Smokkel Rhodesische tabak niet te bewijzen 'Eenzijdigheid in actie nu rechttrekken' Een goede winkelier verliest Koning Klant niet uit het oog. Maar ja Van der Stoel niet welkom in Egypte Bijna tienduizend taxi's Protest pensioenfonds tegen beschuldiging aan adres Proloog lerkomst niet verder na te gaan dan Mozambique 'Documenten zijn vaak vervalst' foordeel van i&chtig gulden 'Bezoek voor onbepaalde tijd uitstellen' Vakcentrales vechten door Zakendoen met de ABN geeft meer tijdvoor eigen zaken. Burger benoemd tot minister van staat Pr°f- D. W. van Bekkum over 'Geven voor Leven': Dr. Meinsma: Ruimte om meer te doen j4buW/KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) Algemene Bank Nederland >e-'an een onzer verslaggevers ;|~JVISTERDAM/DEN HAAG De Economische Controle Dienst Den Haag eeft niet kunnen bewijzen dat Nederlandse firma's tabak importeren uit Jhodesië. Het hoofd van de afdeling recherche van de E.C.D., de heer De bng, zei ons dat de Economische Controle Dienst wel over een aantal aan- popingspunten beschikt, maar niet over bewijzen. tornaamste moeilijkheid bij het jden van bewijzen vormt het. feit nglt Rhodesische tabak in havens in /e»izambique èn Zuid-Afrika ver- :P "neept wordt. De Economische lr ptrole Dienst kon in bepaalde ■"'"yallen de herkomst van de tabak ldeil tot aan Mozambique nagaan, niet verder. m"ikele maanden geleden publiceer- de Anti Apartheidsbeweging Ne- ""rland in Amsterdam een uitvoe- rapport over leveringen van (odesische tabak aan Nederland. ert het embargo dat de Vere- ;de Naties tegen Rhodesië uit- irdigden is dit verboden), jens de AABN komt dertig pro fit van alle tabak die Nederland wiporteert uit Rhodesië. Met name aet; firma's A. L. van Beek Interna- eetïnal h.v. in Rotterdam en TEIC in" Amsterdam, een dochteronder- ine van Rothmans Internatio- mden veel zaken met Rhode- i. ■ietl ^N wist bijvoorbeeld een do- lent te bemachtigen waarin ike was van levering van twee- iderd ton Rhodesische tabak pr Van Beek aan Van Nelle.-tien ton aan Van den Biggelaar. vijf ton aan Niemeijer, 35 ton aan Gruno, 40 ton aan Heepink en Reinders en honderd ton aan .Turmac, geduren de de jaren 1974 en 1975. Behalve voor Nederland importeert Van Beek ook tabak voor de doorvoer naar andere landen, met name De nemarken. Geen bewijzen De Economische Controle Dienst in Den Haag heeft de administratie van de door de AABN genoemde firma's wel gecontroleerd, maar geen bewijzen gevonde'n. Ook de vondst van een Rhodesische munt in een pakje Niemeijer Sail Tabak, vormt voor de Economische Con trole Dienst geen bewijs. De heer De Jong: 'Die vondst was natuur lijk een uiterst interessante aan knopingspunt. We hebben echter vooralsnog niet kunnen bewijzen dat Niemeijer Rhodesische tabak invoert'. - Gevraagd naar een reactie zegt Be rend Schuitema van de Anti Apart heids Beweging Nederland dat het een bekend feit is dat de documen- ten die de Rhodesische tabak ver gezellen vervalst zijn. In ruil voor een fikse heffing verstrekken de Portugese autoriteiten in Mozambi que een 'document van 'origine' bij de Rhodesische tabak. Ook Zuid- Afrika verstrekt dergelijke docu menten. smokkeld wordt. Dat de Economi sche Controle Dienst dit niet kan bewijzen komt óf door dat de rege ring de dienstopdracht heeft gege ven en niet al te veel in deze zaak te roeren óf doordat de Economi sche Controle Dienst onvoldoende bevoegdheden heeft.' Schuitema noemt het duidelijkste bewijs dat de feiten die de AABN over de tabaksmokkel gegeven heeft juist zijn het feit dat noch Van Beek noch de TEIC iets van zich hebben laten horen na het verschijnen van het tabaksrapport. 'Als onze feiten onjuist waren had den beide firma's al lang een kort geding tegen ons aangespannen'. Werkgroep Zelfs een leek Toch verbaast het de heer Schuite ma dat de Economische Controle Dienst geen bewijzen heeft kunnen leveren. 