Reclasseerders willen de samenleving beïnvloeden dichtbij )mmentaar 'Criminaliteit is een buitengemeen gewoon verschijnsel' «jidden-Oosten (1) Sadden-Oosten (2) Kabinet: voorshands geen wijziging in pakket maatregelen Den Uyl over actie chauffeurs: gezond verstand overwon Den Uyl ziet Israël-verklaring niet als kritiek het weer lorzitter Rijnmond eft volgend jaar ,000 gulden meer Niet droog ci y® j weerrapporten harmonie soms ver te zoeken wie kent die jongetjes nog? stijl brand «UW/KWARTET ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5-K7 gematigde optimisme dat VN- etaris Waldheim ten toon spreidde een hervatting van de vredescon- ntie over het Midden-Oosten in pève, moet een reden hebben, al is niet geheel duidelijk welke. Tot 4 toe bestond de indruk dat het uste naar voren schuiven van de jstijnse Bevrijdings Organisatie door de Arabische topconferen- erin Rabat iedere voortgang van het eiprek onmogelijk had gemaakt. Het t| een forse streep door de rekening 1 Kissinger en waarschijnlijk ook Egyptische president Sadat om 1 i voor stap verder te gaan met de k'jling van het conflict. n[ die stap-voor-stap benadering be- ernstige verdeeldheid in Arabi- kring. die door de Sowjet-Unie I. fhtig werd aangeblazen. Moskou, r, zich door de Amerikaanse diplo- leke successen in het Midden-Óos- sjin verlegenheid gebracht voelde, lajhet héle conflict op tafel hebben 3enève en bij die gelegenheid met de VS voorzitter zijn. Het met name zijn bondgenoot Syrië h'an weten te doordringen omdat land laaiend ongeduldig is ten 'en van de drieduizend vierkante neter van zijn gebied die nog in elische militaire en civiele handen Het wenst geen onderhandelingen daarover, het wenst ontruiming |van. Daarom heeft het zo gespan- omtrent de verlenging van het daat van de VN-buffermacht op r-Ananoeuvre van Rabat - het naar lljjn schuiven van de PLO - sneed /^volgende stap in Kissingers sche- jaf: een regeling tussen Israël en lanië over de bezette Westelijke (aanoever. Hoessein werd van het geveegd als onderhandelingspart- 3RÖ voor Israël en de PLO kwam in de plaats. De manier waar- trafat de PLO presenteerde in de slechts leiden tot een dave- 'nee' van Israëlische kant. de hele onderhandelingsma- 'erie tot stilstand. |is nu de grond van het gematigd van Waldheim? Ten eerste dat er weer zes maan- voorhanden zijn om de tijdbom het Midden-Oosten te demonte- Ten tweede moet hij waargeno- hebben, dat elk Arabisch land zo eigen redenen heeft en die niet cl ondergeschikt wil maken aan n erlangens van de PLO. Egypte wil in de Sinai - temeer daar het dat Israël daartoe ook niet onge- is. Syrië is er zich bewust van zw rden dat Israël van twee kwaden lan verder ontruimen en de PLO jn lip - wellicht geneigd is er één rkiezen boven de andere. lln iter Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH 'Ik word er zelfs emotioneel van', zegt mr. P. A. Schaafsma, directeur van de Stich ting samenwerkende reclasseringsinstellingen, min of meer verontschuldigend. Hij heeft zo juist met lichte stemverheffing betoogd dat reclasseringsmensen al te vaak ten onrechte worden afgeschil derd als halfzachte lieden die geen oog hebben voor de schade die criminaliteit een samenleving toe brengt. 