Vakcentrales vechten door Bij belasting voordeeltje van tachtig gulden Toestel Martin Air stort neer Sartre noemt aanpak van Baader'marteling In deze krant DIJKSMAN b.v. Garage Wraak mislukte student: brand in universiteit Na mislukken van centraal overleg: BOEKEE Wisselvallig Breznjew bij Giscard törb Vieux SI. André Alle 191 inzittenden waarschijnlijk dood Wijsgeer wil internationale commissie Ook Zeeuwsen hebben hard hoofd in valhelm Bevrijdend berielit Brood dinsdag 4 cent duurder Nieuwe Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert <n teghenspoet 1" Iteenstraat 37 Postbus 76 DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 209 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving Rijnsburg Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur NIJMEGEN Een 21-jarige Nymege- naar heeft bekend dat hij verantwoorde lijk is voor een aantal branden in de ge bouwen van de Nijmeegse universiteit. Volgens de brandstichter zijn wraakge voelens de aanleiding voor zijn daden ge weest: hij had namelijk geen kans gezien zijn studie af te maken. Door het toedoen van de 21-jarige man is de voorraad van het centraal magazijn van het Radboudziekenhuis verloren ge gaan, waardoor een half miljoen schade aangericht werd. Ook bekende hij brand gesticht te hebben in het instituut voor onderzoek van wetenschappelijk onder wijs aan de Oranjesingel in Nijmegen, waar voor naar schatting dertigduizend gulden werd vernietigd. Bovendien heeft de voormalige student zeventien inbra ken op zijn geweten, waarbij hij voor naar schatting vierduizend gulden buitmaakte. MÊÊÊÊÊÊËÊÊÊKÊÊÊm r 7. - -••• Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie vakcentrales zijn nu het centraal ak koord is mislukt vastbesloten het conflict met de werkgevers over de lonen en de openbaarheid van inkomens per bedrijfstak of per bedrijf tot op de bodem uit te vechten. Een ingreep van de regering zal de vakbeweging op dit moment hoogst ongewenst vinden. Zo verklaarde JjXGGKpilIlt 1011611 Wim Kok, voorzitter van het NVV, i j gistermiddag dat de vakbeweging an 01)61103.(1X1161(1 de kans moet krijgen haar wensen vpviiMw» "V1W voor volgend jaar in contracten om -ctq-ti dp lTllrATTIPTlQ te zetten. 'Er is geen enkele reden Vdll UC 1111V.U1IIC1IÖ om nu al van schrik van de stoel te vallen en té gaan zoeken naar in strumenten om de zaak weer in het spoor te krijgen', waarschuwde hij |dë regering. Het centraal akkoord sneuvelde gistermorgen op drie punten: 1. De loonsverhoging: De vakbewe ging wil volgend jaar bij aanvang of vernieuwing van de contracten een loonsverhoging van twee pro cent. De werkgevers bieden niet meer dan anderhalf procent. 2. De herverdeling: De vakbewe ging wil de loonsverhoging voor de helft in centen en voor de andere helft in procenten. Bovendien vindt de vakbeweging dat de laagstbe taalden een extra compensatie moeten hebben voor de gestegen prijzen, namelijk één van minimaal —.175 gulden per procent prijsstij ging. De werkgevers vinden deze I vloer in de prijscompensatie te —hoog. Bovendien hebben zij bezwa- ■ren tegen loonsverhoging in centen Hen procenten. 3. Openbaarheid van inkomens: de drie vakcentrales vinden dat vol- C( gend jaar een serieus begin moet v/orden gemaakt met het beginsel 10 van openbaarheid van alle inko- 6a mens. Zij wilden daarom in het centraal akkoord een aanbeveling 0 opgenomen zien dit beginsel in de CAÓ's op te nemen waar dat moge lijk zou zijn. De vakbeweging be- H) pleitte tevens uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO's. De wei-kgevers ging dit te ver. ADVERTENTIE OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswijksewcg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. De voorzitter van de werkgeversde legatie mr. Chr. van Veen, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) heeft nog gepoogd het centraal ak koord met een tussenvoorstel tc redden. Hij bood een