Kerkelijke markt geeft binding en informatie aan de gemeente Beroepingswerk opgeschort Burgerraadsman gaat spreekuur beginnen Yolanda aan de ketting eugdwerklozen l'tellen eisen RECTIFICATIE iCBH Nieuwe dirigent Con Amore Komt u straks of kijkt u ook boven al langer uit naar de loongrens van een ervaren f1.27.550, 44,30 per maand geen winstmakende ziektekosten verzekeraar? Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekosten verzekering ROUW/KWARTET ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Verenigingen en instellingen met een kerkelijke band illustreren hun werk door Willem Chr. Nijeboer k LEIDERDORP Leiderdorp, een opvallende stip in de kerkelijke e topografie van Zuid-Holland. Een gemeenschap waar meer kan tban in de gemiddelde Hervormde of Gereformeerde gemeente in ie omtrek. Neem bijvoorbeeld het samengaan van Gereformeerd in Hervormd. In veel gemeenten is het een punt van uitgebreide iiscussie of terughoudendheid. In Leiderdorp-West houden Her vormd en Gereformeerd al bijna als traditie iedere zondag geza menlijke diensten en oog gezamenlijke avondmaalsvieringen. Een d ntjemeenschap waar men niet bij voorbaat terughoudend of nega- .ief staat tegenover nieuwe opvattingen en stromingen. 1 n navolging van Oegstgeest en lassenheim is in Leiderdorp don derdag een kerkelijke markt gehou den. De tweede alweer. De eerste yas enkele weken geleden in 'het jjiude dorp', afgelopen donderdag >as er 'markt' in de Scheppings- :erk, voor het nieuwere deel van de ïog steeds groeiende gemeente. o (ramen 5en kerkelijke markt. Niet een ba- èi ;aarachtige toestand waarbij geld foor wat voor goed doel dan ook ij: iet resultaat van gezamenlijke in- panning moet vormen, maar een •ïoeveelheid kramen in de zaal en ei<jle hal van de kerk waar ieder e jemeentelid een indruk kan krijgen uu'an water allemaal aan activitei- gefen, organisaties en verenigingen r ijn met een kerkelijke binding. Ze ke^aren er donderdagavond dan ook fdlemaal: de zendingscommissie, in én stand samen met het werelddi- iconaat, de jeugdclubs en jonge- ensociëtieten, de bejaardenorgani saties, de vrouwencontactclubs, de esprekskringen. het Nederlands ïijbelgenootschap, de protestantse tichting voor verantwoorde gezins vorming, de voorbereidingsgroepen de jeugdzondagsdiensten, de ondagsschool, de kinderoppas en iaI ie kindernevendienst Allemaal in een kraampje, aan een ifltafel of op een andere wijze pre- jSS ent om vragen van medekerkleden e beantwoorden. Eigenlijk dehele ;rote kerkelijke winkel gecompri- neerd tot een kleine 'kerkelijke rj uarkt'. )e markt, die een vervanging neInoest zijn voor een wijkavond p ;loeg goed aan in Hervormd en pereformeerd Leiderdorp-west. Een Sugg6Stie L^ijkavond wordt door gemiddeld rijf tig, zestig mensen bezocht, gis teravond was het aantal bezoekers ver meer dan het dubbele. Contact 'Ze zijn hier in Leiderdorp zo bezig voor een wekelijkse warenmarkt', vertelt de heer H. Niemeijer, één van de leden van de commissie die de kerkelijke markt heeft voorbe reid. 'En zo is de gedachte voor een kerkelijke markt opgekomen. De commissie was namelijk gevraagd om een informatieve wijkavond voor te bereiden. Maar toen we begonnen hadden we nog lang geen idee dat het er zo zou gaan uitzien'. 