Planbureau: Nog geen tweede luchthaven Boeren willen nog deze week financiële regeling oogstschade Minimumloon gaat 1 januari minstens 5,3 procent omhoog Vrees aanleg onrendabel !n deze krant EG-top gaat door Bemande Sojoez ruimte in Uitkering ineens per hectare Vieux Sf. André Zogezegd Mochtar Loebis mag Indonesië niet uit In november werklozen Voorstel: niet meer roken op kosten gemeente Tijdschema voor spreiding van schoolvakanties 'Wel terrein in reserve houden' Politiek blijft in Spanje aan banden vieux St. André Mevrouw Silvi Kekkonen (74) overleden Dag vliegveld Nieuwe Leicis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAO VOOR 1EI0EN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenspoet DINSDAG 3 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 207 Meer BIJ~VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Atd. Bezorging vanaf 08.30 uur keus In passende '«.omgeving De Sowjet-Unie heeft een nieuw bemand ruimtevaartuig, de Sojoez 16, gelanceerd. Op de foto links: de lancering. Rechts: commandant A. Filiptsjenko en voor hem boordmecaniciën N. Roeka- visjnikow tijdens de tocht naar de cabine. Zie ook buitenlandpagina. Van een verslaggever GOES De boer moet op korte termijn weten waar hij aan toe is. De uitkering ineens per hectare aan alle boeren van wie door de wateroverlast produkten verloren zijn gegaan, móét er komen, zei de heer J. B. Becu, voorzitter van de Zeeuws-Noordbrabantse Landbouw Maatschappij gisteren in Goes op de algemene ver gadering van deze organisatie. In een motie wordt met de meeste klem erop aangedrongen nog deze week de 'financiële regeling water overlast' af te kondigen. De rege ling dient gebaseerd te worden op (ADVERTENTIE) z'n drie sterren meer dan waard Waarom moet deze autoritaire mof (de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt) worden toegestaan de grote Britse La- bourpartij de les te lezen? John Ryman, Brits Lager huislid voor Labour. Tamelijk droog Veel bewolking maar geen re gen van betekenis. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Temperaturen rond 11 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zacht met af en toe regen. Morgen zon op: 08.29 onder: 16.31 maan op: 22.32 onder: 11.55 U doet er toch een Sint Nico- laaspapiertje om? de kosten, die de individuele boer tot aan de oogst heeft moeten ma ken voor de produkten cie niet meer oogstbaar zijn en alle gedu peerde bedrijven dienen ervoor in aanmerking te komen. Overigens ziet het er niet naar uit dat minister Van der Stee (land bouw) vóór vrijdag een beslissing neemt. Volgens ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité en het Landbouwschap, studeert de minis ter nog op de regeling. Op het departement zou men bang zijn. dat ook boeren die geen hulp nodig hebben een uitkering krijgen. De heer Knotterus zei zich best voor te kunnen stellen dat vele boeren zich nu gaan afvragen of ze misschien weer de straat op moeten. De heer Becu merkte verder nog op dat ook voor de veehouderijbedrij ven bekeken moet worden wat uit de uitkering ineens te halen valt, gezien de moeilijke ruwvoederposi- tie op deze bedrijven. Hij zei dat de regelkig op grond van de bijstands wet voor de wateroverlast slechts een deel van de getroffen bedrijven helpt. Veel bedrijven worden uitge sloten omdat ze voor de ramp nog financieel krachtig waren. Daarom moet nu ook de hectare-uitkering ineens voor alle getroffenen ko men. Becu sprak zijn grote dankbaarheid uit vooral aan de ministeries van landbouw, defensie en crm 'voor de voortreffelijke hulp op praktische basis.' Regen treft ook de bouw: zie pagina 13. JAKARTA (Reuter) De Indone sische