KLM verwacht weer een kleine winst ha saneringsmaatregel Ondernemers willen naar breder overleg wordt steeds vroeger gevraagd Comité bescherming van het privé-leven )it jaar verlies van zo'n honderd miljoen s|egen eis Amerika ?roeo aanstekend n METZLER- Besparingen op hoger onderwijs nog grote vraag Sectie wijst uit: vrouw en kind zijn verdronken 'Comité voor Jaar van Vvouw gooit geld over de balk' Voorzitter mr. Van Veen oo jubileum: Van nature geliefd Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 30 ets. Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. X^305K Arts van 'Bloemenhove': voor de helft waren 't meisjes tussen 15 en 19 Nederland stelt in FG nrobleem van clachtvee aan orde Giscard stuurt uitnodigingen voor Euro-top Geen inspraak bij aanwijzing proefgebieden Al ruim 38.000 voor Haridapur in Bangladesj Meer meldingen bij vertrouwensartsen kindermishandeling Lno-er salaris beginnende hoogleraren $OUW/KWARTET ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 BINNENLAND K5 aj 1; an een onzer verslaggevers MSTELVEEN Wanneer de saneringsmaatregelen effectief worden uitgevoerd, zal de KLM waar- 3 hijnlijk volgend jaar weer quitte kunnen draaien en zelfs een kleine winst kunnen maken. Voor it jaar moet echter nog gerekend worden op een verlies van tachtig tot honderd miljoen gulden. He esident-directeur drs. S. Orlandi- d deelde dit gisteren op een pers- ii nferentie mee. Hij voegde hier ?«jhter wel aan toe, dat bij deze ognose geen rekening is gehou- e«n met de Amerikaanse plannen de KLM op de Amerika-routes kortwieken. Wanneer Washing- ln haar zin krijgt (halvering van '2 stoelencapaciteit op deze routes, 'g e 23 procent van het totale ver- g lersaanbod van de maatschappij irmen), zal dat de KLM een om- g'tderving van 140 miljoen gulden Misten. De totaal-resultaten zouden lardoor zeer nadelig worden beïn- oed. aldus de heer Orlandini. a dat te voorkomen hebben zowel regering als de KLM zich fel gesteld. De regering heeft i diplomatieke kanalen bij Was- ngton al protest aangetekend en rn KLM gaat het hof van beroep in e t district Columbia (waarin Was- ngton ligt) inschakelen. De [a aatschappij doet dit, omdat zty de chtmatigheid betwist van de 'eis n de Amerikaanse rijkslucht CAB aan de KLM om toiór maandag haar vluchtscheme n de Amerika-diensten in te le ren. Volgens de Amerikaanse wet 1 president Ford hierin eenzijdig i aantal vluchten kunnen xappen. Aan de CAB is gevraagd, .«ogende deze procedure de eis tot j?, erlegging van het vluchtensche- |nia op te schorten. Weigert de CAB '°rt (en dit weekeinde wordt ant verwacht) dan zal de KLM wen kort geding tegen de organisa- beginnen. iSl( nige kans et dit initiatief willen we', aldus heer Orlandini, 'de zaak niet caleren. Het is gewoon de enige ogelijkheid te voorkomen dat we ft aks voor een voldongen feit wor- geplaatst'. kc KLM-president noemde het eemd, dat de Amerikaanse rege- ng de KLM ervan beschuldigt ten dc' K«t( ,te van Pan American Airlines :el passagiers naar Amerika te 'Als eerste Europese maat- ippij, die een lijndienst op irika begon, hebben wij met ;1 inspanning een markt opge- luwd. We hebben tientallen mil- >nen guldens in Ilolland-promo- P^Ppn gestoken met als resultaat, dat 1B*el Amerikanen Amsterdam als igangspoort tot Europa hebben :ozen. Dat wij daardoor een re- itatie hebben opgebouwd is ons .jces. Maar Pan American heeft j°lecies dezelfde kansen gehad'. 