Ontslagen bij KLM beperkt Tulpen voor actie 'Geven voor Leven toemenië verwerpt loskou's leiding Burgemeester geeft toe: plaatsing in inrichting onjuist Shell breidt flink uit in Moerdijk Spoedige herziening besluit rijtijden !n deze krant MODEHUIS SL00S Den Uyl zwakt vei wijt aan Fransen af Geen vijfhonderd maar driehonderd man weg Duisenberg wijst wensen van Kamer af Zuid-Afrika weigert visum Trouw/Kwartet We blijven meepraten Streven: geen gedwongen afvloeiingen Nieuwe Leiclse Courant VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 204 IR1STELIJK DAGBLAD VOOR 1EI0EN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebtevsn mijn hert in teghenspoetl" Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 208C8 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Ams'errtem Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever VENLO Bloementeler J. Beerkens uit Horst-Melderslo zorgde gisteren op de veiling in Grubbenvorst voor een primeur: hij voer de 48 tulpen aan en de opbrengst daarvan stelde' hij beschikbaar voor de actie 'Geven voor Leven'. Omdat verscheidene kopers na de koop van een bosje tulpen het opnieuw verkochten brachten de 48 tulpen samen 600,30 op. Het hoogste bod was 24 gulden voor een bosje van drie tulpen, oftewel acht gulden per tulp. )EKAREST (UPI) Roeme- acht het niet langer moge- k dat Moskou zijn centrum- nctie binnen de communisti- he wereld handhaaft. Het ver- •rpt een status van Sowjet-sa- lliet en wenst een nieuwe com- unistische wereldorde die ge- seerd is op gelijke rechten ior alle partijen. blijkt uit een 175 pagina's tel- jd document waarmee in Boeka- 6t het elfde partijcongres is afge- ten. Het document, dat als nieuw rtijprogram fungeert, werd na Br dagen bespreken unaniem door 2400 afgevaardigden goedge- urd. Het bevat tevens de herver- ;zing van partijleider Nicolae ausescu als president voor een euwe termijn van vijf jaar. tet is niet langer mogelijk, zo lat in het partijprogramma een itrum te hebben dat als doelstel- g heeft de activiteit van de com- tnistische partijen te coördine- De Roemeense communistische rtij is van mening dat alles moet irden gedaan om een nieuw type ïheid te verkrijgen binnen de <]jternationale communistische be- iging, gebaseerd op gelijkheid en rbiediging van de onafhankelijk- id van elke partij'. Naast het rhalen van de Roemeense wil lerstand te bieden aan inmenging buitenaf in het binnen- en Litenlands beleid worden in het rtijprogram ook zeer ambitieuze eleinden neergelegd voor de in- striële en economische ontwikke- jg van het land. Volgens diplo- aten kunnen deze doeleinden :chts worden verwezenlijkt door land in een vaste greep te uden. bijvoorbeeld door een achtige controle op de consump- ive uitgaven- van de bevolking leinde de industriële basis van t land uit te breiden. ADVERTENTIE mantelspecialist Rotterdam. Oude Binnenweg 127; Noordmolenstraat 63; Groene Hillo- dijk 200; Winkelcentrum Zuidplein. Hoog 577. Dordrecht. Sarisgang 5. Oen Haag. Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage, Jasmijnhof 8 Leiden. Haarlemmerstraat 163a. c tesde zintuig vissen tan prooi opsporen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft zijn verwijten aan de Franse regering over de uitwijzing van een lid van het Rode Leger aan zienlijk afgezwakt. Nederland ontving pas twee dagen na de uitwij zing van de Japanner Taketomo uit Frankrijk daarover een me dedeling van de Franse regering. Premier Den Uyl noemde dit 'on verantwoordelijk' in zijn antwoord op vragen van de VVD over deze kwestie. Drs. Den Uyl heeft zijn antwoord gisteren echter gecor rigeerd en de uitlating 'onverantwoord' geschrapt. Hij spreekt nu van 'een eis van bondgenootschappelijke solidariteit' om dit soort uitwijzingen van te voren kenbaar te maken aan landen waarheen de uitgewezene mogelijk heengaat. WKÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBIÊÊÊÊ^KÊÊÊÊKÊÊm Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De saneringsmaatregelen, die de KLM wil treffen om uit