Een halve eeuw muziek: 'wonderlijk album' van de vijftigjarige NCRV EEN WINTER VOL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Dagrecept Hulp Ford gevraagd voor behandeling van Russische arts Verscheurd en desolaat i Tegen militairen ook in beroep celstraf geëist Mond- en klauwzeer op 2 Brabantse bedrijven j Door vrachtauto gegrepen CATHERINE GASKIN Skoda zestien pet duurder TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 BINNENLAND RADIO-TV SMIDJE VERHOLEN I —TTT door Riet Diemer BAARN Bij al de feestelijkheden van de jubileum-vierende NCRV zou haast in het vergeetboek raken dat er een poosje terug een album met twee langspeelplaten uitkwam met muziek-toppers uit een halve eeuw omroeptijd. Op de hoes van 'Een halve eeuw in muziek,' zoals de plaat heet, wordt gesproken over een 'wonderlijk album' door de variatie, en dat is ook zo; de speelruimte van de NCRV is door de loop der jaren 'wonderlijk' ruim geweest in de allerbeste betekenis des woords. Waar zul je vinden, zoals in dit album dat de echte onvervalste stem van Johannes de Heer op de eerste groeven, staan tegenover de herkenningsmelodie van Swiebertje op de laatste groeven? Met de toe passelijke overgang van 'dat kan toch allemaal maar' van Farce Ma jeure. Om een te ridicule indruk te ver mijden: tussen 'Heer wees mijn gids' en Swiebertjes-song ligt wel een klein uur lutstertijd naar weer heel andere muzieksoorten. Het al bum verdeelt ze in vier soorten. Op plaat 1 kant A, religieuze radiomu- ziek uit de begintijd, maar ook van nu. Op plaat 1 kant b. klassieke muziek voor radio. Op plaat 2 kant c populaire radiomuziek. Op plaat 2. kant d, bekende televisie-num mers. De repertoire-opbouw laat duidelijk zien datgene, wat al vele malen naar voren is gebracht, dat de be ginjaren niet zo cultuur-minded waren. Het bleef bij gezongen ker kelijke muziek en gepaste aandacht voor de bekende klassieken. Pas later werden de vleugels wijder uit geslagen en uit de keus van soms moderne en minder bekende of herontdekte werken bleek dat er van ruimtevrees niet zo'n sprake meer was. Het album geeft van dat laatste nauwelijks bewijzen en dat mag wel als kritiek gelden: er is niet zoveel aandacht besteed aan het recente verleden. Maar vooral voor oudere NCRV- kenners moet het een belevenis zijn niet alleen nog eens de stem van Jdhannes de Heer te horen en authentiek orgelspel van Jan Zwart te beluisteren, maar ook authentie ke opnamen van het Jo Vincent- kwartet te bezitten. Behalve uit de ze sopraan bestond het kwartet uit Theodora Versteegh. alt. Evert Mie- dema, tenor en Willem Ravelli, bas. Ze zingen 'Geloofd zij God met diepst ontzag'. Toen is zoiets ook voor luisteraars van nu een interes sante ervaring. Verwend als wij zijn met perfectio nisme op technisch gebied valt van dergelijke oude opnamen, hoe goed ook geconserveerd, op. dat er hier en daar naar onze begrippen wel wat aan het geluid schort. Toch proef je uit die echte ruis, die er zo bij hoort, de sfeer van vroeger hele maal. Dat geldt zelfs ook nog voor 'Van u Heer is het Koninkrijk', het NCRV-lied, waarmee jarenlang ie dere NCRV-uitzenddag werd begon nen. Musicus M. GeerUik Bakker, nu als directeur van de omroep anders werkzaam, dichtte het in dertijd. Voor versere herinneringen zorgt het 'Gloria patri et fillo et spiritui sancto' van Handel, perfect gezon gen door het NCRV-vocaal ensem ble van Marinus Voorberg, met me dewerking van het Amsterdams Ka merorkest. Dit orkest gevormd uit leden van het Concertgebouw Or kest heeft met Voorberg vele malen voor de NCRV-microfoon gemusi ceerd. Radio en TV Een aparte plaats nemen de radio- en televisie-tunes in. De meeste werden speciaal gecomponeerd. Dolf van der Linden speelt met zijn Metropole Orkest herkenningsmelo dieën van bekende radioprogram ma's zoals mastklimmen, spraakwa terval. steravond en radiokrant. Hetzelfde orkest verzamelde op de achterkant