Werkgroep tracht mensen in Colombia te helpen dichtbij DSM. Dekselse Stemming Makers? DSM IjJ Commentaar Peter Nieuwkamp: waarom aan de basis zo weinig steun van vakbeweging zelf? kapitaaltje voor een medaille Signaal (1) Signaal (2) Andere examens voorgesteld voor beroepsonderwijs Veel verder Brieven Iets losgemaakt Kerken schrijven over arrestatie bijbeldrukkers spelen taai gewichtig TROUW/KWARTET DINSDAG 3 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 door Kees de Leeuw AMSTERDAM 'Als je steeds maar blijft zeggen: ach, die ellende in de Derde Wereld, daar kun je toch niets aan doen, dan kun je er ook niets doen. Maar als je bereid bent je ervoor in te zetten, je te verdiepen in de oorzaken van die ellende, blijkt dat je er best wel iets aan kunt doen.' Dat zegt Pieter Nieuwkamp, werkzaam in de buitendienst van een dagbladbedrijf en lid van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond (NCGB), afdeling Amsterdam. Hij is één van de 225 'sleutelfiguren', die de SOSV (Stichting Ontwikke lingssamenwerking Vakbeweging) de afgelopen twee jaar heeft opgeleid via cursussen, die deze stichting regelmatig geeft voor vakbondsleden en bestuurders om hen te helpen bij het opzetten van werkgroepen, die zich bezig houden met ontwikkelingssamen werking. Peter Nieuwkamp: vastbesloten werk niet op te geven onder redactie van loessmit De Roemeense communistische partij heeft op haar elfde partijcongres vol- ïard in haar afwijzende houding je- :ens pogingen van de Sowjet-Unie om de partijen in andere landen weer in haar greep te krijgen. Welke waarde hieraan moet worden toegekend is nog niet helemaal te zeggen omdat de gehele tekst van de 175 pagina's tel lende verklaringen nog niet uit is. Maar in de voorlopige berichten val len wel drie dingen op: 1. Alle 2400 gedelegeerden staan ach ter dat deel van de verklaring, waarin de coördinerende rol van Moskou 'niet langer mogelijk',wordt genoemd. Het document laat de mogelijkheid open tot een 'nieuw type eenheid' binnen het internationaal communis me. gebaseerd op gelijkheid en onaf- tankelijkheid van alle partijen. 3. Een belangrijke delegatie van Sow- jet-kameraden heeft daar van het be gin af bij gezeten. Die afvaardiging onder leiding van Poiitbureaulid Andrej Kirilenko, heeft blijkbaar niet kunnen voorkomen dat het congres dit document aannam, ook al staat het in zijn strekking lijnrecht tegenover het streven van het Kremlin om zijn leidende positie in de communistische wereld terug te win nen. Het moet dan ook nog worden afgewacht of de Sowjet-leiders de pil zullen slikken ook al is deze verguld met aanhankelijkheidsbetuigin gen en aardige opmerkingen aan hun adres. Er wordt vaak gezegd dat Moskou Roemenië niet tot de orde zal roepen zolang daar maar een partij-apparaat is dat de bevolking in het gareel weet ie houden. Dat is echter maar ten dele waar. Al eerder in de geschiede nis heeft de Sowjet-Unie haar onge duld niet kunnen bedwingen en zij zal ten goede gelegenheid om de Roe meense leiders tot de orde te roepen vast niet voorbij laten gaan. Zo'n gelegenheid zot zich bijvoorbeeld voordoen als president-partijleider Cacusescu in eigen land in moeilijkhe den zou komen. Voorhands ziet het daar evenwel niet naar uit. Zolang zuilen zij zich bij de eigen Roemeense weg moeten neerleggen, zoals zij sinds I94S ook lijdelijk moest toezien hoe Joegoslavië zich na een beoordelings fout van Josef Stalin uit het Sowjet- blok losmaakte. Tot dusver kor de Sowjet-Unie slechts voorkomen dat Roemenië helemaal de weg van Joegoslavië zou opgaan. De ligging van het land van Ceausescu 7.0U dat ook heeï wat moeilijker heb ben gemaakt. De verklaring van het partijcongres in Boekarest houdt niet alleen verband met het streven van de Sowjet-Unie naar een wereldconferentie van com munistische partijen die China zou moeten veroordelen iets waar Roe menië niets voor voelt. Zij is ook aanvaard met het oog op de Europese Veiligheidsconferentie, die