Je bent niet zómaar een goede, aanvaardbare sint dichtbij _^mroeritaar Herinneringen van een tabberddragér pmraal akkoord mbtenaren te ruk: nog geen ejaardennota t fsluiting van osterschelde lat gewoon door Zon voor Sint weerrapporten eis en vraag, 't mag vandaag ezelclub overlast laatste nieuws VJw, KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 een beetje treurig dat werkge- werknemers elkaar niet heb- unnen vinden in het centraal ird. Als de partijen in de econo- ie crisissituatie waarin wij terecht gekomen en waarin wij zelfs jr dreigen af te glijden nog niet ringende aansporing zien om het fe worden, welkè omstandigheden lan nog denkbaar waaronder zij ireid zijn bij elkaar te komen? 'onderlijke is dat wat de materië- [istpunten betreft de kloof tussen ngevers en werknemers met tien- da^an procenten moet worden ge- zij}1' *n bedrijfstakse onderhan- sjiegen die nu zullen moeten begin- maaizou de loonkostenstijging waar- *anide vakbeweging in een centraal inaf»rd genoegen wilde nemen, ge- telijk overschreden kunnen wor- i ej Ge'ukkig heeft NNW-voorzitter haaj van zijn voornemen tot 'prijs- 'veir"' afgez'en' nu ^ct kabinet-Den is te gaan werken aan een Bovendien is de soefcweging evenzeer: gelukkig mP'an' een gecoördineerde actie te waarin de REM nog doelmatig humorden gebruikt. ben moet het ietwat onrustbarend {en geacht dat de werkgevers de ksie over wat we de immateriële ïgens van de vakbeweging zijn noemen, min of meer stclselma- fhouden. Over zaken als open- eid van inkomens en inspraak bij teringsbeslissingen, maar ook ver- g van inkomensverschillen is hen nog geen werkelijk open ek mogelijk geweest, ezien de openbaarheid van inko- een voorwaarde is voor het nensbeleid dat het kabinet-Den <jprr>~wil gaan voeren, zal er nu niets s meer op zitten dan dat minis- oersma op dit punt een oplossing ikt. Het kabinet zal om een en voorlopig begin te maken iij zijn gedachten eens moeten gaan over de mógelijkheden van ige-legging' van inkomens die inder een CAO vallen. Een der- 'j systeem zou zowel degenen ^eze gegevens moeten prijsgeven J^gnnderen, die,er van willen kenn-is- X/ftn, in staat stellen aan nieuwe e Jfmijdelijke regels en omstandighe-, cV|te wennen. |en slotte: CNV-voorzitter Lanser I gesuggereerd, de vraagstukken irincipiële-aard die het bedrijfsle- fop de lange termijn gescheiden {en 'te houden inkomenspoli- ■™~*j nivellering, democratisering van jteringsbeleid onderwerp te pn van een diepgaand beraad tus- fwerkgevers en werknemers dal onttrekt aan de jaarlijkse strubbe- over' centrale afspraken. Wij in dat de gesprekspartners in het ijfsleven deze suggesties ter harte n nemen. is nu wel in afdoende mate lelijk geworden dat de vakbewe- 1 met haar wat dieper liggende ken geen stap verder komt door |e koppelen aan de onderhandelin- I over de jaarlijkse loonstijging. kan zelfs zeggen dat het loon- Öeg bet principiële overleg tussen reevers en werknemers frustreert tn dat in een tijd waarin een zo d en open mogelijk gesprek over Jgrondregels van de samenleving r dan ooit nodig is. HAAG De tweede nota over bejaardenbeleid wordt voorlopig niet bij de Tweede Kamer in- lend. Minister Van Doorn deelde eren mee. dat de afdelingen van lepartementen. die over het be- denbeleid gaan. het zo druk ben. dat de nota pas in maart april gereed zal zijn. Maar het ook wel later worden, rouw Hannie van Leeuwen P) toonde zich zeer ontstemd dit antwoord. In het verleden de minister namelijk beloofd, de Kamer de nota