarschijnlijk de enige directeur in Nederland die streeft naar het op heffen van zijn eigen bedrijf. Waarmee ik bedoel: als er betere oplossingen zijn om te reageren op delinquent gedrag dan gevangenis straf, moeten we het vooral niet laten. Omdat er zoveel nadelen aan de gevangenisstraf vastzitten'. In deze HP ook aandacht voor de brochure 'Fijn ,is anders' van de Industriebond NVV en de 'Mythe rond Matthijs Maris'. Elseviers Magazine: 'Vreemd: mensen die Trouw lezen en daarnaast ook de Telegraaf <of het Algemeen Dagblad ik schat vijf tot acht procent van onze abonnees tolereren meer van die twee kranten' dan van ons. Men verwacht van ons dat we heiligen zijn. Als die gezindheid niet veran dert zou ze op een kwade dag wel eens de ondergang kunnen bewerk stelligen van de enige grotere pro testantse krant in ons land, die met fouten en gebreken, in de se lectie en belichting van het nieuws, iets probeert te laten doorscheme ren van de waarde van het evange lie'. Aldus directeur O. Postma van Trouw/Kwartet in Elseviers Maga zine. waarin hij 'een gebrek aan tolerantie de hoofdoorzaak noemt van het verval van de christelijke pers'. Hans Sanders (42). nu al weer bij na drie jaar werkloos als voorlich ter en p.r.-man, vertelt van zijn martelgang om een nieuwe baan te vinden. In die tijd heeft hij drie honderd m aal gesolliciteerd, maar nog steeds zonder resultaat. San ders: 'Ik ben blij met het geld dat ik van de maatschappij krijg, maar het liefst zeg ik: geef me werk en hou je geld'. Het omslagartikel van EM gaat over Chili met daarbij ook een gesprek met generaal Pinochet van de junta-kliek. De Tijd: 'Heeft Israël nog een toekomst?' vraagt Arie Kuiper zich in 'De Tijd' af. Of. zoals binnenin geformu leerd: Kan Israël blijven staan? Hij zette alle trieste feiten op een rijtje en komt tot de conclusie, dat er voor dit land nog maar één moge lijkheid lijkt over te blijven: kiezen tussen een langzame en een snelle dood. Rob Vermaas was twee dagen in de Eerste Kamer om daar de algemene beschouwingen mee te maken. Hij vindt, dat de Senaat niet hard werkt aan haar overlevingskansen en dat voor de algemene beschou wingen de Eerste Kamer niet be hoeft te blijven bestaan. 'Hetgeen niet wegneemt, dat het twee ge noeglijke dagen waren. Een verruk kelijke vlucht uit de jachtige poli tieke werkelijkheid van de grote politiek'. Verder 'in dit weekblad gesprekken met FC Utrecht-trainer Jan Rab, die 'niet zo rustig is ais hij eruit ziet' en met. autocoureur Jan Lammers ('De langste tijd ben je dood en heel even mag je leven, dan moet je dus een hoop lol ma ken). Vrij Nederland Op de voorpagina van Vrij Neder land kritische kanttekeningen bij twee recente gebeurtenissen: de Bossche politie die een zeventienja rige jongen overhoop schoot en de actie Geven voor Leven. Tessel Pollman sprak met Anneke Goud smit over haar aftreden als Kamer lid. 'Ik vind het jammer, dat ik er nu voortijdig ben uitgestapt. Ik vond het leuk de raderen van de overheid van die kant te bezien en ik heb het gevoel, dat ik zo nu en dan best nuttig ben geweest'. En ook: 'Begrijpen wat Kamerleden zeggen is bijna een vak apart ge worden. en iedereen doet daaraan mee. Persmensen ook. En televi siejournalisten, behalve Ton Plan ken van Den Haag Vandaag. Ze spelen allemaal hetzelfde spel'. In VN ook leesbare interviews van Bibeb en Ab van Ieperen met res pectievelijk filmmaker Johan van der Keuken en filmacteur en -regis seur Peter Fonda. De Groene: Wilfred Burchett legt in De Groene uit. dat president Thieu van Zuid- Vietnam zichzelf heeft* overleefd en dat Washington op zoek is naar een nieuwe man in Saigon. 