Hidalgo EEN WINTER VOL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Miljoen Nederlanders lichamelijk gehandicapt Even puzzelen Ontmoeting van muziekscholen in Apeldoorn Gunstig jaar voor Nationale Ballet Tentoonstelling uit China Nieuwe dirigent voor Frysk Orkest Ook dit was Amsterdam Totaalprogram of niet? Arrestatie na brand die vrouw leven kostte CATHERINE GASKIN TROUW/KWARTET DINSDAG 3 DECEMBER 1974 BINNENLAND/RADIO-TV T4/K6 DEN HAAG Op 14 december komen in Apeldoorn uit alle delen van ons land muzlekensembles sa men om mee te werken aan de slotmanifestatie van het 'Ontmoe tingsproject Muziekscholen'. De manifestatie wordt gehouden in de Schouwburg Orpheus. Het project is ontworpen en wordt geleid door dr. J. Daniskas. Tot nu toe werden veertien mani festaties in ons land gehouden waarbij in eerste instantie aan dacht werd geschonken aan het ge zamenlijk musiceren. De landelijke ontmoeting van leerlingen van mu ziekscholen biedt een programma waarbij werd uitgegaan van de overweging dat van het beluisteren van elkaar een stimulans uitgaat voor leerlingen en docenten. Het gehele project gaat uit van de Stich ting gemeente Cultuurfonds van de NV Bank voor Nederlandse Ge meenten. Op de bijeenkomst In Apeldoorn geven de ensembles een beeld van nagenoeg alle vormen van gemeen schappelijk musiceren, zoals dit vooral de laatste jaren op de mu ziekscholen tot ontwikkeling is ge komen. Projectleider Daniskas werd voor de samenstelling van het pro gramma op de slotbijeenkomst ge assisteerd door Wouter Paap en Rutger Schoute. Rita Streich ziek AMSTERDAM De concerten die de sopraan Rita Streich vandaag en morgen in Den Haag, resp. Amster dam zou geven, kunnen wegens ziekte van de zangeres gewi door gang vinden. Haar recital op vrij dag 6 december in de Rotterdamse Doelen zal waarschijnlijk wel kun nen doorgaan. AMSTERDAM Het jaarverslag van het Nationale Ballet noemt het seizoen 1973-74 in vele opzichten bijzonder succesvol. Dat betreft zo wel de gunstige bezoekcijfers als de uitgesproken verrijkingen van het repertoire. De belangstelling voor de vier toernees in binnen- en Vanaf morgen wordt in het Rijksmuseum te Amsterdam een grote ten toonstelling gehouden van 220 oudheidkundige vondsten uit de Volksrepu bliek China. Bij het inrichten van de tentoonstelling hebben ook tien Chinese deskundigen geassisteerd. Op de foto een Chinese vrouw die ge schiedenis en gebruik toelicht van een fraai bewerkte hangende trom. buitenland heeft de verwachtingen overtroffen en resulteerde in een lager tekort dan was geraamd, te weten 4.6 miljoen in plaats van 4,7 miljoen. De bezoekcijfers stegen door de continue belangstelling voor Am sterdamse voorstellingen, de vrijwel steeds uitverkochte zalen bij de matinees op de autoloze zondagen, de uitverkochte voorstellingen van Het Zwanenmeer en drie uitver kochte voorstellingen in het Hol land Festival. De recettes overtrof fen het budget met ongeveer 31 procent. Groot Limburgs Toneel wil Gl-Twee redden MAASTRICHT Het bestuur van het Nederlands-Belgische Groot Limburgs Toneel wil alles in het werk stellen om het met ondergang bedreigde politieke vormingstheater GL-Twee te redden. Het bestuur van de groep heeft besloten een werkgroep te stichten die bij de regeringen in Brussel en Den Haag financiële steun voor GL-Twee zal proberen te vinden. Mocht de werkgroep hiér niet vóór 1 maart 1975 in slagen, dan zal het bestuur de medewerkers van het politieke actietoneel uiterlijk op 31 augustus ontslaan. LEEUWARDEN Met ingang van 15 augustus 1975 is voor een perio de van drie jaar de Westduitse dirigent Gerhard Fackler als leider van het Frysk Orkest aangesteld. Fackler is met zijn 28 jaar de jongste Duitse operadirigent. Nu