Jbortus binnen tien weken 1 Frankrijk gelegaliseerd Fords begon verkiezingscampagne al in Wladiwostok Ford volgend jaar naar China lrike Meinhof rijgt acht jaar ilfbestemming »or Turken, nar geen deling Zusjes Price weer in hongerstaking rarios over Cyprus: llag emotioneel debat in algemene vergadering Ister Westduitse guerrilla-groep Acht doden bij explosies in Zuid-Vietnam Sjaron wil met PLO overleggen COURVOISIER «/kwartet zaterdag 30 november 1974 BUITENLAND T7-KI1 |NE (AP, Reuter, UPI) President-aartsbisschop Makarios iyprus heeft gisteren in een toespraak tot duizenden juichen- ^nsen gezegd dat hij bereid is de Turks-Cyprische minder- Dp het eiland 'zelfbestemming' te geven maar 'deling van jland' nooit toe te staan. 'Ik bied de Turken de olijftak der ;aan', aldus Makarios, 'maar wij zullen geen land of water m regeling voor het eiland volgens de aartsbisschop de a j van de Grieks-Cyprioten porden aangetast. Makarios 1- herhaaldelijk onderbroken Tiensen die schreeuwden: 'Wij uw kant', en: 'Geen de- JJakarios zou volgens door- goedingelichte kringen tij- fijn recente overleg met de aanse minister van buiten- 'zaken Henry Kissinger heb- jgestemd met een 'federatief E' tussen de Turkse en bevolkingsgroepen op het Bij een op Zwitserse leest }id plan zou Cyprus worden onderverdeeld in kantons, waardoor de Griekse en Turkse vluchtelingen naar hun woonplaatsen kunnen te rugkeren. Karamanlis Makarios zei dat er tussen Athene en Nicosia nationale eenstemmig heid dient te heersen over de poli tiek die ten aanzien van Cyprus moet worden gevoerd. Makarios zei dat hij blij was in een Griekenland te zijn, met een regering die de wil van het volk uitdrukt. Makarios werd op het vliegveld van Athene ontvangen door de Griekse WASHINGTON, TOKIO (Reuter, UPI, AP) President Ford van de Verenigde Staten zal in de tweede helft van volgend jaar een bezoek brengen aan de Chinese Volksrepubliek voor besprekingen met de Chinese leiders in Peking, zo heeft het Witte Huls giste ren bekendgemaakt. Makarios wuift naar de menigte vanaf het balkon van het hotel Grande Bretagne in Athene. eerste minister Constantine Kara manlis. Er waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen wegens het risico van een moordaanslag van de EOKA-B die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Grie- en enS (AP, AFP, Reuter) Frankrijk heeft gisteren gebroken met de katholieke traditie toen de ;n ale vergadering een voorstel tot legalisering van abortus aannam. afgevaardigden stemden 284 qetn 189 tegen legalisering van preken van zwangerschappen elfde week. Er waren zes Zeven van de negen vrouwelijke parlementsleden stem den voor. Communisten en socialis ten uit de oppositie steunden het voorstel van minister Simone Veil, terwijl een méerderheid van gaul- inks naar rechts Hans-Jürgen Baecker, Horst Mahler en Ul- feinhof. -BERLIJN (Reuter, DPA, AP) Ulrike Meinhof, één van Iers van de in West-Duitsland beruchte Baader-Meinhof Uerrillagroep, is gisteren in West-Berlijn tot acht jaar ge- lisstraf veroordeeld wegens poging tot moord in verband t bevrijden van gevangenen. lormalige advocaat Horst kreeg wegens medeplichtig- Jee jaar toegevoegd aan zijn gevangenisstraf die hij al kreeg wegens bankroof en rmen van een misdadige .De medebeschuldigde Hans- Baecker is vrijgesproken, rechter de vonnissen voor- el hij herhaalde malen door >ren van de publieke tribine de gevallen. Men riep onder ijheid voor alle politiek ge- Buiten het gerechtsge- tren uitgebreide veiligheids- elen getroffen. De eis tegen