'at fen aanzien van de verbetering de financiële situatie van de resti ADVERTENTIE ir brilieders oogmerk [Ik hoorde, dat Tommy _j>ok moet binnenklyven. Mis schien kunnen we het samen floen'. Minister Westerterp werd gis termiddag door KLM-directeur Orlandini afgehaald van het vliegtuig, waarmee hij uit Su riname kwam. Dc minister van verkeer voerde daar luchtvaart- besprekingen. maatschappij zei hij, dat naast sa nering in de personeelssector (voor 1 maart 1976 300 man weg) ook gestreefd moet worden naar een betere beladingsgraad (van 56 naar 60 procent) en een beter tarieven stelsel. Brandstof Als belangrijkste oorzaak van de problemen noemde hij de duurdere brandstof, die de kosten van de KLM dit jaar met 270 miljoen gul den heeft verhoogd. Doordat de ta rieven daaraan pas later konden worden aangepast (met 25 pro cent), derfden zij 60 miljoen gul den. 'Maar de totale verliezen sinds 1971 zijn öpgelopen tot een kleine 300 miljoengulden en onze reser- AMSTERDAM Of de hérstructue- ring van het wetenschappelijk on derwijs de verwachte financiële be sparingen zal opleveren, is zeer de vraag. Men kan zich zelfs afvragen of het op dit moment 'zinvol geacht kan worden, welke prognoses dan ook te maken', rapporteert een werkgroep uit de Academische Raad. Eerder was men er van uitgegaan, dat door de studieduurverkoritng twintig procent minder studenten daadwerkelijk aan de universiteiten zouden studeren. Dat zou globaal ook een bezuiniging van twintig procent betekenen. Maar intussen blijkt, aldus de werkgroep, dat steeds minder stu denten na het eerste jaar afvallen, en bij een goede begeleiding zullen dat er nog minder worden. De vooruitberekening blijft koffiedik- kijken, omdat verder nog niet dui delijk is hoeveel mensen post-doc- torale cursussen zullen gaan volgen. WASSENAAR De vrouw en het kind, wier stoffelijke overschotten donderdag op het strand bij Wasse naar zijn aangespoeld, zijn door verdrinking om het leven gekomen. Sectie heeft dat gisteren uitgewe zen. aldus de Wassenaarse politie. ves vrijwel zijn uitgeput. Wij kun nen geen verdere verliezen meer lijden', aldus de KLM-president. De heer Orlandini verwacht, dat door tariefsverhogingen de verhou dingen tussen kosten en baten ver beterd zullen worden. Op het ogen blik bedraagt de opbrengst van een ton-kilometer één gulden tegen 1,58 in 1959. De kosten bedragen nu 56 cent per ton kilomter (in 1959 89 cent). 'We zullen er rekening mee moeten houden, dat de daling van de tarieven van 3 4 4 procent in de afgelopen jaren voorgoed tot het verleden behoren', aldus de heer Orlandini. Intussen hebben de onderhandelin gen tussen minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en de Su rinaamse minister van Economi sche Zaken Bruma over de dit jaar verhoogde cabotage-tarieven (tarie ven voor rijksdelen) voor vluchten tussen Nederland en Suriname niet tot resultaat geleid. Suriname is het niet eens met deze verhoging. Mi nister Westerterp wees erop, dat de KLM ondanks de nieuwe tarieven afgelopen zomer, nog een verlies van twee ton op deze lijn had geleden. Het overleg zal worden voortgezet. Sjaloom-krant: Van een verslaggever DEN HAAG Volgens 'Wereld krant'. orgaan van het Sjaloom- centrum in Odijk, staat het Natio naal Comité voor het Jaar van de Vrouw op het punt een miljoen over de balk te gooien met een drie weken durend tentoonstellingspro ject, dat volgend jaar in de Utrechtse Jaarbeurs wordt georga niseerd. 