Israël kan over A-bom beschikken Mr. Yap reikte Jakarta schoen aan die paste Helmut Schmidt: EG laat Duitsers betalen Vrede in Afrika niet tot elke prijs Sojoez 16 met twee man de ruimte in luxe warmte in koude nachten President Katzir: 'Wereld moet zich zorgen maken' Bomaanslagen in hoofdstad Ethiopië Stuttgart kiest Rommel Miki wordt Japans premier na Tanaka Somber artikel over arrogantie van de macht i. Lunï'iii Bahama's erkennen bewind op Cuba TROUW/KWARTET DINSDAG 3 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7/K8 TEL AVIV, LONDEN (AP, Reuter, UPI, AFP) De Israëlische president Ephraïm Katzir heeft gewaarschuwd dat zijn land het vermogen heeft een atoombom te maken. Hij heeft tegelijkertijd verzekerd dat Israël niet als eerste in het Midden-Oosten naar kernwapens zal grijpen. President Katzir, die van huis uit biochemicus is. had zondag een aantal wetenschapsjournalisten uit Israël, de VS en Europa ontvangen. Tijdens de receptie, aldus het Is raëlische dagblad Maariv, zei Kat zir: 'Israël heeft een nucleair po tentieel'. Op de vraag of dit hem niet bezorgd maakte, antwoordde de president: "Waarom zou ons dit zorgen baren. De wereld dient zich er zorgen over te maken'. In een reactie op publikaties van Katzirs opmerkingen heeft het bu reau van de Israëlische president gisteren verklaard dat Katzir had verwezen 'naar het algemene po tentieel in Israël van geleerden en de algemene wetenschappelijke technologische ervaring, die objec tief zou kunnen worden toegepast als Israël dat zo wenste'. De presi dent 'herhaalde eerdere verklaringen dat Israël niet als eerste kernwa pens in het gebied zal introduce ren', aldus de officiële verklaring. De gepubliceerde uitlatingen van Katzir werden echter niet ontkend. Al geruime tijd wordt erop gespecu leerd dat Israël in staat is atoom bommen te maken. Het land heeft twee kernreactoren, die in het diepste geheim opereren. Israël heeft nooit bijzonderheden onthuld over de programma's van zijn kern reactoren in Dimona en Nahal So- rek. Volgens experts wordt daar echter voldoende plutonium gepro duceerd om per Jaar één kleine atoombom te vervaardigen. Egypte In een publikatie van de Russische regering. Sowjet-weekblad. staat dat Moskou officieel met Egypte is overeengekomen Cairo te voorzien van een kernreactor. Het akkoord voorziet in de bouw van een kern- installatie met een vermogen van 460.000 kilowatt. De VS hadden Egypte en Israël ten tijde van pre sident Nixon allebei aangeboden een kernreactor te verschaffen. In de VS wekte dit aanbod echter een reeks scherpe reacties, waarna de zaak op de lange baan werd ge schoven. Volgens waarnemers in Londen is het Russische aanbod aan Egypte bedoeld om de eerder ernstig geschade Russisch-Egypti- sche betrekkingen te herstellen. Israël heeft nooit het verdrag ter voorkoming van de verspreiding van kernwapens (nonproliferatie verdrag) ondertekend. Vorige week onthield Israël zich van stemming toen in de Verenigde Naties een resolutie werd aangenomen, waarin werd opgeroepen het Midden-Oos ten tot een kernwapenvrije zone te maken. Officieel hebben thans al leen de VS. de Sowjet-Unie. Enge land. Frankrijk, China en India kernwapens. Aharon Yarif, de Israëlische minis ter van voorlichting, heeft verklaard dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten in het ko mende voorjaar zal worden hervat. Voor die tijd zullen via de VS contacten worden gelegd tussen de betrokken partijen. Yariv zei dat de conferentie alleen zal worden her vat als deze contacten positieve re sultaten opleveren. In Belgrado heeft PLO-ieider Jasser Arafat verklaard dat het Palestijnse volk een nieuwe fase van zijn strijd is ingetreden. Arafat zei dit nadat hij van een bezoek aan de Sowjet- Unie in Joegoslavië was aangeko men. Volgens waarnemers zinspeel de Arafat mogelijk op de spoedige stichting van een Palestijnse rege ring in ballingschap