Sherry Duisenberg wijst verschuiving af Gebaar van Rhodesië zet Afrika in beweging Es Verbaasde reacties op beschuldigingen aan adres Proloog ingeland gaat drastisch op defensie bezuinigen PSP A'dam wil vertrek van Riethof WASAUTOMATEN NGRV draagt 70 miljoen over aan KWF Toneelgroep zon mantelorganisatie zijn de spaanste sherry r fles nu Wel kans op nieuwe maatregelen Vrouw met kind geïdentificeerd Werktijdverkorting bij Sigma-Coatings 'Weinig ruimte in miljardenpakket voor verschuiving' Bewolking Ouders betrekken bij de school PionCW 41 zander schade om Ju]fflteiK_ Vredesvlieger Abi Nathan uit Libanon gezet Smith liet gevangen leiders na overleg gaan thuis in verhuizen Ahoy wil taptoe 'overnemen' Geheim? Nieuwe Leidlse Courant óu.)Le j~aloang no. 208 IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 ..Stantvaitich ia ghablevan mijn hert in taghenapoet 1" HAARLEMMERSTRAAT 3 250 1 LEIDEN Alle bekende merken Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze radio- en tv-redac- tie HILVERSUM Het bedrag dat de actie 'Geven voor Le ven' heeft opgebracht wordt vanavond in het televisie programma 'Dertien miljoen Sinterklazen' symbolisch over handigd aan het Koningin Wilhelmina Fonds. Het dank woord van het KWF zal ver gezeld gaan van het aanbie den van een penning. Inmiddels heeft 'Geven voor Leven' 70,1 miljoen opge bracht voor bestrijding van kanker bij kinderen. Het KWF besluit hiermee de fees telijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Het aantal leden is inmiddels op gelopen tot 430.000. Het programma van Jan van Hillo 'Dertien miljoen Sinter klazen' komt terug op de grootscheepse inzamelingsac ties die er ooit zijn gehouden, zoals 'Open het Dorp', 'Haak in' en 'Kom over de brug'^ Gasten zijn Mies Bouwj Johan Bodegraven^JBP^ sing, Aad van^ij^^euvel en dr. Marga^KWfnpé. -»c Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Eindhovense toneelgroep Proloog, de burge meester van Eindhoven en Philips hebben uiterst verbaasd gerea geerd op de beschuldigingen, die het DS'70-kamerlId en oud-staats secretaris S. van Veenendaal-van Meggelen heeft geuit aan het adres van de toneelgroep. Volgens mevrouw Van Veenendaal^zo» Proloog allerlei onwettige middelen gebruiken om marxistische doeleinden te bereiken. ADVERTENTIE Bo&aditlci, Dat is de Venning, die het Ko ningin Wilhelmina Fonds van avond in het televisie-pro gramma 'Dertien miljoen Sin terklazen' aan de NCRV over handigt, ter herinnering aan 'Geven voor Leven'. Zo zou Proloog een uiterst geheim document bij Philips hebben gesto len, afluisterapparatuur geruiken in openbare gebouwen in Eindho ven, overheidsstukken stelen, valse declaraties bij de gemeente indie nen en pensioenpremies achterhou den. Bovendien zou de toneelgroep enorme bedragen uit hethy^n- land krijgen teneind^*K*derland op alle mogelijlMMgarneren de de- mocja|y^PFWr^errpijne«. i Van Veenendaal heeft een Qü'iier cirie weken geleden met de» burgemeester van Eindhoven, mr. Van der Lee besproken, maar Van een verslaggever. WASSENAAR De vrouw en het meisje die 28 november dood op het strand van Wassenaar aanspoelden zijn geïdentificeerd als de 42-jarige mevrouw Regine A. H. van der S. en haar tweejarig dochtertje Maryvon- ne uit Jemelle in de provincie Na men in België. De vrouw heeft, vol gens de Wassenaarse politie, op 19 november haar woning met haar dochtertje verlaten. Ze was depres sief en er waren huwelijksmoeilijk heden. In een Belgische krant las haar echt genoot, die aangifte van de verdwij ning had gedaan, het bericht dat in Wassenaar de lijken van een vrouw en een meisje waren gevonden. In Wassenaar herkende hij kleding en sieraden van zijn vrouw en kind. iONDEN (Reuter) De Britse minister van defensie Roy Mason leeft plannen bekendgemaakt voor een besnoeiing met 10 procent ran de defensie-uitgaven over de komende tien jaar. besnoeiing wordt voorname- |k bereikt door inkrimping de militaire garnizoenen buiten Europa. Engeland is voorts van jlazi"onderhandelingen met Zuid- ifrika te beginnen om de overeen- omst op te heffen waarbij in de "luidafrikaanse marinebasis Si- v feionstown faciliteiten worden ver eend aan Britse oorlogsbodems. het Indienen van zijn plannen n het Lagerhuis, zei minister Roy dason dat hij over de komende len jaar 4.700 miljoen