'Wereldkrant' meent dat de eman cipatie van de vrouw weinig te maken heeft met de opzet van deze 'commerciële' tentoonstelling, die 2,8 miljoen gulden gaat kosten en waarvan een nadelig saldo van een miljoen wordt verwacht, dat. door de subsidie (2 miljoen) van het nationaal comité moet worden ge dekt. Het blad is overigens van mening dat groepen vrouwen, die al jaren aan de basis bezig zijn met emancipatie-arbeid, op grenzeloze wijze zijn gepasseerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Evenals een paar jaar geleden de volkstelling, heeft nu ook het plan tot instel ling van een centrale personen administratie (CPA) geleid tot de oprichting van een actie comité dat waakzaamheid in zijn vaandel voert. Deze maand in Den Haag opgerich te Stichting Landelijk Comité Waakzaamheid Personenadminl- stratie, die zich ten doel stelt 'be scherming te bevorderen van de persoonlijke levenssfeer bij iedere vorm van persoonsregistratie', ver- et zich tegen proefnemingen met de CPA. zolang het privé-leven van het individu niet voldoende ge waarborgd is. Deze maand is in Leidschendam met zo'n proefneming begonnen. In december en januari zullen achter eenvolgens ook Dordrecht. Zoeter- meer en Amersfoort met een CPA gaan experimenteren. De CPA voorziet in een centrale Prins BernhartJ opende gister middag de jubileum-bijeen komst van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen in de RAI te Amsterdam. Op de fo to de prins en dc voorzitter van het 75-jarig ondernemersver- bond. mr. Chr. van Veen. AMSTERDAM Mr. Chr. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO) heeft gisteren een oproep gedaan om te komen tot een breder regelmatig contact over maat schappelijke vraagstukken waarin regering, parlement, werkge ver en werknemers hun doelstellingen op een breed terrein met elkaar bespreken en op elkaar afstemmen. Mr. Van Veen ontkent, dat de werkgevers in allerlei maatschappe lijke ontwikkelingen de boot willen afhouden. De forse kritiek van de laatste jaren op het ondernemers- gebeuren. heeft de werkgevers niet koud gelaten. Binnen het VNO, al dus mr. Van Veen. bestaat er wel degelijk de behoefte om de verhou ding die er tussen de onderneming en de samenleving bestaat, opnieuw onder de loep te nemen. Om deze discussie nog verder te stimuleren, heeft het VNO de stich ting Maatschappij en Onderneming opdracht gegeven, een onafhanke lijk onderzoek in te stellen naar de zaken die mensen belangrijk vin den in de maatschappij. De voorzit ter van het VNO is ervan overtuigd, dat de onderneming in de toekomst nog een belangrijke rol zal kunnen spelen. Ik heb vertrouwen in de flexibiliteit van de onderneming en de veerkracht van de ondernemer. Ik heb vertrouwen in de construc tieve krachten in de politiek en in de vakbeweging. Ik heb bovenal vertrouwen in het gezonde verstand en het onderscheidingsvermogen van de Nederlandse bevolking, al dus de heer Van Veen. De moderne onderneming is vol gens de heer Van Veen, als geen ander onderdeel van de samenle ving. in staat om vorm te geven aan het verlangen naar persoonlij ke vrijheid en zelfontplooiing, over igens zonder dat hierdoor de ver antwoordelijkheid van de onderne mer in het gedrang behoeft te ko men. De heer Van Veen sprak op het 75-jarig jubileum van zijn ver bond in Amsterdam. De bijeenkomst werd bijgewoond door onder meer prins Bernhard, ministers, staatssecretarissen. Ka merleden en vele ondernemers. ADVERTENTIE Cigarros Autenticos. Vrouwen die ongewenst zwanger zijn, vragen in een steeds vroeger ,ium om abortus. Begin dit jaar was 6 procent van de vrouwen die zich bij een jtingr^rtuskliniek aanmeldden, langer dan twaalf weken zwanger. Enkele jaren ge- 'en was dat nog twintig procent, aldus cijfers van Stimezo-Nederland. Bloemenhovekliniek in lemstede, die op het" on- ...