Onderzoek van medische begeleiding gevraagd Voorrang voor vaste klanten Jos Hermes riskeert afgang Connors-Laver aflossing van de wacht Nederlaag voor Annemarie Moser Winst Hongarije op Zwitserland Na langdurige voetblessure deelnemer aan Sylvesterloop Blue Stars uitgeschakeld Afscheid At je Keulen definitief Zware straf voor Saarloos ïcpouW/KWARTET DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 SPORT T8/K11 Handbalsters zonder arts naar IJsland gestuurd ,n fan onze speciale verslaggever le jiTTARD, MELICK Gisteren is bij het Nederlands Handbal ferbond een brief aangekomen waarin dames-topclub Swift Roer- le hond om een onderzoek vraagt naar de medische begeleiding van n jet nationaal team. Vorige week werkte de Nederlandse dames-se- n fectie op IJsland een dubbele (vriendschappelijke) interland af, pnder dat bij die gelegenheid een medisch team van enige impor- antie aanwezig was. Door het Handbal Verbond was op IJsland n weliswaar een EHBO-achtig medisch ploegje gecharterd, maar een- paal terug in Nederland hebben een aantal internationals te ken- len gegeven, dat het ondoenlijk is om nogmaals het risico te ne- len om op,een wildvreemd 'eiland' aangewezen te zijn op even fildvreemde medici. 1 vóór de damesploeg naar IJsland freisde. was het Swift-coach Jo erris bekend, dat vanuit Neder- ind geen begeleidend medisch team worden meegestuurd. Gerris oopte, dat het Handbal Verbond d het laatste moment alsnog van lening zou veranderen, maar dat ibeurde uiteindelijk niet. Het andbal Verbond beroept zich ach- iraf nu op de ongelukkige omstan- igheid, dat men nog volop bezig pas 'om een nieuwe medische com- ïissie te benoemen', maar van de ant van Swift wordt die bewering Is een 'zwak excuus' ervaren, wift, negen-voudig landskampioen rijst daarbij terecht op de si- uatie bij de meeste topclubs, die ndanks gebrek aan geld bijna al- 'i enorme bedragen uittrekken een optimale medische be te zorgen. Ei 'ÜOBLEEM lj hc. Handbal Verbond", bevestigt len d-»t laatste en ontkent men ovenc en. dat er onder de interna- onal> ontevredenheid bestaat over e medische verzorging tijdens de •ip naar IJsland. Sjef van Kan. oorzitter van de commissie wed- trijdwezen tfegt: 'Ik ben met de lejsjes meegeweest en ik heb geen probleem ontmoet. De begeleiding u tas optimaal, niemand heeft moei- IjlahecJen gehad. Op een gegeven mohient heb ik zelfs gevraagd, of er og wensen waren en toen was er Iemand die reageerde. Tijdens de wee wedstrijden was er een plaat- elijke arts en een fysio-therapeut de zaal aanwezig'. Gerris (53), de man die zelf uim een jaar als bondscoach werk- aam is geweest, zegt, dat er een undamenteel verschil van mening estaat over het begrip medische egeleiding. Gerris reageert: 'Wat n IJsland gebeurd is,'dat moet een éénmalige fout zijn. Zo niet dan voorzie ik grote problemen. Als Sjef van Kan beweert, dut er een dokter hr.de zaal was, dan zeg ik:- 'Dat iiaat. nergens op'. Medische begelei- ling betekent méér dan een gebro- :en been spalken. Jarenlang is dat otaal geen probleem geweest, maar iu opeens wel. Dit gedoe is volko- nen strijdig met het begrip top- port. Bij Swift hebben we op ama- euristische basis een fantastisch nedisch team. De hele week heb- ien we. indien nodig, drie fysio-' herapeuten en een dokter ter be- chikking. Willen we gebruik ma ten van het ziekenhuis, dan kan tlat a la minuut'. ONDERHANDELING De speelsters van Swift Roermond bevestigen het afschuwelijke con trast tussen de situatie in het nati onaal team en de entourage bij ih club. Veelvoudig international Margot Puts zegt: 'Ik sukkel al een tijdje met knieblessures. Bij Swift wordt daar van alles aan gedaan. In IJsland heeft_ de behandeling echter volkomen stilgestaan. Vóór de wedstrijden hebben de andere meisjes m'n knieën 'ingepakt'. Daarna heb ik wel degelijk ge vraagd waarom er geen medisch team aanwezig was. Er