van de tweede plaat be kende wijsjes van de televisie, zoals 'Dat is uit het leven gegrepen', 'Stiefbeen', 'Edy Ready Go', 'Her kent u deze melodie' en 'Bartje.' Wessel Dekker met 'Vrij en Blij' en Lex Karsemeijer met Sweet Six teen' en 'Pro musica' (voor als je geen zestien meer kon blijven) vormden een hoofdstuk apart in de ontspannende muziekprogramma's. Als onbekroonde toppers springen 'Hoor de muzikanten', alweer mét ruis. en Peter (Ik ben verliefd) eruit. Bijdragen op de laatste kant van de laatste plaat hebben voor een groot deel te maken met televisie-feuille tons en erkende programma's. Daarom het Westlands Mannenkoor onder leiding van Piet Struijk met het liedje uit 'De Glazen Stad'. Zo'n tien jaar geleden door Willy van Hemert gemaakt. Besloten wordt Jo Vincent, in de jaren dat zy veel voor de microfoon zong. Van een verslaggever DEN HAAG Ruim driehonderd Nederlandse artsen hebben in een brief de Amerikaanse president Ford gevraagd zijn invloed bij de Russische autoriteiten aan te wen den om een betere behandeling ge garandeerd te krijgen van de arts Michael Stern. Stern zit in afwachting van een proces in een gevangenis in de Oekraïne en wordt volgens de Nederlandse artsen slecht behan deld. De aanklacht luidde aanvan kelijk 'aannemen van steekpennin gen' maar later is bekend gemaakt dat zijn arrestatie verband hield met de plannen van zijn gezin om naar Israël te emigreren. De Russische natuurkundige Andreï Sacharow heeft in een verklaring over dokter Stern geschreven dat het op handen zijnüe proces een 'anti-semitische provocatie' is en dat de aanklacht medisch, ethisch en legaal ongegrond is. De autoriteiten willen met het proces nationale tweedracht zaaien en joden, die het land uit willen angst aanjagen, aldus Sacharow. die de zaak in strijd acht met de geest van het verdrag tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde- Sta ten over de verruiming van het emigratiebeleid voor Russische jo den. Met een indringende reportage heeft Kenmerk niet alleen beelden i getoond van de desolate toestand waarin aartsbisschop Makarios Cyprus zal aantreffen, maar ook iets voelbaar gemaakt van de j verscheurdheid op dat mooie eiland. Je wordt aangegrepen door het verdriet van de Grieks- Cyprioten, even hardverscheurend in het Turkse deel. En de tragedie blijft dat er geen enkele zekerheid bestaat voor een rustperiode van wat langere duur in dat deel van de wereld. Omdat nog een andere, even oude vete het vuur voor een grote brand aanblaast. De tweede aflevering van de Ikor- serie heeft minder indruk op mij gemaakt dat de eerste, die de dood tot onderwerp had. De aangekondigde vraag: wie wordt zwaarder gestraft, de in de gevangenis zittende vader of zijn gezin, is nauwelijks gesteld. En het antwoord is blijven hangen tussen l een paar tegengestelde liedjes die v door dezelfde persoon werden 4 gezongen. Dramatisering van een dagelijks voorkomend gegeven. t zodanig dat de kijker er zich bij i. betrokken gaat voelen, Is zeer moeilijk. Johannes de Heer. zoals op veel zaterdagse tv-avonden gebeurt met het enthousiaste jon gerenkoor en orkest 'The Rivals' van Rob van Dijk met 'Nobody knows the troubles I've seen'. Jam mer dat waar de meeste opnamen, hoe oud ook. toch behoorlijk gaaf zijn. nu juist een paar onregelma tigheden op deze kant van de plaat staan, waarschijnlijk door haast werk. Toch voor veel mensen, mu zikaal of niet. een plaat om te bezitten. Hij kan besteld worden bij de NCRV te Baarn bij overmaking van 18.50 op giro 850.000 met vermelding 'een halve eeuw muziek.