loonsverho ging aan van 1,75 procent. Dei vak centrales zouden in ruil voor dit aanbod afstand moeten doen hun eis met betrekking tot openbaar heid van inkomens en bovendien een keus moeten maken uit een loonsverhoging in centen en pro centen of een vloer in de prijscom pensatie van maximaal (dus niet minimaal zoals de vakbeweging wil) 175 gulden per -procent prijs stijging. Beide verlangens honore ren ging de werkgevers te ver. De vakcentrales wezen dit ganbod van de hand. Zij veronderstelden dat de middenstand toch geen ge noegen zouden nemen met een ver dere loonsverhoging (de midden stand bevestigde dat later) en dat het bovendien te gek was zoveel op hun wensen te laten vallen. De partijen constateerden toen dat een verdere basis voor het gesprek was vervallen. CNV-voorzitter Lanser concludeerde uit het mislukte gesprek dat het in de toekomst beter is principiële (immateriële zaken zoals medezeg genschap, openbaarheid van inko mens en dergelijke) voortaan bui ten dë loonbesprekingen te houden. Er ontstaat volgens de heer Lanser nu een voortdurende vermenging van loonkwesties en immateriële zaken met als gevolg dat immate riële zaken telkens onder de tafel verdwijnen. Zie verder pag. T3/K5 STUTTGART (AFP, DPA, Reu ter, UPI) Jean-Paul Sartre, de 69-jarige Franse schrijver en filosoof heeft de omstandighe den waaronder West-Duitsland Andreas Baader gevangen houdt als 'marteling' betiteld. Sartre zei dit gisteren, nadat hij Baader die, naast Ulrike Meinhof, leider van de Baader-Meinhofgroep is, had opgezocht in de gevangenis en een uur met hem had mogen praten. Tegen journalisten zei Sar tre dat er in de gevangenis in Stutt gart geen mogelijkheid bestaat tot contact met het leven buiten. De 31-jarige Baader en anderen, die met hem in dezelfde gevangenis zitten, leven" in witte cellen waar zij niets anders horen dan 'drie maal per dag de stappen van de bewakers.' Baader is nu erg zwak. Hij is met de anderen in hongerstaking uit protest tegen de manier waarop hij gevangen wordt gehouden. Hij is 15 tot 20 kilo afgevallen. Hij ziet er uit als een mens die gemarteld en uitgehongerd is, aldus Sartre. Opklaringen, afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige westelijke wind. Maximum temperaturen circa zeven gra den Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen of motregen en weinig verandering in tem peratuur. Morgen zon op: 08.32 onder: 16.30 maan op: onder: 12.41 Vanavond Duisenbergs verrassing: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Eeixgezin met twee kinderen met een inkomen van 28.070 tot 47.421 gulden krijgt volgend jaar een extra-belasting- voordeel van tachtig gulden. Dit heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De Kamer besloot ook de vaste aftrek voor reizen van en naar het werk (binnen de elf kilometer) van vijftig tot honderd gulden te verdubbelen. Dat levert nog een voordeeltje van tien gulden op. Hier zie j'em nog beter Het voorstel voor het extra-voor deel van tachtig gulden dienden minister Duisenberg gisteren bij de Tweede Kamer in vlak voor aan de stemmingen zou worden begonnen. Mr. W. Scholten (CHU), die even eens een voorstel had ingediend om de middengroepen belastingverlich ting te geven, toonde zich verrast door het regeringsvoorstel en vroeg schors'ng van de beraadslagingen. Daarna aanvaardde de Kamer het voorstel van de regering met grote meerderheid van stemmen. De tachtig gulden voordeel komt bij de 150 gulden belastingvoordeel die volgens de oorspronkelijke voorstellen iedereen krijgt. Mr. Scholten had voorgesteld de middengroepen van 28 070 tot 46-311 gulden (voor een gezin met twee kinderen) een voordeel te geven oplopend van tachtig tot 180 gulden. Minister Duisenberg had tegen dit voorstel 'bijzonder veel bezwaar' gemaakt, omdat de hogere midden-inkomens toch weer door dit voorstel nog eens bevoordeeld zouden worden. Door de CHU en ARP was tijdens het