ileinhof was tien jaar ge- tegen Mahler en Baecker jaar. ider-Meinhof groep wordt oordelijk geacht voor een >maanslagen, schietpartijen, vallen en andere misdrij- het leven hebben gekost Amerikaanse militairen en itieagenten en waarbij on- 30 personen zijn gewond, ndreas Baader op 14 mei een gevangenis in Tegel werd. De drie beschuldigden terecht wegens hun direct iet aandeel aan deze bevrij- ader werd twee jaar gele- Frankfurt na een vuurge- et de politie weer gearres- venals Holger Meins, die op fnber in de gevangenis is overleden aan de gevolgen van een hongerstaking. Inmiddels heeft de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer, gisteren een reeks documenten gepubliceerd over de activiteiten van anarchis ten in de Bondsrepubliek. Van de 29 documenten is het grootste deel gevonden in de cellen waarin leden van de Baader-Meinhof-groep op gesloten zitten, aldus de minister. Het ministerie verdenkt advocaten van de leden van de groep ervan een belangrijke rol te spelen in het in en uit de gevangenis smokkelen van gegevens. In een toelichting bij de documenten zegt het ministerie onder meer: 'de leden van de cri minele BM-groep streven naar de radicale omverwerping van de maatschappelijke verhoudingen in de Bondsrepubliek. Ook na hun ge vangenneming wordt aan de oor spronkelijke doelstellingen vastge houden en concentreren zij zich op de politieke en militaire scholing van aders voor de stadsguerrilla, op politisering binnen de gevange nissen met het doel opstanden te veroorzaken, en op het vormen van een volksfrontbeweging en het voe ren van een campagne tegen de justitie. Volgens de toelichting be schikken de gevangenen over een uitgebreid communicatiestelsel tus sen de verschillende gevangenissen en met de buitenwereld. listen en onafhankelijke republikei nen tegenstemde. Het voorstel gaat nu naar de senaat, waarna het voor tweede lezing in de nationale ver gadering komt. Tegenstanders beschuldigden mi nister Veil tijdens de marathonzit ting van de nationale vergadering van nazi-euthanasie en van het sturen van kinderen naar de ovens. Ook liet één van de geachte afge vaardigden via de luidsprekerinstal latie het kloppen van het hart van een acht weken oude foetus horen. Mevrouw Veil, die op een bepaald moment in huilen uitbarstte, is moeder van drie kinderen. Zij heeft zelf in het concentratiekamp Ra- vensbrück gezeten. Toen haar na afloop van de vergadering werd ge vraagd of zij de uitslag van de stemming als een overwinning beschouwde zei zij'Abortus is nooit een overwinning. Ik zou eer der willen zeggen dat het een stap vooruit is'. De nieuwe wet houdt volgens haar alleen maar rekening met de realiteit. Het is een feit dat er 300.000 zwangerschapsonderbre kingen per jaar in Frankrijk plaatsvinden. Arts vragen Het wetsvoorstel bepaalt aat een vrouw die door een zwangerschap in moeilijkheden is geraakt een arts om abortus kan vragen. De abortus kan worden uitgevoerd in opbare ziekenhuizen of in parti culiere klinieken. Publiciteit voor abortus is verboden en de kosten van de ingreep mogen een door de minister van gezondheid vastge steld bedrag niet mogen overschrij den, zodat de armen niet van de mogelijkheid voor een ingreep zijn uitgesloten. Het ziekenfonds betaalt de ingreep niet. Een voorstel van socialisten en communisten om abortus wel in het pakket op te ne men sneuvelde. Verplegend personeel kan niet ge dwongen worden bij abortussen te helpen. De vrouw die een abortus wil moet eerst een bureau van de sociale dienst of de gezinsplanning- organisatie