volgend jaar in een beslissend stadium komt. Lukt het Moskou om op die veilig heidsconferentie zijn plannen door te zetten en de Westerse landen te bewe gen tot aanvaarding van zijn vooruit geschoven positie in Europa, dan zal het zijn greep op Oost-Europa veel gemakkelijker kunnen verstevigen. Mogelijk heeft men in Boekarest de westelijke landen een signaal willen geven dat zij het de Russen op de gen verode conferentie vooral niet te makkelijk moeten maken. Van onze onderwijsredactie In het ontwerp-examenbesluit voor het lager beroepsonderwijs en voor !avo-scholen'wordt de mogelijkheid geboden voer een eindexamen op drie verschillende niyeau's. Elke leerling moet dan examen doen in zes vakken. Voor elk vak kan hij kiezen tussen A-. B-. C-niveau. Als staatssecretaris Veerman dit voorstel overneemt kan het nieuwe examen m 1976 voor het eerst worden afge nomen. Zoals het nu is heeft het lager beroepsonderwijs twee stromen: een praktijkrichting (P-stroom) en een theoretische richting (T- stroom). Daarnaast bestaat nog het individueel huishoud- en technisch onderwijs. In plaats van de P- en T-stroom komen er nu drie richtingen. Epn belangrijk verschil is verder dat een leerling per vak zijn eigen ni veau kan kiezen. Het C-programma is vooral bedoeld voor leerlingen die willen doorleren in het middel- baar beroepsonderwijs. Het B-programma is iets minder waar, maar geeft nog wel moge lijkheden voor doorstromingen naar ander vervolgonderwijs. Het C-pro- Pamma is dan 'een verlicht en anders gericht' B-programma. Het is de bedoeling dat de minister' op den duur normen opstelt voor bet landelijk schriftelijk examen op C-niveau. Daarnaast wordt door Ie school zelf ook een deel van het «amen verzorgd (schoolonderzoek), ïoor de A- en B-programma's kan de minister wel richtlijnen geven ®aar stelt hij geen normen vast. Zen landelijk schriftelijk examen is bier niet nodig omdat de eisen die bet vervolgonderwijs hier stelt al foldoende waarborgen bieden voor de kwaliteit. Leerlingen, die aan zes «amenvakken niet genoeg hebben linnen nog een extra vak kiezen. Dit zevende vak is vooral van be- ^ng voor leerlingen die later naar sen andere school willen. Pieter Nieuwkamp reageerde op een oproep van de SOSV in een vak bondsblad, dat hij eerst nog uit de asbak moest halen, voordat hij kon reageren. Vanuit een morele bewo genheid met het gebeuren in de Derde Wereld gaf hij zich op voor een cursus, maar daarna begon het eigenlijke moeizame werk pas. Hij was en is nog erg enthousiast, maar voordat hij. en samen met hem een aantal andere sleutelfigu ren. een project van de grond kreeg, moest er wel iets gebeuren. Na de cursus belde hij zijn eigen 'De steenbakkers bleken soms verder dan wij' bond. die hem doorverwees naar een ander. Deze zou contact op nemen met Utrecht, maar. aldus Nieuwkamp, daar moet ik nu nog antwoord van krijgen. Hij is van bewustwording ge sproken toen zelf maar aan het werk gegaan, schreef een vergade ring uit voor alle sleutelfiguren in Amsterdam en daar werd al zoe kend gesproken over wat er nu gedaan zou kunnen worden. Zo was er een aantal vergaderingen, maar een concreet doel had men nog niet voor ogen. In diezelfde tijd raakten twee leden van de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren) met elkaar in gesprek over de film 'De Baksteendragers', die de VPRO in het voorjaar van 1973 voor de televisie uitzond. De een zei: 'Waarom doet de Paus daar niets aan' en de ander vond, dat Den Uyl er maar iets aan moest doen, maar tenslotte kwam men tot de conclu sie: waarom zouden we er zelf niets aan doen. Er werd informatie in gewonnen bij de SOSV en deze stlphting verwees hen door naar het groepje sleutelfiguren in Am sterdam. dat zich nog steeds be raadde over de klassieke vraag 'Wat te doen'. Uit deze samenloop van omstan digheden is nu de werkgroep Chir- cales voortgekomen, een solidari- teitsgroep, die zich bezig houdt met de steenbakkers in Columbia. De