en de eventue le stichting van een Palestijnse staat op de bezette westelijke Jor- daanoever en in de Strook van Gaza. Het Libanese blad Al Anwar heeft ADVERTENTIE Nooit weg... bericht dat de Arabische landen de UNESCO 16 miljoen dollar willen schenken om de intrekking te com penseren van Amerikaanse steun aan deze organisatie voor onder wijs. wetenschappen en cultuur van de VN. Dit omdat de UNESCO, on der Arabische pressie. Israël uit de UNESCO-commissies heeft gesto ten. Het Joodse bureau in Tel Aviv heeft gemeld dat dit jaar 26.000 personen naar Israël zijn geëmi greerd. Dat is 14.000 minder dan in de eerste elf maanden van vorig jaar. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI) Bij bomaanslagen op het stadhuis en een hotel in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba is gisteren zware schade aangericht, maar volgens een woordvoerder van het ministerie van voorlichting zijn er geen doden ge vallen. Wel zijn dertien mensen ge wond geraakt, zes in het stadhuis en dertien in het Shebelle-hotel. Aan vankelijk vreesde men dat er vele doden zouden zijn gevallen. In een buitenwijk van Addis werd machinegeweervuur gehoord en het ontploffen van handgranaten. Vol gens ooggetuigen zouden hierbij vier personen zijn omgekomen. Door het ministerie van voorlichting werd dit ontkend. Volgens buitenlandse diplomaten zouden de aanslagen het werk zijn geweest van het Eritreese bevrij dingsfront (ELF). In en bij de wo ning van een hoogwaardigheidsbe kleder van het oude bewind, Aloela Bekele, is gisteren ook geschoten, toen militairen hem wilden arreste ren. De man weigerde zich over te geven. Het is niet bekend of hij gedood is of gearresteerd. De nieuwe president van de voorlo pige militaire raad. generaal Teferi Benti. heeft zich sinds zijn benoe ming donderdag niet meer laten zien. Sinds enige dagen weet nie mand in Ethiopië wie nu in wer kelijkheid het land bestuurt. BONN, LONDEN (Reuter, UPI) De Westduitse bondskanseliei Helmut Schmidt heeft de Europese Gemeenschappen verweten hun uitgaven telkens weer op te schroeven en daarvoor allerlei excuses aan te voeren terwijl de Westduitsers er in feite de kosten van moeten betalen. De burgers van de Westduitse stad Stuttgart hebben Manfred Rommel, de zoon van de voormalige veldmaarschalk, tot burgemeester gekozen. Rommel, die kandidaat stond voor de christen-democratische CDU, kreeg 58.9 pet van de stemmen en bracht na de overwinning lachend een toast uit met zijn vrouw Liselotte. Stuttgart is een van de weinige Westduitse gemeenten waar reeds een burgemeester gekozen wordt. TOKIO (UPI. AP) Politieke bronnen in Tokio hebben gisteren meegedeeld dat Takeo Miki de op volger zal worden van de afgetre den Japanse premier Kakuei Tana ka. De vice-voorzitter van de rege rende liberaal-democratische partij. Etsusaburo Shiina. heeft verklaard dat Miki woensdag door de fractie van de liberaal-democraten in het parlement tot voorzitter van de partij zal worden gekozen. Aangezien de partij de meerderheid heeft in het parlement maakt dit Miki automatisch opvolger van Ta naka. Miki heeft reeds van voor de tweede wereldoorlog zitting in het parlement en bekendheid verwor ven door zijn onafhankelijkehou- ding. Hij v/as één van de leiders van de actie tegen Tanaka waarin deze beschuldigd werd van corrup tie. De vroegere minister van finan ciën. Takeo Fukuda en de minister van handel en industrie Yasukiro Nakasone hebben onmiddellijk hun steun aan Miki gegeven. De huidige minister van financiën. Masayoshi Ohira heeft nog geen eslissing ge nomen. Nog steeds weet niemand wat er met mr. Yap Thiam Hien zal gebeuren, de bekende Indonesische jurist, die met vele anderen in arrest wordt gehouden. Mr. Yap, bekend geworden door zyn verdediging van Soekarno's minister van buiten landse zaken Soebandrio, zjjn activiteit voor het instituut voor de rechten van de mens en door zijn werk