pond ster king (ruim 28 miljard gulden) op lefensie wil besuren. Dat is aan zienlijk minder d*^d^inkervleu- jel binnen de Labour^gifcij wil. )aar wil men dat op een ja'BrtfJkse^ begroting van 3.600 miljoen pond sterling (21.600 miljoen gulden) 1.000 miljoen (6 miljard gulden) wordt bespaard. Minister Mason zei dat de meeste Britse militairen, die in het kader van de overeenkomst met Australië, Nieuw-Zeeland, Maleisië en Singa- porè (de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie) in Zuidoost-Azlë zijn gelegerd (ongeveer 2.500 man) zullen worden teruggetrokken. Een kleine groep zal achterblijven voor de werkzaamheden aan het geïnte greerde luchtverdedigingsstelsel. Minister Mason is voorts van plan de garnizoenen in Hongkong, op Malta en op Cyprus in te krimpen. die is volgens haar niet bereid er iets aan te doen. Burgemeester Van der Lee heeft inmiddels verklaard datT" hij niet over gegevens beschikt- die de ver moedens van mevrouw Van Vee- nendaal waarmaken. 'Ook tijdens e_ea,rge3prek heeft zij haar vermoe- dens op geen enkele wijze hard kunnen maken', aldus de burge meester. 'De subsidie die de ge meente Eindhoven aan de toneel werkgroep verleent, wordt wat de afrekeningen betreft door de gemeentelijke accountantsdienst gecontroleerd. Er is het gemeente bestuur van Eindhoven geen enkel rapport van die accountantsdienst bekend dat de indruk geeft als zou Proloog de toegekende subsidiegel den niet voor het bestemde doel gebruiken', aldus het commentaar van mr. Van der Lee. Niets bekend Een woordvoerder van Philips ver klaarde desgevraagd dat er bij dit bedrijf niets bekend is van een diefstal van een geheim document. Bij de Eindhovense politie is daar van ook geen aangifte gedaan. Proloog heeft er in verklaringen andermaal op gewezen dat 'rechts' veel moeite doet om ontwikkelin gen naar een groter maatschappe lijk bewustzijn al dan niet via het politieke vormingstheater tegen te houden of verdacht te maken. 'Dit gebeurt soms met het geruisloos hanteren van ondoorzichtige bezui nigingen, soms met de ijzeren handschoen van reactionaire stich tingsbestuurders, soms met de botte bijl van de politieke censuur.' aldus Proloog. Proloog heeft inmiddels contact op genomen met de advocaat mr Bak ker Schut om na te gaan of me vrouw Van Veenendaal Juridisch kan worden gedwongen haar be schuldigingen waar te maken, dan wel in te trekken. Vanuit de Tweede Kafner zijn gis teren schriftelijke vragen gesteld over de beschuldigingen aan het adres van Proloog. Het PvdA-Ka- merlid Kosto vraagt van minister Van Doorn (CRM) de toezegging dat deze beschuldigingen geen na delige invloed zullen hebben op het positieve beleid ten aanzien van Proloog. Het WD-Kamerlid Van Dijk wil weten of de gepubliceerde feiten waar zijn en Informeert wel ke maatregelen worden overwogen om aan de gewraakte toestanden een einde te maken. AMSTERDAM De Amsterdamse afdeling van de PSP eist dat haar raadslid en wethouder Huib Riethof op staande voet zijn zetel ter be schikking stelt. Een overgrote meer derheid van het gewest besloot hier gisteravond toe op een bijzondere vergadering. Als argument wordt aangevoerd dat Riethof zich bij de stemming over het voltooien van de metro-oostlijn niet gehouden heeft aan de richt lijnen en het gemeenteraadsprogram van de PSP. Riethof stemde tegen de motie-Treumann, die om uitstel van de metro-werkzaamheden vroeg. Riethof heeft tot 10 december de gelegenheid zich te verweren. Als hij weigert op te stappen, zal het Amsterdamse gewest zich over na dere stappen beraden. UTRECHT De verfindustrie Sig ma-Coatings heeft voor 270 mede werkers in twee Zaandamse vesti gingen een werktijdverkorting van twee dagen per week aangevraagd. Bij de produktie-afdeling en de bindmiddelenfarbiek zullen elk 135 man korter gaan. wegren. Sigma-Coatings, een combinatie van Vettewinkel, Varossieau en Pie- ter Schoen, met vele vestigingen in Nederland, is eigendom van de Bel gische multinational Petroflna. Volgens de heer H. Vos. districtsbe stuurder van de Industriebond NVV, is aangetoond dat de voorra den van het bedrijf ongewoon groot zijn voor de tijd van het jaar. 'Voor de hele verfindustrie zit er op dit moment de klad in. Oorzaak zijn de afzetproblemen op de bouwmarkt', aldus de heer Vos. Volgens de heer Vos heeft de direc tie van Sigma-Coatings de bonden aangekondigd dat het bedrijf bin nenkort personeel zal ontslaan. 