radplegen. Twee art sen dienen vervolgens de abortus goed te keuren. Tot nu toe was abortus in Frank rijk streng verboden. De desbe treffende wet dateerde van na de eerste wereldoorlog, toen het land zijn bevolking wilde vergroten. Algemene staking De twee grootste vakverenigingen in Frankrijk hebben een algemene staking op 12 december geprocla meerd. Het zal de tweede in nog geen maand zijn. De communisti sche CGT en de linkse CFDT heb ben de arbeiders opgeroepen op de genoemde datum ook vergaderingen en betogingen te houden om van de regering een garantie te eisen dat de werkgelegenheid niet wordt aangetast. Een algemene staking op 19 november veroorzaakte wel veel narigheid, vooral wat het openbare vervoer betreft, maar van lamleg- gen van het hele openbare leven is geen sprake geweest. Het aantal werklozen in Frankrijk bedroeg eind oktober 630.000 man en de situatie is sindsdien verslechterd door de recessie in de auto-indus trie, met massa-ontslagen en ver korting van de werktijd. De stakende postbeambten zijn gis teren deels weer aan het werk ge gaan. Ze zijn er niet in geslaagd de regering op de knieën te krijgen ten aanzien van hun looneisen. De overheid verwacht dat de postbe stellingen maandag zullen worden hervat. kenland. Gisteren maakten Atheen- se kranten melding van geruchten dat er een aanslag is gepleegd op Karamanlis. De regering heeft dit ontkend. SAIGON (Reuter) Een opslag plaats voor bommen op de lucht machtbasis van het Zuidvietnamese Danang werd gisteren vernield door een reeks explosies, waarbij ook een textielfabriek en een school met de grond gelijk werd gemaakt. Volgens berichten uit Danang zou den ministers acht burgers zijn ge dood en 107 gewond. De oorzaak van de explosies is niet bekend gemaakt. De luchtmachtbasis is de afgelopen maand herhaaldelijk het doelwit geweest van raketaanvallen door de Vletcong. In een verklaring, die gelijktijdig in Washington en Peking is uitge geven, is geen datum voor het be zoek aangegeven. Dit zal het twee de bezoek zijn van een Amerikaan se president aan China. De vorige president, Richard Nixon, bracht in februari 1972 een bezoek van acht dagen aan China. De bekendma king volgt op een bezoek van vijf dagen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer aan China gebracht heeft. Ford heeft er in een eigen verkla ring nog aan toegevoegd, dat hij uitziet naar een bezoek aan China om het proces voort te zetten van normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. Kissingers be zoek aan Peking heeft weinig tast baars opgeleverd, hoewel men wat betreft de herstelbetalingen voor Amerikanen wier bezittingen na de Chinese revolutie werden ontei gend, praktisch rond schijnt te zijn. Het komende bezoek van Ford aan China zal ook als tegenwicht die nen voor het topgesprek dat hij in juni volgend Jaar te Washington zal hebben met de Russisch® nartij- leider Leonid Breznjew. Nixon President Nixon hoeft voorlopig niet op te treden als getuige in het Watergate-schandaal. Drie onaf hankelijke artsen hebben hem op verzoek van distrlctsrechter John Sirica onderzocht en zij zijn tot de conclusie gekomen dat Nixon niet in staat kan worden geacht voor midden februari van het volgend jaar als getuige te verschijnen. Senator Lowell Weicker, die lid is geweest van de intussen ontbonden Senaatscommissie voor het onder zoek in de Watergate-zaak, heeft aan rechter Sirica gevraagd om strafvermindering voor John Dean, de kroongetuige tegen oud-presi dent Nixon. Volgens de senator zou de waarheid over Watergate