wérd gezegd. dat men nog mef een aantal men sen in onderhandeling was. Ik vraag me sindsdien af. of het nog wel zin heeft om op deze manier zulke grote risico's te lopen'. Afgezien van Margot Puts heeft ook bij een aantal andere internatio nals de behandeling van sluimeren de blessures enkele dagen stilge staan. Annie Slangen, eveneens speelster van Swift Roermond, zegt: 'Ik had rugklachten, maar met wat massage had ik moeiteloos .kunnen meespelen. Toen bleek opeens, dat daar niemand voor aanwezig was. Ik vond dat belache lijk. Je speelt in een nationaal team, maar qua medische verorging blijkt dat uit niets'. BEGRIP Voorzitter Ab Schimmel van het Handbal Verbond probeert de pro- blemen-van-dit-moment 'klein' te houden, door zijn toezegging, 'dat volgende week bekend wordt wie het damesteam zal gaan begelei den'. Schimmel zegt: 'Ik hoop, dat men begrip toont voor de moeilijke situatie. Als we een arts hadden meegestuurd, dan hadden we bij die man valse illusies gewekt. Daarom heeft de technische leiding ervan afgezien om vanuit Neder land een team mee te sturen. Ik snap de problemen niet, want er is niets misgegaan'. Jo Gerris daarentegen heeft uit een gesprek met bondscoach Heinz Henneberg geconcludeerd, dat Hen- neberg aan de 'hele affaire niets heeft kunnen doen. Gerris zegt: 'Om die reden heb ik ook gezwegen. Ik heb bovendien géén/ van de meisjes willen afhouden van een tripje naar IJsland. Ik vind het een enormè bijdrage in hun ontwikke ling. Dat gun ik elke topsporter trouwens. Hennebe'rg kan hier vreemd genoeg de dupe van wor den. Hij doet alles wat-ie kan, hij is capabel, maar in dit soort situa ties staat een coach machteloos'. TE ZAKELIJK Voorzitter Ab Schimmel verdedigt zich door te stellen, 'dat Gerris sommige dingen wat al te zakelijk ziet'. Gerris zegt daarop: 'Ik wil over niemand negatief zijn. maar dit is gewoon niet waar. Als ik zakelijk was geweest, dan had ik m'n internationals tegengehouden. NEW YORK (Reuter) Op 2 februari aanstaande heeft in Las Vegas een t'ennlspartij plaats die niet alleen gaat om des keizers baard, maar ook >m het niet onaardige bedrag /an 300.000 dollar, ongeveer 700.000 gulden. Combattanten zijn de Amerikaan Jim Con nors (22), kampioen van Wimbledon en Forest Hills, en de veertien jaar oudere Australiër Rod Laver, aan voerder van de wereldelite aan het begin en het eind van de jaren zestig. Het duel tussen de teniisprofs van twee generaties kan wor den gezien als een aflossing van de wacht. Doch wat de verliezer ook voor onprettige sensaties mag ervaren, hij kan in elk geval rekenen op een drankje van zijn tegen stander. Want dat kan er bij driekwart miljoen wel af. De 'gewone' prijs is 100.000 dol lar. maar daarnaast 'vangt' de winnaar bijna de helft van de tv-rechten. zijnde 400.000 ge deeld door twee is 200.000 dollar. Inmiddels zijn er sterke ge ruchten dat Rod Laver, bijge naamd 'the Rocket', het jaar 1975 als zijn laatste seizoen zou willen beschouwen. Hij zou een laatste poging wilier doen het WCT-kampioen- schap te veroveren, de enige belangrijke titel die hem in zijn loopbaan tot dusver is ontgaan. WCT-dlrecteur Mike Davies heeft dit op een pers conferentie In New York verklaard. Feyenoord geeft voorkeursrecht 'Wat in IJsland gebeurd is, moet een eenmalige zaak Sittardia hebben we een eigen fysio therapeut en we mogen te allen tijde gebruik maken van de medi sche apparatuur' van Fortuna SC. Daarom schrok ik me rot. toen ik hoorde hoe het nationaal team is behandeld. Nellie Martens is onze enige international. Maar die wil ik dan wél fit terugkrijgen. Als me neer Schimmel dan zegt. dat er in noodgevallen in Reykjavik wel een dokter rondloopt, dan klinkt dat belachelijk. Als zoiets In de voet ballerij gebeurt, dan wordt er een enorme rel over geschopt'. JAN VAN DER KROON JO GERRIS: zijn'. Dat maakt Schimmel met mij niet mee. Ik laat ze zelf