'Wat ik stijf en strak volhoud, is dit: reclasseringsmensen vinden het net zo afgrijselijk als iedereen dat er kinderen worden vermoord, net zo afschuwelijk dat er vrouwen worden verkracht. Emotioneel, en ook zedelijk, keuren zij dat gedrag af, net als iedereen. De vraag is alleen, hoe je op dat gedrag moet reageren, wat je moet doen met de mensen die zich zo gedragen. Daar over kun je van mening verschil len. Wij vinden dat je wat met die mensen moet doen, om te voorko men dat 't nog een keer gebeurt.' Wat je met 'die mensen' moet doen, weet menigeen die nooit van halfzachtheid zal worden verdacht. De roep om strengere straffen, te ondergaan in inrichtingen die geenszins aan Hiltonhotels doen denken, lijkt de laatste tijd aan kracht gewonnen te hebben. De WD-er mr. A. Geurtsen, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor justitie, moet velen aan zich heb ben verplicht, toen hij bepaalde gedetineerden aan een streng re giem ('sluit ze op en verder geen flauwekul') onderworpen wilde zien. 'Wat zich de laatste zes maanden heeft voorgedaan', zegt Schaafsma, 'is een ernstige tegenslag voor ons geweest.' Roof, moord, doodslag en gijzeling vulden, in elk geval bij oppervlakkige beschouwing, meer krantekolommen dan de lezers ge wend waren. De weerslag daarvan was te vinden in de memorie van toelichting op de jongste justitiebe groting, waarin opmerkelijk veel aandacht wordt besteed aan de toe neming van de criminaliteit en de bestrijding daarvan. In een brief aan de leden van de vaste Kamercommissie voor justitie liet de Vereniging van reclasse ringsinstellingen (waarvan de Stichting samenwerkende reclasse ringsinstellingen deel uitmaak) we ten 'meer nog dan andere jaren' behoefte te hebben aan een reactie op de begroting. Gevangeniswezen De uitvoerige brief bevat nogal wat verwijten aan het adres van de a 'ra! r uitlatingen van PLO-vertegen- et fdigers is duidelijk merkbaar dat Dflder druk staan om zich netter te wstgen en om met minder genoegen denemen. Dat zal heel moeilijk voor zijn want de hen betuttelende et lische landen hebben hen jaren- rugk als volk evenmin serieus geno eg! als Israël en de rest van de ^|d. Zij moeten bovendien gemerkt nnefeh dat de zorg om het voortbe- 1 van Israël in West-Europa -met vert ook in Frankrijk - groter is dan ■■■li hun overwinningsroes gedacht jen. ier neemt in de Arabische wereld rgenis toe over het feit dat zij hun one groepen niet in de hand kun- ^linde wraakacties van Palestijnse hando's in Israël zijn wel het t geschikte middel geweest om de leke opinie daar rijp te maken 1 het Palestijnse zelfbeschikkings- 1 Er is - ook door de voortgaan- s ieschictingen van Palestijnse ne- S Ittingen - een oog-om-oog-verhou- ontstaan, waarvan nog in geen genezing mogelijk is. siag#raëls jonge en bekwame premier n wordt door zoveel zorgen tege- geplaagd - vooral ook sociale, ttaire en economische - dat hij minder bedenktijd overhoudt dan voorgangers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet is voors hands niet van plan toe te geven aan de talrijke voorsteden die de Tweede Kamer deze week heeft ge daan om het pakket van drieëneen half miljard, dat bedoeld is om de economie op gang te houden, te vergroten of te wijzigen. 'Het kabi net is zeer wel overwogen tot dit pakket gekomen en minister Dui- senberg (financiën) zal zijn voor stellen in de Kamer volgende week zeer krachtig verdedigen', zei pre mier Den Uyl gisteravond. Het ka binet heeft zich nog niet beraden over de vraag wat er gedaan moet worden met moties die de Kamer volgende week aanvaardt. Het kabi net zal zich dan opnieuw over de zaak beraden. minister; met name is de reclasse ring gebelgd over het warrige be leid met betrekking tot het gevan geniswezen. 