'Discussie over jacht nodig, kruistocht is uit den boze' ADVERTEREN DOET VERKOPEN laat ïis wat vanjc.. uv Voor- en tegenstanders van jacht in fel debat K1i 2 FAMILIEBERICHTEN OPROEP TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 Heden overleed tot onze grote droefheid mijn lieve Man, onze Broer, Zwager, Oom en Vriend Jan Martinus Hendrikus Baars oud-wethouder en ere-burger van Delft Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van bijna 75 jaar. Zijn leven was geven en helpen. Uit aller naam: C. Baars-Icke Delft, 4 december 1974. Herculesweg 233. De crematie zal plaatshebben In het cremato rium „Eikelenburg"' te Rijswijk Z.-H., maandag 9 december a.s. om 11.30 uur. Vertrek van Herculesweg 233 om 11 uur. Geen bezoek aan huls. ALGEMENE KENNISGEVING 'k Zal dan gedurig bij U zijn. Psalm 73 12 (ber.) Na een langdurig lijden, heeft de Heere tot Zich genomen, mijn lieve Man en onze zorgza me Vader, Groot- en Overgrootvader Teunis van Duijvenbode in de ouderdom van 82 jaar. Katwijk: J. M. A. van Duijvenbode- van Zomeren Zevenaar: J. M. van Voorbergen- van DuijVenbode M. R. van Voorbergen Katwijk: P. van Duijvenbode L. van Duij venbode- van Duijn Borne: T. van Duijvenbode G. van Duijvenbode- van Hoorn Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan den Rijn, 4 december 1974. Rijnstraat 113. Gelegenheid tot condoleren: 's middags van 35 uur en 's avonds van 79 uur. Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 7 december a.s. des nam. 1.15 uur in de Open Hof Kerk, Rijnstraat 18 te Katwijk aan den Rijn, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.00 uur op de algemene begraaf plaats aan de Kerklaan te Katwijk .aan den Rijn. God nam, voor ons geheel onverwacht, tot Zich, Zijn moegestreden kind, mijn innig ge liefde Vrouw, onze altijd zorgende Moeder, Dochter, Schoondochter en Tante Truiis Boon-Roeleveld op de leeftijd van 42 jaar. C. M. Boon i Klmmy Ine Dicky K. Roeleveld-van Leeuwen en verdere familie 's-Gravenhage, 3 december 1974. Cypresstraat 160. Liever aan huis geen bezoek Geen bloemen Bezoek aan de rouwkamer Van Diemenstraat 167 donderdag en vrijdag van 18.0019.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden zaterdag 7 december om 10.00 uur in de Westduinkerk, Fahrenheitstraat 709 te 's-Gravenhage, waarna de crematie zal plaats vinden om 11.00 uur in het crematorium „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2b te 's-Gravenhage. De Heer van leven en dood heeft tot Zich ge nomen onze lieve, heldhaftige Schoondochter en Schoonzuster Truus Roeleveld echtgenote van Cornelis M. Boon Namens allen: D. Boon N. Boon-Hogendoorn Bosch en Duin (Utr 3 december 1974. Joz. Israëlslaan 7a. „Ik heb de vaste grond gevonden" Heden behaagde het de Heere in volle vrede tot Zich te nemen, onze lieve en zorgzame Vrouw, Moeder en Oma Cornelia Vonk echtgenote van Aart Pieter Balkenende op de leeftijd van 64 jaar. Llsse: A. P. Balkenende A. P. Balkenende Jr. Rijnsburg: C. J. van der Meij- Balkenende J. van der Meij Hannie, Corry en Arjan Lisse, 3 december 1974. Loosterweg Noord 4. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 7 december a.s. des n.m. 2.30 uur op de Prot. be graafplaats „Duinhof" te Lisse. voorafgegaan door een rouwdienst in de Christ.-Geref. Kerk, Veldhorststraat 48 te Lisse. Aanvang 1.30 uur. Gelegenheid tot condoleren 's kvonds van 8 tot 9.30 uur, Loosterweg Noord 4. Verantwoording giften voor Sint Nicolaas 3.- M van G-Van N te O: J A B te, Z: t 3.50 ds L J vU. Dat is om elkaar te vertellen wat we allemaal gekregen hebben. Trouwens: december is tóch een fijne maand om contact op te nemen met verre bekenden. En dat is niet duur in deze dure maand. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Geloven wordt aanschou wen. Tot onze diepe droefheid ls heden overleden onze Ueve Broer en Zwager Cornelis Passchier L. Hanemaljer-Passchier A. L. Hanemaljei Voor de vele blijken van mee leven die wij hebben onder vonden bij het overlijden van onze lieve Man. Vader en Grootvader Warner Kremers willen wij u oprecht danken. Het heeft ons erg veel goed gedaan. H. Kremers-Denlng en kinderen Vereniging voor ziebenhuisverpleging „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Hoger Einde Zuid 6—7, Ouderkerk a.d. Amstel EEN BUITENGEWONE LEDENVERGADERING zal gehouden worden op donderdag 19 decem ber a.s. om 20.00 uur in hotel ,,'t Jagershuis", Amstelzijde 2. Ouderkerk a.d. Amstel. De agenda vermeldt naast de gebruikelijke punten een voorstel tot: a. verhoging van de bijdragen, b. uitbreiding vergoedingen en zal vanaf 10 december ter inzage liggen op het kantoor der vereniging. Leden die er prijs op stellen wordt, na aan vraag. de agenda toegezonden. Ouderkerk a.d. Amstel, 5 december 1974. K van B te'V; Tam. Joh de G te A; fam J V te A: S Tte G; 10.- fam. H W H te Z: G J te Z; E W te H; G G te G; A G B te D; M de V te E: G G de V te 's G; A W te E; fam. w P V te B; J ten Z te Z; C M B-B te 's G: HE te R; K K te C: J de R-B te H: fam. W F te B: KJ S-van E teR NAvGteA:/ 15.- fam C van V te L; M M S- R te V: 20,- C V te R; A P te R; 25,- M J M-C te G;E P J M te A: A B te Z; P S te R; T K den D te K a^n=AZ: JS C te H; B S te s G: 50,-W H van L te L: 5,- J T te R, G D de B-S te Z: fam C T te B; ram D H M te E; D GK te A; 7.50 J S te A; 10,- p D te H: A A de H te U; J F te Z; fam. v.d. V te U; J de J te G: fam L H te P; H J C P te B: J K R te L; W L KteZ;JSGteR;JABte D; A E van N-V te A; A D te R; H S te A; P A L te s-G: 15,- S M H P-L G te B; M p-w te A: H W te 'S-G; M B te H: C M-D te E; t 20,- fam. K D te B; 1 25.- JWMteZ: j c W te R; H 8 te L: C A W te A: J M van P te K: 100,- dr D M S te H: 1 2.50 S E de R-K te N Sch; C S-D te K3.50 M de W-A te R: 5.- R K te B: fam J H B te Nw L; fam W H te W: fam P M te S; G W te A: J H te A; 8 de J-L te E; A B te Z: fam F E te M; B v.d. NT te M: A van 't R te 's G; fam J F te R; W H van E Jr te B; 10.- J van A te C a.d IJ; R B-P te L; M P v.d. B-de K te R: J K te Z; Th van W- H te R; J de J te M; G de N- van H te L: L A van D te A d.v. R; T B K te V; G A Vte M; A W V te B; J F ten B te S: W C van V te R; A de W te St. P; fam H te T; J R te M; E J M Hte A; 15.- C W de R te Z; C M K te E; D M te T; B H te G; C K-B te W: 1 25.- Dre M H de G te R; C W 8 te A; J H te V; A L te P; J K te R; G G M te C; R K te Ensch; 35,- Fam. H J R te W: 1 40.- L J AK te Ensch; 50,- fam. J S te M; 150,- M van D te D; J P te L J v B te M: 2.50 G v H te U; 3.- A M v S te M: 4,- J E K te Z; o,- K L-V te B; K A ter W te O; W v.d. L te N; A K te A; H A R te U; G S A-de H te E; L G te D: G J T-M te A; B P-L te H; P W te Z; J H te R: L M J de J-S-te V. 7.50 A G te M; 10.- B E S-v. K te D; H W te S; A ter H te R; A V ter A; A H B te H; H GW te K a. Z; A A R te Dhg. D S te H; P M te W; D H B te H; A P te H; W M AW-M te D; T B te M; G C v. H-v.d. M te K a.d. L; H J te N; A S te R; H R te M; 12.- H J J te G 15.- D C v.d. S te G; P W de H te De B: J V-M te Dhg: 0 ff M te F20,- J E v.d. A- jteW;CPNteHIA; 25,- M W v.d. W te Dhg; F W D te B o. Z; F W A K te L; W R H te B: 50,- J R K 75.- L D W te D; 200,- J te A: R M te H: A D-B te S; 5,- A S te A; 1 10,- F J E 8 te A; M A Ste A; M C G 8 van H te N. te A; 15,- A O A te A: 5,- JJ H te A; M J M V-Van S te A; 10.- A Z te A; J P-K te A; 20.