voor de Indo nesische raad van kerken, schreef een paar weken vóór zijn arrestatie een artikel, dat naar velen veronderstellen een be langrijke reden tot zijn aanhouding is geworden. Tijdens een bezoek aan Indonesië kreeg Ton van der Hammen dit artikel in handen. Hier onder geeft hij de hoofdinhoud ervan weer. door Ton van der Hammen 'Wie een geordende samenleving wil scheppen en een natie opbouwen heeft beslist een zekere vorm van macht nodig. Macht gaat dikwijls gepaard met machtmisbruik, omdat 'macht' behalve een regelende werking ook de aanleg tot afdwaling in zich heeft: hoe meer macht, hoe meer kans op corruptie. Daarom is het verstandig aan elke vorm van macht beperkingen op te leggen en degenen die macht uitoefenen voortdurend te controleren'. Zo begint in een min of meer vrije vertaling een artikel over het probleem van recht en machts misbruik, dat mr. Yap Thiam Hien kort voor zijn arrestatie in het Indonesische tijdschrift 'Prisma' schreef. Algemeen wordt aangeno men. dat het artikel een belangrij ke reden voor die arrestatie vorm de. hoewel de directe aanleiding de ernstige crisis was die de regering- Suharto aan het begin van dit jaar doormaakte. Want niet alleen mr. Yap, vooraanstaand man in dè In donesische kerken, werd in ja*iuari gearresteerd en tot nu toe vastge houden. maar met hem ook tiental len andere voor de regering lastige intellectuelen. Om een indruk te krijgen van zijn onverschrokken strijd voor recht en rechtsbewust zijn die hij al jaren voert volgen hier de hoofdpunten uit zijn laatste openbare beschouwing. D eschrijver signaleert in zijn uit voerige en gedegen artikel 'machts- arrogantie' van hoog tot laag. die niet alleen frustratie, teleurstelling en een zeker wantrouwen teweeg kan brengen, maar ook crisissitua ties, zoals opstanden en revolutie. Er is helaas alle reden om ons zorgen te maken, zegt hij verder. Het onduidelijke optreden van de overheid bij klachten over machts misbruik tegenover de kleine man. bij kritiek op en protesten tegen het politieke, sociale en economi sche beleid, met name geuit door de jongeren, geeft reden zich onbe haaglijk en verdrietig te voelen. Het lijkt wel alsof de macht van het huidige bewind de kant uitgaat van een zekere hoogmoed, die niet te verdragen is. Chronische kwaal Verder in zijn artikel constateert mr. Yap dat machtsmisbruik in In donesië al zo lang aan de gang is zonder dat er tekenen van enige vermindering zijn. dat van een chronische kwaal kan worden ge sproken, die is voortgewoekerd tot in nagenoeg alle staatsorganen, als een vorm van kanker die langzaam het aanzien van de overheid en het volksvertrouwen in die overheid aanvreet De praktijk geeft des temeer reden tot ongerustheid, omdat beroepsmogelijkheden ter verkrijging van gerechtigheid erg traag werken bij arrestaties, ontruimingen en slopingen van huizen, onteigeningen van gronden, breidelingen van kranten en tijd schriften en wat dies meer zij. Juist daarom sprak een Indonesische ad- vocatencongres zich uit voor insti tuten voor rechtsverlening. een in de districten zo mogelijk nog drin gender behoefte dan in Djakarta. Maar de ironie van het geval wil aldus de schrijver, dat juist in dis tricten de vorming van zo'n insti tuut verboden wordt. Zelfs is het daar voorgekomen dat een be staand instituut gedwongen werd zichzelf op te heffen. Uit de gesignaleerde kwaal komen weer allerlei andere kwalen voort, zo zegt mr. Yap onder meer. zoals het eigen rechter spelen, het be strijden van macht door macht of door geldmanipulaties. Dit laatste zal waarschijnlijk alleen voorkomen bij een kieine groep mensen. Voor de grote mensen van machtelozen en stemmelozen zit er zo te zien niets anders op. dan alle lasten en onderdrukking te aanvaarden als een niet te veranderen voorbe schikking. Is dat zo? Integendeel: deze situa tie moet ons van onze verantwoor delijkheid bewust maken door