kiezen, maar ik beding voortaan wel van tevoren een' medisch team. Als ik bonds coach was geweest dan had ik gewei gerd om zonder medisch team naar IJsland te gaan. Je moet éérst een fysio-therapeut hebben en dan pas eén penningmeester'. Gerris wordt in z'n kritiek gesteund door Theo van der Sluis, die als trainer optreedt van een andere Limburgse hoofdklasse-ploeg: Sit tardia. Van der Sluis zegt: 'Ik ver wacht in een nationaal team de zelfde begeleiding als bij de clubs. Dat is het minimum-vereiste. Bij VAL D'ISERE (Reuter) De Oos tenrijkse ski-ster Annemarie Moser- Proell, die de laatste twee seizoenen slechts één keer in een afdaling werd verslagen, is gisteren tijdens dit (eerste) onderdeel van het criterium van de eerste sneeuw in Val d'Isere. de opening van het skiseizoen, niet verder gekomen dan de zevende plaats. Winnares werd haar landge note Wiltrud Drexel, die het par cours van 2150 meter (hoogtever schil 555.meter) aflegde in 1 minuut 25.90 seconden. De Amerikaanse Cin dy Nelson, die Annemarie Moser vo rig jaar heeft verslagen, werd vierde in 1.26.78. De tijd van Moser-Proell was 1.27)45. Zij kwam kort na de start door een 'slip' in hoge sneeuw terecht, wat haar tijd kostte. Uitslag. 1< Wiltrud Drexel (Oos) 1.25.90, 2. Bernadette Zurbriggen (Zwi) 1.26.16. 3. Danielle Debernard (Fra) 1.26.74. 4. Cindy Nelson (VS) 1 26.78. 5. Traudl Treichl (Oos) 1.27.24. 0. Brigitte Schroei! (Oos) 1,27.33, 7. Annemarie Moser (Oos) 1.27.45. 56. Hilda Esser (Ned) 1.31.87. BOEDAPEST Hongarije heeft in Szoproivde vriendschappelijke wed strijd tegen Zwitserland met 10 gewonnen. Het was de tweede ne derlaag van de Zwitsers binnen vier dagen, zondag verloren zij in een ontmoeting uit de voorronden van het Europese kampioenschap in Iz mir met 1—2 van Turkije. Van onze sportredactie ROTTERDAM Supporters van Feyenoord die zondag 15 december de wedstrijd tegen Wageningen bezoeken, krijgen van de directie van het stadion een 'recht van voorkeur' voor hetk open van toegangsbewijzen voor de topper Feyenoord-PSV die op 19 januari wordt gespeeld. Ook voor Feyenoord-FC Twente op 9 januari wordt eenzelfde procedure gevolgd. De kaartjes voor het duel tegen Wageningen worden gemerkt, zodat de vaste tribuneklanten die in het verleden bij een topwedstrijd nau welijks aan bod kwamen, geen vrees behoeven te hebben, dat zij bij de twee topduels in januari naast het net vissen. 'Wij willen op deze wijze de trouw van de suppor ters door dik en dun belonen. Van koppelverkoop is geen sprake', al dus gisteren stadion-directeur Frits de Kimpe, die ook meedeelde dat steeds minder voetballiefhebbers gebruik maken van de voorver koopadressen. Van Himst De aanvoerder van de Belgische voetbalkampioen Anderlecht, Pol van Himst, is onderscheiden met. de trofee van sport verdienste. Van Him6t dankt die onderscheiding aan het feit dat hij thans met 81 verkiezingen in het Belgisch elftal record international is en omdat hij vijftien jaar onafgebroken voor het Belgisch elftal en voor Ander lecht is uitgekomen. Zweeds elftal De Zweedse sportpers heeft een 'all star' voetbalelftal gekozen waarin zeven spelers voorkomen die buiten het moederland met de voetbal sport hun boterham verdienen. Daarbij is uiteraard ook' Ralf Edström van PSV. De Zweedse sportpers kroonde hem zelfs tbt "'voetballer van het jaar.' Behalve Edström kregen ook Ron nie Hellström, Roland Sandberg (beiden spelend voor het Duitse Kaiserslautern), Conny Torstensson en Björn Andersson (Bayern München) het maximum van 60 stemmen. Andere profs uit het 'all star' team zijn Björn Nordqvist van PSV en Ove Grahn van het Zwit serse Grashopp'ers. Fortuna Jos Hermens is niet de eerste Nederlander die, aan de Sylvester AMSTERDAM Het Amsterdamse Blue Stars is gisteravond uitgescha keld in het toernooi om de Europa Cup voor dameslandskempioenen m«dlbZaiedilrU(ftatógenersSrtaJ- meedoet Enkele jaren geleden reis- Praag met 49—52. Ook de ende de H?lc0 Scharn naar Brazil!