'De laatste tijd', aldus de brief, 'wordt de relatie tussen reclassering en gevangeniswezen er door een aantal maatregelen die ingrijpende veranderingen tot ge volg hebben, niet beter op.' Schaafsma: 'Er is de laatste twee jaar een beleid gevoerd waarop wij geen greep hebben gehad. Verschil lende malen hebben wij erop aan gedrongen bij dat beleid betrokken te worden. Er zou een communuca- tiegroep worden gevormd, met ver tegenwoordigers van het gevange niswezen. de psychopatenzorg en de reclassering, maar die is niet van de grond gekomen. Hoe dat nou komt, ik weet het niet. Ik heb het gevoel dat het niet eens aan perso nen ligt, maar dat het in het systeem zit ingebakken'. De reclassering voert bij wijze van voorbeeld aan: dat enkele huizen van bewaring zonder overleg tijdelijk buiten ge bruik zijn gesteld, waardoor de pre ventief gehechten veel moeilijker bereikbaar werden: dat in het plaatsingsbeleid geen duidelijke lijn te ontdekken valt: dat in het Penitentiair centrum in Den Haag weer ingrijpende ver anderingen op til schijnen te zijn: dat in het excentrisch gelegen Drachten een open gevangenis wordt gevestigd, terwijl de plaat sing in zulke gevangenissen de laatste tijd om wat voor reden dan ook terugloopt. 'Het is duidelijk', zo schrijft de Vereniging van reclasseringsinstel lingen, 'dat gewijzigde opvattingen en situaties andere oplossingen vragen. Maar het wordt steeds on duidelijker welk beleid achter deze oplossingen steekt.' Onderzoek Beter te spreken is de reclassering over de manier waarop de minister zich voorstelt de criminaliteit te bestrijden. In de memorie van toe lichting wordt gesproken van een onderzoekprogramma dat zich voor al zal richten op de oorzaken van de verschillende soorten criminali teit.' 'Het onderzoek', zegt Schaafsma, 'speelt zich daarbij in het veld af, het is op de praktijk gericht. Wil je iets over criminaliteit te weten ko men. dan is dat ook de beste me thode. Met theoretische discussies zijn we nu wel zo ongeveer klaar.' De reclassering wil graag meewer ken aan dit onderzoek. Zelf heeft zij ook al aangekondigd haar basis te willen verbreden. Schaafsma: 'De reclassering werkt in een ver trouwd kader. Ze hanteert het cliëntsysteem, wat wil zeggen dat wordt geprobeerd het individu beter voorbereid in de samenleving te doen staan. Daarnaast zullen we onze aandacht meer moeten gaan richten op het beïnvloeden van meningen over criminaliteit. De re classering zal er mede toe moeten gaan bijdragen dat de mensen an ders met elkaar omgaan in de sa menleving'. In de brief van de Vereniging van reclasseringsinstellingen wordt de nadruk gelegd op de noodzaak de 'sociale dienstverlening' uit te brei- Mr. P. A. Schaafsma den, omdat die 'een grote rol kan spelen bij het trachten te voorko men dat steeds meer mensen in de zuigkracht van de beroepscriminali teit terechtkomen'. Daartoe, aldus de brief, moeten nieuw initiatief en een betere mentaliteit' aan de dag gelegd worden. Schaafsma spreekt van een 'nieuw perspectief'. Hij wil de mensen, die dagelijks van misdrijven horen, er van doordringen dat je je van het probleem niet kunt afmaken met geroep om strengere straffen en een strenger gevangenisregiem. 