'Wij hebben daarop geantwoord dat we zonder gefundeerde argumenten geen ontslagen zullen accepteren. Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG Minister Duisen berg (financiën) blijft er vier kant op tegen dat binnen het miljardenpakket steunmaatre gelen een verschuiving wordt aangebracht ten gunste van een lastenverlichting van het be drijfsleven. Zo'n verschuiving betekent een 'zeer wezenlijke aantasting' van de evenwichtige aanpak die de rege ring heeft uitgestippeld, zo zei hij gistermiddag in de Tweede Kamer. Met deze verklaring trotseerde de minister de nadrukkelijke wens van de meerderheid van de Kamer, neergelegd in de motie van Amels- voort (KVP). De minister ontraad de deze motie 'met grote klem'. De politieke spanning nam deze aparte weigering aanzienlijk toe. Zal de KVP-fractie de motie in trekken of op haar beurt de rege ring trotseren? Waarnemers hou den het erop dat de fractie de motie vandaag bij de stemming zal handhaven. Het voornaamste hand vat om dit te doen is de toezegging van minister Duisenberg dat bij een eventueel 'onverhoopt' nieuw pakket maatregelen met de motie rekening zal worden gehouden. Helemaal theoretisch is die moge lijkheid niet zoals de minister wilde doen geloven. Waarnemers wijzen erop dat de werkloosheid zich blijvend ongunstig zal ontwikkelen zodat begin volgend jaar opnieuw maatregelen nodig zijn De regering zal vandaag daarom het uitspreken van een 'onaanvaardbaar' over de motie kunnen vermijden en ander zijds kan de Kamer zich tevreden stellen met de gedachte dat de motie wellicht toch nog uitgevoerd zal worden, zij het dan niet direct. Herhaling De verwikkelingen rond de motie Schouten (ARP) lijken zich daar mee te herhalen. De regering wei gerde tijdens de algemene beschou wingen die motie uit te voeren, maar zij honoreerde de motie later Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en in de avond en nacht hier en daar mist. Overwegend matige, tot krchtige toenemende zuidwes telijke wind. Temperaturen van 8 tot 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Enkele opklaringen, ook plaat selijk een bui en minder zacht. Morgen zon op: 08.30 zon onder: 16.30 maan op: maan onder: 12.41 MOUNTAIN VIEW. CALIFORNIë (U PI) De Amerikaanse ruimtever kenner Pioneer 11 heeft zonder noemenswaardige kleerscheuren zijn nauwe boog om de planeet Jupiter getrokken. Het ruimtevaar tuigje naderde het dikke wolkendek tot op 40.000 kilometer, drie maal zo dicht als zijn voorganger. Daarbij werden stralingsgordels ge passeerd die veel intensiever waren dan die waaraan de elektronische apparatuur van de Pioneer 10 des tijds net niet bezweek. Maar de duur van de blootstelling was aan zienlijk korter, omdat de Pioneer 11 op dat moment met 48 kilometer per seconde het snelst vliegende voorwerp was dat mensen ooit ge maakt heben. De Pioneer 11 is nu op weg naar de verder van de zon gelegen planeet Saturnus, waar hij 'bij leven en welzijn' tegen 1979 moet aankomen. Nyerere zal met de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda de meest recente ontwikkelingen be spreken. De woordvoerder wilde niet zeggen of nog andere partijen bij het overleg betrokken zijn. Ka oenda en Nyerere hebben vorige maand in Loesaka besprekingen ge voerd met leiders van de nationalis tische beweging in Rhodesië. Voor deze besprekingen, die moge lijk de inleiding vormen tot een nieuwe gespreksronde over een constitutionele toekomst van Rho desië, werden Ndabaningi Sithole, de leider van de verboden Zimbab we Afrikaanse nationale unie (Za- nu) en Joshua Nkomo, de leider van de eveneens verboden Zimbab we Afrikaanse volksunie (Zapu) een maand geleden voor korte tijd uit Rhodesische gevangenschap ontslagen. Aan het bezoek van Sithole en Nkomo waren geheime besprekingen tussen Zambia en Zuid-Afrika voorafgegaan. Dit over leg had tem doel de constitutionele impasse te doorbreken die is ont staan nadat Rhodesië zich negen jaar geleden eenzijdig onafhanke lijk van Engeland verklaarde. Waarnemers menen dat de vooruit zichten van een regeling in Rhode sië nu gunstiger lijken dan ze ooit zijn geweest. De beide bevrijdings bewegingen Zapu en Zanu hebben echter