- J A van D te A; 25.- A W V DH-R te A; J F van B te A; J F F te A; 1 10,- H v K te A; 15.- A H te A; 6.- C H E te A: 10, C M van K te A; J L te A; 1 A K te A: A G M te A; 26. J Th. D te A; 10.- B V te A; E C A-K te H; M P te A; 15.- G J G te A: G A S te A; 25.- J O K-T r~ 1 100,- M H W H te A; 1 10,- K A den B te B; C P-S te A; 25r J van W te A; E C K-M te A: 10,- M J te 5,- I S MS te A; 10,- J 26,- I 2.50 C N te A; 10,- Fam. J P de V te R; C B S te M; 20,- L S te G; 15.- S B van L te P. 20,- P de B te Z. 15,- J H E-G te B; 25,- Mw. B te H; B H v. E te H; 5,- S H S te A; 10- H A P te A; J J van B te E: P v.d. W Nzn, te S; L C M te S; F de V te H; J v.d. Z te Den D; H H te 2.' - A R te H; G R te A; K J te W: C F V t« A; H; 100,- 1 EINDVEILING B0VENSMILDE Notaris WEMES te Smilde (tel. 05927—2636) is voorn. pubUek bij palmslag te verko pen op dinsdag 10 december a.s. rt.m. 7.30 uur in café Ho- man te Bovensmilde. ten verz. verkerende vrijstaande woning H. P. Stckensstraat 3 te Bo vensmilde, met erl en tuin, groot 4.50 are. zeer gunstig gelegen, nabij kerk en school Ind. beneden; kamer en-sulte. gang. keuken, bijkeuken, kel der en tollet. Boven: 4 slaapkamers, over loop en douche. Ingezet op 60.101.Het perceel ls voor zien van electra. waterleiding en gas. Aanvaarding en beta ling 20 december 1974. Te be zien zaterdag 7 december a.s. n.m. 2-4 uur en dinsdag 10 de cember a.s. 2-4 uur. Inlich tingen op elke werkdag (be halve zaterdags) ten notaris- kantore te Smilde waar de vel- Ungbedlngen ter inzage liggen. H. HEROLD Het verzorgen en kweken van cactussen Het boek dat u de soorten leert kennen en alles ver telt over de verzorging en vermeerdering. Met foto's, geb.f 15.90. Verkrijgbaar in de boek handel. L J. VEEN WAGENINGEN HARMONIE OF CONFLICT Polarisatie en conflictmodel zijn modewoorden. Ze worden vooral gebruikt door hen die de maetschappij willen veranderen door middel van harde strijd. De christelijke vakbeweging meent dat het anders moet. Zij wil door de kracht van evan gelische overtuiging bouwen verhoudingen. Samen met an deren. Daar zal «oma strijd voor nodig zijn. Maar het uitgangspunt is: sa menwerking, harmonie. Om de keus tussen harmonie en conflict gaat het in de maat schappelijke ontwikkeling van vandaag. Kiest u ook voor har monie? Meldt u dan san bij: Op het artikelJagers en natuurbeschermers in debat' van onze I verslaggever Huib Goudriaan in de krant van vorige week dins dag, ontvingen wij een groot aantal reacties. De bioloog drs. H.E. van de Veen uit Elspeet, medewerker van de Stichting voor Zui- ver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) te Den Haag, waar hij zich onder meer bezighoudt met de voedselselectie door edel herten, schreef onderstaande bijdrage. Bovendien geven we de andere reacties beknopt weer. Norman van Swelm komt in uw artikel tot de conclusie dat 'af schaffen van de plezierjacht in ons land een belangrijke stap vooruit zou zijn in de richting van een offensief milieubeheer'. Met de heer Van Swelm ben ik van mening dat het een goed ding zou zijn, wanneer een meer offensief natuurbeheer zou kunnen worden bevorderd. Of het opheffen van de 'plezierjacht' daarbij zo nuttig zou kunnen zijn meen ik echter ernstig te moeten be twijfelen. [Norman v.SwelmSlechts weinig jagers kenner, de vogels Wanneer iemand vindt dat we tenschappelijk onderzoek een goe de basis is voor een degelijke argumentatie zou men er verstan dig aan doen zijn betoog niet mede te baseren op exemplarische voorbeelden- van jagers die be schermde vogels schieten. Maat gevend is of er door bejaging aantoonbare schade ontstaat aan de populaties van