In de balans der historie: hurchill was geen schepper. Hij reageerde op gebeurtenissen met gro- 5 moed en vindingrijkheid. Maar hij moest daar van buitenaf toe aan- ezet worden. Hij had geen visioen van een andere toekomst, maar kende lechts een taaie verdediging van het verleden. Maar het verleden kon niet vastgehouden worden, zelfs niet door Churchill. Zijn wereld is verdwenen. Maar hij bewees de mensheid één onschatbare dienst. Hij en de Engel sen stonden in de bres toen allen om hen heen gevallen waren. Dankzij dit standhouden werd de Nazi-tvrannie uiteindelijk voor altijd vernietigd. BUITENLAND T17-K15 WINSTON CHURCHILL Churchllls tweede beslissing was om een front in Afrika te openen. Hij had weinig keus. Omdat Enge land Duitsland niet meer recht streeks kon aanvallen, moest het tegen Italië vechten of helemaal niet vechten. Een geweldig poten tieel, eerst Brits en later ook Ame rikaans, stroomde naar het Middel landse Zeegebied. De meeste Engel se soldaten en zeelieden hebben daar gediend. Toch droeg deze campagne weinig bij tot de nederlaag van Duitsland. Toen de oorlog eindigde hadden de geallieerde legers uit het Middel landse Zeegebied nog geen Duits gebied bereikt. Er waren ook repe tities van de oude geest van Galli- poli: de expeditie naar Griekenland in 1941, de poging om de Egeïsche eilanden te veroveren in 1943 en de landing in Anzio in 1944. Die waren alle geïnspireerd door Churchill. Terwille van het Middellandse Zee gebied verwaarloosde Churchill het Verre Oosten. Hij gokte dat Japan de verenigde macht van het Britse imperium en de Verenigde Staten niet zou uitdagen. Hij probeerde de Japanners af te schrikken door de 'vage dreiging' van twee slagsche pen, zonder luchtdekking. Ze gin gen allebei verloren. Daarop volgde de val van Singapore. Zo bereidde Churchill, de grote kampioen van het imperium, de weg voor van het einde ervan. Geloof in VS In zijn meer rationale ogenblikken stelde Churchill zijn vertrouwen op een bondgenootschap met de Vere nigde Staten. Dit werd in 1941 be reikt, hoewel meer door het Japan se optreden dan door Churchills politiek. Churchill had een diep ge loof in de 'speciale verwantschap tussen Engeland en Amerika, een deelgenootschap dat naar zijn me ning zelfs nauwer zou worden. In dit geloof zette hij een hypotheek op Engelands toekomst en accep teerde hij 'Land Lease' (leen- en pachtovereenkomsten) op harde voorwaarden. Zijn geloof was misplaatst. De Amerikanen zagen in Groot Brlt- tannië een nuttige bondgenoot en een basis voor operaties in Europa zolang de oorlog gaande was. Maar zij hadden er geen behoefte aan het Britse imperium te herstellen. Zij ontdeden Groot Brittannië van zijn economische bronnen toen Geen keus Het bondgenootschap met Sowjet- Rusland kwam onverwacht. Alweer: door Hitiers toedoen, niet door dat van Churchill. Maar hij pakte deze kans met beide handen aan. Zijn eigen politiek van 'overwinning tot elke prijs' deed hem ook een Russi sche overwinning steunen. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij de Russische overheersing van Oost- Europa heeft bevorderd. Hij had geen keus. Moest Duitsland totaal verslagen worden, dan kon er niet anders dan Russische overheersing volgen. Churchill heeft geprobeerd die te beperken. In 1944 stelde hij Stalin een deling van Europa voor het oosten voor Rusland, het westen voor Engeland en Amerika. Het was niemand anders dan Chur chill die als eerste het 'ijzeren gor dijn' aanbracht. Maar als wij het alternatief bezien van een voortdu rende Nazi-overheersing van Europa dan moeten we toegeven dat de volken van Europa vrijer, gelukki ger en welvarender zijn dan wan neer Nazi-Duitsland had gewonnen. Dat geldt zelfs voor de landen on der communistische leiding. Churchill heeft de verzoening met Rusland tot het eind van zijn leven gepredikt. Hoewel hij het was die in 1946 alarm had geslagen over het 'ijzeren gordijn', bleef hij later aan zijn ambt vasthouden, zelfs toen zijn fysieke kracht hem begon te begeven, omdat hij de enige meende te zijn die weer een goede verhouding tot stand kon brengen tussen Rusland en de Westelijke mogendheden. Dat was de houding van een groot staatsman. Onschatbare dienst Churchill kan niet bogen op een constructief