'We zijn begonnen met de diaconie. Die werkt zo anders dan vroeger. Zending en wereld-diaconaat ook. Die laatste twee hebben we bij elkaar gebracht en zo hebben die twee commissies één gesloten ge heel opgezet. Toen kwam de ge dachte dat ook de jeugd wel een aandeel kon leveren. Later de vrou wencontactgroep Niet eeps alle kerkelijke organisa ties van beide confessies waren uit genodigd öm aan de markt deel te nemen. De heer Niemeijer laat een plattegrond zien waarop alle stands zijn uitgezet en waarop duidelijk te zien is dat er later nog een kraampje is toegevoegd. 'Er zijn op deze manier heel wat kerkelijke en andere commissies met elkaar in contact gebracht', zegt de heer Niemeijer. 'U weet hoe dat gaat. dan trekt die zich terug uit iets en dan die weer en op het laatst weet iemand die er niet recht streeks mee te maken heeft, niet eens meer wie er nou eigenlijk in die of deze commissie zit'. Tussen het 'gewone kerkvolk' schuiven ook de drie in de wijk werkende pastores langs de kra men: de (Hervormde) predikant J. Geursen en de (gereformeerde) do minee G. van Loenen en mevrouw P. Bikser, pastoraal medewerkster. 'Het biedt een heel stuk informa tie', zegt dominee Van Loenen, ge vraagd naar zijn bevindingen van de kerkelijke markt. 'En er komen ondanks het slechte weer veel meer mensen dan op een gewone wijka vond. Er is al een suggestie gedaan om dit eens op een zondagmiddag te herhalen, omdat de jeugd door de week met schoolwerk bezig is. De mensen is gevraagd of ze nieu we initiatieven of ideeën willen spuien. Dat kan hier natuurlijk erg gemakkelijk'. 'Ik kende dit soort evenementen helemaal niet', zegt dominee Geur sen, sinds maart in Leiderdorp. Je krijgt als gemeente nou een keer een stuk informatie, niet alleen via het kerkblad of via een kansel- boodschap, maar visueel. En je kunt de mensen direct vragen stel len over wat er hangt. Wat mij betreft kan het best worden her haald. Mevrouw Bikker heeft daar straks een heel verhaal via de mi crofoon verteld over de nieuwe me thodiek van catechese. Andere standhouders zullen de microfoon ook nog wel krijgen. Wat ik alleen mis een iets als een biljart of een ping-pong-tafel voor de jongeren, voor het jeugdwerk van achttien, negentien jaar. Dat zou er nog bij moeten. Ik zie de activiteiten als een soort marktaanbod. Wanneer je een pure wijkavond belegt komen er een aantal mensen die daarvoor belangstelling hebben een goed verhaal willen sommigen horen, waarop ze nog een tijdje kunnen verder kauwen, anderen een discus sie, maar dat kan ook in de ge- sprekskringen. Daarvoor is met na me bij de wat ouderen belangstel ling. Nu is er een fors aantal jon geren. En dat is belangrijk in een wijk waar zeventig procent van de kerkleden van nul tot vijfendertig jaar oud zijn'. 'Het bindt de mensen aan elkaar', vindt mevrouw Bikker. 'Je komt binnen, je ziet en spreekt elkaar weer en voor de informatie vind ik het ook erg goed. Misschien dat niet alles van wat er is opgehangen en neergelegd helemaal overkomt, maar iets is nog altijd beter dan helmaal niets. Op zo'n markt pra ten de mensen meer met elkaar dan op wijkavonden denk ik. Maar hier praat je misschien eerder met de mensen die je al kent. Op een wijkavond worden de aanwezigen opgesplitst in kleinere groepjes en dan moet je wel praten met mensen die je nog niet kent. Dat heb je hier natuurlijk niet. Iets voor andere kerken? Ja, ik dacht het wel. Het is een mogelijkheid om er een jonger publiek en om er veel méér mensen bij te betrekken. Juist in een wijk waar veel nieuw bouw is. En wie nieuw is binnenge komen weet ineens wat er allemaal aan de hand is'. U ar ÜDEN De handtekeningenactie an het Leidse actiecomité