herhaaldelijk gesteld dat voor hen een regeling alleen aanvaard baar is op basis van een Afrikaans meerderheidsbewind. Nkomo Nkomo zou begin november in BEIROET (UPI) 'Vlieger voor de vrede' Abi Nathan uit Israël is gisteren kort na middernacht uit Libanon gezet waar hij een uur of vijf eerder was aangekomen, hoewel hem de toegang lot de Arabische landen is ontzegd. Nathan ie piloot in de Israëlische lucht macht geweest. Hij vatte in 1966 een particuliere vredesmissie aan om Ara bieren en Israëli's nader tot elkaar te brengen. Abi Nathan was erin geslaagd door de Libanese douane tc komen en zijn in trek te nemen in een hotel In Beiroet. Maar enkele uren later kwam de politie en droeg hem op per eerst beschikbaar vliegtuig rechtsomkeert te maken naar een land van zijn keuze. Volgens gezaghebbende bron was Na than in het bezit van een Brits pas poort. uitgeschreven op de naam Evy Abraham. Ondanks de zware extra-last van 3,5 miljard bleek er gisteren tij dens de behandelingen van het dekkingsplan van het kabinet in de Kamer nog best een glimlach af te kunnen bii de bewindslieden Duisenberg en Van Rooüen. DAR ES SALAAM, LOESAKA (Reuter, UPI, AP) President Julius Nyerere van Tanzania reist vandaag naar de Zambiaanse hoofdstad Loesaka voor hervatting van het overleg over de toestand in zuidelijk Afrika, zo heeft een presidentiële woordvoerder in Dar es Salaam meegedeeld. wel bij de Indiening van het mil jardenpakket. De meerderheid van de Kamer wil de die extra lastenverlichting voor al bereiken door een verruiming van de investeringsfaciliteiten en een verlaging van de vennoot schapsbelasting. Minister Duisen berg voelde er echter niets voor de investeringsfacilitelten te verrui men. Er zou meer geld mee zijn gemoeid, waarmee de moeilijkheden worden vergroot de zaak achteraf weer ongedaan te maken. Boven dien zouden ook machines onder de verruiming van de investeringsaf trek moeten vallen. Volgens de mintster hebben deze investering^ in het algemeen ech ter een negatief effect op de werkgelegenheid. Een verlaging van de vennootschapsbelasting heeft volgens de minister het bezwaar dat zo'n maatregel te globaal werkt, de moties Scholten (CHU) en Koning (WD) wees hij daarom af. Weinig ruimte De minister zei verder dat het pak ket maatregelen weinig ruimte laat voor verschuivingen, een verschui ving zou ten koste van iets anders gaaa. Met de veronderstelling van de Kamer dat al het geld toch onmogelijk kan worden uitgegeven was hij het niet eens. Hij zei er rotsvast in te geloven dat de acht honderd miljoen gulden die voor de bouw zijn uitgetrokken ook in derdaad worden uitgegeven. Voor 1 juli volgend jaar kunnen de spaden in de grond, zei hij. ADVERTENTIE erkend verhuisbedrijf De Haan's Expeditie bv. Alblaaserdam-Edisonweg 4- Tel. 01669-53» Zambia zijn geweest. Hij was in gezelschap van bisschop Abel Moe- zorewa, hoofd van de Afrikaanse nationale raad, de voornaamste wettige Afrikaanse politieke groe pering in Rhodesië. De bisschop is de enige leidende Afrikaanse politi cus die zich niet in Rhodesische gevangenschap bevindt. Zij voerden overleg met president Kenneth Ka oenda van Zambia, president Julius Nyerere van Tanzania en de presi dent van Botswana, Seretse Khama. Zie verder pag. T 7 K 9. ROTTERDAM Het Ahoy-sport- palels zal alles in het werk stellen om een taptoe binnen zijn poorten te krijgen. Met de militaire autori teiten is contact opgenomen om te wijzen op de accommodatie die er in Rotterdam is om een dergelijk evenement te organiseren. De idee om een Taptoe-Rotterdam te creë ren is geboren nadat de Delftse gemeenteraad onlangs besloot de traditionele taptoe te laten ver dwijnen. Volgens een woordvoerder van het sportpaleis is Ahoy' erg gebrand op het binnenhalen van een dergelijk spektakel. Wij organiseren jaarlijks een aantal evenementen en zouden ook een taptoe in onze organisatie kunnen passen. Is Proloog een nogal progressieve toneelgroep, of bovendien een geheime organisatie met troebele financiële bronnen buitenslands? Je komt soms de wonderlijkste vragen tegen. Wij hebben de antwoorden van de betrokkenen verzameld. En u mag het zeggen. Abonneer eens iemand. Ook een vraag. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pere, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1