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft straffen van één tot drie maanden onvoorwaardelijke mili taire detentie geëist tegen dertien dienstplichtigen die in Suriname weigerden na diensttijd hun uni form te dragen. In Nederland en Suriname is het toegestaan in de vrije tijd burgerkleding te dragen met uitzondering van de grenspost Albina waar de dertien waren gele gerd. Deze dienstplichtigen vonden de uitzondering voor hun legeronder deel onzin en weigerden het bevel hun militaire uniform aan te trek ken. op te volgen. De krijgsraad in Paramaribo veroordeelde de weige raars hiervoor tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, een straf die verder ging dan was geëist. De dertien gingen in beroep bij het HMG. De advocaat fiscaal, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst be schuldigde hen er gisteren van mis bruik te hebben gemaakt van een relatief grote vrijheid in het betref fende onderdeel. Tegen twee dienstplichtigen die hij als opruiers zag. de 25-jarige geoloog drs. A. L. H. en de 2l-jarige theologie-stu- dent G. P. O. eiste hij drie maan den en de rest kwam er al naar gelang hun rol in het conflict met twee of een maand af. De verdediger van de dertien mr. R. H. Schutte vroeg vrijspraak om dat de uitzonderingstoestand in de grenspost volgens hem een dwaze zaak is. Volgens hem heeft staats secretaris Stemerdlnk in een brief aan de Vereniging van Dienstplich tig militairen uitgelegd dat militai re kleding in de grenspost ook 's avonds noodzakelijk is om de mili tairen te onderscheiden van moge lijke smokkelaars. Het HMG zal woensdag 18 december uitspraak doen. Naar aanleiding ran het grote 4 succes met Geven voor Leven, heeft de NCRV de tijd even terug gedraaid naar eerdere acties voor een goed doel. Het werd vooral een leerzaam programma door een discussie tussen figuren die dergelijke acties hebben gevoefti en vanwege de cijfers en feiten die nu eens naast elkaar werden gezet. In de afgelopen dagen is nog al eens de opmerking geplaatst dat zo^n inzameling voor de kankerbestrijding wel mooi Is. maar dat we ook eens wat meer aan de mensen buiten onze grenzen moeten denken. Wel. er zijn grote acties geweest voor India, Pakistan, Bangladesh, Honduras, Blaf ra en de Sahellanden, los dus van wat de regering deed. Een andere veronderstelling is. dat we alleen maar geven, als er één of andere bedelaar op de sen timenten begint te werken. Maar zonder dat daar tam-tam over wordt gemaakt, geeft het Neder landse volk jaarlijks ongeveer twee honderd miljoen voor allerlei hulpbehoevende'groeperingen en landen. Dat we pas iets gaan doen voor medemensen, als er driftig aan de bel wordt getrokken, of wanneer we ons geweten willen sussen, is ook al aan twijfel onder hevig. want zowel mevrouw KJompé als Mies Bouwman en Jan Filtus onderstreepten de symptomen van toenemend verantwoordelijk heidsbesef. Het zijn vooral jongeren die in stilte veel voor andere mensen doen. Dat de problemen die het dichtst bij huis liggen, ons het meest raken, is een logische zaak, waarover we niemand iets behoeven te ver wijten. Dat weet iedere kranten lezer. Maar we kunnen het wel leren om ons voor de verderweg levende mensen te gaan interes seren. Om het met Jan Filius te zeggen: over ,ie eigen dijk heen kijken. De uitzending van woensdagavond kan daarbij best een handje hebben geholpen. TON ÏJYDRA Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op twee veeteeltbe drijven in Brabant (Achtmaal en Rucphen) hebben zich enkele geval len van mond- en klauwzeer voorge daan. Minister Van der Stee heeft hierdoor voor gedeelten van Noord- Brabant en Zeeland de enting van varkens en van nog geen twee keer ingeënte runderen verplicht gesteld. Bovendien is tot 21 december een vervoersverbod van kracht'. Ook in enkele Belgsiche grensplaatsen is deze ziekte opgetreden. Van een verslaggever TIEL De 24-jarige mej. M. J. Theijssen is in haar woonplaats Tiel bij een aanrijding omgekomen. Zij stak met haar fiets een voor- rangsweg over en werd gegrepen door een vrachtauto. 33 'Nee. ik heb wel genoeg, dan u'. 