de rode cijfers te komen, zullen minder ernstige gevolgen voor het personeel hebben, dan aanvankelijk werd gedacht. Voor maart 1976 zullen 'slechts'drie honderd werknemers moeten afvloeien. t Is wel zintuigelijk Een dergelijk beleid heeft Roeme nië de reputatie bezorgd het meest stalinistische land in Oost-Europa te zijn, weliswaaar op een onafhan kelijke koers van het Kremlin. Sinds de Roemeense weigering mee te doen aan de inval in Tsjecho- Slowaijke in 1968, heeft president Ceausescu troepen van het War- schauw-pact van Roemeense bodem geweerd en een buitenlandse poli tiek gevoerd die onafhankelijk is van het Kremlin. Een voorstel van de partij-organi satie van Boekarest de 56-jarige Ceausescu voor het leven te benoe men werd woensdag door de partij leider zelf van de hand gewezen. Westerse diplomaten menen echter dat Ceausescu, voorwerp van de meest intensieve persoonlijkheids cultus in Oost-Europa, onder druk is gezet o het voorstel af te wijzen door vooraanstaande partijleden die zijn ambities willen beperken. De aanwezigheid op het congres van een hooggeplaatste Russische delegatie onder leiding van Andrej Kirilenko, lid van het politburo, wordt door deze diplomaten gezien als een aanvaarding door de Rus sen van een zekere mate van Roe meense autonomie, op voorwaarde dat Ceausescu zijn krachtige greep op het land behoudt. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) en diens staatssecretaris Van Rooijen zijn het gisteren niet eens geworden met de Tweede Ka mer over het pakket maatregelen dat nodig is om de economie te ver beteren en over de belastingplannen. Een meerderheid van de Tweede Kamer bleef erbij dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor een verdere lastenverlichting van het bedrijfsleven en of verschuivingen moeten worden aangebracht in het pakket die hetzelfde effect hebben. De Kamer diende een reeks moties in om zijn wensen kracht bij te zet ten. Het debat wordt volgende week voortgezet maar het staat nu al vast dat minister Duisenberg niet van plan is de Kamer tegemoet te ko men. De minister en de regerings fracties pleegden gisteravond achter de schermen nog druk overleg maar veel resultaat leverde dit niet op. Duisenberg voelde weinig voor ver schuivingen in zijn pakket aan te brengen omdat hij vreest dat het Centraal Akkoord met het bedrijfs leven dan in gevaar zou komen. Het pakket vergroten vindt de minister eveneens onaanvaardbaar. Verwacht wordt daarom dat het volgende week dinsdag nog tot een vrij scherpe confrontatie met de Kamer zaj ko men. ZIE OOK PAGINA 5 AMSTERDAM Onze redacteur H. Biersteker, die een uitnodiging had ontvangen om het 'Black Renais sance Congres' nabij Pretoria bij te wonen, heeft daartoe van de Zuid- afrikaanse autoriteiten geen visum ontvangen. Dit zwarte renaissance- congres, waarin leiders uit alle mo gelijke gekleurde groeperingen in Zuid-Afrika hun gemeenschappelij ke problemen willen bespreken, zou 13. 14 en 15 december worden ge houden. Het is de tweede maal dat deze redacteur door Zuid-Afrika wordt geweerd - de eerste keer was in 1965 toen hij met Ben van Kaam de republie k wilde bezoeken te neinde zich te oriënteren over de strijd rondom het Christelijk Insti tuut Later werd ook de toenmalige hoofdredacteur van Trouw, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot de toegang tot Zuid-Afrika geweigerd. Huisvrouwen in Beit Shean wordt geleerd hoe zfj met Ame rikaanse wapens moet omgaan. Zij boden zich vrijwillig voor de ze instructie aan na de Arabi sche gijzelingsactie in het Isra ëlische plaatsje, begin vorige week. Daarbij werden vier inwo ners gedood, terwijl de drie da ders om het leven kwamen. ADVERTENTIE Eerherstel na KZ-verklaring Van een onzer verslaggevers BAARN Een psychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen dat de 35-jarige Erik van der Maal uit Baarn in december 1970 ten on rechte is opgenomen in de Amersfoortse inrichting Zon en Schild. In een brief aan Van der Maal erkent de burgemeester van Baarn, mr. J. van