'Fords advi seurs reizen nu in Zuid-Vietnam stad en land af of ze iemand kun nen vinden die het werk voor hen kan doen. Maar wie het ook moge worden, als hij het stempel 'Made in -USA' draagt zal hij weggevaagd worden, samen met de andere res ten die van de Amerikaanse poli tiek in Indochina zijn overgeble ven'. Jahette vander Hoek blikt nog even terug op een dubieuze actie, waarbij de vrachtwagen chauffeur fungeerde als bijrijder van zijn baas en het nu de vraag is of 'ze in het voetspoor van de werkgevers zullen blijven treden of dat ze zullen kiezen voor een zelf standige verbetering van hun posi tie als werknemer, zoals de vakbon den die nastreven'. De middenpagina's van dit blad gaan over 'Ontwikkelingshulp in de praktijk'. Deze keer wordt Bangla- desj doorgelicht, waar de Neder landse hulp nauwelijks aan de ar men ten goede komt en er van Pronks fraaie bedoelingen ln deze modderpoelen niets overblijft'. Hervormd Nederland: Albert van den Heuvel zet in Her vormd Nederland uiteen op zoek te zijn naar 'honderdduizend lachende vasters'. Dit met het oog op de oproep van de Raad van Kerken, onlangs in Lunteren bijeen. 'Bij die Lunterse vastendag ging het niet om een gedwongen versobering. Wij waren daar niet bijeen als een soort kerkelijke oliesjeiks. Het ging ons niet eens zozeer om 'minder'. Het ging om 'anders'. Ons ging het om een bevrijdende nieuwe levens stijl, waarin we de. stommiteiten van een dolgedraaide welvaarts staat de rug toedraaien'. Bert Aalbers had een gesprek met prof. dr. G. N. Lammens, directeur van het Convent van Kerken (CVK) over zendtijd en evangelie. Lam mens: 'Bij de EO roepen ze vaak: hoe meer zendtijd voor het evange lie. des te beter. Maar radio en tv zijn geen verlengstukken van litur gische of kerkelijke ruimten. Ze zijn cultuurgestalten. Hoe ze pre cies moeten functioneren, daarover is nog lang het laatste woord niet gezegd. Maar wat de godsdienstige uitzendingen betreft: het kan ook teveel worden'. De Nieuwe Linie: 'Al ^aat de top in Parijs ook door. Europa bestaat niet', aldus Gerard van den Boomen op de voorpagina van De Nieuwe Linie, daarmee te vens zijn twijfel uitdrukkend of er uit Parijs met deze topconferentie nog wel iets goeds kan komen. Gerard de Bruijn interviewde de man achter het Medisch Comité Nederland-Vietnam (MCNV), prof. dr. Jaap de Haas (74), die zes jaar geleden het comité mede hielp op te richten. 'De Haas: 'Mijn motiva tie?. nee, woedend is niet het goede woord. Niet medeverantwoor delijk willen zijn.want wie zich tegen zo iets niet verzet draagt mede-verantwoordelijkheid. En vooral ook wetend dat de hulp goed terecht komt.' Verder in DNL een gesprek met de kersverse voorzitter van de PPR. Ria Beckers. Zij vindt het gevaar lijk dat het gezicht van de partij momenteel teveel door één figuur Bas de Gaay Fortman wordt bepaald. Diens twijfelachtige pro- Zuid-Afrika en antl-abortus-le- galiseringsstandpunten gunt zij hem echter sans rancune. 'Schor- singsprocedures als bij de PSP zou den bij onze partij niet mogelijk zijn. Ik vind het juist belangrijk dat een partij haar leden geen dek- patroon oplegt: dat niemand ge dwongen kan worden op te stap pen, omdat-ie er een andere me ning op nahoudt*. Accent: Tot slot dan Accent, dat verheugd meldt, dat het blijkt te zijn goedge keurd door het Simplisties Verbond, dat 'vorige week orts omslag een halve minuut in beeld hield. Fijn'. Maair ook, een gesprek met mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), die van mening is dat 'Vrij ondernémen een vorm is van de mocratie'. Dietert Molanus schrijft over 'drin kers. die de wereldhonger kunnen stillen'. Dat heeft althans dr. Jean Meyer, als hoogleraar verbonden aan de universiteit van Harvard ln Massachusetts becijferd. 'Als alleen al in VS mindér zou worden ge dronken. zouden wel 40 miljoen mensen gevoed kunnen worden met de grondstoffen waaruit alcohol wordt bereid.' Mayer: 'Ik preek geen alcoholverbod, maar probeer alleen te bewegen tot beperking'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9