*, wedstrijd was geëindigd ln een over- maar h". wa? Sfblesswrd om ook winning voor de Tsjechische dames maar enlge mdrUk te maken op de rsjecniscne dames. vele tienduizenden toeschouwers die elk jaar naar de beste atleten ter wereld komen kijken. Scham ging toen eigenlijk af en weerhield de organisatoren ervan enkele jaren lang een .Nederlander uit te nodigen. Dit risico loopt Hermens Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN Indien de genezing na de voetaperatie vorige maand in hetzelfde gunstige tempo blijft verlopen, zal Jos Hermens op Tweede Kerstdag vertrekken naar Brazilië om er op nieuwjaars dag deel te nemen aan de wereldberoemde St. Sylvesterloop in Sao Paolo. Hermens (25), Nederlands beste lange-afstandolper, kreeg de vererende uitnodiging voord eze negen kilometer lange, slopen de wedstrijd'via contacten die de organisatie onderhield met de Belgische veteraan Gaston Roelants (37). Roelants won de Syl- vester-loop driémaal en zal dit jaar als eregast in Sao Paolo aan wezig zijn. IRNSSUM Atje Keulen-Deelstra- blijft bij haar besluit. Geen come back in de schaatssport. Het afscheid dat zij vorig seizoen met het ver overen van de schaatstltel in Heeren veen nam. blijft definitief. De bijna 37-jarige Friezin heeft gisteren de voorzitter van de landelijke techni sche commissie Wim Zeekant laten weten dat zij niet meer voor selec ties en uitzending in aanmerking wil komen. Atje gaat niet naar het wereldkampioenschap sprint, dat op 15 en 16 februari a.s. in Gothenburg wordt gehouden. Deze mogelijkheid heeft de friezin lange tijd ln twijfel gebracht. Ze is nog zo goed in vorm dat zij daar naar alle waarschijnlijkheid een goed figuur zou hebben geslagen. Anderzijds beschikt de KNSB mo menteel niet over sprintsters van klasse zou men Atje graag bij de Olympische Spelen van 1976 hebben laten starten. Het Olympisch goud is één van de weinige zaken, die in Atje's verzameling ontbreekt. Na enkele dagen bedenktijd heeft Atje echter gemeend 'nee' te moeten zeggen tegen deze verleidelijke mo gelijkheid haar schaatscarrière te verlengen. Ook als mijn voet optimaal is. kan ik wel slecht lopen. De omstan digheden ken ik niet. Ik weet al leen dat het er bloedheet is. Maar als mijn voet in redelijke conditie is. geloof ik dat ik daar een rede lijke koers loop. De Zuidameri kanen die meedoen zijn natuurlijk wel in het voordeel, maar Roelants kon daar ook winnen'. Niet dat Hermens er nu op rekent een voor aanstaande rol te spelen in Sao HHHI Paolo, daarvoor is de tegenstand in feite ook. Zijn voet geneest wel- van te zwaar kaliber. Alle bekende iswaar snel, maar Hermens mist elke wedstrijd routine en conditie. Hermens: 'Daarom, wil ik in de komende weken aan een paar veld- loopjes meedoen, maar dat kan haast niet omdat' ik nog- steeds geen persoonlijk lid van de atletiek- unie ben'. Aan het eind van het zomerseizoen verliet Jos Hermens zijn vereniging Quick in Nijmegen, maar het werd geen lid van een andere club. Hermens vroeg een persoonlijk lid maatschap van de KNAU aan. maar dl aanvraag is nog steeds niet gehonoreerd. Daarom kan Hermens in feite niet meedoen aan officiële wedstrijden van de KNAU. 'Maar dat zal zo'n vaart niet lópen', zegt hij, 'lk ga er gewoon bij staan en dan geloof lk niet dat er iemand is die me tegen kan houden. Anders loop ik alleen buiten mededinging mee. Het gaat mij toch alleen maar om het ritme'. Medisch gezien gaat het Hermens voorspoedig. Tijdens metingen pp de fiets in het krachtcentrum van Jan Vos in Nij megen bleek gisteren nog dat Hermens goede vorderingen maakt. Hermens wil wel voor zichzelf weten dat hij in een redelijke con ditie verkeert als hij afreist, 'want anders ga ik niét', zegt hij. Jos Hermens weet dat zijn trip naar Brazilië een risico inhoudt: 'Je kan natuurlijk