heeft hij de leiding van het Münchner Orkest Graunke. Verder vervult hij regelmatig gastdirecties bij de orkesten van Neurenberg. München en Bamberg. De tegen woordige dirigent van het Frysk Orkest is Libor Pesek. Hoge cijfers i oor Limburg Van een verslaggever VOORBURG Ruim een miljoen Nederlanders van vijf jaar en ouder zijn naar bepaalde maatstaven lichamelijk gehandicapt. Het meest voorkomend zijn stoornissen in het uithoudingsvermogen (45 procent) en in de loopfunctie (42 procent). ADVERTENTIE Dit is gebleken uit de gezondheids enquête die het Centraal Bureau voor de statistiek in opdracht van de ministeries van sociale zaken, CRM, en volksgezondheid heeft uit gevoerd. Het onderzoek betrof de leefsituatie van lichamelijk gehandicapten, het i'ebruik en de behoefte aan hulp- voorzieningen. Onder een handicap verstond men stoornissen van een bepaalde omvang in loopfunctie, arm- en handfunctie, zien. horen, spreken. uithoudingsvermogen (hart, longen), ontlasting, even- wichtsfunctie (ook epilepsie) en dergelijke. De hoeveelheid gehandicapten neemt sterk toe met de leeftijd. Van de jongeren van 5 tot 24 jaar is krap twee procent lichamelijk gehandicapt, van de mensen boven 75 jaar ruim 35 procent. Het ge middelde over alle leeftijden be draagt 8.7 procent. Vier van de vijf gehandicapten lij den aan de gevolgen van ziekte. Daarna komen in volgorde van be langrijkheid letsel door ongeval en aangeboren afwijkingen. De eerste nu gepubliceerde resulta ten maken nog geen onderverde ling naar de ernst van de handicap, en zijn voor de beleidsvorming dus nog weinig bruikbaar. 'Het beste deel van het onderzoek zit nog in het vat', meent de voorzitter van de begeleidingscommissie, de Amster damse lector dr. C. P. Dubbelman (revalidatiegeneeskunde. VU). Er moeten nog vijf vervolgdelen wor den bewerkt. Wel kan men zich alvast het hoofd breken over de vraag waarom in de provincie Limburg relatief veel li chamelijk gehandicapten voorko men zonder dat dit verklaard wordt door een afwijkende leeftijdsop bouw van de bevolking. Ook de sterfte in Limburg vertoont aan zienlijk hogere cijfers dan overig Nederland. Het relatief hoge percentage licha melijk gehandicapten in Zuid- Holland wordt wel geheel verklaard door vergrijzing in deze provincie. Het omgekeerde effect doet zich voor in Overijssel, Gelderland en Utrecht: minder oudere mensen, minder gehandicapten. voor hem aftershave toiletpoeder (ook in geschenkdozen) AMSTERDAM De prijs van het zaterdag in ons blad besproken vierde deel van 'Ook dit was Am sterdam' van dr. R. B. Evenhuis (een uitgave van Ten Have in Baarn) is niet 32,50, zoals werd vermeld, maar: 35 gulden. Met het verkrijgen van de A-status heeft de TROS moeten beloven een totaal-programma te zullen brengen, zoals dat in de wet is aangegeven. Zetten we het maandagavond gebodene op een rij, dan vinden we twee misdaadfilms, een revue en een uitzending van 'Aktua-TV'. De vereiste actualiteitenrubriek was dus present. Waar je de film 'De man van zes miljoen' moet onder brengen, is niet duidelijk. Evenmin is dat het geval met de crime-story, waarin de FBI altijd wint. Laten we het op amusement houden. Dan missen we nog het voorge schreven educatieve en het cultu rele element. Die zouden verborgen kunnen liggen achter de ietwat filosofische titel 'Dag, dag. heerlijke lach'. Toon Hermans zou er iets fijns van maken. Wat echter brengt de TROS onder dit motto? Iets dat aan de verst verwijderde einder van de bescha ving ligt. Een aaneenschakeling van flauwiteiten, voor een groot deel geconcentreerd op het onderlijf. Voor hele volksstammen nog altijd het meest aansprekende deel om in een slappe lach te raken. Ik hoef niet naar een typering te