Deel Kamer niet achter huurnota Minister en Kamer zijn 't nog oneens Extra bijdrage rijk in sociale fondsen moet blijvend zijn Demonstranten tegen opsluiten Vellekoop in overvalwagen weg Verzet tegen ingrijpbevoegdheid I NCWanders geen loonsverhoging Hoe maakt uzelf thuis vruchtenwijn? Geheime cheque 14: =10% korting Lichamen die aanspoelden nog mysterie 'Harder rijden is veiliger' Belastingdebat gaat derde week in Jongeren niet zomaar naar bouw sturen Directie wil onderzoek niet publiceren Vandaag beslissing vakcentralen over ontwikkelingswerk TROUW KWARTET DINSDAG 3 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 V-an onze parlementsredactie E)EN HAAG Een groot deel van de fracties in de Tweede Kamer heeft ernstige kritiek op de plan nen van de regering voor een nieuw huur- en subsidiebeleid. Eerder al heeft de bouwwereld zich tegen de plannen van minister Gruyters en de staatssecretarissen Schaefer en Van Dam uitgespro ken. Ook de Raad voor de Volkshuisvesting heeft op de meeste onderdelen van de plannen kritiek. jy m Tijdens de openbare vergadering van de Vaste Commissie voor Volkshuisvesting uit de Tweede Ka mér rees gisteren duidelijk verzet tegen de bevoegdheid die staatsse cretaris Van Dam vraagt om in geliberaliseerd gebied te kunnen ingrijpen waneer de huren bui tensporig worden verhoogd. Een wetsontwerp, dat gisteren hiertoe werd ingediend, zal waarschijnlijk geen meerderheid in de Kamer krijgen. Het wetsontwerp is ingediend, om dat wordt gevreesd dat, nu de plan nen van de regering bekend zijn, zal worden getracht in gebieden waar de huurprijs vrij is, de huur zo ver mogelijk op te voeren. Huur verhogingen boven 8 procent zullen dan moeten worden gemeld bij de huuradviescommissies. Niet iedere huur echter boven 8 procent zal als buitensportig worden gezien. Meldingsplicht De heer De Beer (VVD) diende een motie in. waarin wordt gevraagd het plan van een meldingsplicht te vergeten en vast te houden aan de huidige huurliberalisatie. een ge dachte die ook door de confessio nelen wordt onderschreven. De freer Cornelissen (KVP) zag de noodzaak van een meldingsplicht ttiet in en acht invoering daarvan overbodig. Bovendien heeft hij be- fwaren tegen de afzwakking van de luurliberalisatie. Hij wees er op dat in geliberali seerde gebieden de huren aanzien lijk minder zijn gestegen dan in met-geliberaliseerde gebieden. Tus- - sen de fracties die de regering steunen dan wel gedogen, is hier door een scherpe tegenstelling ont staan. DePvdA zal, zo zei de heer Kombrink, de verwerping van het wetsontwerp over de meldingsplicht van huurverhogingen hoog op nemen. Staatssecretaris Van Dam vroeg de meldingsplicht en de bevoegdheid een maximumhuur vast te stellen niet te benaderen vanuit de oude loopgraven. Hij zei dat de prijs van veel goederen sterk is gebonden en dat dit ook voor een zo belangrijk goed als een woning moet gelden. Als iemand een gehuurde televisie m huis heeft staan, moet de ver huurder een prijsverhoging melden. Maar de verhuurder van een huis is vrij in het verhogen van de huur, hetgeen staatssecretaris Van Dam een vreemde situatie vindt. Klassesysteem "Eén van de voorstellen in de nota is een indeling van alle huurwonin gen in een kwaliteitsklasse met een daarbij passende huur. De heer De Beer diende ook hierover een motie in. Hij wil de bestaande regeling van de huurharmonisatie laten be staan (en zonodig verbeteren) en het systeem van huurklassen aan de kant schuiven. De heer Cornelis sen. sprekend namens KVP en ARP, zei grote twijfels te hebben over het voorgestelde systeem en een ambtelijke bureaucratie te vre zen. Wat de subsidiëring betreft, stelt minister Gruyters in de nota een verschuiving voor yan subsidie aan woningen naar subsidie aan bewo ners. In dat laatste geval past de overheid bij, indien mensen in een huis wonen dat in verhouding tot hun inkomen te duur is. Minister Gruyters wees de Vaste Kamercom missie, waarin bezorgdheid werd geuit over de financiële gevolgen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een loonsverhoging in 1976 is nagenoeg onmoge lijk, wanneer de regering tegen die tijd besluit de extra stortingen in de sociale verzekeringsfondsen weer ongedaan te