groep bestaat uit veertig man: elf vakbondsleden en 29 medewerkers: een groep Spaans studerende mensen uit Utrecht, die de groep helpt met het vertalen van brieven en artikelen uit kranten, die de steenbakkers opsturen naar Neder land. De werkgroep, die zich aanvanke lijk bezig hield met directe hulp verlening zo werd uit eigen zak een bedrag van vijfhonderd gulden gestuurd als daad van vertrouwen werd al snel met haar neus op de werkelijkheid gedrukt. Er kwam een brief uit Columbia binnen van de steenbakkers, met daarin vragen over 'Wat zijn de belangrijkste strijdvormen en de meest gebruikte middelen tegen de werkgevers?'. 'Wat zijn de arbeidsvoorwaarden voor de vrouw?' en 'Hoe is bij jullie het stakingsrecht geregeld'. Vragen, waarop leden van de werkgroep geen antwoord wisten en het ge volg was. dat ieder lid op zich nam één of meer vragen te beantwoor den en gedwongen was zich met zijn eigen arbeidssituatie hier bezig te houden. Peter Nieuwkamp: 'Uit dit alles werd wel duidelijk, dat de steen bakkers in Columbia veel verder waren op het gebied van bewust wording dan wij hier in Nederland. Wij maken bijvoorbeeld onder scheid tussen arbeiders en werkne mers, maar daar is iedereen arbei der en men laat zich niet misleiden door de 'werkelijkheid in een mooi jasje' Bij alle activiteiten daar neemt het hele gezin man. vrouw, kinderen deel en het leuke is nu. dat door de activiteiten van de werkgroep de vrouwen van deze leden ook meer geïnteresseerd ra ken in deze zaken en meer gaan meeleven en meewerken'. Peter Nieuwkamp noemt het een actie van arbeiders tot arbeiders, die bedoeld is om iets van de problematiek over te brengen en zo te proberen in het bedrijf iets te gaan doen voor een verbetering van de arbeidssituatie in Columbia. Met name wordt dat ook duidelijk bij andere werkgroepen, die met behulp van 'sleutelfiguren' van de SOSV in Nederland zijn opgezet. Zo is er een Philips-werkgroep in Zwolle en een Enka-werkgroep in Breda, die zich bezighouden met de activiteiten van dit bedrijf in ont wikkelingslanden, contact opnemen met de arbeiders daar en met die informatie in het eigen bedrijf aan het werk gaan. Wat de werkgroep Chircales be treft. al vrij snel werd men met het probleem geconfronteerd, dat twee honderd families van het landgoed Los Molinos in Columbia moesten verdwijnen. Dit is een heuvelachtig terrein, dat jarenlang door deze families is bewerkt. De heuvels, be staande uit klei, zijn nu afgegraven en de grootgrondbezitter vindt, dat het terrein nu voldoende bouwrijp is gemaakt en wil dit stuk grond aan de gemeente Bogota verkopen voor huizenbouw. Er zijn inmiddels zo'n twintig processen gevoerd en dat terwijl het nog helemaal niet zeker is, dat deze grond inderdaad aan deze grootgrondbezitter toebe hoort. De steenbakkers worden van het kastje naar de muur gestuurd en zijn van mening, dat de grond aan hen toebehoort, omdat ze deze jarenlang hebben bewerkt, maar dit wordt door officiële instanties tegengewerkt. Al deze verwikkelingen zijn de werkgroep ter ore gekomen door brieven, die de steenbakkers regel matig aan de werkgroep in Am sterdam versturen en waardoor de leden zelf dieper op deze problema tiek kunnen ingaan Pieter Nieuw kamp. die zeer enthousiast is over de werkgroep, vindt het jammer, dat de leden aan de basis zo weinig steun van de vakbewegingen zelf hebben gehad. 'Deze klacht komt ook op vergaderingen naar voren'. zegt hij. 