'In de documenten die wij van de firma Van Beek hebben bemachtigd is duidelijk sprake van Rhodesische tabak'. Alle documen ten, die wij in het tabaksrapport hebben afgedrukt, maken het zelfs een leek duidelijk dat er op het ogenblik op grote schaal tabak ge- Op het ogenblik buigt zich een interdepartementale werkgroep, on der leiding van staatssecretaris Kooijmahs (buitenlandse zaken) over de problematiek van het em bargo tegen Rhodesië. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zal deze werkgroep in januari haar rapport uitbrengen. De belangrijkste aanbe veling die deze werkgroep kan doen, is volgens de heer Schuitema het instellen van een embargo voor lleel Zuidelijk Afrika. Daar zouden dan zowel Rhodesië als Zuid-Afrika "ondér moeten vallen. 'Gebeurt dit niet dan zal tot in lengte van dagen Rhodesische tabak worden aangevoerd met vervalste Zuid-Af rikaanse documenten'. j Kamer besloot tot verdubbeling -jaA de reiskostenaftrek door- het [nopvaarden van het amendement in!)lman van de PvdA. Minister Dui- oI.hberg had zich wel tegen dit ^irstel verzet. Later in het debat ,kte hij er geen halszaak van. ir de Kamer was dit een reden voorstel te aanvaarden. standpunt dat meer voor de ldengroepen moet worden ge- °|an, is door de regering bevestigd, constateerde mr. Scholten !U). Het voorstel van de rege- vond hij evenwel, omdat be dde inkomensgroepen toch te- worden gedaan, in strijd met rechtvaardige inkomenspolitiek, handhaafde daarom zijn voor- .ch-iel hetf. Vermaat (ARP) kon het .met cd'3n collega van de CHU op dit nog nt niet- eens zijn. De regering is haar overigens zeer laat inge- neny;nd voórstel toch tegemoet geko- en aan de wensen van de ARP. ch-mdaar dat er geen reden meer is, g$t voorstel van de CHU te steu- ini-fn. Zoals bekend had ir. Vermaat nde nvankelijk het amendement van CHU ondertekend. Hij trok nu to»2e steun in. ook om het kabinet een aanneming van'het amen dment-Schol ten niet voor onover- melijke moeilijkheden te plaat- Minister Duisenberg had na gezegd, dat hij zeer zwaar "iie aan het amendement-Schol- a. "y L.-heer Van Amelsvoort toonde j-rich zeer dankbaar voor de tege moetkoming van de regering. 'Dit geheel in overeenstemming met goede geest van overleg die in eis-i Kamer moet heersen', zei de sg'p 'er. Mr. Koning zei dat meer de delging tot nivellering dan het ge- nenjnd verstand in de Kamer het ;eft gewonnen. De ARP en KVP' n volgens de VVD'er geweken ge! ior de druk van de regering. De Jj p was vooral verontwaardigd dertadat de minister zo laat met zijn lotstel voor de extra-verlaging de belasting was gekomen. Iltimatum net de stemmen tegen van de pro gressieve partijen nam de Kamer VJ.motie-Van Amelsvoort (KVP) i in, waarin bij de regering wordt f™4jangedrongen op een verdere ver achting van de lasten van het be- rijfsleven. De motie spreekt zich it voor investeringsfaciliteiten en Verlaging van de vennootschapsbe- sting. Als de regering niet aan :e wens tegemoet zal komen, zou KVP zelf een initiatief-voorstel idienen. Na het aanvaarden van motie gaf de oppositiepartij, de VD, een verklaring uit, waarin en ultimatum werd gesteld. Als de VP riet vóór 1 maart 1975 zo een jiitiatlef-ontwerp had ingediend, Van onze Haagse redactie DEN HAAG/CAIRO Minister Van der Stoel is voorlopig niet welkom in Egypte. Egypte neemt het Nederland kwalijk in de Verenigde Naties 'tegen de belangen van het Palestijnse vraag stuk te hebben gestemd'. Volgens, overigens nog niet door buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde berichten. zou de Egyptische regering mr. Van der Stoel hebben verzocht zijn voor genomen bezoek aan Cairo voor onbepaalde tijd üit te stellen. De Nederlandse ambassadeur in Cairo, de heer F. von Oven, heeft gisteren uit Den Haag opdracht gekregen de zaak precies uit te zoeken. Een woordvoerder in Den Haag wees erop dat er nog hele maal geep datum voor het bezoek van mr. Van der Stoel was afge sproken. 