sociaal beleid, zelfs niet op het hoogtepunt van zijn macht. Geen van de sociale en financiële schreden voorwaarts die gedurende de oorlog in Engeland gemaakt werden, kon aan hem toe geschreven worden. Hij gaf er op een afstand zijn goedkeuring aan. Had hij zijn zin gekregen dan was de Tweede Wereldoorlog in Enge land gevoerd door officieren en edelgeboren heren, onderdanig ge volgd door de massa. Hij had geen constructieve politiek, zelfs niet in internationale aange legenheden. Zijn doel was negatief: de nederlaag van Duitsland. Daarna moest alles weer zo snel mogelijk worden als het was. Churchill was geen schepper. Hij reageerde op gebeurtenissen met grote moed en vindingrijkheid. Maar hij moest daar van buitenaf toe aangezet worden. Hij had geen visioen van een andere toekomst, maar kende slechts een taaie ver dediging van het verleden. Maar het verleden kon niet vastgehouden worden, zelfs niet door Churchill. Zijn wereld is verdwenen. Maar hij bewees de mensheid één onschatbare dienst. Hij en de En gelsen stonden in de bres toen allen om hen heen gevallen waren. Dank zij dit standhouden werd de Nazi-tirannie uiteindelijk voor al tijd vernietigd. tijd, Amerika verschafte geld en Sowjet Rusland verschafte bloed'. Maar wachten bevredigde Churchill helemaal niet. Zijn droom was dat Engeland de oorlog op zijn eentje zou kunnen winnen Die droom had gevolgen die het karakter van de oorlog gingen be palen. Het eerste was zijn blinde geloof in bombarderen zonder on derscheid ook wel strategische bombardementen genoemd. Dit be leid was een Brits initiatief en werd de hele oorlog volgehouden. Vele Europese steden werden ver woest, duizenden burgers werden gedood. Toch droeg dit bombarde ren weinig bij tot de nederlaag van Duitsland. Meer dan iets anders weerspiegelde het Churchills mee dogenloze gezindheid, die gedeeld werd door het Britse volk de oorlog voorbij was, weigerden nog langer de atoomgeheimen te delen waarin zij oorspronkelijk van Britse geieerden onderwezen waren. door A. J. P. Taylor Chuïehills politieke bedrijf overlapte meer dan een halve eeuw. De linker foto loont hem met zijn vrouw Clementine Hozier in 1916. Men ziet hoe hij als het ware uit de vorige eeuw komt wandelen. De rechter foto toont hem in zijn mooiste of verschrikkelijkste uur alleen met het Britse volk in de bres tegenover de macht van de Nazi's. eerste minister de verzoening met de arbeidende klasse bepleitte, Churchill de klassenoorlog predikte en deze bij de Algemene Staking in de praktijk trachtte te brengen Romantiek De regering-Baldwin viel in 1929. Churchill ging nu een romantische ingeving volgen, die hem voor ja ren isoleerde. De leiders van alle partijen, de Conservatieven inbe grepen waren voor voorzichtige grondwettelijke tegemoetkomingen aan India. Churchill ging toen bij na op zijn eentje de zaak van het Britse oppergezag bevechten in een verbond met de inheemse vorsten. Hij bleef jarenlang met die cam pagne bezig, met volstrekte ver waarlozing van veel dringender problemen zoals de werkloosheid en de herbewapening. Willens en we ten sloot hij zich af van de brede hoofdstroom van de Britse openba re mening. Wéér leek hij niet bij de tijd en romantisch te zijn ge worden. Zijn isolement nam nog toe toen hij opnieuw gehoorzamend aan een romantische impuls het ko ningschap van Edward VIII verde digde en vruchteloos opponeerde tegen diens aftreden, dat onvermij delijk was geworden door de vast beslotenheid van de koning om met mevrouw Simpson te trouwen. Toen Hitier aan de macht kwam en de vrede in Europa in gevaar begon te brengen, was Churchill één der eersten die alarm sloeg. Maar wat er tegen Hitier gedaan moest worden, liet hij lange tijd in het onzekere. De sancties van de Vokenbond te gen Italië tijdens de oorlog in A- bessynië ondersteunde hij niet. Hij stond achter Franco in de Spaanse burgeroorlog. In 1937 meende hij zelfs dat het gevaar van een grote Europese oorlog geweken was. Pas in het laatste jaar, voordat de Tweede Wereldoorlog uitbrak, be gon Churchill een nelder geluid te geven en daarmee zijn reputatie te herstellen. Oppermacht De oorlog bracht hem weer in de regering, eerst in een onderge schikte functie. Al zijn oude missla gen werden opnieuw