'Het is niet de bedoeling, dat de bonden het werk gaan over nemen. maar wel zouden ze meer naast de 'sleutelfiguren' kunnen gaan werken'. Aan de basis is ook niets te zien van samenwerking tussen de leden van de vakbonden onderling. Zo zitten in de werk groep Chircales leden van het CNV, het NKV en het NW, die allen gezamenlijk bezig zijn met een stukj e ontwikkelingssamenwerking. Pieter Nieuwkamp. gevraagd naar de op handen zijnde beslissing: 'Ik sta er vrij sceptisch tegenover. Ik hoop niet. dat de activiteiten van de werkgroepen aan banden wor den gelegd, maar de vakcentrales moeten dan wel bedenken, dat de mensen uit de Derde Wereld daar van het slachtoffer zullen worden. Door de contacten is iets losge maakt en dat kan niet zomaar weer ongedaan worden gemaakt. Wat de werkgroep betreft, alle leden zijn vastbesloten dit werk niet op te geven, wat de beslissing ook zal zijn en ik heb het idee. dat dat bij de andere vijftig werkgroepen niet anders zal liggen'. DEN HAAG De Nederlandse her vormde kerk en de gereformeerde kerken in Nederland hebben in een gezamenlijke brief aan de Russi sche ambassadeur in Den Haag grote bezorgdheid uitgesproken over de gevangenneming van initiatief baptisten in Letland wegens het drukken van bijbels en godsdiensti ge literatuur. In de brief wordt gevraagd om de namen en het gevangenisadres van de gearresteerde baptisten, opdat hen een blijk van solidariteit kan worden toegestuurd. Een doos vol vetleren medailles kan een rijk bezit zijn, maar letterlijk rijk kunnen de mensen zich voelen die ooit een Britse onderscheiding heben gekregen. Dat zullen voornamelijk Britten zijn, maar je weet maar nooit ivie er allemaal met ze heb ben meegevochten in India, de eerste en tweede wereld oorlog of in de Boerenoorlog en daarvoor een lintje gekregen hebben. De Londense firma Hayward zit om onderscheidin gen uit die en andere -periodes te springen. De firma heeft ten minste een grote advertentie in het dagblad The Guardian gezet, waarin ze bezitters van (draag-) medailles dringend vraagt die te verkopen. Er staat een was lijst met de voornaamste types bij. wel enkele tientallen, en dan zijn ze er nog lang niet blijkens de toevoeging dat er nog een hele hoop andere zijn in zilver, goud en brons, die ze allemaal graag willen overne men. Voor het geval de lezer zich niet meer herinnert hoe zo'n soms erg oude onderscheiding er uit ziet zijn er afbeeldingen bij af gedrukt. Daartussen staat bij voorbeeld de 'polar medal', ken nelijk uitgereikt voor moed, be leid en trouw aan de dapperen die zich op barre poolexpedities waagden. De afgebeelde is uitge reikt voor een expeditie die van 1912 tot 1914 geduurd heeft, maar ze waren er al in 1904. Wie zo'n pool-onderscheiding bezit, kan er een gulden of vijftienhonderd voor krijgen, minstens, want hóe ouder het ding, hoe waardevol ler. De order of the garter' (de bekende kouseband) brengt nu ongeveer vijfenvijftighonderd gulden op. Dat is trouwens lang niet het hoogste bod. Er is een orde van verdienste de 'order of the Star of India' die, als er G.C.S I. op staat, wel dertigdui zend gulden kan opbrengen. Vermoedelijk zijn er maar wei nigen met zulke grote verdien sten geweest dat hun zo'n hoge Lang voordat de televisie was uitgevonden wisten de mensen het thuis best gezellig te maken. Soms vlogen ze er uit met een boek of een boekje, maar veel vaker zat het hele gezinnetje bij het flauwe schijnsel van de olie lamp (en later onder de hang- pendule) rondom de tafel om samen spelletjes te doen. Spelletjes schijnen al heel lang gespeeld te worden. Vooral bord spelen en dan heus niet alleen het ganzenbord, hoewel dat een van de oudste moet zijn, want al in 1612 werd er over geschreven. Wie iets over oude gezelschaps spellen wil weten zou eens moe ten kijken in het bedrijfsrestau rant van de smaakstoffenfabriek IFF in Tilburg, waar tot 3 janu ari een tentoonstelling over dit onderwerp te zien is. Daar vind je spelletjes uit het begin van deze. maar vooral uit de vorige en ook nog uit de achttiende eeuw. Het 'spel verbeeldende de historie van Holland' stamt uit 1713 en is daarmee een van de oudste op de expositie. Maar ook zie je er 'het spel van eer' uit het begin van onze eeuw, en verder 'het nieuw vermaakelijk slange spel, of anders genaamd koninglijke tijdkorting van Cu pido'. het 'vermakelijk brom mers-spel, met zang' (en een anders oort brommers als de te genwoordige), 'de pierewaaijer'. het 'slaapmutsen-spel', het 'gra ven en