maken. Drs. D. E. Cnossen, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW)heeft dit gistermiddag na afloop van „een bestuursvergadering van zijn verbond gezegd. Het NCW pleit er daarom voor, de tijdelijke bijdragen blijvend te doen zijn. erop dat een accentverschuiving naar individuele subsidies bij het huidige beleid (een huurverhoging van 8 procent) over tien jaar tot een besparing zal leiden. Het beleid zal in 1985 in de subsi diesfeer enkele tientallen procenten goedkoper zijn. Ramingen (exacte berekeningen hoopt hij nog deze maand op tafel te kunnen leggen) duiden op een besparing van 2 miljard gulden; het verschil tussen jaarlijkse uitgaven ligt in 1984 in de orde van grootte van 6 miljard gulden bij het huidige subsidie systeem en 4 miljard bij het voorge stelde systeem. Huurverhoging De voorgestelde jaarlijkse huurver hoging van 8 procent is in de ogen van de WD te laag en zou moeten worden opgetrokken tot 12 procent. De CPN daarentegen meende dat een verlaging naar 6 provent nood zakelijk is en diende daarover een motie in. De PvdA, die met de PPR in grote lijnen achter het voorge stelde beleid staat, kan wel instem men met een verhoging van 8 pro cent. Minister Gruyters zei dat de verho ging is gebaseerd op veronderstel ling van de stijgende kosten en dat tussentijdse aanpassingen mogelijk zijn. Het is daarbij de vraag, of, indien de kosten hoger uitkomen, de huren omhoog moeten of de subsidies op woningen. De gedachte van de heer Drees (DS'70) om de BTW voor de bouw van 16 naar 14 procent te verlagen omdat wonen een eerste levensbe hoefte is, onderschrijft minister Gruyters niet. Dit zou tot belas tingverhoging elders leiden of ten koste gaan van andere regeringsta- ken. Een verlaging van de BTW- tarieven is bovendien een soort subsidie, waarvan woningen van bijvoorbeeld meer dan een ton die nu geen subsidie krijgen, dan wel zouden profiteren. Geketend aan twee andere gewetensbezwaarden loopt Kees Velle- koop (rechts) naar het gebouw van justitie om even later ge arresteerd te worden. Na proces-verbaal vrijgelaten ADVERTENTIE Van onze redactie DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermorgen achtenzestig demonstranten tegen de opsluiting van de 'politieke' dienstwei geraar Kees Vellekoop met overvalwagens afgevoerd van het mi nisterie van defensie naar het hoofdbureau van politie. Bel of schrijf naar 't Gulden Okshoofd, Zomerdijk 34, Zwartsluis, tel. 05208-2631*. Vraag dan waar in uw buurt Vin de la Maison te koop is, het komplete hobby pakket om zelf thuis vruchtenwijn te maken. Haal vervolgens zo'n pakket, lees de gebruiksaanwijzing en ga aan de slag. Goede vruchtenwijn van eigen hand is uw beloning. Afkeuring De algemene kritiek op de voorstel len leidde tot een motie van de heer Tolman (CHU), waarin de re gering wordt gevraagd zich aan te passen aan het advies van de Raad van Volkshuisvesting. In dit advies wordt alleen waardering geuit voor de doorstromingsheffing, waartegen de heer Tolman zich echter ook verzet. In de motie worden alle voorstellen van de regering afge daan als onvoldoende voor de op lossing van de problematiek van de huisvesting. De demonstranten hadden Velle koop eerst begeleid naar het Haag se paleis van justitie, waar hij zich moest melden voor het uitzitten van zijn straf van 21 maanden. De politie greep in omdat de demon stranten geen vergunning hadden voor hun actie, die daarna gevoerd werd op de stoep van het ministe rie. Wel was vergunning afgegeven voor een demonstratie bij het paleis van justitie. Om hun solidariteit met Vellekoop te symboliseren ketenden zich daar vier demonstranten, on der wie de voorzitter van de vere niging van dienstweigeraars Sytze Ferwerda, aan Vellekoop vast. Zij werden samen met de dienstweige raar naar de Scheveningse gevan genis meegenomen, waar de kettin gen werden doorgezaagd. De vier werden daarop weer vrijgelaten. De 68 demonstranten bij het ministe rie van defensie werden, nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, in de loop van de dag ook vrijgelaten. Protesten Voor het paleis van justitie voerden de kamerleden mr. E. C. H. Jurgens (PPR) en De Vries (PvdA) het woord. Ook zij protesteerden tegen de opsluiting van Vellekoop. Zoals bekend beraadt het kabinet zich dezer dagen over een verruiming van de wet gewetensbezwaarden. In ieder geval zullen na wijziging van de wet de zogenaamde atoompaci fisten erkend worden, maar ten aanzien van politiek gefundeerde gewetensbezwaarden ligt de zaak veel moeilijker. Het PvdA-kamerlid De Vries drong erop aan dat het kabinet de wet zo wijzigt dat voortaan alle gewetens bezwaarden erkend kunnen worden. 