zoeken, want André van Duin en Frans van Dusschoten droegen die zelf letterlijk en figuurlijk aan: onderbroeken-lol. Eén pijp voor de educatie en de andere pijp voor de cultuur. De VARA heeft zich heel wat meer inspanningen getroost om de Mens van Onderen op te heffen. Men gaat er in bepaalde programma's toch zeer gewetensvol mee door. Ook Frits van der Poel doet pogingen in die richting, al mocht hij wel een vrachtje somberheid van zijn gezicht laten vallen. Hij zit er soms bij, alsof 'ie 't helemaal niet ziet zitten. Merkwaardigerwijs geeft dat bij een bevriende omroep aanleiding tot vrolijkheid. Ondanks dat het licht van schijnwerpers hinderlijk reflecteerde in zijn brilleglazen, wist Van der Poel de aandacht op zich gevestigd te houden. En hij gaf veel te denken bij het programma over de werkloosheid in de bouw. De angst voor het buiten baan raken is reeds algemeen. Ook in de toeleveringsbedrijven, die met een dikke zevenhonderdduizend arbeidsplaatsen van de bouwnijverheid afhankelijk zijn. Klusjes, waarvoor men kortgeleden nog bedankte, worden nu zelfs tegen het weekeinde geaccepteerd. Omdat je maar nooit weet. of je er anders helemaal naast grijpt. De Amsterdamse wethouder voor volkshuisvesting, de heer L. J. Kuypers. droeg enige hoopvolle perspectieven aan in verband met nieuwbouwprojecten en het op knappen van woningen maar ze be tekenen natuurlijk nog geen opleving in het hele land. Aan de serie 'Open en Bloot' i? een eind gekomen, het programma, waarin het verschil werd aan gegeven tussen sexuele voorlichting en opvoeding op dat gebied. Op één punt heeft men ons in het ongewisse gelaten, naast zoveel ontboezemingen van doorsnee mensen, namelijk: hoe staat het met het sexuele leven van de dames- programmamaaksters die zoveel ontboezemingen wisten te ontlokken? SMIDJE VERHOLEN 53. Toen Smide Verholen even later weer naar bulten trad uit de bak kerswinkel van Appie van der Lin de en zich langs een ander straatje weer op weg naar huis begaf, werd hij begluurd door mr. Eusebius De Rhauwe Bullepees. Deze stond voor het raam van zijn werkkamer en keek door een grote verrekijker. 'Tot zo ver gaat alles goed', gromde de laaghartige schurk. 'Bij Klungel- manns en Co ging de ezel zonder zijn overalls weg en nu zag ik hem ook al bij Appie van der Linde weggaan zonder een broodje onder zijn arm. Haha.mijne schaap- kens luisteren goed naar mij. Ver holen zal hier in dit dorp niets kopen en zowaar als ik hier baas ben, hij zal nooit smidswerk te FERDINAND doen krijgen ook!' Ja... en nou is het jammer dat we het eerlijk moeten toegeven, maar die nare burgemeester scheen gelijk te krij gen ook. Overal waar de smid kwam, stootte hij zijn neus. De drogist, de groenteman, de sigaren winkelier, de kapper, de boekhan delaar en de melkboer.niemand was bereid hem iets te leveren. Slechts een enkeling wilde een laatste poging wagen om verzet te plegen tegen de tyrannieke burge meester. Die enkeling was dan be reid om 's avonds net als Appie het een en ander stiekempjes binnen de deur te schuiven. Het was dus een somber smidje Verho len. die laat ln de middag lusteloos geleund stond tegen zijn gloednieu we smederij. Hoe meer hij over alles nadacht, hoe meer hij er aan begon te twijfelen of het wel zin had hier in Rijkhuyzen te blijven. Doch plotseling werd zijn aandacht getrokken door een simpel mans persoon van onaantrekkelijk uiter lijk en niet onaanzienlijke omvang. 'Hé baas. kan je nog een goeie smidsknecht gebruuken?', vroeg de manspersoon. 'Nee.antwoordde de smid gelaten. 'Ik vrees dat ik niet eens werk genoeg heb voor mezelf, laat staan voor nog een knecht er bij. Nee, brave man, loop jij mijn deur maar voorbij..'Kom nou!', riep de manspersoon toen met een glimlach uit en hij tracht te vriendelijk te knipogen. 