'Als je denkt in termen van opslui ten, dan vind ik dat het maar droef met je gesteld is. Je kunt de din gen ook niet zwart-wit tegenover elkaar stellen. Natuurlijk, ik wil ook beveiliging tegen moord, doodslag, verkrachting en noem maar op. Maar als ik moet kiezen tussen honderd levensdelicten meer en een politiestaat, dan kies ik voor honderd levensdelicten meer. Je kunt de maatschappij niet te nkos- te van alles beveiligen. Waarbij het nog de vraag is, of dat zou lukken.' Verborgen criminaliteit De laatste tijd is het vooral de zogenaamde beroepscriminaliteit die de aandacht trekt, en waarover in de marge ook de Vereniging van reclasseringsinstellingen spreekt. Ten aanzien daarvan, erkent Schaafsma, kan de reclassering niet zoveel uitrichten: 'Ik zet inderdaad vraagtekend bij de mogelijkheid daaraan iets te doen'. In het voetspoor van veel crimino logen vraagt hij zich overigens af of de professionele criminaliteit toeneemt ('dat is nog niet bewe zen') en, in samenhang daarmee, of de zogeheten verborgen criminali teit niet minstens zc ernstig geno men zou moeten worden als de 'harde' criminaliteit, die zoveel stof tot gesprek geeft. 'Economische de licten. fiscale delicten, die vallen ook onder criminaliteit, al wordt daar dan vaak niet bij stilgestaan.' Met graagte citeert de directeur van de Stichting SRI een crimino loog die eens heeft opgemerkt dat criminialiteit als vorm van afwij kend gedrag een 'buitengewoon al ledaags gezicht' heeft. Schaarsma'; 'Een op de tien Nederlandsers is wel eens met de strafrechter in aanraking geweest. Criminaliteit sis een buitengemeen gewoon ver schijnsel'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgens premier Den Uyl heeft het gezonde verstand ui teindelijk toch overwonnen bij de actie van de Westlandse chauffeurs tegen de invoering van de zoge naamde tachograaf. Hij zei dat gis teren op de wekelijkse persconfe rentie. toen hij de balans van deze blokkade-week opmaakte. Het kabinet heeft geen idee hoe groot de schade is die door deze blokkade-actie is ontstaan. Premier Den Uyl wees erop dat de binnen landse afzet van groente en fruit normaal is doorgegaan. Hij ver moedde dat met name de roente- en fruittelers in Oost-Europa voor deel hebbengehad van deze blokka de. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl ziet geen aanleiding het Nederland se beleid ten aanzien van Israël en de Palestijnse kwestie te verande ren naar aanleiding van de recente verklaring van 86 bekende Neder landers waarin op meer steun voor Israël werd aangedrongen. Drs. Den Uyl ziet deze verklaring niet als kritiek op het Nederlandse beleid, maar eerder als een ondersteuning daarvan. Hij zei dit gisteravond op de weke lijkse persconferentie. 'Het Neder lands beleid is nadrukkelijk gericht om zo doeltreffend mogelijk te be reiken dat Israël kan voortbestaan achter veilige en erkende grenzen', aldijs de premier. Hij verwachtte niet dat de kwestie Israël en de Palestijnen aan de orde zal komen op de komende Europese topconfe rentie op 9 en 10 december in Parijs. Nederland zal in elk geval het initiatief daartoe niet nemen, maar als de zaak toch ter sprake komt zal Nederland zijn standpunt nog eens krachtig benadrukken. Drs. Den Uyl gaf toe dat de Franse houding ten aanzien van Israël niet geheel dezelfde is als die van Ne derland. De premier kreeg gisteren de officiële uitnodiging voor de topconferentie van de Franse presi dent binnen en zal maandag beslis sen of hij naar Parijs zal gaan. Alhoewel de voorbereidingen voor deze topconferentie niet zo soepel verlopen, leek het drs. Den Uyl toch wel waarschijnlijk dat hij de uitnodiging zal aannemen. TERDAM De voorzitter van ppenbaar lichaam Rijnmond de W. A. Fibbe, zal zijn inkomen end jaar met 40.000 