in deze tijd istreeks de jaarwisseling) zou vangen. Vooral van de kant van ARP is bij verschillende gele heden aangedrongen op een ede nota over het bejaardenbe- in de komende vijf jaar om te eiken, dat er meer voor bejaar- wordt gedaan en er meer een- in het beleid komt. De ARP 1st meet gerichte maatregelen r de groep van bejaarden, die eveer vijftien procent van de be- cing omvat. Nu straks weer het 'Hoor, wie klopt daar kind'ren' wordt aan geheven, moet ik denken aan het jubileum, dat ik nooit ge vierd heb. Dat ik ook moeilijk kon vieren. Ik heb namelijk vijf entwintig jaar lang in late no vemberdagen en vroege decem berdagen de tabberd gedragen en de mijter op gehad. Het bedrijf, dat meent van mijn diensten gebruik te moeten maken, heeft jaren geleden mij een Sint Nlcolaascostuum laten aanmeten. Ik kon precies aangeven hoe ik het hebben wilde, want daarvoor was ik al enkele jaren, zij het telkens in gehuurde costuums. opgetreden. Al zeg ik het zelf: ik heb ervaring en stel ook hoge eisen aan mijn Piet. In de loop van de tijd heb ik ettelijke Pieten gehad, die bij mij immer een, soort van examen moes ten doen. Bij zo'n costuum moet je op allerlei dingen letten, het witte onderkleed moet soepel zitten, de tabberd goed sluiten en de zware mijter moet een binnenmuts bezitten, waardoor die niet op je hoofd drukt. Dat neemt niet weg. dat ik aan de avond van iedere dag van optreden, een juweel van een hoofdpijn had: Ik heb altijd, op het standpunt ge staan, dat je niet jezelf moet zijn, je bént de Sint. Je bent een eer biedwaardige. vriendelijke oude heer, nooit een boeman voor de "kinderen. Je krijgt ook een heel goede kijk op het 'kleuterwerk'. Vaak kon ik. als er een rij drie turven-hoog kwam opmarcheren, achter mijn wit-gehandschoende hand tegen mijn zwarte dienaar zeggen: 'Dat meisje daar, durft een liedje te zingen en dat jongetje daar is bereid een deuntje te hui len'. Machtspositie Weet u wel. dat je achter je schmink en je baard een enorme machtspositie klint innemen? Ik herinner me hoe we in die eerste naoorlogse jaren een groot perso neelsfeest hadden, compleet met de chefs en de directie. Er was een jongste bediende, op wie ik nogal gesteld was Hij heette Herman en ik riep hem naar voren. Ik vroeg hem wie zijn chef was. 'Die meneer moet dan maar even hier komen', verordineerde ik. Toen gingen steevast de meisjes gieche len. Ik vroeg de chef óf hij tevre den was over Herman. Wat kon de man, in deze omstandigheden an ders doen, dan braaf; 'Ja, Sinter klaas' zeggen. Daarna liet ik" de directeur opstaan en stelde hem ten aanhore van hec gehele perso neel voor Herman een opslag van vijf gulden te geven. En wat kon zo'n directeur anders doen. dan glimlachend met het voorstel in stemmen? O. je kunt nog veel meer doen als Sinterklaas. Ik informeerde bij de kinderen of hun vaders er ook wa ren. Natuurlijk waren die meegeko men. Heel liefjes vroeg ik dan. wie van de kinderen een vader had. die heel goed kon zingen. Natuurlijk waren er dan altijd -wel een paar. die trots hun vinger op staken. 