-.jrbreken van deze 'oudere' V Utk'angerschappen is gespeel- - llseerd en waartegen daar in een gerechtelijk vooron- irzoek gaande is, kreeg in eerste tien maanden van bestaan 1820 aanmel- gen. waarvan 362 uit ei- m land. blUkt uit een uitvoerig "pport over de gang van ken in Heemstede, dat flid dokter A. S. van den rgh publiceert in Medisch mtact. In die eerste perio- werden 96 vrouwen (vijf ocent) niet in behande- g genomen omdat zij eft dschl evai ti naar het inzicht van de staf van abortus dienden af te zien. Het ging om 38 meisjes die zelf aangaven dat zij hun zwangerschap wilden uitdragen maar wier omge ving zich daartegen verzette. Dertig vrouwen waren ten onrechte bang dat hun vrucht was beschadigd door röntgenonderzoek of on schuldige medicijnen. Ze ventien meenden op twijfel achtige gronden dat de zwangerschap hen lichame lijk zou schaden, elf wilden om psychische of sociale re denen geen kind, maar kon den aan een aanvaardbare oplossing worden geholpen. Nog eens 75 vrouwen wer den in Heemstede niet be handeld omdat zij langer zwanger waren dan de peri ode die daarvoor in overleg met het Staatstoezicht op de volksgezondheid was vastge steld: zestien weken bij een eerste zwangerschap en achttien weken bij een tweede of volgende. Die grenzen zijn overigens, schrijft dokter Van den Bergh nadrukkelijk 'niet be paald door onze technische mogelijkheden'. Als deze vrouwen bij hun wens ble ven, werden zij doorverwe zen naar het Elisabethgast- huis in Haarlem of 'een door ons gecontroleerde kli niek In Engeland'. Van den Bergh verschaft uitgebreide gegevens over de 135 Nederlandse vrouwen die hij Ln de beschreven pe riode (augustus 1973 tot juni 1974) zelf heeft behandeld. Relatief veel van hen (33 procent) kwamen uit Bra bant en Limburg, waar maar negentien procent van de bevolking woont. De Rand stad was daarentegen juist ondervertegenwoordigd. On geveer de helft van de cliënte was tussen 15 en 19 jaar Behalve jeugdigen blijken naar verhouding veel onge schoolde werkneemsters, scholieres, studentes en vrouwen uit de 'hogere be roepen' met een zwanger schap van meer dan twaalf weken naar Heemstede te komen. Voorbehoeds middelen Van de besproken cliëntes had elf procent de anticon ceptiepil gebruikt, negen procent condooms en 72 procent niets. Twee vrouwen waren zwanger geworden van een man die naar zijn zeggen was gesteriliseerd. De meest opgegeven reden voor de late aanmelding was 'durfde het thuis niet te vertellen' (twintig procent). Dat zijn vaak onopgeloste puberteitsproblemën, aldus dokter Van den Bergh, die 'tussen deze jonge meisjes en hun omgeving een zo grote kloof scheppen dat van overleg over hun toe stand geen sprake kan zijn tot de waarheid bij toeval aan het licht komt'. Een ongeveer evengrote groep vrouwen werd niet ge alarmeerd door het uitblij ven van hun menstruatie, omdat die altijd al ongere geld was. Zeventien vrouwen (twaalf procent) werden door hun artsen zodanig 'begeleid' dat het beste tijd stip voor de ingreep onbe nut voorbijging. In vijf ge vallen was dat slordigheid, in twaalf gevallen opzet. 'Gelukkig blijkt minstens evenzovele malen dat tegen standers van abortus besef fen dat zij hun patiëntes niet de dupe kunnen laten worden van hun principes, en doorverwijzen naar ande re hulpverlenende instan ties', schrijft dokter Van den Bergh. DEN HAAG Nederland zal ln de EG het probleem van de vleespro- duktie en de vleesconsumptie aan de orde stellen. In de EG zal Ne derland ook aandacht vragen voor meer beschermende maatregelen voor het slachtvee. Het kabinet heeft gisteren een nota over de zogenaamde intensieve veeteelt af gerond. Deze nota zal aan de Twee de Kamer worden toegestuurd. 'De bescherming van de dieren is zeer belangrijk, iedereen kent de kritiek op de manier waarop bijvoorbeeld mestalveren worden opgefokt', al dus premier Den Uyl. Het probleem van de vleesproduktie ligt volgens hem veel moeilijker. 