duidelijk tijdens de campagne in Noorwegen, toen mderd jaar geleden werd Winston Spencer Churchill geboren, op 30 november 1874. Zijn politieke ïppbaan strekte zich uit over een halve eeuw en langer. In 1900 kwam hij in het parlement en hij be- Jeld zijn zetel daarin ofschoon niet zonder onderbrekingen tot 1964, minder d.ah een jaar voor zijn lod. Hij kreeg voor het eerst een ministerspost in 1908. Hij trad tenslotte af als premier in 1955. In die issentijd is hij minister van binnenlandse zaken, minister van marine, minister van oorlog, minister in koloniën en minister van financiën geweest. beleefde perioden van grote po- ariteit, maar hij werd ook dik- i Is helemaal niet gewaardeerd, selfs gewantrouwd. Hij begon als iservatlef, ging over naar de Li- alen en keerde weer terug naar Conservatieven. Het gevolg was beide partijen aan hem twijfel- Labour wantrouwde hem ook .wege zijn vijandigheid jegens ■vakbonden gedurende de alge- me staking van 1926. •reen erkende dat hij briljant Mi, maar velen beschouwden hem m rnaast als impulsief, roekeloos f gevaarlijk. In de jaren onmid- ijk voorafgaande aan de Tweede reldoorlog stond hij geheel geï- erd, een eenzame figuur met hts twee aanhangers in het La- luis. Bijna niemand kon toen rzien dat hij op een dag als Ier van zijn land zou worden Ibeld. ging er schuil achter zijn kleu- persoonlijkheid en zijn formi- ele spreekvaardigheid? Was hij echt staatsman, geïnspireerd grote idealen en met een visi- van de toekomst? Of was hij i veel meer dan een politiek (ïturier die graag de schijnwer- I op zich gericht zag? bleef zijn leven lang gehecht een ouderwetse Victoriaanse atting van het Britse rijk. In ste instantie bleef hij alleen iw aan zichzelf en aan zijn ver- jen om grote dingen te doen. T. ..awrence heeft eens opgemerkt, waar Lloyd George in alles ngstelde, Churchill alleen geïn- 6seerd werd als het gesprek 5 over iets waar hij zelf mee g was. Het zelfde gold in grote zaken: politieke kwesties ver den Churchill zolang hij er niet middelpunt van was. rchill trad voor het eerst op de rgrond in de grote Liberale re- ng van 1906. Hoewel hij zelf de ozoon van een hertog was, ging het extreem-radicale pad op. ten met Lloyd George bevorder- hij sociale hervormingen. Een onale verzekering tegen werk- heid was zijn werk. Maar zijn ale maatregelen waren altijd iren van een weldoende arlsto- it, die zijn gaven uitdeelde aan iankbare armen. Van echte so- S transformatie had hij'niet de Bte idee. ichte gok 1909 verzette hij zich tegen elke loging van de begroting voor de ine. In 1912 werd hij de plelt- •rger van een grote vloot. Toen Eerste Wereldoorlog uitbrak, leerde hij zijn stempel te druk- op de strategie. In een poging uit de opsluiting in de loopgra- lorlog te breken en Duitsland le rug aan te vallen, stuurde hij I op een vlootaanval op de Dar- llen en daarna een landing in poli. Dat was een slecht overwogen gok, zonder veel voorbereidingen begon nen en doorgevoerd met ontoerei kende middelen. Hoewel andere ministers, onder wie premier As- quith de expeditie naar Gallipoli ook gesteund hebben, is het Chur chill geweest, die haar doordrukte. Toen de onderneming faalde, zoals wel moest gebeuren, viel de blaam op hem. Hij trad af en bleef gedurende het vervolg van de oorlog in discrediet. Callipoli liet inderdaad voor zijn hele leven een merkteken op hem achter. Zelfs op het hoogtepunt van zijn roem vreesden velen dat de oude roekeloosheid zich wel weer eens meester van hem zou kunnen maken. Hij kwam weer in de regering toen de oorlog afliep. Jegens Duitsland, de verslagen vijand, toonde hij wijsheid en staatsmanschap. Of schoon voorstander van een harde oorlogvoering zolang deze gaande was, bepleitte hij verzoening en een royale vrede zodra de oorlog over was. Ten aanzien van het bolsjewisti sche Rusland volgde hij een geheel andere lijn. Fulminerend tegen het 'smerige aapachtige gedoe van het bolsjewisme' leidde hij de geallieer de interventie-oorlog die bedoeld was om de Sowjet-regering omver te werpen. Dat werd een catastro fale blunder. De Sowjets overleef den het, maar de geallieerde inter ventie liet een wantrouwen bij hen achter dat tot vandaag de dag toe geduurd heeft. Het 'ijzeren gordijn' is in 1920 