nooit zo snel aan het licht zijn gekomen als Dean niet besloten had te spre- IRA nu officieel buiten de wet gesteld LONDEN (AP/Reuter/UPI) Op de dag dat de IRA in Engeland officieel buiten de wet werd gesteld zijn de gezusters Price weer jn hongerstaking gegaan. Dolours en Marion Price zijn veroordeeld we gens het plaatsen van bommen als lid van de IRA. In juni gaven zij een hongerstaking van 205 dagen op toen hen was beloofd dat zij de rest van hun levenslange gevangenisstraf moch ten uitzitten in Noord-Ierland. Mi nister van binnenlandse zaken Roy Jenkings liet gisteren echter weten dat de twee jonge vrouwen (23 en 30 jaar) voorlopig toch niet naar 30 jaar) voorlopig toch niet naar hun eigen land zullen worden over gebracht. Jenkins zei dat één van de voor waarden voor het zenden van de gezusters Price naar Noord-Ierland was geweest dat zich in de tussen tijd geen ernstige terreurdaden zouden voordoen. Daaraan is niet voldaan vorige week ontploften in Birmingham twee bommen waarbij twintig mensen om het le ven kwamen zodat er geen spra ke van kan zijn dat de zusjes naar Noord-Ierland worden overge bracht. De nieuwe wet die de IRA buiten de wet stelt werd gisteren in Enge land in ijltempo door beide huizen aanvaard. Koningin Elizabeth te kende de wet even over half elf gistermorgen, enkele ogenblikken nadat hij was aangenomen. De wet voorziet voorts in maatregelen te gen guerrillastrijders die bomaans lagen in Engeland plegen. De IRA is in Noord-Ierland en Ierland al verboden. De wet werd door het lagerhuis na een marathonzitting die de hele nacht duurde aangenomen. Het ho- gerhuis had slechts enkele minuten nodig. Op het lidmaatschap van de IRA staat nu een maximum straf van vijf jaar. Verdachten kunnen zeven dagen in arrest worden gehouden en Ieren die als gevaarlijk worden beschouwd kunnen zonder meer buiten het Verenigd Koninkrijk worden gezet. Zodra de wet was aangenomen maakte Scotland Yard bekend dat zij een nieuweiinlich- tingeneenheid in het leven heeft geroepen om IRA-agenten op te sporen. In Engeland vroeg gisteren het congres van de Labourpartij dat in de badplaats Brighton wordt gehou den om waarborgen voor de onaf hankelijkheid van het parlement tegenover wetten, richtlijnen of or ders van de Europese Gemeenschap wanneer deze ook worden uitgege ven. Een dergelijke soevereiniteit moet volgens het Labourcongres een voorwaarde zijn voor het lid maatschap van Engeland van de EG. Deze uitspraak van het congres betekent een nederlaag voor eerste minister Harold Wilson. Het con gres gispte zijn beleid ten aanzien van de gemeenschap. Voorts eiste het congres dat het Britse parlement het recht heeft een bedrijf onder publiek eigen schap te brengen. De industrie fi nancieel of anderszins te beheren en de in- en uitvoer van kapitaal te beperken. Deze eisen weerspiege len de angst van linkse Labouraf- gevaardigden op het congres dat het lidmaatschap van de EG de voortgang naar het socialisme zou belemmeren. ken. Dean zit voor zijn aandeel in het schandaal een gevangenisstraf van één tot vier jaar uit. Mevrouw Happy Rockefeller Is don derdag uit het ziekenhuis ontslagen nadat eerder deze week ook haar tweede borst moest worden afgezet wegens kanker. De artsen geven haar een uitstekende kans op volle dig herstel. Israëlisch politicus TEL AVIV. BEIROET (Reuter, DPA. UPI) De Israëlische politicus en reserve-generaal Ariel Sjaron heeft zich uitgesproken voor onderhande lingen met de Palestijnse leiders om deze te helpen bij de vorming van een staat, zo heeft het Israëli sche blad Ha'ariv gisteren meege deeld. Sjaron meende dat als Israël met Syrië kon onderhandelen er geen redenen is waarom dat ook niet met de leiders van terroristen zou kunnen gebeuren. Het gaat vol gens hem niet om 'wie de partner voor de dialoog moet zijn maar 'waarover een dialoog wordt ge voerd'. Volgens de Sjaron moet het gehele gebied ten westen van de Jordaan, met inbegrip van Judea en Samaria, moet de staat Israël zijn. Het gebied ten oosten van de rivier moet een Palestijnse staat worden. 