'De overheid maakt nog steeds uit welke gewetensbezwaren geaccep teerd kunnen worden en wij vinden dat het niet de taak van de over heid is', aldus de heer De Vries. ADVERTENTIE De regering heeft de afgelopen maanden anderhalf miljard gulden •uitgetrokken om de sociale verzeke ringspremies te drukken. Bij de presentatie van de begroting-1975 werd een half miljard gulden toe gezegd voor het AOW-fonds. Enkele maanden later, toen de economie plotseling verslechterde, trok de re gering nog eens respectievelijk vierhonderd miljoen uit om de werk- lbosheids- en vijfhonderd miljoen gulden om de algemene kinderbij slagpremie te drukken. Voor de laat ste twee stortingen geldt echter na drukkelijk. dat zij tijdelijk van aard zijn. De heer Cnossen rekende voor, dat hé't ongedaan maken van die over heidsbijdragen per t januari 1976 een premieverhoging mee zal bren gen van 0.7 procent. In datzelfde jaar wordt ook een volksverzeke ring arbeidsongeschiktheid inge voerd, wat eveneens een premiever hoging van 0.75 procent betekent. Tezamen met nog enkele andere •verhogingen levert dat een premie verhoging op van tenminste 2.2 procent. Volgens de heer Cnosserr .^al deze lastenverhoging een loons verhoging nagenoeg, zo niet geheel opmogelijk maken. Hij sprak zelfs van een negatieve loonsverhoging, wanneer bijvoorbeeld de produkti- viteitsverhoging tegen zou vallen. Werkloosheid Afgezien van dit praktisch argu ment vindt de heer Cnossen, dat extra-premiebijdragen van de rege ring ook om andere redenen blij vend moet zijn. Zo is de huidige werkloosheid voor een groot gedeel te blijvend van aard. Onder die omstandigheden is een blijvende overheidsbijdrage volkomen op zijn plaats en zelfs wenselijk. Verder wees de heer Cnossen erop. dat de bijdragen van de Nederlandse over heid aan sociale verzekeringen in ADVERTENTIE vergelijking met de ons omringen de landen gering is. Ook daarom al zou een blijvende vergroting van het overheidsaandeel in de sociale verzekeringen op zijn plaats zijn. Het NCW bepleitte andermaal een verbetering en aanpassing van de richtlijnen voor het begrip 'passen de arbeid'. Volgens de heer Cnossen gaan nu veel functies verloren in het bedrijfsleven. De werknemer zal dus eerder aan omscholing moeten denken bij het verkrijgen van een nieuwe functie. De resultaten van scholingsprogramma's zijn echter bedroevend. De werknemer blijft het andere werk weigeren, omdat het 'niet passend' zou zijn, maar in zijn ei gen functie is er geen werk meer te vinden. De heer Cnossen acht het in die gevallen gerechtvaardigd, dat een weigering van de werkloosheids uitkering als stok achter de deur wordt gehanteerd. Woensdagochtend 4 december tot 12.00 uur geeft geheime cheque 14 recht op 10% korting op alle Bijenkorf-aankopen. Bij elke aankoop betaalt u normaal. Na inlevering van cheque 14 geeft de Centrale Kassa u dan 10% van het bestede bedrag terug. Enige beperking: de korting geldt niet voor kassabonnen waarmee u het surprise-chequeboek bemachtigt Hofleverancier van St. Nicolaasde Bijenkorf] WASSENAAR De politie van Wassenaar weet nog steeds niets omtrent de identiteit van de vrouw en het kleine meisje, wier lijken donderdagmorgen aanspoelden op het strand tussen Wassenaar en Katwijk. Maar het vermoeden bestaat dat het tweetal uit België afkomstig was. De kleding van beiden was namelijk van Belgisch fabrikaat. De televisieuitzending van zaterdag avond blijkt ongeveer twintig te lefonische meldingen te hebben op- geracht. maar er was geen tip bij die leidde tot de opheldering van de identiteit. Zoals bekend waren de slachtoffers een donkerharige vrouw wier leef tijd wordt getaxeerd tussen de der tig en veertig jaar. Het meisje eveneens donkerharig, was met een touw aan de- vrouw vast gebonden Het meisje zou ongeveer