de belaagde diersoorten. Hierover bestaat wel degelijk een grote hoeveelheid li teratuur (o.a. in de bibliotheek van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer) waaruit duidelijk blijkt dat in die landen waar een behoorlijke jachtwetgeving be staat, het overgrote deel van de bejaagde populaties niet door be jaging wordt bedreigd. Of het daarbij zo wènselijk is om een zeker niet schadelijk dier als een snip te bejagen is een andere zaak. Hierbij raakt men de vraag of het legitiem kan zijn een dier te gebruiken als een (bewegende) schietschijf. Van Swelm is verder van mening dat grofwild (edelherten, zwijnen etc.) ook zonder bejaging 'gezond' zouden blijven. Er bestaan harde gegevens waaruit duidelijk blijkt dat grofwildpopulaties in een si tuatie zonder natuurlijke vijanden en onder een mild klimaat, uit groeien totdat tengevolge van overbegrazing de dieren zo ver zwakt raken dat het merendeel aan de gevolgen van ziekten en parasieten een langzame dood sterft. Een dergelijke situatie komt onder natuurlijke omstan digheden slechts hoogst zelden voor. Daarom is de jacht op de Veluwe, waar de wolf al meer dan een eeuw is uitgeroeid, in principe een stabiliserende factor. Daarbij is het bovendien regel dat, voor zover het edelherten en reeën be treft, het overgrote deel van de dieren dat geschoten wordt óf oud, óf jong is, waardoor de na tuurlijke sterfte redelijk wordt be naderd. Het resultaat van een zorgvuldig grofwildbeheer heeft er in de laatste tien k vijftien jaar toe geleid dat de Nederlandse grofwildstand kwalitatief en kwantitatief ook in de vrije wild baan een duidelijk opgaande lijn vertoont. Van het daarbij toege paste beheer profiteren ook ande re diersoorten zoals onze stootvo- gels en, al dan niet met instem ming van de jager, de vos. Zonder te willen beweren dat de huidige situatie niet voor verbete ring vatbaar zou zijn, (Het is niet alleen nodig dat er goede normen gevonden worden voor wat wel en wat niet geschoten moet worden, óók de wijze waarop het afschot wordt uitgevoerd zou een punt van zorgvuldige overweging die nen te zijn), meen ik te kunnen vaststellen dat er in de jacht in Nederland een duidelijke ver schuiving plaats vindt van de jacht als schietsport naar een faunabeheer, waarbij het bedrij ven van de 'plezierjacht' één van de beheersmaatregelen kan zijn. Juist binnen de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging is on langs de discussie begonnen over de plaats van de jager in het natuurbeheer en in de samenle ving. Daarbij wint de opvatting veld dat de jacht niet langer doel, maar een (vaak bescheiden) mid del zou moeten zijn. Om te komen tot een meer offensief milieube heer is o.a. een discussie over de plaats van de jacht noodzakelijk en onvermijdelijk. Het innemen van extreme standpunten zal een dialoog echter zeker niet bevorde ren en het opzetten van een kruistocht tegen de jacht komt neer op het intrappen van een opendeur. Drs. H. E. van de Veen, Uddel. Geen dierenliefde Hoewel Ik niet deskundig genoeg ben om de argumenten voor en tegen op hun juistheid te beoor delen, vind ik dat we moeilijk van dierenliefde kunnen spreken, als het doden voor eigen plezier ge beurt. Vooral werd ik pijnlijk ge troffen door de verdediging van het jagen door Rien Poortvliet (die ik anders een sympathieke indruk op me maakte) wanneer hij dit doet door 'aardappelrooien' en het uit zijn lijden verlossen van een verminkte kat als voor beeld te noemen eo de mening van hen, die het niet met hem eens zijn, als 'huichelarij' betitelt. Ik heb overigens vaak gemerkt, dat jagers en drijvers de onzin nigste rechtvaardigheden zoeken I DEN HAAG 'It vies hei een tyai irnuehe lui iii o? U:h Inielilger.K tr.erjen -»»r b3)ver. I J virhojflec ur, t*gfel»chu«t irrumenien o- hup llefheoaen; ie verdedigen Kei jou eerlyte: njn I i ie .eggen Et jug. <U*raee uil'. Norm».