altijd afgaan. Finnen zitten al in Brazilië. Anders Gaerderud, de sterke Zweed, komt ook en natuurlijk Victor Mora, win naar van vorig jaar. een van de allergrootste stayers in de atletiek. Toch. is Hermens optimistisch: 'He lemaal afgaan kan je natuurlijk nooit. Ik weet wat ik kan en negen kilometer ls een goede afstand voor mij'. Er hebben zich de laatste maanden nogal wat veranderingen in het leven van Jos Hermens voorgedaan. Na zijn voortreffelijke prestatie in Rome op de vijf kilometer kon Hermens zich rekenen onder de beste lange afstandslopers van do wereld. Daarom komt de huidige 'sportsituatie' in Nederland (op nieuw) wrang bij hem over. Daags na terugkomst uit Rome moest Hermens weer voor de klas staan. Zijn beroep als onderwijzer maakté het hem steeds moeilijker zijn sport voor honderd procent te beoefenen. Daarom ook riep Hermens de hulp in van Johan van der Haar. direc teur van de afdeling maatschappe lijke begeleiding van de NSF. Van der Haar zocht een passender werkkring voor Hermens. maar kon die tot op heden niet vinden, ook al omdat Nijmegen niet bepaald over loopt van de werkgelegenheid. Hermens zelf vond wel een andere baan. Vanaf komende maandag Fortuna Dtlsseldorf. komende woensdag tegenstander van FC Amsterdam in de derde ronde re turnwedstrijd voor de UEFA Cup, heeft op eigen veld de punten ge deeld met het Joegoslavische Parti- zan Belgrado: 22. In dit oefendu el speelde Fortuna zonder Herzog, Budde en Kriegler terwijl na de pauze ook Seel en Geye vervangen v/erden. Voor Fortuna scoorden Biesenkamp en Begerau. Voor Par- JOS HERMENS (rechts, in duel met de Belg Schots): 'Ook als mijn voet optimaal is, kan ik wel slecht lopen'. wordt hij groepsleider op het vor mingsinstituut Westerhelling in Nijmegen. Zijn werktijden (van half acht tot half negen 's «orgens en van half drie tot half elf 's avonds) liggen nu aanzienlijk gun-, stiger. Hermens: 'Ik kan nu over dag in het bos trainen en dat is veel beter. Nu moest ik altijd in het donker lopen en moet je over de weg. Dat is toch al niet zo best voor mijn voet'. Het werk als groepsleider betekent echter niet dat alle problemen de wereld uit zijn. Nog steeds heeft Hermens de grootste moeite om vrij te krijgen. Hij heeft ook een uitnodiging voor een trip naar Nieuw-Zeeland. maar daar kan hij niet op ingaan omdat hij geen vrij kan krijgen. Hermens: 'Daar kunnen die mensen van het instituut ook niets aan doen. Ik doe dit werk echt graag. Maar het is in Nederland altijd hetzelfde, er is geen passende regeling voor topmensen. Net als je in de buurt van de wereldtop be gint te komen kan je de broodno dige internationale contacten niet aanvaarden'. Toch ziet Jos Hermens zijn nieuwe werkkring persoonlijk wel als een verbetering. 'Ik werk nu met oudere jongens tot twintig jaar. Met die jongens kan je op niveau praten. Vroeger stond ik voor een tweede klas en dan moest ik steeds afdalen, dat gaf wel eens problemen. Dit werk is wel een enorme uitdaging voor mij'. Jos Hermens rekent erop de tickets voor Sao Paolo half december te ontvangen, maar zelfs een eenvou dige uitnodiging uit Brazilië leverde een conflictje met de atletiekunie op. Toen de uitnodiging binnen kwam op het bondsbureau hadden de verantwoordelijke mensen ken nelijk moeite met de vertaling van de in het Engels gestelde invitatie. Hermens: "Er stond zoiets als all round-trip op. Toen hebben ze een telegram gestuurd om te vragen wat dat betekende. Dat is toch een flater, die mensen daar die zullen wel denken, wat moeten ze nu weer. Ik ga ervan uit dat all-round gewoon betekent dat alles, ook de retourvlucht betaald is'. Hermens gaat dolgraag naar Sao Paolo al is het alleen maar voor de ervaring die hij daar opdoet. De wedstrü'' zelf interesseert hem in zoverre niet veel meer. dan dat het een uitstekende gelegenheid is zijn con ditie te testen en zijn vorm te