'Wij moeten daarom de Palestij nen helpen de Jordaanse koninklijke familie op zij te zetten opdat in het betrokken gebied een Palestijnse staat gevestigd kan worden. Sjaron is lid van de libera le partij die samen met drie ande ren het rechtse oppositionele Li- koedblok in het parlement vormen. De recente kaping van de Britse VC-10 heeft een al achter de scher men bestaand conflict tussen de PLO ende Iraakse regering in de openbaarheid gebracht, aldus Ara bische commentatoren. De Iraakse regering steunt het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PELP), terwijl dit front in tegen stelling tot de PLO geen onderhan delingen met Israël wil. ADVERTENTIE ^C"A"!jAc Le Cognac de Napoléon ADVERTENTIE ïj'.j.'Vriendsituaties gaat de onlangs over- LINKS BOUWENRECHTS BOUWEN i^ïldkiüt^UdeeÏASÏ^Ain I Aantekeningen croïr ardvttectuur van het boi»en (rraatschaaielijk, 7 1tiek "Venrmi fln rvhl lt'l AVI Cffïl (Tl C? •Pb., ekonomisdr en politiek)om die ock voor de 'buitenstaander' direct waarneenbaar te maken. geïllustreerd, f 17,50 Ze bouwen maar raak, lijkt net wel. Een architect is toch een kunstenaar? Maar wat weten we er ock van, die bouwwereld is i zo gesloten als wat. rT)"NIT APT Vanuit dagelijks be leefbare 7;7. .iT. - De uitleg die door president Ford wordt gegeven aan de doorbraak in de SALT-besprekingen ver klaart niets. Waarom hebben de Russen ermee ingestemd?, werd hem gevraagd. 'Voorzover ik kan beoordelen zijn zij diep bezorgd over de bewapeningsrace', was Fords antwoord. Natuurlijk zijn zij dat. Maar waarom heeft deze bezofgdheid hen er juist nu toe aangezet om de concessies te doen, die Kissinger op zijn persconferentie in Wladiwostok uiteenzette concessies die hij al gedurende enkele jaren herhaaldelijk van hen probeerde los te krijgen? Critici van Kissinger menen dat hij het was die in werkelijkheid de concessies heeft gedaan. Het debat over SALT 2 zal wel even lang en bitter worden als het debat over SALT I. Als men Kissinger moet geloven dan zou het Kremlin plot seling bekeerd zijn tot het inzicht dat hij het jarenlang geprobeerd heeft bij te brengen dat beide kanten teveel kernwapens krijgen. Daarop zou Moskou prompt beslo ten hebben om in te stemmen met een verlaging van het plafond op strategische bewapening. 'Ik zou denken dat de secretaris-generaal (Breznjew) tot dezelfde conclusie is gekomen als wij', zei Kissinger, 'na melijk dat. wélk plafond je ook aanbrengt, de kernbewapening ge noeg is om de mensheid verschei dene malen te vernietigen. Daar door is de hoogte van het plafond niet zo beslissend als het feit dat er een plafond wordt aangebracht'. Maar dit is nu juist waar het bij de SALT allemaal om ging! Het Krem lin is helemaal niet van het slag, dat zich plotsklaps bekeert na een verblindende openbaring even min als het Witte Huis dat is. Sowjet-belang Om een bevredigender verklaring voor dit alles te vinden kunnen we ons beter richten op enige andere opmerkingen die Kissinger heeft gemaakt. De Sowjet-leiders hebben 'met een nieuwe