-. E). vin Swelai (87), medewerker vat. de Haegse werkgroep j •VutlpopuliuecMerioaic Octenrooe'. heef. geer. goed voord over voor de veiaelyie jtcht, 2t*j ie lyd ven het ju." «er in preku^t »drdi gebrtcnl Uit Trouw/Kwartet van 26 november om ook hierin hun dierenliefde te bewijzen. B. Stegeman, Vriezenveen. Cursus Het volgen van een jachtcursus kan in de heer Van Swelm van harte aanbevelen als therapie om zijn inzichten wat te verruimen aangaande de vogelkennis van ja gers. Een lidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Jagers verenging kan ik hem ook aanbe velen. Johan A. Andeweg, Giessenburg. Aantijging Ondeugdelijk Nu de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging aan het werk is haar leden in staat te stellen het 'weidewerk' zo goed mogelijk te beoefenen, is het vervelend onze energie en tijd te moeten steken ke beweringen van het soort, waarmee ene heer Van Swelm de 'Nederlandse krantelezers pleegt te vervelen. Maar het is nuttig dat de Nederlandse bevolking zich re aliseert, dat het niet de heer Van Swelm is, die ervoor zorgt dat wij in ons lang nog fazanten, hazen, reeën, herten, wilde varkens, moeflons en vossen kunnen zien, maar dat dit te danken is aan de inzet van hen die de jacht in Nederland beoefenen. Iets anders is dat hij in het interview op meerdere punten niet de weidelij ke jacht aanvalt, maar de strope rij en dit volkomen terecht. Lou che lieden schieten hoogdrachtige reegeiten om de ongeboren kalfjes opgezet te kunnen verkopen. De argumenten die Van Swelm in brengt tegen de bonafide uitoefe ning van de jacht zijn dermate afgezaagd, emotioneel geladen en ondeskundig dat binnen het be stek van deze reactie daarop niet kan worden ingegaan. Jhr. R. Vogélin van Claerbergen p.r. consul ajdeling Utrectyt van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging, Utrecht. Slechts een vegetariër heeft het recht uitlatingen als 'jacht is moord' en 'het slachtoffer is vol komen weerloos' van Norman van Swelm in de mond te nemen. Volkomen weerloos is een varken in een slachthuis, niet een wild zwijn op de Veluwe. Over zijn opmerking 'het is nauwelijks on derzocht of het natuurlijk even wicht van de herten op de Veluwe in stand wordt gehouden door de jagers zoals zij beweren' het vol gende: de heer Van Swelm zal niet kunnen ontkennen, dat de hertenpopulatie op de Veluwe pri ma in stand blijft, ondanks de jacht. De gunstige invloed van rustgebieden, bijvoedering en der gelijke moet op de creditzijde van de jacht worden geschreven, aan-» gezien zonder de jacht deze maat regelen wel achterwege zouden blijven. Zijn uitlating dat 'slechts een enkele jager voldoende ken nis van vogels' heeft, komt dicht bij een lasterlijke aantijging. Ik ken enige jagers en eierzoekers, die juist voortreffelijke veldorni- thologen zijn. Mogelijk komt ge brek aan wildkennis voor onder de zogenaamde 'statusjagers'. Met de invoering van een verplicht jachtexamen zal dit probleem uit de werdld zijn. Opheffing van de plezierjacht zal betekenen, dat bijvoedering, on derhoud van het jachtveld en af schot voor rekening van de over heid zal komen. Alles wat nu uit particuliere beurzen komt, van mensen die jaarlijks een aantal prettige jachtdagen met enig ver antwoord resultaat willen hebben, zal dan uit de elastingopbrengst moeten worden betaald. Dr. J. A. Schulp, bioloog, Sneek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12