'Nou. des te beter, en beloof me niet te piekeren. Ik kom gauw weer eens kijken.ik zit toch aan de overkant van de straat'. En daar mee vertrok hij. Sally ging niet verder aan het manuscript: het be zoek had haar vreemd geroerd. Het was al zo lang geleden sinds zij met iemand had gesproken die ook van Devlin had gehouden. Vreemd dacht Canfield, dat hij ze net toevallig op dezelfde dag allebei zag zijn ex-vrouw Laura en Sally Devlin. Laura reed in een Bentley in Bond Street en ze moest door het drukke verkeer zo langzaam rijden dat hij de auto. lopend op het trottoir, ge makkelijk kon bijhouden. Hij keek een paar keer naar haar. maar zij wierp niet één keer een blik op al de winkelende mensen op het trot toir aan zijn kant. Ze zag er fantastisch uit. Ze was een knap meisje geweest en werd nu een mooie vrouw. Hij bekeek de Bentley en het verzorgde kapsel, en hij kwam tot de conclusie dat de man voor wie zij hem had verlaten nog veel rijker was dan zij had verwacht. Hij dacht aan zijn stuk jes in de krant, zijn twee boeken die geen geld hadden opgebracht, zijn opdrachten van Willsden. en de eeuwige reparaties aan zijn huis.en hij vond dat Laura een heel goed oog had gehad voor de zaken die in deze tijd van belang waren. Op Piccadilly had hij haar uit het oog verloren. Hij had haar in geen vijf jaar gezien en hij hoopte dat het even lang zou duren voor hij haar weer zag. Hij ver baasde zich over het gevoel van vrijheid dat hij ineens voelde. Hij had Laura gezien en afscheid van haar genomen. Ze was nu voorgoed .verdwenen en het afscheid had hem niets gedaan. Het was anders geweest toen hij Sally 's avonds zag in de foyer van Covent Garden. Hij had op het laatste ogenblik Callas graag willen horen, in Tosca. Er waren alleen nog maar dure plaatsen en dat was eigenlijk zijn plan niet geweest, maar hij ging toch. In de pauze zag hij Sally ergens in de menigte met een man staan praten. Even later voegde Robert Halstead zich bij hen. Canfield probeerde wat dichterbij te komen en zag haar steeds even tjes. tot er weer mensen tussen hen kwamen. Toen hij eindelijk wat dichter bij haar was. ging het bel letje en begon de foyer leeg te lopen. Hij kon haar nu goed zien. Ze was anders dan hij zich haar herinnerde van die middag in Dev- lins flat: zij zag er niet meer zo bedroefd, zo lusteloos uit. Hij kon zijn ogen niet van haar afhouden en staarde gefascineerd naar haar; de stralende blanke huid tegen de gloed van het donkerrode haar. de opvallend eenvoudige jurk die haar schouders en borsten zo goed deed uitkomen, dat hij plotseling hevig verlangde haar aan te raken. De foyer was nu bijna leeg. Zij stond daar stil te luisteren naar de conversatie tussen Robert Halstead en de andere man. Hij meende aan haar blik te zien dat zij al dikwijls 55. Éénmaal aangekomen in de grote stad Gravendrecht reed smid- je Verholen onmiddellijk naar een ons reeds bekende gelegenheid. De Vergulde Turk genaamd, waar de ons niet minder goed bekende dik ke Toos de scepter en de pollepel zwaaide. 'Hier gaan we een stukje eten, Willem', zei de smid. 'We we ten het allebei uit ervaring, de pot is hier goed en niet duur. Ik kan daar dan meteen even van de tele foon gebruik maken, want mijn smidsbenodigdheden kan ik net zo goed met behulp van even een bel letje bestellen. Jonge, jonge wat zal die Toos opkijken, als ze ons weer ziet'. Zo sprekende liep smidje Verholen met de -vermomde Willem Halsker op de ingang van het loge ment af. Daar trof hun echter iets vreemd, want er zat een briefje op FERDINAND de ruit van de deur geplakt. Daarop stond te lezen: wegens opheffing van zaken nog slechts drie dagen geopend. 'Goeie help! Wat is dat nou" riep smidje Verholen ver baasd uit. "Waarom zou deze oude en gerenommeerde zaak opgeheven worden?' Die vraag zou evenwel gauw beantwoord worden, want in de gelagkamer van het logement was dikke Toos in hoogst eigen persoon aanwezig. 'Grutjes dat mijnheer Verholen! Hoe maakt U het?' zei dikke Toos. 'Best Toos'. lachte de smid. 'Maar met jou en de zaak hier schijnt er iets aan het handje te zijn. Waarom kijk 'je zo sip?' 