gravinnenspel', het 'ver makelijk honden en apenspel*, het 'nieuw vermakelijk ganzen spel'. het 'nieuw vermakelijk brandweer-spel' en het 'nieuw vermakelijk concurrentenspel of jij bent 't heertje', om er maar een paar te noemen. Zoals te merken, allemaal zeer vermake lijk en het mag dan ook geen wonder heten dat men er avon den lang mee zoet kon brengen. Tot. slot een stukje uit de spelre gels van het 'strijk-weg en geef- wat spel' (anderhalve eeuw oud): 'Die vloekt of onder het spelen 's Heeren Naam gebruikt, zal in het geheel van het spel verstoken zijn. en moeten wag- ten tot het spel van nieuws be gint'. onderscheiding beschoren tvas. Toch moeten de Britse autoritei ten met gulle hand medailles rondgestrooid heben, want voor elke gelegenheid werd er wel een nieuwe geslagen. En die ge legenheden deden zich voor een Engelsman haast overal voor, aan de medailles (en de geschie denis) te zien. Er waren er voor gevechten bij 'Delhi', natuurlijk 'Waterloo' 'St. Domingo', 'Niger 1897'. 'Basque Roads, 1809', 'Wa- ziristan 1925', 'Algiers'. 'Aby Kle- a', 'Nyasaland 1915'. 'Syria'. 'New Zealand'. 'Elandslaagte', 'Relief of Pekin', 'Coomassie', 'Maharaj- poor'. 'Transkei', 'Yangtze', 'Sier ra Leone 1898-99' en 'Northern Kurdistan', om er maar een paar uit de lange opsomming te noe men. Nou niet meteen denken dat el ke medaille zo'n hoop geld waard is. Voor de 'Elandslaagte' wordt niet meer dan ruim hon derd gulden gegeven, voor het indrukwekkend klinkende 'royal red cross' ongeveer negentig en zelfs maar dik veertig gulden als er A.R.R.C. op staat. Opmerke lijk is het prijsverschil tussen onderscheidingen uit de eerste en tweede wereldoorlog. Die uit de eerste denk je dan met je lekeverstand moeten veel meer opbrengen dan die uit de laatste. Mis. Wie nog een 'mili tary cross' uit de eerste oorlog bezit, kan er nauwelijks honderd gulden voor maken, maar voor eentje uit '40-'45 geven ze wel honderdvijftig. En wie een M.C. van na 1948 heeft, kan er bijna tweehonderdvijftig gulden voor krijgen. Bij de handelaar Hay ward althans. Waarschijnlijk geeft een verzamelaar er veel meer voor. Het is helemaal geen bijzondere man en helemaal niet iets als een bijzondere vorm van vrije tijdsbesteding waarmee hij bezig is. maar wel een heel bijzondere gloeilamp waar brandweerman Bill Stags naar staart. Stags is gestationeerd in de brandweer kazerne van het stadje Livermo- re in Californië, waar hij af en toe de verlichting naloopt als er niets te blussen valt. Bij deze ene lamp blijft bij wat langer dralen, omdat hij zijn ogen nog steeds niet kan geloven. De lamp hangt en brandt daar al zolang hij er werkt en volgens de overlevering verlicht die lamp zelfs al drieënzeventig jaar lang een stukje van de kazerne zon der dat ie ooit voor een nieuwe verwisseld hoefde te worden. De taaie lamp moet ongeveer even oud zijn als Bills opa. maar die werkt niet meer. Meer dan duizend kilo wegen de bestuursleden samen van een juist in Kopenhagen opgerichte club. Dat is dan ook de zeer gewichtige Vereniging van Dikke Dames, waarvan alleen zij lid mogen worden die minimaal tachtig kilo zwaar zijn. We mo gen aannemen dat de dames net als haar zusterverenigingen in andere landen streven naar ledenverlies door gewichts verlies. (ADVERTENTIE) 't Zou kunnen. Want met initialen kan men ook kluchtige kanten op.Evenwel, DSM staat voor een veelzijdig concern dat in vroeger dagen staats mijnen heette.maar tegenwoordig heel andere werkterreinen heeft dan de kolenmijnbouw.Zoals de chemie, waarin wij intussen toch al weer meer dan veertig jaar bezig zijn. Waardoor DSM nu een omzet heeft van rond zeven miljard gulden. En het programma voor de komende jaren voorziet in inves teringen van - onder meer - twee miljard in Limburg en twee miljard elders in het land. Zodat de stemming toch bepaald -iet flauw is. 'Je zult wat meer dynamiek in je werk moeten brengen. Simpkins. Simpkinsü!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7