twee- eneenhalf jaar zijn geweest. De commissaris van politie te Wasse naar houdt zich aanbevolen voor tips. MIDDELBURG Een verkeerson- derzoek dat de provincie Zeeland het afgelopen jaar heeft gehouden, heeft aan het licht gebracht dat ccn optrekking van de maximum snelheid op niet-autowegen tot 90 km per uur beter zou passen bij het gedrag van de weggebruiker, en dus veiliger is dan de geldende beper king tot 80 km per uur. door Bert de Jong DEN HAAG Met spanning wacht de Tweede Kamer vandaag de reactie af van minister Duisenberg van financiën op de moties en amendementen die zijn in gediend. Vorige week wees de minister haast alle verlangens en wensen af. Daar na dienden de kamerleden hun moties in, waarin zoals dat heet, het gevraagde 'hard' wordt gemaakt. De KVP en ARP vragen een uitspraak van de Tweede Ka mer onder meer over een verlaging van de vermogensbelasting en over een extra belastingaftrek voor zelfstandigen. Vorige week liet minister Duisenberg zich al niet jui- De vraag is of minister Dui senberg de moties 'sympa thiek' zal vinden wat niet te verwachten is ge woon zal ontraden of 'ern stig' zal ontraden. Wanneer dit laatste gebeurt, zit de kat in de gordijnen en doet zich weer een crisisachtige sfeer voor, waaraan Den Haag haast gewend begint te raken. Nu worden in de moties geen concrete getallen ge noemd. maar wordt alleen de richting aangegeven, waarin de regering het moet zoeken om de economie de nodige stimulansen te geven. Wor den de moties aanvaard gend jaar zijn, terwijl het debat nog gaande is, al ge en dat is waarschijnlijk met de steun van de VVD, DS'70 en de kleine partijen dan is er direct nog niets gebeurd. De minister weet alleen, waaraan hij zich te houden heeft als hij met de defenitieve voorstellen komt, waarover eind januari wordt beslist. Niet juichend Anders ligt het met de amendementen, die zijn in gediend op de belasting voorstellen, die 1 januari van kracht worden. Daaro ver wordt morgen beslist, chend uit over het wijzi gingsvoorstel van zijn par tijgenoot Dolman om de reiskostenaftrek voor de korte afstand naar het werk te verdubbelen. Een tweede directe steen des aanstoots voor Duisen berg is het amendement van mr. Scholten (CHU) om de middengroepen een extra belastingverlichting te ge ven. Dit amendement zal het wel halen, weer met de steun van VVD, DS'70 en de kleine rechtse partijen. Om technische redenen is dit voorstel eigenlijk onaan vaardbaar. De nieuwe loon- belastingtabellen W)or vol- drukt en zouden dus overge maakt moeten worden. Een oplossing is om de voorge stelde wijziging pas 1 april te laten ingaan. Het gevecht in de Tweede Kamer om de belastingen volgend jaar en de rege ringsmaatregelen om de economie bij te sturen gaat nu al zijn derde week in. Minister Duisenberg, die veel waardering in de Ka mer geniet, vooral omdat hij alles zo helder en duidelijk weet uit te leggen, was vori ge week echter minder over tuigend. Hij ziet zich ge plaatst tegenover flnancieel- economische experts als de KVP-ers Peijnenburg en Van Amelsvoort, de ARP-er Ver- maat. de CHU-er Scholten en Dolman van de PvdA. Duisenberg wordt bijgestaan door zijn staatssecretaris van financiën Van Roijen, die wel weet waarover hij het heeft, maar irriteert, omdat hij aUeen maar, zo zei de WD-er Portheine, de 'bootafhouwerige teksten' van zijn ambtenaren voor leest. Geschilpunt Een geschilpunt is vooral, dat de KVP, ARP en ook de PvdA vinden, dat de rege ring nog meer dan 3,5 mil jard in de economie moet pompen. Het argument is dat de wereldhandel ernsti ger zal stagneren dan wordt verondersteld, omdat andere landen geen stimulerende maatregelen zullen nemen zoals Nederland dat doet. De minister vindt, dat hij niet verder kan gaan dan 3,5 miljard, omdat het niet verantwoord is een nog ho ger bedrag te besteden, om dat dan meer bankbiljetten zonder dekking worden ge maakt. Maar de confessione le kamerleden voeren aan, dat onze betalingsbalans dit best kan verdragen. Een sterk tegenargument is bo vendien, dat het zeer de vraag is of de regering er volgend jaar wel aan toe zal komen de volledige 3,5 mil jard gulden uit te geven. Vandaag en morgen wordt dit geschilpunt en of de las ten van particulier