Nieuwe Leidse Cororamt ■»riiipl Groep Surinamers eist hulp regering Jamani: Arabieren dit jaar eigenaar olie-industrie Vorster naar zwart Afrika Schaar in baard van vader Abraham Ajax haakt af Vliegramp in VS: 97 doden Erkenning voor atoom pacifisten !n deze krant jVAN DER VELDE CITROËNA Voedsel is er, geld nog niet Dreiging met massale uittocht naar Nederland VS en Frankrijk eens over oliebeleid? UNESCO's breuk Zogezegd Gifschip in Rotterdam Weer 5000 liter olie in Rijn gestroomd verbaast paus Opbrengst dichtbij 70 miljoen MAANDAG 2 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 206 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" leiden: zoetenwoudseweg23 tel: 69322 v. z v.nijeveidtstr 372tel:19221 iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 tn v BV. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer redacteuren ROME De grote graanproducen ten hebben 7,5 miljoen ton voedsel ter beschikking voor de hongerlan- den, maar zijn in Rome het nog niet eens geworden over de finan ciering. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), dr. Boerma, liet dit weekeinde weten in het kader van de volkerenorga nisatie een oplossing voor het fi nancieringsprobleem zal worden gezocht. Woensdag zal er in New York over worden verder gepraat door de We reldbank, het Internationale Mone taire Fonds en de UNCTAD. Er is ongeveer 1,8 miljard dollar nodig en Boerma overweegt deze te vra gen aan de traditionele donorlan den en de 'nieuwe rijken'. De Vere nigde Staten zijn van mening dat ook de olielanden hun steentje moeten bijdragen, maar zij zelf be talen liever mee aan de vergroting van de landbouwproduktie in de derde wereld zelf. Overigens kan voordat het finan cieringsprobleem is opgelost al 2 min ton graan gezonden worden naar In dia, Banglades Ari Lanka (Ce- Ion) en enkele Afrikaanse landen omdat voor deze voorraad het geld al is uitgetrokken maar de bestem ming nog niet vastgelegd. De bijeenkomst in Rome vond plaats op initiatief van dr. Boerma als voortzetting van twee lunchbij- eenkomsten tijdens de wereldvoed- selconferentie, begin november, eveneens in Rome. De Sowjet-Unie en varrassenderwijs ook China lie ten verstek gaan tijdens het laatste 'Boerma-overleg'. Wel aanwezig wa ren Argentinië, Bangladesj, Brazilië, Canada. Egypte, Frankrijk. India. Japan, Pakistan, Tanzania, Thai land, de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. Geruchten in Die Burger Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Surinaamse parlementslid Somohardjo heeft de hulp van de Nederlandse rege ring ingeroepen voor een groep van ongeveer tienduizend Surinamers van Javaanse afkomst. Als deze hulp niet wordt gegeven, alsdus Somohardjo (lid van het parlement voor de Nationale Parijt Suriname de grootste partij in de huidige regeringscombinatie)komt de hele groep vóór de Suri naamse onafhankelijkheid op 31 december 1975 naar Nederland. 'Het moet niet moeilijk zijn in dat geval een schip voor deze mensen te huren', zei Somohardjo. Martin Luther Kings weduwe Coretta (centrum) is nog steeds op de barricaden te vinden. Zaterdag liep zjj voorop in een betoging van zwarte Amerikanen in Boston tot onder steuning van de schoolintegratie en de daarvoor getroffen maatregelen in het schoolbussen-systeem, die in deze stad door de blanken al maandenlang hevig worden aangevochten. Het gaat om een groep Javaanse Surinamers, waarvan het grootste deel gewerkt heeft in de landbouw, onder andere op de plantage Ma- riënburg, die onlangs door de Suri naamse regering is overgenomen van de Rubber Cultuur Maatschap pij Amsterdam. De heer Somohardjo denkt aan hulpverlening in de vorm van een rijstbouwproject en een tehuis voor ouden van dagen, van wie zeer velen in behoeftige omstandighe den moeten leven. Hij noemde pensioenen van één tot twee Suri naamse guldens per week. Aanvul lende sociale voorzienirigen bestaan niet in