'Nou ga jij je vader dan maar eens halen, dan mag die voor Sinter klaas een fijn liedje zingen'. Zo'n kind kwam dan triomfantelijk •met pa opdraven. Er waren vaders, die mij goed kenden en dan zacht jes de Sint een scheldwoord toe voegden, zoals: 'schoft, kén je wel!' Ik zei dan: 'Wat zegt u daar. ik heb het niet verstaan'. Het was uiteraard niet passend de bejege- AIs Sinterklaas bij het vallen van de schemering op de vlakte van Zcbulon. tussen de verlichte Karmel en de sombere toppen van de Libanon. Dat was een onvergetelijke ervaring. Ik stond daar gereed om een bezoek te brengen aan de Nederlandse kibboets Nes Ammim. waar ook kinderen uit de omliggende ki- boetzim waren genood. Met een vorstelijk bedrag op zak om de Nederlandse nederzetting in staat te stellen er een nieuw paviljoen bij te bouwen: opbrengst van de Sinterklaasactie van onze krant in 1967. Men hield bij een bananenplantage een schimmel gereed, aan de teugel gehouden door een zekere Hassan. Maar hel paard werd schichtig vanwege het rood van mijn tabberd. De organisatoren van mijn intocht wilden geen risico nemen en daarom reed ik op een inderhaast aangevoerde landbouwtrekker, botsend over de vlakte naar de kibboets. Honderd donkerogige kinderen zagen verbaasd toe. De vaderlandse sfeer Sinterklaasliederen ont brak geheel. Ze zongen wel een vers. dat me als een soort 'Salem maleikum' in de oren klonk. Mijn troon was versierd met fris najaarsgroen, gelardeerd met trossen fruit. Het werd een onvergelijkbare Sinter klaasviering. waarvan de kinderen weinig of niets begrepen. Maar de geschenken veroorzaakten een zelfde geestdrift als in Nederland het geval geweest zou zijn. ning hardop te herhalen. De pa's mochten dan voor de microfoon hun lievelingsliedje 1 zingen, niet zelden tot groot vermaak van 'de aanwezigen. Ik toonde me dan na afloop allerminst krenterig en be- loónde de zanger bisschoppelijk met een pepernoot. Ook moeders ondergingen hetzelfde lot. Opvoeding Op zo'n feest wordt Sint altijd als de grote opvoeder te hulp geroepen voor kinderen, die slecht eten, die geen boodschappen voor hun moe der willen doen. die een broertje of een zusje plagen. Dan willen de ouders graag, ddt de Sint verma nend de vinger opheft en een standje uitdeelt. Nee. ik heb daar nooit van gehouden, want Sint wordt dan maar al te gauw de boeman. Ik blijf volhouden, dat hij de kindervriend moet zijn en blij ven, wiens komst alleen maar vro lijkheid veroorzaakt. Ik had dan de gewoonte de klach ten minzaam aan te horen en de ouders mee te delen, dat ze hun kinderen dan maar beter moesten opvoeden. De vaders en moeders waren dan wel teleurgesteld in deze Sint, maar de kinderen niet. Och ja, er zijn zo duizend-en-één ervaringen te vertellen. Mijn erva ring is ook. dat ouderen Sinter klaasfeesten soms slordig voorbe reiden. Sint en Piet moeten er piekfijn uitzien, netjes in de kleren. Piet moet alleen een zak met cadeautjes bij zich hebben, verdere diensten moet de zak van Sinterklaas niet doen. Ik heb nooit kinderen, wel volwassenen, in de zak laten stop pen De komst van Sint en knecht moet verrassend zijn. Ik heb mijn Piet wel eens op een autostep. of Op rolschaatsen de zaal laten bin nenkomen. Bij een feest voor vol wassenen heeft men mij 'op een brancard binnengedragen met een been, dat een halve meter dik met lakens was omwonden: Sint was van zijn paard gevallen, weet u. Op het toneel stond een bed. waarin ik behoedzaam werd neergelegd. Ja. de Sinterklaastijd kan een reuze gezellige tijd zijn. Naarmate we .ou der worden, verheugen wie ons meer en meer in -Ie vreugde van de kinderen, vooral in die van de kleintjes, die met een welhaast hei lige ernst het feest en de komst van de Sint ondergaan Voor groot ouders is het een vreugde om klein kinderen te hebben. En de vreugde tijdens de Sinterklaastijd is dubbel zo groot als ze in de gelegenheid zijn op gepaste wijze aan het feest deel te