'Hebt U het briefje op de deur dan niet gelezen?' vroeg de dikke waardin. 'Ik kom zonder be trekking. Dit logement is niet van mij, ziet U. Ik was hier zoveel als waardin. Als de Vergulde Turk een groot hotel was geweest, zou men van directrice hebbei" kunnen spreken. Maar ja, we zijr nu eenmaal niet groot en sjiel' genoeg, dus noem ik me maajz waardin.' 'Hoe zit dat danig vroeg de smid. 'Houdt de eigenaal van deze zaak ermee op?' -r 'Ja antwoordde Toos, en e| i blonken enige stille tranen in haai- oog. 'De eigenaar heeft dit gunstii gelegen pand voor dik geld verf kocht aan zo'n eenheisprijzen-cafev taria U kent dat wel. Een bordjid stamppot en een kommetje so el. Voor niet meer dan drie kwartjes Ja jaOm goed eten geven dl' mensen tegenwoordig niet mee}" Als het maar vlug gaat en als huw maag maar vol is naar dergelijke gesprekken had ge luisterd, en dat zij had geleerd er geïnteresseerd uit te zien en hen niet te onderbreken, maar aan het gesprek was ontsnapt en verdiept was in eigen gedachten. Zij keken elkaar aan. en de hand met het glas bleef in de buurt van haar kin steken. Hij moest zich afwenden want zij mocht hem niet herken nen. en hij zag dat zij zich pro beerde te herinneren wie hij was. Maar hij kon het niet. Er waren dingen in het leven die geen mens kon opgeven. Toen haakte Halstead haar arm aan en nam haar glas uit haar hand. Gehoorzaam liep ze met hem naar de deur. Canfield bleef nog steeds naar haar kijkend als aan de grond genageld staan, en het was alsof ze zich wat neurveus omdraai de en of haar ogen hem weer zoch ten. Maar hij kon zich vergist heb ben: het kon een automatische be weging zijn geweest toen zij haar hand ophief om haar haar uit haar gezicht te strijken. Maar hij hield bij zichzelf vol dat hij niet had vergist, hij verheugde zich in de gedachte dat zij naar hem had omgekeken. Sally zocht tijdens de laatste acte tussen het publiek naar de man die zij in de bar had gezien. Zij be greep niet dat zij de naam die bij dat gezicht hoorde had kunnen ver geten: de gebogen zwarte wenk brauwen. het zwarte haar. de waat levensmoede rimpels om de ogen. die toch ook vol humor waren. 'wordt ve'volgrl) Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7 41 (S) Hier cn nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym. 8.4$ (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 Orkespalet. 12.00 Bel Canto. 12 26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 <S) Hier en nu. 12.55 (S) Mlddag- pauzedienst. 13.15 (S) Lichte koorzang 13.30 Globaal, m.o.m. 15.30 Nws. en 16.30 IS) Hier en nu. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: (S) Tijd vrij voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen. 19.00 (S) Leger des Hellskwart. 49.15 (S) Verz.progr. van gewijde muz. 19.55 Overdenking. 20.00 (S Muz.. muz, muz. 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en nu. 23.00 Verandering. 23.15 (S) Album. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Gym. 7.20 (S) ters. 10.10 (M-S( Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.03-11.05 Radlojourn. 11.30 (S) Radon twaalf, m.o.m. 11.55 beursber. CS) Alert! 13.50 (S) Klas. planomuz. 14.10 (S) In de wetenschap dat. 14.30 (S> Hoorsp.. De Koperen Tuin. 15.11 (S) PP: 18.20 VVD. IKÓR: 18.30 K.LEURI AVRO: 19.00 (S) De wereld van de opera. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radlojourn. 20.10 Inlel- •ding tot het avondprogr. 20.15 (S) Sin- terklaasprogr. 22.40 Vanavond laat nws. 22.50 Radlojourn., 22.55 (S) verv. Sinter- klaasprogr, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7 02 Drie op je boterham. 9 03 Pep op drie. 11.03 Drie draalt op verz. 12.03 Drie draalt tussen de middag. 14.03 Pop-kontakt. 16.03 De hltmeesters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 Ferry Maafs soul- top 10. 21.02 (SI Sesjun. 