ero ver na te denken en te proberen een oplossing voor dit alles te vin den. Wie dat doet stuit op een ingewikkelde materie, waarin eco nomische, sociale politieke, psycho logische en culturele factoren een belangrijke rol spelen. Om te begin nen zou mr. Yap willen pleiten voor een wetenschappelijke werk groep, aangevuld met andere des kundigen, die de zaak in al zijn aspecten gaat onderzoeken en pro beert te analyseren. Oorzaken Na een gedegen verhandeling, waarin mr. Yap het begrip wets- overtredende handelingen nader uit werkt en omschrijft wat beleids vrijheid in kan en mag houden, somt hij een aantal oorzaken op. die tot machtsmisbruik aanleiding kunnen geven. Dat zijn onder meer: het onduidelijke onderscheid macht, de opeenhoping van macht in één hand. de onvoldoende con trole op macht, het nog niet inge worteld zijn van democratische grondbeginselen in de Indonesische cultuur, het waas van geheimzin nigheid waarin het regeer-apparaat zich hult, het tekort aan communi catie in uitgestrekt Indonesië, te wei/iig middelen om recht af te dwingen, de beperkte vrijheid van meningsuiting, het muilkorven van de rechterlijke macht van buiten en van binnen-uit, het gebrek aan eerbied voor de waardigheid van de Individuele mens. Mr. Yap Thiam Hien In een poging, 'een bescheiden the rapie voor te schrijven', pleit de schrijver allereerst voor openbaar heid van regeren. Maar die houdt dan meteen vrijheid van openba ring meningsuiting in, want zonder dit grondbeginsel is het onmogelijk controle uit te oefenen. Controle is weer niet mogelijk zonder elemen taire kennis van de staatsrichting. En omdat die kennis slechts is voor behouden aan een kleine groep in tellectuelen, terwijl de grote massa nog in onwetendheid verkeert, zul len alle publieke kritieken en pro testen er niet in slagen construc tieve veranderingen aan het rollen te krijgen. Daarom: educatie van het volk. die tot bewustwording moet leiden. Tenslotte onder meer: erkenning en garandering van de mocratische grondrechten en vrije verkiezingen die leiden tot een ge zond partijenstelsel. Lange strijd (ADVERTENTIE) Bij bouwplaat hoort s Mr. Yap eindigt aldus: 'Wij besef fen dat de opbouw van een verant woorde staat en maatschappij niet in één generatie kan worden ver wezenlijkt. maar tamelijk lang duurt. Allereerst zijn toewijding, opoffering en een vast beraden strijdlust vereist. Wij zijn er van overtuigd dat ter verbete ring van een abominabele situatie een gewelddadig optreden niet de methode is om de oorzaken van de problemen weg te nemen. Ook wordt beseft dat zolang de meer derheid van het volk zich nog on voldoende bewust is van de eer en de waardigheid van de mens en de grondrechten en de fundamentele vrijheden nog niet naar behoren kan hanteren, zolang een mens waardige levensstandaard nog niet is bereikt, edele aspiraties als deze niet gemakkelijk te verwezenlijken zullen zijn. Zelfs niet. indien de nodige wetten al zouden bestaan. Niettemin moet. op grond van deze overtuiging en dit besef, de zware, maar ook edele strijd worden voortgezet'. Cyprus-gesprek houdt op als Makarios komt ANKARA (Reuter) Een woord voerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bekend gemaakt dat het perio dieke overleg dat wordt gevoerd tus sen president Glafkos Clerides van Cyprus en de Turkse leider van het eiland. Rauf Denktash, zal eindigen zodra aartsbisschop Makarios naar Nicosia terugkeert. Vorige week wer den de Turkse troepen op het eiland in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Makarios is momenteel in Athene, waar hij heeft gezegddat hij vrijdag doorreist naar Nicosia. 'Het is in feite ons geld', zo had Schmidt verklaard op een recente bijeenkomst van leiders van zijn sociaaldemocratische partij SPD in Berlijn. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel had Schmidt betoogd dat de Europese Gemeen schappen telkens weer excuses aan voeren voor nieuwe uitgaven 'De ene keer ls het ontwikkelingshulp, de andere keer landbouw-structuur- beleid, de ene keer zijn het de mijnwerkers, de andere keer het sociale of regionale fonds. Dat zijn allemaal uitvluchten. In werkelijk heid is het ons geldHoe ver moeten de (Westduitse) offers aan de Gemeenschap reiken? Dat is een vraag die gesteld moet worden en die mij kwelt en diep beweegt. Ik geef toe dat ik er geen definitief antwoord op weet' aldus Schmidt. In de Westduitse pers en in politie ke kringen in Bonnn is Helmut Schmidts bezoek aan Engeland, waar hij zaterdag de Labourconfe- rentie heeft toegesproken, gunstig ontvangen. Schmidt en Harold Wil son hebben hun overleg als 'zeer goed en zeer produktief' omschre ven. Volgens waarnemers had Schmidts overleg met Wilson en diens partij succes opgeleverd en MIAMI (UPI) —De Bahama's heb ben besloten Cuba, dat door Fidel Castro wordt geleid, te erkennen. Dit heeft radio-Havanna bekendge maakt, De Bahama's in het Caraï- bische gebied, vormen een eilan dengroep die juli ovrig jaar onaf hankelijkheid van Engeland hebben gekregen en nu deel uitmaken van het Britse Gemenebest. President Kaoenda van Zambia: LOESAKA (Reuter) President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gezegd dat zijn land blijft werken voor de vrede in zuidelijk Afrika, maar niet. tot elke prijs. Hij hoopte dat de Zuidafrikaanse premier John Vorster 'niet met dubbele tong' spreekt, wanneer hij het heeft over het einde van de confrontatie'. Kaoenda sprak bij zijn terugkeer in Zambia van een reis naar de Sowjet-Unie. Roeme nië. Joegoslavië en Iran. Over Rho- desië zei de president dat 'dit re- bellenbewind zelf moet meewerken door ons te helpen hen uit de moeilijkheden te halen waar ze zichzelf ingewerkt hebben'. Hij her innerde aan een vuurgevecht van vorige maand in Kazoengoela, waar Zambia, Botswana en Rhodesië een gemeenschappelijke grens hebben. Door andere Zambiaanse leiders, onder wie Grey Zoeloe, is dit een 'lage provocatie' genoemd, door het bewind van Smith en door de rege ring Vorster. Zoeloe beschuldigde Rhodesische en Zuidafrikaanse troepen ervan met het schieten te zijn begonnen. Kaoenda sprak ech ter de hoop uit dat het Incident niet geschiedde in opdracht van Vorster. Hij voegde daaraan toe dat het Zambiaanse leger zeer duidelij ke instructies ontvangen heeft geen moeilijkheden aan de grens uit te lokken. Enige tijd geleden liet Kaoenda zich lovend uit over Vorsters op roep tot vrede en samenwerking, in plaats van confrontatie. De Zambi aanse president zei toen dat in Vorsters woorden 'de stem van de rede klonk waarop Afrika en de wereld zolang hebben gewacht'. De Zuidafrikaanse regering heeft tot dusver het stilzwijgen bewaard over speculaties in de Zuidafri kaanse pers dat Vorster in het ge heim een bezoek aan Ivoorkust ge bracht zou hebben om daar met verschillende Afrikaanse leiders te praten, onder wie de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny en president Leopold Senghor van Senegal. Ook gisteren hield die stroom van geruchten aan. Volgens het regeringsgezinde dagblad Die Burger 'zijn er redenen om aan te nemen' dat Vorster niet alleen naar Ivoorkust, maar nog naar twee an dere Afrikaanse hoofdsteden is ge weest. Vorster zou ook de sleutelfi guur zijn in 'andere delicate con tacten die nog ongelooflijker zijn dan de reis van twee maanden geleden'. Volgens deze krant zou dat wat tot dusverre is uitgelekt nog maar een deel zijn van een intensief Zuidafrikaans diplomatiek offensief. Vorster heeft laten weten dat hij in dit stadium niet wil reageren op de geruchten en specu laties. Zijn eigen opmerking, enige tijd geleden, dat er ingrijpende dingen zouden gebeuren als Zuid- Afrika zes maanden tijd gegund werd. gaf de stoot tot de huidige golf van speculaties. Nog onlangs kwamen uit Loesaka berichten dat een Zambiaanse delegatie in het geheim in Zuid-Afrika besprekin gen had gevoerd met regerings functionarissen. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft een bemand ruimteschip ge lanceerd. De Sojoez 16 met aan boord kolo nel-vlieger Anatoli Ftliptjsenko (46) en boordwerktuigkundige Ni kolai Roekawisjnikow (42) moet de gezamenlijke Russiseh-Amerlkaanse ruimtevlucht van juli volgend jaar voorbereiden. De koppeling met een Amerikaanse Apollo cabine zal beproefd worden met een speciaal daarvoor gemaak te losse ring. Die bevat het koppe lingsmechanisme van het verbin dingsstuk waarmee Apo.llo en So joez volgend jaar in de ruimte aan elkaar gezet moeten worden. Ook andere systemen die aan de gecom bineerde operatie zijn aangepast. zullen de komende dagen worden beproefd. Voor zijn vertrek noemde Filipts- jenko het 'niet uitgesloten' dat de bemanning rechtstreeks radiocon tact zal hebben met het Ameri kaanse vluchtleidingscentrum voor bemande ruimtevaart in Houston. Bij de vlucht van de Sojoez 16 zijn verder acht Amerikaanse radar- volgstattons ingeschakeld De lancering werd gisteren naar Russische maatstaven ongebruike lijk snel bekendgemaakt: een uur en negentien minuten na de start. Waarnemers zien hierin een uiting van Russisch zelfvertrouwen. Nogal wat ruimtevaartprojecten van de Russen zijn de laatste tijd geheel of gedeeltelijk mislukt. de Britse gemoederen jegens de EG enigszins kunnen sussen. Een fel tegenstander van het Britse EG-lidmaatschap, het Britse Lager huislid voor Labour, John Ryman, had Schmidt echter een 'autoritaire mof' (patronizing hun) genoemd vanwege diens pleidooi voor de EG. 'Waarom moet deze autoritaire mof worden toegestaan de grote Britse Labour Partij de les te lezen?' zo verklaarde Ryman. ADVERTENTIE Uw fiskale atmosfeer kan minder drukkend worden. Dankzij de levensverze- keringprojekten van E L. Raadpleeg uw verzekering- adviseur. Hij kent E&L. Als de beste. )E&LEquity&Law Levensverzekeringen helder als glas korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-4692 62* Sartre: doden van Duitse rechter was een misdaad HAMBURG (AP. UPI) Dr Franse schrijver Jean-Paul Sartre heeft in een vraagge sprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel de moord op rechter Gustav von Drenkmann scherp afgekeurd. De rechter werd onlangs ge dood door personen, die vol gens de Westduitse. justitie betrekkingen onderhouden met de Baader-Meinliof- groep. De moord zou een wraakactie zijn geweest we gens het overlijden van Hol- ger Meins. na een langdurige hongerstaking, in een Duitse gevangenis. Sartre zei de moord op de rechter niet slechts te beschouwen als een 'ongelukkige daad, maar - meer zelfs - als een misdaad.' 'Het feit dal iemand rechter is verschaft nog niet het recht hem te doden. Ik zou kunnen begrijpen dat een belangrijke rechter die bij de zaak be trokken is wordt gegijzeld. Maar dit niet', aldus Sartre. De 69-jarige filosoof zal mor gen de 30-jarige Andreas Baader opzoeken in zijn cel in Stuttgart. Sartre zei dat hij daarna hoopt wat meer infor matie te kunnen geven over de levensomstandigheden van Baader en zijn vrienden 'en het publiek op de hoogte te stellen van de verschrikkelij ke omstandigheden waarin deze mensen in hun eenzame opsluiting leven'. Sartre zei voornamelijk geïnteresseerd te zijn in de motieven van de Baader-Meinhof-groep. hun verwachtingen, hun acties en hun politiek begrip. Ondanks protest van de Westduitse procureur-generaal heeft Sar tre toestemming gekregen Baader in zijn cel op te zoe ken. ADVERTENTIE Als het om elektrische dekens gaat, heeft Inventum daarin de veiligste keus. En elke deken is gegaran deerd veilig door zwak stroom. Kema-Keur! 3 jaar garantie. Slaap 'op of 'onder' Inventum royaal, luxueus, warm donzig-licht! Dan bent u behaaglijk gewapend tegen de winter van Inventum*.» de doorgewinterde warmtespeclalisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8