nemen, zonder dat ze - wat in deze tijd nogal eens voorkomt - door Jan Roelfs de kinderen overladen. Zowel voor jongeren als voor ouderen moet het een feest van eenvoudige suprises blijven. Goed. de een kan beter dichten 'dan de ander. Gedichten maken we voor ouderen, kinderen geven niets om een versje, die pak ken gretig hun cadeautje uit, dat is voor hen hét belangrijkste. Toen onze kinderen wat groter werden, drong mijn vrouw er bij mij op aan afscheid te nemen van de tabberd en de mijter Er moest gezocht worden naar iemand, die mijn postuur had om de rol over te nemen. De kinderen gingen vragen: 'Waar is pappa toch? Die moet maar altijd werken als we naar het Sinterklaasfeest gaan'. Welnu, de laatste keer had een bedrijfsgenoot van mij de belang rijke taak overgenomen. Ik had er op gerekend, dat ik prompt bij zijn stoel zou worden geroepen, want ik was overtuigd van zijn revanche, omdat ik hem bij vroegere gelegen heden meermalen had laten zingen. Ik had een bundel Sinterklaaslied jes onder de arm en had niet ver keerd gedacht. Of ik maar bij Sinterklaas wilde komen. Dan moet je dat ook spé len. Wat angstig en bedremmeld naar voren komen, met een wijde boog om Piet heenlopen. De kinde ren hebben dan de grootste pret. De nieuwe Sint zei: 'Zo, zo. ik heb u al jaren op mijn feest gemist, waar bent u toch geweest?' 'Ja. ziet u. weet U Sint', hakkelde ik. 'ja, dat komt zo. ik moest altijd de afwas doen, begrijpt u wel?' 'Niks van waar. niks van waar.' schreeuwde mijn dochter uit de zaal. Enfin, ik moest een versje zingen, deed dat expres verkeerd en moest het overdoen. Ik gaf Piet een hand, want dat hoort er altijd bij en kwanj met een pepernoot in de zaal terug. Later vroeg de Sint aan mij of hij het goed had gedaan. Ik trok een ernstig gezicht, want per saldo had ik er al een kwart eeuw opzitten, klopte hem op de schouder en ant woordde: Voor een beginneling ging het best, je moet natuurlijk nog heel veel leren. Je bent niet zo maar een goede aanvaardbare Sin terklaas. Dat vergt tijd. 'Hoor. wie klopt daar kind'ren?.. In ieder geval heb ik 's avonds geen hoofdpijn meer. 3DELBURG Begin volgend jaar rdt begonnen met het graven van iwputten in de monding van de Ijtterschelde. In deze bouwputten, jarvoor men een tijd van 1 jaar ikt nodig te hebben, wordt de •mstuw van de caissondam ver eerd en ingebouwd. heeft minister Wester terp in ldelburg bekend gemaakt. Zoals ;end heeft de regering enige tijd eden in principe beslist, dat de ujsterschelde zal worden afgesloten >r een stormstuwcaissondam. De initieve beslissing valt pas over der half jaar, als onderzocht is of oplossing technisch en financieel d^lbaar is. In' Zeeland vreesde men de afsluitingswerken de komende derhalf Jaar volledig stil gelegd iden worden door deze beslissing, minister heeft dit misverstand ensdagavond uit de weg geruimd. di ate *1 ard-jiri koe roet i ei£ alv< :kei tus- ge- ooi legi - of ?la- Van ome weerkundige medewerker Na de passage van een koufront met regen verwent de natuur St. Nicolaas vandaag met wat zonnige perioden. We leven nu in een wat koudere westelijke tot noordweste lijke circulatie yan de oceaan, waarin ook enkele buien tot stand komen. Later in de week is er opnieuw een warmtefronlstoring te verwachten met wat regen of mot regen. Het weerschip J ten westen van Ierland rapporteerde gistera vond alweer 7/8 cirroslratus ofte wel melkachtige sluier, die regen aankondigt. Stations in zuid-Ier land registreerden gisteren vier tot