Haeringen, dat na een grondig onderzoek niet is be vestigd dat er sprake was van een ernstige geestelijk of lichame lijke stooornis. Van der Maal kan zich blijkens de brief van de burgemeester 'van iedere blaam gezuiverd' weten. Van onze fin. economische redactie ROTTERDAM De Shell gaat zijn vestiging in Moerdijk aanzienlijk uitbreiden. Het olieconcern gaat naast de al werkende etheenoxyde- fabriek een fabriekscomplex bou wen voor de produktie van styreen en propeenQxvde. Het is de bedoe ling in bet derde kwartaal van 1975 met de bouw te beginnen en het nieuwe complex in 1978 in gebruik te nemen. Met de aanvang van de bouw begint de tweede fase van Shell Moerdijk. Het aantal perso neelsleden van Shell Chemie Moer dijk zal door de uitbreiding stijgen van 500 tot 700 man, terwijl het aantal mensen, dat bij de bouw van Shell-Moerdijk is betrokken met 300 Ha 500 zal oplopen tot 2300 op het moment van de grootste activi teit. Met het project, dat ook een aantal algemene voorzieningen om vat is 425 miljoen gemoeid. Hier van is 10 proeent ten bate van milieubescherming. Zie verder pag. Bij zijn strijd om eerherstel is Van der Maal, die rechten studeert, ter zijde gestaan door zijn plaatsgenoot dr. Tom de Booy, eertijds weten schappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam. Om Van der Maal recht te laten ge schieden. stal De Booy een op de zaak betrekking hebbend dossier uit het archief van de gemeentelijke sociale dienst. Wegens die diefstal 1 vervolgd, maakte De Booy van de gelegenheid gebruik de rechtbank en later het gerechtshof in Amster- dam te confronteren met de vrij heidsberoving van Van der Maal. Nieuwe diefstal Daarbij werd duidelijk dat er in 1970 fouten waren gemaakt, al meende het Amsterdamse hof dat de burgemeester van Baarn 'in re- - delijkheid' had gehandeld, toen de- 8 ze Van der Maal liet opnemen. Nadat De Booy door het hof was veroordeeld, wist hij nogmaals een dossier te stelen, ditmaal uit het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag Intussen^ ageerde hij ook in Baarn, waar hij nog onlangs de voorpagina's wist te halen door zich !i met een vuurwapen bij zijn huis op r' testellen - uit zelfverdediging, om dat hij op zijn beurt weer door plaatsgenoten was bedreigd. 'Orde verstoord' Daartoe op grond van de krankzin- nigenwet bevoegd, liet burgemees ter Van Haeringen in 1970 Erik van der Maal in een inrichting op ne men, omdat Van der Maal, die het f een aantal notabelen lastig maakte, ernstig de openbare orde zou heb ben verstoord. De voorlopige inbe waringstelling ging vergezeld van een medische verklaring, opge maakt door de gemeente-arts. Na vijftien dagen werd Van der Maal weer uit de inrichting ontslagen. Een psychiatrisch onderzoek wees uit dat er in 1970 geen reden was geweest Van der Maal ln een In richting op te nemen. Na een aan tal besprekingen met Van der Maal en De Booy Is de burgemeester ermee akkoord gegaan dit schrifte lijk vast te leggen. Volgens gemeentesecretaris J. M. Maris beschouwt Van der Maal de zaak hiermee als afgedaan en Is hij niet van plan schadevergoeding te eisen Tom de Booy, die op het Details ogenblik deelneemt aan een expe ditie in de Himalaya, zou eveneens van verdere acties willen afzien. Voor het grootste dee lzal dit ech ter kunnen worden bereikt door natuurlijk verloop, het niet vervul len van vakatures, interne ver plaatsingen en het op vrijwillige basis gebruik maken van de over tolligheidsregeling. Enkele maan den geleden ging men er bij de KLM nog van uit, dat op aanzien lijk kortere termijn vijfhonderd mensen zouden moeten worden ontslagen. De Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel ACBV en de ver- voersfederatle van NVV en NKV, die evenals de bonden van cabine personeel, hoger KLM-personeel, vliegers en boordwerktuigkundigen door de directie van de sanerings maatregelen op de hoogte zijn ge steld, zeggen met de plannen Inge nomen te zijn. 