autoriteiten hebben de voor aanstaande journalist. Mochtar Loebis en Soedjatmoko, voormalig ambassadeur van Indonesië in de VS, verboden het land te verlaten. Dit heeft luitenant-generaal Yoga Soegama. hoofd van BAKIN, de Indonesische geheime dienst, mee gedeeld. Loebis en Soedjadmoko mogen niet weg omdat zij beschikbaar moeten blijven voor ondervraging in ver band met rellen die in januari in Jakarta plaatsvonden en waarbij elf personen werden gedood. De reilen vielen samen met het bezoek van de toenmalige Japanse premier Tanaka aan Indonesië. Mochtar Loebis is hoofdredacteur van het dagblad Indonesia Raya, dat sinds de rellen een publtkatie- verbod is opgelegd. Onder Soekarno werd Loebis meer dan tien jaar gevangen gehouden wegens opposi tie-activiteiten. Loebis werd vooral bekend door zijn boek 'Schemering in Jakarta'. Zie ook pagina 8. 163.000 Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het aantal werk lozen is in november opgelopen tot 163.000. Dit heeft minister Boersma van sociale zaken gisteren in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag gezegd, waar hij een expositie over het werk van zijn ministerie opende. Het getal van 163.000 betekent dat er de afgelopen maand 14.500 werk lozen zijn bijgekomen. In oktober was de stijging nog 10.500. De mi nister had nog geen voorlopige cij fers over de vraag naar personeel, maar hij zei wel dat de vraag in elk geval sterk gedaald is ten opzichte van eind oktober. Toen werden er 65.300 personeelsleden gevraagd. Minister Boersma zei dat het af gelopen jaar'600.000 mensen bij de arbeidsbureaus zijn ingeschreven als werkzoekende. Door directe be middeling van de bureaus zijn 200.000 van hen weer aan het werk geholpen. Van de groep moeilijk plaatsbaren zijn er het laatste jaar via de arbeidsvoorziening bijna 6000 weer aan het werk gekomen. De minister toonde zich weer te vreden over de experimenten met het arbeidsbureau-nieuwe-stijl. Over een half jaar zullen de resul taten van de proef met dit systeem voor de arbeidsbureaus zover zijn ontwikkeld, dat aan verdere uit breiding daarvan kan worden ge dacht. aldus de minister. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De CDA- fractie in Apeldoorn heeft gisteravond, bü de alge mene beschouwingen over de ontwerp-begro- ting-1975, ervoor gepleit op vergaderingen geen rookartikelen meer te verstrekken ten laste van de gemeentekas. Deze maatregel zou de gemeen te, die in 1975 bijna vijf- miljoen gulden te kort komt (waar overigens B. en W. wel een dekkings plan tegenover hebben gesteld), een besparing opleveren van tiendui zend gulden. Van de zijde van PPR/ PvdA werd eenzelfde voor stel gedaan, maar zij wil den de gelden, die nu aan rookwaren enzovoorts worden besteed, ten goe de laten komen aan bij voorbeeld een post 'Sti mulering ontwikkelings samenwerking'. 'Of is dit teveel gevraagd aan ver sobering?', aldus de PPR/ PvdA-woordvoerder. WÊiÊÊmm Van een verslaggever DEN HAAG De zes-weekse zomervakantie van de lagere scholen wordt gespreid over een tijdvak van acht weken, te be ginnen op 21 juni 1975. Neder land is daarvoor in drie regio's verdeeld. Het ministerie van binnenlandse zaken gaat er van uit dat de zomervakanties als volgt worden samengesteld: de scholen in Noord- en Zuid-Hol land 20 juni tot 1 augustus, Zee land, Noord-Brabant en Limburg 27 juni tot 8 augustus, de rest van het land 4 juli tot 15 augus tus. De Stichting van de Arbeid heeft het bedrijfsleven geadvi seerd, wanneer een bedrijf enke le weken sluit, dit schema aan te houden. Voor de bouw. de enige bedrijfstak die gedurende de vakantie twee weken geheel sluit, is bij het vaststellen van de