debat vooral gepleit voor wat verlichting van de middengroepen. Als men even boven de welstands- grens zit. zo had dr. Vermaat (ARP) betoogd, zit men moeilijker met name door de zwaardere pre mielasten. Het nieuwe voorstel van minister Duisenberg kost de schatkist onge veer 45 miljoen gulden per jaar. Met het. amedement Scholten was zeventig miljoen gulden per jaar gemoeid. Zie verder pag. T3/K5 ADVERTENTIE de vieux met z'n fluwelen karakter De bemanning van de DC-8 van Martin Air: v.l.n.r. gezagvoerder H. Lamme, tweede vlieger R. Blomsma, boordwerktuigkundige J. G. Wijnands. en de stewardessen Ingrid v. d. Vliet, Hetty Borg- holtz, H. van Hamburg, Titia van Dijkum. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De kans, dat er nog inzittenden zijn die de luchtramp met een DC-8 van Martin Air gisteren bij Colombo in Sri Lanka (het voormalige Ceylon) hebben overleefd, moet vrij wel uitgesloten worden geacht. Een verslagen Martin Air-directeur Martin Schroder deelde dit gisteravond laat mee toen na uren van onzekerheid meer bekend was geworden over de omstandig heden, waaronder het toestel was neergestort. Jean-Paul Sartre, de Franse schrijver en wijsgeer, heeft gisteren Andreas Baader in zijn cel in Stuttgart opgezocht. Sartre (links) gaf na zijn bezoek een persconferentie, sameó met Daniël Cohn-Bendit (Rode Daantje), die vooral bekend werd tijdens de mei-opstand van 1968 in Frankrijk. Cohn- Bendit. die de Westduitse nationaliteit bezit, werd later Frankrijk uitgezet, waar hij met succes sociologie had gestudeerd. Er zijn, aldus Sartre, maar drie manieren om deze manier van doen uit te leggen. 'De gevangenen moe ten of ongeschikt worden gemaakt pm zich nog te kunnen verdedigen, of zij moeten gek worden gemaakt of zij moeten- tot sterven worden aangezet.' Sartre heeft de instelling geëist van een internationale commissie ter verdediging van de Baader-Meln- hofleden. De commissie moet, aldus Sartre, pogen het leven van de ge vangenen te redden en als waarne mers aanwezig zijn op het komende proces tegen de 'harde kern* van de groep. Baader had tegen Sartre gezegd dat zijn 'kleine groep' zich 'organisato risch wilde verbinden met de arbei dersmassa.' Het zou later een bur geroorlog moeten worden. Als tolk van Sartre trad op de persconferentie Daniël Cohn-Bendit op. Cohn-Bendit die in 1968 een rol speelde in de Franse mei-revolte, had Sartre op diens verzoek ook moeten begeleiden bij het gespgek met Baader. Maar dat mocht niet van de Duitse autoriteiten. i Twee leden van de Baader-Mein hofgroep hebben in de gevangenis van Hamburg hun hongerstaking be ëindigd. Het zijn Margrit Schiller en Gerhard Mtiller, beiden 26 jaar. Gerhard Müller vebiridt zich in voorlopige hechtenis. Hij wordt er van verdacht in oktober 1971 in Hamburg te hebben deelgenomen aan de moord op een politieman. In het toestel, dat onderweg was van Soerabaja naar Jeddah (Mekka) be vonden zich 182 Indonesische mos lims, die een pelgrimage maakten, twee Nederlandse vliegers, een Ne derlandse boordwerktuigkundige, vier Nederlandse en twee Indonesi sche stewardessen. De Nederlanders zijn gezagvoerder H. Lamme (58), uit Bilthoven, ge huwd en twee kinderen, tweede vlie ger R. Blomsma (25) uit Heerhugo- waard, gehuwd en drie kinderen, de boordwerktuigkundige J. G. Wij nands (48) uit Zandvoort, gehuwd en twee kinderen en de stewardessen Ingrid van der Vliet, Hetty Borg- hols, Titia van Dijkum en H. van Hamburg. De oórzaak van het ongeluk, dat gis termiddag tegen zes uur Nederlandse tijd gebeurde (het was toen ter plaat se nacht) is onbekend. Het is gebeurd op ongeveer 30 kilometer van de luchthaven van Colombo, waar het Het verongelukte toestel van Martin Air. toestel een technische stop zou ma ken. Vliegveldfunctionarissen zagen op de grond een enorme vuurbal. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het vliegtuig tegen een berg is gevlogen in een zeer zware regen, waardoor het zicht slecht was. Het toestel was toen bezig met een naderingsproce- Van een verslaggever AMSTERDAM Niet allèen ruim honderd Spakenburgsen. maar ook ongeveer vijftig Zeeuwsen willen zich verzetten tegen de verplichte invoering va-n de bromfietshelm per 1 fe bruari. De Zeeuwse dames vre zen dat hun fraaie mutsen door de valhelmen zullen kreuken. Een actiecomité gaat zich zater dag in Middelburg beraden op een adres aan minister Wester terp en op andere acties, aldus de heer J. Pieterse, echtgenoot van een van de vijftig proteste rende Zeeuwsen- Eventueel zal men samen met de Spakenburg sen in actie komen. Vanuit Spakenburg is inmiddels voorgesteld de vrouwelijke inwo ners van de draagplicht" te ver schonen. Dat zou dan moeten gebeuren onder voorwaarde dat de brommers geen versnelling heben. geen duo-passagiers kunnen vervoeren en bovendien niet harder dan 25 kilometer per uur kunnen rijden, aldus de sug gestie uit Spakenburg. China mag zich ontspannen. De culturele revolutie is afgelopen. En China ontspant zich. Letterlijk. De mensen lopen er zichtbaar anders over straat. U komt ze niet elke dag tegen. Maar wat honderden miljoenen mensen beweegt, laat u ook niet koud. Daar hebt u nou een krant voor. Abonneer eens iemand. Ontspannen. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: De Russische partijleider Leonid Breznjew is gisteren in Parijs aange komen voor een driedaags bezoek aan Frankrijk. Breznjew, die de Franse president Giscard d'Estaing bij aankomst amicaal bij de arm vatte, beantwoordt het bezoek dat Georges Pompidou kort voor zijn overlijden nog aan de Sowjet-Unie bracht. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT-D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pere, antwoordrummer 2792, A dam. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. dure en had juist van de toren op dracht gekregen van 8000 voet naar 2000 voet te zakken. Door het slechte weer zijn de red- Ook de verbindingen met Colombo zijn slecht. Vannacht om half een was nog niet bekend of de reddings ploeg het wrak had bereikt. Het toestel, dat een jaar bij Martin Air in gebruik en bij de KLM in on derhoud is. was met nog een andere DC-8 en een DC-10 van de maat schappij ingezet voor het vervoer van 20.000 Indonesische moslim naar Jeddah. Dit was de negentiende vlucht van de machine. De Nederlandse regering heeft gis teravond i« een telegram aan de di rectie van Martin Air haar mede leven betuigd met de slachtoffers. Van een verslaggever DEN HAAG Het brood zal met ingang van dinsdag vier cent duur der worden. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren meegedeeld. De minimumprijzen per brood van 800 gram worden door deze maatre gelen volgens het ministerie als volgt: verpakt gesneden witbrood 1,01 gulden, ander witbrood 0,94 gul den, verpakt gesneden bruin brood 0,98 gulden en ander bruin brood 0,91 gulden. De prijsverhoging is volgens het mi nisterie noodzakelijk geworden om dat de in de minimumprijs verwerk te detailhandelsmarge sinds de in stelling van de minimumprijs gelei delijk verkleind was. Een ander ge deelte van de prijsverhoging is ge baseerd op de november ingegane verhoging van de bloem- en meel- prijzen. Deze verhoging van de bloem- en meelprijzen was nog maar gedeelte lijk door de broodproducenten door- - berekend in hun vraagprijs aan de detaillist. Per 9 december mogen zij dan ook bij levering aan de weder verkopers een prijsverhoging van twee cent toepassen. Binnenland Smokkel Rhodesische tabak niet te bewijzen 5 Vorming CDA gigantisch karwei 9 Een goede Sint7 Buitenland Griekse monarchie 8 Kerk Discussie in Montreux 2 'In de ruimte' op tournee 2 Lezers schrijven z Nieuwe boeken z Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept en pnzzcl 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Weekbladen 9 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1