vijf uren zonneschijn en iri west en noord-Ierland één tot drie uren. Van het westelijk front overigens geen nieuws: de luchtdruk blijft hoog van de Azoren tot de Balkan met duidelijk maximum van 1.037 millibar bij het weerschip K ten westen van Biskaje en boven Noord-Por tug al. De barometers staan daarentegen laag bij de Noorse kust, te weten 065 mb. en bovendien nabij Spitsbergen. Bij de St. Lawrencebaai sloeg een nieuwe stormdepressie van 978 mb. een noordoostelijke koers in. Uit Rusland geen imponerende ho- gedrukontwikkelingen, ergovoor eerst geen gevaar voor een felle kou-inval a la 1946. Op IJsland kwam op de meeste stations giste ren een ijsdag tot stand met maxi mum-temperatuur onder nul. Het station Slpkkisholmur in het wes ten gaf een maximum van slechts - 5 graden Celsius. Aan de zuidkust kwam gisteravond een sneeuwstorm voor uit het west-noordwesten, en dat allemaal vanwege het rigoureu ze gedrag van de depressie bij Spitsbergen. November leverde in De Bilt een Amsterdam licht bew 10 2 De Bilt onbew 10 4 Deelen zwaar bew 10 3 Eelde licht bew 9 4 Eindhoven zwaar bew 10 3 Den Helder onbew 10 3 L2i. R'dam licht bew 10 3 Twente regen 9 4 Vllssingen onbew 10 4 Zuid-Limburg regen 9 2 Aberdeen regenbui 5 3 Athene onbew 15 0 Barcelona onbew 15 0 Berlijn zwaar bew 11 0 Bordeaux- zwaar bew 13 0 Frankfort geheel bew 9 0.1 Genève onbew 10 0 Helsinki regen 4 0.1 Ihnsbruck onbew 6 0 Kopenhagen regen 8 2 Lissabon onbew 18 0 Locarno onbew 11 0 Londen onbew 12 0 Luxemburg motregen 6 0 Madrid licht bew 17 0 Malaga half bew 10 0 Mallorca onbew 17 0 München onbew 9 0 Nice geheel bew 16 0 Oslo geheel bew 8 1 Parijs regen 12 0.1 Rome onbew 14 0 Wenen licht bew 9 0 Stockholm regen f 1 gemiddelde etmaaltemperatuur van 6.5 gr. C. op (afwijking 0.6). Gemiddelde dagelijkse maxima en minima respectievelijk 9.3 0.5) en 3.5 0.5). In De Bilt scheen de zon vierendertig uren (50) en regende het gedurende negenen tachtig uren tegen 57 normaal. Ge middelde herfsttemperatuur De Bilt: 8.7 gr. C. (-14 gr. C). De laatste tiveeèneenhalve eeuw was slechts dertien procent van alle herfsten kouder en (dus) 87 pro cent warmer. Herfst-zonneschijn: 243 uren (-55) en duur van de neerslag 232 uren (-89). November is plaatselijk op de Brit se eilanden natter geweest dan in Nederland: Eskdalemuir in Zuid west-Schotland 199 mm. het vlieg veld Gatwick bij Londen 162 mm, Stornowaj/ np de Hebriden 153 mm. Bournemouth aan de zuidkust 151 mm. Kew in Londen 138 mm en Lerwick op de Shetlands 128 mm. Drogere stations waren Birming ham met 61 mm, Aberdeen 73 mm. Dublin 5S mm tegenover Belmullet en Malin Head in Noord-Ierland met 128 en 131 mm. water. Gibral tar leverde een extreem droge no vember met maar 8 mm regen (normaal 144), record-laagte over op z'n minst de laatste dertig jaar. onder redactie van loessmil Je weet: zoiets kan eigenlijk niet, zoiets gebeurt niet echt. Maar wat doe je als eenoude man 's nachts plotseling tegen je zegt: je vraagt maar wat je hebben wilt, iets voor jezelf, voor het land, ik zorg wel dat het er allemaal komt; mijn baard staat er voor garant. Nee, 't was niet vader Abraham, die geeft niet alles af. Het was de echte Sinterklaas met mijter, tabberd, staf. Goed, dan gaan we maar van start: in Zeeland is alles doornat. Krijgen wij dan volgend jaar toch ons zakje patat? De Zeeuwen komen er niet meer uit en als dat allemaal waar is geef ze daar dan ten minste gauw een nieuioe commissaris. Een miljoentje of wat komt uit stekend