22.02 (2) De Hugo van Gelderen Show. 23 02 (S) Jazz- sir. 0.02 De Hugo van Gelderen Show. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time religion. 5.30-7.00 (S) Mtinata. Speciaal 9 Sinterklaas viert met kinderen van het omroeppersoneel zijn ver jaardag. Ned. 1/16.00 9 Wil van Neerven trekt voor Mijl op Zeven door Noord-Holland. Ned. 2/19.05 9 De KRO presenteert de parodis tische Western Cat Ballou. met Ja ne Fonda, Lee Marvin en Nat King Cole. Ned. 2/20.30 9 Na Colditz (20.20) en de quiz van Joop Koopman (21.15) geeft de VARA aandacht aan actualiteiten. In Achter het Nieuws een reportage over het Limburgse dorp Nieuwen - hagen, waarop totaal 9600 inwoners per jaar drie miljoen sociale bij stand wordt uitgekeerd. (Er zijn straten waar maar twee mensen werken) Ned. 1/21.15 9 Het Duits Archeologisch Insti tuut in Athene heeft belangrijke vondsten gedaan in de hisorische stadswijk Kerameikos. Duitsl. 2/22.00 9 Beroemde vocalisten uit het land van Sinterklaas zijn te beluis leren in Bel Canto van de NCRV. Hilv. 1/12.00 9 Onder invloed van Mies is de AVRO verzot op lange titels. Vana vond gaat deze de lucht in: Een mens wil op zijn Sinterklaasavond ook wel eens lekker onderuit gaan zitten genieten, terwijl hij z'n ka- dootjes uitpakt, waarna hij de kans krijgt om ze te ruilen, want hij heeft al genoeg rotzooi in huis. Hilv. 2/20.15 Sesjun maakte opnamen van het kwartet van Cees Slinger in de Haarlemse Jazzcorner. Hilv. 3/21.02 TV vandaag NEDERLAND I NOS 14.00-14.50 Schooltelevisie 16.00 Dag Sinterklaasje 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemakeropzeeshow 19.30 Horen zien zwijgen NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Colditz, tv-serie 21.15 2 voor 12. quiz 21.55 Achter het Nieuws NOS 22.45 Den Haag Vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Flexibele school, les 11 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Mijl op zeven: gevar.prog NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 t Is toch zeker allemaal prima geregeld (5) 20.30 Cat Ballou, speelfilm 22.05 Rooilijn, act. inf. programma KRO-RKK 22.30 Uit de agenda van een bisschop^1 •NOS 22.40 Journaal Invul-puzzel 1 2 3 4 5 6 7 8 9 O 11 Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. graafwerktuig, 2. wandversiering, 3. voertuig, 4. on dergevel.' 5. godin van de toom, 6. droogoven (Z.N.), 7. vreemde munt, 8. duikereend, 9. bitter vocht, 10. opstootje. 11. doortochtgeld. Bij juiste invulling leest men verti caal 1 de naam van een vogel. Oplossing van gisteren Hor, 2. morel, 7. beton, 8. loods, 9. tenor, 10. lek, 12. rag, 13. net, 15. arena, 17. Enare, 19. re,-20. e.d., 21. Egede. 24. noest, 26. sol. 27. neo. 29. ros. 30. egard, 32. portie, 33. Eiger, 34. krent. Vert. 1. Demer. 2. mot, 3. onera, 4. eloge, 5. lor, 6. ladder, 10. Lares, 11. kerel. 13. nader, 14. terts, 16. Ned., 18. neo. 22. golok, 23. enger, 24. noren. 25. sober. 28. e.a., 30. eik. 31. dit. Van een medewerker AMSTERDAM De prijzen van het Tsjechische automerk Skoda zijn met zestien procent verhoogd. Hierdoor kost het goedkoopste mo del. de S100. nu 6.995 gulden, tegen 6.030 gulden voorheen. Het coupé model van Skoda de duurste waagen steeg in prijs van 7.722 naar 8.957 gulden. Geglaceerde fruitsla 4 grote handperen Vt kg blauwe druiven sap van 1 citroen 40 gr. suiker 2 dl. water aardappelmeel Het water aan de kook brengen, de5t suiker erin oplossen en het watei^ binden met iets aangemengd aard' ri appelmeel. Dit sausje laten afkoe k len en het citroensap er door roe ren. De peren schillen, halveren er£ het klokhuis verwijderen. De halvi peren op een schotel rangschikkei^t en met druiven garneren. Het saus je er overheen schenken. Deze ge; glaceerde peren-druivensla kan ook op een 'platte vanillepudding gelegdal worden of in een kant-en-klaar o( zelfgemaakte taartbodem Menutip: erwtensoep, brood, gegla ceerde fruitsla. dc

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6