'We zaten nog in een voorbereidend stadium', zei de woordvoerder. Het was de bedoeling van minis ter Van der Stoel volgend jaar een bezoek te brengen aan een aantal landen in het Midden Oos ten. waaronder Egypte, maar ook Israël. Dit idee was ontstaan uit* het contact dat mr. Van der Stoel eind september bij de V.N. in New York met zijn arabische collega's had. Minister Van der Stoel wilde het beleid van Nederland ten aanzien vqn Isfaël en de Palestij - nen nog eens gaan uitleggen. Het is niet bekend of ook andere Arabische landen die op het lijst je stonden, geen prijs meer stel len op een bezoek van mr. Van der Stoel. Hij moet zich nog bera den over de vraag of het zin heeft alleen naar Israel te gaan indien ook die andere Arabische landen het laten afweten. Vervolg van pagina 1 De heer Lanser betreurde het dat de werkgevers opnieuw de vloer in de prijscompensatie van de hand hebben gewezen. 'Voor mij heeft die vloer niets met inkomensnivel lering te maken, zeker niet nu wij van een aftopping van de inkomens hebben afgezien. Het gaat gewoon om de rechtvaardige eis dat we voor de laagstbetaalden wat meer willen doen.' Geen bemiddelingspoging Zowel de vakcentrales als de werkgevers hebben gisteren elk af zonderlijk nog langdurig met de regering van gedachten gewisseld. De regering heeft er vanaf gezien een bemiddelingspoging te onder nemen en heeft er ook op geen enkele wijze blijk van gegeven in te willen grijpen. De fractievoorzitter van de WD, Hans Wiegel, stelde de regering aansprakelijk voor het mislukken van het centraal akkoord. De rege ring heeft het met name de mid denstand nauwelijks mogelijk ge maakt, aan zo'n akkoord zijn mede*- werking te geven. Als het kabinet gevolg zou hebben gegeven aan de VVD-wensen om de koopkracht van de burgers te vergroten, het be drijfsleven ruimer tegemoet te ko men en speciale steun te gevén aan de zelfstandigen was hel mogelijk geweest tot een akkoord te komen, aldus Wiegel. Ed van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA, betreurde het dat over enkele zo voor de hand liggende zaken als openbaarmaking van in komens vakbondsrechten in de on derneming en grotere zeggenschap voor de werknemers in bedrijven geen overeenstemming is bereikt. Het mislukken betekent voor de PvdA-fractie dat zij nu verwacht dat de regering op korte termijn via wettelijke maatregelen onder meer de openbaarheid van inko mens gestalte geeft. Van een verslaggever DEN HAAG In ons land reden er op 1 juli 9.760 taxi's (of huur auto's met chauffeur). Een jaar geleden waren dat er 9.274, nóg een jaar geleden 8.881. Het grootste aantal taxi's rydt in Amster dam (zevenhonderd), gevolgd door Rotterdam (557), Den Haag (457) en Utrecht (159). In twee jaar is (landelijk gezien) het aan tal taxi's gestegen van één op de 1494 tot één op de 1395 inwoners. Zelfs als u een zelfbedieningszaak hebt, vernachten uw klanten dé 'baas' regelmatig in de zaak. Als u daar moeilijk toe komt door tijdgebrek, bent u goed uit met een bank als de ABN. Dat wij voor geld kunnen zorgen als u wilt investeren, spreekt vanzelf. Daarvoor heeft de ABN een gespecialiseerde dochteronderneming, de Algemene Bedryfs- kredietbank. Maar we doen meer. Zoals uw loonbetalingen verzorgen, uw verzekeringsbehoefte doorlichten of uw bedrijfsadministratie op de computer zetten. Daarmee kunt u zichzelf veel tijd besparen. Tijd die u beter kunt besteden aan uw klanten. Praat u eens met de direkteur van het ABN-kantoor in uw buurt. Of bel 020 - 293972. Dan kunt u nagaan hoe nuttig de ABN voor uw zaken kan zyn. Geen achterhouding premi'es Hinderwetvergunning voor Marbon Europe AMSTERDAM Hoewel de uitworp van de fabriek, met name van on verzadigde koolwaterstoffen en acrylnitril, nog aan de hoge kant is, heeft het Amsterdamse chemi sche bedrijf 'Borg Warner Chemi cals' (voorheen Marbon Europe) van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een vergunning ge kregen op grond van de hinderwet en de wet op de luchtverontreini