tegen eugdwerkloosheid heeft al zo'n 700 landtekeningen opgeleverd. Vorige werden handtekeningen ver- ameld bij het gebouw van de Soci- ile Dienst aan de Langebrug en op Je markt en eergisteren bij het f,1- Arbeidsbureau, llnnenkort gaat het comité ook landtekeningen verzamelen bij het ebouw van de bouwbond op de lerengracht. De actie is onder ^eer gericht o p de eis van een aritkering van 200 ineens aan alle rèklozen in verband met de dure op eestdagen en de gestegen prijzen, fierder eisen de actievoerders, be- .p lalve werk en woningen voor wer- i., ende jongeren dat schoolverlaters ^sl werklozen worden erkend en it bedrijven partieel leerplichtigen dinst nemen alsmede verlen- zegl J' -Viror Dominees beroepskrachtenworden duur Na advies van de kerkvoogdij heeft de hervormde centrale kerkeraad besloten het beroe pingswerk in de wijkgemeente 'Koningskerk' op te schorten tot 1 april, omdat de begroting voor 1975 er zo somber uitziet, dat het niet verantwoord lijkt een predikant te beroepen. Dit Sommetje beroepingswerk betreft de va cature van ds. Post. kan ook verdedigen, dat «et als bij iedere andere Nederlander, de pre dikantssalarissen en pensioenen behoren té stijgen, wanneer er weer een algemene verhoging wordt bekend gemaakt. Tot op heden is in het beleid van onze kerk geko zen voor het tweede standpunt: te recht, mijns inziens. ing en verhoging van de sociale Uitkeringen, langere vakanties en ortere werktijd met behoud van eri#""1- fet comité keert zich tegen be- rijfssluitingen en ontslagen. 'In tiden dreigen verschillende be- rijven gesloten te worden en bij ndere vallen ontslagen'. Zo chrijft het in een folder en het ervolgt: 'De Tokheim en de Elmi reigen dicht te gaan en bij de t Adler, IBB-Kondor en de Fasson 'oe|, it i - it b ijn ontslagen gevallen'. Iet wijst er daarbij op, dat de 'ositie van jonge werklozen zeer lecht is, 15- en 16-jarigen krijgen elfs helemaal geen uitkering. Ze loeten als werklozen worden er end, vindt het comité. Iet eist van de regering passende naatregelen. De superwinsten (van ihell, Akzo en Unilever) moeten vorden aangepakt en door loonei- en moet de koopkracht worden erhoogd. )e handtekeningenactie in Leiden aat voorlopig nog door. De hand- ekeningen zullen waarschijnlijk ijdens de begrotingsbehandeling, lie half december begint, aan de emeenteraad worden aangeboden amen met een adres aan de ge- neente, waarin de eisen worden lerhaald. In de periode tot 1 april zal een vertegenwoordiging uit de C.K. sa men met het college van kerkvoog den onderzoeken, of er dusdanige bezuinigingen zijn door te voeren, dat er gelden beschikbaar komen voor het financieren van een predi kantsplaats. Bovendien zal tegen die tijd het resultaat bekend zijn van de rekening over 1974 en de vrijwillige-bijdragen-actie, die in januari zal worden gehouden. Op grond van al die gegevens kan dan i« april een definitief besluit wor den genomen over het wel of niet doorgaan van het beroepingswerk. Over de toekomst van de Leidse Hervormde Gemeente schrijft de voorzitter van de centrale kerke raad, ds. Lamping, in het maand blad 'Hervormd Leiden' nog het volgende: De personeelskosten vormen het grootste deel va« de uitgaven van de kerk. En juist deze uitgavenpost stijgt het snelst, vooral door een ontstellende toename van de pensi oenlasten en de verplichte stortin gen in de landelijke kas. Kostte een predikantsplaats in 1973 48.000 per jaar, in 1974 was dat 55.000, i« 1975 wordt het 63.000, en