'Je stuurt Willem Halsker toch niet weg?'. Radio vandaag Van een verslaggever AMSTERDAM De 37-jarige B. Suikerbuyk is gistermiddag bij een uitslaande brand in de woonkamer van haar woning aan de Wibaut- straat in Amsterdam om het leven gekomen. Het vuur ontstond moge lijk door het omvallen van een olie stel, waarop de vrouw het avondeten klaarmaakte. De recherche acht echter opzettelijke brandstichting niet uitgesloten. Als verdachte werd aangehouden de 61-janige H. J. L„ die met de vrouw samenwoonde. De woonkamer brandde geheel uit. Het verkoolde lijk van het slachtof fer werd bij het raam aangetroffen. De verdachte zou zich bij het uit breken van de brand in een andere kamer hebben bevonden. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerle. (7.30 Nws, TON HYTTRA 7.41-7.50'Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke lett M. 9.40 Schoolradio. 10.00 (Si Aubad. (10.30-10.32 Nws.) 11 30 Bejaardenprogr. 11.55 Scheepspraat. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met om 12.30 Nws. 12.26 Med. en 12.41 Echo. 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolradio. 14 45 (S) 31 Jackson Hayward kan je de kerk binnenleiden', zei hij. 'Ik zal het hem vragen, als je het goedvindt'. 'Ik geloof dat ik zoiets zelf nog wel kan doen'. Als iemand haar de kerk binnen moest leiden, was het na tuurlijk Jackson Hayward. Ze dacht aan de goedgehumeurde spotlust van de dikke uitgever en wist dat zijn aanwezigheid er tenminste toe zou bijdragen dat de zaak niet te pompeus zou worden. Maar het was niet bepaald een trouwerij die Dev lin graag zou bijwonen. Ze had hem nooit in rok gezien. 'Ik denk dat juni het beste is', zei Robert. 'Juni? Is dat niet een beetje con ventioneel?' 'En wat zou dat.op het goede ogenblik bewaart dit iedereen voor de chaos. Het wordt hoog tijd dat we een aankondiging in The Ti mes' zetten'. Het was eigenlijk nog niet tot haar doorgedrongen dat hij tot de men sen behoorde die geloven dat het onmogelijk is geboren te worden, te trouwen of dood te gaan zonder dat er een aankondiging in 'The Times' heeft gestaan. En plotseling had ze een visioen van Robert zoals hij zou zijn als hij zestig was. Dan had hij natuurlijk een titel en Robert, zou wel zorgen dat zijn kinderen erfden wat hij had verkregen. Hij zo- op zijn zestigste dynamisch zijn en aan de top staan: een van die slanke lange Engelsen die knapper werden naarmate zij ouder werden. En ze dacht hoe zij, als hij zer.tlg was, nog steeds aan het worstelen zou zijn om Robert bij te houden. 'Ln het wordt tijd', voegde hij er aan toe, waardoor zij terugkeerde tot de werkelijkheid, 'dat je Je over die onzin met Elizabeth O'Mara Spence heenzet. Ze moet natuurlijk worden uitgenodigd. Dat is dan je kans haar te leren kennen'. 'Waarom? 'Is dat niet een beetje zinloos.nu?' Hij zuchtte, maar vervolgde gedul- digd: 'Kijk eens Sally, Je bent een lief meisje, maar je bent ongeloof lijk onnozel. Je zult moeten leren dat wij. als wij getrouwd zijn, met een massa mensen moeten omgaan omdat wtj daar nut van kunnen hebben. Je hoert ze niet altijd aar dig te vinden. He moet niet verge ten dat de gevoelens van een mens niet altijd het belangrijkst zijn'. Zij antwqordde. haast lachend: 'Maar ik snap niet wat dat allemaal met Elizabeth heeft te maken'. 