ging. GS hebben bij de verlening van de vergunning wel gesteld dat de uit worp van de fabriek in de periode tot uiterlijk 1 ja'nuari 1978 wat de koolwaterstoffen betreft vermin derd moet wórden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Pensioenfonds voor het Nederlands Toneel heeft protest- aangetekend tegen de be schuldiging dat de Eindhovense to neelgroep Proloog pensioenpremies zou hebben achtergehouden. Het fonds heeft 'geen enkele reden om aan te nemen dat er sprake is van onregelmatigheden bij de inning en afdracht van de premies.' Het Pensioenfonds van het Neder lands Toneel reageert met deze verklaring op de eerder geuite be schuldigingen van het DS'70-ka- merlid en oud-staatssecretaris me- f ADVERTENTIE) vrouw S. van Veenendaal-van Meg- gelen. Dit kamerlid heeft Proloog er van beschuldigd allerlei onwetti ge middelen te gebruiken om mar xistische doeleinden te bereiken. De toneelgroep zou onder andere diefstal van documenten en fraude bij declaraties en de afdracht van pensioenpremies hebben gepleegd. Het fonds zegt zeer onaangenaam te zijn getroffen door de door me vrouw Van Veenendaal op gang ge brachte publicaties. 'Aan uw ver plichtingen wordt op voor het ge subsidieerde toneel geaccepteerde wijze voldaan', aldus het fonds. 'Wij zouden het op prijs stellen als u alles in het werk stelt bedoelde publicaties publiekelijk te weerleg gen daar door die publicaties ook het goede beheer over ons fonds ter discussie wordt gesteld.' Kort geding Proloog heeft inmiddels al aange kondigd een kort geding te zullen aanspannen tegen mevrouw Van Veenendaal. Alle Proloog-medewer kers hebben in een gezamenlijke verklaring de aanval van het DS'70-kamerlid 'onbeschaamd' ge noemd. 'Proloog is van mening dat met deze stemmingmakerij de conserva tieve krachten in Nederland een laatste poging doen om Proloog naar' de knoppen te helpen. Nu gebleken is dat Proloog niet indoc trineert en dat er wel behoefte is aan een toneelwerkgroep en dat haar publiek bereid is die behoefte massaal te verdedigen, komen poli tieke reactionairen met hun laatste wapen: de beproefde methode van een heksenjacht', aldus de geza menlijke medewerkers. In de verklaring wordt verder ge zegd dat de enige plaats waar de betreffende beschuldigingen geuit zouden moeten worden de recht bank "is. 'Daar zal ook moeten blij ken dat alle aantijgingen ten on rechte zijn', aldus Proloog. KVP de laatste tijd al te vaak fn 'eigende taal heeft gesproken zon- i"er deze waar te maken. .pjleTweede Kamer nam verder met Igemene stemmen de motie-Ver- iiie laat (ARP) aan om aan weduw naars met jonge kinderen een ex- !f®":a-aftrek voor buitengewone lasten Jvj i verlenen. De motie-Vermaat om "7 e leeftijdsgrens van 35 jaar, die eldt voor de inkomstenbelasting oor ongehuwden, te verlagen. I reeg alleen de twee stemmen van "J et GPV tegen. Pe motie van de heer De Beer '"'WD) om het onderhoud van ei- J en woningen weer aftrekbaar te Ic~ laken voor de inkomstenbelasting, taalde het niet. Vóór stemden de de»VD. ARP. GPV. SGP. CHU. D'66 n DS'70. Ook werd nog de motie- tolman (PrdA) aangenomen om de Qvesteringsaftrek op gebouwen ;n" tuiten de Randstad hoger te stellen !e" lan in de Randstad. De motie van "sMe VVD, waarin het gehele beleid len ran de regering werd afgekeurd, ireeg alleen de stemmen van DS'70 en de Boerenpartij mee. De CHU itemde nog voor een aantal ver- 'orpen VVD-motles. Van een verslaggever DEN HAAG Staatsraad mr. J. A. W. Burger is benoemd tot minister van staat. Mr. Burger is nu de achtste minister van staat (de an dere zeven zijn: mr. E. N. van Kleffens, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, prof. dr. L. J. M. Beel. dr. W. Drees. mej. dr. M. A. M. Klompé, prof. mr. dr. C. P. M. Romme en mr. dr. J. Donner), is tijdens de oorlogsjaren minister in het kabinet Gerbrandy geweest Na de oorlog werd hij lid van het noodparlement en later van de Tweede Kamer, waar hij