'De oproep van de kerken tot af remming van de vleesconsumptie spreekt mij wel aan. maar het Is een moeilijke zaak. Enerzijds zou die produktie en consumptie in West-Europa moeten worden ge drukt, omdat voedsel dat in de ontwikkelingslanden honger kan voorkomen nu in West-Europa en Amerika als veevoeder word t ge bruikt. Anderzijds heeft juist de wereldvoeselconferentie een beroep op de West-Europese landen en Amerika gedaan de voedselproduk- tie or te voeren om acute hongers nood in de arme landen te voorko men. Dit zijn tegenstrijdige ont wikkelingen waarover het kabinet nog een oordeel moet vellen', aldus premier Den Uyl. Volgens de nota zal het aantal werknemers in de Intensieve veet eelt, momenteel honderdduizend, de komende jaren aanzienlijk dalen. Om verschillende redenen, onder andere het probleem van de grond stoffen. wordt in de nota niet ver wacht dat deze bedrijven zich in de toekomst nog zullen uitbreiden. PARIJS (Reuter, AFP) De top conferentie van regeringsleiders van de negen EG-landen wordt nu vrijwel zeker op 9 en 10 december in Parijs gehouden. Dit ondanks de obstakels die de laatste weken op gedoken waren. President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteren de officiële uitnodi gingen doen uitgaan, zo werd van uit het Elysée bekendgemaakt. De Franse president heeft voor de top ook de voorzitter van de Europese commissie, Ortoli, uitgenodigd. De voorzitter van het Europese Parle ment, dr. Berkhouwer zei op een persconferentie te Brussel dat dat deze top concrete richtlijnen moet aangeven en alle schikkingen tref fen om voor 1980 een Europese Unie te verwerkelijken. ARNHEM De Gelderse Maat schappij van Landbouw heeft er grote moeite mee te hebben verno men dat zonder nadere discussie in Gelderland twee gebieden het Veluwse massief en de streek rond om Winterswijk zouden worden aangewezen voor een proef met de zogenaamde nationale landschaps parken. Dat zei de voorzitter van de GMvL, de heer W. J. Lokhorst, op de gisteren in Arnhem gehouden ledenraadsvergadering van deze or ganisatie. Met betrekking tot het aanwijzen van eventuele proefgebieden als landschapsparken wil de provincie Gelderland een bijdrage leveren in de werkzaamheden van de commis- sie-Verhoeve. genoemd naar haar voorzitter, die directeur-generaal is van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. De commissie-Verhoeve zou hiero ver te zijner tijd een nota uitbren gen aan de staatssecretaris van CRM, de heer Meyer. De heer Lokhorst zei gisteren ver ondersteld te hebben dat het agra rische bedrijfsleven ln de keuze van mogelijke proefgebieden zou wor den gekend, nadat de aan te leggen krlteria hiervoor duidelijk zouden zijn geformuleerd. 'Blijkbaar een onjuiste veronderstelling', zei hij. 'daar nu kennelijk het voornemen bestaat deze zaak aan bepaalde ge bieden op te leggen zonder dat betrokkenen hierover vooraf zijn gehoord. Wie hebben wij de nood zaak van inspraak zo indringend horen bepleiten?' opslag van gegevens, die tot dusver door de afzonderlijke gemeenten worden geregistreerd. Tegelijk met de CPA wil het departement van Binnenlandse Zaken een persoons nummer invoeren. Dat persoons nummer maakt het mogelijk, vla computers verschillenden gegevens bestanden aan elkaar te koppelen waardoor van iedereen zonder diens medewerking en medeweten een 'blauwdruk' vervaardigd kan wor den. De Stichting vindt dit 'een uiterst riskante zaak', omdat op die manier de persoonlijke levenssfeer van het individu of van groepen van Indivi duen kan worden