gulden zien lrijfsFn- °P de begroting wordt na- jk 175.000 gulden aan salaris h(oelagen voor hem uitgetrokken. budget van 1974 vermeldt een ag van rond de 135.000 gulden, totaal moet Rijnmond 217.500 en voor zijn voorzitter uittrek- Boven de 175.000 gulden inko- betaalt het openbaar lichaam eens 34.000 gulden' aan sociale De onkostenrekening van de Fibbe wordt voor volgend jaar hat op 8.500 gulden. Rijnmond voorzitter verdient veel minder dan de burge- Ster van Rotterdam, voor wie bedrag is gereserveerd van 120 gulden inclusief sociale las- Van onze weerkundige medewerker De herfst van 1974 is niet alleen in Zeeland ontstellend nat geweest ook in het noorden en oosten viel plaatselijk meer water dan in ette lijke jaren het geval was. Gorre- dijk. in de Friese zuidoosthoek, had gisteravond een herfsttotaal bereikt van 352 millimeter. We mogen stel len, dat het de grootste hoeveelheid in dit deel van de provincie over de laatste bijna 110 jaar was. Doch niet eerder kwam het in Friesland voor, dat alle drie herfstmaanden meer dan 100 mm water oplever den. Het provinciale record staat overigens nog overeind: 436 mm op naam van Dokkum in de oorlogs her fst van 1944. Over naar Gelderland. Het cijfer van Apeldoorn bedraagt 371 mm. Aan de hand van een lange waar nemingsreeks kon worden vastge steld. dat dit eveneens tie grootste herfsthoeveelheid sedert 1859 was. dat wil zeggen over de laatste 115 jaar. Ook daar was een trits van drie herfstmaanden met 100 mm of meer nog nooit eerder voorgeko men. Dat is wel het geval geweest (in 1944) in Koedijk, Oude Ade, Vaals, Brielle, Oostvoorne, Scheve- ningen. Katwijk, Bennebroek, Zuid voort, Overveen, Velsen, Wijk aan Zee en Castricum. Dit week-einde komen we niet droog door. Van de Oceaan'dringen nieuwe storingsfronten naar het continent op. De wind zoekt in ons land daardoor de zuid tot zuidoost hoek weer op, om later te ruimen naar noordwest en nog later terug te keren naa de zuidwesthoek. In de hogere niveau's dringt zachte en vochtige lucht door, waardoor de nachtelijke uitstraling van zater dag op zondag vrijwel geen beteke nis meer heeft. De temperatuur aan de grond zal dan hoger worden, maar overdag blijft de temperatuur op ongeveer hetzelfde niveau van 7 a 8 graden Celsius. In Ierland regende het gisteren de hele dag uitvoerig, in Belmullet in het noordwesten 6 mm. Er was nergens een straaltje zon te zien. Op IJsland daalden de barometers gisteravond op een holletje en het station V estmannaeijar aan de zuidkust meldde zuidooster storm van gemiddeld 10 Beaufort. Ook op het weerschip J ten westen van Ierland was het weerglas, na aanvankelijke stijging, gistermor gen opnieuw in daling gegaan. In de polaire lucht met slechts enkele hagelbuien (Almkerk tot 5 mm doorsnede) op afstand, konden we gisteren in de vooravond het be sluit van de maansverduistering vrij goed waarnemen. overwegend droog ,c'f ANP'KNMI «.00 30-11 Weerrapporten van gisteren max. neer- temp. slag Amsterdam half bewolkt 9 3 De Bilt licht bewolkt 8 12 Deelen licht bewolkt 7 5 Eelde regenbui 8 7 Eindhoven regenbui 8 22 Den Helder regenbui 8 3 Luchth. Rtd. zwaar bew. 9 8 Twente half bewolkt 7 7 Vlissingen zwaar bew. 8 2 Zd. Limburg regenbui 6 18 Aberdeen licht bewolkt 6 7 Athene zwaar bew. 14 0 Barcelona motregen 20 0.1 Berlijn zwaar bew. 4 2 Bordeaux regenbui 12 4 Brussel zwaar bew. 7 7 Frankfort regenbui 6 4 Genève regenbui 10 7 Helsinki geheel bew. 1 4 Innsbrück zwaar bew. 6 8 Kopenhagen geheel