in 1976: 72.000., Men kan daar op twee manieren op reageren. Men kan van mening zijn. dat een predikant minder sa laris. minder pensioen en minder sociale beveiliging behoeft te heb ben dan de overige gemeenteleden. Op die manier zou men de perso neelskosten kunnen verlagen. Men Wat dat betekent voor het kerkelij ke werk is met een eenvoudig re kensommetje duidelijk te maken. Wanneer we uitgaan van de ge noemde kosten per predikant splaats, is het mogelijk een soort 'uurloon' te berekenen: één dagdeel (morgen, middag of avond) van een predikant gaat de gemeente volgend jaar 100 kosten. En laten we dat eens toepassen op allerlei werkzaamheden. Indien er twee huisbezoeken op een avond worden gebracht, kost dat de gemeente 50 per bezoek. Een uur catechisa tie geven (met de voorbereiding er bij) gaat 70 kosten. Een morgen naar het ziekenhuis om patiënten (Advertentie) In de prijsvraag van 29 november zijn helaas twee coderingen onder de advertenties weggevallen. Deze coderingen moeten zijn: 3 1 8 20 16 12 4 26 29 32 27 21 15 24 27 37 14 30 40 23 29 38 exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN RIJNSBURG Rapenburg lb. tel. (01718)-13036. Academische examens LEIDEN Geslaagd: doet. ex. Ned. taai en letterkunde de heer WALM de Jonge Hilversum, doet. ex. Ned. Recht de heren W N HM Dekker, Lelden, J F GM Schools Rijswijk, C A Tazelaar Leiden, B J de Bruin Llsse, J H Wamsteker Leiden. F F v d Hout Lelden. P C van Balle- gooijen Leiden. C J J Bunnik Den Haag, B C Schweers Lelden, HAM Buis Leiden. H H Drlesser Lelden. L H van Houten Rijswijk ZH. R B Kleijn Lelden. HOG Peltzer Leiden, R Brussee Lelden. Kand. ex. pedagogiek mej C M GPorte- grijs Leiden: Doet. ex. pedagogiek de dames J de Vries Leiden. M J van Marle- Dekker Leiden. P K TH Kuijper-Jallnk Oegstgeest: Kand. ex psychologie de he ren F A M de Wit Lelden. E van Beemen Leiden. F Derwort Rijswijk. F Los Lel den. J W Plankseel Leiden; Doet. ex. psychologie de heer A van Dijk Delft, M J van Oijen Lelden, R G de Jong Schie dam, F Vreeburg Leiden, A de Groot Lelden, A A J M Westendorp Lelden: Doet. ex fiscaal recht de heer D J de Jong Wassenaar. op te zoeken: 100. Een huwelijks- of begrafenisdienst 150. Een avond vergaderen 100. Een kerk dienst voorbereiden een leiden: 250. En wat een vergadering van de centrale kerkeraad moet gaan kos ten, waar alle fulltimers aanwezig zijn Eenzelfde sommetje is te maken over het gebruik van de gebouwen. Eén uur kerkdienst in een gebouw, dat voor de rest va« de week mees tal leeg staat, vergt een onvoorstel baar hoog bedrag. Werkwijze Waarom is het goed. dat we ons deze bedragen realiseren, zo ver volgt ds. Lamping. Omdat we er aan zullen moeten wennen, dat de taken in de kerk anders vetdeeld worden. Wanneer beroepskrachten duur worden (en er dus in een gemeente minder zullen kunnen werken), moet men deze fulltimers alleen laten doen waarvoor ze op geleid zijn: theologisch vormings werk en gespecialiseerd pastoraat. Alle onderdelen van het kerkewerk, die net zo goed (of soms nog beter) door gemeenteleden verzorgd kun nen worden, zullen van de predi kanten afgenomen moeten worden en toevertrouwd aan vrijwilligers. En dat omvat vrij veel: alle speci fieke organisatiewerkzaamheden, voorzitterschappen van kerkelijke vergaderingen, een deel van het pastoraat, ledenadministratie, re dactiewerk, actievoorbereidingen, enz. Wilde kerk blijven functione ren, dan zullen vrijwilligers en dat zijn niet alleen