'De O'Mara's zijn een buitengewoon belangrijke en invloedrijke familie. John O'Mara is net president van zo ongeveer de grootste bank van Amerika geworden. Het zou buiten gewoon nuttig kunnen zijn als onze maatschappij iets met de Ameri kaanse markt te maken krijgt'. Ze had geen behoefte meer te la chen. Ze kreeg plotseling de af schuwelijke overtuiging dat hij dacht dat Devlin een van de O'Ma ra's had getrouwd omdat Elizabeth nuttig voor hem kon zijn. dat Dev lin strikt gesproken die Nobelprijs voor de vrede in de schoot gewor pen had gekregen omdat de O'Ma ra s er minder geschikt voor wer den geacht. Zij had het gevoel dat zij afdreef naar een wereid waar niets spontaan of met blijdschap gebeurde; zij begon zich af te vra gen of er wel een ander soort wereld bestond, of dat zij daar al leen vaag naar had verlangd omdat ze nooit over het stadium van Dev- lins sprookjes was heengegroeid? Ze voelde zich als een zwemmer die hulpeloos, vruchteloos tegen de stroom op tracht te worstelen. De verre kust bestond niet. Het was gemakkelijker met de stroom mee te drijven. En nu was het dus een gevecht met de tijd.tot Robert het zou over nemen; als zij het atelier zou slui ten en Robert alle papieren zou opslaan, tot hij de tijd rijp vond om een bekend biograaf te vinden om ze te bekijken en te beoordelen. Zij werkte nu met een gevoel van wanhoop en van schuld, want het was veel te veel, en ze wist nauwe lijks waarom ze alles probeerde te ordenen, of wat ze eigenlijk zocht. Zij wist dat alles wat zij in handen kreeg eigenlijk Elizabeth toebe hoorde. en dat de vraag alles terug te geven, onvermijdelijk zou ko men. Ze bleef laat op, rookte te veel sigaretten en elke envelop die zij opende, maakte haar schuldge voel en angst groter. Op kantoor vorderde het uittikken van het manuscript maar langzaam, want zij durfde er niet aan te werken als Mary er was. Jackson Hayward zou er achter kunnen ko men dat Sally een manuscript van Devlin uittikte, en dan zouden zij het haar misschien afnemen. (wordt vervolgd) Voorspel tot ontwikkeling. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. PP.: 18.19 PSP. KRO: 18.30 Nws. 38.41 Eoho. 18.50 Progr. voorbeschouwing. 19.00 (S) Zin In muziek. 19.45 Instemmen met velen. AVRO: 20.00 Vanavond. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal, 22.50 Vanavond laat Nws. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8 00 Nws. 8.11 Radiojournaal). 8-50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Reportage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) Oude en moderne muz. 10.00 (S Voor de kleuters. 10.10 (S) Arbeidsvitaminen. (11,00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf. 11.55 Beursber. OVERHEIDS VOORLICHTING: 12.30 Uitzending voor de Iandb. AVRO: 12.40 (S) Meisjes- en kinderkoor. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal 13.21 Nuper Rosarum Plores (serie uitzending) 14.00 (S) De tijdige dood (hoorspel). 14.35 (S) Met het oog op luisteren, muz. progr. 15.25 (S) Met mu ziek op 6tap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojour naal. 16.05 ]S) Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.10 Radiojournaal. 18.21 (S) Licht orkest met zangsollste. 18.45 Toppers van toen. 19.25 Planoreci tal. NOS: 19.50 Den Haag vandaag, KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Komponist en radio. 21.50 Babel-doku- menten. 22.45 (S) Planoduo. 23.10 Babei- dokumenten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 fS) Pep op drie. 11,03 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussende middag 14.03 Gesodemeurders. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S) Nash ville. 21.02 (S) Jazz Blues. 22.02 (S) (P)opdonderd. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 Helpl 4.02 Truck, progr. voor vracht wagenchauffeurs. KRO: 6-00-7.00 (S) Scheer Je weg. Speciaal O In de tweede aflevering van Dynastie der Kleine Luydcn, de ju bileumproductie van de NCRV, speelt tekstdichter Lennaert Nijgh de rol van Jan II. Ned. 1/20.21 De VPRO vertoont in twee delen de geschiedenis van Indo-China: De republiek is gestorven bij Dien Bien Phu. Ned. 2/21.00 6 De NCRV eerst Mees van Huis, de veelzijdige musicus. Zijn. naam blijft na zijn pensionering vooral verbonden aan het blindeninstituut Bartimeus en het blindenkoor waarmee hij door het land trok (22.35). Aan dit programma gaat een aflevering van Hier en Nu vooraf. Onderwerpen zijn: de stads- guerrilla's in Noord-Ierland, een gesprek met de anthropologe Mar garet Mead en de positie van de Engelse gastarbeiders in ons land. Ned. 1/21.55 In Nader Bekeken (EO) onder meer: het gereformeerde synode lid ds. C. van de Velde over de zaak-Wiersinga en: een in ons land opgeleide Tanzaniaan begint in ei gen land een drukkerij. Ned. 2/23.00 Een bijzondere acteerprestatie is te zien van Helmut Qualtinger als dokter Ragin in Ziekenzaal 6, naar een verhaal van Tsjechow. Duitsl. 1/21.00 Wim van der Eist. redacteur van Avro's Radiojournaal, schreef het vijfdelige hoorspel De tijdige dood. Hilv. 2/14.00 Na Babel-Dokumenten over het Surrealisme (o.a. het geval-Dali), (21.50) spelen de pianisten Cor de Groot en Gérard van Blerk compo sities van Tsjaikowski, Debussy en TV vandaag Saint-Saëns. Hllv. 2/22 45 NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie TELEAC 12.15 Flexibele school herh. les 10 NOS-NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie EO 15.00 Van Hart tot Hart NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beaty 19.30 Tweekamp, quiz NOS 20.00 Jourpaal NCRV 20.21 Dynastie der Kleine Luijden (2) 21.55 Hier en Nu 22.35 Muziek ligt voor de hand NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND H TELEAC 18.15 Eenheid in eenheden, NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Culemborg bij voorbeeld III 19.45 Popeye NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the family, tv-serle 21.00 De Republiek is gestorven bij Dien Bien Phu, docum 21.45 Van Oekel Special EO 22.00 De wind blaast waarheen hij wil: Het einde van een liefdesgeschiedenis 23.00 Nader Bekeken NOS 23.15 Journaal Vul horizontaal in: 1. Bastion, 2. zeilwedstrijd, 3. werk plaats, 4. strooien huls, 5. werk kracht, 6. staaltje. Op de spijlen ontstaat bij Juiste oplossing van boven naar beneden gelezen twee namen van vissen. Oplossing van gisteren Hor. 1. map. 5. Ase, 8. kordaat, 10. omen, 12. rapé. 14. tor, 15. nel, 17. lis, 18. paria, 20. staag, 21. tinne. 22. peper. 23. era, 26. lor. 27. mee, 29. Edam, 31. karn, 32. lineair, 33. ets, 34. Mei. Vert. 2. aker, 3. pon., 4. adder. 5. aar, 6. stal, 7L rot, 9 les. 11. mos terd, 13, pienter, 15. nagel, 16. liter. Bevorderd tot commissaris AMSTERDAM Met Ingang van 16 december 1974 is de heer W. van der Voort bevorderd tot commissa ris van de gemeentepolitie te Am sterdam. 18. pap, 19. air, 23. Polen, 24. eek, 25. aalt, 27. mare, 28. ent, 30. mis. 31. kim. Ladder-puzzel Aardappel-preisoep 4 preien 2 flinke aardappelen 1 I kippebouillon of water met bouillonblokjes I melk, scheutje koffieroom peterselie boter of margarine De preien schoonmaken door de buitenste harde bladeren te ver wijderen en de worteltjes af te snijden. De prei zeer fijn snijden. Een klontje boter of margarine verwarmen en hierin de prei licht geel fruiten. De kippebouillon of water met bouillonblokjes toevoe gen. alsmede de geschilde, gewas sen en in stukjes gesneden aardap pelen en fijngehakte peterselie. Pe per en zout naa- smaak toevoegen en de soep ongeveer een half uur zachtjes verwarmen. De massa ze ven. De melk en koffieroom al roe rende toevoegen en de soep zo no dig verder op smaak brengen. Vlak voor het opdienen wat fijngehakte peterselie door de soep roeren. Menutip; Aardappel-preisoep, kip met tomatensaus, aardappelen, wit lof, yoghurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6