bew. 3 2 Lissabon onbewolkt 17 0 Locarno zwaar bew. 11 0.2 Londen zwaar bew. 9 0 Luxemburg regenbui 4 14 Madrid licht bewolkt 18 0 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca licht bewolkt 21 0 München sneeuw 3 5 Nice onbewolkt 19 0 Oslo zwaar bewolkt 4 0.1 Parijs licht bewolkt 9 2 Rome licht bewolkt 17 0 Split zwaar bewolkt 15 10 Stockholm sneeuw 5 13 Wenen half bewolkt 7 1 Zürich sneeuw 5 20 Casa Blanca zwaar bew. 16 0 HOOG WATER VOON ZONDAG 1 DECEMBER Vlissingen 2.37-14 53; Harlngvlietólulzen 4 21-16 36; Rotterdam 5.26-17.47; Scheve- nlngen 3.54-16.07: IJmulden 4.2i-16.40; Den Helder 8.47-21.09: Harllngen 10.o9- 23.22; Delfzijl 0.34-12.56. HOOG WATER VOOR MAANDAG 2 Vltes'ng?nR3.21-15.40: Harlngvlietsluizen 5.03-17.18: Rotterdam 6.03-18.31: Scheve- ningen 4.35-16.51; IJmulden 5.09-17.25: Den Helder 9.35-21.50: Harllngen 11.49- 0.00: Delfzijl 1.13-13.42. onder redactie van loes smil Harmonie is een woord dat je zo'n warm gevoel van broederlij ke eensgezindheid geeft. Dat hoeft niet op te gaan voor har monie-gezelschappen. Minstens twee verenigingen zijn althans flink kwaad op de voorzitter van de koninklijke muziekvereniging Musis Sacrum in Dongen, omdat die hen er van beschuldigt zich ouder voor te doen dan ze in werkelijkheid zouden zijn. Die Dongense voorzitter, die zelf toevallig ook Van Dongen heet. heeft gezegd dat de koninklijke muziekvereniging in Oosterhout weliswaar volgend jaar zijn 150- jarig bestaan wil vieren, maar dat ze dan wel mooi zeventien jaar te vroeg zijn. Hij zegt een papier uit 1904 te hebben opge diept, waarin zwart op wit staat dat de Oosterhoutse vereniging op 20 september 1842 is opge richt en dat het jubileum dus pas in 1992 gevierd kan worden. De gemeente Oosterhout heeft zelf de precieze oprichtingsda tum (nog) niet kunnen achter halen en daar sta je dan. De heer Van Dongen heeft ook iets dergelijks beweerd over de har monie Apollo in Geertruiden- berg. Apollo heeft niet eens 'ko ninklijke' voor zijn naam staan, zegt hij, terwijl vrijwel alle vere nigingen zich zo vanaf hun hon derdste verjaardag mogen noe men. En nu wil Apollo nota bene volgend jaar zijn 135-jarig bestaan gaan vieren. Apollo zelf zegt al wel tien jaar 'koninklijk' te zijn. Dat niemand iets van het eeuwfeest gemerkt heeft klopt wel. want dat viel in de oorlog. Zodoende. Uit dit soort disharmonieën zou ie kunnen opmaken dat óf voor zitter Van Dongen gelijk heeft met zijn bewering dat er hier en daar een beetje de hand gelicht wordt met muziek-verjaardagen, óf dat die verenigingen er ten onrechte van overtuigd zijn dat ze echt zo bejaard zijn. Honderd vijftig jaar klinkt wel onwaar schijnlijk oud, vindt de heer Stuivenberg van de KNF, de ko ninklijke federatie van harmo nie- en fanfaregezelschappen. Van de 1840 harmonie- en fan fare-orkesten en brassbands in ons land zijn er niet minder dan 760 (41,3 procent) bij de KNF aangesloten en daarvan zijn de alleroudste drie nog niet lang geleden 125 jaar geworden. Er kunnen best nog oudere zijn, zegt de heer Stuivenberg, maar dat is moeilijk na te gaan. Som mige verenigingen hebben van de oprichting af aan hun admi nistratie zorgvuldig bijgehouden, maar een heleboel begonnen daar veel later mee. Er is pas een beetje tekening in de zaak gekomen, toen de (vier) federa ties werden opgericht, waarvan de nu 65-jarige KNF verreweg de oudste is. Die 'zorgvuldige' verenigingen zijn de enige die met de oprichtingsstatuten in de hand kunnen aantonen hoe oud ze