'Als deze aanpak slaagt, zullen geen gedwongen afvloeïngen hoeven plaats te vinden', aldus een woord voerder van de ACBV. Daarbij tekent hij wel aan. dat deze sanering geheel los staat van de onderhandelingen tussen Neder land en Amerika over de Ameri kaanse eis tot het kortwieken van de KLM op de noordatlantische routes. 'Wanneer de Amerikanen hun zin krijgen, komen de zaken heel anders te liggen en zullen we er waarschijnlijk rekening mee moeten houden, dat er voor 1500 van de 17.300 KLM-ers geen werk meer zal zijn'. Overleg hervat Zowel voor de ACBV als voor de vervoersfederatle van NVV en NKV is de aard van saneringsmaatrege len aanleiding het overleg met de directie te hervatten. Begin deze maand was dit geschorst omdat de directie toen geen opening van za ken over de bezuinigingsplannen kon geven. Bovendien was het voor de boden moeilijk te verteren, dat zij niet op de hoogte werden ge steld van het verloop van de be sprekingen met de vliegers, een zeer kostbare groep binnen de KLM. Nu ook dat laatste bezwaar is weggenomen is er voor de bonden geen reden meer zich afzijdig te houden. Zij zullen zo kondigden zij giste ren aan de uitwerking van de plannen echter zeer kritisch bege leiden. Mochten de resultaten van het overleg onverhoopt toch niet voldoende zijn, dan behouden zij zich het recht voor hun houding opnieuw te bepalen. Een van onze redacteuren mag weer eens Zuid- Afrika niet in. 'Je moet er geweest zijn om erover mee te kunnen graten', zeggen sommige mensen. Wij zijn het daar half mee eens. Het moet moet niet, maar het is soms wel nuttig. En toch blijven wij meepraten. Ook met u? Abonneer eens iemand. De deur staat open. NIEUWE ABONNEE. STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIETJWE HAAGSE CRT-D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres* Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof dr. H. J. van Zutbem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). details van de plannen, onder meer over de vraag in welke sectoren van het bedrijf het meest bezuinigd wordt. Naar wordt aangenomen zal het viiegerskorps het minst door de inkrimping worden getroffen. Om te beginnen zullen zij nu met de directie gaan praten over de Schrijf op de envelop: De Cbr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het rijtijdenbesluit, de afgelopen week indirecte aanlei ding van de gisteren stopgezette blokkade van vrachtwagenchauf feurs, kan spoedig worden herzien. Het overleg over aanpassing is reeds in een vergevorderd stadium en kan ambtelijk in de loop van de volgende maand worden afgerond. Minister Boersma zei dit gistera vond in de Tweede Kamer mee. Het rijtijdenbesluit zal zo worden ver anderd, dat het eenvoudiger te le zen zal zijn en dat het in de praktijk beter werkbaar zal zijn. Herziening van het rijtijdenbesluit is een van de vijf punten waarover gisterochtend overeenstemming werd bereikt en die leidden tot de opheffing van de blokkades. De an dere punten zijn: Er zal worden gestreefd naar een verbetering van de CAO voor chauffeurs. Met deze herstructure ring wordt, zo zei minister Boers ma, getracht te komen tot een nor male beloning in normale arbeid stijd. De controle op vergunningen en ritmachtigingen aan de grens zal worden beschermd. Op de ministersconferentie, die half december in Brussel wordt ge houden, zal Nederland een aantal elementen uit de EEG-bepalingen aan de orde brengen. Soepel De invoering van de tachograaf, die op 1 december blijft gehand haafd, zal soepel worden toegepast. Werkgevers en werknemers in het vervoer zullen langzaam kunnen wennen aan het gebruik van de tachograaf. Volgens minister Boers ma zijn door de regering geen con cessies gedaan. ZIE OOK PAGINA 5 Binnenland Ex-patiënt zet zich in voor 'Geven voor Leven'7 Buitenland Haile Selassie staat privé-be- zit af 9 Kerk Prof. Wisse en de Spaanse evangelische zending 2 Kleurlingen onder dwang uit kerk 2 Sport Georganiseerde sport valt CRM aan 19 Economie Minimumprijs van oud pa pier 23 Brieven 2 Kadi» en tv Commentaar Dichtbij en verder

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1