vakantieperiode (12 tot 26 juli) met het schema voor de lagere scholen rekening gehou den. Volgens minister De Gaay Fort man zal de invoering van het schema bijdragen aan de moge lijkheden, meer gespreid op va kantie te gaan. Voor het berei ken van een meer definitieve oplossing zullen fundamenteler veranderingen in het vakantie- patroon moeten worden aange bracht. De minister heeft de ge meentebesturen verzocht aan het welslagen van de vakantie- spreiding mee te werken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Centraal Planbureau zal de regering begin volgend jaar adviseren geen tweede nationale luchthaven aan te leggen. Gezien de snelle stijging van de luchtvaarttarieven verwacht het Planbureau een terug slag in het aanbod van passagiers. De aanleg van een tweede nationale lucht haven zou daarom een onrendabele zaak worden. Dit vernamen wij uit door gaans zeer goed geïnformeerde bron. Het Centraal Planbureau adviseert de regering wel een terrein te re serveren waarop in de toekomst eventueel een tweede nationale luchthaven kan worden aangelegd. Over de keuze van het terrein doet het Planbureau geen uitspraak, daarover moet het kabinet be slissen, mocht het het advies van het Planbureau overnemen. Gezien het advies van de commis- sie-Seegers aan de regering is het niet onaannemelijk dat het kabinet de Markerwaard als toekomstige vestigingsplaats zal aanwijzen of reserveren. De commissie-Seegers kreeg als op dracht na te gaan waar een tweede nationale luchthaven de minste ge luidshinder zou opleveren. De com missie onderzocht vijf plaatsen: de Markerwaard, de Maasvlakte, de kop van Goeree, Leerdam en West- Brabant, bij Dinteloord. Enkele maanden geleden adviseerde de commissie de Markerwaard. De tweede stap in de procedure vormde het advies van het Centraal Planbureau. Deze overheidsinstel ling kreeg als opdracht na te gaan of de aanleg van een tweede natio nale luchthaven financieel-econo- misch gezien een rendabele zaak is. Het Centraal Planbureau heeft deze vraag vooralsnog negatief beant woord. dat wil niet zeggen dat in een verre toekomst een tweede luchthaven niet nodig wordt. Maar het Planbureau raadt de regering af om reeds in de jaren tachtig met de bouw van deze luchthaven te beginnen. Zoals bekend zou deze luchthaven in 1985 gereed moeten zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Het minimumloon zal 1 januari in ieder geval met ruim 5,3 procent omhoog gaan. Er is een kans op een extra (bij zondere) verhoging. In verband met de in het jongste verleden opgetreden achterstand is over dat extra aan de Sociaal-Econo mische Raad advies gevraagd. De 5,3 procent verhoging is de wette lijk voorgeschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling, ditmaal over eind april tot eind okto ber. Dit leidt tot de volgende verhogin gen: per maand van 1190.80 tot 1254.50. per week van 274,80 tot 289,50, per dag van ƒ54,96 tot 57,90. De bedragen van het minimumjeugd loon voor werknemers van 15 tot en met 22 jaar gaan per 1 januari even eens omhoog. De nieuwe bedragen: 22 jaar 1160.40 267,80 21 jaar 1066.30 246.10 20 jaar 972.20 224.40 - 19 jaar 878,20 202.70 18 jaar 784.10 180.90 17 jaar 690.00 159.20 bij 1 dag vorming 552.00 127.36 16 jaar 595,90 137,50 bij 1 dag partiële leerplicht 476,72 110.00 15 jaar 501.80 115.80 bij 1 dag partiële leerplicht 401,44 92,64 bij 2 dagen partiële leerplicht 301.08 69.48 MADRID (Reuter) De Spaanse regering heeft een wetsontwerp ge publiceerd waarin politieke vereni gingen wettig toelaatbaar worden verklaard. Maar aan de politieke verenigingen worden straffe eisen gesteld. Zo moeten de politieke verenigingen worden