Suriname. De heer Somo hardjo vraagt de hulp van de Nederlandse regering, omdat het trieste lot van deze mensen het gevolg is van de Nederlandse poli tiek in het verleden. De Surinaam se regering heeft er part noch deel aan, aldus zijn verklaring. Minderheid De Javanen vormen een minder heid 60.000 op een totaal van ongeveer 400.000) in de Surinaamse samenleving. Ze zijn er als groep het beroerdst aan toe, al valt hun armoe minder op, omdat zij minder grote behoefte tonen dan de andere bevolkingsgroepen. Het zijn in het algemeen vriendelijke mensen die niet gauw zullen klagen of protes teren. Het zijn in Suriname 'de stillen in den lande'. In het geheel van de zo bont sa- TchoaI mengestelde Surinaamse bevolking lUct JLSlclcl vormen de Javanen 'de laatste lich ting'. De eerste Javanen kwamen in 1890 dus na de Hlndostaanse immigratie Suriname binnen en de laatse groep kwam in 1939. Van daar ook dat zij sociaal gezien nog maar nauwelijks aan hun eman cipatie zijn gegonnen. Een praktisch gevolg daarvan is dat de kennis van de Nederlandse taal bijvoorbeeld zeer slecht is. zeker bij de wat ouderen. De Javanen zijn aangetrokken voor de plantage-ar beid, maar toen de plantages, de een na de ander, werden gesloten, zijn ze als piepkleine zelfstandige rijstboeren begonnen op de minie me kavels (een hectare of nog minder) waarin de plantages wer den verdeeld; een bestaan van zeer hard werken, dat echter geen kans geeft boven het bestaansminimum uit te reiken. BAHREIN/TOKIO (AP, Reuter, UPI) De Saoedi-Arabische minister van oliezaken sjeik Ahmed Jamani heeft zaterdag voorspeld dat de Arabische landen voor eind dit jaar de volledige eigendom over hun olieindustrie zullen bezitten. Hij deed zijn onverwachte mededeling op een bijeen komst in Bahrein ter gelegenheid van het begin van een reusachtig droogdokproject dat door zeven Ara bische landen wordt gefinancierd. zijn Franse collega zouden het eens zijn geworden tij dens een langdurige briefwisseling. Dr. Boerma geld nog niet (ADVERTENTIE) Vieux Sf. André de vieux met z'n fluwelen karakter We hadden op 40 miljoen gul den voor 'Geven voor Leven' ge rekend. Het wordt wel 70 mil joen! Organisator Ben Essing. Zacht weer Veel bewolking maar geen re gen van betekenis. Matige aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen circa 8 en maxi ma circa 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: zacht weer met plaatselijk motregen of mist. Morgen zon op: 08.28 onder: 16.31 maan op: 21.10 onder: 11.27 Dopingcontrole bij atletiek De meeste Arabische landen heb ben momenteel een aandeel van zo'n 60 procent in de olie-industrie In hun landen op grond van over eenkomsten die de laatste twee jaar met de oliemaatschappijen zijn gesloten, maar die elk ogenblik herzien kunnen worden. Er zijn tijden geweest dat we onze olierijkdom lieten exploiteren door buitenlanders, maar als Allah het wil zullen voor eind dit jaar ook het einde van dat tijdperk zien de volledige eigendom over onze olie herkrijgen, aldus Jamani. De Arabische olieproducerende (O- APEC-) landen waren in Bahrein bijeen voor een besloten bijeen komst van twee dagen waarvan ROTTERDAM De Asai Freighter het Britse vrachtschip dat twee lekkende cilinders arsenicumgas aan boord heeft als gevolg waarvan zeventien bemanningsleden in het ziekenhuis waren beland is za terdagmorgen vroeg in Hoek van Holland aangekomen. Diezelfde ochtend heeft een expert van de Keuringsdienst van Waren metin gen verricht naar de hoeveelheid arsenicumgas in het ruim, waarin de container met cilinders staat. Toen dit voldoende bleek gezakt, is de Asia Freighter gisteren naar Eu- rop Container Terminal (ECT) ver sleept. waar de deklading is gelost. Vandaag zal onder toezicht van de Rozenburgse brandweer de contai ner door personeel van Air Pro ducts, de eigenaar van, de cilinders, en door duikers uit het schip wor den gehaald. Gevaar is er bijna niet meer omdat de cilinders vermoedelijk leeg zijn. Mocht er nog gas inzitten, dan zal dat op de Maasvlakte worden ge neutraliseerd, waarna de Asia Freighter alles weer meeneemt, zo als overeengekomen met de ge meentelijke havendienst. geen resultaten zijn bekend ge maakt. Volgens de Japanse krant Yomioeri Shimboen hebben de Verenigde Staten en Frankrijk een akkoord bereikt over het te voeren oliebe leid. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger en UPPERVILLE (VS) (AFP-AP-Reu- ter) Alle 93 inzittenden 86 pas sagiers en zeven bemanningsleden van een Boeing 727 van de Ame rikaanse maatschappij Trans World Airlines zijn gisteren om het leven gekomen bij Upperville in de Ame rikaanse staat Virginia toen hun toestel bij nadering van de lucht haven Duks bij felle slagregen te gen een berkhelling vloog. Het kwam terecht op een 'uiterst geheime' mi litaire installatie 'Mounth Whea- ther', een ondergronds communica tiecentrum van het ministerie van defensie bij een kernoorlog. Func tionarissen in Washington zeiden dat er in dat geval de Amerikaanse president en zijn medewerkers er hun intrek kunnen nemen. Het was voor reddingsploegen zeer moeilijk de plaats van de ramp door het onbegaanbare berggebied te be reiken. Bovendien was de helling in een zeer dichte mist gehuld. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Om tien over vijf gistermiddag meldde de piloot dat hij zich gereed maakte voor de lan ding. Daarna ging het radiocontact met de Boeing verloren. Het toestel was op weg van Columbus (Ohio) naar Washington maar moest van wege de mist daar uitwijken naar de Dulles-luchthaven. 9 Zie vervolg op pagina 7 ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de tweede maal binnen enkele we ken is Alphen opgeschrikt door een hoeveelheid olie op de Rijn. De olie, ongeveer vijfduizend liter, blijft af komstig te zijn van motorérifabrïek De Industrie. De olie werd gistermorgen ontdekt door de brugwachter van de Alphen- se brug. De rijkspolitie te water en het hoogheemraadschap Rijn land ontdekten de afkomst van de olie, die was weggestroomd door een defecte flotter in een van de tanks van de motorenfabriek. Op 13 november kwam in Alphen ook al vijfduizend liter olie in de Rijn terecht. Toen maakte de poli tie niet bekend waar de olie van daan kwam. Men wil de olie via Katwijk in zee laten stromen. "SSSSSS? Voorstel Van Agt: ROME (UPI) Paus Paulus VI heeft zijn verbazing erover uitge sproken, dat de UNESCO Israël heeft uitgesloten kort nadat hij deze or ganisatie de vredesprijs van het Vaticaan had toegekend. Hij sprak de hoop uit dat 'deze onverwachte zaak' snel zou worden opgelost, overtuigd als hij is van de gemeen schappelijke wens naar gerechtig heid en vrede aan beide kanten. Van jraze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt heeft de ministerraad een wijziging van de huidige wet gewetensbe zwaarden militaire dienst voorge legd, die ruimte biedt voor erken ning van de zogenaamde atoom pacifisten. Bij een ruime interpre tatie zou de voorgestelde tekst ook PPR: ernst met mogelijkheden geven voor erken- ondernemingsraden 5 öpeCUlaHeS ning van gewetensbezwaren die op v„ Art atmm_ politieke overwegingen steunen. Vait. ^toom - - pacifisten erkennen 5 Binnenland Van één onzer redacteuren AMSTERDAM Geruchten dat de Zuidafrikaanse eerste minis ter Vorste een 'vredessafari' heeft gemaakt 'diep in zwart Afrika' hebben zaterdag de voorpagina van de regerings gezinde krant 'Die Burger' ge haald. Naar verluidt heeft Vorster in het diepste geheim een ontmoeting ge had met president Senghor van Se negal en president Houphouet- Boigny van Ivoorkust, op het bui tenverblijf van de laatste bij Abid jan. De Westafrikaanse landen Se negal en Ivoorkust nemen een ta melijk gematigde houding in tegen over Zuid-Afrika en willen geen confrontatiepolitiek. Van regeringszijde in Zuid-Afrika is geen commentaar