aangetast. De staatscommissie-Koopmans gaat in haar onlangs uitgebrachte Interim rapport 'privacy en persoonsregi stratie' geheel aan de problematiek van CPA en persoonsnummers voorbij. De nu opgerichte sticntlng vreest, dat de overheid de staatscommis sie-Koopmans. naar de woorden van initiatiefnemer Jan Holvast, gebruikt als 'bliksemafleider'. Zij wil dat er op korte termijn een CPA-wet tot stand komt. De (komende) proefnemingen heb ben al geleid tot protesten van inwoners van de desbetreffende ge meenten. Verzoeken niet bij het experiment betrokken te worden, zijn echter door het ministerie af gewezen. PURMEREND De voorlopi ge opbrengst van de actie Haridapur, die in Purmerend gehouden wordt voor de kop pelgemeente Haridapur ln Bangladesj bedraagt ruim 38.000. Ruim vijfentwintig scholen ln Purmerend hebben via een dia-serie en lesmate riaal aandacht besteed aan het leven in het dorpje en ln Bangladesj. Vrijdag 13 de cember vindt in de Rijks scholengemeenschap een rommelmarkt-kermis plaats ten bate van Haridapur, geor ganiseerd door de Jongeren zelf. Zaterdag 30 november vindt een speciale toneelvoorstel ling plaats in het Heerenloge ment te Purmerend door Leo XIII, in het kader van dezelf de actie. De groep zal het Engelse blijspel 'Zeeman, pas op' opvoeren. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de vier vertrou wensartsen Inzake kindermishande ling zijn vorig jaar 628 meldingen binnengekomen, dat ls bijna vijftig procent meer dan in 1972. Dat be tekent niet dat het verschijnsel kindermishandeling in omvang is toegenomen, aldus het Jaarverslag. Het betekent alleen dat men bij een vermoeden van kindermishan deling meer dan voorheen de weg naar de vertrouwensarts weet te vinden. (Het totale aantal gevallen wordt geschat op 12.000). Dat hij nog lang niet alle (vermoe de) gevallen onder ogen krijgt, blijkt ook uit de regionale verde ling. Bijna de helft van de meldin gen was afkomstig uit dc vier ar rondissementen waar vertrouwens artsen zijn aangesteld: Amster dam, Arnhem, Groningen en Rot terdam. Uit de overige vijftien ar rondissementen kwamen 324 mel dingen. Men kijkt daarom met grote be langstelling uit naar de ontwikke ling in 1974: er zijn dit jaar twee vertrouwensartsen bij gekomen, ln Leeuwarden en Maastricht. De functie van vertrouwensarts werd in 1972 bij wijze van experi ment ingesteld. Zij hebben een drievoudige taak: adviseren, verza melen van gegevens en het behar tigen van de zogenaamde organisa torische nazorg. Zelf vinden de art sen de adviserende taak het belang rijkste. waardoor de andere twee licht in de knel komen. Hoewel het merendeel van de ge melde kinderen lichamelijk werd mishandeld, ging het in eir procent van de gevallen om uitsluitend geestelijke mishandeling, en bij 35 procent om een mengvorm van bel de. Plan staatssecretaris: DEN HAAG Als de plannenv an staatssecretaris Klein doorgaan, wordt het maandsalaris van een beginnend hoogleraar 4.966 gulden. Na zestien dienstjaren, zou hij dan geleidelijk komen in de buurt van het niveau dat nu voor alle profes soren geldt; op 7.842 gulden per maand. De dienstjarenschaal voor hoogle raren was na de tweede wereldoor log afgeschaft, om wegtrekken van deskundigen naar het bedrijfsleven en naar het buitenland tegen te gaan. Iedereen kreeg toen het maximum van de schaal. De nieuwe schaal zou alleen gelden voor hoogleraren die na het tijdstip van invoering worden benoemd. Dr. Klein heeft de universiteitsbesturen en het centraal overleg personeels zaken wetenschappelijk onderwijs om commentaar op zijn plan ge vraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5