kerkeraadsle- den, maar vooral ook gemeentele den ingeschakeld moeten wor den. De protestantse kerken zijn van ouds daaraan gewend. Niettemin is aan de predikant toch vaak te veel opgedragen, wat niet bij zijn eigen- lijketaak behoort. En dat zullen we ons in de toekomst met minder predikanten niet meer kunnen permiteren. Daar komt nog iets bij. Door de financiële toestand gedwongen zul len over enkele jaren de meeste predikanten moeten omzien naar een nevenbetrekking. De kerk zal dan moeten werken met part-time dominees. En dat is een reden te meer om de predikanten in de mindere tijd, die zij aan de kerk kunnen geven, uitsluitend te laten werken op hun specifieke terrein: de theologische vorming in catechi saties. cursussen en kerkdiensten. Zover is het nu nog niet. Maar het is nuttig, dat we aan deze nieuwe takenverdeling wennen, opdat waa neer het zover is, de gemeente goed kan blijven doorwerken. Uiteraard is het onze plicht om. zolang het maar mogelijk is, de fulltimers in de kerk te handhaven. want iedere predikantsplaats min der betekent toch ook al wordt er nog zoveel door vrijwilligers overgenomen minder werk ten dienste van de gemeente. LEIDEN Frits Quadekker. bur gerraadsman van Leiden, zal maan dag 2 december om 4 uur zijn bureau aan de Koornbrugsteeg 7 (hoek Breestraat-Koornbrugsteeg) in gebruik nemen. De burgerraadsman heeft zich van af juni georiënteerd over de wijze, waarop deze man in andere steden funktioneert. In deze oriëntatietijd heeft hij tevens kennisgemaakt met de verschillende instellingen, die in Leiden werkzaam zijn op het gebied van maatscgappelijk en cultureel werk. Kort samengevat komt zijn taak neer op het in direct kontakt be hulpzaam zijn van de burger bij het gebruikmaken van zijn rechten en van voorzieningen op maatschappe lijk, cultureel en recreatief terrein. Dit kan gebeuren door het ver schaffen van informatie, adviseren, verwijzingen, bemiddelen en het zonodig op andere wijze service verlenen. Verder heeft hij tot taak leemten in het voorzieningenpakket en voor de burger ondoorzichtige situaties in maatschappelijke organisaties te signaleren en te verbeteren. De burgerraadsman houdt in zijn nieuwe kantoortje spreekuur op maandag van 11.30 tot 14 uur en op donderdagavond van 19 tot 21 uur. Na het eerste half jaar zullen de spreekuren worden uitgebreid. Ie- Herengracht Zijlsingel LEIDEN Zodra Gedeputeerde Staten het krediet van 15.800.000 hiervoor heben goedgekeurd, zal de gemeente beginnen met het bouwrijpmaken van terreinen in het bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel en werken gaan uitvoe ren voor de rehabilitatie van dit gebied. Het gemeentebestuur heeft de di recteur van Gemeentewerken hier toe gemachtigd. Capaciteit zuivering Leiden-N. onvoldoende LEIDEN De Verenigde vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijnland stelde de begroting 1975 vast. De begroting voor het algemeen gedeelte sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 18.409.386 en voor het ge deelte waterkwaliteit met 28.736.860. Voor 1975 is de omslag vastgesteld op 35,70 per ha c.q. 7,14 per 100 belastbare op brengst. Voor de heffing waterkwaliteit zal ingevolge de provinciale verorde ning als maatstaf gelden 34 inwo- ner-ekwivalent per woning in plaats van de belastbare opbrengst per woning. Woningen van alleen staanden zullen worden aangesla gen naar één inwonerekwivalent. Voor 1975 is de heffing vastgesteld op 17,90 per inwoner-ekwivalent. Hoofdbewoners