ondergebracht in generaal Franco's Nationale Beweging, die de enige toegelaten politieke organisa tie in Spanje is. De nationale raad van deze beweging is bevoegd de verenigingen te erkennen, te ontbin den of te schorsen. De regering kan voorts tegen de politieke bewegingen disciplinaire maatregelen nemen en hun activiteiten tot een half Jaar verbieden. Voorts wordt een mini maal aantal leden van 25.000, ver spreid over 15 provincies, voorge schreven aan een politieke vereni ging die erkenning wil krijgen. Binnenland Minister en Kamer nog oneens 5 Miljoen Nederlanders lichamelijk gehandicapt 6 Buitenland Israël kan over A-bom beschikken 8 Vrede in Afrika niet tot elke prijs8 Kerk Hulpwerk Wereldraad 2 Sport Tscheula-Ling: geen nivellering 11 Economie Daling van rendement en rente13 Kerkbladen 2 Nieuwe boeken 2 Kameragenda 5 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept en puzzelt> Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 9 Familieberichten 14 (ADVERTENTIE) de vieux met z'n fluwelen karakter Volgend jaar zal het kabinet een beslissing nemen over de aanleg van een tweede nationale luchtha ven en over de eventuele vestiging splaats van deze luchthaven. Daar na zal de inspraakprocedure op gang komen, en deze zal wel ruim een jaar, zo niet langer, in beslag nemen. 'Goed compromis' Gevraagd om een reactie zei de heer M. Bierman van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer dat de vereniging reeds een vermoeden had dat het advies van het Cen traal Planbureau in deze richting zou gaan. 'Dat reserveringsplan vinden wij een goed compromis. Als het kabinet mocht besluiten de Markerwaard te reserveren hopen wij alleen dat dit gebied op de meest doeltreffende manier gere serveerd wordt: dat wil zeggen het gebied niet inpolderen'. De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer heeft gisteren een brief geschreven aan minister Lubbers (economische zaken) waarin ge vraagd wordt of er ook een in spraakprocedure op gang kan wor den gebracht over het advies van het Centraal Planbureau. De heer Bierman: 'Zoals het er nu uitziet kunnen de burgers alleen inspraak krijgen over de kabinetsbeslissing oger een eventueel terrein dat voor een luchthaven gereserveerd zal worden. De cijfers van het Centraal Planbureau kunnen zij niet bekriti seren'. De heer Bierman zei verder te ho pen dat het parlement spoedig een beslissing zal nemen over de dijk tussen Enkhuizen en Lelystad. 'Er mag dan vooralsnog geen luchtha ven in de Markerwaard komen, in gepolderd wordt dit stukje IJssel meer wel, zonder dat het parlement daar een duidelijke uitspraak over heeft gedaan'. Zie daarvoor: pag. 9. HELSINKI (Reuter) Mevrouw Sylvi Kekkónen, de echtgenote van de Finse president Uzho Kekkonen. Is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Kekkonen, die schrijfster was, verkeerde al vele jaren in slechte gezondheid en werd nog slechts weinig in het openbaar gezien. Mevrouw Kekko nen is in een ziekenhuis in Helsin ki overleden aan een hartaanval, zo is officieel bekendgemaakt. BRUSSEL (Reuter) -- De EG-top- conferentie gaat door en wordt op 9 en 10 december in Parijs gehouden. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap heb ben gisteren In Brussel de laatste obstakels weggenomen die het hou den van de top nog in de weg lagen. Als een lawaaierige Zwarte Piet hebben regio's elkaar jarenlang de tweede nationale luchthaven proberen toe te spelen. Alleen de Markerwaard zei weinig terug. Nu vindt het Centraal Planbureau dat het helemaal niet meer hoeft. Het IJsselmeer herademt. Abonneer eens iemand. In stilte. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1