gegeven op de berichten. Wel waarschuwde Vor ster zelf 'niet al teveel geloof te hechten aan wat welingelichte commentatoren vernemen van be trouwbare kringen'. Vrij zeker is dat op een zaterdag, eind septem ber of begin oktober, een Boeing 7070 met een vals vluchtplan is vertrokken van vliegveld Malan bij Kaapstad. Halverwege heeft het toestel het vliegveld van Windhoek in Zuidwest-Afrika geïnformeerd dat het op weg was naar de Ivori- aanse hoofdstad Abidjan. Vrijdagavond is de wetswijziging in het kabinet onderwerp van discus sie geweest. Aanstaande vrijdag wordt die discussie voortgezet. Op onze pagina T3/K5 staat hierover uitvoeriger nieuws. Pierre Kartner, alias 'vader Abra ham'. mag zijn snor dan nog hebben weten te behouden, zijn baard is hij (voorlopig) kwijt. Vaardige handen zetten er vrijdag avond de schaar in nadat het sco rebord 50 miljoen had geregistreerd voor de actie 'Geven voor Leven'. Een stuk imago overigens vrij willig verloren, maar had het er wel voor over. Hoe de opbengst van de actie 'Geven voor Leven' nu het bedrag van 70 miljoen gulden be nadert, leest u in onze reportage op pagina 4. Buitenland Cyprus onrustig 7 Schmidt bij Labour7 Kerk Oog van kerk op martelingen 2 Synode kiest derde weg2 Kunst Strauss' Salomé uitstekend 12 Eric Clapton: trage start 12 Brieven van lezers Even puzzelen Dag maandag De geruchten over het bezoek van Vorster, die aan het hoofd zou heb ben gestaan van een vijftien man sterke delegatie, passen in de reeks van speculaties over een op handen zijnde topontmoeting tussen Vor ster en gematigde Afrikaanse lei ders. Begin vorige week ging het verhaal dat Zambia geheim diplo matiek overleg met Zuid-Afrika heeft gevoerd. De Zamblaanse presi dent Kaoenda heeft zich onlangs zeer vriendelijk uitgelaten over een toe spraak van Vorster, die hij 'de stem van de rede' noemde. Temidden van alle geruchten kwam gisteren een verklaring van de Rhodesiche eerste minister Ian Smith die in een vraaggesprek ver zekerde dat 'Rhodesië een rol zal spelen in de ontspanning in zuide lijk Afrika'. (ADVERTENTIE) Vieux St. André z'n drie sterren meer dan waard Van onze sportredactie AMSTERDAM Grote vreugde bij AZ'67 gistermiddag. De Alk- maarders brachten Ajax een 30 nederlaag toe. Voor Ajax betekent dat een voorlopig af haken in de strijd om de voet- baltitel. Voor AZ'67 was het een erkenning voor de opkomst van de jonge ploeg. Via doelpunten van Meister (2, op de foto de vreugde na zijn eerste treffer) en Kist. kwam de eindstand op bet scorebord. Het gevolg was een uitzinnig publiek dat de spelers die een ereronde liepen bejubelde. Ondertussen bleef PSV aan de leiding. De Eindhovenaren had den weinig moeite met De Graafschap (30). Feyenoord had wel wat meer problemen maar won tenslotte toch ook: 21 tegen stadgenoot Excelsior. Het ontslag van Henk Wullems bij NAC heeft de ploeg nog niet op het juiste spoor kunnen zet ten. NAC blijft na de nederlaag bij Roda JC (1—0) dicht bij de door Haarlem bezette laatste plaats staan. NAC zoekt onder tussen naarstig naar een opvol ger voor Wullems. In dat ver band wordt de naam van de bij Helmond Sport vertrokken René van Eek genoemd. Uitgebreide reportages over deze en andere gebeurtenissen staan op de sportpagina's. Controle! lil"ll f WUB Nat, natter, natst En het heeft op Texel nog meer geregend dan in Zeeland, schrijft een lezer aan onze weerman. Gelukkig groeien daar minder aardappelen. Maar evengoed: zonder enthousiaste lezers zijn wij nergens, dat blijkt weer. Abonneer eens iemand. Droog of niet NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS. GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artlkeienserle Ondernemingsraden door prof dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Scbrljf op de envelop: De Cbr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig, üle betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1