zijn, wat natuurlijk nog niet wil zeggen dat die zonder ge boortebewijs niet meer zouden weten wanneer ze geboren zijn. Ongeveer een halve eeuw geleden poseerden deze drie jongetjes een beetje verlegen voor de fotograaf. Twee van de drie zijn broertjes, de derde helemaal links is Istv&n Kiss, een Hongaars jongetje dat kort na de eerste wereldoorlog met grote groepen andere Hongaarse kinderen een poosje in ons land kwam logeren. Die Istvan van toen is nu een eind in de vijftig en in zijn eigen land gereformeerd pre dikant. zegt de heer K. Gunnink uit Meppel, die hem op een va kantiereis in Hongarije ontmoette. Ds. Kiss vertelde hem toen van zijn Nederlandse tijd en ook dat hij zo graag nog eens met de pleegfami- lie in contact wil komen. Hij weet alleen niet meer hoe de familie heette en evenmhi precies waar die woonde. Misschien, hoopt hij, (her-)kent iemand het betrokken gezin uit wat ds. Kiss zich nog herinnert: zijn pleegvader was een gereformeerde petroleumventer en woonde en werkte destijds in de buurt van Amsterdam. De beide zoons waren van zijn leeftijd en zullen nu ook achter in de vijftig zijn. 's Zondags ging het hele gezin op de fiets, de kinderen achterop, naar de kerk. waarvoor ze langs een langgerekt kanaal moesten. Van wege z'n achternaam werd ds. Kiss in de buurt gemakshalve 'Kees' ge noemd. Wie zich iets over die Hongaarse 'Kees' of zijn Hollandse pleegfamilie herinnert, wil misschien zo vriendelijk zijn dat te melden aan de heer Gunnink (Schuttevaerstraat 10. Meppel-7500). die het nieuws graag aan ds. Kiss zal doorgeven. 1 1 -i- zend huizen in de stad door het 166SlUSt oprukkende vuur bedreigd wor den en de mensen er uit moe ten. De mijn was nog in handen van een Britse firma, toen de brand ontstond, maar er schij nen zulke onoplosbare techni sche problemen aan vast te zit ten, dat ook de tegenwoordige Indiase directie geen kans ziet het vuur te doven. Het Italiaanse bureau voor de statistiek heeft vastgesteld, dat 42 procent van de gezinnen in Italië niet één boek in huis heeft. Overigens betekent dat voor Italië een sprong vooruit van ruim 22 procent met ten minste één boek sinds negen jaar, want in 1965 telde het land nog 64,4 procent boekenloze ge zinnen. De 'rijkere' bewoners van het noorden lezen veel (80 procent van alle boekenlezers woont daar), waaruit volgt dat de leeslust in het arme zuiden op een heel laag pitje staat. De mannen lezen weliswaar nog al tijd meer dan de vrouwen, maar wat dat betreft beginnen de Ita liaanse vrouwen hun achter stand aardig in te lopen. De kolen die rondom de Indiase stad Sanctoria (240 kilometer van Calcutta) gedolven worden, gelden als de beste van India en dat kan best kloppen want in een van de mijnen branden ze ondergronds al zes jaar. Het is nu zo erg dat twintigdui- De Amerikaanse president Ford wil in een omgeving werken die zijn stijl weerspiegelt, heeft de persdienst van het Witte Huis meegedeeld. Wat zijn stijl pre cies is wordt er niet bij verteld, behalve dan dat hij in zijn werkkamer een geel vloerkleed heeft laten neerleggen en een oude familieklok op d e schoor steen gezet heeft. Wel wordt ge meld wat hem in die werkkamer niet beviel: de militaire vaan dels die rondom zijn bureau stonden opgesteld en het blauwe tapijt met het presidentiële ze gel. Ford vond dat uit die din gen duidelijk 'de kille smaak' van zijn voorganger Nixon sprak. 'Je hoeft niet meer te demonstreren, Simpkins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7