president te ma ken'. zei hij. Hij geloofde dat dit hun besluiten wel eens kon hebben beïnvloed 'want dit schiep een langduroge stabiliteit'. Dit weinig beminnelijke zinnetje betekent dat de heer Ford zich kandidaat zal stellen in 1976 met een goede kans om tot 1980 in het Witte Huis te blijven en aldus se nator Jackson eruit te houden. De sleutel tot het geheim van Mos- kou's eigen opstelling moet gezocht worden in de grote belangstelling die de Sowjet-pers aan de dag heeft gelegd voor alle uitlatingen van de heer Ford over zijn plannen voor het verkiezingsjaar 1976 van zijn eerste schuchter e 'mis schien' tot de laatste besliste be vestiging viak voordat hij naar Wladiwostok afreisde. Moskou zou geen enkele prikkel hebben gehad om een tweede SALT-overeenkomst af te sluiten met een sukkelaar als president, met iemand die nauwe lijks in staat kon worden geacht zo'n akkoord tegenover de oppositie te verdedigen. Zoals ook Nixon niet in staat bleek om de handelsvoor delen die hij aan Breznjew beloofd had te verdedigen. Handvat Maar Moskou's belang bij de her verkiezing van Ford gaf Kissinger precies het handvat dat hij nodig had. Een vorige keer was het Mos kou's belang bij de herverkiezing van Nixon die het Kremlin de an dere kant deed uitkijken toen Nixon de bombardementen op Viet nam hervatte. Dat was nog wel aan de vooravond van Nixons bezoek aan Moskou. Zelfs Kissinger dacht toen dat Nixon te ver was gegaan maar Breznjew beheerste zijn ge voelens en liet weten dat het topo- verleg doorging. Kissinger heeft dat lesje goed geleerd alleen moet hij deze keer Jackson als dreigende mogelijkheid hanteren. Kissinger hoefde deze mogelijkheid overigens echt niet aan te dikken want het Kremlin had Jackson in middels tot zo'n vervaarlijke boe man opgeblazen met constante persaanvallen op deze man als ie mand die de koude oorlog terug zou brengen dat het in zijn eigen propaganda was gaan geloven. Het enige wat Kissinger nog hoefde te doen was het Kremlin uitleggen hoe de bedreiging kon worden af gewend, dat Jackson ooitpresident zou worden. En: om af te schilde ren hoe hij SALT 2 kapot zou kunnen maken indien hij president werd. Het tienjaren-schema voor de tweede SALT zoals dat nu is aange geven zal dus nu de volgende presi- sent ook als dat de heer Jackson is binden aan dat 'strakke pla fond', zoals president Ford het noemde. De afgesproken aantallen strategische raketten zouden door geen der belde partijen overschre den kunnen worden. Het enige wat de volgende president zou kunnen doen (behalve dan de overeen komst verbreken) zou een verbete ring van de kwaliteit van de strate gische wapens zijn, maar geen ver groting van het aantal. Verklaring Het Kremlin heeft er heel wat voor over om Jackson in die hoek van de ring te krijgen. Dat is een ver klaring van de gemelde concessies. De nieuwe overeenkomst zou ook Ford in staat stellen de verkiezin gen van 1967 in te gaan als de man die de nucleaire geest terug in de fles heeft gedaan en om Jackson of een andere mededinger af te schil deren als iemand die die fles weer zou willen ontkurken. Hoe net ook gaan mag, Breznjew krijgt aardig zijn zin althans: Kissinger is er in geslaagd hem daarvan te overtuigen. SALT I was voornamelijk een anti-raket-over eenkomst. SALT 2 is voornamelijk een anti-Jackson-overeenkomst. Ofschoon het natuurlijk ook de strategische bewapeningsrace zou kunnen remmen. Dat laatste kan pas goed beoordeeld worden als alle details van de overeenkomst be schikbaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11