van woningen zul len derhalve in 1975 worden aange slagen voor 62,65. Onder andere in verband mét de bouw van een aantal grotere afvalwaterzuiver ingsinstallaties (Katwijk. Gouda. Haarlem. Zwaanshoek) zal de hef fing de komende jaren verder stij gen. Een werkgroep heeft een studie uit gevoerd naar hee functioneren van de Leidse afvalwaterzuiveringsin stallaties. De belangrijkste konklu- sie is dat de capaciteit van de installatie Leiden-Noord dient te worden vergroot. Behalve deze maatregel moet. gezien de riool- technische situatie en de kwaliteit van het oppervlaktewater in de omgeving van de installatie op kor te termijn een aantal overgangs maatregelen worden getroffen. dereen die problemen heeft, waar mee hij geen raad weet, is welkom. Het telefoonnummer van de bur gerraadsman is: 071-43171. KATWIJK Heo slecht het mo menteel in de visserij gaat. wordt wel bewezen door het feit dat de kotter 'Yolanda', de KW 126, in Scheveningen aan de ketting is ge legd. De 'Yolanda' is eigendom van Rederij Klinkenberg en Kuyt te Katwijk. Zoals ook andere rederijen, heeft Klinkenberg en Kuyt betalings moeilijkheden gekregen, toen de olieprijzen omhoog gingen. In vis serijkringen wordt verwacht dat meer rederijen zullen volgen. Het jaar 1975 wordt met gemengde ge voelens tegemoetgezien. Woonwagens in regio LEIDEN De regionale commissie voor woonwagencentra heeft in sa menspraak met enkele woonwagen bewoners besloten, een brief te stu ren aan de gemeenteraden van om liggende gemeenten. Hierin vraagt zij deze gemeenten o.a. hun mede werking te verlenen voor het in richten van kleine kampjes in de omgeving van Leiden. De commis sie toonde zich tijdens de vergade ring een voorstander van deze klei ne kapjes, die het probleem van de ruimtenood in het regionale woonwagencentrum in Leiden zou den kunnen oplossen. LEIDEN De heer B. Lassing te Culemborg is benoemd tot dirigent van de chr. oratoriumvereniging 'Con Amore' te Leiden, als opvolger van de heer J. Pasveer die per 2 januari aanstaande vertrekt. De nieuwe dirigent is 34 jaar oud. Hij is cantor-organist van de Grote Kerk in Culemborg en heeft al koren in Amsterdam en Hardinx- veld. (Advertentie) De Stichting Het Zilveren Kruis biedt u: Zowel individueel als collectief een nagenoeg volledige dekking van kosten van ziekenhuisverpleging en specialistische huip, al dan niet aangevuld met 80% vergoeding van kosten voor huisarts en apotheek "★volledig geautomatiseerde schade afwikkeling ★"Ruime risicodekking in het buitenland bij vakantie of zakenreis Lage premie - met ingang van 1 januari a.s. vanaf Bij toetreding boven de leeftijd van 50 jaar alsmede voor verzekerden in het gebied varrHaarlem is premie-toeslag verschuldigd Geen leeftijdstoeslagen voor reeds verzekerden en voor hen die de loongrens NU overschrijden Directe aansluiting bij overschrijding van loongrens door ziekenfondsverzekerden Volledige informatie ontvangt u als u de bon in een ongefrankeerde enveloppe zendt aan: Stichting Het Zilveren Kruis Machtiging nr. 1 Noordwijk Bon N.LC. Woonplaats ontvangt graag uitgebreide informatie over ziektekostenverzekering. Hoofdkantoor te Noordwijk, Gooweg 51, telefoon 01719-56 41 Bijkantoren te Alphen aanden Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Middelburg, Mijdrecht, Schiedam. Terneuzen. Woerden, Zaandam, 7eist, Zierikzee en ZwijndrechL Een goede keuze met maximale zekerheid legen minimale premie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3