van pas voor al die werkeloosheid. Helaas is een baas geen Sinter klaas en u kent des bedrijfslevens broosheid. In elk geval graag een stevige rem omdat het zo langer niet gaat. Nog even zo door en dan komt het zo ver: zelfs het kabinet staat op straat. En dan de metro, Sinterklaas, waarmee Amsterdam zit opge scheept. Die ondergrondse, weet u wel waar Lamm ers zo mee dweept. De Nieuwmarktbuurt is nog ta melijk' gaaf zolang we '74 schrijven. Ongeacht of die metro naar 't station gaat of niet: kan dat nou niet zo blijven? Er is nog eo ontzettend veel meer: het huizentekort, de vervuiling, een Ajax dat alsmaar verliest, de regen, de verzuiling. Helaas, het bleek toch maar een droom. Het beeld was al aan het verva gen toen Sinterklaas al wegstervend riep: hou es op met al dat vragen. Denk ook eens aan die tehuis kinderen al zijn ze ver van je bed. Geef iets voor hun speelplaatsen, voor de aktie van Trouw/Kwar tet! (zie ook: ezelclub). De ezel. naar ls aangetoond, heeft nooit bij Sinterklaas ge woond. Het dier is zwaar gediscrimi neerd en daardoor veelal gefrustreerd. Geen mens die zich met hen op de daken waagt. geen wonder dat ie zich bokkig gedraagt. Het paard wordt over het paard getild al heeft het dat misschien niet gewild en geen Sinterklaas £ul je dezer weken over een ezel horen spreken. Gelukkig is er nu in ons land (we hebben dat uit de eerste hand) een club voor ezels opgericht. Eigenaars en liefhebbers vinden het hun plicht om een stamboek voor ezels te creëren, want er zijn nogal wat dames en heren die ezels houden voor hun ple zier. gewoon, in plaats van een ander huisdier. Ze rommelen dan maar zo'n beetje an, wel leuk ,en aardig, daar niet van, maar vandaar dat ze een stam boek behoeven om de kwaliteit van de ezels wat op te schroeven. Er zijn al honderd vrouwen en mannen die zich voor dat stamboek in gaan spannen. Als voorzitter kwam uit de bus dr. Florschutz. een botanicus. Naar zijn voorzichtige schatting zouden we hier al wel tweehonderd ezels houden. Die man weet er alles van. want hij heeft zelf drie ezels in de wei. Het paard wordt vandaag zwaar overschat, maar ook een ezel wil wel eens wat. Voor minister Van der Stee viel het allemaal niet mee, want heel Zeeland is kleddernat. Hoe zit het met ons zakje patat? De zingende Osmonds kunnen wel wat maar ze zijn een last voor hun eigen stad. De bure^n. allerminst bevriend, hebben bij de rechter een klacht ingediend. Want of het donker is of-licht de mensen doen geen oog meer dicht: de blèrende tiener-fans voor het hek maken de buren knetteVgek. En nu Wayne (23) Osmond van plan is te trouwen zijn noch de Osmonds, noch hun fans meer te houen (Wayne stapt over een week het huwelijk in met een schoonheidskoningin). In Los Angeles gaan ze nu vra gen om al die tieners weg te jagen, plus een schadevergoeding van een dik half miljoen, voor minder willen ze het niet doen. Dat lijkt erg veel om eruit te halen maar de Osmonds kunnen dat, best betalen. In elk geval is de rechter meegaand een aardig cadeautje in deze maand. als sinterklaas zich niet vergist ging het akkoord goed in de mist maar duisenberg kwam met een plan daar wordt haast ieder beter van althans: het spaart ons centen uit en dat is ook een leuk geluid voor wie de fiscus wel niet haat maar ziet als een noodzakelijk kwaad en in de oosterschelde gaat het sluitwerk dóór men blijft paraat 'Je snapt niet. hoe hij sommige dingen voor elkaar krijgt'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7