of van het bedrijfsleven in de eer ste plaats moeten worden verlicht uitgevochten. De eindbeslissing valt pas eind januari. De maatregelen gaan dan 1 april in. Na het langdurig stemmen over de moties en amende menten heeft de Kamer, voordat ook bij de leden thuis het Sinterklaasfeest begint, nog tijd voor de wet, die gelijke beloning voor man nen en vrouwen voor schrijft, de begroting van het kabinet voor Surinaamse en Nederlands-Antilliaanse zaken en voor de begroting van economische zaken. Van onze sociaal-economische re dactie UTRECHT De bouwbond NW neemt het de directeur van de Stichting Vakopleiding bouwbedrijf bijzonder kwalijk dat hij blijft doorgaan jongeren op te roepen naar de bouw te komen en een vak te leren. 'Hij doet alsof in de bouw alles koek en ei is', aldus de bouw bond NVV in zijn officieel orgaan De Bouwer. Het is volgens de bond een perti nente leugen te stellen, dat de nieuwelingen als leerlingen direct aan de slag kunnen in een aantal bedrijven. De bond vindt het kwa lijk jongeren met een onwaarachtig verhaal naar de bouw te lokken. Voorlichting moet eerlijk zijn. De kwade kansen die men in de bouw loopt mogen niet ongenoemd blij ven. vindt de Bouwbond NVV. Wanneer de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf bang mocht zijn zon der werk te komen, moet men zich maar eens gaan richten op de scholing van mensen die nu al in de bouw werken, vindt de NW- bond. Loodgehalte in bloed Van een verslaggever ARNHEM De directie van de Hollandse metallurgische industrie Billiton in Arnhem wil de onder nemingsraad van het bedrijf de re sultaten van een onderzoek naar het loodgehalte in het bloed van werknemers niet geven. Het betref fende onderzoek heeft opzien ge baard omdat drie werknemers van Billiton direct naar het ziekenhuis werden verwezen. Het weekblad WIK, het orgaan van de industriebond NW meldt de weigering van de directie in het nummer dat morgen verschijnt. De directie zegt de gegevens niet openbaar te kunnen maken omdat ze zouden vallen onder het medisdh beroepsgeheim. Prof. dr. J. R. Ziel- huis uit Amsterdam, die het onder zoek leidde, heeft echter bij de directie aangedrongen op publicatie van de resultaten van het onder zoek. Het gaat volgens hem name lijk niet om individuele ziektege vallen. Hij noemt het 'niet meer dan normaal' dat de gegevens aan het onderzochte personeel worden verstrekt. Intussen heeft mevrouw H. M. de Boois. lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, aangekondigd minister Boersma vragen te stellen over het onderzoek. Een woordvoerder van de directie zei in een commentaar op de publi catie van WIK dat de algemene resultaten van het onderzoek op twee vergaderingen van de onder nemingsraad zijn besproken. Een verzoek van de ondernemingsraad om meer gegevens heeft ons nooit bereikt, zo zei hij. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV beslist vandaag wat er moet gebeuren met de stichting ontwikkelingssamenwerking vakbe weging (SOSV) en daarmee tevens waar het met dit bewustwordings project. opgezet met betrekking tot de ontwikkelingsproblematiek, in de toekomst heen moet. De SOSV werd in 1971 door de drie vakcentrales opgericht en het jaar daarop werd met behulp van een subsidietoezegging van de Nationale Commissie Ontwikkelingssamen werking toen ook wel commis sie-Claus genoemd de voortgang van dit project voor drie jaar ver zekerd. Hoewel dit project dus nog tot 1 september 1975 voortduurt, moet nu al een nieuwe subsidie aanvraag voor de komende drie jaar worden ingediend. Vandaar dat er al beslist moet worden over wat er met de SOSV gebeurt. De mensen, die aan de basis met dit project bezig zijn, hebben in sa menwerking met stafmedewerkers van de SOSV een 'voortgangsnoti tie' opgesteld, waarin nieuwe plan nen worden ontvouwd en waarin gevraagd wordt of de vakbeweging bereid is het bewustwordingsproject van de SOSV voort te zetten, ook na 1 september 1975. Nadat deze vraag gisteren in de verbondsraden aan de orde is geweest, zal het overlegorgaan vandaag een defini tief beslissen. Zie ook pagina T5/K7 RITA 'Zou u mijn rapport willen beduimelen, dat mijn vader het niet meer kan lezen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5