ontstaan, niet in 1946, en Churchill was een van de scheppers ervan. Een droeve nalatenschap voor volgende generaties. Ramp voor economie Gedurende de rest van de regerings periode van Lloyd George toonde Churchill een niet aflatende ijver die overigens niet veel uithaalde. Hij was als een machtig schip met het roer boven water. Toen Lloyd George viel, viel hij mee. Maar terwijl Lloyd George liberaal bleef, keerde Churchill naar de Conserva tieve stal terug. In 1924 werd hij daarvoor beloond met het ministerie van financiën. Hij wist niets van economie en weinig van financiën. Zijn belang rijkste prestatie was het herstel van de gouden standaard op de vooroorlogse koers, een poging om 'de dollar In de ogen te kunnen zien', waarvan de meeste autoritei ten nu toegeven dat hel catastrofa le gevolgen had voor de Britse eco nomie. Waarschijnlijk nog erger was de 'Ten Years Rule', een afspraak die ervan uitging dat er de eerste tien jaar geen grote oorlog zou komen en dus de Britse herbewapening onmogelijk maakte Daar kwam nog bij dat terwijl Baldwin als hij zich herhaaldelijk in de opera ties mengde en roekeloze overwin ningsbeloften deed die onmogelijk waren waar te maken. Paradoxaal genoeg brachten de mislukkingen in Noorwegen Neville Chamberlain ten val die er weinig mee uitstaan de had en deden zij Churchills ster stijgen hoewel die er het meest verantwoordelijk voor was. Op 10 mei 1940 werd Churchill eerste minister voor de duur van de oorlog. Hij maakte zichzelf ook mi nister van defensie. Hij voerde zijn eigen buitenlandse politiek. Hij kwam dichter bij net dictatorschap in grondwettelijke vermomming dan ooit een Engelsman was geweest sinds Oliver Cromwell. Churchills eerste beslissing werd bepalend voor alles wat zou volgen. Terwijl anderen, zoals Chamberlain en Halifax nog uitzagen naar een vrede door onderhandelingen, met Hitier legde Churchill het beginsel vast: de overwinning tot elke prijs, de overwinning, hoe zwaar en lang de weg daarheen ook mag zijn. Was dit een wijs staatsmansbesluit? Neen, het was zonder twijfel het grootste romantische gebaar dat Chruchill in zijn leven gemaakt heeft. Maar het was precies wat het Britse volk wilde in de donkere zomer van 1940 en tegen alle rationele verwachtingen in leid de het uiteindelijk tot de bevrijding van Europa van de tirannie der Nazi's. Op zijn eentje Engelands opdracht was vol te houden. Zoals Stalin later eens heeft gezegd: 'Engeland verschafte A. J. P. Taylor, die op onze uitnodiging zijn visie geeft op Winston Churchill ter gelegenheid van diens honderdste geboortedag, is hoogleraar aan het Magdalen College in Oxford en lid van de Britse Academie van wetenschappen. Hij geldt als een van de meest gezaghebbende schrijvers over moderne geschiedenis. Zijn werk omvat onder meer 'The origins of the Second World War' (De oorsprongen van de Tweede Wereldoorlog, dat in het Nederlands werd vertaald), 'The First War: an illustrated history' (Een geïllustreerde geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog), 'Eng lish History 1914-1945' (Engelse geschiedenis van 1914 tot 1945). Zojuist voltooide hij 'The Second World War: an illustrated history' (een geïllustreerde geschiedenis van de Tweede We reldoorlog), waarvan een Nederlandse vertaling in voorbereiding is. Hij is een vlot en zeer amusant spreker en daarom een geziene gast bij de Britse televisie. Niet zo lang geleden interviewde Haye Thomas hem voor de NCRV-televisie. Een van de weinigen voor wie Churchill na de Tweede Wereldoorlog heeft willen poseren was de beeldhouwer Oscar Nemon (links) met wie hij gerurende een vakantie in Marokko in 1950 bevriend was geraakt. Maar dan wél op voorwaarde dat deze ook voor Churchill zou poseren. 'Het was een prachtig gezicht', vertelde de beeldhouwer later, 'Churchill in een zekere extase, sigaar in zijn mond en de kleine knedend tussen zijn vingers. In twee uur had hij mijn hoofd af. Ik was nog maar nauwelijks aan het zijne begonnen en moest het later op zijn kantoor in Downingstreet komen afmaken hem observerend terwijl hij aan de maaltijd was'. Hierboven de resultaten van dit beeldhouwduel. Het beeld van Churchill staat in het kasteel Windsor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15