optrad als fractievoorzitter van de PvdA. In 1962 verliet hij de Tweede Kamer, om lid van de Eerste Ka mer te worden. In 1970 werd hij benoemd in de Raad van State. In 1955 trad mr. Burger als bemidde laar op tijdens de kabinetscrisis na deverwerping van de huurwet. Ook speelde hij een belangrijke rol bij de kabinetsformatie in 1956, waar op het derde kabinet-Drees ont stond. Zeventien jaar later in 1973 was hij samen met de vice-presi dent van de Raad van State, de heer Ruppert, als informateur be trokken bij de vorming van het kabinet-Den Uyl. De heer Burger is onder meer ook lid geweest van he.t Europese parlement, van de Bene- luxraad, van de staatscommissie voor de grondwetsherziening 1956 en gedelegeerde bij de VN. Van het Brabantse Willemstad, waar hij in 1904 geboren werd, is hij ereburger. DEN HAAG Het Noorse vracht schip Bjella (199 ton) ré gistermor gen vroeg op 50 mijl ten noordwes ten van Terschelling op de Nooïd- zee vergaan. Door de zware storm was de lading van het schip gaan schuiven. Van onze redacteur wetenschappen RIJSWIJK/AMSTERDAM 'Ik heb in het geheel geen kritiek op de actie 'Geven voor Leven' als zodanig. Maar nu de op-brengst bijna tweemaal zo groot blijkt als het streefbedrag, hoop ik wel dat de een zijdige aandacht voor kinderkanker een beetje rechtgetrokken kan worden', zegt proi. dr. D. W. van Bekkum. Op de gedenkwaardige vrij dag 29 november was hij een van de zeer weinigen die zich anders dan positief over het gebeuren uitlieten. Zijn opmerking dat er jaar lijks driehonderd kinderen aan kanker overlijden en 27.000 volwassenen, werd op dat moment niet door ieder een gewaardeerd. Maar prof. Van Bekkum blijft de situatie wat moei lijk inzien. 'Inderdaad is wetenschappelijk kankeron derzoek, waarvoor een deel van het geld wordt uitge trokken. in het belang van alle patiënten. Maar het be langrijke onderzoek gebeurt toch in Amerika, daar kun nen wij onmogelijk tegen concurreren. Ik geloof dat de functie van het weten schappelijk onderzoek in Nederland meer- onderbou wend is, gericht op de prak tische toepasbaarheid van wat elders gevonden is.' En dan levert toespitsing op kinderkanker inderdaad eenzijdigheden op, vindt prof. Van Bekkum. 'Bijvoor beeld longkanker valt er naast. Een belangrijke doods oorzaak bij mannen, maar kinderen hebben- het niet. Hetzelfde geldt voor borst kanker bij vrouwen. Een probleem is verder dat kin derkanker bijna niet aan proefdieren te bestuderen is. Een muis is in drie weken volwassen. In die tijd doe je niet veel.' Verder is er veel geld nodig voor behandeling en vooral vroegtijdige opsporing. 'Het is nu al zover dat leden van vrouwenverenigingen zelf achter een microscoop moe ten gaan zitten om vaginale uitstrijkjes te beoordelen voor de opsporing van baar moederhalskanker. Omdat er geen geld voor analisten is.' De speelruimte, die prof. Van Bekkum bij de beste ding van de zeventig mil joen zoekt, lijkt voor een deel wel te vinden, blijkt uit een gesprek met dr. L. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelminafonds. Het bedrag 'biedt ruimte om wat meer te doen', denkt hij persoonlijk. (Het bestuur heeft zich nog niet bera den.). Het plan van de drie bij de actie betrokken kinderartsen is nog niet in concrete pro jecten vertaald. Zelfs als er 'maar' veertig miljoen was binnengekomen, had de ver deling nog niet vastgestaan. Het stichtingsbestuur kan daar eigen gedachten over hebben: het heeft.een ver antwoordelijkheid tegenover het Nederlandse volk. Dat Nederlandse volk Intus sen, heeft het geld op tafel gelegd voor de bestrijding van kanker bij kinderen. Dr. Meinsma: Ook in overleg met de NCRV zal moeten blijken welke reële ruimte hier bestaat. 'Het is maar net hoe plooibaar alle par- tijen zijn. Ik dacht voor mijzelf dat het wel een wat meer algemene kant op moest gaan.' RITA 'Ze zeiden, dat de havermout te warm was...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5