verbeteren. Hermens: 'Ik maak me er niet zo druk over. De zomer is voor mij het belangrijkste. Dan moet ik het weer maken'. JAN DEE POL VAN HIMST trofee tizan maakten Mujkic en Zavisic de doelpunten. St. Entienne ALle trainers van de Franse eerste divisie hebben Saint Etlenne aan gewezen als de ploeg die dit seizoen de nationale titel gaat grijpen. Af gelopen zondag werd de laatste wedstrijd van de eerste competitie helft afgewerkt. Uit 19 wedstrijden heeft Saint Etienne nu 27 punten. Een punt meer dan Reims en Bas- tla. Saint Etienne kreeg in deze peiling het maximum van 60 pun ten (twintig maal drie punten voor een eerste plaats). Na de club volg den Nantes ("17 punten) en Reims (16). Overigens staat het zo hoog ge-, waardeerde Nantes op het ogenblik op de negende plaats. Volgens trai ner José Arribas zal zijn elftal nog opklirtimen dankzij de bonuspun-1 ten. In Frankrijk krijgt de club, die in een wedstrijd minimaal drie doelpunten maakt een bonus-punt. Best George Best haalt met een steeds grotere frequentie weer de sportpa gina's. Vorige week toen hij voet balde in een gelegenheidselftal te gen Manchester United, dit week einde omdat hij een man die tele fonisch dreigementen uitte ln de kraag pakte en nu weer met de aankondiging dat hij volgende week mee zal spelen als gast in de vierde divisie club Crewe Alexan dre. Dat gebeurt in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Torpe do Moskou. Manchester United heeft nog steeds de voetbalrechten op Best, ook al trok deze zich een jaar geleden terug. De club gaf Best echter toe stemming voor het optreden. Bij Crewe Alexandre zal nog een oude ster uit Manchester meespelen: De- nis Law. Schön Voor het eerst sinds 1964 zal Hel mut Schön een wedstrijd van het Duitse elftal moeten missen. De coach van de wereldkampioen voet bal is vorige week geopereerd aan een meniscus. De behandelende ge neesheren zeggen dat Schön daar door niet aanwezig zal kunnen zijn bij de in het kader van het Euro pees kampioenschap te spelen wed strijd op 22 december tegen Malta. Professor Joachim Eichler die de operatie uitvoerde zei dat het wel mogelijk kan zijn dat Schön voor Kerstmis weer thuis is. Volgens zegslieden van de Duitse voetbal bond zal het nationale elftal nu onder leiding staan van Schön s assistent Jupp Derwall. Deze zal echter bij de selectie en het bepa len van de taktiek nauw contact houden met Schön. KLAASWAAL (ANP) Arie Saar loos. verdediger bij de zaterdag tweede klasser SSS uit Klaaswaal, is door de straf commissie van de KNVB geschorst tot 1 september 1977. Saarloos had in de wedstrijd tegen DOTO Pernis de aanvoerder van de tegenpartij. Cees Wondergem, bewusteloos geslagen. Wondergem werd daarbij zodanig geraakt dat hij moest worden over gebracht naar een ziekenhuis. Daar bleek dat Wondergem. door de klap, naast uiterlijke verwondingen een tijdelijke geheugenstoornis had op gelopen. VOLLEYBAL Voor de competitie heeft Zaan 69 een 3-0 overwinning ge boekt op AMVJ/RLVC. De setetanden waren: 48-16. 15-11, 15-7. VOETBAL Wlm Beltman. Binds ok tober manager van de FC Grdnlngen. Is ter observatie, opgenomen ln het Geertruldenzlekenhuts te Deventer. Beltman, oud-topscheldsrechter. heeft als manager/directeur sportlef gewerkt voor Go Ahead. Gooiland en Vitesse. ZWEMMEN De wereldzwemtop met alle Oost du 1 tóe en Amerikaanse favo rieten, zal volgend voorjaar op 5 en 6 april 1975 deelnemen aan lnvltatlc- wedstrljden. die worden gehouden ln het nieuwe Amersfoortóe (50 meter) Sportfondsenbad. Een week eerder zal de danln Europa verblijvende wereld zwemtop ln Leeds (Groot Brlttannle) zwemmen daarna ook nog aan de Eurovisiewedstrijden ln Stockholm deelnemen. In Amersfoort komen ook de sterkste Nederlandse zwemmers aan do start een goede voorbereiding voor de drie maanden later te hou den wereldkampioenschappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11